Voor een houtzaagmolen in de missie van pater Van Haeren. UIT ZEELAND. Rechtszaken. Telegrafie en posferijen. Ouwe «febr Landbouw en Sociale Beri Vis S C Ingekomen van: Pastoor H. P. H., Zierikzee f10. G. P., Middelburg - 1. W. V., Goes - 1. Totaal f 12. Wie volgt? N.B. Eventueele bijdragen voor boven gemeld doel te richten aan de Redactie der „Nieuwe Zeeuwsche Courant", Goes. I o i' s e k e, in de school bij den Ier- sekendam, 19 April 9 u. vm. de nos. 121), 1 u. nm. de overigen. Ovezande, in ide scheol, 20 April 0.30 u. vm. alle en voor Baarland en Driewegen alle, 1.30 u. nm. voor Oude- lande, Ellewoutsdijk en Nisse alle. S t. -M a a r t e n s d ij k, in de bewaar school, 24 April 10.30 u. vm. voor Sta- venisse alle, 1.30 u. nm. voor St.-Maar- lensilijk alle; 25 April 9.30 u. vm. voor St.-Ajmaland alle, 1.30 u. nm. voor Scher- peni:«e alle. Tb olen, in de bewaarschool, 26 April 9.30 u. vm. voor Oud-Vossemeer alle, 1.30 u. mn. voor St.-Philipsland alle; 27 April 9.30 u. vm. voor Poortvliet alle, 1.30 u. nm. voor Tholen de nos. 120; 28 April 9.30 u. vm. de overigen. Te Goes in het Stadhuis op Donderdag 10 Mei 9.30 uur voonn. voor afdoening van uitgestelde zaken van alle gemeenten. (Z.) Goes. Maandagavond j.l. zou een ver gadering worden gehouden van de ver- eeniging De Ambachtsschool. Deze ver gadering kon echter niet worden gehou den, daar de voorzitter, de weledele heer C. C. C o o m a n s, dien eigen namiddag, tusschen zes uur en half zeven, terwijl hij met een paar heeren in de sociëteit V.O.V. zat te praten, door een hartver lamming werd getroffen, die binnen een oogwenk tijds een einde aan zijn leven maakte tot groote consternatie natuurlijk van de in de sociëteit aanwezigen. De ijlings ontboden en toegesnelde genees heer, dr. Lasonder, kon slechts den dood constateeren. Het lijk werd per rader- baar naar zijne woning vervoerd. Omtrent den levensloop van den ge storvene ontleenen wij aan „De Zeeuw" het volgende: Cornelis Carolus Coomans werd 9 Mei 1860 te Rotterdam geboren. Sedert onge veer 22 jaar was hij te Goes werkzaam als ingenieur bij den Prov. Waterstaats dienst. Voor dien tijd was hij ook reeds werkzaam in onze provincie. Op 1 Febr. 1892 werd hij n.l .benoemd tot opzich ter te Colijnsplaat, waar hij arbeidde tot zijn benoeming te Goes, als opvolger vap den ingenieur Lambrechtsen. Nog vroe ger had hij aandeel in de opmetingen, van de Zuiderzee, welke geschiedden on der leiding van den heer Lely, thans minister van Waterstaat. De heer Coomans was o_p het terrein der waterbouwkunde teen zeer bekwame kracht, en zijn naam werd in de inge nieurswereld met eere genoemd. Vooral op het gebied van de oeverver dediging heeft hij veel en goed werk ver richt. Kort geleden nog sprak hij te Delft voor een studentengezelschap, over de bijna uitsluitend in onze provincie voor komende oeververschuivingen. De hoer Coomans was sedert vele jaren lid van het college van regenten van de strafgevangenis en Voorzitter van de ver- eeniging „De Ambachtsschool", tot wel ker bloei hij veel heeft bijgedragen. Op 1 Maart 1898 werd hij als zoo danig benoemd, en sedert dien tijd heeft hij de school met woord en daad krach tig gesteund. Onze hoogbejaarde stadgenoote rr®j. A. Stieger werd hedenochtend in de kerk plotseling door eene ernstige onge steldheid overvallen waardoor z.ij haar bewustzijn verloor. Het geval verwekte begrijpelijkerwijze heel wat consternatie. Onmiddellijk werden haar de zorgen be wezen die hare toestand eischte „èn de Idokter, dhr. v. d. Harst, gewaarschuwd. Na van uit de kerk de pastorie te zijn binnengedragen, werd de patiënte per ra- iderbaar huiswaarts vervoerd. Haar toe stand is nog steeds zorgwekkend. Onze Belgische kinderen. Wij herinneren er de pleegouders aan, dat Donderdagnamiddag te 3 ure de kin deren moeten gewogen worden in het ge bouw van den Volksbond in het Vuil- straatje. Nog vernemen wij, dat ondanks alle daartoe in het werk gestelde pogingen er door de Duitsche autoriteiten geen ge noegen mee wordt genomen, dat de 25 Belgische kinderen hier in gezinsverple ging zijn opgenomen. Is hier kleingeestige bureaucratie in 't spel? Wij weten bet niet, maar wel, dat men op zoo'n manier iemand den lust- beneemt om zich nog voor een dergelijk liefdewerk moeite te geven. Middelburg. Dat het voor de smokke laars een slechte tjjd wordt, bleek Za terdag j.l., toen tengevolge van de nieuwe bepalingen betreffende de beteugeling van den smokkelhandel, tien smokkelaars ge vankelijk naar Middelburg werden over gebracht. (Z.) In de Zaterdag te Middelburg gehou den vergadering van de afdeeling Zee land van den Ned. Bond van gemeente ambtenaren is' tot voorzitter benoemd de heer M. van der Beke Callenfels', grif fier ter gemeente-secretarie alhier. In een vacature van bestuurslid werd voorzien door de benoeming van den heer L. Wabeke, secretaris te Terneuzen. (Z.) Met ingang van morgen (Donderdag) zal hier aangevangen worden met de distributie van verschillende regeierinigs- artikelen op de bonboekjes. Nummer 1 van ieder boekje is geldig van 1529 Maart. Aan de hoofden der openbare lagere scholen is aangezegd, weder aan te van gen met ook des namiddags school te houden, doch alleen 's morgens te sto ken. Tot voorzitter van. den Bond van gemeente-ambtenaren, afd. Zeeland is be noemd de heer M. van der Beke Callen fels. Zierikzee. Bij de Maandag gehouden stemming voor een lid van den gemeente raad werden uitgebracht op den heer P. M. Panny (lib.) 350 stemmen, op den heer Quant (antirev.) 264 en op den heer Catshoek (S. D. A. P.) 141. Er moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren Panny en Quant. lerseke. Donderdagavond 1.1. hield de boerenleenbank haar jaarvergadering. Het saldo der spaargelden op 31 Dec. bedroeg f 86022.66, waarvan f 23660 nis gewone voorschotten; onder de leden was er f 13.710.01 als voorschotten in rekening- courant; het overige was gedeponeerd op de centrale bank te Utrecht. Tot lid van het bestuur, in plaats van den heer C. Rijk, die bedankt had, werd bij herstemming met den heer IV. Bakker gekozen de heer M. Mol. De rente der spaarpenningen werd be paald op 2.76 pCt. voor niet-leden, op 3.24 pCt. voor de leden en op 4.50 pCt. voor voorschotten. (M. Ct.) Hansweerd. De commies 3e klasse A. Ivole, is met ingang van 15 Maart a.s. verplaatst naar Scheemda. -De sleepboot „Veergat" met een sleeptrein in aanvang naar België, verloor op de Westerschelde haar schroef en werd door de sleepboot „België" al hier binnengesleept. Die boot wordt naar Rotterdam gesleept om te repareeren. Bij de uitklaring van het met ko len geladen sleepschip „Themar", schip per v. d.. H., ontdekten de douanen al hier een geheimen toegang tot Ide lading, waardoor de schipper 109 bussen lijn olie inhoudende ruim 2000 liter in het laadruim had geborgen, alsmede een flin ke partij vet, met het doel deze goederen naar België uit te voeren. AI deze goederen zijn door 0» douanen in beslag genomen, terwijl het schip is ge confisqueerd. De schipper is gevankelijk naar Middelburg getransporteerd. (Msb.) Schore. Benoemd met ingang van 19 klaart tot agent van politie te Dordrecht de heer M. de Haan, thans veldartillerist, ingekwartierd alhier. Kruiningen. Tot voorzitter van de ge zondheidscommissie, wier .zetel alhier is gevestigd, is door den Commissaris der Koningin benoemd de heer H. van In- gen Schouten, arts alhier. Ovezand. Door het waterschap zullen dit jaar worden begrint de volgende we gen in de gemeente: de Naaldendijk, Plat- schorre, Rooneusdijk, Achterdijk, Achter- dijk, Achterweg, Haagdijk, gedeelte Kraij- ertschendijk, gedeelte Calangedijk en de Pikpotscheweg. Oostburg. Tot plaatsvervangend voor zitter der Commissie voor de Ongevallen verzekering is benoemd mr. P. van Bortel. Hoofdplaat. Aan dhr. E. Pateer, ontvan ger-griffier van den Hoofdplaat- en Tho- maespolder is vrijstelling verleend voor den landstormdienst. Hulst. Dlu'. F. Pjekema, commandant- kapitein der Kon. Marechaussee in Zee land zal ten bate van de verminkte Bel gische soldaten te Katwijk aan Zee een lezing houden met lichtbeelden. -Reeds meermalen hebben We mel ding gemaakt van de bekende lezing over „Zeeuwsch-Vlaanderen" van ds. Pattist van Aardenburg. Thans heeft zich in on ze stad een comité gevormd om ds. Pat tist zijn lezing ook hier te komen hou den. Het Comité bestaat uit dhr. F. van Waesberghe, S. Wegener Sleeswijk, A. Poppe, P. Fruijtier, ds. de Boer, J. van Beuzekom, G. Vogelvanger, J. Hooft van Iddekinge en A. d'Haens. Toen deze le zing in West-Zeeuwsch-Vlaanderen bijna altijd in een Ned. Herv. Kerk werden gehouden, konden we geen aanbeveling hiervoor (schrijven. Thans, nu de lezing in een hotel plaats heeft, raden we ieder rechtgeaard Nederlander aan, deze bij te wonen. Schoondijke. De graskalveren van de markten in Noord-Holland, die hier elk jaar aangebracht worden, zullen dit jaar bijna 100 pCt. duurder zijn dan anders, daar de dieren door de groote handelaars worden opgekocht voor den uitvoer, die binnenkort zal toegelaten worden. (Bovenstaande berichten uit Zeeuwsch- Vlaanderen kwamen voor ons vorig num mer in, maar te laat om nog geplaatst te worden. Red.) Biervliet. In „Oude Kunst" lezen we een artikel over een in de pastorie te Bier vliet gevonden schilderij, waarschijnlijk een jeugdwerk van Rubens, geschreven door Mr. II. van Haastert. Het nog niet gerestaureerde doek wordt bij dit artikel gereproduceerd, benevens een gravure van Goltzius, die eene treffende gelijkenis toont met het schilderij. Hontenisse. Maandag 12 Maart was het elf jaar geleden, dat de vreeselijke waters nood plaats greep, welke aanzienlijke schade in Zeeuwsch-Vlaanderen aan bracht. Aardenburg. De buitengewoon kommies A. Appon van liier is verplaatst naar Overslag. Schoondijke. Was er den laatsten tijd veel gebrek aan drink- en waschwater in het land van Cadzand, thans is er een flinke hoeveelheid water gevallen en kun nen de menschen weer voort. Retranchement. Zaterdagmorgen werd zekere V. uit onze gemeente gevankelijk naar Middelburg overgebracht wegens smokkelen. Maandag is hij echter weer op vrije voeten gesteld. Eede. Maandag hebben de kommiezen van Aardenburg zekere V. bekeurd, die een haal koffie en een partij andere goe deren poogde uit te voeren. Hij werd gevankelijk naar Aardenburg overgebracht. Bij hem waren nog twee andere smokke laars, die echter ontvlucht zijn. Nader meldt men ons: dat de smokke laar V. door de politie naar de gevangenis te Middelburg is overgebracht. Philippine. Maandag had de distributie plaats van een wagon steenkolen voor de bevolking alhier. Het leek echter meer op een relletje in de achterbuurten van een onzer groote steden. Men zegt: de brutalen hebben de halve wereld, zoo was het ook hier. De hardschreeuwers of die meenden wat gezag te kunnen doen gelden kregen het leeuwenaandeel; ande ren die schijnbaar de koorden van hun beurs niet te strak hadden aangetrokken, werden ook niet misdeeld, terwijl velen een ganschen voormiddag in den kouden regen gestaan hadden om ten slotte met geen kolen of hoogstens een 50 kilo kolen naar huis te gaan. (M. Ct.) Oostburg. Men schrijft ons van bijzon dere zijde Dat de vereeniging „Voor "Eer en Deugd" in Zeeuwsch-Vlaanderen reeds op succes kan bogen, blijkt uit een bericht uit „Volksadel" van j.l., dat wij met graagte overnemen: Onlangs was er in een winkel eene on eerbare plaat ten toon gesteld. Door een lid „Voor Eer en Deugd" werd aangetoond, dat deze daad strafbaar zou zijn volgens de bestaande zedelijkheidswetten, en dat de plaat in beslag moest genomen wor den. Binnen één uur was aan de ergernis een dinde gemaakt. Een voorbeeld ter navolging. Zaterdagmiddag werd door den rijks- tuinbouwleeraar den heer Bloemsma, al hier een lezing gehouden over „de groente en fruitteelt voor den handel", in verband met de uitbreidingsplannen voor den proef tuin in 't vierde district. Het bestuur van de vereeniging van oud-leerlingen van den snoeicursus te Oostburg kwam daarna met het voorstel om f 50 subsidie aan genoemde zaak toe te kennen. Maandagnamiddag zijn twee wagons regeeringsvleesch, dat gezouten was, aan gekomen voor de slagers uit het Land van Cadzand. St-Kruis. De kommiezen bekeurden hier een persoon, die een hoeveelheid cacao trachtte uit te yoeren. Zij' losten twee schoten, doch zonder iemand te> tref fen. Hij zal naar de gevangenis Je Mid delburg worden gebracht. Breskens. Tengevolge van de verscherp te bepalingen betreffende beteugeling van den 'smokkelhandel werden reeds een twin tigtal personen gevankelijk naar Middel burg overgebracht uit Zeeuwsch-Vlaan deren. Hulst. Door iden Commissaris der Ko ningin is benoemd tot zetter yoor 's Rijks directe belastingen in de gemeente 'Hulst, dhr. C. J. van de Walle Lz., alhier ter vervanging van den heer II. H. M. Wau- ters, die overleden is. IJzendijke. Alhier is overleden do heer F. J. Calon in den ouderdom] van 85 jaar, lid van den raad en wethouder, ambtenaar van den burgerlijken stand en dijkgraaf van het waterschapi „Oranje Dierentijd". Sluiskil. Zaterdagmiddag waren eenige jongens hier aan het knikkeren, toen de jongeheer Fl. D. een Belgisch vluchte ling hen voorbij ging. De jongens bqgon- nen hem uit te schelden en uit Je jouwen. Toen Fl. D. zich daartegen wilde ver dedigen sprong eensklaps de vijftienjarige W. R. op hem toe en gaf hem met een mes een steek in den hals. Door het vele bloedverlies kon de jongen niet meer alleen naar huis en moest hij geholpen worden om bij zijne ouders te komen. Gelukkig was de slagader niet geraakt. Naar men verneemt heeft W. R. reeds bekend aan de politie den steek te .heb ben gegeven en is ook het mes in beslag genomen. Onmiddellijk werd naar Ter- neuzen om een geneesheer getelegrafeerd. Gelukkig was de toegebrachte jyonide niet doodelijk. Tegen W. It. is natuurlijk pro cesverbaal opgemaakt. ,(,,Zel.") Buitengewone zitting van de Prov. Staten. De Commissaris der Koningin in Zeeland is gemachtigd tot het bijeenroepen der Provinciale Staten van Zeeland in buitengewone zitting op Vrijdag 30 Maart, ter aan de orde stelling der behandeling van het voorstel van God. Stalen tot calamitensi verklaring van do polders Onrust en Jacoba, en tot het vaststellen van een bijzonder reglemjent, V e r b 1 ij ontzegd. Door den commandant der stellingen van de Mon den der Maas en der Schelde (comman do Zeeland) is het verblijf in zijn ge- zagsgebied ontzegd aan Leon Jules! Constant Durieux, geboren wonende te Jetle St. Pierre nabij Brus sel, verblijf 'houdende te Vlissingen, Op rit 47, van beroep beambte van de Bel gische Staatsspoor, van nationaliteit Belg. Deze persoon is de leider in Nederland eener organisatie die zich Jen doel stelt spionnage in het bezette gebied van Bel gië ten gunste der Entente, August Max Adolf Zimmerman, gebo ren den 23en Februari 1890, wonende te Berlijn, van beroep telegrafist, en Karl Böttcher, geboren 29 Januari 1893, Wo nende te Neu-K.öln nabij Berlijn, van be roep schilder, beiden van Duitsche na tionaliteit, welk© mannen zijn uitgewezen wegens het trachten over te halen van Duitsche militairen tot desertie. En verder wegens1 het betrokken kijn bij den smokkelhandel: Florentius Franeiscus Breyaard, gebo ren 2 December 1899 t© St. Jansteen, wonende t© Koewacht (B.), van beroep arbeider, van Nederlandsche nationaliteit; Serapliine Seghers, geboren 'den 22en Fe bruari 1899 te Stekene, wonende t© Koe wacht (B.), van beroep arbeider, van Belgische nationaliteit; Ruidolf Pouwels, geboren '8 Februari 1896 te Kieldrecht (B.) wonende aldaar, verbüjl'houdende te Nieuw-Namen, van beroep werkman, van Nederlandsche nationaliteit; Emile Ro bijn, geboren 27 October 1875 te Ste kene (B.), wonende aldaar, verblijf hou dende te Koewacht (B.), van beroep werkman; Rudolf van de Wijnckel, ge- horen 22 Januari 1895 te Maldegeml, Richard van de Wijnckel, geboren 9 Ja nuari 1896 te Maldegem, August Rotter- berghe, geboren 21 September 1883 te St. Lauxeijins, allen wonende te St. Lau- reijns' en van beroep arbeider, d© laat ste vier allen van Belgisch» nationaliteit. Rechtbank te Middelburg. Heden (Düisdag) werden weder 65 za ken behandeld betreffende verboden uit voer, vervoer of nederlage. Hervat werd het onderzoek inzake J. P. G. te Philippine, die verbaliseerd was wegens het op stal hebben van meer koeien, 'dan voor zijn bedrijf noodzake lijk is. Getuige De Kegel kwam verklaren, dat hij sinds November bij hekl. vijf gras kalveren heeft gestald in een noodstal, die voor getuige's rekening is gebouwd. Getuige woont te AVestdorpe, maar heeft daar geen stal. .Op 3 Januari stonden de koeien er nog. Do kommies Hamerlink zeide, dat er geen speciale reden was om dezen bekl. te verbaliseeren, nooit is smokkelen uit zijn stal geconstateerd, maar men had al leen vermoeden, dat dit plaats zou hebben. De officier wijst er op, dat men dan ieder die bij de grenzen koeien gestald heeft kan verbaliseeren. Ofschoon do officier gaarne tegen bekl. straf zou vragen, meent hij ten laste gelegde niet bewezen en vraagt vrijspraak. Wel komt het den officier vreemd voor, dat De Kegel zijn koeien te Philippine en niet te Westdorpe heeft gestald. De verdediger, mr. Adriaanse, sloot zich begrijpelijkerwijze aan hij den eisch voor vrijspraak, maar wees er op, dat al moet hij toegeven, dat de ambtenaren dikwijls moeilijk werk hebben, het ook voor de grensbewoners moeilijke tijden zijn. Wiest- dorpe ligt nog dichter bij de grens dan Philippine. Spr. vraagt of men dan zoo ver is gekomen, dat men alle menschen aan do grens van kwader trouw ver denkt. Niet minder dan drie maanden werd aanvankelijk gevorderd tqgen F. v. C., S. de B. en L. J. K. te St. Jansteen, die te samen zouden hebben getracht een koe over de grens te brengen. Volgens het verbaal vonden de ambtenaren d» koe, toen zij bekl. juist waren tegen ge komen en bekenden deze toen de poging tot uitvoer. Bekl. ontkenden pertinent en 'de ver dediger, mr. Adriaanse, wees erop, dat do ambtenaren bekl. geforceerd hebben te zeggen, dat zij overtreding pleegden. De zaak werd hierop verdaagd tot 27 dezer om de ambtenaren alsnog te hooren. Hetzelfde geschiedde met de zaak te gen M. A. uit Rilland, die vervolgd werd wegens het vervoeren van bukvet naar een schaapskooi, van waar uit het vet zou worden uitgevoerd. Bekl. bekende zakken aan de schaapskooi te hebben af geleverd, maar het was geen vet. Daar uit de gehoorde getuigenverklaringen niet voldoende bewijs was te putten werd de zaak uitgesteld, waarhij de verdediger, mr. Groot opmerkte, dat wel het vet gevonden is in de kooi, wel bekl. gezien is toen hij zakken vervoerde, maar dat niet gezien is, dat die zakken vet bevatte, waarom hij meent, dat uitstel in deze toch niet tot veroordeeling zal kunnen leiden. De recht bank handhaafde echter het uitstel. Rechtbank t© Middelburg. De eerste zaak welke Vrijdag voor de rechtbank te Middelburg behandeld werd, was die tegen den 78-jarigen W'. F- v. d. B., geboren te Axel, thans zonder be kende woonplaats, beklaagd van landloo- perij te Terneuzen. De eis'ch luidde 3 dagen hechtenis en drie jaar opzending. Het aan het eind van de zitting gewezen vonnis luidde 3 dagen hechtenis. Vervolgens stond terecht A. v. It. uit Koewacht, die op 20 Januari werd uit gewezen en toch terugkeerde te Sluis kil. De eisch luidde 10 dagen met af trek van voorarrest en onmiddellijke in vrijheidstelling van beklaagde. Ook in deze zaak werd aan het einde der zitting uit spraak gedaan en bekl. veroordeeld over eenkomstig requisitoir. De volgende zaak was, die tegen M. de R. te Colijnsplaat en P. M. te Rotter dam, beklaagd van diefstal van mosterd zaad te Colijnsplaat. Ondanks al de bezwarende omstandig heden tegen hem aangevoerd, blijft de R. ontkennen, terwijl de M. ook vol houdt in zijin ontkennen. Na uitvoerig getuigenverhoor gaat de officier de geheel© zaak nog eens na en wijst op de aanwijzingen te gen beklaagden, als het aanwezig zijin bij de aankomst, het verkoopen van het zaad, het komen bij Stam aan huis, enz. De officier meent, dat bekl. de R. schul dig is aan 'diefstal en vraagt voor hem drie maanden gevangenisstraf, en voor bekl. de M. vrijspraak. De verdediger, mr. J. Adriaanste, vroeg vrijspraak voor beide bekl. Vervolgens' stond terecht J. P., winke lier te Vlissingen, beklaagd van overtre ding der distributiewet. De eisch luidde f20 b. of 40 dagen. Als nu werd behandeld de zaak tegen J. K. te Kleverskerke, die door den kan tonrechter werd ontslagen van rechtsver volging in een zaak, betreffende overtre ding van de inkwartieringswet. Bekl. heeft niet voldaan aan een vor dering om wagen en paarden beschikbaar baar te stellen. De officier meende, dat niet beivezen is, dat bekl. geweigerd heeft aan de vordering te voldoen en bij vraagt bekrach tiging van liet vonnis van den kanton rechter. De verdediger mr. R. Cleveringa, hield een warm pleidooi voor vrijspraak van beklaagde. "Wegens mishandeling van A. de Prekel stond terecht J. de B. uit St. Jansteen. Eisch f 15 of 30 dagen. De volgende beklaagde Ph. P. te Over slag heeft twee soldaten beleedigd. Eisch f 10 of 20 dagen. Nog werd voor de pauze tegen M. M. te Koewacht, wegens poging' tot uitvoer en omkooping, een week gevangenisstraf gevorderd, waarna de zitting tot 2 uur geschorst werd. Des middags werd liet eerst behan deld de zaak tegen G. W. uit Baarland. Beklaagde heeft Geerlje Steketee met een schaats in het gelaat geslagen en toen op den grond gegooid, volgens Geertje Steketee, die zeide bloedend verwond te zijn geweest. Zij had de schaats van het zoontje van W. afgenomen, die met de schaats wilde slaan. Getuige is enkele minuten bewusteloos geweest. Dit verklaart ook de tweede getuige J. Nijsse. Beklaagde ontkende, hij heeft niet mis handeld, getuige is gevallen en heeft Zich daarbij verwond. D© eisch luidde f 25 of 50 dagen. Wegens vernieling van een glasruit, die eigendom was van H. Eike te Hans weerd werd bij verstek tegen H. N. te Sliedreeht f 10 of 20 dagen gevorderd. De volgende bekl. H. V., uit Wiest- kapelle, die volgens de verklaringen van twee soldaten uitschold voor moordenaar of moordenaars, werd niettegenstaande zijne ontkentenis, f 10 of 20 dagen hech tenis gevorderd. Wegens het verkoopen van }/i K.G. boter voor f 1.05, terwijl de maximum prijs f 1 was, werd tegen Pieternella v. B. te Rilland-Bath f 10 of 20 dagen ge vorderd. Voor Francina W. te Schore, die fcles Engelsche bokkings zonder staart voor 572 cent verkocht, terwijl de maximum prijs 5 cent was, werd vrijspraak ge vraagd, omdat de datum in de dagvaarding foutief was. Nog stond terecht de winkelier Q. A. H. te Vlissingen, die bruine boonen ver kocht voor 40 cent per liter (0.8 K.G.), terwijl d© maximumprijs 21 cent was, maar bovendien was bekl. ten laste ge legd, 'dat hij, toen de hoofdagent van politie boonen in beslag wilde nemen, hij dit belette door de boonen onder zijn voorraad te gooien? Daar op dit laatste geen geldboete kan worden toegepast, luidde de eisch een week voorwaardelijke gevangenisstraf met ©en proeftijd van drie jaar. Uitspraak in alle zaken 16 Maart. 'Met ingang van 16 Maart a.s. is J. W. Buter te Vlissingen benoemd tot brie venbesteller aldaar. 0 Ak in 't pitje van de zu| bin op stap in Deur de velden op de an de zeediek, of Dan komme aol die ouw een voor een weq 'k Wil as Zeeuw d'r is in 't vertrouwen, di Ienkele van die ouwe g; zet ik even voe (Altied voe de Romscb want die vatte ze Schrot 't weerlicht deur ieder mikten dan Onverschillig of ze zatte| op 't land, op zol Goenge ze verbie de ke; netjes lichten ze Zelfs den ardsten griffe: zeidie vent toont In den vasten, 's achter nooit ,,'n stute", of Op 'n babbelèr kon je zelfs a je in de n| Wis 't „verplichtige" in elk wist wat 't zij En je kon d'r grust op geen die achterhl Was 'n dooien in de b dan was 't 'sèever Op de knieen aolegère; wan zoo'n „bidder'j Mos je somtieds mee „tj ongetwufeld at je En nog stokvis mee pet 'tstak 'r op gin Van die ouwe Romsche von je in 'tland ncj Ak 'r nog wat op kan sclirief 'k ze op P. Rotterdam, Maart 191 Rijst met krenten. Donderdag hield de Ca bank te Kapelle haar 5e gadering. Uit de rekening loopen dienstjaar bleek, I was f 101.160.74i/2, dat liepen f 101.063.48i/2, zool f97.26. De balans gaf aan in ;l f42.224.53, bestaande uitl Aan de beurt van aftrl heeren P. Mol en Joz. del beiden met groote meerl herkozen. Tot plaatsvei| werden herkozen P. Staal Een voorstel 0111 den ka van f 150 toe te staqn we De rentevoet bleef deze! spaargelden en 41/2 pet. vo Het ledental bedraagt tl ren 85 spaarbankboekjes Meststoff We vernemen, 'dat sl Zeeuwsche landbouwers ga worden 40 pet. der bestf zwavelzure ammoniak. De merriekeurll^m voc van bet Nederlandsch t) gehouden worden, te Gro Aardenburg 13 Juni, te 0< te Oostburg en IJzendijl IJzendijke 16 Juni, te K Juni, te Hulst 19 Juni, 20 Juni, te Axel 20 en Terneuzen op 22 Juni a.s. Jaarvergadering „S Vlissingen. Onder leidir F. v. Dood hield de R.-l. kersvereeniging alhier h jaarvergadering. Na de gi| ning en 't vaststellen der vorige vergadering, bracl 't jaarverslag uit. Het led 13 tot 57. Er werden 7 gen, 1 propaganda-avond de groote personeelverga den. Met succes werd geij verhooging bij ,,De Scheldi de zaak van 'n pensioe] volle aandacht verdient secretaris liield aan 'teil gebreid verslag nog een k voor Jeugdorganisatie, br( onze vakjongens. Het verslag van den pe. aan inkomsten f398.811 f 375.06'. Op 'teind der vergad voorzitter van den l'.-K. ,,Solidarisme met betrekk, organisatie", De algemeenevern het Kruisverbond iij Breda zal gehouden daal op 2 9 Juni aanstj Mosselen. Gedurende de vorige Philippine verwerkt in d. K.G. mosselen. In andere J mosselen verkocht tegen ton. 1

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 2