Oe Groote Oorlog. Zaterdag 17 Maart 1917. Dertiende Jaargang FEUILLETON. ITER NI». No. 33. Mijnt eiken MMMMG-.IWHU- tn VIUUCM. Bit nimmer bestaat 6 Mafeüden. EERSTE BLAD. Hel vakonderwijs voor joogeos on meisjes Losse Oorlogsberichten I worden spe lden Vrijdag hiervoor zijn tiet volgende: redacteur van nummer van Iter, welke uit pat, niet valt Hag dergelijke Ie N.V. Sana Ihans een spe- jen handel ge- ovengenoemde erzoek de door prken „Sana", heeft ons het I de Sana-Plan- yolstrekt afwe- de Sana-Maat- lag gebruiken." ÏNBOTER EN: iORDIJNEN .ANCASTER DERNE, N. .OOPERS, lKLEEDEN. aatst. NIEUWE ZEEIMCHE COÜMI Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór kalf drie en Vrijdag vóór eea aur 's namiddags. Kantoor v. 4. Administratie: Gangepoortstraat C 2o9. GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 36 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prSp. Advertentiën van 15 regels ƒ0.60; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekent». Dienstaanbiedingen 6 regels voor 26 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de gm gm gulden bjj verlies van.beide Mg gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de g 111 handen, voeten of oogen. I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 I 11 I Voorts bij ongeneeselijke 1 I B hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; of oog; 1^^^^ duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. mm g\ gulden bij jj gm gm gulden bij A A gulden bij A Sp B I verlies van een II II 1 verlies B_ I I verlies van I 1 I M hand, voet 11 11 I van een 1% I I een M of oog; f duim; wijsvinger f^g gulden bij verlies van eiken ander ju vinger. a. „Onbekend, maakt onbemind". Zoo Zal het ook wel zijn met het vakonderwijs voor meisjes. In onze geheele provincie is deze tak van onderwijs bijna onbe kend. Middelburg heeft een huishoud school naar wij meenen, niet uitgaande van een vereeniging of van de gemeente. Sluis heeft een school tot opleiding van kantwerksters. Voorts geeft de Maatschap^ pij voor Landbouw op enkele plaatsen kookcursussen. Hiermede is echter alles genoemd en tevens de enorme achter stand op dit terrein aangegeven. Want behoorde Goes tot de -eerste die voor de jongens zoowel voor die uit haar eigeu veste, als voor die van de beide eilanden zorgde (al zorgden deze eilan den niet voor hunne eigene telgen), voor de meisjes werd tot heden niets get- daan. En toch, opk deze hebben steun n-oo- dig in den strijd om het bestaan die haar wacht. Of deze er zijn zal in een huwelijksleven, of in een zelfstandig be staan, het blijft strijd, die verlicht kan worden door een voldoende voorberei ding. Is dit te veel gezegd? Als jnen in het huwelijk met slechta weinig loon rond moet komen, rust er dan juist op de huisvrouw niet de druk kende taak te zorgen om op de meest geschikste, d.i. goedkoopste wijze, het huiselijk leven in te richten? Is dit geen strijd En nu is het duidelijk, dat goede degelijke kennis om op de beste wijze het krachtigste voedsel fe bereiden; om do stukgegane goederen te verstellen; om eenvoudige blouses en rokken zelf te knip pen en te maken, waarbij de smaak moet ontwikkeld zijn, de oeconomische kracht zal versterken, en het leven schooner zal maken. Trouwens dit geldt ook ten deele voor hen, die ruimer in de beurs kunnen tas ten. Want van de vrouw hangt, in het huwelijksleven, zoo ontzaglijk veel af. Ook voor de gegoede is het noodig de voor komende zaken in het. huiselijk leven je kennen, liefst ,practisch te henjnenj ook voor hen is het noodig den smaak te ontwikkelen. Dat de strijd om hpt bestaan voor een meisje buiten het gezin zwaar is en nog zwaarder wordt, behoeft voor „Wind gezaaid, storm gemaaid". (Een verhaal uit den Graventijd.) 39 En Heer Pastoor? Zoodra hij hoorde wat er aan de hand was, riep- hij uit: „o. Kon ik maar- gaan! Ware de koster of Steven Hermansz. maar thuis!" „Ik zal gaan", zeide moeder Aleid. „Goede vrouw, ik dank u! Maai- zul len ze je gelooven vroeg Salomo. „Ik zal den Graaf een waarschuwing schrijven", zeide de Pastoor en na zich van het noodige schrijfgerei te hebben la ten voorzien, schreef hjj op een strookje perkament: „Conincx kjjnt, eedel Heere, gedenckt, dat die geene, die den Zouter (Psalm) maeckte, propbeteerde ende sejjde: „Zelfs de man mijns vredes, op wien ik ver trouwde, die mijn brood at, heeft de ver zenen tegen mij opgeheven!" Deze tekst stond in het latijn. En met dit strookje perkament snelde vtouw Aleid des nachts om één uur heen. Ze repte zich wat ze kon om Utrecht nog tijdig te bereiken en dat gelukte haar hen, die de maatschappelijke toestanden kennen, geen betoog. Een goede, degelijke opleiding maakt haar echter krachti ger; haar weerstandsvermogen sterker, Zoodat zij de concurrentie in het maat schappelijk leven kan aanvaarden. Elders heeft men dit reeds Lang inge zien. Vijftig jaar geleden werd te Am sterdam de Industrieschool voor meisjes opgericht. Men oordeelde, dat ook de meisjes recht hadden op betere oplei ding dan haar op de bekende naai- en breischooltjes gegeven kon worden. Rot terdam en Arnhem volgden. En nu zijn er 38 vakscholen voor meisjes in Ne derland met ongeveer 7000 leerlingen, ter wijl er nog verscheidene plaatsen zijn, die alle maatregelen tot opening van Zulk een school reeds getroffen hebben. Men denke echter niet, dat zij alleen in de groote steden voorkomen; ook in kleine plaatsen heeft men de noodzake lijkheid ingezien om zulk een onderwijs inrichting te hebben. Culemborg, Leer dam, Enkhuizen, Harderwijk, Winschoten, zo zijn hiervan reeds jaren in het bezit. En het leerlingenaantal neemt daar nog regelmatig toe. Culemborg met circa 8000 inwoners heeft 106Winschoten met 11000 inwoners had in twee jaar tjjds 72 .leerlingen. Zoo nu is het overal, ter wijl in groote steden het getal 300 ft 400 per school bedraagt, waardoor meerdere scholen noodzakelijk werden.l) Op de jneeste dezer scholen worden de huishoudelijke yakken (koken, wasch- behandeling, strijken, huishoudelijk werk) naast die .van het naaivak (linnen-naaien, costuumnaaien met knippen) gegeven, zoo- dat een driedubbele opleiding kan ver kregen worden, n.l.: tot hulp in de huishouding, linnen naaister en eostüumnaaister. Vaak wordt hieraan toegevoegd een opleiding tot huishoudster, welke opleiding al leen toegankelijk is voor haar die een diploma hebben van een H. B. school met 3-jarigen cursus, of een daarmede gelijkstaand bewijs van voorstudie. Dat nu een schoolopleiding vele voor deden biedt, is duidelijk. Allereerst pit ten de meisjes in goede, frissche lokalen, en itiet meer in een huiskamer of ka mertje waar misschien ruimte 'is voor 4 en waar vaak 8 of 10 meisjes eiken dag samen zyn. Dan wordt de beroepskeuze later ge steld. Immers het eerste leerjaar op sommige scholen is dit zélfs lVt jaar is voor alle vakken hetzelfde. In dit tijd perk wordt gelet op den aanleg van het meisje. Is deze aanwezig, dan wordt dit aan de ouders medegedeeld, met de op- 1) Dat ook de Katholieken ten platten lande in deze niet stilzitten, bewijst de oprichting der thans bloeiende Boerinnen- Kost- en Huishoudschool te Lierop (N.B.) Red. N. Z. Crt. ook. De Heeren waren ter kerke om het misoffer bij te wonen Vrouw Aleid ei heen. Ze trof het; want de Graaf ver liet juist de kerk. Aleid drong tot hem door, stopte het briefje hem in de hand en ging heen. De Graaf, nieuwsgierig wat hem op zulk een ongewone wijze te verzoeken had opende het briefje, las ihet en stak hel al lachend hij zich. Dat was toch al te dwaas! Wie zou er tegen hem wat kwaads in het schild voeren? Al de heeren waren immers even vriendelijk, aardig en voorkomend. Met kloppend hart zag vrouw Aleid wat de Graaf deed en zij snelde heen om haar man en Steven Hermansz. te zoe ken. Maar wie ze vond, geen van die twee. Intusschen verliep de tijd. Het middag maal werd gehouden en daarna zou men op de valkenjacht gaan. Na afloop van den maaltijd dronk de Graaf met Heer Gijsbrecht van Amstel de Sint-Geerteminne, dat wil zooveel zeg gen, als dat zij met elkander alle twist en verdeeldheid, alle haat en vijandschap afdronken. Die valeche van Amstel! merking, dat him dochter het in die richting het verst zal sturen, dus dat aangeraden wordt hun kind in de waar genomen richting te doen opleiden. (De ouders blijven echter volkomen vrij hier van af te wijken). Voorts onderhouden zij het geleerde van de lagere school, dat natuurlijk over "de 3 of 4 leerjaren uitgebreid wordt. En ten slotte het be langrijkste: zij ontvangen daar vakonder wijs van alleszins bekwame ieeraressen, die haar het hoe en het waarom van het te maken werk m-ededeelen, die haar smaak ontwikkelen en die op haar ver dere vorming acht geven. Zoo heeft de schoolopleiding alles voor; vandaai- overal de toevloed van leerlingen. En deze wordt niet gestopt door opmerkingen als: „zij komen van de kookschool en kunnen zelfs nog geen aardappel koken". ,Ook de Ambachtsscho len hebben zulke soort van bestrijding ondervonden. Echter spreekt het telkens groeiend leerling-eng-etaJ op bedde soort vakscholen voor zich zelf. Daar waar nu Zuid- ern Noord-Beveland een dusdanige opleiding voor meisjes nog niet bezit; daar waar men hier mede -deeds een halve eeuw ten achter is, daar is het tijd dat de krachten van beide eilanden zich vereenigen, om te zorgen, dat ook voor de meisjes goed, degelijk vakonderwijs in onze omgeving te verkrijgen is. ADR. D. F. VAN DER WART. Getorpedeerd. Men seinde ons Donderdag: LONDEN. Het „Central News" ver neemt, dat het Amerikaansche stoomschip „Algonquin" door een onderzeeër tot zin ken is gebracht. De bemanning is gered. Japan en Rusland. BERLIJN, 13 Maart (H.N.) De cor respondent van de „Express Centrale" te Stockholm seint: Volgens berichten uit Petrogrado is te .Moskou een Japansche militaire missie aangekomen, die via Kiew naar het hoofdkwartier van den tsaar ver trekt. Tegelijkertijd zijn 266 Japansche artille rie-officieren aangekomen, vuurwerkers en ingenieurs, die het commando op zich zullen nemen over de in Rusland strij dende Mongoolsche troepen. Da hertogin van Connaughtf LONDEN, 14 Maart. (R. 0.) De hertogin van Connaught is overleden. Over den invloed van den oor log op den godsdienst zeide een Na den maaltijd bleef de Graaf nog eenige oogenblikken sluimeren en reed eindelijk in gezelschap van zijn page Jon ker Gerard van Voorne en zijn neef Jan van Avennes eene poort van Utrecht uit en de Vecht langs. Toen hij zoo een half uurtje gereden had kreeg hij de Edelen in het oog; maar ook zij zagen hem en snelden hem te gemoet. De Heer van Woerden greep het paard van den Graaf bij den teugel en zeide: „Nu zijn uwe hooge sprongen gedaan, Heer meester!" Floris begreep er niets van, doch be schouwde het als een aardigheid en be gon er eens om te lachen. „Gij zult nu niet meer den baas over ons spelen en gij zjjt onze gevangene!" her vatte van Woerden. „Ik weet wel beter", antwoordde de Graaf lachend. „Dat hebt ge dan toch mis", riep de Heer van Benskoop en sloeg Floris den valk van de hand. Nu zag de Graaf toch, dat het mee- nens was en wilde zich verdedigen. Doch te laat! Van alle kanten drong men op hem aan en ontwapende men hem. Als hooggeplaatst Oostenrijksch geestelijke tot den Weener Tijdcorrespondent: „Ik hoop, dat de Franschen, die zoo hoog opgeven van hun godsdienstige we dergeboorte, niet worden teleurgesteld. Hier doen zich die herlevingsteekenen niet voor. Afgezien van de eerste oorlogsmaan den, is van een godsdienstigen opbloei weinig waar te nemen. En de teruggekeer de soldaten, vooral die van 't platle land, twee a drie jaar weggerukt uit een ge regeld godsdienstig leven, bekend en ver trouwd geworden met zekere moderne praktijken, zullen bezwaarlijk weer hun vroegeren godsdienstzin terugkrijgen." Een Amerikaansch Witboek. De president zal een Witboek aan den Senaat publiceeren, hetwelk niet alleen alle diplomatieke stukken betreffende de breuk tusschen Duitschland en Amerika zal bevatten, maar ook de documenten, welke door de Amerikaansche regeering verzameld zijn en die aantoonen, dat Bern- storff en het Duitsche gezantschap tal rijke samenzweringen en aanslagen, die in de laatste maanden in Amerika wer- dan gepleegd, hebben voorbereid en met geld gesteund. Amerika bewapent zijn echepen. Naar de „Temps" uit New-York ver neemt is Zaterdag begonnen met de bewapening der handelsschepen. De zijn de „St. Louis" en de „Philadelphia", eerste schepen, die bewapend werden, van de American Mercantile Co. De schepen varen van New-York naar Londen. De tijd van vertrek wordt ge heim gehouden. Het staat vast, dat de groote scheepvaart, die bijna geheel stil ligt, reeds de volgende week weder wordt opgenomen. Een interview. Graaf Bernstorff heeft zich al laten in terviewen. Hjj was ontsteld geweest, vertelde hij, dat de Duitsche plannen betreffende Mexico ter kennis van Wilson waren ge raakt. Want er was in Amerika toch al een hevige agitatie tegen Duitschland en deze maakt van de onthullingen ijverig gebruik. Hij ontkende evenwei, te hebben ge stookt; ook niet in Zuid-Amerika. De gezant te Mexico had opdracht, niets aan Carranza mee te deelen of voor te stellen, voordat de oorlog tus schen Duitschland en Amerika zou uit gebroken zijn. En dan was het toch volkomen geoor loofd, om een vijand te bestrijden, (f?) Persstemmen over Bagdad. PARIJS, 12 Maart. (Havas.) De bladen beschouwen de inneming van Bagdad als een hoogst belangrijke gebeurtenis, een een gevangene werd hjj nu weggevoerd. Jonker Gerard van Voorne en Jan van Avennes joegen zoo snel als hunne paar den loopen konden naar Utrecht, om daar te vertellen wat er gebeurd was. Aleid echter had haar man en Steven Hermansz. gevonden en dezen gewaar schuwd. De welgeborene sprong dadelijk te paard om het gevolg van .den Graaf te zeggen Welk gevaar hun beminde mees ter liep. Terstond was alles op de been en werden de valsche Edelen achterna gejaagd. Men bad den Graaf eerst naar het slot Kroonenburg aan de Vecht gebracht, doch daar men begreep, dat de gevangene daar gemakkelijk kon bevrijd worden, vervoer de men hem naar het sterke kasteel te Muiden, dat door den Graaf zelf gesticht was. Nauwelijks was echter de gevangenne ming van Graaf Floris bekend, of van alle kanten snelden gewapnende lieden toe om den veelgeliefden Graaf te bevrijden. Het kasteel Muiden werd belegerd. De Edelen bedachten nu een ander plan. Geholpen door een donkeren nacht wil den ze hem vervoeren. Ze staken den Graaf een prop in den mond, trokken merkwaardig wapenfeit der Engel ;ehe troepen en een groot succes voor de en tente. De terugslag van dit feit voor Tur kije den Islam en de centrale rijken zal' groot zijn. De bladen wijzen op de ge volgen van deze overwinning, voorai op de nuslukking van het Duitsche ex pansie-plan in Oost-Azië. Verder leggen de bladen er nadruk op, dat het verlies van Bagdad Üuitscb.and en Turkije definitief van de Perzische Golf zjjn verdreven en de geallieeiden in het bezit komen van een uitgesicekt rjjk grondgebied. De bladen zijn er van overtuigd, dat het prestige van Duitse'ind in Turkije door de gebeurtenis ernstig zal geschokt worden. De Neue Zürcher Zeitung spreekt van een zvvaren slag, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. De overgave van de divisie van Townshend is meer dan gewroken en het aanzien van de 1'. ïgel sche wapenen in het Oosten is hersteld. In militair opzicht opent zich nu de mo gelijkheid van een samenwerking mi< de Russen in de richting van Messoel. De Corriere della Sera zegt, dat de droom van de Duitsche imperialisten ver nietigd is. De Secoio viudt, dat de i .ne ming van de stad der Kalifen het ejrsti groote succes van het revanche-plan te gen de in den beginne zegevierende cen trale mogendheden is. De toonaangevende Duitsche bladen er kennen, dat de val van Bagdad een sui ces is voor de Engelschen, doch meer van politieken dan van strategischen aarj en voor de eindbeslissing van den 00 log van weinig gewicht. Da deportaties in België. BERLIJN, 14 Maart. (W.B.) Bekende Belgen van verschillende partijen, wtsul- den zich onlangs tot den keizer me! bot verzoek, een einde te maken aan de massa-transporten van Belgische arbeatejs naar Duitschland en daarneen weggevoer de Belgen naar het vaderland terui ie zenden. Het verzoek aan den keizer i.s thans hekend gemaakt. Z. M. heefc jrie wenschen der Belgen door den gouver neur-generaal en de overige betrokken per sonen nauwkeurig doen onderzoeken. Jle keizer heeft zijn eindbeslissing tot na, de sluiting van het onderzoek voorbe houden. ündertusschen heeft Z. M. ga- last, dat ten onrechte als werkloos 1 a ir Duitschland getransporteerde personei, in zooverre ziuks nog niet is geschied (on verwijld naar België kunnen terugke: ren en dat dwang-transporten van werkl0 w, Belgen naar Duitschland tot nader or der worden gestaakt. Kapitein Boy-Ed weder in de Vereenigde Staten. PHILADELPHIA, 13 Maart. (Reuier). Naar verluidt, bevindt de ex-marin< -;it- liem een grauw kleed aan, bonden hem op een paard en verlieten nu door een zijpoortje het kasteel. Maar de belegeraars waren op hunne hoede en ontdekten weldra wat er gn; in de was. Zij snelden de vluchtelingen na toen Gerard van Velsen zag, dat de ge hate Graaf het dan eindelijk toch ont komen zou, hief hij zijn zwaard op om hem te doodon. Op dat oogenblik kwam de maan van achter de wolken, en ver schrik! door het glinsteren van het zwaard, deed het paard een zijsprong, waardoor de moordenaar de handen van zijn weer loos slachtoffer afsloeg. En aJsof dit niet genoeg was, bracht hij don Graaf r og verscheidene wonden toe. „Vlucht, edele Heer, vlucht!" riep Ge rard's schildknaap, en zjjn meester .rijn paard aanbiedende, bleef de trouwe die naar achter om het eerst aan de wraak van het. volk opgeofferd te worden. Toen de redders bij den Graaf aan kwamen, sprak hij nog eenige woorden, die evenwel door niemand verslaan wer den en blies toen den laatsten adem uit (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1