Hofstede, De Groote Oorlog. [eeuwsch Vlaanderen jrteniieii. Umsiag, Goes. So. 45. Dinsdag 17 April 1917. Dertiende Jaargang Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. |ke Stand. mité „Gezondheiil voor het Kind" MBOEK ;llng zeeland.; hand te koop Losse Oorlogsberichten. i: 12, Elisabeth, 15 j., en Catharina Cornelia en 13 April. Ondertrouwd: H. Jans- en S. Jougepier, wed. iondina, jm. 26 j. en E. Heersma, jm. 26 j. de \Voestijne, jd. 31 j. Sinke, geb. van der ;ernhout, geb. Littel, d. Mendels, 6 d. z.1'. A. W. Ermerins; W. A. Vermeulen, 3 d. z. trouwd: C. M. Timmcr- l J. Potappel, jd. 22 j. sser, geb. Schuilen, z.; Karelse, z.; G. W. v. rson, z.; C. P. van den 1, d.; W. Kosten, geb, h. Hondsmerk, geb. v. Brouwer, geb. v. d. C. v. d. Berge, d. 2 j.; l van P. 'Wagenaar, r> d. (M Ct.) maand Maart. DER. Geboren: 3, Pie- icht van den Dorpel en Laurentius, z. v. Susanna Johanna Wil- Vesteinde. Gerhard de Witte, 78 telia Weststrate; 6, Pie- el, 3 d.; 21, Janna Eck- (Z.) uutig van onkosten Gemente-Ontan- betaiing tier reeils :rmij ueit en deeii inj ze belasting geheel Idaan vóór ol op den a.s. gen zijn één of meerdere NDERË.N gratis of tegen mg, tijdelijk (zes weken) uur van den oorlog op rden verzocht hiervan gifte te doen bij Mevrouw N DER HAVEBAKKER, vóór WOENSDAG e.k. J. H. M. STIEGER, Voorzitter. VUOK HET ch Trekpaard (8.1.) tkeuringtn zullen worden ii Kruiningeu. St. Maartensdijk en St. Philipsland. Zierikzee en Reu esse. Gortgeue en Katleiidijke Middelburg en 's Hecrentioek. GoeS. uui Groede. Aardenburg. Oostbuig. Uosthurgeu lJzendijke. IJzendijke. Kloosterzande. Hulst. Stoppeldijk en Axel. Axel. Terueuzen. 'M worden ingewacht tot weken vóór den voor elke i aangegeven datum, hy ide, die gaarne lijstjes toe- duig. »t te laat aangegeven paar- paard. A j. LAKO, ifd. Zeel; lid van opgemeld Stamboek, Zuidzande. 5 HECTAREN, zeer gun- in Zeeuwsch Viaanderen ieel. Aanvaarding rooven ot desverlangd eerder, even letteis J. A. Bureau te Goes. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór kalf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortatraat C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bjj abonnement speciale prjjja. Advertentiën van 16 regels ƒ0.625; iedere regel meerl25 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 30 Ct. ii contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de ■inictie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide g± gulden bij handen, voeten of oogen. jl I I verbes van een Voorts bij ongeneeselijke 9 B hand, voet verstandsverbijstering; of oog; I duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I P> gulden bij g* g* gulden bij A g* gulden bij f* jl I I verbes van een II II I verlies I I verbes van E 1 1 hand' voet 1 I 81 I van een 1% I 1 een M M of oogf duimwijsvinger gulden bij verbes vaii eiken andereu vinger. De Vredesactle. ,Men seinde ons Vrijdag, kort na het verschijnen van ons nummer: WASHINGTON. Bekend is geworden, dat enkele centrale mogendheden vredes pogingen aanwenden. BERLIJN, 13 April. (Part.) Hier zijn niet-ambtelijke berichten ingekomen, vol gens welke een verassende oplossing van den oorlog in het Oosten niet tot de naaste onmogelijkheden behoort. BERLIJN, 13 April. (Part.) Uit Stock holm wordt geseind, dat de Duitsche so cialisten voeling hebben gekregen met de arbeiderspartij in Rusland. BERLIJN, 13 April. (Part.) De welin gelichte correspondent te Stockholm van den „Lokal-A&zeiger" seint, dat in de offi- cieele mededeelingen van den Russischen Arbeidersraad het bericht verscheen: To Stockholm zullen onverwijld vredesonder handelingen worden geopend. BERLIJN, 13 April. (Part.) Geruchten over vredesonderhandelingen, welke te Stockholm zouden worden gehouden, zijn tot dusver nog niet bevestigd. KOPENHAGEN, 13 April. (W. B.) Aan de „Berlingske Tidende" wordt uit Stock holm bericht: „De Zweedsche socialisten Branting en Ryden kwamen gisteren op hunne terugreis uit Petrograd te Hapa- randa aan. Zij verklaarden, dat in Rus land een sterke vreidesstrooming heerscht." KOPENHAGEN, 14 April. (O.V.) Naar uit Petersburg bericht wordt, is gisteren in het Taurische Paleis een congres van het arbeiders- en soldaten-comité geopend. Tcheidse hield een rede, waarin hij o.a. zeide: Het oogenblik is gekomen, waarop de volkeren zelf tegen den oorlog stel ling moeten nemen. Wij kunnen zeggen, dat wij ons onmiddellijk bij allen aan sluiten, die er naar streven, dat hun re geeringen terstond van alle veroveringen afzien. Tenslotte seint men ons heden (Maan- WEENEN. (Officieel). De Oostenrijksch- Hongaarsche Regeering begrijpt uit het manifest der voorloopige Russische regee ring, dat Rusland geen annexatieplannen wenscht en beide rijken naar een vrede streven, waardoor de ontwikkeling der oorlogvoerende staten verzekerd wordt. De Oostenrijksch-Hongaarsche regeering acht op deze gronden de gegevens voor een vergelijk aanwezig. BERLIJN. De „Nordeutsche AJgemeine Zeitung" juicht het vredesaanbod van Oostenrijk-Hongarije toe. De Vereenigd» Staten en de Oorlog. WASHINGTON, 13 April (Part.) De on- Zekerheid omtrent |de verhouding van Ame rika tot de Geallieerden bij de deelneming aan den oorlog, wordt druk besproken, maar de algemeene openbare meening ver zet zich tegen een bepaalde overeenkomst met de Geallieerden. Er zijn aanwijzingen, dat Amerika in allerlei opzichten zeer krachtig zal deelnemen aan den oorlog, behalve in aangelegenheden van zuiver politieken aard, waarin Amerika zijn tra ditie zal handhaven en bindende overeen komsten met andere landen zooveel mo gelijk zal vermijden. Zuid-Amerika en de Oorlog. Argentinië blijft neutraal, Bolivia heeft de betrekkingen met Duitschland afgebro ken en Brazilië overweegt, naar beweerd wordt, de toezending van 200.000 man infanterie aan de geallieerden en heeft alvast de postverbinding met de centrale mogendheden stopgezet. Hongaarsch Huis van Afgevaardigden. Het Hongaarsche Huis van afgevaardig den is, terwijl zich zeer opgewonden too- neelen afspeelden, voor onbepaalden tijd verdaagd. De laatste zitting (13 April) moest tot 3 maal toe worden opgeheven. Tisza legde het koninklijk handschrijven, waarbij de Rijksdag verdaagd wordt, over. Geweldige opwinding ontstond. Een der afgevaardigden snelde naar de stenogra fen en ontrukte hun hot stenogram, met de laatste woorden van Tisza. De regee- ringspartij bereidde Tisza een stormachtige ovatie. De oppositie eischte voortdurend het a-lgemeen kiesrecht. (Men zie in ons vorig nummer onder laatste berichten over de plannen van Carvly. Red.) De actie der Engelschen bij Atrecht. De Engelschen blijven in Noord-West- Frankrijk gestadig vorderingen maken. Veldmaarschalk Haig meldt in zijn jong ste rapport weer over tal van veroverdo versterkte posities, dorpen, loopgravenstel- sels enz., waarbij sinds 3 April zijn buit is gestegen tot 13000 krijgsgevangenen, onder wie 285 officieren, en 186 kanon nen, van^welke, naar Haig opmerkt, thans een gedeelte met succes gebruikt wordt tegen de Duitschers zeiven. Door hun ge stadig voortdringen beginnen de Engel schen Kamerijk van het Zuiden en St. Quentin uit het Noorden te bedreigen. De onbeperkte duikboot-oorlog. Het Argentijnse!» ministerie van bui tenlandse!» zaken maakt bekend, dat het officieel bericht heeft ontvangen van het zinken op de Europeesche kust van 'het Argentijnse h zeilschip Monte Protegido. Een nauwkeurig onderzoek zal worden ingesteld. Het geval verwekt hier enorme sensatie. Volgens een tweede bericht werd het schip tweemaal door een onderzeeër be schoten. Een matroos is gewond. Een hospitaalschip op een mijn geloopen, LONDEN, 13 April. (Reuter). De admi raliteit deelt mede, dat het hospitaalschip „Salta" in het Kanaal op een mijn is geloopen en gezonken. Er waren geen gewonden aan boord; 52 personen, onder wie vijf doktor-en en negen verpleegsters, zijn verdronken, Een ander hospitaalschip getorpedeerd. LONDEN, 13 April. (Reuter). In den nacht van 30 op 31 Maart hebben de Duitschers zonder waarschuwing in het Kanaal het Britsche hospitaalschip „Glou- c.hester Castle" getorpedeerd. Alle gewon den konden gered worden. Volgens een Berlijnsch draadloos bericht van den lion April, heeft een Duitsche duikboot het schip tot zinken gebracht. Een nieuw italiaansch offensief? LUGANO, 13 April. (H. N.) In wel ingelichte kringen te Milaan gaat het ge rucht, dat tegen 20 April een nieuw Ita liaansch offensief zou beginnen, weliswaar vvoornamelijk op het Karstplateau en langs de Isonzo, Uit Rusland. De Russischearbeidersen de muniti ea.anmaak. PETERSBURG, 14 April (O.V.) De werk lieden van de Puliloff-fabrieken en der Oktja-buskruitfabrieken besloten dag en nacht 'door te werken door middel van drie ploegen. Een ontploffing. PARIJS, 13 April. Uit Madrid wordt gemeld 'dat de fabriek voor ontplofbare stoffen te Rens, in de provirjcie Barce lona door eeno ontploffing vernield werd, waarbij zes personen gedood en vele an deren gewond werden. Oproer in Servië. ROME, 13 April. Volgens berichten uit Cafu zouden niet alleen opstanden zijn uitgebroken "in de Servische door Bul garije bezette landen, maar ook in idieze welke door Oostenrijk zijn bezet. Montenegro, Albanië en Wallachye zou den in vollen opstand verkeerm. De Tsaar. De ex-tsaar voor een ge recht? BERLIJN, 14 April. (Part.) Het „Ber liner Tageblatt" verneemt, dat het arbei ders- en soldaten-comité te Peterburg zich verzet tegen het wegvoeren van den tsaar. De tsaar zou voor een gerecht mpetón Verschijnen. De Tsaar, de Tsaritsa en grootvorst Vla dimir bevinden zich sedert eenige dag-en als gevangenen in de Peter en Paulvesting. Naar verluidt, beschouwen de Franscho en Italiaansche gezanten deze gevangen neming als niet noodzakelijk. Van de Zwitschersche grens verneemt de „Köln. Zeitung": Het dagblad „Roeska- ja" verneemt, dat Engeland zich niet tegen de overbrenging van de familie van den ex-tsaar naar Engeland zal verzetten, in dien de voorloopige regeering hiertoe zal besluiten. De Fransche luitenant-vlieger Alexander Pierson, die om zijn stoutmoedigheid in hoog aanzien stond, is gesneuveld. Hij was eeu zoon van O. Pierson, firmant va.n de bekend© Nederlandse!» firma in 'gasmotoren: J. en O. Pierson. („De Tijd") Prins Adolf van Schaumburg Lippe, een zwager van den Duitschen keizer, is door het springen van een granaat licht aan het hoofd gewond. Eerste Kamer. (Vergadering van Vrijdag 13 April.) Minister Treub heeft inderdaad een tech nische herziening van het tarief op hot oog. Bij de voortgezette algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting deelde hij mede, dat begin volgende maand het rapport van een commissie, voor die herziening ingesteld, is te wachten. De heer Van Kol, die het instellen) van een uitvoerig onderzoek naar de mo gelijkheid van het invoeren van staats monopolies bepleitte, kreeg ten antwoord, dat de voorstanders van dit monopolie het best zullen doen zelf maar de com missie te benoemen, om de jjuaestie van alle kanten te bekijken. Voorts vernamen we, dat het plan in behandeling is, de consenten aan een al gemeene maatschappij onder regeerings- controle af te staan. Dit wordt dan de eenige oxporteerende Mij.; aan haar wordt dan een bepaald procent toegestaan als vergoeding voor kosten en een behoor- hoorlijke winst. Het overige komt dan aan den Staat. Minister Posthuma vulde dit nieuwtje nqg aan met' de mededeeling, dat bedoelde maatschappij met alleen den uitvoer zaï regelen van onze producten, maar ook wan hier weer geïmporteerde goederen. Voorts deelde do Minister van Land bouw mede, dat de inkomsten der levens middelen-commissies gebruikt worden voor de beschikbaarstelling van levensmiddelen voor binnenlandsch verbruik, hetzij in na- tura, hetzij in geld. De overschietende gelden komen volgens de statuten eerst na 3 jaar aan het Rijk. Na afdoening der algemeene beschou wingen kwam de Kamer nog door de zonder stemming of heteekenende discus sies aangenomen eerste vier Hoofdstuk ken der Staatsbegrooting heen. Terwijl ook de zomertijd consent kreeg. Of ce« zomertijd tot de jaarlijksche gebruiken zal gaan behooren, kon de Regeering niet zeg- Sen- („C.") De Grondwetsherziening en de Eerste Kamer. Het Verslag van de overwegingen der Eerste Kamer in beide afdeelingen over de Grondwets-revisie, geeft niet het ver moeden, dat de Eerste Kamer geneigd is om tot verwerping van de aanhangige voorstellen over te gaan. Eer spreekt' uit den samenhang van het geheel geen ander voornemen dan om, zij 't ook schoorvoetend, ten slotte de Revisie te laten doorgaan. Nederlandsche schepen getorpedeerd. De consul-generaal der Nederlanden te Londen meldt, dat drie kleine Nederland sche schepen tot zinken zijn gebracht op 12 en 13 April. Het zijn: de „Voorwaarts" uit Groningen en de schoener „Neptu- nus", beide geladen met steenkolen, op weg van Hartlepool (Engeland) naar Chris- tiania, en de „Dina Hendrika". De be manningen zijn geland te Yarmouth en Lo-westoft. (De „Dina Hendrika" behoorde aan de scheepvaart-mij. „Zeeuwsch-Vlaanderen' te Terneuzen. Red.) Welk weder zullen wij hebben Een paar opmerkingen over den Zomertijd K. IV. te B. schrijft in „De Zeeuw": Nu ik weer va,n enkelen hoorde, even als verleden jaar: wij storen ons niet aan den zomertijd, zij 't mij vergund, in verband daarmee een paar opmerkingen te maken: Wanneer de Overheid iets beveelt o-f beschikt, dat niet in strijd is met Gods Woord, zijn wij als burgers en als Chris tenen verplicht, ons daaraan te onderwer pen en ons daarnaar te regelen. Dit geldt zoowel in kleine als in groote dingen. In de invoering van den zomertijd ligt niets, dat in strijd is met Gods Woord. God zelf beschikt dag en nacht, maar Hij heeft ons nergens in Zijn Woord bevolen, hoe wij deze zullen verdeelen of de dee- len benoemen; de Joden hadden b.v. een heel andere verdeeling dan wij. 't Strookt geheel met de Scheppingsorde, als de Overheid bevordert, dat gedurende den dag gewerkt en gedurende den nacht ge rust wordt en dit doet zij door invoering van den zomertijd. De landbouw kan zich m. i. zonder veel bezwaar naar den zomertijd regelen, als men n.l. des morgens 't werk op den gewonen tijd aanvangt, d. i. als de zomer klok één uur later aanwijst dan den voormiddagwerktijd één uur korter neemt dan anders, dus om twaalf uur (zomer tijd) schafttijd houdt, b.v. tot één uur of half twee, zooals plaatselijk de gewoonte is en den namiddag-werktijd, één uur langer, zoo noodig met wat langer schaft tijd voor 't „boterha,meten". Op deze wijze worden de werkzaamheden op 't land en in de weide gedaan op denzelfden tijd van den zonnedag als altijd, behalve dan alleen, dat 't werk te middag één uur vroeger stil staat voor de schaft, en komt men ook niet in conflict met de naar den zomertijd geregelde uren van school, spoor, tram, enz. De S. D. A. P. De Socialisten kwamen met Paschen te Arnhem. Het verloop van het Socialisten-Congres te Arnhem was ook ditmaal buitengewoon kalm. Niet dat er geen felle oppositie los kwam, maar het resultaat bleek dan toch 'te 'zijn, dat de leiding ten slotte in han den bleef van de heeren Troelstra c.s., die steeds meer in burgerlijk gewaad gaan verschijnen. In Ihet uilstallen vain hun theorie hou den ze natuurlijk nog aan de oude grond- beweringen vast, maar in de practische toepassing is elke kreet van oproer ge smoord. Van de vroegere taal der ophit sing valt niets meer te beluisteren. Wel waren er ook nu enkelen die zich tot bijtende taal en felle critiek lieten ver leiden, maar de leidende partij deed hier aan niet mede, en het resultaat was, dat zij' door haar kalme houding het applaus dor overgroote meerderheid mocht in- oogsten. (S.) Goes. De bekende karakter-komiek Koos Mol nit Oudenbosch, heeft Zon dagavond in het „Slot Oostende" ver schillende voordrachten ten beste gege- Verwachting tot den avond van 17 April.: Matige tot zwakken, later wellicht toene mende Westelijke tot Zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen, mogelijk nachtvorst. Iets zachter overdag. ven voor een vrij; talrijk publiek. De heer Mol is er volkomen in geslaagd door een zeer juiste typeering van de figuren, di© het onderwerp der voordrachten uitmaak ten en door zijn gezonden frisschen humor zijn gehoor den ganschen avond in span ning te houden, terwijl een daverend ge lach herhaaldelijk bewees hoezeer hij de juiste snaar wist te treffen. Het luid ap plaus, dat hem ten deel viel, was dan ook in alle opzichten wel verdiend. De heer Reijerse had de zorg voor de pianobegeleiding op zich genomen. Zaterdagmiddag kwam een knecht van den landbouwer M. uit Borssele met een boerenwagen, geladen met zakken pootaardappels over den Westsingel. Op den hoek aldaar brak plotseling het ach terwiel en kantelde de wagen om, zoodat de kostbare inhoud in de sloot terecht kwam. Een jongen, die op den wagen zat, sprong er af, evenals de knecht, die echter nog gedeeltelijk in 't water terecht kwam. De paarden bleven op den wal staan en werden spoedig losgemaakt. Van de zakken met pootaardappels barstten er verscheidene open, zoodat een aan zienlijke hoeveelheid voor den eigenaar verloren ging. Eenigen tijd later werden die aardappelen door jongens, gewapend met schepnetjes, opgevischt. Aardappelenrantsoen. Zij, die gebruik willen maken van het ver hoogde aardappelenrantsoen kunnen hun Distributieboekje a.s. Woensdag doen af stempelen op het Distributiebureau. Wegens het voortdurend heerschen der koude is zoowel op de R. K. Jongens als Meisjesschool de Paaschvacantie met een week verlengd. Onze stadgenoot, de heer J, A. Theewis, is gisterenavond, terwijl hij in het café van den heer F. Hoornick in de Voorstad een partijtje biljart speelde, plotseling overleden. Blijkens achterstaande advertentie geeft de orkestvereeniging „De Sympho- nie" alhier den 19en a. s. een concert met welwillende medewerking van den violist Aug. K. de Jong, te Middelburg. Op het concert wordt het volgend pro gramma ten gehoore gebracht: 1. Symplio- nie in C-dur (Jenaer Symphonie), L. van Beethoven, a. Adagio, Allegro Vivace; b. Adagio Cantabile; c. Menuetto; d. Finale Allegro. 2. Fünftes Konzert für die Violine (K. V. no. 219), W. A. Mozart. Viool-Solo: de heer A. K. de Jong. a. Allegro Aperto; b. Adagio, Allegro Aperto; c. Adagio; d. Tempo di Menuetto, Allegro. Pauze. 3. Ouverture: „Le Calife de Bagdad", A. Boieldieu; 4, Symphonie. No. 1 Es-dur, Jos. Haydn. a. Adagio, Allegro con Spirito; b. Andante. (Viool-Solo: de heer A. K. de Jong); c. Menuetto; d. Allegro con; Spirito. Waar het bestuur van de Symphonie zoo welwillend was om ter wille der R. K. in gezetenen dit concert tot na de Vasten te verschuiven, vertrouwen wij; dat onze katholieke ingezetenen van hun belang stelling wel zullen doen blijken en ook niet zullen aarzelen om, als zij dit kun nen doen, als donateur toe te treden. Nog jrernemen wij, dat de Symphonie hare repetitiën op Zondag gaat afschaffen, om zoodoende andersdenkenden, die sterk op Zondagrust staan, gelegenheid te geven als werkend lid toe te treden. Moge het concert van a. s. Donderdag succesvol zijn. In den afgeloopen nacht brak tegen half drie brand uit in de bovenverdieping van het perceel in de Lange Kerkstraat, waarin beneden bakker Van Boven zijn bedrijf uitoefent en boven de politieagent

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1