KERKNIEUWS. ONDERWIJS Ingezonden Stukken. Afloop verkoopipp, aanbestedingen enz Burgerlijke Stand. Marktberichten Rechtszaken. Vlissingen I Helmond I I—I. Te Vlissingen had Zondag de eerste ontmoeting plaats voor de promotie van de Zuidelijke tweede klasse naar de eerste klasse en wel tusschen Vlissingen I en Helmond I Bij dezen wedstrijd, waar bij Vlissingen met twee en Helmond met een invaller in het veld kwam, werden de beide doelpunten in het eerste kwar tier gemaakt en hoe ook van beide zijden gewerkt werd, het gelukte noch aan gas ten, noch aan gastheeren om hun aantal te verhoogen. Zeker had Helmond ver diend te overwinnen, het was beslist de meerdere in spel en vlugheid, en het doel van Vlissingen heeft dan ook meerdere malen groot gevaar geloopen, terwijl het de Vlissingers maar enkele malen gelukte tot het Brabantsche doel te naderen. Na de pauze werd het veld zeer slecht door een ontzettende hagel- en regenbui, en ofschoon spelers, scheidsrechter, grens rechters en het grootste deel van het enthousiaste publiek op hun plaats bleven, kwam er toch een oogenblik dat er een vijf minuten moest worden gestaakt, het was dan ook te bar. Vlissingen zal vol gende week, als het bij Helmond op be zoek gaat zich wel ontzettend moeten inspannen, wil het er even goed afko men als de gasten van thans. Tot de hagelbui begon, had het muziek gezel schap „Ons Genoegen" den wedstrijd op geluisterd. Kerkberioht voor de parochie 's Heerenhoek. Morgen (Dinsdag) en dit jaar ook Woensdag mag men eenmaal' per dag vleesch of spek, en meermalen gesmolten vet in plaats van boter gebruiken. Ver der de gelieelo week geen vleesch en ook geen vet meer. Zij, die bijzondere dispensatie van hun biechtvader hebben gekregen, mogen nog wel Donderdag en Zaterdag, niet echter Vrijdag gesmolten vet in plaats van boter gebruiken. Zij, die van de vastenclispensatiën heb ben gebruik gemaakt en do voorgeschre ven gebeden niet eiken dag hebben ver richt, worden er aan herinnerd, dat zij verplicht zijn ieder 15 cent te offeren. [Die 15 cent is niet voldoende voor een geheel huisgezin, maar voor één persoon]. De bussen voor dit geld hangen achter in de kerk. Op Witten Donderdag blijft liet H. Sa crament den geheelen dag ter aanbidding uitgesteld, 's Avonds te 61/2 uur gemeen schappelijke aanbidding, waarna het II. Sacrament wordt weggedragen. Aan de processie zoowel op Witten Donderdag als op Goeden Vrijdag mag ieder, die wil, deelnemen. Op Witten Donderdag de jaarlijkse!» uitdeeling (dit jaar niet van gort, maar) van rijst aan ben, die uit de armenkas geen bedeeling ontvangen. Volgens den wensch van den fundateur, den ZeerEerw. Heer Deken de Zwager, moeten zij, die van deze bedeeling genieten, 2 Onze Va ders en 2 Weesgegroeten bidden tot la fenis der geloovige zielen. Op Goeden Vrijdag 's morgens te 7 uur wordt het Allerheiligste wederom ter aan bidding uitgesteld. Te 8 uur beginnen de plechtigheden. Onder de plechtigheden col lecte voor bet II. Land, Waar Christus leed en stierf. Op Goeden Vrijdag is het ook verboden melk, kaas, boter of eieren te gebruiken, 's Middags te 3 uur lof met meditatie over het Sterven des 'Heeren; daarna vereering der relikwie van het H. Kruis. Op Paasch-Zaterdag te öVa uur wijding van vuur, paascbkaars, Water en doop vont.. Ongeveer te 8 uur begint de plech tige Paasch-Mis. Op den gewestelijken Derde Ordedag voor de bisdommen 's-Hertogenbosch en Breda, te Tilburg, op 17 Mei a.s. te hou den, zal de predikatie, onder de H. Mis van half twaalf in de parochiekerk 't Heike, gehouden worden door pater Josaphat van de orde der Minder- broeders-Capucijnen, te Ril land-Ba tb. R. K. Bijzondere Onderwijzersvereeniging. Zaterdag j.l. vergaderde in het hötel „Zoutkeet" te Goes de afdeeling „Zeeland" van de Haarlemsche D i 0 c es a a n- Verecniging van R. K. bijzon dere onderwijzers. De vergadering was zeer druk bezocht. Ook do HoogEerw. Adviseur J. M. J. Baede, deken en pastoor, was aanwezig. Met, den christelijken groet Gel. z. Chr., opende de voorzitter, de lieer R. G. van Nieuwkuyk, de vergadering, heette de talrijk opgekomenen hartelijk welkom, in 't bijzonder den Geestelijken Adviseur, de nieuwe leden, do heeren G. J. M. Neesen, P. N. Raas, F. Clement en.Mej. J. van Kalmthout en de hospitanten J. Cli. Cornelis en P, llatelpand. Vervolgens brengt spreker in herinne ring, dat hij vandaag als voorzitter zal aftreden. Gaarne doet hij dit niet, maar 't is beter, dat niet. altijd dezelfde per soon dit voorzitterschap waarneemt. Hij dankt de vergadering voor het zoo groote vertrouwen gedurende zes jaren genoten, voor de steeds trouwe opkomst, voor de immer hartelijke discussies en altoos gulle medewerking van de leden. Zooveel vertrouwen aldus spreker schenke men mijn opvolger. Alsnu wordt terstond het hoofdpunt der agenda behandeld: het Salaris vraag stuk. De voorzitter leidt dit punt in. Dit hoogst belangrijke, zeer moeielijk en ook zeer actuieel vraagstuk wordt alzijdig be sproken en bekeken, terwijl de twee stroo mingen, die wt3 in den iaatsten tijd over deze kwestie in onze pers konden waar nemen, grondig vergeleken worden. Na lange, drukke discussites besluit de vergadering .zich van stemming te onthou den en zich alsnog niet vóór één van beide richtingen uit te spreken. Algemeen wordt betreurd, dat ons eigen vakblad, het „Katholiek Schoolblad" de sehoone rede, door professor Aengonent voor de Ilaagsche Afdeeling gehouden, nieL heeft opgenomen, zoodat we deze waardevolle lezing wél in onze R. K. dagbladen en in een zusterorgaan kon den vinden, niet in ons eigen orgaan. Dczo afkeuring wordt in een motie be lichaamd. Vervolgens geeft, de vergadering als haar mcening te kennen, dat de salarisregeling, neergelegd in het „Rapport der Bevredi gingscommissie" niet op vaste, gezonde, sociale basis berust, wijl zij het salaris al te veel afhankelijk stelt van bijkomstige omstandigheden. "Wegens gebrek aan tijd moest de tweede lezing, te houden door den heer J. ,K. Kuipers, tot een volgende vergadering worden uitgesteld. Als eandidaten voor het Hoofdbestuur worden gesteld de heeren F. A. Moerel van Oudewator en J. II. Carlier van Gouda. Tot voorzitter wordt met zeer groote meerderheid gekozen de heer P. van Hest, terwijl doheer van Nieuwkuyk op alge meen verlangen der vergadering als vice- voorzitter in het Bestuur zal blijven. Ter vervanging van den heer J. H. Turlings, die naar Deventer verstrekt, wordt in het Bestuur gekozen do heer A. IV. van Nieuwland uit Vlissingen. De heer Van den Hquvel brengt mét groote instemming der vergadering dank aan den afgetreden voorzitter. Tot afgevaardigden naar de Algemeene vergadering te Leiden worden gekozen de heeren J. Janssen, Rilland, E. Janssen, Heinkenszand, J. K. Kuipers, Oud-Yosse- meer, C'. J. Plaizier, Vlissingen en de da mes J. Jordans en A. M. E. Depondt; van Oud-Vossemeer. Met gebed wordt vrij laat in ylen na middag deze drukke vergadering gesloten. (De rede van professor Aengenent over „Salarisregeling en Katholieke Sociologie" verscheen pas in druk hij de Uitgevers- Vennootschap „Futura" te Leiden onder no. 52 Volksbibliotheek. Dit voor belang stellende lezers. Verslaggever). Examens R. K. Landbouwwinterschool. Op 28 en 29 Maart werd te Boxtel het eindexamen afgenomen aan de leer lingen der R K. Landbouwwinterschool. Daarbij slaagden o. a. Govaert, West- dorpe. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderdR. Calon, Hoofdplaat, en F. Govaert, Groede. Oud-Vossemeer. De bewaarschool alhier, die tijdelijk gesloten is geweest, wegens het heerschen van roodvonk in het gezin, waar de onderwijzeres te huis lag, is vandaag weer heropend. Vlissingen. Mej. P. M. van den Birg alhier is tot tijdelijk onderwijzeres be noemd te Biervliet. Kapelle. Geslaagd voor het diploma van vroedvrouw zuster J. Kielen, wijk verpleegster alhier. (M. Ct.) Hulst. Met 1 Mei a.s. zal onze broeder school veranderd worden in een U. L. 0. stehool. Daardoor zal ook de Fransche laai en Wiskunde onderwezen wordejn. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Hoofdplaat8che onderwijstoestanden. Mijnheer de Redacteur, In Uw nummer van 27 dezer wordt in een ingezonden stuk gewezen op ernstig plichtsverzuim van 'het onderwijzend per soneel aan de Openbare Lagere scholen der gemeente Hoofdplaat. Laat ik vooraf twee opmerkingen ma ken. Vooreerst, dat ik met den toestand van het onderwijs aan bedoelde scholen niet zóó op de hoogte ben, dat ik kan beoordeelen in hoeverre de beweringen, door den inzender geuit, juist zijn. Ver volgens, dat een niet-deskundige op on derwijsgebied uiterst voorzichtig moet zijn, gevolgtrekkingen te maken van den aard zooals X dat doet, uit het feit, dat een onderwijzer aan „bloembollencultuur" en een onderwijzeres aan „grappen-uithalon" doet, Ik weet" piot, hoever genoemde cul tures zich uitstrekken, evenmin als de grappen der juffrouw. Maar wèl weet ik, dat de experimenteelc- methode, om na tuurwetenschappen te onderwijzen vol strekt niet do vcrwérpelijkste is. Ook weet ik, en ieder deskundige met mij, dat „grap pen uithalen" in de aanvangsklas eener lagere school uitstekend op z'n plaats is; ja, sterker, dpt .'iemand, 'die daar geen grappen weef uit to halen, er heslist m i splaatst is. Aangenomen nu echter, dat hoVenge1 noemde feiten op plichtsverzuim .-.wijzen wat beslist geldt van krantenlezen en slapen hoe komt dan juist de ge meente Hoofdplaat gezegenld met zoo'n stelletje plichtvergeten onderwijzend per soneel? Zou dat niet, in verband staan met de schandelijke salarissen, die deze gemeente haar onderwijzers uitbe taalt? Jaren aaneen werden daar leer krachten opgeroepen op een jaarwedde, overeenkomstig het wettelijk minimum, d. w.z. op een aanvangssalaris van f500 en een eindsalaris van f825. Eerst on langs heeft de raad, naarik meen te weten, dit salaris met f50 verhoogd. Weet een leek op onderwijsgebied wel, wat dat beteekent? Dat beteekent, dat de gemeente Hoofdplaat jaren en jaren lang nooit een rooie cent overgehad heeft yoor de sa- lariëering haïer onderwijzers, want die wettelijke minimabetaalt het Rijk! Dat beteekent, dat nu de raad het belang van goed onderwijs zóózeer inziet, 'dat ze daar dé kapitale somi van vijftig gulden per jaar en per leerkracht voor uitgeven wil! Krijgt ze dan nu niet' loon naar werken?Neon, dat krijgt .ze niet! Ze krijgt nog te veel! Ze heeft nu slapende, krantenlezende, bloembollen-te lende, grappen-uithalende onderwijzersze .moest erin 't geheel geen hebben!! Ieder onderwijzer of onderwijzeres moest het vertikken, op zoo'n hongerloontje, waar een boerenknecht den neus voor ophaalt, tè. .gaan werken Laat ieder burgerman in Hoofdplaat laat iedere flinke winkelier, caféhouder, landbouwer enz. eens zeggen óf hij kans ziet met f875 plus f50 huishuur, goed burgerl ij k le teven met 'n huisgezin van een kind of 'ze®. Daar kian een ar beider 't nauwelijks van! 'En een onder wijzer mag toch burgerman zijn en een Roomsch aantal kinderen hebben!? Hij behoeft niet als notaris of dokter of pastoor te kunnen teven, maar hij konit toch zeker onmiddellijk na hen En wat doet een beginnend onderwijzer ■met f 550 voor kostgeld, kleeding en dure hoofdacte-studie? Kom nu niet met het praatje van „goedkoop leven op de dor pen": gij Hoofdplaten aar s' weet zelf wel, wat daar tegenwoordig nog van waar is. Plichtverzuim is nooit geoorloofd, ook niet bij te laag loon. Maar is' het nu te verwonderen, dat bij zoo'n wanbeta ling de ware ambitie er niet is? Maar die komt er, en uitstekende leerkrachten ko men er ook, als het salaris zójó is, dat er van te. teven .valt, d.i. voor onzen tijd minstens f 700 aanvangs- en f 1500 eind- salaris. Zeg nu niet, dat hiervoor per jaar, inplaats van f50, f200 a f600 aan eiken onderwijzer uit de belastinggelden moet worden betaald. Worden uwe andere gemeenteambtenaren niet ten volle uit uw bela.slingpenni.ngen bezoldigd? Alles kost geldwilt ge so'mls goed onderwijs cadeau hebben? 01 gaat uwe liefde voor uwe kinderen (want d i e zijn met goéd onderwijs allereerst gehaat) slechts zóó ver, tol men u lafl.n de portemonmaie komt? Ge Ihebt gelijk hooge eischen te stellen' aan de opvoeding uwer kinderen, [maardan moet ge beginnen, de beschei den eischen van de opvoeders dier kinderen tegemoet te komen. W,anl on afscheidelijk gaan samen: goed salaris, betere onderwijzers, best onderwijs. Met dank aLan u, mijnheer de Redacteur, voor de plaatsruimte, Hoogachtend, ï- Vrijdag is te Cortgene aanbesteed de levering van 500 Ms. grove onderhouds- grint. 2—-5 o.M., en 50 M3. basaltslagl, 25 c.M. De uitslag was, dat de beste ding wérd toegewezen aan P. de Ruiter to St. Philipsland voor f2.25 per M3. te leveren grint. Het uitlossen aan A, Schriel- te Cortgene Voor 'f0.55 per M3., het vervoor aan A. Munter aldaar1 voor f 1 per M3. (M. Ct.) Door den notaris W. Ilioolen is gis teren in café „De Zwaan" te Souburg verkocht een huis en erf met tuin aan den Ouden Vliss. Weg te Oost-Souburg, gemerkt B 353, groot 1.56 A. aan C Geensen te Middelburg voor 'f2466. Een huis met erf aan de Nieuwstraat te Souburg, gemerkt B 60, groot 1 A 39 c.A„ werd opgehouden op: f 1498. "(M. Ct.) 's Heerenhoek. 30 klaart. De op heden te houden aanbesteding van een schuur meststallen voor dhr. J. v. Stee kon geen voortgang hebben wegens het moeilijk to verkrijgen bouwmateriaal. Niemand was aanwezig. Van 31 Maart—1 April GOES. Geboren: 30, Johannes Bartho- lomeus, z. v. Cornclis Fra'nciscus Joseph- Egelie en Neeltje van Eek; -Laurus Karei Jacobus, z. 'v. Zeger de Hond en Johanna Heijnsdijk. MIDDELBURG. Bevallen: M. Huizenga, geb. Bijlenga, d. Overleden: F. Priester, 40 j., wedn. van Adriana Kramer. Van 23—29 Maart. ZIERIKZEE. Bevallen: M. J. Wijsmans, geb. Wisse, d.,J. K. Beuzonberg, geb. De Vin, z.; P. F. Hasebrouck, d. (levenl.) OverledenL. Bolier, 9 m. z.II. Schults, 71 j„ man van P. de Voogt; W. Anker, 77 j„ man van G. Huson. Vab 2229 Maart. KRUININGEN. OndertrouwdJacob Grootjans, 23 j. jm. en Anna Maria Noels, 23 j. jd.; Marinus Gijsbertus de Bruin, 27 j jm. en Maria de Nooijér, 21 j. jd. Geboren: Stoffehna Maria, d d. Jaco bus Bouterse erf Maria Komejan OverledenCornelia Dymphyla de Bont, 60 j., echtg. v. Johannis Verscihure; Ma rinus Adriaan Paasae, 3 j„ z. v. Willem Paasseen Adriana Everse. (Kr. Crt.) Van 27—31 Maart. VLISSINGEN. [Ondertrouwd: G. Joos- se, 24 j. 'jm. en J. Baljé, 23 j. jd. Getrouwd: W. Huson, '23 j. jm. en J. J. L. van Hoepen, 24 j. jd.; G. W. van der Welle, 24 j. jm. en M. A. Hans- sen, 24 j. jd.J. P. J. J. Sorel, 39 j. gesch. en M. W- But, 41 j. wed. Bevallen: S. L. L. Peters, geb. Van Opbergen, d.; S. A. Ilöfelein, geb. Bek- ker, z.; ,L. de Ridder, geb. Olyslager, d.; A. H. Luyens, geb. Vollemaere, 2.; A. M. Louwereins, geb. Prince, d. Overleden: C. H. Lenaerts, man van J. J. Deijbel, 73 j.; C. F. Jekeler, man van J. M. Oertgeerts, 57 j,; L. Siebols, 19 j., ongeh. d.; J. H. C. Raguet, 15 j„ d. Over de maand Maart. KRABBENDIJKE. Getrouwd: 1, Adri aan Izaak van Overbeeke, 29 j. jm. te Kattendijke en Adriana Jannetje van Nieuwenhuijzen, 27 j. jd.8, Christiaan Bastiaan Dees, 26 j. jm. en Janna Ja- coba de Goffau, 22 j. jd. Geboren: 1, Jan, z. v. Joh Nagelker- ke en Neeltje Blok; 4, Tona, d. v. Pie- ter Tilroe en Cornelia Rottier; 5, Hen drik, z, v. 'Willem Koster en Maatje Slabbekoorn; 5, Francina Jozina, d. v. Johannis Duijm en Krina Kathalina, Nieuwdorp; 14, Jan Gerard, z. v. Adri aan Hollcstelle en Cornelia Griep; 17, Jannetje, d. v. Abraham Vergouwe en Adriana van Koeveringe; 22, Pauwe- lina, d. v. Hugestinus Koster en Wille- mina Cornelia Nieuwenhuijze; 30, Ma ria, d. v. Cornelis Lobbezoo en Jan netje Iioogstrate; 19, een onechte doch ter, moeder 19 j. Overleden: 10, Elizabeth van Stee, 73 j„ wed. van Lucas Nieuwenhuijze; 13, Hendrik Lobbezoo, 63 j., echtgenoot van Elisabeth Tramper; 22, Leuntje West- strate, 77 j., wed. van Cornelis Catha- rinus Welleman. POLITIE. Gevonden Voorwerpen. Aan het politiebureau alhier zijn inlich tingen ,te bekomen omtrent de voorwer pen, die in de maand Maart 1917 gevonden zijn als volgt: Een koralen armbandje met slotje; een wit katoenen zak; een vierkanten lederen doos, inhoudende fleschjes geneesmidde len; een handtaschje; een bruine hand schoen; een paar gymnastiekpantoffels; een fietsbel; drie rozenkransen, waarvan één in etui; twee zwartlederen portemon- naies, inhoudende eenig geld; twee kisten met eieren; een horloge. Goes, 2 April 1917. De Commissaris van Politie, E. C. WIERTS VAN COEHOORN. Veilingsvereen. KapelleBiezelinge en Omgeving. Kapelle, 31 Maart 1917. Uien over zee f 16,40f 19, idem over land f29f29.70, Paardenpeen voor dro gerij f5.20, idem voor het buitenland f7.50, alles per 100 K.G. Tholen, 31 Maart 1917, Tarwe 114.—af 15.25, haverf13.— af winterger 3t f a f Zomergerst f— a f rogge f 0.a f9.10, bruineboonen f afwitte boonen fa f krokerwten f a f—kroonerwten f a f alles per 100 K.G. aard appelen 1 5.— a f 6.50 alles per H.L., uien f 8.a f9.50 per 60 K.G., eieren f 0.a f7.75, per 100 stuks boter fl.per V. K.G. Rotterdam, 2 April 1917. Varkens. Aanvoer 548 varkens. Prijs 160, 98 en 88 ct. Lichte 7280 ct. Harfdel matig. Vlas. Aanvoer 1,3700 sl. blauw schoon, prijs 16 ir 18.25, 4340 st. blauw, half gezw., onverkocht; 1700 St. Gron., f6 a 18.25; 2570 Ifoll. geel, f7 a f8.25; 4620 st. wit schoon f5 a f5.50; 2190 wit vuil, onverkocht. E verten: Zeeuw sche .f8 ir f8.50; Overmaasclre 18 a f8.75. Door don Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegéns overtreding jagen zon der akte en vergunning: P. S., Katten dijke, 2 maal' f2 h. s. 2 maai 2 d. h., geweer verbeurd verklaard vernietigen; in gesloten jachttijd wild vervoeren: M. v. S., Ierseke, f2 b. s. 2 d. h., uitleveren haas of f 1 b. s. 1 d. h.; niet beletten da.t hond wild' opspoort: P. v. S„ Ierseke fl b. s. 1 d. h., 'J. d. W„ Nisse, f2 b. 2 d. h.; pogen, met wildstrik wild te bemachtigen: J. v. d. W., Ierseke, .f2 h. s. 2 d. h.; zich met wildstrikken in hot veld bevinden: M>. S., Waarde, f 2 b. s. 2 d. h„ uitleveren wildstrik of f0.50 b. s. 1 d. li.; wederrechtelijk qp openbaren weg oen ander in zijn vrijheid belem meren: P. Z., H. d. .T., C. B., A. B., te Kwadendamme, A. H., 's-Gravenpol- der allen f25 b. s. 15 d. li.; zonder vergunning: fietsen op spoorweg: J V 'Kruiningen, fl b. s. 1 d. h.; zonder' ver gunning loopen op spoorweg: D V, F v. H„ Waarde, F. v. P., te Putte, ,l' H P. d. S,, Ossendrecht, allen fl b. s. 1 d. h.j hondenkar gebruiken zonder num- merbewijs en voor meer dan 2 personen.: L. G„ 's-Heerenhoek, f2 b. s. 2d. li.; op openbaren weg motorrijtuig laten staan met werkende motor zonder toezicht: M. C K. v. 0., Kruiningen, f2 b. s. 2 d h.'s avonds fietsen zonder lantaarn Pzn Kapelle, C. M. Schore, ieder f0.50 b s. 1 w. tuchtsch., A. F., Schore, T 1 r, Kortgen, M. G., Ierseke, A. J. d. P., Hoedekenskerke, ieder f0.50 b. s. 1 d. h.; dronkenschap: P. K„ We- meldinge, H. d. J„ C. B., P. Z., Kwa- dendamme, ieder fl b. s. ld. h., W. C d. V., Goes, 2 maal gepleegd, 2 maai f5 b. s. 2 maal1 5 d. h. Vrijgesproken: beklaagd van overtre ding Leerplichtwet: J. O., Wemeldinge .overtreding drankwet: J. B. te Rrui- 'ningen. Arr.-Rechtbank te Middelburg. Dé eerste zaak was Vrijdag die tegen V. A. de L„ te Koewacht, thans gede tineerd, die na uitwijzing in het in staat, van beleg verklaarde gebied terugkeer de. De eisch luidde tegen bekl., die de tweede maal terugkeerde, twee maanden gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest. Wegens poging tot uitvoer van 2y3 K.G. zeep en verzet tegen de commiezen, die haar voor de visiteuse wilden brengen, door te rukken en te trekken, stond te recht R. v. L., een vrouw uit Wachte- beko (België). Bekl. bekende dé poging tot uitvoer, maar ontkende het verzet; niet tegenstaande de buitengewone commies J- Heskes, zeide dat mien geweld noo dig had 0111 beklaagde naar de visi teuse te brengen. De visiteuse, M. Oude- naert, vond de zeep onder bekl. klee- ren. De eisch luidde legen bekl. die reeds eerder veroordeeld is, een maand- ge, vangenisstraf. De verdediger, mr. J. Adri- aanso, wees er op, dat bekl. woont in het niet bezette deel van België tegen do grens aan en het is te begrijpen, dat zij naar Nederland gaat om zeep te koopen. Pleiter wees er op, dat bekl. zich be klaagt over de wijze van optreden der commiezen. De officier wees er o.a. nog op, dat voor de mensohen, die wonen op plaatsen als beklaagde, afzonderlijke maatregelen zijn getroffen, behalve voor diegenen, die als smokkelaars bekend staan. De volgende bekl. de schipper A. uit Antwerpen, die reeds eerder wegens po ging tot. uitvoer van ■ma.is en Jarwe, in Mei 1915, tot een maand gevangenisstraf was veroordeeld, en die nu in verzet was gekomen. Bekl. bekende, maar zeide niet te hebben geweten, dat hij kwaad' dee;l De eisch luidde bevestiging. De verdediger, mir. J. Adriaans©, be pleitte oplegging van een boete; daar be klaagde door het kwijt zijn van zijn goe deren en liet thans ophouden van zijn schip, toch reeds zwaar gestraft is. Wegens het veroorzaken van lichame lijk letsel door schuld, stond terecht B. H., uit Vlissingen, die op 30 Januari in de fabriek de Schelde te Vlissingen petroleum in een vuurpot zou hebben gegooid, waardoor de scheepsmakersleer ling P. C. v. d. Star, brandwonden aan- de handen opliep en 14 dagen niet kon werden. Bekl. zeide dat hij struikelde en daar door de petroleum uit de kan in "de vuurpot kwam, terwijl twee getuigen zei- den, 'dat het wel degelijk met opzet ge schiedde. b De officier achtte de schuld van bekl- bewezen dat was geen wrjze onr jongens te verwijderen van de plaats waar zij niet mochten zijn. Spr. wil rekening hou den met het blanco strafregister van be- klaagde en eischt een maand voorwaar dehjke hechtenis met drie jaar proeftijd. De verdediger, mr. Groot, wees ook op het verleden van bekl., en riep «le mentie voor hem in, zoo mogelijk vrij- SpFctctk. Wegens diefstal van een paar kousen te Grijpskerke werd tegen den Belgischen jongen L. L. v. H., te Middelburg, bij verstek drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met drie jaar proeftijd ge- eischt. IVegens poging tot. uitvoer werd daarop gevorderd tegen H. S. to Eede 1 maand met aftrek voorarrest; tegen E, V. te Eede 3 maanden met aftrek; tegen E V. uit Koewacht eenzelfde straf; tegen H. T. uit Overslag evenveel. Wegens het wegnemen van een paal, die aan den Staat behoorde, was de eisch tegen A. v. A. uit Sas van Gent f20 of 40 dagen. W egens diefstal van rijwielonderdeelen ten nadeele van Gebr. Kaan te Hoek i\ erd tegèn C. D. uit Oud-Vossemeer 2 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd gevorderd. Tegen J. D. uit Kattendijke werd we gens heling van pedalen, afkomstig van bedoelden diefstal, eenzelfde straf gevor derd. Wegens het verkoopen van melk bo ven den maximumprijs luidde de eösch tegen J. 'tG. uit Terneuzen f 10 of 20 dagen; tegen R. G. uit Graauw, die sui ker te duur verkocht f100 of 60 dagen; wegens het doen vervoeren van 31.000

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 3