er- antels gazijnen. Oe Groote Oorlog. Donderdag 22 Maart 1917. Dertiende Jaargang Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRDDAGAVOND. No. 35. ngen: traat, GOES. re Verkooping 23 Maart 1917, uwlanden uwlanden eilanden ouwlanden ouwlanden Dijken Dijken Dijken nette gemeubileerde t- en Slaapkamer, OP te 9 uur, te Goes, in de )i auje'ten overstaan van JOH. PILAAR te Goes, van: ,DijJ<?ichf f, Tuin Boomgaard, Weilanden en Dijken rendskerke in en aan den tpolder, groot 51 H.A 57 A. ij den lieer N. Remijn Az. i met erf tot 1 Maart 1918, i eu dijken tot 1 December bouwlanden tot na rooven Arendskei ke, in den Noord der groot 16 11.A. 03 A. f5 i bij den heer N. Remijn Az. en oogst 1917. Arendskerke, iu den Konings- ot 8 ll.A. 24 A. 20 c.A. bij den Heer A. Geelhoed c.s. en oogst 1917. 'tsdijk, in Wester Goudeland, A. bi A 00 c.A. t by den heer N. Remijn Az. mber 1917. aartsdijk, m den Uost-Nieuw- groot 3 H.A. 57 A. 90 c.A. t bij den lieer tl. Miunaard ven oogst 1917. ot 7 H A. 21 A. 50 c.A. H bij den beer L. Uverbeekc ven oogst 1918. ■iiszand, gioot 7 H.A. 29 A.49 it bij de heeren J. van der Does F. Courtin en gedeeltelijk in eest bij den beer K Gesctiiere. egen en Uvezand, groot 25 H.A. c A. ■lit bij de heeren W. Westveer e Dreu en Al. v d. Pas en ge in pacht geweest bij den heer een. ke, groot 4 H.A. 56 A. 96 c.A. ;ht by mej, Wed D. v. Btee. ,e veilen in verschillende percee- imenvoegingen. ïatiëu te bekomen bij den bee1" KEBEEKE te Goes, .Notaris VS. OT te Amerongtn en Notaris ILAAR te Goes es met kaart verkrijgbaar by noemde vanaf 3 Maart a s. a 2 bate van de Werkverschaffing aagd te Goes voor een Heer I zonder pension. Brieven aan 3EN VAN DE PUTTE ZOON, Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór kalf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieGangepoorfsfraat C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 J< berekent». Dienstaanbiedingen 5 regels voor 26 Ct. contant. l)e abonné's op dit blad, in het bezit der door de dhtctie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Yerzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de H gulden bij J Mb ÉM gulden bij gulden bij NU m I I verbes van een I 11 I verlies N verlies van M 9 S band, voet I EI I van een 1% I E een M jk of oog; duim; EJ wijsvinger „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Zij, die zich met ingang van 1 April a.s. abjnneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. V* De Zeeuwsche Stroomen. In „De Maasbode" van 15 Maart Avond blad, treft ons de volgende passage in een diestar „Weer, een Duikboot „Wat een lichtzijde van deze interneering uitmaakt is o.m. tjat alle belangstellenden zich weer eens een goed© yoorsleiling kunnen maken van de eigenaardige moei lijkheden, welke onze Zeeuwsche galen aan schepen, zelfs van kleinen diepgang, bieden. v Wie daar niet tot op den dag zelf ge varen h„eeft komt er niet door, zoo hebben wij ons laten verzekeren. De beste zee kaarten dienen daar tot niets, >vegens de voortdurende wijziging van de banken. Hoe meer buitenlandsche belangstel lenden dit iëit willen overwegen, hoe lie ver het ons moet zijn". Het zij ons vergund daar naast het volgende te schrijven: „Het is een niet te miskennen feit, dat de gunsten der stroomen verraderlijk zijn, dit geldt vooral voor de .Zeeuwsche stroomen. Daarmee heeft zoowel de groote pis de kleine vaart rekening te houden. Eigenaardig, zijn de moeilijkhe den, waarmee de zeevarenden te kam pen hebben. Deze moeilijkheden zijn alle van natuurlijken oorsprong, ten minste in vredestijd. Het is of het Zeeuwsche slroomcnland aan een voortdurende evolutie onderhe vig is. Banken, die op zeker oogenblik een eenigs'zins mieetkundigon vorm hob- hen, vertoonen ©enigen tijd naderhand oen vorm, die totaal daarvan afwijkt. Op som mige plaatsen „loopen" de. banken snel, op andere plaatsen langzaam, als gevolg van de verandering in richting van den stroomdraad. Meer binnengaats jioeft geregeld „op was" plaats, doch ook afbrokkeling, ter wijl aan de kusten „aanwas" en oover- afschuiving of verzinking wordt waar genomen. Vooral vóór havens is de situatie zon derling. Schepen zonder loods, die ©eni ge maanden zekere haven niet aandoen, vinden de gesteldheid totaal veranderd. Schippers uit Groningen of Noord- Brabant. die de Zeeuwsche havens aan doen om vlas en bieten te halen, worden daar dikwijls de dupe van. Maar ook de groole vaart moet zuiver rekening houden met het bovengenoemde. Het is slechts oenige jaren geieden, dat een. boot der Red Star Line uit Antwer pen voer, met een uitstekend loods aan boord en omiioog voer op een gevaar lijke plaats nabij' den mond der Schelde. Ook de Mail booten der Mij. Zeeland, de Provinciale booten en zelfs, onze mari tieme schepen liepen dikwijls „omhoog". Dit kan natuurlijk niet aan onkunde ge weten worden bij de Nederlandsche aee- I lieden. Neen, imen moet bijna dagelijks de stroomen bezeilen om alles Ie weten en te kennen van het vaarwater, daar de beste kaarten veelal tot niets dienen. Een tweede oorzaak, die groote moei lijkheden oplevert, is het onophoudelijk I veranderen der diepte van de wateren. U ie de belangwekkende mededeelin- gon van het Loodswezen hierover volgt, staat verbaasd over de gegevens daarom trent. Een ander bezwaar voor de vaart is de gesteldheid der havens. Van enkel© is deze goed bekend, doch van de meer binnen gas fs gelegen havens kan men alleen goed op de hoogte komen door jaren lange ondervinding. Van mist op de rivieren willen we mot eens spreken: dan houdt alle vaart plotseling op. Dok met de verlichting moet men ter- doge rekening 'houden omi in behouden haven aan te komen. Ulo dit goed bedenkt, moet toegeven, dat er voor zeebeden, die van bovenge noemde moeilijkheden zelfs geen vermoe den hebben, groote gevaren bestaan om onze Zeeuwsche stroomen te bevaren. „Hoe meer buitenlandsche belangstel lenden dit feit willen overwegen, hoe bever bet ons moet zijn". Waar zielfs onze eigen ervaren ziee- beden soms den weg verbezen in den doolhof, hoe bang om, het hart zou het dan den vreemdeling worden, wanneer hij zonder hulp deze wateren moest be varen. Wanneer dan „ook in geval van oor log de vijand deze stroomen mocht in varen, niet na lang zoeken, maar plots en snel om zijn doel te bereiken, ter wijl onze lichten zouden z,ijn gedoofd, de sirenes zouden zwijgen, de .betonning zou weggenomen zijn, de kanonnen van de oevers zouden spreken, en de mijnen zouden loeren op haar prooi, dan kan het niet anders ot die vijand zal op reusachtige hez,waren sluiten. Voor de verdediging onzer neutraliteit kan het dan ook niet genoeg toegejuicht worden, dat we in de verraderlijkheid onzer stroo men een goed vriend bezitten. X. Breskëns, 193'17. N.B. Bovenstaand artikel was voor ons vorig nummer bestemd, maar kon daarin wegens plaatsgebrek niet worden opge nomen. Red. De Revolutie in Rusland. 0e Politiek van het nieuwe Russische kabinet. De politiek aan het nieuwe kabinet zal op .de volgende beginselen gebaseerd zijn le. onmiddellijke algemeene amnestie van alle politieke en* godsdienstige mis dadigers. Daaronder zijn begrepen tprri- toristische daden, militaire muiterijen en agrarische misdaden; 2e. de vrijheid van het woord, drukpers, vereeniging, vergadering, stakingen; met uitbreiding van deze vrijheden voor amb tenaren en militairen binnen de grenzen welke de militair technische voorwaar den toelaten; 3e. afschaffing van alle sociale, gods dienstige en nationale beperkingen; 4e. overgaan tot onmiddellijke voorbe reidingen ter bijeenroeping van een con- stitueerende vergadering, welke geba seerd is, op, het .algemeen kiesrecht en een- grondwettelijke regime in het land zal vestigen 5e. Vervanging van de politie door een nationale militie met verkiesbare chefs, welke onder de organen van de zelfregee- ring (selfgovemment) zal staan. 6e. de gemeenteraadsverkiezingen moe ten geschieden op den basis van alge meen kiesrecht; 7e. de troepen, die deelnamen aan de revolutionnaire beweging zullen niet ont wapend doch naar Petrograd geconsig neerd worden 8e. de militaire discipline ten streng ste handhavenden moeten voor de sol daten alle beperkende bepalingen, betref fende het genot van sociale rechten aan andere burgers tpegekend, worden afge schaft. De voorioopige regeering staat er op er aan toe te yoegen, dat zij niet van plan is aan de oorlogstoestanden gebruik te maken om de verwezenlijking van ge noemde hervormingen uit te stellen. Generaal Rennekampf gearresteerd. PETERSBURG, 17 Maart, Tot de laatst gearresteerden behoort ook generaal Ren- nenkampf. 1 Deze generaal speelde een voorname rol dn den Russisch-Japanschen oorlog en was voor het uitbreken van dezen oorlog militair bevelhebber van het district Wilna, Hij kreeg in Aug. 1914 het hevel over een legerkorps, dat tegen de Duitschers moest optreden, doch werd later onder verdenking van ver raad hij zou in den slag bij de Masoerische meren opzettelijk te laat tot ontzet zijn aangerukt afgezet. Red.) Order van grootvorst Nicolaas. PETERSBURG, 18 Maart. Grootvorst Nicolaas gaf den soldaten last, rustig af te wachten tot de volkswil zich jheaft uitgesproken en onderlusscben voort te gaan het land te verdedigen. De grootvorst heeft bevel gegeven de politieke gevangenen, in vrijheid te stellen, politieke gevangenen in vrijheid te stel len. Grootvorst Nikolaas afgezet. LONDEN, 20 Maart, l'it Petersburg seint men aan de „Times": De voorioopige re geering zag zich genoodzaakt aan de wen- schen der revolutionnairen tegemoet te komen. Dij het aftreden van den tsaar benoemde zij grootvorst Nicolaas tot gene- rallissimus. Ondanks de populariteit van den grootvorst achtte de voorioopige re geering het wenschelijk deze benoeming te niet te doen, om daardoor aan de kwaad willige propaganda een eind te maken. De voorioopige regeering besloot, dat het hoogste legerbevel niet in handen zou zijn van .een lid van het geslacht der Romanofs. Een minister voor Finland. PETERSBURG, 18 Maart. De nieuwe Regeering in Rusland heeft den afgevaar digde Ro-ditsjet' tot minister voor Finüand- sche aangelegenheden benoemd. Rodit- sjef is reeds naar Helsingfors vertrokken. Waar is Nicolaas II? GENEVE, 18 Maart, (Part.) Volgens de „Temps" woydt beweerd, dat de Czaar zich tusschen Moskou en Pelrograd be vindt in een spoorwegcoupé, die als wo ning dienst doet. De Czaar was uit het Gro-ote Hoofd kwartier afgereisd om zich, nadat metij hem bver de onderdrukking van den op stand had ingelicht, naar de hoofdstad te begeven. Onderweg reisden hem afgevaardigden van de Doema tegemoet, om oen duide lijk beeld van den toestand .te geven en trachtten deze hem te overtuigen, dat liet eeltige middel om de dynastie te redden was., dat bij afstand deed van den troon. Alleen dan zou aan de. revolutionaire beweging het anti-dynastieke karakter ont nomen worden. Volgens andere berichten zou de Czaar verdwenen zijn. Op de hand van den Czaar. Zuid-Rusland moot volgens berichten uit Stockholm via Keulen, Czaar Nicolaas trouw blijven. In de kerken van Kiëff, Odessa en andere steden wordt voor hem gebeden. MiljoekoPs positie. DüSSELDORF, 20 Maart. Uit Stock holm Wordt aan den „üüsseldorfer Ge neral Anzeiger" geseind, dat de positie van Miijoekof geschokt is. De macht komt allengs in handen van de sociaabrevo- lutionnairen. De spanning te Petrograd heeft haar hoogsten graad bereikt. (Miijoekof is de minister van buiten landsche zaken der nieuwe regeering en de chef van de z.g. Cadettenpartij in de Doema. Red.) Waarom trekken de Duit8chers terug BERLIJN, 20 Maart. (W.B.), De oorlogs correspondent van de „I/okalanzeiger", Karl Rosner, schrijft: Engeland wilde ons, die zijn heerschappij ter zee willen bre ken, ten gronde slaan, zoo vreeselijk, dat wij ons niet meer zouden kunnen herstel len. In den hongeroorlog wilde hij een nieuw offensief beginnen. De krachtsinspanningen hadden maan den lang slechts één doei: aan de funda menten te bouwen, van waar uit de ver nietigende slag togen den op heel beslist standpunt staanden vijand moest toege bracht worden. Maar de Duitsche opper ste legerleiding had niet het plan, aan den vijand het initiatief in de gevechten van dit jaar over te laten. Onze legerlei ding vond een uitweg, die de gezamen lijke voorbereidende krachtsinspanning van den tegenstander waardeloos maakte en ons tegelijkertijd vóór de nieuwe ach- tenvaartsche stellingen een vrij gevechts terrein gaf, dat wij: tot in de laatste bijzonderheden kennen. Onze terugtocht uit de oude stellingen "aan de Ancre en de Somme heeft het voorgenomen groote Engelsch-Fransche offensief van dit voor jaar tegen het centrum van ons Westfront te niet gedaan. De „Köln. Zeit." zegt, dat de ontruiming in het "Westen zich uitstrekt ten Zuiden van Péronne op de linie RoyeNoyon. Door een groote voorsprong hebben wij ons aan een omvatting onttrokken. Dat de druk van den vijand hiervan,' de oorzaak is, is slechts een ledige retle- neering. De „Frankf. Zeitung" merkt op, dat de De „Frankf. Zeitung" merkt op, dat de ontruiming in het Westen stelselmatig volgens oen opgemaakt plan in grooten stijl plaats heeft. Nieuwe geweldige Jinies zijn ontstaan. De frontboog Atreclit Reims is opzette lijk opgegeven, waardoor de mogelijkheid van vrije operatieve .bewegingen gescha pen wordt. Door het denkbeeld van Hin denburg is hel Westerfront in beweging. Tot hoever 'zal deze- beweging zich uit strekken, hoelatjg zal zij duren en tot welk doel zal zij leiden? Hindenburg zal het antwoord aan den vijand geven. Het bezit van een aanzienlijk terrein zal natuurlijk tot triomfberichten en vreugde bij den vijand aanleiding geven. De berichten 'van den vijand over een niet aangenomen slag door de Duitschers zijn onzin. Een succes der Duitschers in het Westen. Uit het Duitsche hoofdkwartier wordt gemeld Terwijl de terugtocht volgens vastgesteld plan verliep, had een Duitschen aanval bii Verdun in het woud van Malancourt, hij hoogte 2304 on den Doodon Man geen onbelangrijk resultaat. In hot woud van Malancourt werden drie achtereen- liggende stellingen bestormd en bezet. Hiel en op de hoogte 304 werden do genomen stellingen tegen alle vijandelijke tegenaan vallen gehouden. Bij den Dooden Man keerden de aanvalstroepen volgons bevel terug. Zij brachten buit en gevangenen mee. De Franschen leden in het bijzonder ook bij de herhaalde tegenaanvallen zware bloedige verliezen. Van Fransche zijde wordt intüsschen gemeld, dat de door de Duitschers ge nomen stellingen grootendeels heroverd zijn. Vorderingen der Engelschen in het Weeten. LONDEN, 20 Maart. (R.O.) Reuter ver neem! uit het Engelse)» hoofdkwartier d.d. 20 Maart: De snelheid van den Duitschen terug tocht schijnt de laatste vier-en-twintig uur belangrijk te zijn verminderd: een feit, waarschijnlijk voornamelijk toe te schrij ven aan het zeer slechte weder. Een lievige lentestorm heeft over Noord-Frank rijk gewoed en is nog steeds zeer hevig, ofschoon hij meer naar het Noorden ge- loopen is, met herhaaldelijk doorbreken van zonneschijn. Vele regenbuien hebben over dc ge- vechtsstreek gewoed, doch deze hebben het (terrein, dat in den wind snel droogt, niet slecht gemaakt. In weerwil van het stormachtige weder zijn onze troepen belangrijk vooruitgegaan. Van Atrecht naar het Zuiden loopt ons front nu ongeveer door of vlak bij de volgende plaatsen: Beaurains, Mercatel, Boiry, Bocipirelle, Booylles, St. Léger, Mory, Vaulx, Beaucourt, Beugny, Haplin- court, jBarastre, Bus, Lechellc, Étricourt, Moislains, Péronne, Doingt, St. Chrikt, Voyenne en Canizy tot in de nabijheid van Ham in de Oostelijke bocht van do Somme. Onze cavalerie- en infanterie-patrouilles zijn overal actief ten Oosten dezer linie. Wij honden de liaie van d« Somme van Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 22 Maart. Zwakke tot matigen, later wellicht toe nemende Noordelijke tot Westelijken wind meest zwaarbewolkt; later wellicht weer regen of sneeuw. Aanvankelijk zachter. Péronne naar het Zuiden van Canizy sterk bezet. Onze verkenningspatrouilles zijn naar het Oosten tot Mons-en-Chaussée in actie. In verscheidene sectoren tusschen Ba- pamne en Atrecht bleef onze cavalerie gisteren heel den dag in contact met den vijand. Er hadden veel schermutse lingen, docli geen ernstige gevechten plaats. Vorderingen der Franschen in het Westen. In den nacht van Zondag op Maan dag bereikten de Fransche troepen den spoorweg HamNesle, ten noorden van het door hen genomen Noyon, dat pp 100 K.M. afstand van Parijs ligt, zoo iets als Vlissingen van Breda. In den Franschen senaat placht Clemenceau, die tegen de regeering in oppositie was, steeds te zeggen„De Duitschers zijn nog al tijd te Noyon", m.a.w. zij bedreigen Pa rijs. Dit is nu niet meer het geval. D© Franschen bezetten tal van steden en dorpen, tezamen een honderdtal, en kwamen in den loop van Maandag en Dinsdag tot voorbij Ham en Chaulny. Zij zijn op een diepte van 35 K.M. vooruit gekomen. De inwoners der bevrijde ste den en dorpen ontvingen de Fransche troepen met dolzinnige vreugde. De Duitschers hebben op hun terug tocht piles verwoest, zelfs vruchtboomen uitgeroeid ©n waterputten vergiftigd. Zij noemen dat „militaire noodzaak". Vree selijk! Intüsschen moet niet worden ver geten, dat. toen indertijd de Russische legers, bondgenooten van Frankrijk en En geland, in Polen voor de Duitschers vlucht ten, zij ook alles stelselmatig verwoestten. Aan hst italiaansche front. ROME, 20 Maart. (Stefani). Het staf- communiqué meldt: De actie der artil lerie neemt langs geheel het front toe. Op 18 Maart waren de artilleriegevech ten heviger aan de Tonale (Gamonilaval- lei); in de streek van den Pasubio; op liet. plateau van Asiago; in den sector van. Tolmein; ten Oosten van Gorz en o.p den Karst. Melding werd gemaakt van levendigö schermutselingen tusschen patrouilles." De groote actie iu de lucht gaf aan leiding tot talrijke gevechten. Een vijande lijk vliegtuig werd op het plateau van Asiago neergehaald. De vliegers werden gevangen genomen. Amerika en Ouitschland. V ASHINGTON, 20 Maart. President V ilson verleende na een .conferentie met directeuren van verscheidene afdeelingen van het departement van marine machti ging tot het besteden van 115 millioen dollar voor den vlootbouw en den aan koop van hulpschepen, welke uitgaven het Congres onlangs goedkeurde, NEW-YORK, 20 Maart, in de verschil lende streken ran het land publiceeren de bladen artikelen over het in den grond boren der drie Amerikaansche handels- Schepen. Er wordt op aangedrongen, dat het Congres zal worden bijeengeroepen opdat de oorlog zal worden verklaard. Er wordt de meening in uitgesproken, dat het in den grond boren op zich zelf reeds een oorlogsdaad is en dat Amerika niet langer den schijn van neutraliteit kan volhouden. Nieuw ministerie in Frankrijk. Frankrijk heeft een nieuw ministerie, maar hiet nieuwe bestaat voornamelijk in dp portefeuilles van oorlog, die aan een burger is toevertrouwd, dhr. Painlevé, en in een anderen minister president

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1