nr BINNENLAND. UIT ZEELAND. L_ Gemengd tot een revolutionaire uitbarsting drijven? De agrariërs spreken altijd van limine offers, maar waar en wanneer hebben zij offers gebracht? Alleen de breede massa moet thans offers brengen. Laat de regeering bedenken, dat de verbitte ring ""biji het volk voortdurend toeneemt. („De Tijd") '8 Pausen Vredesbemiddeling Dezelfde afgevaardigde zeide over de vredesbemiddeling van Paus Benedictus XV: „De houding van Z. H. den Paus is zeer edel, maar verder zonder resul taat en wel om reden, dat in dezen oor log de materieel© belangen veel te groot zijn, om uitsluitend door geestelijke krach ten te kunnen worden beïnvloed. In de geschiedenis zien wij verscheidene voor heelden van 's Pausen vredesbemiddeling. Natuurlijk waren toen de strijdkrachten lang niet zoo groot als nu, en daarom geloof ik ook niet, dat alleen de mo- reele invloed van Z. H. den Paus, die alle gelegenheden voor een vrede aan grijpt, aan den oorlog een einde zal maken." (Met andere woorden: bij den heer Rakoysky gaat macht boven recht. Red. N. Z. Crt.) Gevaarlijke kisten In Carthagena (Spanje) zijn kisten ontdekt, welke 1800 kilo trinitotuol en 500 bommen bevatten, waarin zich een uurwerk bevond, hetwelk, na te zijn op gewonden, de ontploffing der lielsche mar chines te weeg moest brengen. Men schrijft deze misdadige plannen aan de Duitschers toe. Tweede Kamer. Minister Posthuma heeft vorige week zijn beleid inzake de levensmiddelen voorziening verdedigd en is daarin ge slaagd, wat bleek uit het applaus waar mede de Kamer zijn rede onderstreepte. Ook de broodkaartenregeling werd dooi den minister verdedigd. Hij poogde de regeling zoo zuinig mo gelijk te maken. Men kan daaraan meehelpen door zoo weinig m o- gelijk brood te eten en het restant broodkaarten zo rgvul- dig te vernietigen. Alles bij elkaar genomen, wenscht de Minister de Distributiewet te handhaven en wel in haar elastisclien vorm, die schipperen en wijzigingen niet uitsluit. Vooral nu de gemeenten wel vrij zijn, piaar in werkelijkheid zicli gewillig schik ken naar den Minister. Het voorbeeld van Amsterdam vond weinig navolging. Een handelwijze als de Amsterdamsche brengt trouwens de heele wet in gevaar, want de Minister wil met zijn 80 mil- lioen toekomen. Moet er daarom bij bruin- brood en aardappelen meer geld bij, dan moet er van vet, melk en varkensvleesch meer af. Intusschen, als door nieuwe buitengewone prijsstijging het prediet van 80 millioen niet voldoende is, dan zal de Minister opnieuw voor "de Kamer komen. Zoo ook, als hij inieuwe artikelen in de distributie wil gaan betrekken. Alleen voor de schoeiselvoorziening zou alweer een 40 millioen noodig zijn. Dat kan bruintje niet trekken. De minister vroeg ten slotte het ver trouwen der Kamer en haar vriendelijken steun tegen den spot en hoon, laster en verdachtmaking, .waaraan hij bloot stond. Ook op de pers deed hij een beroep. Dit alles is z. i. noodig, opdat zijn werk kracht tegen de moeilijkheden bestand het Ned. volk. £al zijn en in het waarachtig belang van Bij de replieken toonden zich de So ciaal-Democraten het meest onverzoenlijk en gaven den minister menig hard woord te slikken. Troelstra bleef naar den vorm het meest parlementair. Hij was van oor deel, dat de critiek op 's ministers beleid onbeperkt moet blijven en haar geen dwang mag worden aangedaan. Door den heer Patijn werd een motie voorgesteld. De Kamer zal uitspreken, dat, wanneer de gemeentebesturen op te ruime schaal beneden de maximum-prijzen gaan, hun bevoegdheid daartoe behoort te worden ingeperkt. Deze motie zal later worden behandeld. Nog werd door den heer Duijs in een motie gevraagd de wenschelijkheid uit tie spreken, dat in het graan-distributie- bureau ook een of meer vertegenwoordi gers van de handelaren in buitenlandsch meel zitting zullen hebben. Ook deze mo tie wordt later behandeld, al heeft de Minister al onmiddellijk verklaard, dat bij geen wijziging zal aanbrengen. Ook de motie-Patijn achtte de Minister overbodig, omdat hij niet zal nalaten een wetswijziging in te dienen, zoodra bij die noodig acht. Op een verzoek van den heer Troel stra om Bielgië aan poot-aardappelen te hielpen, kan de Minister niet toestemmend antwoordlen. Ovter de crisis van financiën wilde Mi nister Cort van der Linden niets meer zleggen. Zoodra het bedrag moet worden ovierschreden, .zal de Minister een sup pletoir .bedrag vragen. Dte heer Patijn trok ten slotte zijn mo tie in. Het wetsontwerp werd daarna zonder hoofdelijke .stemming goedgekeurd. De Tweede Kamer heeft Vrijdag het 80-millioenen ontwerp aangenomen. Onze scheepvaart. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt ons: Naar wij van betrouwbare zijde kun nen mededeelen, is thans van ambtelijke Duitsche zijde aan onze autoriteiten ken nis gegeven, dat te rekenen vanaf 15 Maart absolute veiligheid verzekerd kan worden voor het bevaren van de vrijgelaten strook door de Noordzee van Nederland naar Noorwegen. De visschersvloot vaart uit. Zaterdag is te IJmuiden eene vergade ring van stoomtrawlerreeders gehouden, waar .besloten werd de in verband met den verscherpten duikbootenoorlog opge legde visschersvloot na 15 Maart weer te .doen uitvaren, omdat na dien datum een absolute veiligheid verzekerd wordt. Een gift. Ter vergelding van de zorgen aan de gewonden en dooden der Duitsche onder zeeboot V 69 door de bewoners van IJmui den besteed en voor de goede ontvangst aan het overig deel der bemanning be reid, heeft de Duitsche regeering door middel van haar gezant te 's-Gravenhage f 10.000 doen toekomen aan den burge meester van Velzen (waartoe IJmuiden behoort) voor liefdadige doeleinden. Brooddistributie. D© Minister van Landbouw heeft be paald: A. dat de verhouding van bet gewicht, dat de ingeleverde bons vertegenwoordi gen en het gewicht van de nieuwe grond stoffen, dat naar aanleiding daarvan gal kunnen worden verstrekt, wordt vastge steld als volgt lo. voor 100 K.G. W.bons wordt ver strekt: öf 71.5 K.G. inlandsch tarwebloem, öf 75.5 K.G. Amerikaansche tarwebloem, öf 70 K.G. rogge; 2o. voor 100 K.G. B.bons wordt ver strekt 71.5 K.G. tarwemeel; 3o. voor 100 K.G. R.bons wordt ver strekt 72 K.G. rogge; B. dat zoodra bloem en meel van een bepaalde samenstelling zal worden gele verd, 'in stede van inlandsche en Ame rikaansche tarwebloem moet worden ge lezen: „Regeeringsbloem", en in stede van tarwemeel„Regeeringsmeel". Goes. Wij vernemen van menschen uit het land, dat personen uit de stad de hofsteden afloopen om wat graan te be delen waartoe zij z.g. uit werkeloosheid worden gedwongen, maar dat zij later weer verkoopen voor kippenvoer. Wij gelooven, dat, althans zoolang het mosselkokerijbedrijf in gang is, de klacht van werkeloosheid in deze niet gewet tigd is. Naar wij vernemen is de toestand van den heer S. Duvekot, lid der Pro vinciale Staten en woonachtig alhier, die geruimen tijd in de inrichting „Bethesda" te Rotterdam wordt verpleegd, hoogst ernstig en Iaat weinig hoop tot herstel over. Tot directeur van het muziekgezel schap „Nooit Gedacht" te 's-Gravenpolder is benoemd dhr. C. Ie Conté alhier. De St. Ct. no. 57 bevat de Statuten der vereeniging R. K. Ziekenverpleging „St.-Joanna" alhier. Haar doel is de wijk verpleging te Goes, gezinsverpleging in en buiten Goes, doch beperkt tot het eiland Zuid-Beveland, alsmede het be vorderen der ziekenverpleging in den ruimsten zin des woords. Die (nog niet of nog niet geheel vlerbruikte) bonboekjes, die vorige week aan het Distributiebureau tegen dito ge- fetempelde zijn ingewisseld, blijven "het eigendom der 'bezitters en zullen hun dus de volgende maand (gestempeld) gratis worden verstrekt. Dfeze week zullen aardappelen en gort beschikbaar worden gesteld. Met ingang van 16 Maart a. s. is benoemd tot candidaat telegrafist alhier, de heer J. G. Vermeulen van Wilhelmina- dorp. Door de leerlingen der R. H. B. S. alhier is, blijkens de „G. Ct.", een ver eeniging (opgericht, de „R. H. B. S. Bond". Haar bestuur bestaat uit de heeren J. C. de Looff, voorzitter, A. v. Leeu wen, yice-voorzitter, tevens le commis saris van materiaal, I. v. Sandick, le secretaris, M. v. Bruggen, 2e secretaris, J. Coenen, le penningmeester, J. Neer voort, 2e penningmeester, J3. A. Leopold en J. Vermeulen. Middelburg. Heden (Maandag), Dinsdag en Woensdag is de Langeviele-binnen- brug voor het verkeer afgesloten. Vlissingen. Ged. Staten hebben de nieuwe salarisregeling voor de onderwij zers niet goedgekeurd. Tot tweemaal toe hebben zij het gemeentebestuur hun be zwaren kenbaar gemaakt en wijziging' ver zocht. De gemeenteraad heeft beide kee- ren bij zijn besluit volhard. De V. C. kan. mededeelen, dat B. en W. den raad zullen voorstellen bij de kroon in hooger beroep te gaan. Kapelle. Toen de wferkman N. Zegers behulpzaam was bij het dichtschuiven eener deur van den wagon, had hij het ongeluk zoodanig met een hand daarlus- schen bekneld te raken, dat hij zich on der geneeskundige behandeling stellen moest. '8 Heer Abtskerke. De raad dezer ge meente stelde in zijne vergadering van 10 dezer het kohier van den hoofdei, omslag vast op f2150 en deed in do begrooting voor 1916 eenige af- en over schrijvingen wegens tekort op enkele pos ten. Hel lid v. Liere was afwezig. 's Heer Arendskerke.. Vrijdag werden alhier door dhr. W. P. Markusse, en on der toezicht van den WelEd. lieer Bloemis'ma, de laatste lessen gegeven in het tuinbouwonderwijs voor dezen win ter. De leeraar dankle de leerlingen voor hunne trouwe opkomst in dezen win ter, en wees hun er op om a.s. winter weer trouw op te komen, tot het behalen' van hunne diploma's. Kruiningen. Voor de a.s. verkiezing van een lid van den gemeenteraad op Don derdag 15 Maart zijn candidaat gesteld: A. Dek Az„ A. Paasse en S. de Visser. Krabbendijke. Terwijl de knecht van den landbouwer v. G- alhier met paard en kar in het land 'bezig was met hei uiteenrijden van draineerbuizen, schrikte bet paard van een voorbij rijdenden snel trein en sloeg op hol. 'De kar werd nog al beschadigd, doch de knecht kreeg van de afslingerende buizen eene verwonding onder het oog en aan de lip, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingo roepen, die verleend werd door llhr. Geill, arts alhier. Riltand-Bath. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben de commiezen hier een goeden slag geslagen door C. J. B. J. Z., P. Z., A. N., en A. P. van hier en twee Belgische schippers op heeterdaad te betrappen bij het smokkelen van ver boden waar naar België. Zaterdag zijm do overtreders naai- Middelburg overgebracht waar zij in verlioor zijn genomen. Vier hunner werden op vrije voeten gesteld, een werd achtergehouden. Door het krach tig optreden tegen liet smokkelen in den laatsten tijd komt de schrik er in. Bij het loeren van jonge paarden op de hofstede van landbouwer M. B. had zekere C. Polderman het ongeluk van een paard te vallen en zijn arm 'ter dege te 'bezeeren, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Waar de kloosters toe die- n e n. Men schrijft onsDen ten April a.s, zal het twee jaar geleden zijn dat het klooster der E.E. P.P. Capucijnen tot ver blijfplaats van -militairen, speciaal die van het Rood© Kruis, werd ingericht, zoo dat een deel van het klooster aan zijn eigenlijke bestemming werd onttrokken1. Van 1 April 1915 tot 29 Augustus 1915 gebruikten bovendien iederen dag een 25 tal officieren in bet klooster den maal tijd. De Paters hebben het ongerief daardoor ondervonden, steeds miet blijmoedige opge wektheid gedragen, terwijl de militairen, hetzij hoog of laag geplaatst, hetzij Ka tholiek of 'niet, met de beste lierinnerijru- gen van het klooster zijn weggegaan, zoo als de Paters uit menig schriftelijk bewijs van erkentelijkheid moesten ervaren. Waarom steeds dezelfden? Er zijn liier menschen die reeds twee jaar lang soldaten in hun huis tobben ingekwartierd en nog wel paardevolk'en die hartelijk er naar verlangen dat nu eens andere menschen voor inkwartiering in aanmerking komen, opdat zij weer eens geheel op hun zelf zijn. '8 Heerenhoek. Zaterdagavond had in de herberg van P. Lippens de voorjaars vergadering plaats van de afdeeling 's Hee renhoek van „Het Groene Kruis". De voorzitter D;. v. d. Dries opende om half 8 de vergadering. Hij heette de- aan wezigen welkom, doch drukle er zijne teleurstelling -over uit, dat dezen avond zoo'n klein aantal leden aanwezig wias, daar nu toch voor allen een leerzaam onderwerp zou worden behandeld. Er zou n.l. na afloop der agenda door den WelEd. Z.Gel. heer dr. Folm-er, uit Drie wegen, een lezing worden gehouden over de voeding in den tegenwoor dig e n t ij d. De voorzitter gaf den secre taris daarna gelegenheid tot het voor lezen der notulen. Daarna bracht de pen ningmeester, dhr. H. v. 't Westeinde, een zeer accuraat verslag uit. Toen dit door enkele leden was gecontroleerd, bracht de secretaris, dhr. L. Adriaanssen, het. jaarverslag uit. Hij zelie den toestand der a'fdeeling uiteen, betuigde zijn te vredenheid over den bloei der vereeni ging, maar keurde hij het af, dat de vergaderingen vaak zoo slecht bezocht worden en spoorde de getrouwe leden aan ook anderen ter vergadering te bren gen. Ook betreurde de secretaris, dat en kele leden waren heengegaan voor gel delijke bezwaren. „Het Groene Kruis" telt op het oogenblik 177 leden. De ijverige secretaris zou gaarne zien, dat het klom tot 200. Voor het keurig jaarverslag komt den secretaris een woord van lof toe. Het luide applaus hem geschonken was dan ook wel verdiend. Moge hij nog lang zijn beste krachten geven voor het heil der vereeniging. Daarna bracht de voor zitter warmen dank aan den ijvervollen secretaris en gaf het woord aan den spre ker van dezen avond. Deze begon piet te zeggen, dat de le vensmiddelenvoorziening tegenwoordig 'in vraagstuk van belang is geworden. Hij wees op de stijging dezer middelen, hoe die schrikbarend is en hel einde ervan is nog niet te overzien. Verder besprak hij enkele producten, onder welke tarwe-. Spreker zeide ook, dat wij ons een offertje moesten getroos ten nu wij op broodrantsoen gezet waren, want het is geen plagerij, het is enkel en alleen omdat wij te weinig koren heb ben in ons land en de invoer van over zee grootelijks wordt belemmerd. De moes ten zullen niet begrijpen, dat er dagelijks door het Nederlandsche volk 600 boeren wagens tarwe worden opgepeuzeld. Ook wees hij op het gebrek aan aardappelen vooral in de steden, dat haast een on ontbeerlijk volksvoedsel mag h-eeten, al is het minder voedzaam dan brood. Wat de suiker betreft daarvan kunnen wij naar hartelust gebruiken; het is een zeer nuttig voedsel en liet zou aan te bevelen zijn wat meer suiker te gebruiken en wat den voorraad hiervan betreft: er is op het oogenblik voor 5 jaar suiker in ons land. Spreker trok eene vergelijking tusschen de geldswaarde en .voedingswaarden der levensmiddelen. Neemt men b.v. voor f 1, dan zijn varkens-en rundvleesch 't duurste en brengen betrekkelijk de minste voe dingswaarde mede. Aan te bevelen is spek, reuzel of vet en margarine. Deze stof fen hebben groote voedingswaarde. Bij de margarine als vervangende de zeer dure boter en met gelijke voedingswaarde bleef spreker lang stil staan. Het is een zeer goed volksvoedsel en waar de machinale bereiding met de grootste zuiverheid ge schiedt, berust de tegenzin die velen te gen margarine hebben op een vooroordeel, dat hoe eer zoo beter dient te- worden afgelegd. Peulvruchten worden volgens dhr. Fol- mer nog veel te weinig gebruikt en toch vormen ze een uitnemend voedsel. Rijst is mede zeer aan te bevelen. Wij hebben genoeg rijst, dus het tekort aan brood en aardappelen kan da-armede aangevuld worden. Spreker, die zijn lezing met aardige gezegden wist te kruiden, ze-er tot ge noegen van zijn gehoor, vatte het ge sprokene samen in de conclusie, dat wij nog wel niet verhongeren zullen, maar- dat zuinigheid en spaarzaamheid zijn ge boden en eindigde met den we-nsch, dat wat hij had gezegd en aangeraden, ook in de practijk mocht worden beleefd. Daarna bracht de voorzitter dank R,an den spreker en sloot de vergadering. Terneuzen. Ged. Staten hebben bericht ingezonden, dat zij geen genoegen kunnen nemen met het nu reeds genomen be sluit om een deel der distributie-uitgaven geraamd ,op f 18.0000, door een geldlee- ning te dekken. Zij verlangen, dat het volle bedrag door den post ho-ofdelijken omslag zal worden gedekt. In verhand daarmede stelden Burg. en Weth. voor, den post van f 68.000 tot f 78.000 te verhoogen. Eerst als het fcohier dit jaar is opgemaakt, wenschen Ged. Staten te beoordeelen of het billijk moet geacht worden, om-dat anders de ingezetenen te zwaar gedrukt zouden worden, een deel 'der distributie-uitgaven door een leening te dekken. Medegedeeld werd, dat Burg. en "Weth. bij de voorloopige samenstel ling van het concept tot een bedrag van slechts tusschen f 50.000 en f 55.000 ko men. De meening werd uitgesproken, dat het een te zware druk zou worden, om! het dan nog noodige bedrag door opcen ten geheel te vinden, en in de hoop, dat 'Ged. Staten daarvan ook zullen over tuigd zijn, werd de gewijzigde begrooting, waaruit nu alle uitgaven voor verbetering van straten zijn geschrapt, in de gemeente raadsvergadering van 8 Maart aangeno men. Sas van Gent. Bij den dienst .der di recte belastingen, enz. is verplaatst S. Meinsma komm. 3e kl. van Sas van Gent naar Wassenaar. Dhr. H. Gros, directeur van de Coöperatieve Suikerfabriek alhier heeft wegens gezondheidsredenen ontslag ge vraagd. Ilij wordt opgevolgd door dlim. Plasschaert en Neeteson. Boschkapelle. Tot administrateur der ge meentelijke distributie van het levens- middelenhe-drijf is benoemd dhr. H. Claeijs gemeentesecretaris. Oostburg, Heden werd zekere V. uit Retranchement onder politie-geleide gevan kelijk naar Middelburg gevoerd, als slacht offer van de nieuwe „smokkelaarswet". Cadzand. Zondag eu ook heden (Maan dag) klonk het geschut met felle slagen tot -ons door. De douanen hi el-den Woensdag een persoon aan die 12.5 K.G. sajet onge dekt vervoerde. lizendijke. Goedkoop vleesch in deze dure tijden! Vrijdagnamiddag werd bij- hek kenslag bekend gemaakt, dat er versch vleesch te verkrijgen was a f 0.90 per K.G. Er waren veel koopers. Alhier worden door het Distributie- bureau in het vervolg twee maal per week (Dinsdag en Vrijdag van 9 tot 12 uur) bons verstrekt voor levensmiddelen enz. Klaagden vele reizigers vroeger over de slechte dienstregeling van de Zeeuwsch- Vlaamsche tramweg-Mij,, thans is die veel verbeterd; de trams komen nu weer op tijd aan. Schoondijke. Dc vliegers zijn weer in actie. Vrijdagnammidag omstreeks 4 uur hoorden we hier weer een kort, maar hevig kanongebulder uit het Zuidwesten. Sluis. De kommies 2e klasse M. Krij ger is met ingang van 1 April verplaatst naar Bergen op- Zoom. Tegen E. L. is proces-verhaal inge steld wegen-s weigering van visitatie door de douanen. St-Jansteen. Deze week is een dertig tal personen, wegens smokkelen, voor ge- ruimen tijd het grensgebied ontzegd. Op Donderdag j.l. werd te Terneuzen weder een vergadering gehouden van het breede comité voor het tot stand bren gen van -een Zeeuwsch-Vlaamsche Wa terleiding. In het Comité van Actie wer den nog gekozen de heeren J. Huizinga, burgemeester van Terneuzen, A. Hen- drikse, burgemeester van W aterlandkerkje, H. J. van Waes, burgemeester van Wiest- d-orpe. Voorts werd besloten eenige heeren te benoemen tot een comité van steun, waar van de namen thans nog niet 'kunnen gepubliceerd worden. Eveneens werd besloten aan het breede comité too te voegen uit iedere gemeente een door den Gemeenteraad te- benoemen lid, teneinde algemeene medewerking en samenwerking van meet af te verkrijgen. Het Comité van Actie deelde mede, wat het bereids heeft gedaan en dat de zer dagen Üe Axel, Hulst, Oostburg en IJzendijke vergaderingen zullen worden ge houden, waarop de raadsleden der on derscheidene gemeenten zijn uitgenoodigd ter bespreking van de zaak. Bereids is die te Axel gehouden. Op deze vergaderingen zoude de zaak wor den toegelicht behalve door den voor zitter of secretaris van het Comité van Actio (de heeren F. Hombach en Mi'. P. Dieleman), door de heeren Jan van Poelgeest, Directeur der N.V. Waterlei ding-Maatschappij Zuid-Beveland te Goes en P. Lindenbergh te Wemeldinge, op grond zijner practische ervaring voor land bouw en veeteelt, en den heer J. van 01 denborgh, vanwege de R-egeering be last met de Directie van het Rijkswa- terleidingbureau en als zoodanig advi seur vau den Minister. Het Comité dient aan de gemeenteraden een verzoek in om een renteloos voor schot van 10 cent per inwoner, hetgeen betaald kan worden uit den dienst van het volgend jaar, met verzoek daartoe te besluiten vóór 15 April a.s., opdat do Staten in hun a.s. Zomerzitting nog een besluit zouden kunnen nemen voor ge lijk bedrag als de gemeenten geven en aan het rijk kan worden gevraagd pen bedrag gelijkstaande met wat provincie en gemeenten te zamen geven. Zoo is toch de gang van zaken. Deze gelden dienen voor kosten van voorbe reiding en onderzoek en worden bij (le totstandkoming der'Maatschappij terugbe taald. Bovengenoemd verzoekschrift luidt als volgt: EdelAchtbare Heeren, Ondergeteekenden, te zamen vormende het Comité van Actie tot verkrijging van een drinkwaterleiding voor geheel Zeeuwseh-Vlaanderen, wenden zich hij dezen tot U met eenige m-ededeelingen en tevens met een dringend en ernstig Verzoek. Op initiatief van eenige leden -d-er Pro- vvinciale Staten en eenige Burgemeesters uit Zeeuwseh-Vlaanderen werd d.d. 14 December 1916, te Terneuzen een ver gadering gehouden, waartoe alle leden der Prov. Staten en alle Burgemeesters van Zeeuwseh-Vlaanderen waren uitge noodigd en waarop ook verreweg liet grootste gedeelte der uitgenoodigden ver schenen waren, ter bespreking van de tot standbrenging eener drinkwaterleiding in Zeeuwseh-Vlaanderen. Op deze vergade ring, waar ook aanwezig was de Directeur van het Rijksbureau voor Drinkwater voorziening, werd een Comité van Actie voor deze zaak gekozen, hetwelk voorstelt eenige "daarvoor aangewezen heeren in een 'Comité van Steun daaraan toe ie voegen, teneinde toch alle invloeden en krachten tot één groot en goed doel te doen samenwerken. Bij de voorloopige besprekingen werd mededeeling gedaan van den belangrijken arbeid op dit gebied reeds verricht door de Gezondheidscommissies in Zeeuwse!-- Vlaanderen, waarvan de resultaten be kend zijn. In overleg met het Rijksbureau moeten de pogingen der Gezondheidscommissies om deugdelijk water te verkrijgen op meer algemeene schaal worden uitgebreid e.i moet daarbij, omdat vermoedelijk ia Zeeuwseh-Vlaanderen niet voldoende hoe veelheid water is te verkrijgen, een onder zoek ingesteld worden naar den toevoer van water uit Noord-Brabant. De hoe veelheid water schijnt daar voldoende te zijn om ook geheel Zeeuwseh-Vlaanderen te 'voorzien. De wijze waarop dat moet geschieden vereischt een nauwkeurig en omvangrijk onderzoek, hetgeen meer onkosten met zicli brengt dan anders in normale om standigheden een Comité, hetwelk voor eenig district onderzoek doet voor den aanleg en de exploitatie eener waterlei ding, noodig heeft. Dewijl echter het Rijk buitengewoon be* lang in deze zaak stel vineie regelmatig steul voorbereidend onderzoell jkosten door een niet tel Gemeenten worden gev De regel is, dat voq voorbereiding door wordt bijgedragen als en de Gemeenten in d dier kosten komt voo i/4 voor de Provincie Rijk. In overleg met meent het Comité, dl de Gemeenten 10 cent subsidie gegeven wordt, drag bij elkander zal k bracht om de voorberg kingen en werkzaamhei voorbereiding te betaler onverhoopt en onverwj nog meer moest zijn, steld, dat het Rijk de extramaatregelen hier gewone deel, zoude b Dat is een subsidie ir heid kan de Commiss] geen hooger bedrag v: geëischt of gevraagd e, neer hetgeen te vei] waterleiding op deze wij ook dan geen finantieell de gemeente zullen no- De gang van zaken, voorbeeld ziet op Zuk kórt meegedeeld, is dan omschrijving van den waterleidingbedrijf op wordt uitgeoefend, n.l. Vennootschap, waarvan aandeelhouders zijn). D| het verzoekschrift pis Aangenomen nu eens! leitsberekening faalt ei zich vergist en de streel aansluit of niet vooruit hoeven de gemeenten g hen, dat zij zelve zu. betalen. Het Rijk en ■daarvoor wat men noer :tie beschikbaar, in de| renteloos voorschot, lie| teruggegeven te worder het bedrijf niet kan. 1 worden dan in laatste i] en aflossingen van d- gemeenten hebben gek matie van liet maatsci betaald. Men ziet, dat dus d der risico slechts haar leenen om het kapitaal Het eenige wat het dei-- kan, is de bijdrage i per inwoner), die gev de voorbereidende maa Door dat te betalen e. haar tusschenkomst voo] der risico voor haar, t- de waterleiding zeker t' in de bedoeling, warm stand komt, in elk gev onkosten terug te geven, een voorschot is. Het nut eener wate: gen lijkt de Commissie Gemeenteraden als in 1 ren niet noodzakelijk te Zeeland betoogde het giënische gronden voor de belangen voor den komen zeker nog de s! den-de eischen voor de len van vervoer en de Ondergeteekenden vei gemeenteraden in Zeel zullen medewerken doq gevraagde subsidie t iemand uit zijn midder de breede commissie ter belangen. Moge door eendracht deren vooruitgaan. Het.Coij (w.g.) F. Q. C. M. II (w.g.) M. BLEIKER. (w.g.) Iz. ERASMUS. (w.g.) L. J. DEN H( (w.g. P. W. MAAR1 (w.g.) F. J. L. M. VAÏ (w.g.) D. H. VAN ZU (w.g.) Mr. P. DIELE Terneuzen, Februari De vermoorde I i c i e Onder buitenJ ken van deelneming vj militaire eerbewijzen opl graafplaats te 's-Gravenll steld het stoffelijk ovl Maandag in de AlexanJ Vermoord gevonden am cier Galle van het wl tillerie. Met den inspeel artillerie, generaal-majol gouverneur der residentil Kemper, den kolonel-coil 2e regiment veldartillerl plaatselijk commandantl ren aan de groeve aanl dene hoofd- en verderj uit Bergen op Zoom, dil zoensplaats van den ov-l vele .andere militairen. I gedekt met tal van kranl eieren, onder-officieren I 'het wapen waartoe Gal pitein baron Van Boetzl kwartiermeester Van de| ie nagedachtenis van

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 2