De Groote Oorlog. No. 40. Dinsdag 3 April 1917. Dertiende Jaargang Verschijnt eiken MjUHBiG-,JIOEIMB- en VillBltiVUNO. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Losse Oorlogsberichten. Sociale Berichten. Welk weder zullen wij hebben? WE ZEEUWS® CODRAHT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór talf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 2o9> GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Eedactie no. 97. Reclameberichten 30 Ct. p. r. Bjj abonnement Bpeciale prSp. Advertentiën van 16 regels ƒ0.625; iedere regel meer 125 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 berekena. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 30 Ct. k contant. 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de li,; atie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekerings voor waarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij 4* gulden bij 4% gulden b(j A I I verlies van een jl I 11 I .verlies I verlies van m 1 I fl hand, voet 11 fl fl I van een B% I I een M I Up oogB duimwijsvinger gulden bij verlies van eiken andereu vinger. Verbetering drukfout. Door het zetten van tweemaal denzelf den regel en het weglaten van den eigen lijken wat aan het oog van den cor rector ontsnapte is de aanhaling der woorden van metropoliet Nicodemus in het hoofdartikel van ons vorig nummer (2e kol. 2e alinea) onverstaanbaar gewor den. Zij moet luiden als volgt: „Ik ben niets, o mijn God, maar ik waag het toch" medelij den te hebben met de slavernij, waar onder onzie Kerk ten opzichte der burgerlijke macht gebukt gaat". Red. Duitschland en Amerika. De verhouding 'tusschen Amerika en Duitschland is thans, tengevolge van de jongste redevoeringen van den Rijkskanse lier en van de leden van den Rijksdag, waardoor de Yankees zich blijkbaar ge prikkeld gevoelen, van dien aard gewor den, dal in de bijzondere zitting van het Congres, te houden op heden Maandag, niets anders verwacht kan worden dan een oorlogsverklaring. Zoo meldt althans uit Washington, Reuter. („De Tijd") Prins Friedrich Karl niet gestorven. STOCKHOLM, 30 Maart. (V.D.) Naar uit gezaghebbende bron wordt bericht, is de toestand van prins Friedrich Karl, die in zijn vliegtuig zwaar gewond werd en daar na in Engelsche gevangenschap geraakte, veel beter. (Het overlijdensbericht van den prins, onlangs door de „Daily Express" gemeld, was dus blijkbaar onjuist. Red.) Een gevecht met de „Möwe" Volgens uitlatingen van neutrale zeelie den, die met de „Möwe" naar Duitsch land zijn gekomen, heeft het Engelsch s.s. „Otaki" een formeel gevecht met de „Mö we" gevoerd, waarbij zes man van de Duitsche bemanning van de „Möwe" en twee van de gevangen genomen Hindoes gedood werden. De „Möwe" geraakte ïn brand; het vuur werd pas na drie dagen gebluscht. De talrijke Engelsche gevange nen waren afzonderlijk opgesloten; toen het gevecht met de „Otaki" begon, maak ten zij de ijzeren deur met geweld open, maar Duitsche matrozen stonden reeds met handgranaten gereed en beletten den Engelsehen naar 't dek te gaan. De „Möwe" werd door zeven projec tielen getroffen. Toen op de „Otaki" de kapitein, de eerste stuurman, de eerste ingenieur en twee matrozen gedood wa ren, gaf het schip zich over, de overleven den werden naar de „Möwe" overgebracht. De duurte te Antwerpen is schrikbarend, volgens de mededeelingen van een Hollander aan „Het Volk". Alle levensbehoeften zijn daar buitengewoon schaarsch en duur. Het brood is zeer slecht, moeilijk verteerbaar en kost i/2 fr. per K.G. Vleesch kost 8 A 9 fr. per .K.G., vet 14 fr., boter 18 fr. Een stukje; stuiverszeep kost 3Va fr., ieen stukje kwatta 85 ct. Voor het maken van een paar zo len en hakken betaalde de Hollander 14 fr.een paai' goede schoenen kosten 65 fr. De katten zijn goeddeels verdwenen; ze zijn verorberd. En nu zijn de honden aan de beurt. Mgr. Szeptycki Te Stockholm" wordt uit-Petersburg ver nomen, dat de gevangen metropoliet van Lamberg, Mgr. Szeptycki reeds verlof heeft gekregen om Rusland te verlaten. Nader meldt men: PETERSBURG, 30 Maart. De metropo liet van Galicië mgr. Szeptycki is heden hier aangekomen. De voorloopige regee- ring heeft hem toegestaan naar Galicië terug te keeren. De „Retsj" hecht haar volle goedkeu ring aan dit besluit der nieuw© regee ring, die zich gehaast heeft om het onrecht, jegens den Metropoliet begaan, wéder te herstellen. Van de grens. Naar „Vrij België" mededeelt, hebben de Duitschers in de onmiddellijke nabijheid van Maaseijck niet minder dan 200 ma chinegeweren opgesteld aan onze grens. Polen. De nieuwe Russische regeering heeft aan Polen plechtig „de volheid van het recht om met eigen wil zijn lot te bepa len", toegezegd. De oprichting van een onafhankelijken Poolschen staat, wordt in het vooruitzicht gesteld, gevormd uit alle grondgebieden, waarvan de meerderheid der bevolking tot het Poolsche volk be hoort, en alleen door een militair verbond met Rusland vereenigd. De onafhankelijkheids-toezeggingen van de nieuweTegeering van Rusland gaan dus verder dan die van den Czaar en van de centrale mogendheden. Alleen.heel Po len moet nog door Rusland op de Cen- tralen worden veroverd! Generaal Roeski. Volgens een bericht uit Petersburg aan de „Echo de Paris" heeft generaal Roeski de meeste kans opperbevelhebber van het Russische leger te worden. Democratische regeering. Duitschland wil den weg op naar een meer democratischen regeeringsvorm, on danks de afwijzende houding van den kanselier. De rijksdag toch heeft met overgroote meerderheid een voorstel aangenomen om een commissie van 28 leden in het leven te roepen, teneinde de wettelijke kwestie van de samenstelling van de volksver tegenwoordiging en haar verhouding tot de regeering vast te stellen. Aan die commis sie zullen, op voorstel van de socialisten, alle desbetreffende, bij den rijksdag inge diende voorstellen en resoluties, worden voorgelegd. Tweede Kamer. Er is over een weerbaar Indië in do vorige week heel wat gesproken. Vooral de heer Troelstra (S. D. A. P.) heeft zich niet onbetuigd gelaten. Het verlies onzer politieke heerschap pij over de kolonie, meende hij, zou niet het afbreken onzer economische betrek kingen met Indië tengevolge behoeven te hebben en zou de economische ontwikke ling van het eigen land niet verstoren. Van een levensbelang voor volk en arbei dersklasse bij het behoud van Indië zou dan ook geen sprake zijn. Het zal wel geen verwondering wekken, dat sprekers rede sloot met de verklaring, dat de S.D.A.P. niet met het wetsontwerp zal kunnen meegaan. Tot een geheel tegenovergestelde slot som voerde de rede van den heer Bo- gaardt (R.K.), die verklaarde, zich met de strekking van het ontwerp te kunnen ver eenigen, daarbij vooropstellende, dat het hier voornamelijk gaat om het vastleggen van een beginsel. Minister Pleyte zal eveneens kunnen rekenen op de stem van den heer Heeres (U.L.), die het ontwerp als beslist nood zakelijk toejuichte, evenwel onder voor behoud, dat het alleen zal worden be schouwd als een beginselverklaring. Ook de heer Scheurer (A.R.) schaarde zich aan de zijde van de voorstanders van het ontwerp. Hij waarschuwde daarbij evenwel tegen achterstelling van de vloot hij het landleger en tegen een te zuinige uitvoering der plannen, waaraan ook Ne derland z. i. zal moeten meebetalen. De heer De Visser (C.-H.) schonk even eens den Minister krachtigen steun. Dhr. Marchant is het met het karakter der beweging niet eens. Het Indische leger moet zijn hulpbronnen in het land zelf vinden. Tegenover dhr. Dresseihuis betoog de spr. het onverbrekelijk verband tus schen deze kwestie en de staatkundige ont wikkeling van Indië. De minister betoogde dat Indie toch weer baar moet gemaakt worden, ook al is een volksbeweging niet mogelijk. Daarom moet eerst het ontwerp nu worden aangenomen. En de voorbereiding moet dan zoo spoedig mogelijk worden ter hand genomen. De heer Notens verklaarde het eens te zijn met liet voorstel. Hoofdzaak voor het Indische leger is niet in welk tempo; dat is een kwestie van later zorg, voor de regeering en voor het departement.. Het voornaamste is het wegnemen van het beletsel togen het Indische leger. Dhr. van Voort van Zijp hoopt, dat de zaak met bekwame spoed zal worden aan gevoerd. Dhr. Snoeck Henkemans kreeg verlof tot het houden eener interpellatie betref fende de buitengewone landbomvverloven in het voorjaar. Dé Tweed.© Kamer is thans tot. 24 Apr" op Paaschreces. Na het reces zal de stemming plaats hebben over de volgende motie: D'e Kamer, van oordeel dat de Rijksbij dragen ten behoeve van het bijzonder middelbaar onderwijs ten spoedigste moe ten worden verhoogd en dat daarmede niet behoort te worden gewacht tot de uitvoering van het nieuwe artikel 192 van d'e Grondwet, gaat over 'tot de orde van dén dag. Het heeft de grootste beteekenis, voegt „De Maasbode" hieraan toe, dat de pe riode van het bestand, welke met Juni begint, nu zal worden ingegaan met zulk een, naar wij hopen door een groote meerderheid te aanvaarden formulee ring van wat billijk en gewenscht is voor het bijzonder middelbaar onderwijs. Aanvoer Kunstmest. Naar wij vernemen is aan het Noor- sche stoomschip „Hercules", dat met een lading phosphaat voor de Kunstmestcom- missie geruimen tijd in Engeland was vast gehouden thans vergunning verleend de reis naar Nederland voort te zetten. Engeland en onze scheepvaart Uit Rotterdam kwamen berichten, dat de Engelsche Regeering thans geweigerd zou hebben de Nederlandsche schepen in het vervolg te Halifax te laten onderzoe ken. Ze zouden in het vervolg weder alle een Engelsche haven moeten aan doen. De „N. Ct." kan meedeelen, dat van een definitief besluit van de Engelsche Regeering in dezen nog geen sprake is. Wel zijn de vergunningen, aan de op 17 Maart uit Amsterdam en "Rotterdam uit gevaren graanschepen, om direct naar Ha lifax te gaan, sedert niet door andere gevolgdmaar in r eederskringen acht men de mogelijkheid, dat dit zal geschieden, volstrekt niet uitgesloten. De Ned. gezant bij den Paus. Jhr. van Nispen tot Sevenaar, de bui tengewone Ned. gezant bij den Paus is dezer dagen met verlof in ons land en wel te 's Hertogenbosch bij familieleden aangekomen. Voedselvoorziening. Wij vernemen dat dhr. Knobel, lid van de Tweede Kamer en van oordeel zijnde dat de voedselvoorziening tot de lands verdediging behoort, tot den minister een schriftelijke vraag heeft gericht, strekken de om het leger zooveel mogelijk ter be schikking van den landbouw te stellen opdat met behulp, der gemobiliseerden de beschikbare gronden worden dienstbaar gemaakt voor den landbouw. Dit zou naar het voorbeeld zjjn van Zwitserland en Frankrijk, Verbod tot vervoer van en handel In petroleum. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald: 1. Het is verboden petroleum of^gas- olie te vervoeren, to verkoopen of af te leveren, tenzij door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel daar toe vergunning is verleend. 2. De voorwaarden, onder welke ver gunning zal worden verleend, zullen na der worden vastgesteld. Het Haagsche Corr.-bureau meldt in verband hiermee nog het volgende: De aanleiding tot dezen maatregel is vrij plotseling ontstaan, en wel tengevolge van de groote verliezen, die de tankboo ten dezer dagen hebben geleden. Zoo werd het stoomschip „Healdton", met ongeveer 45.0U0 vaten petroleum op iveg naar Rotterdam, in de nabijheid van Terschelling door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Het stoomschip „Charlois", met ruim 23.000 vaten voor Rotterdam aan boord en 19 dezer Bergen gepas seerd, is niet aangekomen, zoodat helaas is aan te nemen, dat dit schip met man en muis is vergaan. (Andere berichten spreken er van, dat de „Charlois" zou zijn opgebracht. Red.) Is door d,eze verliezen een plotselinge petroleumnood ontstaan, ook op verderen aanvoer is voorloopig niet, te rekenen. Onze uitvoerhandel. Volgens het „Hbld." itijn er maatregelen in overweging, om pnzen uitvoerhandel op geheel andere leest te schoeien, dan tot nu toe het geval is. Dezer dagen kan men verwachten een opheffing van aile rijkscommissies. Daarna zal de uitvoerhandel worden geconcen treerd in een soort van officieuze naam- looze vennootschap voor den uitvoer, waarvoor de leden yan de commissie van bjjstand voor de distributie als college van commissarissen zullen optreden. Men hoopt aldus onzen ganschen uitvoerliandel te concentreeren in een centraal bureau. Bezuiniging vo^r Restaurants. De minister van landbouw heeft met ingang van 1 April voor het gansche land de navolgende vereenvoudiging dei- menu's in de restauraties voorgeschreven: De spijslijst zal bestaan uitlen hoogste zes gerechten. Menu's A prix fixe mogen uitsluitend bestaan uit daarop voorkomende gerech ten. Het dejeuner bestaat pit ten hoogste twee gerechten, waarvan één voorgerecht. Het diner bestaat uit ten hoogste drie gerechten, waarvan één voorgerecht. Soep en voorgerecht worden samen als één gerecht beschouwd. Pudding en dessert worden niet als één gerecht beschouwd. Na des avonds negen uur zullen noch in hotels, noch in restaurants, met het oog op de bezuiniging op stookmateriaal, war me spijzen verstrekt mogen worden. Regeer Ingsvarkens. Op 10 April zullen de leveringen van regeeringsvarkens weer plaats hebben. Gemarineerde haring. Van Vrijdag af werd de distributie van gemarineerde haring stopgezet. Vlissingen. „St. Rafaël". Donderdag vergaderden alhier de R. K. Spoor- en Tramwegmannen. De voorzitter opende de drukbezochte vergadering met den chr. groet en riep 'n hartelijk welkom toe aan den nieuwen Geestelijken adviseur den Weleerw. heer P. Verwer, daarbij de hoop uitsprekende, dat Zijn Eerw. met Gods zegen en verzekerd van den steun der leden moge meewerken tot heil der Organisatie. Vervolgens heette 'de voor- Verwachting tot den avond van 3 April.: Matige tot kraohtigen, Zuidelijken tot Wes telijken wma; toenemende bewoUing met veel kans op regen, later tijdelijk opklarend. Iets zaohter. zitter alle leden welkom en zette uiteen 't doel van de vergaderingen. Na 't lezen en goedkeuren der notulen werden ver schillende zakelijke mededeelingen gedaan over tot de Bisschoppen gerichte verzoe ken en verkregen resultaten. Alvorens over te gaan tot 't kiezen van 'n nieuwen secrateris, sprak de voorzitter den secre taris toe, hem namens de leden dankzeg gend voor wat hij deed voor de organisa tie. De secretaris, 't woord verkrijgend, sprak de leden toe met 't geen hij schreef in zijn jaarverslag over 1915: „wanneer men spreekt tot vrienden, wanneer men Samenwerkt, dan wordt 't u warm om 't hart, als men weet dat onderlinge liefde steeds bij ons heerschte". Hij dankte de leden voor 't vertrouwen dat zij steeds in hem stelden en zeide niets anders gedaan te hebben dan zijn socialen plicht. Hjj sprak de hoop uit, dat „St. Rafaël" te Vlissingen steeds in innerlijke kracht en werkzaamheid moge vooruit gaan en dat van haar kan gezegd worden: „St. Rafaël docet", „St. Rafaël leert". Vervolgens bracht een der leden nog hulde aan den scheidenden secz-etaris voor zijn organisatiewerk. De heer L. M. M. van Hove werd bij 2e stemming alsnu tot secretaris benoemd. Het bestuur werd uitgebreid met een tram man, n.l. de heer Ebert, terwijl de heeren Ehert en Cremers gekozen werden tot lid van het plaatselijk comité voor „Herwon nen Levenskracht". De heeren Kuipers en Stokx brachten resp. verslag uit der vergaderingen van vakafdeeling VI en III. Eenige huishoudelijke zaken wei'den als dan geregeld. Voor do tramwegmannen komt weer 'n afzonderlijke vergadering. Bij de rondvraag werden enkele vQor- stellen ter behandeling ingediend. Vei-voigens voerde de Geestelijke Advi seur het woord. Hij dankt den voorzitter voor "de tot hem gerichte woorden en ziet in de eendrachtelijke saamwerking der leden en den geest die op de ver gadering heerschte' een blijde toekomst voor de vereeniging. Hij roept de mede werking in van allen tot samenwerking. Vervolgens sloot de voorzitter met dank aan den Geestelijken Adviseur en allen deze drukke en leerzame vergadering. Goes. Dat hier ter stede nog steeds groote schaarschte aan brandstoffen is bleek Zaterdag j.l. toen er steenkolen (eierkolen) voor de klanten van het steun comité waren aangekomen. Rij den kolen handelaar Bliek was lz^t gedrang zoo groot da,t de politie er aan te pas moest ko men om de orde te herstellen en on gelukken te voorkomen. Gemeente Gasfabriek. Gas besparing Maart 1917. Over de maand Maart 1917 werden afgeleverd 48881 M3.; over de maand Maart 1916 werden afgeleverd 83769 M3.; 65 pet. van het gasverbruik van het vo rige jaar bedraagt 54450 M3., zoodat meer is bezuinigd 5569 M3. of 6.4 pet De heer Jac. den Hordei-, vroeger te Goes, thans te 'sHage, is benoemd tot referendaris aan het Departement van Financiën, afd. 'Registratie en Domeinen De laatste dagen is hier herhaal delijk proces-verbaal opgemaakt tegen voerlieden wegens het vervoeren van ar tikelen in strijd met de distributiewet. Tegen den winkelier T. is procesver baal opgemaakt wegens het verkoopen van eieren boven den maximumprijs van 8 et. (M. Ct.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1