Oe Groote Oorlog No. 34. Dinsdag 20 Maart 1917. Dertiende Jaargang Mijnt ellen MJIilNIIJtG WOENSDAG- in VRIJDAGAVONO. MUI ID wijn Anijs irenmeisjes ranken itratie en Do de loods van te Hansweerd HRAM te Krul- IG te St. Maar- t „Wapen van 1 verzoeke van de Echtelieden EEUWE erkoopen i. 221 Roeden ingen, in 9 perc. nummerpaaltjes bekomen ten is te Kruiningen, itrale plans en lere feesten wil jn aangebroken, enomen. GOEOE WAAR. HIKE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór kalf drie en Vrijdag vóór een sur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclamehexichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prga. Advertentiën van 16 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Cf Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X bereken*». Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. 1500 De abonné's op dit blad, in het bezit der door de li,- ::tie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de gulden bij verbes van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering pi gulden bij A gulden bij A ffc gulden bij A pi M 1 I verbes van een l|l|| verbes B B verlies van m a a hand, voet I 11 I van een 8^ I 1 een M I of oogf duimLJ wijsvinger „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank gulden bg verlias van eiken anderju vinger. te Schiedam. Zij, die zich mei ingang van 1 A oril a.s. ab >nneeren, ontvangen cie tot dien datum verschijnende i.ummers gratis. Het onmetelijks Rusland (alleen hot Zuropeesch gedeelte heeft een opper- ...ikte van öVs millioen vierkante kilo meter en een bevolkingscijfer van 125 millioen, terwijl voor Nederland die ge tallen respectieve'ijk bedragen 33000 en 6 millioen) heeft door zijn halfbarbaar- sche, half beschaafde toestanden steeds een eigc .ardige plaats ingenomen in de volkerengemeenschap. Czaar Peter heeft met geweld zijn rijk in het kleed der Wc.'tersche cultuur gestoken, maar het vort le zich daar steeds in als 'in .een dwangbuis. Napoleon placht van den Ra- .e zeggen: „grattez lui 1'épiderme et trouverez le barbare", krab hem de r erhuid (het vernisje van Westersehc ncschaving) af en gij vindt den barbaar. 'lot het midden der 19e eeuw was er do lijfeigenschap inheemsch en het auto cratisch bewind, dat in het rijk der Mos- covieten tot op heden almachtig den scbepter zwaaide, wist steeds met knoet en verbanning naar Siberië, met foltering en kerkerstraf zijn macht te handhaven en zich tegen de meest gerechtvaardigde nervormingen te verzetten. De Czaren voerden d( i titel van keizer, alleenheer- s'c' 3r aller Russen. Toch waren zij het •i astal in schijn, lien machtige hofpartij, gevormd uit de grootvorsten en den hoo- gen ndel, oefende veelal een overheer st hen i en invloed uit over de zwakke per soonlijkheden, die de Russische keizers troon droegen en .vaagden dezen het de hofpartij te zeer te wederstreven, dan werden zij, geheel naar Oostersch-barbanr- j schen trant, het slachtoffer van een z.g. pal revolutie en eenvoudig uit den weg ge- lid. Zoo viel b.v. Czaar Peter 111, .1 Czaar Paul I. 1 lekend is, dat de pas au atieden „vredes" czaar Nikolaas II door J oorlogspartij aan het hol gedwongen - :rd tot den krijg tegen Duitschland en i Ootenrijk, gelijk hij de speelbal was dei- revolutionaire elementen in zijn omge ving, die hem herhaaldelijk op zijn goed bedoelde hervormii gsplannen deden te rugkomen, zoodat op zichzelf goede in stellingen, als b.v. de Doema (het Rus sisch Parlement) totaal krachteloos wer- c1 i gemaakt. Nog levendig is in aller eeneugen, welk een heilloozen invloed bv. wijlen Pobjedonostjeff, procurator dor 11. Synode en ultra-reactionair en in de latere l i n da politiseerende monnik Raspoetin er i zaar Nikolaas hebben uitgeoefend. I.. valt dus licht 1e begrijpen, dat. waar df -"acfionaire ideeën der autocratische ■cstuurders hetzij zij openlijk hetzij it achter de schermen werkten met e- nieuwere economische en politieke i ideeën der vooruitstrevende Russen in bot- H sing kwamen, onlusten en oproeren schier aan de orde van den dag waren. En dit -.et alleen in Polen, dat wreedelijk wei onderdrukt, niït alleen in Finland, - „en de bij de troonbestijging des C/ -n bezworen eeden in, van zijn zolf- b - uur werd ontroofd, maar ook in liet e-, -uilijke Rusland. Geen land dan ook, dlï'"ir de omwentelingspartijen van allerlei en kleur zoo welig tierden, als juist li i.usland. De woelingen der nihilisten rt*i-anarchlst6n)' waaraan Czaar Alexander II in 1881 ten offer viol, mag als algemeen bekend worden verondersteld. Niet minder dë geweldige opstand, die na 'den onge- ||ïuKiug gevoerden Russisch-Japanschen oorlog ontstaan, het Moscovietische rijk op zijn grondvesten deed schudden, in 'le provinciën uits oeg tot een laaien jv-nd en slechts met de grootste moeite d l?" de regeering Jiedwongen werd, al kostte het ook str.iomen bloeds: men üenkc. slechts aan de 22en Januari 1905 toen een groote schare, onder aanvoering van den priester Gapon, naar het Win terpaleis te St. Petersburg toog om den Czaar een verzoekschrift aan te bieden en door de kozakken met geweer en knoet werd ontvangen, zoodat honderden lij ken het plein voor het paleis bedekten. Verschillende hoofden der reactie lieten echter ook bij dien opstand het leven, zooals Bobrikoff, goeverneur van Finland, Plehve, minister van binnenlandsche za ken en grootvorst Sergius, goeverneur van Moskou, die op gewelddadige wijze werden uit den weg geruimd. Do eerbied, die het gros des Russischen volks voor den persoon des Czaren bleef koesteren, was de talisman, die de Russi sche autocratie onkwetsbaar maakte. Doch de feiten en misgrepen door haar in dezen oorlog begaan de omkooperijen en ver raderijen van Russische ministers en gene raals in de laatste twee jaren zijn gewoon weg ongeloof el ijk schijnen thans de maat te hebben doen overloopen en zoo ontstond deze revolutie, uit hongerop- stootjes te St. Petersburg geboren doch vergroeid tot een omwenteling of liever een staatsgreep, waarbij zich een groep vastberaden en koene parlementarieërs uit de Doema van het bewind heeft weten meester te maken en dank zij den steun van het leger een geheel nieuwe stand van zaken heeft in het leven geroe pen. De voornaamste leden en aanhan gers der vorige regeering zijn gevangen genomen, of, waar zij tegenstand boden, gedood. Protopopof en Sturmer,- oud- minister, vielen aan de volkswoede ten offer, althans zeker de eerste; omtrent den anderen is geen bevestiging van het bericht van zijn gewelddadigen dood ont vangen. De gevangenissen, waaronder de beruchte Peter-en-Paul-gevangenis aan de Newa te Petersburg zijn geopend en daarin opgeslotenen in vrijheid gesteld, de be scheiden en documenten der geheime' po litie, welke onder de vorige regeering tot een enorme macht was aangegroeid, zijn vernietigd. Wel heeft die politie te Petersburg bloedigen tegenstand geboden, doch die schijnt gefnuikt. Trouwens zoodra het bleek, dat het leger op de hand der omwentelingspartij was, was het succes van Rodzianko c. s. zeker. Want dat is de man, die op het oogenblik aan het hoofd van Rusland staat. Hij was president van de Doema en toen hij hoorde dat de regeering van plan was de Doema bij keizerlijk besluit te doen ontbinden .richtte hij tot twee-, drie maal toe een telegrafische boodschap aan den Czaar, die bij het veldleger was, waarin hij andere regeeringspersonen eischte, die het vertrouwen der natie had den, wijl hij anders voor niets instond bij de heerschende anarchie in Petersburg en de totale desorganisatie in de levens middelenvoorziening. Toen hierop geen antwoord werd ontvangen, besloten de Doemaleden, die Maandag 12 Maart bijeen waren gekomen, uitgenomen zij die het met de regeering hielden, een uitvoerend comité als voorloopige nieuwe regeeriug te benoemen, bestaande uit de navolgende afgevaardigden: Rodzianko, Kerensky, Cheidze, Sjoelgin, Miljoekof, Konowalof, Dinitrioekof, Rjefski, Sjedlofski, Nekrasof, Wladimir Lwof en kolonel Engelhart, te zamen 12 leden. Er zijn twee socialisten, twee conservatieven, drie gematigden en vijf kadetten en progressisten onder. Het program van dit comité wordt ten volle uiteengezet in de proclamaties, die ge- teekend zijn door Rodzianko, den voor zitter van de Doema. Rodzianbo's eerste proclamatie deelt mede, dat het voorloopige comité van leden van de Doema het herstel van de orde in handen heeft genomen en een beroep op het volk en het leger doet, om te helpen een nieuwe regeering in te stellen. De tweede proclamatie is een boroep om de openbare instellingen en diensten, de munitie-fabrieken enz. te sparen en in het algemeen geen schade toe te bren gen aan Tevens en eigendom van particu lieren. Rodzianko sprak persoonlijk de meeste troepen, die voor de Doema aankwamen, toe. Hij hield vlammende patriotische re devoeringen, waarin hij nadruk legde op de eenheid van vólk en leger, waardoor Rusland's macht en zegepraal zouden wor den verzekerd. Het huis van baron Frederiks, den mi nister van het keizerlijk hof, is in brand gestoken. Onder de gevangen genomen autoriteiten bevonden zich ook de me- tropolitaan van Petrograd, Pitirim Koer- lof, de adjunct van den minister van Binnenlandsche Zaken, de oud-minister van- Oorlog SockhomlinoE. De minister van Binnenlandsche Zaken, Protopopof, begaf zich zelf naar de Doema en gaf zich aan hel comité over. Het Comité van de Doeina liet den oud-minister van Handel, prins Sjakhoos- ky, gevangen nemen. Het comité gaf even eens last den oud-minister van Oorlog, Soekhomlinol' gevangen te nemen en naai de Doema te brengen. Daarna is een nationaal kabinet samen gesteld uit vertegenwoordigers van alle partijen, uitgezonderd de reactionairen, met de navolgende titularissen: Prins George Lvof, minister-president en bin nenlandsche zaken; Miljoekof, buitenland- sche zaken; Goetsjkof, oorlog en marine; Terestsjenko, financiën, Imanoeïlof, on derwijs; Sjingaref, landbouw; Nekrasof, spoorwegen; Konovalof, handel en nij verheid; Kerenski, justitie; Vladimir Lvof, procureur van de Heilige Synode en God- nof, staatscontroleur. De geheele beweging, boven beschreven, was eigenlijk niet gericht tegen den Czaar. Maar deze, die niettemin de hoofdpersoon des rijks was, had ten slotte te kiezen of te doelen. Zijn raadgevers in het leger, die sinds lang met de bestuurskoers in Petersburg ontevreden waren, wijl zij daar in een belemmering zagen voor een krach tig voeren van den oorlog, hebben den Czaar aangeraden tot „het eenig mogelijke besluit", dat hij in de gegeven omstandig heden nemen kon, te nemen, namelijk troonsafstand. Het schijnt, dat hat in het hoofdkwartier nogal gestormd heeft en dat Nikolaas buiten zichzelf van woede weigerde den troonsafstandverklaring te onderteekenen, maar hij is geëindigd met het te doen en zoo ontvingen wij Zater dag het navolgende telegram van histori sche beteekenis PETERSBURG. DE CRAAP. HEEFT AFSTAND GEDAAN VAN DEN TROON ten behoeve van (zijn broeder) grootvorst Michael. OOK DEZE HEEFT AFGEZIEN VAN DE RECHTEN OP DE KROON. HET BESTUUR VAN DE DYNASTIE ROMANOFHEEFT EEN EINDE GENOMEN. Aan groot vorst Nikolaas heeft de Czaar het bevel der Russische le gers opgedragen. Deze troonsafstand is in een proclama tie, door Czaar Nikolaas onderteekend den Russen bekend gemaakt. Dit zijn de voornaamste feiten van de staatsgreep van Rodzianko, die 'feitelijk bedoelt te komen tot een krachtiger door voeren van den oorlog en het verwijde ren van alle Duitschgezinde elementen, die tot daartoe belemmerend werkten en op Omtrent de keizers van Rusland uil tiet Huis Ronianof— Holetein Gotlorp en hun lot lazen wij het volgende: Dit Huis kwam in 1762 met Peter III aan de regeering, hij werd door zijn gemalin Catiiaiina II van den troon gestooren. Later is hij door samenzweerders vermoord. Catbarina, 1762 -1796, werd opgevolgd door haar zoon Paul I. Zij werd in 1801 door een samenzwering gedo >d Zjjn zoon en opvolger, Alexander 3, (1801 1825) stierf als tsaar en zonder dat hij van den troon was geBtoolen Nicolaas I had hij zijn optreden niet een sa menzwering te kampen, die onderdrukt weid Hij regeerde echt r tot 1855 en stierf zonder den troon te verlii zen. Zijn zoon, Alex-uider II, werd, naar men weet in 1881 door de anarchisten vermoord. Alexander TIT, die in 1894 overleed, werd op gevolgd door Nicolaas II, die thans door de revolutie tot afstand gedwongen, een afzonderlijke vrede met Duitschland aanstuurden. 2) De toekomst zal leeren of het der nieu we regeering gelukt het spook van den honger, dat in Rusland rondwaart, te verdrijven en de uiterste linkerzijde, de socialisten en republikeinschgezinden duurzaam aan zich te verbinden. Anders zou het best kunnen gebeuren, dat deze vrij vreedzame omwenteling door een andere, heel wat bloedigere, weid ge volgd. En wie weet wat de reactionairen, de aanhangers van het oude bewind,' in stilte broeien, want zij zijn wel voor het oogenblik overbluft, maar verre van ongevaarlijk. 2De Duitschgezinde stemming aan het Ri s-sche hof kan geen verwondering baren, ais men bedenkt, dat de Russische vorsten veelal aan Duitsche vorstenhuizen zijn vermaagschapt Zoo is b.v. de gemalin van Czaar Nikolaas een Hessische prinses. De Revolutie in Rusland. De tsaar gevangen genomen? FRANKFORT a. d. M„ 16 Maart. (Part.) Aan de „Frankf. Ztg." wordt uit Berlijn geseind: Ter bevoegder plaatse zijn hier betrouwbare belichten ingekomen, dat de Tsaar door de revolutionnairen op de reis van St. Petersburg naar Moskou zou zijn aangehouden en gevangen genomen. Daarop zou hij gedwongen zijn af te danken. E«n ultimatum aan tsaar Nicolaa?. KOPENHAGEN, 16 Maart. (\V. B.) Over Stockholm wordt bericht, dat de revoluti onnairen aan den Tsaar een ultimatum hebben gesteld, om onmiddellijk een ma nifest te onderteekenen, waarin de nieuwe politieke toestand zonder eenig voorbe houd wordt erkend. Een constituerende vergadering ingesteld. RETROGRAD, 16 Maart. (Reuter.) De gedelegeerden der arbeiders en het uit voerend comité van de Doema zijn tot overeenstemming gekomen over de instel ling van een constitueerende vergadering op den grondslag van het algemeen kies recht. KOPENHAGEN, 17 Maart. (Part.) Vol gens berichten uit Haparanda duurt de bloedige strijd in Moscou voort. De mili taire opperbevelhebber van Moscou Mro- sowsky weigert de nieuwe regeeriug te erkennen, en de macht uit handen te geven. De Engelsche gezant te Petrograd vermoord? BERLIJN, 16 Maart. (Part.) Uit Stock holm wordt aan de „Tel. Union" geseind, dat volgens telegrafische berichten uit Haparanda de Engelsche gezant, Sir Bu chanan, te Petrograd vermoord is. (Dit is later tegengesproken. Red. N. Z. Crt.) Protopopof vermoord. KOPENHAGEN, 16 Maart. (\V. B.) Be vestigd wordt, dat de oud-minister Pro topopof vermoord is. De toestand in Finland. KOPENHAGEN, 16 Maart. (\V. B.) Gis teren uit Zweden aangekomen reizigers dat de Russische troepen in Finland zich heslist bij de revolutie zullen aansluiten. Toen de oude regeering ,de troepen uil Finland naar Petrograd had willen over brengen, hadden zij geweigerd het bevel op te volgen. De nieuwe Regeering. De minister van justitie heeft veror dend, dat er geen verdere processen togen politieke overtreders zullen plaats héb ben. De nieuwe regeering heeft ook aan Jood scbe rechtsgeleerden toegang verleend lot de balie, waarvan ze tot dusver waren uitgesloten. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 20 Maart.: Krachtige tot stormachtigen, later tijdelijk afnemende Zuidwestelijke tot Westelijken windt; betrokken met kans op regen; later tijdelijk opklarend. Weinig verandering van temperatuur. De „Times" meldt uit Petersburg: Ster ke anti-Duitsche gevoelens beheerschen het volk. Stelselmatig wordt jacht gemaakt op alle hooggeplaatste lieden, die verdacht worden van Duitsche neigingen of Duit sche namen en titels dragen. De bejaarde dignitaris van het keizerlijk hof, baron Fredericks, wiens huis verwoest is, werd gisteren in een schuilplaats ontdekt en gevangen genomen en naar de Doema gebracht. Soldaten en een menigte volk maakten jacht op gravin KJeinmichael, die verdacht werd een Duitsch spion te zijn. Zij werd ontdekt, toen zij zich in de Chineesche legatie had verscholen en werd daar door soldaten gevangen ge nomen. Baron Stackelberg vuurde uit zijn ven ster op de soldaten. Hij werd uit zijn huis gehaald en naar de kade gesleept, waar hij summier werd „terechtgesteld". De Pers Uit de commentaren der Duitsche bla den valt aan te stippen, dat zij de om wenteling noemen een „Engelsche revo lutie op Russisch gebied". De Engelsche gezant heeft, volgens genoemde bladen, de hand in 't spel. Hij heeft moeite noch geld gespaard om de Russische politici in strijd tegen de regeeriug fe halpen en te bewerken, dat er een bewind kwam, dat inschikkelijker was jegens Engeland. Engelsche bladen zeggen daarentegen dat het nieuwe bewind alles wat nog „Duitsch" is zal uitroeien en alles zal aanwenden om den oorlog te winnen. De Fransche pers bedankt Czaar Ni kolaas voor zijn verdiensten als bondge noot maar ziet den nieuwen toestand met vreugde aan. Een Proclamatie. Grootvorst Michael heeft in een pro clamatie, gericht tot het Russische volk zijn al of niet aan liet bewind blijven afhankelijk gesteld van een plebiscit (volksstemming) en tot onderwerping aan de voorloopige regeering aangemaand. Fransch-Eogelsche successen in het Westen- Men seinde ons Zaterdagavond: LONDEN. (Officieel). De Franschen en Engelschen zijn hedenmorgen na een ver woed gevecht Baupaume binnengerukt. De stad staal in brand; onze troepen zijn voorbij Baupaume voorwaarts gerukt. Transloy en Archietlepetit moeien ook in onze handen zijn. Een Zeppelin neergeschoten. PARIJS, 17 Maart. (Havas). Officieel. Vanochtend tegen half zes is de Zeppelin L 39, die hoven de streek van Parijs had gevlogen, op 3800 M. hoogte boven Compiègne door het vuur van het Fran sche afweergeschut getroffen en brandend in het Stadspark neergestort. Noch door den val van het luchtschip, noch door de ontploffing der bommen is schade aan gericht. De geheele bemanning van het luchtschip is omgekomen. De Zeppelin-aanval op Engeland. LONDEN, 17 Maart. (Reuter part.) Naar uit Kent gemeld heelt men daar drie Zep pelins gehoord, de eerste gisteravond on geveer half twee, de twee andere een uur later. Door do dichten mist kon men de luchtschepen niet zien, maar het snor ren der motoren was duidelijk hoorbaar en lichtflitsen in do lucht waren zichtbaar. Er zijn ongeveer 12 bommen geworpen, die met een luiden knal in het open veld sprongen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1