De Groote Oorlog. Dinsdag 13 Maart 1917. Dertiende Jaargang en?. In Veeteelt No. BI. Mijnt «fa MAANDAG JNflSIU- <n VHEIVOKO. Losse Oorlogsberichten Jndijke /tót f20 b. ie R„ 38 j., schip- gd van diefstal. Isdag werd gJhier laris 'H. W. Neer- lei, in. het open- onhuis met erf te fA. 80 c.A. Kooper Irens ,Tr. te Hee plus f 10 voor ac- voor onkosten. I derdag werd alhier F. van Tichgelen, en Notaris H. W. ïpolder, in hetopen- Ivoonhuis met erf, ot 1 A. 30 c.A. Koo- I te Hoedekonskerke, 1' rd f20 voor acces- (indere- en 8Va pet. tl. ferd aanbesteedhet ofdplaatThornaes- jischrijver was dhr. lor f 149.92. laamsche ïramweg- Hanbesteed 't maken kunstwerken voor |amide. Laagste in- gebroeders Aer- met f86.700. Z L. M. Hulst. houden vergadering de voorzitter o. a. commissie uit de I te benoemen, wier leursies voor te be- I waar voor de land je], onder wier toe- groote schaal zou- |d, met soorten van |sen, van de edelste die beste soorten, tusschen de leden In een tehuis op te linde jongelieden do f! de landbouwwinter- le kunnen bijwonen, I tar te hebben onder een soort externaat. te Stand. 9 Maart. |fte: 8, Desideer Wa- en 'Maria Paulina, Ived. van Franciscus nus Johannes, z. v. plholmina. Maria van Lria, 5 mnd., d, v. I Hendrika Pieternella llndertrouwd: L. A. IK. ,J. Endhoven, jd. V, jm. 25 j. en A. C. [Merk, jm. 27 j. en llijen, jd. 25 j. Ier, geb. de Vos. d. naand Febr. IGehuwd: 22, .Johan- I, 26 j. jm. te Uden en |>k, 3 lj. jd. er Jan, z. v. Pieter lina Blok; 8, Hendri- iendricus Heinsen en p, Johanna Tannetje, Houte en Machalina J Jacob, z. v. Steven |na Levijn; 15, Eliza- r. Philippus Cornells van Dijke21, Janus |Jan Adriaan van de Adriana de Hamer; Leo Phanuël Kalle Verhoeven, larinus Walraven, 21 is Jacobus Walraven srichfen. tracht maakt Macht", jndijke, 7 Maart '17. 12.50, idem over land 60—f 63 per 1000 K.G. czee, 8 Maart 1917. 12-'"', rekenprijs f 1.10 f 2.a f 0.kleine deieren f 0.a f 0. K.G. Aanvoer Eieren kzee, 8 Maart 1917. f Haver f erst fa f i f—Chevalier oer 100 K.G.Rogge Iruine Boonen f24. onen fa f a 1 Kroonerwten lokkers f 22.af 26. L a f 7.50 per H.L. Ajuin f 0.a f 0. aad f a f regeeringsprijzen. 25, Duitschland f 10.70, NIEUWE ZEEUWSCNE COURWIT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór klif drie en Vrijdag vóór een hut 'b namiddags. Kantoor V. d. Administratie: Gangepoorfstraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjj». Advertentiën van 1—5 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 J< berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de Mi JM JM gulden bij verlies van.beide MM JM gulden bij directie uitgereikte polis, zjjn, overeenkomstig de I III I handen, voeten of oogen. I I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 I 11 I Voorts bij ongeneeselijke I I B hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; of oog; duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Wm JM gulden bij JM JM gulden bij A gulden bij I I verlies van een 1111 verlies verlies van M I B hand, voet I 11 I van een 1% I I een M of oog; duim; wijsvinger gulden bij verlies van eiken andereu vinger. De Zeeuwsch-Vlaamsche Wa terleiding. Op verrassende wijze begint het oude „Staatsvlaanderen" zich los te werken uit zijn isolement, dank zij de krachtige po gingen daartoe door zijn nijvere, ener gieke bevolking aangewend, dank ook den steun, die de landsregeering aan die po gingen verleent en daarmede eene oude schuld inlost. Het is alsof men van alle alle zijden wil toonen, dat Zeeuwsch- Ylaanderen niet een soort van aanhangsel is aan het Nc,derlandsch grondgebied, piaar wel degelijk een vast en integreel- rend deel van het koninkrijk uitmaakt en zijn bevolking met hart en ziel be hoort tot de Nederlandsche familie. Er wordt dan ook de laatste jaren vfte.l ge daan om het verkeer tusschen Zeeuwsch- Vlaanderen en het overig Nederland zoo goed en gemakkelijk mogelijk te maken, terwijl men in het land zelf door een uitgebreid net van tramwegen handel, nijverheid en landbouw wil tegemoet ko men en door het scheppen van goede ver zendingsgelegenheden voor verschillende producten tot grootere productiviteit aan sporen. ATog een ander groot werk, dat ook onder hygiënisch opzicht, om van andere voordeelen te zwijgen, van het grootste belang is, wil men nu in Zeeuwsch- Vlaanderen gaan ondernemen, namelijk een waterleiding, zulks op het voorbeeld van Zuid-Beveland, Tholen enz. Wij zijn overtuigd, dat onze Zeeuwsche lezers, voornamelijk die in Zeeuwsch-Vlaanderen, met groote belangstelling zullen kennis nemen van de bijzonderheden, welke wij daarover in dit nummer ten beste geven. Onze beste wensehen gaan uit voor de tot standkotning van dat werk. Een bede. In dit. nummer onzer courant slaakt een missionaris een bede om hulp tot zijn Zeeuwsche geloofsgenooten. Hij doet dit uit naam zijner medebroe ders die in het heetste gedeelte van tro pisch Afrika aan zeer onbeschaafde wil den het Evangelie verkondigen en dien inboorlingen met de Boodschap des Heils de goederen der beschaving brengen, ge- ent op den christelijken stam. Het is een schijnbaar onvruchtbaar deel van 'sHceren wijngaard, dat. die wakkere zendelingen hebben te verzorgen: zij kun nen in waarheid met den Psalmist getui gen, dat zij, uitgaande in hun missieland, „in tranen zaaien". Vele der hunne.n vielen aan het. moor dend klimaat ten offer, ook een zoon van Zeeland liet zijn leven in dienst van Zijn Goddelijken Meester voor het heil dier heidensche volken, wier uiterste on beschaafdheid den missionarissen dwingt tot allerlei handenarbeid, wat hun een kostbaren tijd ontrooft, dien z(ij zoo hard noodig hebben voor hun geestelijk werk. Kon hun arbeid meer gecentraliseerd worden, zoodat zij aan hunne bekeerlin gen verschillende kundigheden, voorname lijk het handenambacht konden leeren, dan zou daarmede een stap zijn gezet in de goede richting. Hoe dat nu kan geschieden, wordt door den missionaris, pater Van Haeren, in zijn bede om hulp nader ontvouwd. Zelf kwam 'bij ons om opname van zijn bede in de courant, verzoeken. Hij had verschillende jaren in de missie door gebracht en men kon het den kloeken ge loofsverkondiger aanzien, dat hij den last van den dag en diens hitte had gedragen. Maar uit gansch zijn gesprek klonk de toon van blijmoedig vertrouwen op de hulpvaardigheid der Katholieke Zeeuwen, speciaal die van het Goesche lnnd, dat twee stoere zonen, de eerwaarde heeren limans en Rijk aan zijn missiecongre gatie afstond en zoodoende het voetspoor bleef betreden van den groote Goesenaar Caspar Berse, die als zendeling in de Indien door apostolischen ijver en heiligheid van leven zich de ondubbel- zinnigste lofspraak van niemand minder dan van den H, Franciscus Xaverius ver wierf en onder de geloofsverkondigers als een andere Paulus uitblinkt. Moge de bede van pater Van Haeren verhooring vinden. Wij, Katholieken, heb ben te zorgen, dat het universeel karakter d'er H. Kerk steeds uitschittere en dat kunnen wiji door onze missionarissen te helpen en te steunen met onze gaven en gebeden. Geen voortreffelijker werk dan dit, want, zegt de H. Dyonisius„van alle goddelijke werken is dit het godde lijkste met God mede te werken aan1 het 'heil der zielen." De Duitsche toebereidselen voor een offensief in het Westen. Over (de militaire vooruitzichten aan het Westelijk front, schrijft de „New Sta tesman" Gewoonlijk in dezen tjjd van het jaar toonen de Duitschers een toenemende ac tiviteit, hetgeen men een eigenaardigheid van hen zou kunnen noemen. De maan den Maart en April zijn maanden, waar in een doorgevoerde slag aan het Rus sische front vrijwel tot de onmogelijkhe den behoort. Door in dit jaargetijde een offensief aan het Westelijk front te be ginnen, zijn de Duitschers in staat be hoorlijk één ding tegelijk te doen. Om de zelfde redenen zijn voor ons (ie latere maanden meer geschikt, daar het voor ons er op aan komt, om tegelijkertijd en gemeenschappelijk op den vijand los te gaan. Hierom is het waarschijnlijk, dat evenals in 1916 ook in 1917 een Dutisch offensief en niet een Fransch of een Britsch de eerste groote militaire gebeur tenis zal Zijn. Hierop Wijst ook de zwakke tegenstand van den vijand tegen de Brit- sche activiteit. Dit schijnt namelijk te wïjL zen op een besparing van krachten voor een concentratie elders. Vermoedelijk zijn de toebereidselen ditmaal getroffen op een werkelijke reusachtige schaal. De vrijge komen troepenafdeeling uit Roemenië zijn naar het Westen overgebracht en andere reserves zijn verzameld in DuitschlanrJ zelf. Het aantal divisies is, gelijk bekend, gedurende het laatste jaar aangegroeid, doordat men een bataljon infanterie van elk regiment heeft afgenomen en op die wijze een divisie van 9 bataljons in- plaats van 12 heeft samengesteld. Veel troepen konden ook naar het front ge zonden worden, doordat Belgen en Polen voor het werk in Duitschland worden ge bruikt. Boveudien heeft men zeer waar schijnlijk igeput uit de toekomstige reser ves. Op deze wijze kunnen wij veilig aan nemen, dat het Duitsche veldleger thans meer dan 250 divisies telt en numeriek de sterkste troepenmacht is, zoowel in manschappen als in kanonnen en vlieg tuigen, die nog ooit tegenover ons heeft gestaan. Om dezelfde redenen, die ver leden jaar golden, ka.n men ook thans verwachten; dat de Duitschers met hun voornaamste macht zich op de Franschen zullen werpen. Zij mogen sommige schijn bewegingen uit gaan voeren tegen de Britten, maar daarbij zal het blijven. Hun doel is en blijft een succes te behalen binnen den kortst mogelijken tijd, dat den tegenstander moet verlammen on naar alle waarschijnlijkheid zullen zij' dezen slag trachten te slaan op een gedeelte van de frontlijn, die niet al te ver verwijderd is van Parijs. Wij moeten ons hoeden voor het denkbeeld, dat het. voor ons op de een of andere wijze een voordeel zou zijn-, dat zij de aanvallers zijn en wel om de reden, dat zij dan spoediger uitgeput zouden zijn. De nieuwe tactiek heeft ook hier de traditie omvergeworpen en de verliezen van de aanvallers zjjn volstrekt, niet, meer zooveel hooger dan van de verdedigers. (,,De Tijd.") De strijd aan het Westerfront. LONDEN, 10 Maart. (R.O.) Het Engel- sche communiqué meldt: Wij vielen het dorp Mes en de verdedigingswerken in de nabijheid aan en veroverden deze. De opmarsch strekte zich uit over een front van drie mijlen. Wijl maakten een be langrijk aantal gevangenen, waarvan er 100 meeds in de verzamelstations zijn aangekomen. Wij namen vier loopgraaf- mortieren en 15 machinegeweren. Onze verliezen zijn licht. Gisteren voerden onze vliegerpatrouil les hevige gevechten met sterke vijande lijke formaties. Vier onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Een vijandelijk toestel is, naar bekend is, neergehaald. BERLIJN, 10 Maart. (W.B.) Bij hoogte 185 ontwikkelden zich opnieuw hard nekkige gévechten. Bij een schitterend on dernomen aanval slaagden de Duitschers er in, de Champagnehoeve met de aan sluitende loopgraafgedeelten te heroveren. Na een roffelvuur der Franschen, slaag den zij er bij een in den avond onder nomen aanval in, zich in deze gedeelten, alsmede in enkele stukken der voorste loopgraaf te nestelen. De Duitsche aanval in het bosoh van Caurières werd na korte voorbereiding door de artillerie ondernomen. Verras send drongen de aanvalsafdeelingen in de Fransche loopgraaf. Waar de verdedigers tegenstand boden, werden zij neergeslagen. De anderen wierpen de geweren weg en sloegen ijlings op de vlucht, zoodat de aanvalstroepen onbelemmerd de vijande lijke stelling konden verwoesten en de schuilplaatsen in de lucht doen vliegen. De Engelschen bedreigen Bagdad. Te Londen liepen Zaterdag geruchten van de inname van Bagdad door de En- gelschen. Die geruchten zijn lot heden niet bevestigd. Het zal echter wel niet lang duren of de Engelschen zullen dit wapensucces kunnen boeken, want vol gens het Engelsche stafbericht uit Meso- potamië, kampeerde de Engelsche caval- lerie reeds vorigen Woensdag op 14 mij len afstands van die stad. De Turken trekken zich voor het zegevierend En gelsche leger terug, terwijl zij zich ook door de Russen bedreigd zien, die van den kant van Perzië oprukkende, Haman- dan hebben ingenomen en daar al een honderd kilometer van vandaan zijn. Zoo tracht men van weerszijden de gewichtige Duitseh-Turksche verbindings lijn Berlijn—WeenenConsta.ntinopel Bagdad af te snijden. Tot goed begrip van bovenstaande, la ten wij het volgende stukje oorlogshistorie volgen Reeds in December 1914 waren de En gelschen hun expeditie in Mesopotomïë begonnen met, de landing te Koerna aan de Perzische Golf. Op het eind van No vember 1915 had de vergeofsche aanval op Bagdad plaats, die met de capitulatie van Koet-el-Amara in April 1916 eindigde. De nieuwe Engelsche expeditie begon in NovemberDecember van het vorige jaar. Toen de Engelschen hun vergeefschen aanval op Bagdad uitvoerden, waren ook de Russen aan de Pérsische grens drei gend aan het oprukken in de richting van de Turksche verbinding met Bagdad. In het voorjaar van 1916 zetten zij hun succes nog voort, maar in den vorigen zomer hebben de Turken hen weer ver jaagd. Nu is het blaadje omgekeerd. N.B. Bovenstaande was door ons ge schreven, toen wij vanmorgen het na volgende draadbericht ontvingenBad- dad gevallen. Hiermede hebben de Engelschen een onder moreel opzichl belangrijk succes be haald. Hoeveel onderzeeërs heeft Duitsohland? Duitschland, zeide de Hongaarsche af gevaardigde Rakoysky tot een correspon dent. van „Do Tijd" te Boedapest, be schikt over zóóveel onderzeeërs, dat het in staat is den „rücksichtslosen" onder zee-oorlog door te zetten. Hoe groot de Duitsche onderzee vloot is, kan ik natuur lijk niet zeggen, maar dat kan ik genist mededeelen, dat het aantal der Duitsche onderzeeërs ver boven de driehonderd is; buitendien worden er elke week een zeker aantal nieuwe duikbooten bij gebouwd. Een toespraak van Wilson. NEW-YORK, 10 Maart. (Havas.) Aan hot traditioneele banket van het nationaal- democratische comité hield president Wil son een toespraak, die op de aanwezigen goeden indmk maakte. Sprekende over den oorlog, zeide hij: Het is mijn overtuiging; dat de huidige verschrikkelijke oorlog nooit zou zijn uit gebroken, indien alle Europeesche naties een democratische regeering zouden heb ben gehad, zooals wij en zooals in Euro pa Frankrijk en Engeland bezitten. De oorlog brak uit door den wil van zekere autocratische regeeringen, tegen den wil der volkeren. De president zeide Verder: De eerste voorwaarde voor den toekomstigen vrede zal zijn, dat geen enkel volk zal kunnen worden geregeerd tegen zijn wil en dat geen enkele regeering zal kunnen heer- schen over een bevolking, die weigert haar te erkennen. Beschouwt, zoo voegde de president er aan toe, wat sedert veertig jaren in Elzas- Lotharingen geschied is. Daar ziet gij een eenig voorbeeld van wat moet worden belet, indien gij een blijvenden vrede wilt. Eindigende, uitte Wilson de hoop, dat de Vereenigde Staten deel zouden nemen aan het herstel van den algemeenen vrede, doch verklaarde, dat deze deelneming vooral zou plaats hebben om voldoening te verkrijgen voor de gerechtvaardigde ver langens der volkeren. De samenzwering in Engeland. LONDEN, 10 Maart. (R.O.) Hedenavond werd door het „Central Criminal Court" vonnis geveld tegen de vier personen, beschuldigd van samenspanning tot moord op Lloyd George en Henderson. Mevrouw Wheeldon werd veroordeeld tot 10 jaar dwangarbeid; Alfred Mason tot 7 jaar; Winnie Mason tot 5 jaar. Harriet Wheeldon werd niet schuldig be vonden. De strijd in Mesopotamia. LONDEN, 10 Maart. (R.O.) Het Engel sche communiqué uit Mesopotamië meldt: Onze kanonneerbooten en onze ruite rij ontdekten Woensdag, dat de vijand met een vrij sterke troepenmacht de linie der Dialahrivier bezet hield. Wij vielen den vijand Donderdag aan. De vijandelijke stelling te Ctesphon was zeer zorgvuldig voorbereid. De ontrui ming is veroorzaakt door onzen snellen opmarsch van Asisije. Duitschland en Amerika. LOS ANGELES, 10 Maart,. (R.O.) Ka pitein Alfred Fritzen, waarschijnlijk een Duitsch marine-officier, is gearresteerd in verband met het complot om het 'Wel land-kanaal in de lucht te doen vliegen. Fritzen Was een agent van Papen. (Papen was indertijd militair attaché bij fle Duitsche ambassade te Washington. Red.) De „United Press" meldt uit Washing ton: President Wilson zal spoedig het he vel uitvaardigen om koopvaardijschepen te bewapenen. 'De hoogste autoriteit in het land heeft geadviseerd, dat hij de be voegdheid daartoe heeft, zonder de goed keuring van het Congres daartoe noodig te hebben. In den Senaat zal het. amendement op liet reglement van orde om de be raadslagingen te doen eindigen, indien daartoe met twee-derden der stemmetn wordt besloten, spoedig worden aangeno men. De afvallige senatoren worden scherp aangevallen en als landverraders uitge kreten. Bewapende Koopvaardijschepen. De Fransche bladen melden, dat te Parijs met groote instemming de verkla ring van den Spaanschen minister Ro- manones ontvangen is, volgens welke bij gewapende handelsschepen toegang tot, dé Spaansche wateren zal veTleenen. Men ziet hierin een belangrijke toenadering tot het Amerikaansche standpunt. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van (3 Maart.: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, zwaarbewolkt met tijdelijke op klaring, waarschijnlijk eenige regen. Weinig verandering van temperatuur. Uit België. Van de grens wordt gemeld: Zoo goed als alle Kempische Bosschen worden op vreeselijke wijze door de Duit schers geplunderd. Het hout wordt per as naar het Westen via Antwerpen ver voerd. Men bericht ons, dat de nieuwe onder pastoor vau Beveren (Waes) België, die een lichtzinnig meisje, dat met een Duit- schen officier omgang had en wier broeder bij het Belgische leger aan den User dient, toevoegde: „ge zou'dt beter aan uw broe der denken", op aanklacht van die deerne tot eenige dagen gevangenisstraf is ver oordeeld geweest. Alen schrijftIn België zijn de Duitschers nu reeds bezig met aanwijzingen te doen voor het akkerwerk in de komende we ken. Uitgebreide stukken land -worden ge reserveerd voor peulvruchten en aardap pelen. Onder Duitsche leiding is met de bemesting een aanvang gemaakt. Zelfs wordt reeds door een groote massa ar beiders voor Duitsche rekening de grond omgespit. (D. v. N. Br.) De Toorts meldt: De Raad van Vlaanderen heeft voor zetel het Paleis der Academie in de Her togelijke straat te Brussel. In datzelfde gebouw woonde eens de Prins van Oran je en werd koning Willem III geboren. Twee voorzitters hebben de leiding dei- werkzaamheden van den Raad. Verder zijn de 30 leden ingedeeld in verschillende commissies, die overeenkomen met de tien Belgische ministeries van voor den oorlog. Be voedingscrisis in Pruisen. De Staatssecretaris van het voeding wezen, Michaelis, heeft Woensdag in het Pruisisch Huis van Afgevaardigden ocer het voedingsvraagstuk eene rodevoezing gehouden, die den indruk maakt van een alarmkreet. Het is nu twee jaar gegaan en daarom denkt men, dat het ook het derSe jaar wel gaan zal, zoo redeneerde hij. Doch er moeten zeer doortastende maatregelen' worden genomen, zoolang het nog tijd is. Voor de voeding dient alles gebruikt te worden wat te vinden is, niet alleen het reeds in beslag genomene, maar ook de reserves. De levensmiddelen moeten streng worden gerantsoeneerd, en de mi nister zal „wie mij kent, weet het", zeide bij z.icli daarbij door niemand laten bedriegen, door niemand van de wijs laten brengen. Want de toestand is, volgens Michaelis, hoogst ernstig. Men vei-keert in den „uiter sten nood". Nog somberder dan bet ta fereel da.t staatscommissaris Michaelis hing, was de schildering, die de socialist Hofer van den toestand gaf. In qen nij- digen aanval op het Pruisische jonker- dom, dat, volgens hem, den oorlogstoe stand uitbuit om geld te verdienen, verklaarde hij, dat „het volk thans honger lijdt" en nog moer uitge mergeld Wordt door de „voorraad-politiek" en uitbuitingsmanoeuvres der agrariërs. De toestand is erger dan men erkennen wil; het -aantal zelfmoorden nil wan hoop neemt toe. Ouders dooden hunne kinderen, omdat zij hen niet voeden kun nen en dan wil men de prijzen der aard appelen nog verhoogenl Heeft de regeezing nog niet genoeg aan den haat die, als een lawine tegen haar aan zwellend, de wereld vervult? Wil zij pok nog den haat van het eigen volk

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1