BINNENLAND. UIT ZEELAND. Kwadendamme. Laatste Berichten. Voor een houtzaagmolen in de missie van Pater Van Haeren. Bedrag vorige lijst f27. G. G., Hansweerd - 2.30 Ter eere van St. Antonius voor Pater v. Haeren, J. R., Ovezand - 2. Wed. C. R. en kinderen le H. - 5. Totaal f36.30 Wie volgt? De pater, hoezeer ook er kentelijk voor het reeds geschonkene, be veelt nogmaals dringend de behoeften dei- missie, speciaal de tot standkoming van bovengenoemd werk in de milddadigheid der Zeeuwsche Katholieken aan. (Zie on der de advertenties). N.B. Eventueele giften voor bovenge meld doel op te zenden aan de Redac tie der „Nieuwe Zeeuwsche Courant", Goes, die ze alle in dit blad verant woordt. De opmarsch der Engel chun in het westen. Renter's correspondent in het Britsche hoofdkwartier seint d.d. 27 dezer o.a. Niettegenstaande de blijvende slechte weersgestekleheid is er gedurende dp laat ste 24 uren aanzienlijke activiteit ge weest, langs dat gedeeLe van het wes terfront, waarop de oogen der wereld thans, gevestigd zijn. Door de inneming van Lagnicouxt is onze linie tusschen Beanmetz en de voor steden van Croisilles recht gemaakt, een sector, waar onze opmarsch alleen met groolere hevigheid betwist blijft worden dan elders. Zijn tegenaanvallen van aan zienlijke sterkte, die werden uitgevoerd, mislukten in ons yoordeel. Gisteren deed de vijand een nieuwe poging van aanzienlijke sterkte om de groote hoeve ten Noorden van Beaumetz- lez-Cambrai te nemen en na stoutmoedigen tegenstand te hebben ghboden trokken on ze manschappen naar het dorp terug. De dorpen Fortille en Longavesnes zijn gisteren door onze cavalerie b nnengerukt. liet bezit van Longavesnes vefheert onze linie tusschen Roisel en Nurlu ten zeerste. Oe opmarsch der Franschen in het Westen. PARIJS, 27 Maart. (Havas). Het mid dagcommuniqué meldt: Ten Zuiden van de Oise zetten de Franschen hun vorderingen voort in het laaggelegen woud van Coucy. De Duit- schers zijn over den rand teruggeworpen. Ten Zuiden van het woud veroverden de Franschen bij een schitterenden nachte- lijken aanval het dorp Coucy-le-Chateau, dat krachtig door de Duitschers verde digd werd. In de streek ten Noorden van Soissons veroverden de Franschen een boerderij ten Noord-Westen van Margival, een dooi de Duitschers stevig gehouden steunpunt. In Argonne slaagden de Franschen in een verrassenden aanval in den sector van Four de Paris en brachten gevangenen mede terug. In Lotharingen is een Duitsche aanvals- poging op kleine Fransche posten in de streek van Aricourt totaal mislukt. Overal elders was de nacht kalm Een Oostenrijksch succes. WEENEN, 27 Maart. (K.B.) Het stafcom muniqué, meldt: In het gebied van Goerr drongen afdee- lingen van ons infanterieregiment no. 100 met krachtige artillerieondersteuning ten Zuiden van Biglia de vijandelijke stellin gen binnen, namen 9 officieren en 306 man gevangen en veroverden 1 machinege weer. Zij handhaafden zich tegen verschei dene infanterieaanvallen. Een anti-Ameri taansch complot. WASHINGTON. Een uitgebreid anti- Amerikaansch complot is ontdekt. Dit complot had ten doel zich meester to maken van de munitiefabrieken en het arsenaal te Buffalo. Naar verluidt, zijn 30.000 personen bij dit complot betrok ken. De gouverneur beloofde dat vol doende troepen ter beschikking zullen ge houden worden om de stad te bescher men. Duitsche actie in Mexico NEW-YORK. Dagelijks worden alarmee- rende berichten uit Mexico ontvangen, vol gens welke een leger van 150.000 h 200.000 Duitschers gevormd wordt of reeds gevormd is aan de andere zijde van de grens der Vereenigde Staten. Ze ker is, dat de Duitsche invloed zoowel militair als financieel op het oogenhlik in geheel Mexico overheerscht, De vermindering van broodrantsoen in Duitschland Van 15 April af zal het rantsoen met een vierde verminderd worden. De aan wezige voorraden graan laten geen hoo- ger rantsoen toe. In de plaats daarvan wordt het vleeschrantsoen verdubbeld en aan een ieder wekelijks vijf pond aard appelen gewaarborgd. Bovendien zal het vleesch tot belangrijk iageren prijs ver kocht worden. Het verschil zal door de rijkskas worden gedekt. Er is een onderzoek ingesteld naar de aanwezige voorraden en die zijn niet meegevallen. Ook zijn hij de telling der bevolking in verband met de broodkaarten onre gelmatigheden ontdekt. Er zijn 4 a 5 millioen broodkaarten te veel uitgegeven. Het broodrantsoen bedraagt nu 200 gram, wat zeer weinig is, als men bedenkt, dat ook andere voedingsmiddelen zeer slecht te krijgen zijn. Hersteld spoorwegverkeer. De „Zwitsersche perstelegraaf" meldt uit Parijs: Op het noordelijke spoorwegnet in Frankrijk rijden de treinen weer tot Sois sons. Binnen eenige dagen zal men weer met Noyon in verbinding staan. Uitge wekenen belegeren het bureau van het comité, gevormd voor de menschen uit het departement van de Aisne. Ze willen naar hun haardsteden terug, maar daal de dorpen schrikkelijk zijn vernield, is dat onmogelijk. De burgers, die de Duitschers hebben achtergelaten, zullen integendeel' in Parijs en andere steden worden onder gebracht. (N. R. Ct.) Uit Griekenland. MILAAN, 26 Maart. De „Conieve del- ia Sera" verneemt uit Athene, dat na de negen maanden, welke de blokkade heeft geduurd, het eerste stoomschip met graan uit Amerika den Piraeus binnen- geloopen. De terugkeer van de gezanten der Entente is door de Regeering en het volk met groote voldoening begroet. Men gelooft, dat als gevolg van dezen terug keer de goede betrekkingen tusschen de Entente en Griekenland zullen worden hersteld. BERLIJN, 27 Maart. Uit Petersburg wordt gemeld: In de stedelijke haven inrichtingen van Wladiwostok is een groote brand uitgebroken. Ontploffings middelen ter waarde van 7 millioen roe bel zijn verloren gegaan. Een Japansch s.s. met munitie vloog in de lucht. Stoomtreiler in den grond geboord. Wolff seint uit Kopenhagen: Zondag in den voormiddag heeft een reddingboot de bemanning van 12 kop pen van den Holla,ndschen stoomtreiler Tres Fratres uit IJmuiden (groot 297 br. reg. ton) bij den Aansthelmer vuurtoren op de Westkust van Jutland geland. Een Duitsche duikboot had den stoomtreiler -den 23sten dezer in den voormiddag in den grond geboord. Varkens. De directie van het rijks centraal ad ministratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen heeft aan de gemeente besturen bericht, dat bij haar- het vermoe den bestaat, dat verschillende gemeente besturen in de meening verkeeren, dat zij op 2 April weder varkens te hunner beschikking zullen krijgen. Daar tal van gemeenten onvolledige opgaven hebbea verstrekt, hetgeen uiteraard een uitgebrei de correspondentie met zich brengt, moet deze datum van 2 April verschoven wor den en zal tot nader order worden door gegaan met de distributie vau gezouten varkensvleesch. Goes. Toen Dinsdagmiddag de fietsre- perateur J. Z., alhier, langs het Zoute Vestje op zijn fiets reed en het rijwiel met één hand stuurde, kwam zijn knie in aanraking met het stuur van zijn fiets, met het gevolg, dat hij er af viel', en zijn fiets achterna, te water belandde. Ge lukkig wist hij spoedig op' het droge te komen. Behalve de slchrik en een nat pak had hij nog bloedige verwondingen opgeloopen (bij het vallen over boom wortels. Middelburg. Gisterenmiddag had op den hoek van het Koor-Kerkhof en de Korte Gisstraat een botsing plaats tusschen een fietsenden slagersjongen en een dito bak kersknecht, die beiden zonder te hebben gebeld in vollen vaart den hoek omreden. Hot ongeluk liep ditmaal goed af, het geen zeker te verwonderen is. All,een is het wellicht nog meer te verwonderen, dat zulke botsingen gezien het onbesuisd rijden van deze soort wielrijders, niet veel meer voorkomen. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer alhier, dat 3313 bedraagt, is als volgt verdeeld: indistrict I 878, district II 1072, en district 111 1363. De kiezers voor de Provinciale Sta ten zijn ais volgt verdeeld: I 878, II 1071, III 1360: En die voor den gemeenteraadI 980, II 836, III 1218. (M. Ct.) Hedenmorgen hebben wij even een bezoek gebracht aan het le vensmiddelenbureau ten stadhuize. Nog steeds is het 'daar een drukte van be lang. Thans is het voornaamste werk het gereed maken der broodkaar.on voor de volgende vier weken. Voor ieder hoofd van een gezin is een enveloppe geschre ven, waarop behalve den naam en wijk en nummer van de woning, ook voorko men de opgave van het aantal 'eden van het gezin, 'het aantal broodkaarten waarop hij recht heeft en het nummer, waaronder de betrokken hakker op het bureau is ingeschreven. Het aantal voor een gezin bestemde kaarten wordt in de enveioppes gedaan en de enveloppes aan de "bakkers gezonden, die dan voor de bezorging bij hunne klanten zorg dra gen. Dit alles is gedaan om de fraude te beperken, maar het geeft natuurlijk een groot werk meer. De contröle is er echter zeer door verbeterd. Gemeenteraad van Middelburg. In de heden, onder voorzitterschap van den burgemeester gehouden raadsverga dering was ingekomen een schrijven van B. en W., waarbij zij Ier voldoening aan art. 52 der Woningwet 'den raad mede- deelen, dat over het jaar 1916 geene ver richtingen, met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting in deze gemeente zijn gedaan, behalve het aanschrijven van een eigenaar- tot verbetering van zijn per ceel N 195, aan welke aanschrijving reeds gevolg is gegeven. Verder de rekening en het jaarverslag van het onderwijs van de vereeniging voor Handelsonderwijs. Uit de rekening blijkt, dat werd ontvangen en uitgegeven f6297.141/2, onder de ontvang sten komt voor oen goed slot over 1915 ad f501.971:; en een kwaad slot 1916 ad f410.41. Uit het verslag over liet. onderwijs blijkt, dat op 1 Januari de school werd bezocht door 116 leerlingen en dat dit aantal hij den aanvang van den nieuwen cursus in September steeg tot 139, van wie 119 alle vakken en 17 alle vakken op één na volgden. De verhouding tusschen de leeraars on derling is best, de verhouding tot het be stuur laat niets te wenschen over. Het gedrag der leerlingen is over het algemeen goed. De school werd bezocht door den inspecteur den heer Fockens, die zijn groote tevredenheid over de inrichting uit sprak en het bestuur dank bracht voor alles wat het voor het handelsonderwijs te Middelburg doet. De commissie van toezicht op het M. O. bezocht de school niet, de bestuursleden doen dit geregeld, hetgeen bevordelijk is aan de goede ver standhouding tusschen bestuur en leera ren. Herinnerd wordt aan het betrekken van het eigen gebouw, hetgeen aan vele moeilijkheden een einde maakte. Ingesteld werd een cursus in maehineschrijvon, waaraan 40 leerlingen deelnemen. De concierge werkt in alle opzichten mede om den naam van de school hoog te houden. Tusschen patroons en school be staat over het algemeen een goede ver standhouding. Het verslag eindigt met den wensch, dat 1917 naast de handelsavond school, ook de zoo noodige handelsdag- school zal brengen. Aan den heer L. A. E. van der Leij werd eervol ontslag verleend als leeraar aan het gymnasium en aan den heer J. de Visser als onderwijzer agn school J. Do discussie en beslissing over de reeds vroeger vermeide voorstellen melden wij in ons volgend nummer. Thans vermelden wij alleen nog, dat na afhandeling der bedoelde voorstellen nog ter tafel kwam een voorstel tot verhooging van het sub sidie over 1917 aan het Burgerlijk Arm bestuur met f 2000 en dit alzoo te bren gen op f 43900, zulks in verband met do verhooging vanaf 1 Mei van de verpleeg- kosten in het Gasthuis en wel voor in terne ziekten van f 1.25 tot fl.50 pet' dag en voor heelkundige behandeling van fl.50 tot f 1.76 per dag. Het desbetref fend verzoek van het Burgerlijk Armbe stuur was te laat ingekomen om het nog Dp de agenda te vermelden of in de ge drukte stukken op le nemen. De commissie van finantiën vereenigde zich met dit voorstel. Ook zij nog gemeld, dat door de af- deeling Middelburg van den Bond van Nederlandsche onderwijzers een adres aan de raadsleden was toegezonden, waar in werd betoogd het voorstel van de meerderheid der commissie van finantiën inzake de salarisregeling niet aan te ne men, maar wel dat van B. en W. om bij de Kroon in beroep te gaan van de weigering van Ged. Staten om het raads besluit ten deze zake goed te keuren. Adressanten zeggen liever een beslissing der kroon af te wachten, dan een minder gowenschto regeling te aanvaarden. Vlissingen. De opbrengst van den ver koop van'bons ten behoeve van het Steun comité 1914 alhier, heeft in de afgeloo- pen week opgebracht f83.52V2- (VI. Crt.) 'Een rijkskantoor met radiotelegrafi- schen dienst is gevestigd op het stoom schip „Zeeland" van de Stoomvaart-Maat schappij „Zeeland" alhier. In het Concertgebouw alhier, hield gisterenavond voor een geheel mot belangstellenden gevulde zaal, de eerw. pater Raymond, Dominicaner mon nik, officier van het Fransche leger, ge decoreerd met het Croix de Guerre en het Legioen d'Honneur, die uit den dienst is ontslagen tengevolge van kwetsu ren, bekomen tijdens zijn tweejarigen strijd in de loopgraven, een gloedvolle rede over „De geestdriftige oorlog". Sceptisch, een weinig wantrouwend waren wij naar deze lezing gegaan. Wij vreesden een hloedzuch- tige stem te zullen hooren, vol wreedo 'klanken van wi-aak, van haat en aanhit sing. De rede was alles behalve hetgeen wij vreesden. In oen keurige, gemoedelijke, bloemrijke taal schilderde de redenaar het leven in de loopgraven: men mort er, men klaagt, er, maar als het er op aankomt dan vliegt men ten aanval, on weerstaanbaar, dan offert men zich op goedschiks, geestdriftig, voor het land en voor de makkers in het gevaar. In de loopgraven leeft de groote liefde. Kos telijke herinneringen gaf ppreker ten beste. De vlucht van den deserteur, de biecht van den kok, de redding van den ge- haten kapitein, hoe hij de heer Ray mond zelf er in slaagde met tien man het loven van vierhonderd te dekken. Met een hulde aan België en een woord' van igrooten dank aan Nederland, eindigde spr. zijn rede. De avond, waarvan de opbrengst be stemd pas voor de kas van „Gezond heid voor het kind", werd verder aangc vuld met muziek en voordracht, waar bij een kinderkoor zich op verdienstelijke wijze deed hooren, mej. Tits veel bij val voifd met La fille du Régiment, dhr. Ch. Dubois guitig en ook dikwijls roerend was in zijn „Ne ditos pas", „Berceuseen „Ceux de l'arrière", terwijl ook mej. Hop dankbaar applaus oogstte. Zierikzee. Bij de Maandag gehouden stemming voor een lid van den gemeente raad werden op den heer P. M. Panny (lib.) uitgebracht 435 stemmen en op den heer L. Quant (antirev.) 367, terwijl 14 stemmen van onwaarde waren. Geko zen is dus de heer Panny. (Z.) Rilland. Het militaire Roodo Kruis, ge vestigd in hot klooster der E.E. Paters Capucijnen alhier, heeft een drukke week achter den rug. Verleden week Maandag werd er een typhuslijder in gebracht, doch des .avonds weder verder vervoerd, nadat alles ontsmet was werd Dinsdag middag wéder een typhusljjder binnen gebracht. Dez|.» wordt, er nqg verpleegd en is herstellende. Daarna werden nog een paar patiënten binnengebracht, en Za terdag een soldaat, die op zijn post krank zinnig was geworden. '.Vlet groote moeite werf deze ongelukkige binnengebracht. Zaterdagmiddag is "hij per trein naar Utrecht getransporteerd. Krabbendijke. Maandag werd door den burgemeester ook de slager A, L. uit gesloten van het ontvangen van regee- ringsvarkensvleesch. Nu is er van de vier slagers nog slechts één, die regeerings- varkensvleesoh ontvangt. (M. Ct.) Ovezand. Door de Nederlandsche Brandwaarborgmaatschappij te Gouda is f20 en door de Brandwaarborgmaatsehap- pij voor Zeeland is f30 beschikbaar ge steld voor betoonde diensten door brand weerpersoneel bij den brand van Jacs. Goense. - Mot aandrang verzoeken wij de R. K. middenstanders van Ovezand, de eerste Propaganda-vergadering in 's Heerenhoek a. s. Donderdagavond om half 8 bij te wonen. Het is zeer zeker in het belang van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand, deze vergadering niet te ver zuimen. 's Heerenhoek. Het zal zeker overbodig zijn, onze middenstanders aan te sporen in zoo groot mogelijken getale de Pro- pagandavergadering van Donderdagavond a. s. bij te wonen, wijl al wat zij daar zullen te hooren krijgen, strekt tot hun eigen welbegrepen belang en dat van den Roomschen middenstand. Waar allenvege de Roomsche arbeiders zich zoo degelijk organiseerden en door hun organisatie groote voordeelen wisten te verkrijgen, daar mogen onze midden standers niet achterblijven. Daarom, mid denstanders van 's Heerenhoek als één man op ter vergadering. Kamperland. Maandagavond vergaderde de Groep Kamperland van Aandeelhou ders der op te richten Zeeuwsche Coöpe ratieve Kunstmestfabriek, onder leiding van dhr. de Bruine van Kats, die voor be langhebbenden en belangstellenden nut en doel dier vereeniging uiteen zette, waar op nog eenige aandeefen werden geplaatst. Hierna weid uit het voorloopig bestuur A. C. v. Nieuwenhuizen tot voorz. en C. Kramer tot Seer. Penningm. ge kozen. die beiden hun benoeming aan vaardden, terwijl eerstgenoemde en J. C. Luik tot afgevaardigden naar de districts vergadering werden benoemd fZ.) Terneuzen. In de vacature voor een lid van den gemeenteraad heeft do li berale kies vereeniging candidaat gesteld den heer J. de Feijter en de R.-K. Kies- vereeniging den heer P. de Bakker. (Z.) In liet lokaal van den heer Caste- leijn trad Maandagavond als spreker op, de weleerw. heer ds. Pattist van Aar denburg, met een bespreking over de kwestie van het behoud van Z.-Vl. bij Nederland. Spreker gaf daarbij een serie lichtbeelden om zijn onderworp toe te lichten, wat op keurige wijze werf ge daan. Allen die aanwezig waren worden vervuld met de hoop, deze vruchtbare streek voor ens land te behouden. Een woord van dank doer den voorzitter den spreker gebracht, was ten zeerste verdiend. (Z.) Axel. De prijs der bieten is bepaald op f 26 aan de tram en f 26.50 aan den trein. Voortaan zal slechts f47 voor schot worden gegeven, tegen vroeger f 100. Hulst. Voor de arme Belgische kinderen is te Hontenisse gecollecteerd f555.30, te Stoppeldijk f 95, te Ossenisse f 42, te Hengstdijk 34.45 en te Boschkapello f 116.365. Sluis. Bij Kon. Besluit is aan It. en A. Ballegeer voor goed vrijstelling verleend van don dienst bij de militie. Met ingang van 1 April j>.s. ïs tot rijksklerk 2e klasse bevorderd ter con trole Dordrecht, de rijksklerk 3e klasse N. .1. C. Boeltjes te Sluis. Breskens. Deze week. zal hier een schip met plantaarfappelen aankomen. Ze wor den verkocht tegen f0.13 per K.G'. De poters mogen uit de gemeenten gevoerd worden en vallen piot onder de plaat selijke bepalingen. Aan den heer T. Tol is voorwaar delijk vergunnjng verleend ingevolge de hinderwet om zijn afgebrande vlasfa briek le herbouwen. Alhier is ëen Duitsche soldaat gepas seerd, die over de grens gekomen was. Opvallend was, dat hij zoo klein van gestalte was. In Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel worden plannen gemaakt om paarden naar Zweden uit te voeren. (Msbode.) Bij Kon. besluit van 24 dezer is C. M. L. de Haan, adjunct-controleur met den persoonlijken titel van controleui- der grondbelasting te Middelburg, met ingang van 1 Mei benoemd tot contro leur der grondbelasting aldaar. De commandant der Stelling van de monden der Maas en der Schelde (com mando Zeeland) heeft aan 19 personen wegens het betrokken zijn bij den smok kelhandel hel verblijf in zijii gezagsge- bied ontzegd. Van deze personen wonen er 12 te St.. Jansteen, 4 te Clinge, 2 te Eede en 1 is igedomicileerf te Amster dam maar schipper aan boord van I rt te Hansweerd liggende sleepschip „Gu- tenfels". Van de uitgewezenen zijn 8 mannen en 2 vrouwen van Nederland sche en 8 mannen en 4 vrouw van Belgische nationaliteit. Door den Commissaris der Konin gin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe helastingen in de gemeente Waarde dhr. J. Pieper, ter vervanging van cthr. J. L. Overbeeke, die overleden is en in de gemeente Serooskerke (Walcheren) dhr. G. Jobse, ter vervanging van dhr. P. Melis, die overleden is. Door Gedeputeerde Staten van Zee land is benoemd tot machinist der 2e klasse bij den Provincialen Stoomboot- dienst op de Wester-Schelde, dhr. P. H. J. Willemse eni benoemd tot dekknecht bij don dienst op de Ooster-Schelde J. den Boer. O Kwadendamme, klein gehuchtje, Half verscholen in het groen; 'k Schep zoo graag bij u 'n luchtje, In het 'heerlijk zon-seizoen. Ned'rig hoekje, met uw tempel. Parel van het. Goesche land, Die aan 't dorpje geeft den stempel Van geloof naar ouden trant Kwadendamme, 'k moet u prijzen, In uw zorg ook voor de jeugd; Want zij zag een school ven-ijzen, 't Zien alleen doet ieder deugd. Jammer, dat. uw schuttersgilde Van een St. Sebastiaan, Met haar fraaie zilv'ren schilden. Roemloos moest ten onder gaan. Kwadendamme, waar 'k mocht nuffen De eerste maal het Levensbrood, Dat voor 't kwaad mij moog' beschutten Tot aan de ure van mijn dood. Plekje, waar 'k mijn jongensjaren Zorgeloos heb doorgebracht, Onbekend met de gevaren. Die zoo veler deugd versmacht. Kwadendamme, waar 'k als jongen Op liet koor, met forsche stem 'tBlij „Te Deum" heb gezongen; Maar. ook 't droevig „Requiem". Zacht rust op uw doodenakker, Onder 't zwoele boomgesuis, Vader, moeder, vriend en makker, In.de schaduw van het kruis. Dorpje met uw slanke toren, Die getuigt van Roomschen moed; d' Aanblik kan mijn hart bekoren Zclten zelfs in laaien gloed. Kwadendamme, klein gehuchtje, Waar ik sleet een blijde jeugd, Als ik schep bij u een luchtje, Zwelt mijn hart van zoete vreugd P. BOUDENS Az. Per Telefoon. LONDEN. De admiraliteit deelt mede, dat het Engelsche hospitaalschip „Astu- rias", met alle teekenen van het Roode Kruis voorzien en schitterend verlicht, in den nacht van 20 op 21 'Maart zonder waarschuwing is getorpedeerd. 11 soldaten werden gedood, '3 vrouwelijke verpleegden worden vermist, 17 andere zijn gewond; van de bemanning zijn 20 personen gedood, 22 gewond en worden 9 vermist. LONDEN. Hedenochtend heeft, onze ca- vallerie den vijand verdreven uit. Lon- gevesnes, Lieramonf eu Equoicourt, wel ke plaatsen door ons bezet, werden. Wij maakten eenige gevangenen. PARIJS. Ten Zuiden van de Oise be zetten de Fransche troepen het laaggele-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 2