LE UK's B IAGAZIJN D De Groote Oorlog. oupons. «i Effecten; No. 38. Donderdag 29 Maart 1917. Dertiende Jaargang tNDER IIDDELBURG. Verschijnt eiken MAANOAG-.WOENSOAG- en VRIJDAGAVOND. H. H. Adverteerders! 3MB00TDIENST aal de Ruyter" en ,Stad Goss". aankomende jongen, Losse Oorlogsberichten. -BANK ituigt ze achtige it wikkeling et van oei? T.l.fbon 829 NIEUWE ZEEÜWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een hut 'b namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoortstraaf C 209, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 26 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prflp. Advertentiën van 16 regels f 0.60; iedere regel meer 10 CÏ Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekent». Dienstaanbiedingen regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de MB M Ma gulden bij verlies van beide BS gulden bij diicctie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jfl I 11 I handen, voeten of oogen. M I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I I II I Voorts bij ongeneeselijke 1 I B band, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I verstandsverbijstering; °°gi IUU duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. BB gulden bij J Jfe ffe gulden bij A gulden bij ffe |B |S I I verlies van een jË I I fl .verlies I I verlies van1,; m 2 I S hand, voet 11 11 I van een 1% I E een M I of oogE duimwijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. In verband met de enorm verhoogde exploitatiekosten zijn wij genoodzaakt vanaf I April a.s. den adverbntieprijs te bepalen op I21,1! ct. per regel De bepaling, dat bij 3 X plaatsing de advertentie slechts 2 X berekend wordt, blijft gehandhaafd. De contractprijzen worden naar evenre digheid verhoogd. Bewijsnummers zullen niet meer kosteloos verstrekt worden, doch uitsluitend op aan' vrage tegen betaling van 5 ct. per nummer. Voor inning van kwitanties van flO. en daarbeneden wordt 10 cent incasso in rekening gebracht. De Directie. God's Heilige Naam. Oordt.Rotterdam en Amsterdam, It de Stoomboot |n GOES naar ROTTERDAM 29 Maart 's morgens 3 uur. 2 April 5 n GOES naar AMSTERDAM, lensdagmorgen vroeg. n ROTTERDAM naar GOES. 30 Maart 's morgens 8 uur 3 April 11 Ln AMSTERDAM naar GOES. 'rijdagmiddag 12 uur. Rotterdam, Haring Lidzijde. M.1TIÊN te bekomen te Goes J. C. MONHEMIUS, to pij den heer D. VAN LOOM e r d a m, Binnenkant, bij den II. P. VOETEN en te Rot bjj de Stoomboot-Reederij W® AN DER SCHU1JT. GIERSVRACHT Goe»-DcrdH nenkel* reis, f 1, retour 11.*"' gd een mende rekenen en fatsoenlijk6 rijvende, voor kantoorwerk, letter H bureau N. Z, Coui W1, Onder geloovige Protestanten in ons vaderland is opgericht een Anti-Vloekbond, ter bestrijding van het misbruiken van God's Heiligen Naam in het gesprek en den omgangstaal. Al kunnen wij, Katholieken, met onze geloovige andersdenkende landgenooten verschillen in meening omtrent het al of niet. noodzakelijke of nuttige van zoo'n bond; al verzetten wij ons tegen de puri- teinsche opvattingen van sommige ortho doxen, die een vloek maken van iets, wat heelemaal geen vloek is, wij behooren allerminst daarmede den spot te drijven of met een geringschat- tenden glimlach neer te zien op het geen „de fijnen" nu weer gaan uitvoeren. Dien spot laten wij over aan een onge- loovig satyrisch weekblad als „de Noten kraker", uitgaande van de socialisten, die altijd beweren „niet tegen den gods dienst" te zijn, aan menschen als Drion, die in verkiezingsdagen optreden als be schermers der „Groote Kerk" en thans de anti-vloekbonders voor kwezels enz. uitmaken. Nog meer, wij steken den hand in eigen boezem en vragen onszelven af: betoonen wij in onzen gewonen dage- lijkschen omgang, bij onze. gesprekken, onze kwinkslagen wel genoeg den eerbied voor God's Heiligen Naam, niet. slechts door niet. te vloeken een afschuwelijk kwaad voor wie weet wat het zeggen wil te leven uit het geloof maar ook door dien Vaam, „heilig en geducht" ge noemd door den koninklijken profeet (Ps. 110. 9) niet dan in geval van noodzake lijkheid te gebroken, overeenkomstig wat wij dagelijks bidden in de „Tien Gebo den": „Gij zult den naam van den Heer uwen God niet ijdel gebruiken"? Bewaren en volgen wij de vrome ge woonte onzer vaderen, om, zoo vaak wij den Zoeten Naam „Jezus", het kort be grip onzer verlossing, hooren of lezen, eerbiedig het hoofd te buigen, aldus ook tegenover den andersdenkenden medebroe der belijdende wat St. Paulus schrijft: „dat in den naam van Jezus alle knie zich buige van wat in den hemel, op en onder de aarde is" (Phil. II. 10) en wat de Psalmist getuigt als hij uitroept: „Heer onze God, hoe wonderbaar is Uwe Naam over gansch de aarde!" (Ps. 8. 1). Zoo wij waarlijk verlangen, dat anders denkenden .tot de erkenning komen, dat in de Katholieke Kerk God het beste en volmaaktste .wordt gediend, dan dienen wij hun toch zeker door ons optreden 3e overtuiging in te scherpen, dat de aan- biddenswaardige naam Gods ons niet dan met eerbiedige liefde van de lippen vloeit. Toen eens in een plechtig oogenblik de hoogepriester Jaddua, gekleed in offi cieel gewaad, met den gouden haarband om de slapen, waarop God's Naam stond gegraveerd, den wereldbeheerscher Alexander den Grooten tegentrad, viel deze hem ziende, aanbiddend ter aarde en toen Alexander's hovelingen daarover spottende aanmerkingen maakten, ant woordde Alexander: „niet dien man val ik te voet, maar God, Wiens dienaar hij is en Wiens Naam hij op zijn voor hoofd, draagt", Een leerzame geschiedenis. Zullen wij; Katholieken, wien bij het Doopsel God's Naam in de ziel werd geschreven, de minderen zijn van dezen heidenschen vorst? Want, al moge nu de opmerking van een liberaal weekblad, dat onlangs beweerde: „Nergens worden de woorden „God", „Je zus" e. a. zoo ijdel gebruikt als in wat men noemt den goed Roomschen kring", gewaagd en overdreven zijn, zeker is het, dat wij, Katholieken, in deze niet geheel vrij uitgaan. Moge ons „mea culpa" tevens het be gin ,zijn van verbetering. De toestand Men beweert dat de oorlog de hoofden op hol brengt. Nu als men hoort wat onlangs een rector van een Amerikaansche universiteit orakelde, dan zou men het haast gaan denken. Die man, die zich een „pacifist", d.w.z. een vredesvoorstan- der noemde, zeide: „Ik sta hier als paci fist, ik geloof in den vrede tot iederen prijs. En op het oogenblik is die prijs oorlog". Tableau I Zulke uitlatingen bewijzen, dat in de Vereenigde Staten de oorlogs koorts in de aderen der Yankee's woedt. Toch is het zeker, dat als de Amerikanen aan den oorlog mee gaan doen, zij dat op hun manier zullen doen, als zaken- menschen, die er een vruchtbare finan- cieele operatie in zien. Daarom zal Ame rika minder met legers en wapenen dan wel met economische middelen en vooral met geld de Entente steunen en het zal er geen kwaad bij kunnen. Toen vredesgeruchten de ronde deden had dit een remmende uitwerking in de handelswereld. Thans leest men telkens in de Beurs- en andere overzichten van stijgende koersen en willige stemmingen. Amerika heeft door zijn ontzaglijke leve ranties reeds enorme winsten gemaakt tijdens den oorlog. Europa, althans menig land in Europa, zal nu in nóg afhanke lijker positie tegenover de Nieuwe We reld komen te staan. Het deelnemen aan den strijd zal voor de Ver. Staten èn onder militair, èn onder economisch èn onder financieel opzicht geheel iets an ders beteekenen, dan voor de elkaar ruï- neerende Europeesche volken. Want in Europa gaat de menschen- moord, de vernieling, do verarming, de ontlediging van alle economische hulp bronnen steeds voort, als waren de re geeringen door een blinden waan bevan gen, die alle toenadering uitsluit en 'doet donken aan het Schriftwoord: „De aarde is met verwoesting overdekt omdat er niemand is, die van harte nadenkt." Men zie maar eens in welk een desolaten toestand de Duitschers het door hen in den steek gelaten land hebben gebracht, z.g. uit „militairen noodzaak". De Duitschers beginnen nu langzamer hand stand te houden op het nieuwe front, doch de Engelschen en Eranschen vallen verbitterd aan en geven geen kamp. Of achter dien terugtocht jier Duit schers enkel en alleen een geniaal plan van Von Hindenburg ten grondslag lag? De volgende uitlating van Von Stein, Prui sisch minister van oorlog geeft te <jen- ken: „De bewering, zoo zeide hij aan een persman van het blad „Az Est" Sat aan Duitsche zijde gebrek heerscht aan munitie, is in dezen vorm onjuist. De voorraden waren steeds bevredigend, maar .on ze kanonnen, vergeleken bij die van 'den vijand, onvoldoende. Wjj stonden daar tp- genover een groote overmacht, aangezien de Engelschen hun geheele jeger op een front van 30 K.M. konden concentreeren." Aan die zware Fransche artillerie moet ook het Duitsche plan worden toegeschre ven van een terugtocht in den Elzas. Uit een brief van een zakenman uit MuLhausen blijkt, dat de Duitschers se dert eenige dagen bezig zijn met de ont ruiming van die stad. De verschillende beambten en arbeiders decplaatselijke bedrijven zijn reeds naar elders vertrok ken. Uit de fabrieken zijn de machinerieën weggenomen. De bevolking trekt groeps gewijs naar het Zwarte Woud. Behalve het gebied van Miilhausen is heel de Ba- densche Rijnoever en de kreits Laufen- burg tot oorlogszone verklaard. Men verwacht algemeen, dat hier even als aan de Somme het Duitsche front zal worden teruggenomen. De nieuwe Russische regeering is nog een oorlogsregeering. Minister Miljoekaf heeft o.a. verklaard: „Meer dan ooit ver langen wij het bezit van Constantinopel de vrijheid der onderdrukte nationalitei ten en een sterk georganiseerd Zuid-Sla- vië. Rondom het roemrijke Servië zullen wij een niet te overschrijden slagboom tegen de Duitsche Balkanplannen oprich ten. Om onze oorlogsdoeleinden te be reiken, is het noodig, dat wij een vol komen overwinning behalen." Generaal Alexejeff, de nieuwe opper bevelhebber, heeft naar St. Petersburg ge seind, dat de Duitschers op het meest Noordelijke deel van het front tusschen Riga en Dwinsk, een groot leger met veel geschut bijeen .brengen, zoodat het schijnt, of nogmaals zal worden beproefd, naar St. Petersburg op le marcheeren. De Revolutie in Rusland. Czaar Nikolaas, die het slachtoffer is geworden van zijn blind vertrouwen in zijn reactionair gezinde raadslieden, is thans een gevangene der nieuwe regeering, tenvjjl mede tal van kopstukken van het oude regeeringsstelsel in hechtenis zijn genomen en grootvorst Nikolaas als op perbevelhebber is afgezet om plaats te maken voor generaal Alexejeff. De socialistische revolutionairen verlan gen, dat jegens geheel de familie Romanoff een aanklacht zal worden ingediend we gens 'hoogverraad. Al schijnt hierbij het leven van den ex-czaar geen gevaar te loopen, zoo zal hij echter zijn vrijheid wel niet herkrijgen maar zijn er redenen om te gelooven, dat hij in ballingschap zal worden gezonden naar de Krim, waar zich J K.M. ten westen van de stad Jal- ta een keizerlijk landgoed bevindt. Volgens berichten uit Londen heeft de Russische ministerpresident prins Lwof medegedeeld, dat de staatsgreep als geëindigd en gelukt mag worden beschouwd. De legers in Azië hebben even geaarzeld, doch die aarze ling is overwonnen. De regeering werkt in volkomen overeenstemming samen met den Raad van Arbeiders. Men zou echter verkeerd doen met hier uit te besluiten, dat in Rusland alles „pais en vreê" is. Verschillende tijdin gen, die van andere zijden dan die der Entente binnenkomen gewagen van on lusten te Riga, in de Oekraino, in Koer- distan, in den Kaukasus, die wijzen op een dreigende verbrokkeling van het Rus sische rijk. Of de huidige regeering hier tegen opgewassen is, is de vraag. Intusschen ontvangt zij uit de Enten- telanden voortdurend betuigingen van sympathie met de door haar volbrachte omwenteling. PETERSBURG, 27 Maart. (R.O.). Een telegram uit Riga meldt, dat Goetchkoff, de minister van oorlog, daar aankwam. De plaatselijke troepen hebben den eed van trouw aan de nieuwe regeering afgelegd. De afgevaardigden der regeering, die van het Rigafront terugkeerden, geven uit muntende inlichtingen omtrent den geest der soldaten in de loopgraven. Op eene vergadering in het stadhuis te Riga, waar bij generaal Radko Dmitrieff aanwezig was, brachten de afgevaardigden wanne hulde aan de roemrijke diensten der Let- tische regimenten. De Polen en de Revolutie. Het streven der Polen naar een eigen staat en onafhankelijkheid, schijnt de goedkeuring te 'hebben van een gedeelte der Russische regeering, daar de Russi sche minister van justitie, Kerenski, vol gens de „Daily Telegraph", aan vertegen woordigers der arbeiders in het huidige kabinet verklaard heeft, vóór de onafhan kelijkheid van Polen te zijn. Gelijkluidende mededeelingen over de houding van Ke renski brengt het Poolsche blad „Kurjan Polski". Indien deze mededeelingen over eenkomstig de feiten zijn, zou dit niets anders beteekenen, dan dat de werkelijke oorzaak van den oorlog in het oosten is verdwenen. De Russen In Perziê. De Russen maken in Perzië voortduren de vorderingen in de richting van Meso- potamië. De verbinding met de Engel- sche troepenmacht kan niet lang meer uitblijven, want reeds bevinden zich de Russische troepen hij Chawikin, dat nau- lijks 100 K.M. verwijderd is van Bakoeba, waar de Engelschen staan. Amerikanen op de Möwe. WASHINGTON. Door bemiddeling van den Spaanschen ambassadeur te Berlijn is door de Ver. Staten geïnformeerd of zich onder de zeelieden die door de „Mö we" als gevangenen naar Duitschland zijn gevoerd, ook Amerikanen bevinden. Het wordt verondersteld dat dit zoo goed als zeker het geval is en zoo dit werkelijk zoo is, zal de regeering handelen als met de „Yarrowdale" en de onmiddel lijke invrijheidstelling van deze Amerika nen eischen. Een nieuw onveilig gebied. Aan de vreemde regeeringen is door de Duitsche regeering meegedeeld, dat het gebied in de Noordelijke IJszee ten Oosten van den 24en lengtegraad en ten Z. van den 75en breedtegraad versperd zal zijn, behalve de wateren vlak aan de Noorsche kust. Tot 5 April zullen neutrale schepeu wor den gewaarschuwd. (Door dezen maatregel hopen de Duit schers de vaart op Archangel stop te zetten. Amerika bracht vorige zomers veel munitie naar Archangel. 'Red.) De kerkklokken in Duitschland. In heel Duitschland zullen thans alle kerkklokken onteigend worden. De „K. V." pleit er voor, aan iedere kerk althans één klok te laten en meent, dat de prijs, door de „Kriegsmetallgesell- schaft" voor de klokken betaald, veel te laag is. In allen gevalle is het voor de katho lieke bevolking een zwaar offer, als men bedenkt, dat b.v. de kleine grensstad Landshut met 22.000 inwoners niet min der dan 29 kerken en kapellen heeft, die nu alle met stomheid geslagen zullen wor den. Wel heet het in de verordening, dat klokken van historische beteekenis van de inlevering zijn vrijgesteld, doch daarmee zullen ten hoogste enkele middeleeuwsehe klokken van Munchen en van andere ste den gespaard blijven. Gevaarlijke lekkernijen Het nieuwsbureau Havas meldt uit Pa rijs De prefecten van de Maas- en Doubs- departementen hebben de bevolking ge waarschuwd geen lekkernijen op te rapen, die door vijandelijke vliegers naar bene den worden geworpen, aangezien zij ziek tekiemen bevatten. Russische deserteurs. Men meldt uit Berlijn: Blijkens berich ten uit Russische bron beloopt het aan tal soldaten, dat in de eerste twee oor logsjaren getracht heeft, zich door de sertie aan den krijgsdienst te onttrekken, een millioen. De derde Canadeesche oorlogsleening. OTTAWA, 25 Maart. (Reuter.) De Ca nadeesche minister van financiën maakt bekend, dat de derde oorlogsleening van 150 millioen dollars waarvoor de inschrij ving Vrijdag gesloten was, uitstekend ge slaagd is. Het totaal van de inschrijvin gen beloopt 260 millioen dollars, Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 29 Maart. Zwakke tot matigen, later wellicht toe nemende Zuid-Westelijke tot Noord-Westelij ken wind. Meest zwaarbewolkte lucht. Aanvankelijk weinig of geen neerslag en Iets zachter. Actie tegen Duinkerken. BERLUN, 27 Maart. (W.B.) (Officieel). Een onzer torpedoboot-afdeelingen heeft in den nacht van 25 op 26 Maart de in richtingen en de oorlogshaven van Duin kerken van dichtbij met ongeveer 200 projectielen beschoten. Vijandelijke maritieme strijdkrachten werden nergens aangetroffen. Onze vaartuigen zijn de haven binnen- geloopen zonder te worden lastig ge vallen. Prins Frederik Karei VaB Pruisen. LONDEN, 27 Maart (R.O.) De „Daily Express" verneemt, dat prins Frederik Karei van Pruisen, die bij een luchtge vecht boven de Engelsche linies neerge haald werd, aan zijne verwondingen over leden is. Het heroverde Fransche gebied. Volgens een bericht uit Parijs heeft president Poincaré, vergezeld door de mi nisters Painlevé, Malvy en Léon Bour geois en de afgevaardigden van de Somme- en Oise-districten een bezoek gebracht aan de gemeenten Noyon, Guiscard, Ham, Nesle en Roye. De bevolking dezer plaat sen bereidde hun een hartelijke ontvangst. Eene verpleegster te Noyon, die 32 maanden onafgebroken bezig was tot leni ging der rampen van de bezette stad, is door generaal Nivelle met het oorlogskruis begiftigd. Een spoedig offensief tegen Italië. Romeinsch militaire kringen zijn van meening, dat von Hindenburg binnen zeer korten tijd een grootsch opgezet offensief, waartoe reeds reusachtige toebereidselen zijn gemaakt, tegen Italië zal ondernemen. Zij gaan hierbij van de veronderstelling uit, dat von Hindenburg gebruik zal maken van den tijd, dien de Fransch-Engolsche legers noodig hebben om een nieuwe ope ratie-basis te scheppen. Dat zal hen zeker twee maanden bezig houden. De onrust onder het volk is zeer groot, temeer daar de nieuwe opperbevelhebber der Oostenrijksche troepen, von Tloefzen- dorff, bekend staat als een zeer kundig strateeg, en er de man voor is, in een onstuimigen aanval de Lombardijsche laag vlakte binnen te dringen. De angst groeit nog .aan door het feit, dat het Italiaansch front uiteraard gemakkelijker dan eenig ander te doorbreken is. („De Tijd") Kardinaal Mercier. PARIJS, 26 Maart. (Havas). De Acadé mie des sciences morales et politiqnes heeft den grooten prijs van 15.000 frs., bestemd als belooning voor de grootste en schoonste daad van toewijding, aan kardinaal Mercier toegekend. De académie heeft daarmee den kardinaal willen eeren om zijn hoogstaande vaderlandsliefde, zijn eerbied en ijveren voor het recht en zijn flinkheid om aan verdrukking het hoofd te bieden, en voorts om in de persoon van Mercier hulde te brengen aan het volk, dat in zoo menig opzicht dierbaar is aan Frankrijk. EngeLche torpedojagers gezonken. LONDEN, 27 Maart. (R.O.) De admira liteit meldt: Een Britsch© torpedojager is onlangs in het Kanaal op een mijn geloopen en gezonken. Vier officieren en 17 manschappen zijn gered. Een andere torpedojager is vandaag gezonken na in botsing geweest te zijn met een stoomschip. Eén man verloor het leven bij de 'botsing. Geen andere slachtoffers.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1