BIJK's BM. :posito. ig 6 Juni 1917, itheekbank SCREDIET op land. Paganistisch en misleidend. idbrieven, De Groote Oorlog. Ib. ROUW, Zaterdag lé April 1917. Dertiende Jaargang FEUILLETON. winkel GEOPENC en [przaag- en Honlsnijarlikelen. •iaanstr. A 58, GOES. [werktuigen enz. ongeveer 1000.— Old. INDIJCK, Goes. RDAM. ITE BEGINNEN IN 1917, Verschijnt eiken MAAHDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. 8 8 I verlies van een 8 B I I verlies 9 8 8 verlies van 8 Dit Miner bestaat oit 6 bladzliflen. EERSTE BLAD. Onder den grond. Losse Oorlogsberichten. It een aardige reclame. in Landbouwwerktuigen ter <t te GOES. laart 1917, No. 40. I f 50.—, p. 110 loten f 97.50 f 500.-, |us loopende rente. (rijgbaar bui 15—19 en ERKEN MIDDENDORP, JYTER. ■DRAGEN Getuigt deze krachtige ontwikkeling niet van bloei Telefoon 629 ieuwste model. NDE OLIEVOORZIENING Ir NCEERENDE TROMMEL. IOOO eerste prijzen, fiioen reeds verkocht. r Hendrikakinderen bij Gois. .Vee 44. WE MCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten 1.10 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór tslf drie en Vrijdag vóór een «Uf 'si Kantoor «r. d. AdmlnlatratleGanzepoortatraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale pms Advertentiën van 16 regels ƒ0.625, iedere regel meerl25Ci Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekent. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 30 Ct. A contant. 1500 De abonné's op dit blad, in het bezit der door de fh'Ctie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekerings voor waarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering J% gulden bij ft gulden bij gulden bij A 1 I 9 hand, voet 1 8 11 I van een 8% I 8 een M of oog; duim; wijsvinger gulden bij verlies van eiken ander eu vinger. ,Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. (Slot.) Let, lezer, op deze misleidende passage uit het Paaschartikel van het „Volksblad". „Ej^dnmiddeJs verbiedt onze regeeriflg niet alleen, dat onze schepen zich te gen die zeeschuimers en moordenaars verdedigen, maar verb.edt zij ze,fs, dat koopvaardijschepen van andere volke ren in onze havens komen, zoo deze zich wèl ter verdediging hehben inge richt. Het spreekt vanzelf, dat van christelijkheid onzerzyds hier in 't ge heel geen sprake is. Onze houding wordt door niets anders bepaald dan door spiritistische vrees. Voorbij zy.ii de dagen van glorie en glans; Onze leeuw is geen koningsleeuw meer. Onze vlag beurt nog „fier" hare kleu- i i ren ten trans, Maar ze beurt haar in engere sfeer. Onze stem klinkt niet langer langs vlakten en zee, Door de Ruyters en Trompen gevoerd. Onze vloot ligt daar rustig en veilig ter ree, Door de kabels der onmacht gesnoerd. I 1 Als de spiritistische „ziener" aan ons regeeringsroer zijn zienersblik! eens ach terwaarts richtte naar de „geesten" van De Ruyter en Tromp, misschien kwam 1 er dan eenige flinkheid." 1 Wij noemden deze passage misleidend. Zij js het ook en wel in hooge mate. i Vooreerst raakt het verwijt, aan onze re geeripg gericht, over het niet toelaten ■van gewapende koopvaardijschepen, kant noch wal, en toont het „Volksblad", zonder bellijn of schaduw van bewijs voor de rechtmatigheid van zijn verwijten, er maar op los te schryven. De houding onzer Regeering is blijkens het dezer dagen ver schenen „Witboek" (verzameling van of- ficieele xegeeringsstukken uït den aller- laatsten tijd van ons departement van huitenlandsche zaken) onberispelijk. Zeer .terecht wijst zij er op in. haar corres pondentie met de Ijingeische r^geering, naar aanleiding van de kwestie met de „Melita" te Rotterdaml) dat zij het recht tot bewapening van koop vaardijschepen niet betwist, maar dat die rechtmatigheid met meebrengt het recht omi in neutrale wateren te wor den toegelaten. 3) Assy, Ferré, Pyat, Flourens en al de overige samenzweerders waren er on troostbaar „over dat niemand hun de ka nonnen kwam betwisten. Aan de kanon nen was hun eigenlijk niet veel gelegen, ;het was de betwisting waarnaar zij ver- Tangend uitzagen. Op het eerste woord, dat de generaal sprak, wierpen samenzweerders, kolonels sn soldaten het hoofd in den nek. i Zij waren gered. Eindelijk had men bemerkt, dat zij zich van de kanonnen meest gemaakt hadden. Het gouvernement -deed hun het genoegen aan ze op te feischen. Welk een schoone gelegenheid om aan de onderhandelaars te antwoor den: „Gaeat aan uwe meesters zeggen, dat wij hier zjjn door den wil des volks en wij niet van hier zullen gaan dan door het geweld der bajonetten". Bij iedere opeisching werd hylzelfde antwoord, doch steeds nadrukkelijker ge geven. In de stad sprak men van niets Onze regeering rangschikt de gewa pende handelsschepen niet oppor- tuniteitshaive onder de schepen die ais oorlogsschepen gelden, maar be- gripshalve. Met andere woorden: zij doet het niet om de een of'andere oor logspartij in het gevlei te komen, maar wijl zij: meent, dat bewapende handels!- schepen volgens het volkenrecht vailetn onder de passage der neutraliteitspro- clamatie, luidende: Oorlogsschepen of daarmede gelijkgestelde vaartuigen van een oorlogvoerende mogendheid zul len niet binnen het rechtsgebied van den Staat worden toegelaten. „De Maasbode", over deze kwestie schrijvende prijst dan ook het beleid onzer regeering aldus „Wij kunnen ons verheugen in een beleid, dat aldus met groote omzich tigheid te werk gaat, maar dan ook bij haar beslissingen, welke „geheel ge dicteerd Worden door het neutraliteits- reoht en niet door voorkeur, met waar digheid en met de grootste vastberaden heid volhardt". Ook het poëtisch beroep van het „Volks blad" op de Ruijter en Tromp gaat niet op. Immers de daden dezer vlootvoogden geschiedden in een tijd, toen het ging om ons o.nafhankelijk volksbe staan, besprongen als wij werden door grimmige vijanden, die het aanlegden op onze vernietiging als vrije na tie Zoodra zulks thans wederom dreigt, zal onze regeering, zal ons volk geen oogenblik aarzelen om ter verde diging onzer hoogste en heilig ste goederen het zwaard te trekken maar zoolang zulks niet het geval is, staat een regeering voor God en de menschen schuldig, wanneer zij over het land den oorlog ontketent. Waar om? Omdat de toestand van een land in vrede, hoe zeer het overigens onder duurte, schaarschte aan levensmiddelen enz. moge ljjden, een PARADIJS, is, ver geleken bij de HEL, die over een land komt, dat in oorlogstoestand ver keert, bijzonder een land als het onze in grootte, ligging enz. Terecht schreef in zijn jongste Paasch- nummer „Het Centrum" en het ware te wenschen dat het „Volksblad" zich die woorden ter dege in het geheugen prentte, waarom wij dan ook de vrijheid namen er sommige te onderstreepen voor zoover „Het, Centrum" dit al reeds niet deed. „Wanneer het bewijs nog geleverd moest worden, wat de oorlog voor een land en met name voor een klein land beteekent, dan hebben de gebeurtenis anders dan van de onderhandelingen van Montmartre. Het eerste woord, wanneer men el kander ontmoette, was: „Ik wed, dat zij ze zullen afgeven". En de burgers lachten schaterend over de poets, die men het gouvernement speelde, dat nochtans uit het algemeen stemrecht voortgekomen was. Maar ach I niets is heilig voor een Parijzenaar. Hoe meer men lachte, hoe meer de regeering aandrong, hoe meer Montmar tre weerstand bood. Eenige dagbladen moedigden het ver zet aan en spaarden de regeering van 4 September niet, een regeering, die Pa rijs niet had kunnen redden en de scherp schutters van Flourens niet tot toegeven kon bewegen. Op die wijze beginnen alle omwente lingen. Er moest, een einde aan gemaakt worden. De regeering, die zich misschien niet zeer genist gevoelde, nam den schijn aan als had zij medelijden met het oproer en deed in den nacht van 17 op 18 Maart op de muren een aankondiging aanplakken, waarbij zij kennis gaf, dat dienzelfden dag de kanonnen weggehaald sen der laatste jaren daarvoor een zoo overstelpend materiaal aangevoerd, dat niemand meer de oogen kan, of mag sluiten voor de werkelijkheid. Het schijnt echter, dat som migen, ook in ons land, wat kort van memorie zjjn, en nog maar altijd niet kunnen begrijpen, dat in een kritieken tijd als dezen, nog kritieker geworden, nu ook Amerika in 't strijdperk treedt, voorzichtig heid en zelfbeheersching dringend noodig zijn. De positie onzer Regeering is uiterst moeilijk, daarover zullen allen het wel eens wezen. Maar daarom zou het ook een in hooge mate onvaderlandsoh b e d r ij f moeten heeten, die positie nog moeilijker te maken en niet alles te doen, of te laten, wat noodig is, om haar zooveel mogelijk te steunen. Van meet af aan heeft de Regeering zich beijverd, te midden der strijdvoe- renden de onzijdigheid te betrachten en !het land buiten den oorlog te houden. Het is de grootste dienst, welken zij aan het vaderland b e wijzen kan, de beste, de éénig goede politiek. Dat groote doel, de levensbelangen van ons volk betreffend, is inderdaad wel waard, dat men haar z ij n volle vertrouwen schenkt. En indien er nog een waarschuwing noodig ware, dan zouden wij willen vragen, wat «r [geworden en overge bleven is van het opwindend ge doe en het zoogenaamd krijgs haftig vertoon dergenen, die in andere landen regeering en volk in be roering brachten en een weg opdreven, die leidde tot h e t g r u w z a a m a v o n- tuurvan den oorlog" Aan dit uiistekend betoog iets toevoegen ware den. indruk ervan verzwakken. Ont zettend is de verantwoordelijkheid van een blad, dat, als het „Volksblad", we tens en willens meedoet met het spel der door eenzijdigen, fanatieken haat ver blinden, die ons land willen drijven op den weg van een roekeloozen oorlog, een wissen ondergang tegemoet. Nog ontzettender is het, zelfs het besef dier verantwoordelijkheid te missen. Wij feliciteeren inmiddels de lezers van het „Volksblad" wel met hun „neu traal" orgaan. Prosit! Een Engelsch schip „Princess Melita" geheeten, wilde onlangs den Nieuwen Water weg binnenloopen. Ofschoon het een koop vaardijschip was, had het een kanon aan boord, was dus „gewapend". Om die redtn mocht het den Nieuwen Waterweg niet bin nenkomen, alvorens het kanon te hehben verwijderd. en de belachelijke schijnversterkingen, die het verkeer belemmerden, geslecht zouden worden. Eenige uren daarna, bij het aanbreken van den dag, rukten verscheidene regi menten, door generaal Lecointe aange voerd, van alle kanten aan. Gelijk men terecht van hun gedrag gedurende het be leg en hun onbetwistbare lafhartigheid kon verwachten, boden de nationale gar des van Montmartre slechts een onbe- duidenden tegenstand; binnen weinige mi nuten was de hoogte in de macht van het leger, waren de kanonnen uit de schiet gaten genomen en met touwen aange spannen, waarna de soldaten ze meevoer den. Alles scheen geëindigd, toen de oproer lingen bondgenooten kregen, waarop zij waarschijnlijk niet gerekend hadden. Vrou wen, kinderen, jonge meisjes wierpen zich op de kanonnen, omklemden ze, gingen voor de wielen liggen op het gevaar af van zich te laten verpletteren, terwijl an deren de soldaten ontwapenden, hun ver- Wijtende broeders, wapenmakkers aan te vallen, wier eenige misdaad was, de groote stad tot het uiterste tegen de Prui sen te hebben willen verdedigen. Sinds lang bestond er geen tucht meer Arrestaties van Duitschers te New-York. Naar „Daily News" uit New-York ver neemt, zijn daar Zaterdag in het geheel ongeveer duizend Duitschers gearresteerd. Te Cleveland zijn 200 geweren, verder mitrailleurs, sabels en een Duitsche vlag in beslag genomen. Kolonel Pierkowsky, die dertig jaren in de Unie woont en naar het heet een agent was van Von Papen en Bop-Ed, is ook gearresteerd. De po litie deed een inval in de aan de Fifth Avenue gelegen woning van mevr. Hugo Reisinger, een dochter van wijlen den brouwer Adolphus Busch, een Duitsch millionair. De politio ontdekte, dat mevr. Reisinger een vrij krachtige draadlooze installatie in haar huis had en dat haar hofmeester een reservist was van den Duitschen draadloozen dienst. Allerlei uit Rusland. Het totaal aantal slachtoffers der re volutiedagen wordt thans opgegeven als 1443, van welke 996 gewond, 169 gedood, 276 bevroren en andere door zenuwaan doeningen bezweken zjjn. De echtgenoote van Stiirmer, den voor- maligen Russischen minister-president, heeft na pntvangst van een brief, waar van de inhoud noch de afzender bekend is geworden, poging tot zelfmoord ge pleegd. Haar toestand is prnstig. Hoe de Tsaar werd gewaarschuwd. „De Tag", verneemt uit Stockholm, dat, volgens Peterburgsche bladen, bij een huis zoeking in Sarskoje Selo brieven werden gevonden van de Deensche koningsfami lie, welke waren overgebracht door een bijzonderen koerier. De Deensche konings familie betoogt daarin, dat het handha ven van het oude stelsel noodzakelijk tot binnenlandsche onlusten moest leiden. Eveneens werden talrijke waarschuwin gen gevonden van koning George van Engeland. De minister van Justitie Kerenski heeft Zondag ,een bezoek gebracht aan het pa leis Tsarekoje Selo, teneinde het bewa kingssysteem van den ex-keizer te con troleeren en tevens informaties in te win nen omtrent diens gezondheidstoestand evenals dien van zijn gezin. De keizerin- weduwe, Maria Feodorowna begeeft zich van Kief naar Akkerman aan de Zwarte Zee, in gezelschap van haar dochter 01- ga en schoonzoon Peter van Oldenburg, benevens van een commissaris, aange steld vanwege de Doema, n.l. den alge vaardigde voor Kief, Savenko. of liever had nooit bestaan in zekere marschregimenten, waardige evenknieën der bataljons van Flourens. 'Tot dat ge tal behoorde het 88e; de soldaten waren gehuisvest biji de inwoners, leefden met hen samen, deelden hun gevoelens, be zochten met hen de herbergen. In plaats van de vrouwen en kinderen terug te drij ven, lieten zij hun de kanonnen hernemen, waarop de artilleristen met sleeptouwen bij het kerkhof Montmartre wachtten, hie ven de kolven hunner geweren in do lucht, en hunne officieren verlatende, wien zij weigerden te gehoorzamen, maakten ?ij genreene zaak met de oproerlingen. Eenige getrouw gebleven compagnieën baanden zich een doortocht piet de ba jonet op het geWeer en kwamen aan de 'artilleristen en de gendarmen, die op de Place Pigale geschaard stonden, den af val hunner kameraden aankondigen, die arm in arm met de nationale gardes, onbeschaamd hun verbond in de kroegen gingen bezegelen. Het duurde niet lang of deze tijding, die nog ernstiger was, dan men kon ver moeden, had zich in Parijs Verspreid. Het was juist elf uren geslagen op de klok van het Luxemburg toen de heer Schiiltz, die, sedert zijn aankomst te Pa- Een Proelamatie. De voorioopige regeering heeft onder den druk van het comité van arbeidersaf- afgevaardigden, over wier vredesactie wij in ons vorig nummer een sensationeel telegram publiceerden, een proclamatie ge richt (tot het volk, waarin zij weliswaar nog aanspoort tot het doorvoeren van den oorlog, maar waarin zij toch ook afziet van een verovering naai' buiten (b.v. Con- stantinopel). Onomwonden wordt verklaard, dat het vrije Rusland pr niet naai' streeft om andere volkeren te beheerschen, of hun nationaal grondgebied, te ontrooven, of ge- fveldadig vreemd grondgebied te bezet ten. Men wil de verdediging van het na tionaal bezit, de ontruiming van het land door den vijand en een hechten vrede „op de basis van het recht der volkeren ohii over hun lot te beslissen". Verder wordt gezegd, dat de staat in gevaar is, wat zooveel zeggen wil, als dat de regeering bevreesd is voor de ar beiders, wier machtige organisatie wel licht spoedig haar de teugels van het be wind uit de hand zal nemen. Engeland is natuurlijk over een en ander niet te spreken. De „Daily News" wijst er op, dat de proclamatie in strijd is met Miljoekoff's verklaring, waarin verlangd werd, dat de Russen de Dardanellen en den Bosporus zouden beheerschen en zich in het bezit zoude nstellen van Konstantinopel. De „Daily Mail" wijst er op, dat de staatslieden der geallieerden beter deden zich thans op de hoogte Te stellen, of Rusland Konstantinopel noodig heeft of niet. Een protest aan Z H den Paus. Volgens een bericht van de „Gaulois" zullen Mgr. de Lavillerabel, bisschop van Amiens, Mgr. Julien, bisschop van Atrecht, Mgr. Le Senne, bisschop van Beauvais en Mgr. Pechenard, bisschop van Soissons, een schrijven aan Z. H. richten, waarin zij protesteeren tegen do misdaden door de Duitschers op hun terugtocht aan hei ligdommen, personen en eigendommen be dreven. Heel waarschijnlijk zullen H.H. E.E. de Kardinalen Amette en Lugon, hun metropolitanen, zich bij het protest aansluiten. Prins Karei van België. Prins Karei van België, graaf van Vlaanderen, heeft met goed gevolg het toelatingsexamen afgelegd voor cadet bij de Britsche ooriogsmarine. Zijn naam is op du officieele lijst ge plaatst van candidaten, die in Mei a.s. tot het Royal Naval College te Osborne zullen worden toegelaten. rijs, waar een ziekte van zijn zoon hem geroepen had, eiken morgen na het ont bijt zijn pyp kwam rooken, in de groote eenzame lanen wandelende met zijn vriend ilhelm, een Elzasser gelijk hij, en die evenals hij den partijgangersoorlog in de bergen der Vogesen had gevoerd, langs een zeer druk sprekende groep bij het hek van het Odeon heengaande, een nationale garde hooide zeggen: „De overwinning is aan het volk ge bleven, onze artilleristen hebben zich heldhaftig gedragen; zij hebben de linie troepen gedwongen de wapens neder te leggen, Vinoy is gedood, drie generaals gewond, Lecomte gevangenomen, al de stafofficieren in de gevangenis geworpen; het volk heeft den verdoolden soldaten vergeven en de armen voor hen geopend". „Leve Montmartre, de ware bergl" kreet een nationale garde met een echte gal gentronie en die reeds beschonken scheen, terwijl hij zijn kepi in de lucht wierp. „Leve de republiek 1 de ware republiek, de republiek van het volk!" bralde een andere kerel, gedekt met een kepi, die de band der voormalige scherpschutters van Flourens droeg. (Wordt vervolgd..

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1