De Groote Oorlog. No. 39 TWEEDE BLAD. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 31 Maart 1917 BINNENLAND. UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben? De Revolutie in Rusland. De ex-Tsaar naar Engeland. .afeaü Volgens de „Roeskaja Wol ja" zal de tsarenfamilie naar Engeland worden over gebracht, zoodra de zieke kinderen zul len hersteld zijn en wel onder persoon lijk toezicht van den minister van ju stitie Körenski. Grootvorst Nicolaas. BOEDAPEST, 27 Maart. (Part.) De „Pes ter Lloyd" schrijftGrootvorst Nirolai Ni- colaiwitsji is onder bewaking naar Pe tersburg overgebracht. Uit. Petersburg wordt bericht, dat groot vorst Nicolai Nicolajewitsj, na van liet opperbevel over het leger ontheven te zijn, van de voorloopige regeering verlof ont ving, zich .op zijn landgoed in de Krim terug te trekken. Socialisten-deputaties naar Petersburg. Tegelijk met de deputatie der Fransche socialistische partijen zal waarschijnlijk (ook een der Engelsche en "Belgische so cialisten naar Petersburg vertrekken om met de Russische kameraden jn overleg te treden. Tot de Fransche deputatie behoo- ren de afgevaardigden Cachen, Laffant. en Moutot. Het Russische volk kan zonder bezorgd heid zijn voor eenigerlei inmenging onzer zijds (bijval). Wij begeeren niets anders dan een spoedigen vrede, op een voor beide partijen eervollen grondslag (bijval). Van de grens. C ADZ,AND. Met het gunstige weer heb ben de vliegers der verbondenen weer geopereerd boven Xoord-VlaanderenDins dagnacht werd een felle actie gevoerd door de Duitsche kustbatterijen tegen pen vliegeskader. Meer dan 100 granaten wer den afgevuurd. Do uitspatting in de lucht was duidelijk to zien. Naar we verne men word een Engelsch vliegtuig be schadigd, doch het kon nog ontvluchten. Ook Donderdagavond waren weer vlie gers te zien. Oa Duitsche terugtocht in het Westen. De „Times" schrijft: Van de Aisne tot Atrecht blijft het ge- heele front beweeglijk. De "neiging naar den bewegingsoorlog zal ongetwijfeld aan houden en de bondgenooten hebben van de verandering alles te hopen. Begin April kan het zijn, dat het tot algemeene ge vechten komt, want de bondgenooten ver langen er naai' om met den vijand, die weinig zin toont om te vechten, in nau were aanraking te komen. De Eigenlijke les van den Duitschen terugtocht is, dat de Pruisische oorlogstheorieën overboord zijn geworpen-. De correspondent van de New-York Ti mes gewaagt van de wonderbaarlijke snel heid waarmee de verwoeste streken zich herstellen en georganiseerd worden. Niet alleen het Fransche gebied, zegt hij, maar ook de Fransche geest toont zich onover winnelijk. Nog een Ouitsch succes. Andermaal hebben de Duitschers in Champagne een succes kunnen behalen, daar waar zij ook voor enkele weken teen. vrij1 belangrijk plaatselijk resultaat wis ten te bereiken. Het Duitsche legerberichl meldde, dat ten Zuiden van Ripont eeni ge Fransche loopgraven genomen werden. Van Fransche zijde wordt dit prkend. Nieuwe vredespogingen? LONDEN, 29 Mrt. Uit Milaan wordt be richt: De Oostenrijksche keizer heeft plot seling besloten een bezoek aan Berlijn te brengen en is daar vergezeld van den min. van buitenlamdsche 'zakien o'nverwafiht aan gekomen. Volgens berichten uit Zwitser land heet het, dat een en anider in. ver band staat met nieuwe vredesvoorstellen aan de geallieerden to doen, waarvoor de revolutie in Rusland een voorwend sel zou zijn. Donderdag is de Duitsche R ij k s - dag bijeen geweest. De marinesecretaris Von C'apelle deelde mede, dat de duik bootenoorlog aan Duitschland's verwach tingen beantwoordt; in Februari van dit jaar is voor 781.500 ton scheepsruimte tot zinken gebracht. Aan de duikbootvloot zijn geringe verliezen toegebracht, die trouwens door aanmaak van nieuwe boo ten zijn gedekt. De begrooting van binnenlandsche zaken is in de drie lezingen tegen de beidei socialistische partijen aangenomen, nadat de socialist Bernstein voor zijn partij een afwijzende verklaring afgelegd had. De ervaringen, zeide hij, versterkten het wantrouwen jegens de regeering. Ame rika istot onzen tegenstander gemaakt, en de neutralen zijn ten zeerste tegen ons ontstemd. Zoo spoedig mogelijk moet naar een goeden en oprechten vrede gestreefd worden. Vervolgens werden alle belastingvoor stellen jn hoofdzaak volgens de redactie der .tweede lezing aangenomen, waarna de begrooting van het ministerie van buiten- landsche zaken in behandeling kwam. Bij de debatten over de begrooting van buitenlandsche zaken werd door leiders van verschillende politieke fracties het woord .gevoerd. Er werd van vooruitstre vende .en socialistische zijde aangedron gen op een nieuwe politieke regeling van Pruisen ,en het Duitsche rijk. Do socialis ten zouden een commissie van voorberei ding jot dat doel uit den Rijksdag wil len zien samengeroepen. Over ,den staatsgreep in Rusland werd vêel gesproken, ook door den rijkskan selier, die in zijn rede zeide: Het praatje, dat wij er aan dachten het tsarenflom weder op te richten, is een ijdele leugen en laster. Wij leden onder de zonden van het oude Rusland zolf genoeg en hebben slechts één wenschRusland een veilig bolwerk je zien worden van den vrede. Algemeene zuinigheid. Wil men nog zoolang mogelijk brood eten, dan zal ieder bewoner van Neder land, onverschillig in welk beroep of be drijf hij werkzaam is en onverschillig welke positie in de maatschappij hij in neemt, bij het broodverbruik de uiterste zuinigheid moeten betrachten en alle brood, ook dat van den vorigen dag, zal moeten worden gebruikt, opdat niets verloren ga. Vermindering broodrantsoen. Naar de „H. Ct." verneemt, zal het broodrantsoen worden verminderd in dier voege, dat de broodkaart, die thans geldt voor 7 dagen, voortaan bestemd zal zijn voor negen dagen. De nieuwe regeling: vangt aan met de negende broodkaart, die op 2 April ingaat. Dezelfde hoeveeb heid, waarmee men tot nu een week lang moest rondkomen, zal men dan, over 9 dagen verdeeld, moeten gebruiken. Ge middeld zal men dus per hoofd 2800 ge deeld door 9 is 3311 gram per dag kun nen gebruiken, in plaats yan 400 zooals thans. Intusschen zullen de brooden, naar men verwacht, hun gewicht van vierhon derd gram behouden. Een gezin van vier personen, da.t tot nu toe 4 maal 400 is 1600 gram per dag kon gebruiken, zal het voortaan pioeten stellen met 4 maal (ongeveer) 300 is 1200 gram-, en daar de brooden hun gewicht van 400 gram behouden, zal het in plaats van 4 broo den van 400 gram, gelijk tot dusver, 3 brooden van 400 .gram moeten nemen. De broodkaart, die 2 April ingaat, was reeds gedrukt, vóór dat deze regeling tot stand kwam; er staat dus op vermeld, dat ze voor een week geldt, maar desniet tegenstaande zal ze negen dagen dienst doen. Reden tot deze bezuiniging is het op houden door Engeland van Nederlandsche graanschepen in de haven van Halifax. De Staatscourant van Woensdagavond heeft die berichten nader bevestigd. B oodkaarten-bons. De minister van landbouw heeft dejn gemeentebesturen medegedeeld, dat hij machtiging verleent tot het uitreiken van: drie aanvullingabroodkaarien aan mijn arbeiders; twee aanvullingsbroodkaarten voor lo- comotiefpersonieel zulks voor den duur van ieder tijdvak-, waarop door hem de geldigheid, van een broodkaart is bepaald. Aanvullingsbrood .taarten. De Minister van Landbouw heeft be paald dat de verhouding van het gewicht, dat de ingeleverde bons, afkomstig van broodkaarten van de 7de en 8ste week, vertegenwoordigen en het gewicht van de nieuwe grondstoffen, dat naai' aanleiding daarvan zal kunnen worden verstrekt, wordt vastgesteld als Volgt: voor 100 k.g. R.-bons 68 k.g. rogge. 0e „Triton". Het Nederlandsche stoomschip „Triton", met een lading graan voor onze regeering, is Woensdag na een reis van bijna vier maanden, van New-York te IJmuiden ge arriveerd. Ongeveer zes weken was men in Britsche haven opgehouden. Op' eigen risico heeft de „Triton" de -reis door het gevaarlijk gebied volbracht. (N. Ct.) Een Hollandsch petroleumschip gezonken. AMSTERDAM, 29 Maart. Volgens jla American Petroleum Co. is! het tank schip Charlois met man en muis vergaan. Het schip was op weg van Halifax naai' Rotterdam met petroleum. Het had reeds binnen moeien zijn. Het laatst is het gesig naleerd aan de Deensche kust. N.B. Blijft aanvoer van nieuwe petro leum nog 'lang uit, dan zal het tot rant soeneering van die olie en tot meerdere inkrimping van het spoorwegvervoer moe ten komen. Goes. Mede ter bezuiniging op de ver warming, is de Paaschvacantie der kin deren op de St. Jacobusschool vervroegd en begint 31 Maart a. s., om te duren tot 16 April a.s. Zondagsrust apotheker p. Zondag 1 April is de apotheek van den heer v. d. Hoek geopend; de heide andere zijn dan gesloten. Op de Veetentoonstelling te Rotter dam behaalde dhr. L. Mange, veehande laar alhier, een 2en prijs in de groep f o k v e e, voor de beste kalfdragende vaars. Ook gisteren bleek bij de weging der Belgische kinderen, dat zoo goed als allen waren vooruitgegaan in gewicht. Over de zorg, die aan de kinde ren door hunne pleegouders wordt be steedt, behoeft het comité niet te klagen, integendeel. Er werden schoenen, mutsen en bouf fantes uitgedeeld aan de kinderen, die met deze vermeerdering hunner garderobe zeer in hun schik waren. Middelburg. In de Woensdagmiddag ge houden raadsvergadering weid aangeno men werd het voorstel tot periodieke sa laris verhooging van mej. Velthuis, leerares aan het gymnasium. Behandeld werd vervolgens de sala risregeling van de leeraren aan het gym nasium en na verschillende stemmin gen deze regeling als volgend vastge steld. Voor den curator het. aanvangssalaris op f 3300 met 2 vijfjaariijksche verhoo gingen van f260, met een maximum van f3800. Het salaris van den conrector wordt vastgesteld op f 200 boven dat van de leeraren in de oude talen, welke jaar wedde evenals dat van den leeraar in de wiskunde en de wiskundige aardrijks kunde en van dien in Nederlandsch en geschiedenis werd bepaald op- een aan vang van f 2300 met drie tweeyaarlijk- scho verhoogingon van f 200. De aanvangsjaarwedden der overige leeraren - behalve van dien in de gym nastiek werd bepaald op f 110 per wekelijksch lesuur met twee driejaarlijk- sche verhoogingen van f 10. Do jaarwedde van den leeraar in de gymnastiek werd bepaald op- f82,50— f 102,50 per wekelijksch lesuur. Al deze cijfers waren voorgesteld door de commissie van finantièn en respectie velijk f 100, f 100, f 10 en f 7,50 meer dan door B. en VV, werd voo-rgesteld. Aangenomen werd het voorstel oan aan „De Middelburgsche Courant" f 100 per jaar te. geven voor het opnemen der pu- blicaties, zulks tot wederopzeggings toe. Het 3e suppletoir kohier Inkomsten belasting 1916 werd vastgesteld op f822,55. Aangenomen werd een voorstel tot goedkeuring van een wijziging der ''be grooting 1916 van het Burgerlijk Arm bestuur en dat tot verhooging der Bub- sudie over 1917. Alsnu 'werd behandeld de kwestie ran de verplichte winkelsluiting. Het voorstel van B. en VV. om thans niet op de verzoeken tot het invoeren der verplichte winkelsluiting in te gaan werd na uitvoerige discussie aangenomen met 12 tegen 4 stemmen ,die van de heeren Onderdijk, Vertregt, Hioolen en Adriaanse. Na eenige discussie werd aangenomen het voorstel tot verhuring van grond aan J. Lindenbergli Cz. voor den tijd van 10 jaar. Over het voorstel tot het brengen van wijziging in het erfpachtscontract met de firma Alberts inzake het perceel gren zend aan de aan den heer Lindenbergh in gebruik gegeven grond, yyerd langdurig gediscussieerd; ten slotte werd het aan genomen en zal de firma Alberts bedoel den grond aan den heer Lindenbergh kun nen overdoen. Het laatste voorstel was dat tot het gaan in hooger beroep bij de Kroon van het besluit van Ged. Staten tot het niet goedkeuren van de salarisregeling der on derwijzers. De heer Boudewijnse verdedigt het idee van de meerderheid van finantiën om niet in beroep te gaan en is voorstander van een betere salariëering der hoofden. De heer van Amstel is de minderheid van de commissie en verdedigt het voor stel van B, en W. Ten slotte wordt besloten in beroep te gaan. Bij de rondvraag wordt op een des betreffende vraag van den heter van Teij- lingen door den voorzitter geantwoord, dat B. en W. gaarne zullen nagaan of er ook van den gemeentegrond geschikt is voor het bebouwen met 'boonen, erw ten enz. De heer Sprenger wijst op: het toenemen van het voetballen in de straten, hetgeen verboden is. De burgemeester zal er de politie op wijzen. Nog dringen de heeren Onderdijk en Sprenger er pp aan weder het 'houden van vergaderingen en uitvoeringen bij kunstlicht toe te staan, laatstgenoemde meent, dat hierdoor in de woningen meer bespaard zal worden. De burgemeester vermoedt, dat het niet gaan zal', maar zegt overweging toe. St. Paulus. Woensdagavond 9 uur had in het Vincentiushuis de aan gekondigde vergadering plaats der R. K. Prop. Club over het al of niet ontbinden der vereeniging. Op deze vergadering, die door alle le den bezocht was, waren mede aanwezig de Z.Eerw. heer Pastoor, adviseur der Club, en het Bestuur der R. K. Kiesver eeniging. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer Droog, las de secre taris de notulen voor der vorige vergade ring. Deze werden onveranderd goedge keurd. De voorzitter deelde mede, dat zich dooi de bemoeiingen van Bestuur en leden, gesteund door het Bestuur der R. K. Kiesvereeniging, een 4-tal ^personen zich als lid hadden opgegeven. De Z.Eerw. adviseur meende, dat tfe Prop. Club in een dringende behoefte voorzag. Steeds stond zij klaar als er gewerkt moest worden op sociaal-, poli tiek- of godsdienstig gebied. Hij- was dan ook van meening, dat de Club niet ge mist kon worden. Mr. Groot, voorzitter der Kiesvereeni ging, was van hetzelfde gevoelen. Ook hij drong er ten zeerste op aan, de Club in stand te houden. Bij acclamatie en onder applaus werd alsnu besloten de Prop. Club te doen blijven voortbestaan. De heeren Kuipers, Listing, G. Mes en H. Sies werden aangenomen als nieuwe leden. Na afloop der vergadering zou het Be stuur in zijn geheel aftreden. De voorzitter zeide zich genoodzaakt te zien ontslag te nemen om persoonlijke redenen. De secretaris, de heer Tnrlings, zou binnen kort onze stad verlaten, terwijl de pen ningmeester, de heer Hertogh, ook ver plicht was als bestuurslid ontslag te ne men, daar zijne betrekking hem verbood bestuurslid eener politieke vereeniging te zijn. Er had daarom eene stemming plaats voor een nieuw Bestuur. Gekozen wer den de heeren J. Laures, H. Listing en G. Mes, die allen de benoeming aanvaar den en nader hunne functies onderling zullen verdoelen. De voorzitter wenschte de heeren ge luk met hunne benoeming. Hij hoopte, dat Bestuur en leden in onderlinge een dracht zouden blijven samenwerken onder leiding van onzen adviseur. Aan het adres van den secretaris en den penningmeester richtte hij eenige hartelijke woorden. De Z.Eerw. adviseur sprak een woord van lof tot den voorzitter en den secretaris, die beiden de vereeniging gingen verlaten. Zij waren de oprichters der Club en van af den aanvang hadden zij steeds vol ijver gewerkt om de Prop. Club tot hoogen bloei te brengen. Hij: hoopte dan ook, dat beide heeren hiernamaals Gods rijksten zegen voor hun arbeid mochten verwerven. Op voorstel van Mr. Groot en den Z.Eerw. adviseur werden de heeren Droog en Turlings respectievelijk benoemd tot eere-voorzitter en eere-lid der vereeniging. Beiden dankten de vergadering voor dit blijk van waardeering. De voorzitter sprak zijn dank uit aan de leden voor de aangename samenwer king en de prettige verstandhouding, die er steeds tusschen Bestuur en leden had bestaan. Bij de rondvraag dankte de heer Listing voor het vertrouwen, hem geschonken. Hij hoopte, dat de leden op dezelfde wijze met het Bestuur zouden blijven samen werken, zooals zij dat tot nog toe steeds hadden gedaan. De heer v. d. Heuvel, secretaris der Kiesvereeniging, drukte er zijn spijt over uit, dat niet meerderen zich hij de Prop. Club aansloten, daar deze vereeniging van zoo'n groot nut was om de kennis dei- leden op sociaal of godsdienstig gebied te vermeerderen. Ten slotte dankte de voorzitter de leden en de belangstellenden voor hunne op komst en sloot de vergadering met den christelijken groet en gebed. De politie alhier heeft proces verbaal wegens overtreding der ilistribu- tiewet opgemaakt tegen een winkelier, die gezouten varkensvleesch 20 cent per K.G. boven den maximumprijs verkocht. Alhier is tegen een 15-jarigen loopjongen, die op paam yan zijn patroon verschillende malen in .gen winkel wa ren haalde om zijn snoeplust te bevre digen, door 'de politie procesverbaal we gens oplichting opgemaakt. (Z.) "In de Woensdagavond alhier ge houden vergadering van de afdeeling Mid delburg van de Hanze weiden de verslagej* van secretaris en penningmeester goedge keurd. De propaganda-commissie zet haar werk met kracht voort eti won reeds zes nieuwe leden. De heeren C. A. Moeren burg en L. J. Mes' weiden als bestuursle den herkozen. (Z.) De burgemeester maakt bekend, dat van 31 Maart tot en met 14 April op de bons nummer 2 verkrijgbaar zijn erwten en boonen, rijst, havennout en gort. Zeep is er nog niet voldoende ontvangen. Ook heeft de burgemeester de nieuwe rantsoe neering van brood aangekondigd. Vlissingen. De toestand van de stokers die aan boord van de Gelderland op 14 dezer werden gewond en die thans nog in het St. Josephziekenliuis worden ver pleegd, is thans bevredigend, zelfs voor de zwaarst .gewonden bestaat er hoop op herstel. Het uitvoerig verslag van de spoor- wegpersoneelvereeniging „St. Rafaël" Verwachting tot den avond van 31 Maart.: Matigetot Krachtigen, Zuidelijke tot Zuid westelijken wind; zwaarbewolkt met tijde lijke opklaringen; waarschijnlijk regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. alhier, moet wegens plaatsgebrek wach ten tot een volgend nummer. De aanvrage om het gebruik te krij gen van zoogenaamde „oorlogstuintjes", die ter grootte van ongeveer 2U0 M2. voor f 1.60 tot f 3, naai' gelang van de waarde van den grond alhier worden beschikbaar gesteld, is zoo groot, dat niet aan alle aanvragen zal kunnen worden voldaan. Donderdag is hier een aanvang ge maakt met het verstrekken van porties eten uit een centrale keuken, die geves tigd is in school B. Voor 10 cent per portie werd heden hutspot met rundvleesch verstrekt; heden wordt rijstenbrij met bo- ler en suiker en Zaterdag bruine boonen soep voor denzelfden prijs verkrijgbaar gesteld. Slaagt deze proef, dan zal van af Maan dag .geregeld op daarvoor te verschaffen bons, met het leveren van eten worden voortgegaan. (M. Ct.) Heinkenszand. Door den rijwielhande laar Koopman alhier werd op 1 Januari van dit jaar een rjjwiel verhuurd wat des avonds van denzelfden dag door den berijder werd vermist. Een ingesteld on derzoek der politie leverde geen resultaat. Donderdagmkldag werd het echter terug gevonden en wei door een vrachtrijder, dio in de Steene Vate zijn wagen af schuurde. Bij het schuren stootte hij met een piank op een voorwerp^ dat bij na der onderzoek het verdwenen rijwiel bleek te zijn. Na drie maanden rust is het nu aan den eigenaar terugbezorgd, die er wel een en ander aan zal hebben op te knappen. Nisse. Woensdag is in de vacature voor gemeenteraadslid door hervormden, Ka tholieken, gereformeerden en oud-gerefoï- meerden candidaat gesteLd de heer A. Eckhardt (gereformeerd) en door hervorm den de heer Joos Mol (oud-gereformeerd). Het vorige raadslid, wjjlen de heer A. Nieuwenhuijze was oud-gereformeerd. De stemming heeft plaats op 11 April a.s. (M. Ct.) 's Heer Arendskerke. Donderdagavond, hield do Groene Kruis-vereeniging alhier haar jaarvergadering. ,Van Se 317 leden waren er 31 tegenwoordig. Na goedkeu ring der notulen bracht de secr. verslag uit over den toestand der Vereenigimjgi over 1916, waaruit bleek dat wederom nieuwe yerplegingsartikelen waren aange schaft o.a. een couveuse. Uit het verslag van den penningmi. bleek dat in 1916 ontvangen was f632.855 en .uitgegeven f410.55, zoodat het goed slot bedraagt f222.305. Daarna werd voorlezing gedaan van het verslag yan den Diaconessenar- beid over 1916, waaruit bleek dat in het afgeloopen jaar niet minder dan 852 bezoeken door Se wijkzuster ia deze ge meente werden afgelegd. Tot afgevaar digde naar de vergadering van de Groene Kruis-vereenigingen en naar de Prov. Zeeuwsche vereeniging tot bestrijding (ter tuberculose werd benoemd de heer Dt W. Lindenbergh en tot diens plaatsver vanger de heer L. A. van 'Doorn. 's Heerenhoek. Met het oog op de ver vroegde verschijning van de courant en het plaatsgebrek, ontstaan door den toe vloed van advertentiën, moeten wij het verslag der Hanzevergadering tot een vol gend nummer uitstellen. Terneuzen. Door de A. R. Kiesvereeni ging is besloten voor de a..s. gemeente raadsverkiezing (vac. van Nes) weer den candidaat der Roomsch-Katholieken, den heer P. de Bakker, te steunen. De liberale kiesvereeniging zal om el- ken zetel strijd yoeren, dus niet het be stand in acht nemen. (Z.) Bij de gehouden verkiezing alhier voor de Kamer van Koophandel zijn ge kozen de heeren C. v. Dijke, J. A. v. Rom- pu, en M. J. v. Dixhoorn, respectievelijk met 73, 72 en 81 stemmen. (Z.) Vernietigd is het faillissement van A. C. A. Elzinga, alhier. Naar wij vernemen, zullen voor het overbrengen van de spoorwegwagons uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. óók gebruikt worden de groote wagenveerponten der gemeente Rotterdam, welke dienst deden voor het overvoeren van wagens tusschen de beide Maasoevers. Deze ponten rijn se dert het begin van den oorlog buiten ge bruik gesteld wegens het groote kolen- verbruik (100 H.L. per pont en per dag) en de groote slapte in de havens. De pon ten worden 2 April uit Rotterdam binnen door hierheen gebracht; alle te passeeren bruggen en sluizen zijn eerst door do genie, die het werk uitvoeren zal', op gemeten. Het yaivoor zal geschieden van uit deze gemeente naar Vlissingen. L. et E. Axel. In den raad is besloten de ge vraagde bijdrage aan het Comité van Ac tie voor een waterleiding in Zeeuwsch- Vlaanderen toe te staan, onder voorwaar de, dat de gemeenten van Z,-VTaande-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 5