UI) 9fl en De Groote Oorlog. No. 43. Donderdag 12 April 1917. Dertiende Jaargang FEUILLETON. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIIDAGAVOND. Onder den grond. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór fcalf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjp. Advertentiën van 15 regels ƒ0.625; iedere regel meerl25Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 JX berekena. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 30 Ct. A contant. gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de diifctie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsehe Algemeene Verzekerings-Bank gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; mS «Jr wijsvinger jüg gulden bij verliep van eiken andereu vinger. te Schiedam. Bij het verschijnen der groote Chris telijke feesten binnen den kringloop van liet kalenderjaar, plegen zich de meeste organen der hietgeloovige en der „neu trale" pers te onthouden van het geven van artikelen aan die feesten als zoodanig gewijd. Men kan dit stilzwijgen welspre kend noemen, namelijk in dien zin dat liet len sterkste getuigt van de onmacht dier bladen óm1 naar behooren te spre ken over de groote gebeurtenissen, wier herdenking de christenheid aanleiding geeft tot feestelijke verheugenis. Men kan dat stilzwijgen ook droevig noemen, ini- zooverre het een bewijs lévert voor de godsdienstige 'onverschilligheid der krin gen, waarin die bladen toonaangevend zijin. Toch valt dit stilzwijgen nog te ver kiezen boven heigeen men te genieten krijgt, als zoo'n .blad het waagt met een „feestartikel" van wal te steken. Bijvoorbeeld het „Volksblad", „neutrale" voorlichter van het volk, d.w.z.. van den kleinen (rnto in Zuid-Bevelamd's' hoofdstede is dezer dagen ook over „Paschen" aan het schrijven gegaan 'en dischte o.rrt. het volgende op: „Kont, laten we ons Paaschvuur ont steken en ons Paaschlaiml slachten: ons Paaschvuur, om eveuals de aloude hei donen vreugde te bedrijven, wijl kou de en 'duisternis, de gezellen van den dood', de wijk namen, om plaats te ma ken voor meer warmte en meer licht, die kle lento inluiden met het overal weer ontwakende leven. Ons PaaschlaimJ, het opzettelijk gemeste, dat wel niet als in de dagen van weleer zijn bloed geeft als offerande tot stilling van den toorn van booze goden en als1 gave voor de welgezinden, maar dat almede dient tot uiting onzer nieuwe, jonge vreugde." Arme lezer, maar vooral, arm© Room- 3Che lezer, dfe door het „neutrale" tintje, mitsgaders den ci'vielen prijs van het Volksblad" verleid om er zich op le abonneeren, dergelijken rimram als stich telijke lectuur le slikken krijgt op het Hoogfeest van Paschen. De grofste on kunde omtrent Paaschlam en Paaschof- fer gaal hier hand aan hand met een to taal gemis aan besef van (le beteekenis van het christelijk Paaschl'eest. Wèl had de staatsman het bij het rechte einde, die gewaagde van „paganistische factoren" in. onze moderne samenleving. Dit geschrijf loc-h is inderdaad'paganistisch, d.w.z. hei- densch. Maar het is meer dan dat. Boven aangehaalde tirade toch dient het „Volks blad" slechts als aanloopje om te komen tot zijn 'eigenlijk, zijn gewon» chapiter: het uitvloeken van de Duitschers en het 2) De oorlog geëindigd zijnde, kon het na tuurlijk niet uitblijven of de clubs zou den ontbonden en de nationale garde af gedankt worden, zij zouden hunne rede voeringen moeten wegbergen, hun degen opsteken en zelfs in hunne behoeftige onbekendheid terugkeeren; de vaderlands liefde maakte het hun ten plicht, maar het persoonlijk belang erkent geen va derlandsliefde. Verbonden door het eigenbelang, dat hen weldra z.ou ^verdeelen en tegen el kander wapenen, maakten zij gebruik van de'losbandigheid, ontstaan uit den lange'n I duur van het beleg, van de verslapping der tucht, veroorzaakt, door die gedwou I gen toenadering, welke zekere dagblad- I schrijvers de verbroedering van het volk I en het leger gelieven le noemen, en va.n I verschillende andere omstandigheden, om I het vertrouwen van den soldaat te winnen, I lenvijl zij te gelij'ker tijd zijn aanvoerders I belasterden om ze bij hem verdacht te p maken. ophitsen van onze regeering en ons volk' tot den oorlog tegen Duitsehland. Dit. nu noemen wij een misleidend, haast hadden wij gezegd een misdadig geschrijf. Of wij dan de Duitschers in bescherming nemen, hun oorlogsdaden goedpraten? Wij houden het met Pausi Benedictus, wiens gezag zelfs bij den „neutralen!" Rooni'schen lezer van .het „neutrale" Volks blad wel ietsi 'nïeor beteekent dan dat van den schrijver van al het moois dat als hoofdartikel het P'aaschnumlmer van ge noemd blad „versiert". De- Paus nu heeft verklaard: al wat in dezen oorlog is.ge schied of nog geschiedt tegen de recht vaardigheid en de menschelijkheid, dus tegen Gods wet, zij onvoorwaardelijk ver oordeeld, '1 komt er niet op aan wie het onrecht pleegde. Juist, dat is de ware taal, die hot .onrecht brandmerkt zonder haat te .zaaien en k'wade instincten wakker te roepen. Maar een ge schrijf als 'door het „Volksblad" week aan week zijn lezers wordt voorgelegd, heeft door zijn aperte eenzijdigheid min der de veroordeling van het onrecht dan wel de aanwakkering van den haat tegen al wat Duitsfch is en het wekken van het oorlogsiin- s' t i n c t bij ons volk tegen Duitsehland! len doel. Hoor, hoe het blaid in zijn Paaschartikel naar zijn geliefkoosd onder werp heen laveert: „De Paasehvuren branden, ja zeker. Ze vlammen hoog op. Doch het zijn nu niet de vreugdevuren der oude heide nen, maar de wraak- en vreugdevuren der nieuwe heidenen en barbaren. Die vuren, ze branden in Noord-Frankrijk 'tusschen Atrecht en Soissons, waar de D|uitschers steden en dorpen in vlamimen doen opgaan en het lancl reddeloos ver woesten en vernielen." Niemand voorzeker, die het „Durch- hauen" systeem der Duitschers inde door hen bezette landen im bescherming neemt. België heeft ons in dit opzicht veel ge leerd. Dat te signaleeren achten wij dan ook allerminst een vergrijp aan do waar heid, maar wèl', te verzwijgen, dat ook anderen, b.v. de Russen èn bij hun in val in Oost-Pruisen èn bij hun terugtocht in Polen "brandschattend en vernietigend te werk gingen op eene wijze, die verre, zeer verre de grenzen der „militaire noodzakelijkheid" te buiten ging en dat alles ouder goedkeuring, men zou haast zeggen, onder applaus van de bladen d'e-r „Entente", der met Rusland bevriende staten. Wil men alsl courant, d.w.z. de publieke opinie leidend en voorlichtend, ve-roordee- len, goed, maar dan allen, die zich aani eenzelfde euveldaad Schuldig jnla- ken. De door andere belangen beziggehou den gemoederen bemerkten noch het eerste bedrijf van die samenzwering, die met het glas in de hand in de kroegen gesmeed werd, noch het tweede, waarin 't bloed met den wijn moest vloeien, en die voorbereid werd door den geheimen faad aan de nationale garde van Belleville ge geven omi ,zich van de kanonnen meester te maken, de hoogten te bezetten en door hare kalme en heldhaftige houding den vasten wil te doen blijken, de republiek te steunen tegen de schandelijke reactie die Parijs aan den vreemdeling overge- geleverd had. Die raadgevingen droegen hare vruch ten. Men weet welke wanordelijkheden de laatste dagen Van den wapenstilstand ken merkten en ternauwernood eenige weinige uren cle intrede der Pruisen in de hoofd stad voorafgingen. Gelijk men weet, werd in naam der vrijheid, de -roode vlag, waar boven de phrygisclie muts prijkte een afzichte lijke samenkoppeling van. het dubbele zin nebeeld der slavernij en der dwingelandij op verscheidene monumenten gehc- schen en zelfs tot op de Vendome-zuil, x) De Vendöme-zuil was een eeretee- ken der overwinningen- van het Fransohe leger in het Napoleontische tijdvak. Eenzijdigheid, partijdigheid in deze is •altijd misleidend, kan zelfs misdadig zijn. Maar wat dan te zeggen van een blad dat zelfs in het beoefenen der liefdadigheid, partijdig is. Het Volksblad immers wil dat wij de „honderden uitgemergelde- Duit sche kinderen", die hier te land© wor den opgenomen voor korte-ren pï langeren tijd, aan hun lot pverlaten bijl wijze van represaillemaatregel. Voorwaar een fraaie soort liefdadigheid en een edele wraak, ge heel „a l'unisson" met de paganistische gevoelens, die het „Volksblad" in den aanhef van zijn Paaschartikel ten toon spreidt. Het edel gebaar van ons volk, dat zoolang het nog te eten heeft, wil 'mededeelen met -de arme oorlog,slkindietren, onverschillig of deze thuis hooren in Bel gië, Frankrijk of Duitsehland, wordt be spottelijk gemaakt in de volgende Zin snede „De ware „christelijkheid", -die de lin kerwang toekeert aan hem, die haar op de rechterwang silo-eg, kan men vinden bij ons, brave Nederlanders." Van te voren heeEt het brave blad het gehad- over „den grootsiten voorganger der imenschheid," waarmede dan de Godde lijke Zaligmaker wordt bedoeld, over wie-nd gezegende- persoonlijkheid het „Volksblad" zeer zwevende begrippen schijnt te hebben. Maar het misleidende van het Volksblad- geschrijf ligt vooral hierin, dat het wan trouwen wekt in de houding onzer regee ring en het voorstelt, alsof veroo-rdeele-ns- waardige lafheid en kinderachtige vrees1 haar beletten mede toe te slaan en aan Duitsehland den oorlog te verklaren, (Plaatsgebrek noodzaakt ons hier af te breken en de rest tot een volgend nummer te verschuiven. Red.) De toestand. Sinds den eersten Paaschdag is tus schen Lens en Atrecht een veldslag aan den gang, voornamelijk tusschen de En gelschen en de Duitschers, die onder gunstige voorteekenen voor de bondge- nooten begint. Tot goed begrip hiervan herinnere men zich, dat het Duitsche leger in Frankrijk tusschen Atrecht en Soissons terugtrok en wel het snelst in het midden en trager op de beide steunpunten Atrecht en Soissons. Nu hebben de Engelschen z'ich op het steunpunt bij Atrecht ge worpen en daar linies en stellingen aan gevallen die nog ui et door de Duit schers ontruimd waren. Zij hebben hun (aanval met een boven alle beschrijt- ving 'gewéldig vuur ingeleid en daarna na aanmerkelijke successen behaald. Zoo -seinde men ons Dinsdag: waaraan razende krankzinnigen de schen dende handen sloegen en die zij in het gezicht der Pruisen omverhaalden, als haddén zij zich over de -roemrijkste ge- denktèekenen van Frank-rijks grootheid te genover -de soldaten van koning Wilhelm geschaamd. Men herinnert zich den af grijselijken moord, waaraan vrouwen en kinderen zich medeplichtig maakten, op den persoon van een ongelukkigen po litieagent. Al -die aanslagen waren slechts het voorspel van grootere misdaden maar die noodzakelijk waren voor de verwezenlij king der eerzuchtige plannen van ont slagen galeiboeven, onbekwame praalhan zen, verloopen schrijvers, het uitvaagsel der hoofdstad. De misdadige ophitsingen van al die vijanden der maatschappij moesten wel doel treffen, aangezien zij zich richtten tot de eigenliefde der menigte en hare verdorven natuurdriften streelden. Met vereende kracht van armen op- de hoogte gesleept, werden de kanonnen er iu batterij op-gesteld, niet meer gericht tegen de Pruisen, die van de muren der in hunne handen gevallen forten met blijd schap getuigen waren van die toebereid selen, waaraan hun goud en hunne raad gevingen niet vreemd waren, maar tegen LONDEN. (Officieel). De Engelsche troepen namen stormenderhand vijan delijke verdedigingswerken van Henin- sur-Coj-eul tot aan den zuidelijken zoom van Givanchy en Gohille, over eene diepte van 2 tot 3 mijlen. Tot dusverre zijn er 5816 gevangenen gemaakt, waar onder 119 officieren. Verder werd een groot aantal kanonnen, mortieren en machinegeweren buitgemaakt. De voor- waartsche beweging duurt voort. Dit laatste nu blijkt wiaar te zijn want het Engelsche stafcommuniqué van Dins dagmorgen spreekt van 9000 gevangenen en 40 kanonnen als buit, terwijl een la ter communiqué van 11000 geavngenen, 100 kanonnen en 163 machinegeweren ge waagt. Verder wordt in die legerberiohten veel gesproken over zware gevechten bij en op den Vimyheuvelrug waarvan de oos telijke helling in handen der Engel schen is. Over dien Vimyrug schrijft' de „Times" „Als de vijand Vimy stevig in handen houdt, kan hij zijn linie die naar het zuiden loopt, langzaam achterwaarts' laten zwenken tot alle deelen Van de linie 'de de stelling bereikt hebben, waar hij ver der stand wil houden. Als hij Vimy ste vig in bezit houdt, zal die linie steunen op de Fransche fabriekssteden en dis tricten-, waarvan hij voor zijn voorraden zoozeer afhangt. Maar is Vimy vermees- terd, dan is de verdediging van die steden en districten aan het wankelen gebracht en kan hij nauwelijks stand houden. De spil van zijn geheelen terugtocht ver plaatst zich dan en wijkt achteruit. De tijdsbepaling voor den terugtocht wordt in 'de War gestuurd en de Knie loopt ge vaar 'te breken". De militaire medewerker van de „Vos- sische Zeitung" erkent, dat Atrecht het gewichtigste punt van de Duitsohe linie is en dat de aanvaller (de Engelschen), door het bezit van de Lorettehoogte een groot Voordeel in handen heeft en „een schitterende basis voor de geheele Waar neming tot halverwege Douai", dat als knooppunt van spoorlijnen en wegen m'ede zeer belangrijk is. Met spanning, wordt het verder verloop- van den slag tegemoet gezien. Losse Oorlogsberichten. Amerika en de oorlog. Het eerste oorlogscrediet. De Senaat stond ,een oorlogscrediet toe van 100 millioen dollar, dat door Wils-o-n naar believen kan worden gebruikt. De „Times" verneemt nog uit Washing ton, dat de regeering 680 millioen p. st. oorlogscredieten wil aanvragen voo-r de eigen oorlogsvoorbereidingen, maar dat ze Parijs, dat zij- niet hebbende kunnen ver dedigen- thans dreigden te vernielen. De goede burgers, die eeuwige bijzien den-, die in hunne dwaze eigenliefde zich verbeelden de sterren met het bl-oote o-og te kunnen tellen, juichten dat fraaie hel denfeit toe. Ziji vonden, evenals altijd, dat de regeering ongelijk en de natinale garde gelijk had; dat is de geschiedenis van alle omwentelingen; en met hunne vrouwen en -dochters gingen zij- de werk zaamheden bewonderen, bestuurd door nieuwbakken ingenieurs en kolonels van de genie, wien niets anders ontbrak dan dat zij zelfs de beginselen niet kenden van een vak, dat nimmer het "hunne ge weest was. Maar hoe onwetend men ook zij-, moet toch een duizendtal geladen kanonnen, terrasvormig op een- berg opgesteld en van zeer nabij op het door u bewoonde huis gericht, een- zeer ©npleizierige na buurschap wezen. V-oor een oogenblik van de Pruisen ontslagen, wierp de regeering eindelijk de oogen op Montmartre. Het was geen artilleriepark meer, maar een ware opeenstapeling van kanonnen en mitrailleurs, door duizenden chasse- p-ots bewaakt; een- vonk zou voldoende geweest zijn qmi van dien berg een vul kaan te maken, waarvan de plotselinge Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 12 April.: Stormachtige tot krachtigen. later tijdelijk afnemende Zuidelijke tot Westelijken wind. Betrokken lucht met sneeuwbuien, later tij delijk opklarend. Weinig verandering van temperatuur. daarnevens bereid is nog veel grooter som men te leenen aan de geallieerden tegen een rente van waarschijnlijk niet meer dan 31/2 procent. De oorlogsindustrie. De industrieele mobilisatie heeft al groote vorderingen gemaakt; 32.000 maat schappijen hebben haar fabrieken aan de regeering aangeboden. Duitsche schepen in beslag genomen. NEW-YORK. De Duitsche schepen te New-York, Boston, Baltimore en New- London zijn in beslag genomen. Deze maatregel zal waarschijnlijk worden uit gebreid tot alle havens, waar Duitsche schepen in het geheel 91 een schuil plaats hebben gevonden. WASHINGTON. Naar men verneemt zul len de ongeveer honderd schepen, die in verschillende havens in beslag zijn ge nomen, beschouwd worden als eigendom van de V. S. en betaald worden na den. oorlog. Een eerste treffen. De bemanning van de Duitsche kanonneerboot „Cormoran", die te Guam Santa geïnterneerd was:, wei gerde Zaterdag het schip over te geven aan de Amerikaansche autoriteiten. Zij vernielde het schip. Twee onderofficie ren en vijf matrozen werden gedood. Twin tig officieren, 12 onderofficieren en 321 matrozen zijn gevangen genomen. De Duitsche complotten in Amerika. NEW-YORK. Vrijdag heeft de rechtbank uitspraak gedaan inzake het complot 0111 het Wellandkanaal te vernielen. Fritzen werd veroordeeld tot 18 maanden ge vangenisstraf. Von Kleist en Schmidt elk tot 2 jaar gevangenisstraf en 5000 dollar boete, terwijl de overige beklaagden wer den veroordeeld tot 6 maanden gevan genisstraf en 500 dollar boete. LONDEN. König is medeplichtig be vonden aan het Wellandkanaalcomplot. Otto Wallpert, superintendent van de At- lasline-dokken is gearresteerd. Uit San Francisco wordt nog bericht, dat de ex-consul-gerieraal Bopp en ande ren gearresteerd zijn. uitbarsting Parijs in de lucht zou heb ben doen vliegen. De generaal d'Aurellës de Paladine Werd belast met de 'oproerlingen over de teruggave der kanonnen te onderhandelen. Die onderhandeling scheen de eenvou digste zaak van de Wereld. Een bewaking van verscheidene dagen en nachten had den ijver der vurigste sterk afgekoeld, de toevloed der nieuwsgierigen werd el- ken ochtend geringer, het weder was re genachtig, de batterijen slijkerig, de nach ten frisch, de verkoudheden begonnen de overhand te bekomen op de geestdrift en -de schildwachten, verdrietig niets t.e zien komen, rekten zóó jammervol de armen uit, dat hunne op alle naden ver gulde kolonels met schrik den dag zagen naderen, waarop- zij zeiven genoodzaakt zouden zijn hunne schildwachten to Ver vangen en met het geweer op schouder aan den voet der door den regen uit geholde schanskorven op en neer te wan delen. (Wordt vervolgd) j

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1