De Groote Oorlog. No. 46. Donderdag 19 April 1917. Dertiende Jaargang Verschijnt eiken MAANDAG-.JVOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. Losse Oorlogsberichten. Uit Rusland. NIH ZEEUHSCHE GOHMI Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór Kalf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 2of, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale Advertentiën van 16 regels ƒ0.623; iedere regel meerl25Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 30 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de g gB fö gulden bij verlies van beide gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de i I I g I handen- voeten of 00«en' i I 1 verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 1 i Voorts bij ongeneeselijke I g g hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: IWw verstandsverbijstering; of oog; IWW dmm; WW wqsvmger De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. 1 F3 gulden bij gjgX gulden bij A gulden bij |M M I I verlies van een M H 11 I verlies I I verlies van. I g ra c*' hand, voet 11 11 I van een I I een M B I W V of oog; duim; wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Verzekeringsbedrijf en Staats monopolie. Minister Tieub wordit de toeleg toege schreven, het bedrijf der particuliere ver zekeringsmaatschappijen te brengen in handen van den Staat. Dit brengt heel wat pennen in bewe ging, ook die van den bekwamen socioloog prof. mr. P. J. Aalberse, die in het jongste nummer van het „Katholiek Sociaal Week blad" o.nr. het volgende schrijft: „Kan nu ooit het algemeen welzijn eischen, dat de Staat een willekeurig be drijf monopoliseert, alleen en uitsluitend !om in plaats van door verhoogde belas tingheffing, door de in dat bedrijf te ma ken winst een zeker bedrag ter beschik king van den fiscus te krijgen? In theorie: ja; in praktijk: neen. In theorie kan men dit geval stellen: de belastingen zijn reeds zóó zwaar, dat ze eenvoudig niet meer verhoogd kunnen worden. Verdere verhooging zon niet meer geven een 'hoogere opbrengst, omdat een te zware, werkelijk ondragelijke belasting heffing zóódanig tot ontduiking prikkelt, en zelfs noopt, dat deze verzwaring feite lijk geen hoogere opbrengst geeft. En dan toch met geweld deze belastingontduiking keeren en deze belastingheffing verwezen lijken, zou aanleiding geven tot oproer en revolutie. Ret algemeen welzijn eischt ongetwij feld, dat de belastingschroef niet tot dit uiterste wordt aangedraaid. Welnu, daar aan valt alleen nog maar te ontkomen door een of meer winstgevende bedrijven te naasten, opdat de daaruit in de schat- jïjst vloeiend® winsten het antjers niet aan te vullen tekort dekken. Wanneer in dit geval ook tevens vast staat, dat op de Staatsuitgaven, zonder het algemeen welzijn ernstig te schaden, onmogelijk mper kan worden bezuinigd, dan zou ik in dat geval, indien de Staat bereid en in staat is om de door naasting benadeelden behoorlijk schadeloos te stel len, zeggen: zijn recht om le naasten is niet voor betwisting vatbaar. Maar dit theoretisch ja is daarom niet minder en zeer stellig een Pfactisch neen. Immers, wa.t hier in theorie vooronder steld werd, zal dit in praktijk ,ooit zich verwezenlijkt zien? Ik geloof het niet, en meen daarom, 4a| hef Staatsmonopolie, qitsluifend of in hoofdzaak om fiscale redenen, niet goed te kenren valt. Nog een enkele opmerking over de door Mjnjstey Tpevtb yoqr te stellen Staats monopolies. Dat levensverzekering en brandassuran- tie beter door den Staat dan door parti culiere maatschappijen mits onder dege lijke Staatscontrole als bedrijf uitge oefend kunnen worden, zal wel niemand Wjllpp verdedigen. Maar bovendien zullen de winsten door de naasting van deze bedrijven aan de schatkist te bfengen, wel zoo buitenge woon groot rijm wanneer niet tevens tot premieverhoog'ing wordt overgegaan? Zeker, schijnbaar worden door de levensverzekeringsmaatschappijen vrij lioo- ge winsten gemaakt, wanneer men na gaat, welke hoog© dividenden ze aan de aandeelhouders uitkeeren, tenminste wan neer ze reeds sinds een vriji groot aantal jftfon wepkzaain zijn. Maar is hier geen gezichtsbedrog? Een hoog dividend wil volstrekt niet altijd Keggen een groot bedrag aan winstuitkee- ping, Dit hangt eenvoudig qf yan ije vraag, hoe groot het aandeelenkapitaal is. f5000 winst, verdeeld over een aan deelenkapitaal van een half millioen, wil zeggen een dividend van slechts 1 pCt, Maar wanneer op dit aandeelenkapitaal taaar 10 pCt. is gestort, wil diezelfde winst van f5000 zeggen een dividend van 10 pCt, Zoo zag ik dezer dagen het jaarverslag van een Levensverzekering-Maatschappij, die een dividend uitkeerde van 7 pCt. Dat is nog al aardig. Maar hoewel dus schijnbaar een vrij groote winst gemaakt werd, hoe groot was nu de totale netto winst, die als dividend onder de aandeel houders verdeeld werd? Niet meer dan f4800! Door deze en vele andere maatschap pijen te naasten, krijgt men nog volstrekt geen groot bedrag in de schatkist. Doch, zal worden tegengeworpen: de bedrijfskosten worden zooveel minder, om dat de Staat, ais hij een monopolie heeft, niet meer behoeft te concurreeren. Men kan dan volstaan met veel minder amb tenaren, directeuren, reclame-kosten enz. Ongetwijfeld, dat kan een bedrag ople veren. Maar.staat tegenover deze min dere activiteit niet ook een mindere „pro ductie"? De Staat zal ongemerkt de premies kun nen verhoogen, wordt opgemerkt. O ze ker, maar dat is juist het zwaarste argu ment tegen Staatsmonopolie. Want dan Wordt het monopolie gebruikt voor hoo gere belastingheffing want dat is toch die premieverhooging dan, vooral als men ook aanneemt, dat de bedrijfskosten min der zijn en dus premies veeleer verlaagd hadden moeten worden. Welnu, een staats monopolie ware alleen dan principieel verdedigbaar, wanneer vaststond, dat de belastingen, die er zijn, onmogelijk kunnen verhoogd of vermeerderd worden. En. nu blijkt, dat er een. belasting op de pre mies van verzekeringsovereenkomsten nog wèl bij kon. Derhalve miste de Staat het recht, deze bedrijven in zijn hand te monopoliseeren. Doch met deze opmerkingen trad ik buiten het kader van dit artikel, waarin ik mij .alleen voorstelde te behandelen het principe van het fiscale Staatsmonopolie in het algemeen. Een bespreking van het Staats-verzeke- ringsmonopolie zal dan eerst op haar plaats zijn, wanneer wij de concrete plan nen van Minister Tïeub voor ons hebben liggen." De toestand. He vredeskansen schijnen tegen alle verwachting in weer te stijgen. „Het vree- selijk drama van den wereldoorlog nadert zijn einde". Zoo luidt de aanhef van een brief van den Oostenrijkschen minister Czernin aan den Weenschen burgemeester. Ujt hetgeen onder de Engelsche arbei ders omgaat, uit de berichten over de sterker wordende pacifistische beweging in Engeland, de gebeurtenissen in Rus land, de verklaring van "Cernin en de jongste red© van v. Bethmann Hollweg leidt Scheidemann, de leider der Duitsche socialisten, af, dat de vrede opkomst is. Men begint ahn alle kanten in te zien, dat er een eind aan het bloedbad moet komen. Dat kan echter slechts gebeuren, als alle oorlogvoerenden van veroverings oogmerken afzien. Scheidemann gelooft, dat men dat nu ook algemeen in Duitsch- land, zelfs in al-Duitsche kringen gaat beseffen. Ook de Hongaai'sche minister-president Tisza heeft als zijn verwachting uitge sproken, dat de gebeurtenissen in Rus land wellicht een heilzamen invloed, op bet bespoedigen van den vrede zuilen uitoefenen. Onder dan invloed der nieuwe succes sen op het Westerfront klinkt natuurlijk in de Fransche en Engelsche pers een krijgszuchtige toon. Toch is voor de vre desbeweging yan belang wat de Lyonsche courant „lo Progrès" weet te vertellen, n.l. dat de geallieerden met het oog op den huldigen toestand, die gewijzigd is door de proclamatie der Russische re geering en door Amerika.'s ingrijpen in de noorlag, binnenkort een nieuwe ver klaring over hun oorlogsdoeleinden het licht zullen doen zien. Als gemeenschappelijk oorlogsdoel der Entente zou dan bekend worden gemaakt: afzien van elke verovering, onafhankelijk heid van Polen, internationaliseering van Konstantinopel en een krachtige organi satie van een volkerenbond met een ar bitragehof en practiseh door te voeren straffensysteem. Opmerking verdient nog, wat door Tsjeitsche, een invloedrijk Russisch revo lutionair, gezegd werd hij de opening van het Congres van het Comité van arbeiders en soldaten. ITij verklaarde, dat het uur gekomen was, waarop de volken zelf over het oorlogs- en vredesvraagstuk zullen moeten beslissen. Wij kunnen reeds thans verklaren, zeide hij, dat wij ons zullen aansluiten bij diegenen, die aan het be ginsel vasthouden, dat alle regeeringen van alle veroveringen moeten afzien en dat zij zullen moeten overgaan tot een grondige herziening van alle tractaten. Door onze werkzaamheid moet eindelijk de liquidatie van den oorlog worden ver- regen. Maar aan een liquidatie zijn wq nog niet, het is nog volop oorlog, het meest en het schrikkelijkst aan het westerfront op de bekende linie AtreehtSoissons Craonne. Bij] Atreeht hebben de Engetelchen op nieuw vorderingen .gemaaktin het com mpniqué der D-uitschers wordt erkend, dal zij daar hun iime „verschoven" heb ben, terwijl zij hevigen tegenstand boden. Den Engeischen is net gelukt Lens bin nen te ilringen, en zie zetten bijl JL'évin, westelijk van eerstgenoemd® plaats, hun opmarsch voort. Het zegevierend offensief der Engel- schen leverde aldus ©en vroeger Ha vas-telegram- weer scldtterende resul taten op. Het mijncentrum yan Liévin, een der rijkste van 'Frankrijk, viel in hun handen. De Gealtieerden staan aan den rand v,an de voorsteden van Lens en hebben zelfs een der voorsteden van St. Quentin bezet. De Duitschers stellen bovenmienscl» lijke pogingen in het werk omi den op marsen 'te belemmeren, maar zij' moeten overal terugtrekken. Op dazen piet-vrijt willigen, maar gedwongen terugtocht la ten ziji materiaal en kanonnen in den steek. De hevige gevechten wijzen er op> dat er order wasi gegeven, de stollingen tot eiken prijs te verdedigen. Ook de Franschen hebben niet stil gezeten. Men oordeel© slechts over het navolgend telegram dat wij Dinsdagmor gen ontvingep: PARIJS, 16 April, 'siavonds. [Off.) Na een artillerievoorbe-reiding van ver scheidene dagen, gingen wij hedenoch tend tot den aanval op de Duitsche linies over op een 40 kilometer breed front 'tu-sschen Soissons en t(aronn,e De Franschen namen Oostelijk yan Ca ronne de tweede Duitsche .linie tot be zuiden Juvi court. De Franschen drongen meer naar hel Zuiden door tot aan den Westelijken zoom van Berméricourt en tot het Ais- nekanaal tuzschen Loivre en Courcy. Tot dusver telden de Franschen tien- duizend gevangenen en een belang rijke hoeveelheid materiaal. D-e voorbereiding tot dezen aanval is geschied met een kanonn-ad© van 10 dagen, waarvan de wereld, z,oo erken nen de Diujfcsehers èelf, de weerga niet heeft gekend, zóó hevig wasi dezei. In- tu-sschen verzekeren de D-uitschiea-s, dat de geweldige doorbraakpoging dier Fran schen met haar verstrekkende doeleinden isi mislukt, wat niet wegneemt, dat de Duitschers leelijk klop hebben gehad, on danks hun taaien wederstand. De (mor genbladen van heden melden, dat 'idle Duitsche tegenaanvallen op d© nieuw© Fransche linies 'wercl gebroken. De Fransche bladen uiten hun bewon dering -en dankbaarheid tegenover 0© soldaten en legerleiders en 'vragen zich af, hoe cle publieke opinie in Duitsch- land den "nieuwen vre-es-elijtai glag zal opnemen. (Zie verder laatste berichten.) PETERSBURG. Die voorloopige Regee ring heeft thans definitief generaal Ale-xiëf benoemd tot. opperbevelhebber van al1.© Russische legers. (D-. N. D.) „P'olitiken" verneemt uit Stockholm, dat de Russische revolutio naiir Plechanow, die 35 jaren in bal lingschap heeft doorgebracht, thans paar zijn vaderland heeft kunnen terugkeeren. De Russische regeering heeft verder nog aan Breschko Bresclikowska toegestaan Siberië te veriaten. Een telegram! uit St. Petersburg van Zaterdag deelt het een en ander mee over de in het Congres van het Comité van arbeiders en soldaten gevoerd©be sprekingen en gehouden stemmingen. Daaruit blijkt, dat een motie dier soci aal-democraten met groote meerderheid werd verworpen en een luider voorstel door een militair voorgesteld en waarin de noodzakelijkheid van een krachtig optreden aan het front werd gewepischt, aangenomen. Rusland moet den strijd blijven voe ren, totdat het „met eere" uit den strijd kon komen. Een poging der sociaal-democraten, om: het Congres' wantrouwen te laten- uit spreken tegen de voorloopige ne-geering mislukte. Minister Kerenski hield een nede, waarin hij verklaarde, dat het Russische volk van alle annexionistische plannen heeft afstand gedaan, maai' dat het land. teï verdediging zijner vrijheid qp rijm post moet blijven, zoolang aan het front nog geen afstand van zulke plannen is gedaan. De Corriere dëlla Sera ve'meemt uit St. Petersburg, -dat 20 April afgevaardi-gr den van alle Russische legers te Minsk tot -een groote vergadering samenkomen om te spreken -over de verwarde verhou ding tusschen den arbeiders- en sol-daten- raad eener-, de voorl-oo-pige regeeïing an derzijds. Verder staan op het p'ogram de vraag naar bijeenroeping van de consti tuante, herziening van den staatsvorm en de kwestie van oorlog of vrede. Grootvorst Nicolaas Nicola- jewitsj. Te Kopenhagen wordt pit St. Petersburg vernomen, dat de voorloopige regeering besloten hééft grootvorst jNico- laas- Nicolajewitsj voor een Krijgsraad te brengen, daar hij eertijds als .opperbe velhebber van het Russische- leger d-e verantwoordelijkheid had voor de ziware nederlaag bij de Mazurische mieeren. De onttroonde Czaar. In de „Temps" toekende Charles Rivet dezer dagen een portret van den ex-tsaar Nicolaas II, zoozeer afwijkende van de bekende, dat het wel de moeite loont er eenige aandacht aan te schenken. Wel verre er van, dat Nicolaas een zwakke natuur zou zijn, toonden integendeel zijn politiek en karakter een vastheid, die door zijn omgeving vaak als koppigheid werd uitgelegd. Eén gedachte beheerschte den tsaar zijn heele leven, n.l. om zijn zoon geen verkleind rijk achter te laten. Nicolaas hield er van, zich te omgeven van personen, die hem slecht dienden. Een Soechomlinof, Goremikin, Moklakof, Stürmer, Protopopof spraken hem nergens anders over dan over de noodzakelijkheid om de autocratische macht te versterken. Goremikin stelde bij voorkeur de Doema voor als een vergadering van.kinderen, en Soechomlinof maakte zijn meester wijs, dat het leger den Tsaar als een God aanbad. Er is, volgens Rivet, maar één dignita ris geweest, die den keizer de waarheid, durfde zeggen. Het was Worontsof-Dach- kof, generaal van den Kaukasus, persoon lijk vriend van Alexander III. Kort yóór den oorlog kwam hij den Tsaar te Liva- dia rapport uitbrengen. Aan het slot van de officieele conferentie liet hij op eens den u-toon varen en zeide: Nu moet ik nog eens met je praten. W-eet je, dat je met je Raspoetin den beken-den, nu vermoorden geest-drijver in het ver derf loopt en dat je den troon van je zoon verspeelt? De vermaning was lang en de oude dienaar welsprekend. De kei zer, verplet op den divan neergevallen, Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 19 April.: Zwakke tot matigen, later wellicht toene mende winden uit Westelijke of Zuidelijke richtingenmeest zwaarbewolkt!; waarschijn lijk sneeuw- of regenbuien. Weinig verande ring van temperatuur. eindigde het onderhoud met de verzuch ting: Waarom heeft God mij zoo zware taak op de schouders gelegd? Al wat zijn macht kon verminderen, werd door den keizer stelselmatig verwij derd. Zoodra een minister voor de pu blieke opinie een man van belang werd, moest hij weg. Sasonof had. zijn ontslag te danken aan zijn groote populariteit. De Tsaar wist zich bij zijn naaste om geving niet bemind te maken. Hij ontsloeg zijn ministers, zelfs de meest toegewijde, met een gemak, dat hen, die de zware taak om met den Tsaar te regeeren, op zich hadden genomen, ontstemde. Graaf Witte zeide eens tegen Koeropatkin, toen deze zijn eerste tegenrapport voor den keizer kwam uitbrengen: Vertrouw vooral niet op de goede oogen, die gij zult zien. De Tsaar was koud, ongenaakbaar, ach terdochtig. Hij had een afkeer van discus sie; hij leek dan ook voor den schijn al thans het steeds met den voordrager eens te zijn. Wantrouwig, gaf hij zich aan niemand. Zijn particuliere kring was van dien aard, dat men zelfs de namen niet van hooren zeggen kende. De Duitsche invloed deed zich beslist, meent Rivet, bij Nicolaas II gevoelen; zijn tegenstand tegen de Poolsche hervor mingen, zijn afkeer van concessies, enz. kwamen ongetwijfeld van Duitsche zijde door het kanaal van het Hessische Hof, waar hij zijn vrouw van daan had. Het onloochenbaar prestige van den „collega" te Berlijn slaagde er echter nooit in, de gedragslijn tegenover Frankrijk te wijzi gen: de schim van Alexander III was machtiger dan het vleiende woord van den Keizer. Gescheiden van zijn volk en de buiten wereld door de hofkliek, verscheen de Tsaar slechts weinig en vluchtig bij enkele officieele plechtigheden in het publiek. Hij zag er dan steeds onrustig, zenuw achtig, gedrukt uit. Alleen bij zijn leger voelde hij zich op zijn gemak. Bij, zijn garde-officieren maakte hij graag een feestje mee. Dan gaf hij zich, werd spraak zaam en vertrouwelijk, maar den volgen den dag, in de droefenis van het be sneeuwde park van Tsarkoje Selo, was de keizer weer de verre meester ge worden, de half Aziatische monarch, dien zijn ministers nooit zonder vreeze durf den naderen. Over den strijd tegen de Turken in Mesopotamië seint de Engelsche opperbevelhebber yan dat front „Op 10 April- heeft een .afd-ee-ling dieï voorhoede aan den rechteroeveir van do Diala vijandelijke troepen in 4® richtimjg van Diltawa yerdreven. In den- jnacht trokken de Britten naar de D-iala. Over dag deden wij een aanval en verjoegen den vijand. Deze trok ,13 'April naar Serad-sjik terug. Volgens de berichten trekt hiji op Deli Abbas terug. De Tur ken verloren 700 -man aan gewonden en 200 aan dooden. Deze verliezen aijh on geveer even hoog als- het aantal Turk- sche dooden." Hoe de staking te Berlijn verliep. BERLIJN, 17 April. De door den Ber- lij-nschen Metaalarbeidersbond voor gis teren "uitgeschreven staking is in Berlijn sOclhts zeer ten deel© gelukt. Slechts 125.000 arbeiders namen er pan deel-. Zij waren 'in den loop van den morgen in| 50 verschillende vergaderingen be werkt. De radicale elementen hebben po gingen in het werk gesteld o-mi door pilo

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1