nbesteding. De Grcote Oorlog. Dinsdag 27 Maart 1917. Dertiende Jaargang Fokkers. B UITENLAND BINNENLAND. UIT ZEELAND. lijkfl Stand. ktberichten No. 37. dvartentiën. inkomende jongen, gst CHANTECLER ïrdag 31 Maart a.s. n te besteden: Verschijnt eiken MAANBAG-.JVOENSDAG- en VRIIDAGAVOHO. Losse Oorlogsberichten. len: 22, Johanna de Hoog, Arie van Gelder. 222.3 Maart. Ondertrouwd: .1. van 23 j. en Tl. P. Onwijn, Hendriks, jm. 25 j. en 124 j. t. Veenstra, jm. 25 j. en jd. 28 j. J. E. de Laedt, geb. van M. L. C. Boer, geb. M. Everaard, geb. Marce, >rs, geb. van Zweeden, d. T. A. Bieson, 4 j. d.; J. j„ vr. v. G. J. van Bende- betz, 50 j., ongeh. z.; S. er, 4 j., d. Maart. Op de veiling van den enz. deden: gr. br. £7.50—£8.20; (over land) kt. br. uien (over zee) :r land) f7.50£10, alles lardepeen (drogerij) f50— C.G. (M. Ct.) singen, 22 Maart 1917. bdag gehouden groente- en rden de volgende prijzen en 52 ct. per mand. Prei erie 191/2 ct., beiden per ooi 2V251/2. Hoode kool ;ren 99 ct. per 13 stuks. -38, Kroten 2i/2—31/2, Ra it., Koolrapen en Uien max. Eendracht maakt Macht". >ndijke, 21 Maart 1917. ee 12.30f 14. idem over 24.50 per 100 K.G. ■met het laden van ajuin Oostburg, 21 Maart 1917. •ingsmaatregelen geen handel ing. Oostburg, 21 Maart 1917. an de V. P. N. in Westelpk- ïderen. Officieele opgave van ter veiling. 54310 kipeieren van f8.19 tot ideneieren van f 8.5j tot f 0. 1 af 14.39 tot f0Okalkoen- parelhoeneieren f 0.—, :.G., f 1.90 a f 2X6 per K.G. Middelburg, 22 Maart 1917. noteering van den irktmeester. a f 1.07 voor particulieren lo. voor particulieren f 8.per van den marktzetter r 1 andb. ver. a f 1.07, voor particulieren ilo. voor particulieren f8.— per Zierikzee, 22 Maart 1917. id f6 65, Duitschlandf 11.60. Zierikzee, 22 Maart 1917. a f 0.976, rekenprijs f 0.965 Eieren 2.— a f 0.—, kleine Eendeieren f 1 875 a f 0.— eieren f 1.75 ter 56 K.G. Aanvoer Eieren ide rekenen en fatsoenlijke inde, voor kantoorwerk, tter H bureau N. Z, Courant. dekking en zal worden ilekgeld en 1 Gld. voor bet ontant betaleD. Aanbevelend, !1KE e.a. 's Gravenpolder. zal de heer JAN VAN STEE hoek trachten Het bouiven van een Slachthuis met Stallen. i teekening liggen vanaf heden in de herberg van dhr. Cobn- •Heerenhoek, alwaar ook de ïg zal plaats hebben, ïg 31 Maart, n.m. 2 uur. De Architect, L. F. GROOSMAN. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1,10. Afzonderlijke nummers cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór hslf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoorfstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prft». Advertentiën van 16 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 berekent». Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de dnvctie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. 1 I1" gulden bij dK gulden bij gulden bij A jfl I I verbes van een dl II I (verbes II' verbes van jm L— 1 "11 S hand, voet 11 11 I van een 1% I I een M I of oogBJ duimwijsvinger gulden bij verbes vaii eiken anderen vinger. Zij, die zich met ingang van 1 April a.s. ab >nneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende i.ummeis gratis. Geruchten over een afzonderlijken vrede van Oostenrijk-Hcngarije. LONDEN, 22 Maart. (Part.) Volgens een Exchange-telegram uit New-York van Woensdag verneemt de Tribune uit Was hington, dat de vertraging in het antwoord op de Oostenrijksohe duikbootnota het ge volg is van het uitwerken van een plan voor een afzonderlijken vrede tussohen Oostenrijk-Hongarijó en de Entente. Men verneemt, dat de grondslag gelegd is voor een overeenkomst over deze kwestie. De gelegenheid om Oostenrijk van Duitsch- lamd los te maken is, zoo gelooft men, uitstekend. De omwenteling in Rusland heeft een ernstigen terugslag gehad op de Germaansche keizerrijken. De greep van de Hohenzollerns wordt zwakker. Daarom is het in Oostenrijks belang om uit den oorlog the gaan, voor het in de ineenstorting van Duitschland wordt mee gesleept. (N. R. Ct.) Het Duitsche kaperschip teruggekeerd. BERLIJN, 22 Maart. (W.B.) (Offici eel.) Z. M. hulpkruiser „Moewe" onder commando van burggraaf Dohna-Schlo- dien is van zijn tweeden tocht in den yVtlantischèn Oceaan, welke veiseheidene maanden duurde, in een vaderlandsche haven teruggekeerd. Het schip heeft 22 stoomschepen en 5 zeilschepen met 123.100 bruto regis- lerton, waaronder 21 vijandelijke stoom schepen; waarvan er 8 bewapend waren en 5 in dienst der Engelsche admiraliteit voeren en 4 vijandelijke zeilschepen opge bracht. De hul'pkruiser „Moewe" heeft 593 ge vangenen mede naar Duitschland gebracht. Een krasse uitlating. Donderdag is Kunert van de soc.-dem. arb. gemeenschap in den Rijksdag bijL zonder kras opgetreden. Hijl zei: De voeding is zoo slecht, dat er niets meer of minder dan hongersnood lieerscht. Gedurende den oorlog zijn al bijna twee miljoen menschen te gronde gegaan. De schuld van de ramp van den oorlog treft den keizer en den kanselier. Da torpedeering van da Danton' PARIJS, 23 Maart. (Reuter.) Officieel: slagschip Danton is den 19den Maart in de Middellandsche Zee door een duik boot getorpedeerd en in 30 minuten ge zonken. Yan de bemanning zijn 806 ge red, 296 verdronken. In de Vossische Ztg. lezen we da,t prins Frederik Karei van Pruisen ten zuiden van Atrecht in een luchtgevecht met zijn toestel is neergeschoten. Reuter bevestigt uit Parijs dat de prtns neergeschoten is. Prins Frederik Karei van Pruisen was de tweede zoon van prins Frederik Leo pold van Pruisen, getrouwd met een zus ter van de keizerin. De terugtocht der Ouitsohtrs. Eenzelfde patrouille-activiteit als aan 't Zuidelijker front wordt thans boven Atrecht waargenomen. Engels'che vliegers hebben vastgesteld dat de kanonnon van de Duitschers gedurende de laatste we ken voor een groot deel naar het Oos ten. verplaatst werden. Eveneens is waar genomen dat de Duitschers geheele rtj- en van burgers uit het frontgebied weg voeren naar het Oosten en dat burgers werkzaam zijn aan veldversterkïngen in den omtrek van Valenciennes en Amiand. Men is daarom van meening, dat spoe dig een terugwijken van de Duitschers óók op dit gedeelte van het front te wach ten is, doch'niet verder dan het krach tig versterkte Rijssel, waar de Duitschers nog dagelijks bezig zïn met bet verbete ren en versterken der posities. Rondom Rijssel wordt .veel artillerie in stelling gebracht. Alle aandacht is nu, gevestigd .op de eerste ontmoeting tusschen de beid© ge weldige legermachten in den nieuwen Tje- wegingsoorlog. Inmiddels blijkt uit de uitvoerige Fransche en Engelsche stafberichten der laatste dagen, dat het voortrukken der geallieerden voortduurt, maar minder snel wordt en op tegenstand begint te stuiten, zoowel van den Duitschen rech tervleugel tusschen Atrecht en Nurlu, waar de Engelschen opdringen, als van den Duitschen linkervleugel bij- de Ailette, eên zijrivier van de Oise en het kanaal dat de Oise met de Somme verbindt, waar de Frauschen bij hun verder oprukken hevig, werden beschoten. Dit duidt op Hindenburg's taktiek om met intrekking van het centrum de vleugels naar voren te brengen en dan daarmede plots den vijand te omvatten. In Amerika is men van gevoelen, dat de Duitschers terugtrekken, omdat zij niet anders kunnen. De strijd in het Westen. De achterwaartsche beweging der Duit schers schijnt thans tot staan te Zijn ge komen en men wacht nu op den „meester zet" van Von Hindenburg, behalve natuur lijk de geallieerden, die alles zullen doen om dien zet te verhinderen. Natuurlijk kan men omtrent de bedoe lingen der Duitschers nog slechts gissingen maken, maai' het is mogelijk, dat de ach terwaartsche zwenkende beweging Rijssel tot spil zal hebben. Op het oogenblik ligt die spil nog op een punt ten noorden van Atrecht. De beweging is natuurlijk sneller gegaan naarmate zij zich meer naar het Zuiden voortplantte, en het spreekt vanzelf, dat ook de weerstand der terugtrekkende Duit sche troepen op het noordelijke deel van het front grooter is dan op het zuidelijke. Kardinaal Mercler. Een uit Antwerpen hier te lande aan gekomen Spanjaard, heeft in een pers- gesprek verklaard, dat sede-rt twee jaar de naam van Kardinaal Mercier, door alle Belgen, ook door hen die als socialisten bekend zijn, met eerbied wordt uitgespro ken. In dezen droevigen en angstvollen tijd ziet het volk naar hem op als naar een lichttoren, en wanneer zijne herder lijke brieven in de kerken worden voorge lezen, dan zijn deze te klein voor de enorme menschenmassa's. Een pijnlijke arrestatie. De president van het Groot Seminarie van Mechelen, tevens wijbisschop van kar dinaal Mercier, benevens de geestelijke bestuurder van dat seminarie, zijn naar Duitschland vervoerd, om er eene gevan genisstraf van respectievelijk 9 en 8 maan den te ondergaan. Waarvoor? Omdat zij een invalieden Eranschen soldaat voor één nacht onderdak hadden verschaft. Mislukt. De Vlaamsche activisten, die met be hulp der Duitschers een scheiding tus schen Vlaanderen en Wallonië willen be werken, hadden een Vlaamsche meeting uitgeschreven tegen 18 Maart te Bornhem. "Door een geheimzinnige hand waren on der de deuren der bewoners van het om liggende land briefjes geschreven, waar op stond: Wie zijn land en koning lief heeft, blijve weg van de meeting. De meeting mislukte. Voor de slachtoffers van den oorlog onder de Belgen. Men meldt: Koning Albert heeft een besluit-wet on derteekend, mede onderteekend door alle leden van de Belgische regeering, waar door bepaald wordt, dat voortaan de we duwen en kinderen van de burgerlijke staatsbeambten, die door den vijand ge dood worden of overleden zijn aan de ge volgen van kwetsuren, door den vijand teweeggebracht, het volledig salaris zuilen ontvangen dat hun respectieve echtgenoo- ten of vaders genoten. Legaat Van den Peereboom.. Uit Havre meldt men aan de „N. R. Ct.", dat wijlen de Belgische minister Van den Peereboom zijn vermogen aan de we duwen en weezen van Belgische solda ten, zijn boeken en documenten aan de gemeente Anderlecht heeft vermaakt. Keizerlijke tevredenheidsbetuiging. Keizer Wilhelm heeft in 'n schrijven aan den Kohing van Beierenen Prins Ruppreeht van Beieren zijne hooge tevredenheid be tuigd over de schitterende wijze, waarop de groote strategische beweging op het Westelijk front is uitgevoerd. Graaf Dohna—Schlodien. De commandant van de „Mövve", kor vetten-kapitein graaf zu Dohna-Schlodien, is door den Duitschen keizer tot vleugel adjudant benoemd. De Revolutie in Rusland. PETERSBURG, 24 Maart. Het centraal- comité en de parlementaire fractie der con- stitutioneele democratisch© partij hebben besprekingen gevoerd over den nieuwen regeeringsvorm. Zij spraken zich uit ten gunste van een democratische republiek. Zij; zullen dienovereenkomstig aan de al gemeene vergadering der partij, welke op 7 April te Petersburg gehouden wordt", rapport uitbrengen. Met geweld gedwongen. Het te Genève verschijnende blad „le Genevois" heeft van Russen vernomen, dat de tsaar gewelddadig verhinderd is uit het hoofdkwartier te vluchten en on der bedreiging van onmiddellijk te wor den doodgeschoten gedwongen is tot af stand van den troon. Amerika steunt. In de Vereenigde Staten gaan stemmen op om de Entente met reusachtige geld sommen te steunen en aan Frankrijk di rect'1000 millioen dollar aan te bieden in ruil voor den steun, dien het vroeger aan de ontluikende republiek der Vereenig de Staten gaf. DllITSCHLAI». Opheffing der kloosterwetten in Hesse n. In de Dinsdag gehouden vergadering dei- Tweede Kamer in Reason was d© kwes tie van de opheffing der kloosterwetten opnieuw aan de orde daarbij legde de Minister van Binnenlandsche Zaken een voor de katholieken verrassend© en verblijdende verklaring af. Hij zeide nl- dat men de regeering onlangs verkeerd begrepen had; dat zij haar woorden be treffende een herziening der klooster wetten terugtrek en zich naar haar ver plichting tot opheffing der uitzonderings wetten wat betreft de katholieke klooster orden niet zou onttrekken. Al de sprekers van Centrum, nat.-libe- ralen, vrijzinnigen en zelfs sociaal-demo craten betuigden hunne instemming met de opheffing der kloosterwetten. Namens het Centrum verklaarden de afgevaardig den van Brentano en dr. Schmitt te ho pen, dat de herziening dezer wetten thans spoedig zal tot stand komen. (De Tijd.) Opheffing der Jezuïetenwet in Duitschland? In de „Tagliche Rundschau" leest men het volgende bericht „Een Boiersch centrumblad meldde pn- langs., dat de Jezuïetenwet zou worden opgeheven. Door sommigen werd getwij feld aan de waarheid van het bericht; het is echter juist. Reeds binnen zeer korten tijd zal de Bondsraad het voor stel behandelen, om de Jezuïetenwet op te heffen. Daar de Pruisische stemmen vóór Jiet voorstel zijn, valt aan de aan neming nauwelijks te twjjfelen." De „Amstelstroom" getorpedeerd. Men seinde ons Zaterdag: „Het Nederlandsche stoomschip „Am stelstroom" van de Hollandsche Stoom boot Maatschappij, op weg van Amster dam naar Londen, is gisternacht 35 mijl van IJmuiden door een Duitschen onder zeeër getorpedeerd. Een Scheveningsche logger heeft elf man, waaronder den kapitein, te IJmui- geland. Een tweede sloep met dertien man is nog niet binnen gekomen." Nader meldt men, dat te Hoek van Holland nog 9 man van de „Amstel stroom" zijn aangebracht. 4 mannen zijn bij de ramp omgekomen. Volgens mededeeling dezer geredden werd „De Amstelstroom" Vrijdagnacht te 1 uur hevig beschoten door Duitsche tor pedojagers. De kogels floten den men schen om de ooren, terwijl verschillende leden der bemanning werden gewond. Een paniek ontstond aan boord en ieder voor zich zocht en goed heenkomen in de booten. Na op korten afstand van het schip te zijn weggeroeid, hoorde men een zware ontploffing, waaruit men afleidt, dat het schip op het laatst werd getorpedeerd. Op voor Zondagsrust. Door het Centraal Bureau voor de K. S. A. is uitgegeven een Vlugschrift (Nr. 44), getiteld „Op voor Zondagsrust!" In de acht kolommen druks wordt in zeer pakkenden vorm met klem op Zon dagsrust en Zondagsheiliging aangedron gen. Een prachtig vlugschrift om ,opi zeer groote schaal door onze Arbeiders- en Middenstandsvereenigingen te worden verspreid. De „Headlton". Er is nog een overlevende van dit schip te IJmuiden aangebracht. Toen nl. de derde sloep met 20 opvarenden om sloeg bij 't neerlaten, kon deze man, een Noor, zich aan de sloep vastklemmen. Hij heeft zonder voeding en kieeding in d© boot rondgezworven, ten slotte zoo geheel verkleumd, dat hij bij de nadering van den treiler niet eens zijn armen kon bewegen. Alleen uit het knippen van zijn oogen zag men, dat hij nog bij bewust zijn was. Een der verongelukten is de kok L. v. d. Does, afkomstig uit Goes. Hieromtrent meldt „de Zeeuw" nader: Bevestigd wordt, dat onze vroege re stadgenoot de heer L. van der Does, hofmeester a. b. van de „Heald- ton", bij de torpedeering van dit schip omgekomen is. Vermoed wordt, dat hij het was, die na het treffen over boord is gesprongen en niet meer gered kon worden. Hij laat te Rotterdam een vrouw en kinderen na. De familie Van der Does wordt wel zwaar getroffen door de gevolgen van den wereldbrand. Nog niet lang geleden is een kleinzoon van de wed. v. d. D. alhier, door het omslaan van een ma rinesloep op de kust hij Brielle, verdron ken. Thans is haar een zoon ontnomen. Nader vernemen we, dat, volgens ver klaring van den kapitein van de „Heald- ton", de hofmeester Van der Does in de boot had plaats genomen, welke bij Jjet kapsijzen van het s.s, omgeslagen is. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 27 Maart. Matige tot kraentigen Westelijke tot Noor delijken wind; zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring waarscnijnlijk nog regen- of ha gelbuien. Weinig verandering van tempera tuur. Het aanbod van Duitsohland tot schadever goeding oer zeven getorpedeerde Neder- landsohe scnepen. Men seinde ons Zaterdag: 'sGBAVENHAGE. Blijkens officieele mededeeling van het Ministerie van Bui- teniandsche Zaken heeft de Duitsche re geering aan onzen gezant te Berlijn me degedeeld, bereid te zijn, als vergoeding voor de torpedeering der Neder.andsche handelsschepen „Bandoeng", „Eemland", „Gaasteriand", „Jacatra", „Menado", „Noorderdijk" en „Zaandijk" de reeders dier schepen in de gelegenheid te stel len, gedurende den oorlog Duitsche sche pen op gunstige voorwaarden fe huren. De Nederlandsche regeering, die op genoegdoening in den vorm van ver vanging van de verl oren ge- gane scheepsruimte en vergoe ding voor de geleden schade had aangedrongen, heelt dit aanbod als on aannemelijk afgewezen en de reeders zijn onder die omstandigheden eenstemmig van oordeel geweest, ook het door de Duitsche regeeriiig gedane aan bod om de bemanning der zeven sche pen schadeloos te stellen voor de door haar geleden materieele verliezen, niet te aanvaarden. N.B. Als men nu in aanmerking neemt, dat blijkens de uitvoerige mededeeJingen in de bladen de Duitsche regeering bo venstaand aanbod deed „niet ter erken ning van schuld, maar uit overweging van mensehelijkheid en gevoelens van goede nabuurschap", dan siaat men ge woonweg van zoo iets paf. Want daar gelaten nog de krenterigheid van het aan bod, waar 40 Duitsche schepen werke loos in onze Indische havens liggen, waar was de Duitsche mensehelijkheid- en goede nabuurschapoverweging, toen onze schepen, geladen met schier onontbeer lijk volksvoedsel, voor ons bestemd en aan onze regeering geconsigneerd, mee- .doogenioos tot zinken werden gebracht? De weigering onzer regeering om op het Duitsche aanbod in te gaan, is dan ook ten volle verklaarbaar. Red. Goes. Naar wij vernemen zal hier in den loop dezer week een© conferentie plaats hebben van de besturen der rechtsche kiesvereenigingen in het Staten- district Goes om de vacature Duvekot le bespreken. De heer J. A. Th. van Dijk, land meter bij het kadaster alhier, is benoemd tot landmeter bij de Ëataafsche Petroleum Mij. (Ned.-Indië). (Volksbl.) De gewijzigde kiezerslijst en de sup- pletoire lijsten zijn tot 21 April a.s. ter secretarie ter inzage gelegd en tegen be taling verkrijgbaar gesteld. Middelburg. In de vergadering van den Raad, te houden op Woensdag 28 Maart., des namiddags te 2 uur, zullen worden behandeld 1. Notulen. 2. Stukken. 3. Eervol ont slag L. A. E. van der Ley, leeraar aan het Gymnasium. 4. Eervol ontslag J. de Vis ser, onderwijzer school J. 5 'Periodieke salarisverhooging mej. Velthuis, leerares aan het gymnasium; 6. Herziening sala rissen van de leeraren aan het Gymna sium. 7. Vergoeding voor publicatiën aan de jVIiddelburgsche .'Courant, 8. 3e suppl. kohier Inkomstenbelasting 1916. 9. Wij ziging begrooting 1916 Burgerlijk Arm-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1