\AD. Inbesfedinj De Groote Oorlog. No. 29. [ardappelen. Donderdag 8 Maart 1917. Dertiende Jaargang I nt-Aardappelen ARWESTROO HOEN GULDEN. RIJNSTRAAT 11. tjn - Telef. 2267. Verschijnt eiken MAANDAG-, WQEISDAG- en VRIJDAGAVOND. an te besteden: PETRUS HOPMANS. III. (Slot.) coop bij inschrijving: 'LAMING te lersek" leubileerde Kamer: ineensluitende Kamers, Losse Oorlogsberichten Welk weder zullen wij hebben? T. A. TEN CATE. [5.met premie-uitloting 1 Juli a.s. der volgende 25000.— 50.0.— 1000.— 100.— p van een Notaris en wordt eenige groote bladen, jng onverkort het eigendom re uitgelote obligatiën over- |>ot en wel voor 't eerst in Ie trekking betaald zonder Zeeland, J. VAN ACKER, aanvragen ter deelname jentschappen te richten. rsdraad No. 13, te geven door NIEUWE ZEEUHSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór kalf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gaiuepoorfafraaf C 209, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bjj abonnement Bpeciale prijs. Advertentiën vim 16 regels ƒ0.50; iedeTe regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 berekent», Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de mm gm mm gulden bij verlies van' beide gm gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de I 111 handen, voeten of oogen. J IZ II verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 I Voorts bij ongeneeselijke 1 I 0 hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. P" gulden bij A gm gulden bij gulden bij §3* I 1^ I I verlies van een 11 11 I verlies l_^ I I verlies van 1 1 I hand, voet 11 11 I van een 1% I I een M of oog; duim; wijsvinger guides bij verlies van eiken anderen vinger. ■TUUR van den Nieuwe Kraaijert- il op ïdag den 12 Maart 1917, riddags om 2 uur in het koffie- de Wed. van dsn Bdlck te hoek trachten Het begrindén van ver- billende wegen en wegsge- elten in dien polder ter ge- menlijke lengte van 12773 met de levering der daar- benoodigde materialen ijzing zal plaats hebben op den aanbesteding, des voormiddag! ur. samenkomst aan de h; Kraaijert". kken zijn tegen betaling van f 0.75 baar ter drukkerij van de firma KtSAAN LE L'OÏNTRE te Goes, Het Bestuur voornoemd, BOONMAN, Dijkgraaf. G. P. TIMANS, Ontv.-Griffier. door d? genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel Bisschop van Breda. lluisprelaat van Z. II. den Paus, Assistent- Bisschop bij den Pauselijken troon, ain de Geestelijkheid en de Geloovigen van one Bisdom Zaligheid in den Heer. In onzen bedorven tijd, nu, het onge loof en hot zedenbederf op schrikbaren de wij-ze in de hand worden gewerkt, zijn de geestelijken alleen niet bij machte den stroom, des bederfs te stuiten !en het gebrek) aan godsdienstkennis te verhelpon, zij heb ben hulptroepen noodig. Tot die hulp troepen behooren de goed-onderlegde Tee- ken, die uit oprechte liefdia voor den naaste zich aanbieden om achterlijke en verwaarloosde Janderen voort te helpen bij 'het aanleeren van den katechismus, een heerlijk liefdewerk, dat vooral in de steden met vrucht zal beoefend worden. Mogen de hulpvaardige leekenaposte'en in aantal toenemen en met hemelschien; ijver bezield zich alle moeite getroosten voor die yerlaten zielen, die zij door hun opofferende liefde wellicht voor iden hemel zullen winnen. Tot die hulptroepen behooren niet het minst onze religieuze Broeders en Zusters en onze Katholieke onderwijzers, die door God geroepen zijn tot de verheven bedie ning om kinderen voor den hemel op te voeden. Do eerste taak, hun opgelegd, is do kennis van God, van de geloofswaar heden en de zedewetton te verspreiden, te prenten diep in den geest der kin deren. Hiervoor is hun echter noodig te zorgen, zelf in den godsdienst goed onder wezen !te zijn. Het zal derhalve hoogst nuttig zijn voor hen, die de allerklein sten aan hun zorgen zullen zion toever trouwd, om hen voor te bereiden tot de eerste H. Communie, Katholieke opleiding to zoeken voor bewaarschoolonderwijs, en voor hen, die aan de leerschool zijn ver bonden, een cursus te volgen in gods- .Jdienstleer 'en een. diploma van godsdienst- kennis-' te behalen. In de naaste toekomst itoch zal 'zulk een diploma gevorderd wor den f>m in aanmerking te kunnen komen voor -een benoeming aan bijzondere Katho lieke scholen, wier getal ondier onze aan- ïlmoediging yan lieverlede toeneemt. Het program^ der leerschool wordt aldoor hoo ger opgevoerd, de eisch des tij-is is de kinderen tot hooge ontwikkeling te bren gen, jn alle aardsche kundigheden (moe ten zij onderlegd worden, daaraan moet alle zorg en bijna alle tijd worden besteed. Voor het aanbrengen der voornaamste, Womoldinflic'16 meest noodzakelijke, onmisbare kennis van -ea. den godsdienst worden §lechts weinig .ekend geschikt voor werkhout. fcjrell beschikbaar gesteld en staan soms i. f» lever gebrekkige hulpmiddelen ten dienste. Omi de liefde tot de onsterfelijke zieltjes, die vpm Uwe zorg worden toevertrouwd, reli- Mze en lcekenonderwijzers en -onder- a>ressen, smeeken wij u naar best ver ban den priester behulpzaam- te zijn rf het aanleeren van den k'atechisnïus, bn jn de bijzondere scholen, want uit Ie openbare scholen is de godsdienst .oorgaans verbannen, te zorgen, dat uw -nderwijsin geheel zijn omvang, alle vak tea van het onderwijs, van den godsdienst 'oortrokken gijn. 'Het godsdienstig beginsel, zegt het. rraaa- .ement der Bisschoppen van 1868, moet fiheel het onderwjjs doordringen en over- aj moet de invloed van den godsdienst ■stond benoodigd zich doen gevoelen. De godsdienst moet. am A v-kztSri^l' ia alles doorstralen. .6ll MrUCIU^1 1 Doch hiermee is uw plicht nog niet werkend eezin Nieuwe WoWf fwvuld, gij moet. bovendien 'de kinderen Bkbaar bij B P. REMIJN, if'rpn- -godsdienst in beoefening te -r Noord Kraaijert 's Heer Aren»' brengen, de geloofswaarheden in 'hun eigen («1 -.et laven toe te passen, hun leven overeen- t- pomstig de geloofsleer in te richten. Hiernaar moet gij streven door uw woord, inaar nog meer door uw voorbeeld, dat een krachtigen invloed uitoefent- op het kinderhart. Gelijk Jezus eerst begon te ftoen en daarna te leeren, zoo ook moet vraagd prijsopgave van groote en kleine partijen. biedingen met prijsopgave en soort 1 DE JONG, Hillegom. e aan E'eg den trijvmgsbiljetten in te f op 15 Maart a.s., bij Terstond gevraagd lichting Kantoor, voor ongeveer1 pien. Br. met prijsopgave o. 1- d. B. TE KOOP J. VAN'T WESl'ENDE, 's gij eerst zelf .een voorbeeldig Christelijk leven leiden, om- uwe leerlingen op uw eigen levensgedrag te kunnen wijzen en tot navolging op te wekken. iWat een zegen voor een parochie, onderwijzers- en on derwijzeressen te hebben, die zooals wij er Goddank velen kennen, dagelijks O© II. Mis bijwonen, veelvuldig communi- ceeren en voor allen een voorbeeld zijn van Christelijkon levenswandel. Eendrachtige samenwerking van ouders, priesters, religieuze en leek'enonderwijzers en -onderwijzeressen voor d© god&Jienstig-a opvoeding van het kind, ziedaar een zwaarwiehtigen plicht, dien wij meenden u met alle klem te moeten voorhouden. Dringend smeeken wij u ons herderlijk woord, dat wij enkel uit liefde tot uwe kinderen tot u hebben gesproken, ter harte te nemen en den u voorgehouden plicht met Just en een heilig inzicht te ver vullen. Alvorens te eindigen verzoeken- wij ouder gewoonte uw gebed voor den bloei en de uitbreiding der Kerk. voor onzen H. Vader Benedictus XV, opdat God zijn pogingen pm den wereldvrede te herstel len zegen©, voor onze geëerbiedigde en geliefde Koningin en gelreel hot Koninklijk Huis, en ook voor ons, opdat het gegeven .worde (het ware geloof en den waren Chris- telijken geest in ons Bisdom te bewaren. Smeeken wij deze genade al door de machtige voorbede van onze goede Moe der Maria, do Patrones' van ons Bisdom. F.n zal dit ons herderlijk schrijven op de gebruikelijke wijze op Zondag Quin- quagenima in al de kerken van ons Bis dom en waar verder gewoon, van den predikstoel worden voorgelezen. Gegeven te Breda, 14 Febr. 1917. f P. HOPMANS, Bisschop van Breda. Op last van Z- D. Hoogwaardigheid, L. DE MEULEMEESTEB, Secretaris. Spanje en de Ver. Staten. (FRANKFORT, 4 Maart. (V. D.) De „Frank furter Zeitung" verneemt uit Madrid, dat de afgetreden Amerikaansche ambassadeur Gerard een eigenhandig schrijven van ko ning Alfonso aan president Wilson zal overbrengen. 100.000 Vrijwilligers voor den nationalen hulpdienst. LONDEN, 4 Maart. (Reuter). Neville Chamberlain, de chef van den nationalen hulpdienst, deelde heden in een redevoe ring mede, dat hij reeds honderdduizend vrijwilligers had voor het. nieuwe in- dustrieele leger en dat hij vertrouwde, het getal op een half millioen te kunnen brengen. Fransche soldaten. Sprekend over de Franschen, zeide de bekende Duitsche generaal Von Klück de vorige week in een interview: ,,De Fran schen zijn geestdriftige en prachtige solda ten, hetgeen trouwens in de Fransche tra ditie ligt. Men kan slechts met bewonde ring van de Franèche soldaten spreken." De duurte In België. Volgens mededeeling van naar ons land gevluchte Belgen, is het leven daar zóó duur, dat. het voor menschen van niet zeer groot vermogen haast, niet meer is vol te houden. Herderlijk schrijven van kardinaal Von Hartmann. KEULEN, 5 Maart. (Particulier). Kardi naal Von Hartmann heeft in een harder- lijk schrijven een 13-uren-geberl vóór het Allerheiligste uitgeschreven legen den vier den Zondag van de Vasten. De kardinaal gaat uit van de overtuiging, dat ongetwij feld in de naaste toekomst belangrijke oorlogsgebeurtenissen op handen zijn, die over het lot van het, Duitsche volk gaan beslissen. Hij voelt zich derhalve gedron gen, de hem onderhoorige geloovigen lot. een vurig gebed aan te sporen. De biddag wordt 's avonds beëindigd met. de Litanie van Allerheiligen, het vredesgebed des Pausen en den zegen met bet. Allerhei ligste. (Maasbode.) Een Duitsch succes. Op hel Verdun-front, juist daar, waar de Franschen dit bij hun offensief in 't laaste deel van 't vorig jaar zoo aan merkelijk hadden vooruitgebracht, hebben de Duitschers 'n krachtigen aanval gedaan en daarmede 'n voordeel verworven. 't Duitsche legerberieht meldt 't nemen van een reeks Fransche stellingen bij het Caurières-bosch over een breedte van 1500 meter. Het Fransche legerberieht van Maandag middag _geeft het 'échec toe. In het avond- communiqué wordt echter gezegd, dat aoor een tegenaanval een "deel er van weder heroverd worden kon. Een samenzwering tegen Wilson. NEW-YORK, 6 Maart. (R.O.) De po litie van Hoboken, heeft Fritz Kolb in hechtenis genomen, die bekende betrok ken te zijn in een complot van een bom aanslag op Wilson. Hij was ook betrok ken bij bomaanslagen op magazijnen bij de haven van New-York. Twee totaal afgewerkte bommen wer den in zijn kamers in een hotel tegen over de kade, waar de Duitsche stoom schepen gemeerd liggen, gevonden. Een dective verklaarde, dat dé bommen Maandagavond naar Wilson zouden ge zonden worden. NEW-YORK, 6 Maart. (R.O.) Kolb ver schafte inlichtingen, welke tot de arres tatie van twee andere personen als me deplichtigen aanleiding gaven. Hun na men worden voorioopig geheim gehoud- den. De politie stelt een onderzoek in naar de vertakkingen van het complot, dat naar verluidt de vernietiging van de Tampico-Oil-werken en van munitiefa brieken op het oog heeft. China en Duitschland. LONDEN, 5 Maart. (R.O.) De bladen ontvingen het volgende telegram uit Now- York: Volgens 'n telegram uit Peking stemde 't. kabinet unanium voor een af breking der betrekkingen met Duitsch land. De president keurde dit niet. goed en verklaarde, dat hij grondwettelijk alleen deze macht bezit. De minister-president diende zijn ontslag in. De andere mi nisters zullen waarschijnlijk hetzelfde doen. Kardinaal Mercier naar Rome? Uit Rome wordt aan de „Secoio" ge seind, dat in de kringen van het Vati- caan wordt bevestigd, dat binnenkort, kar dinaal Mercier naar Rome zal vertrek ken in verband met een kerkelijke plech tigheid, welke België betreft. Op het oogenblik onderhandelt de Hei lige Stoel met de Duitsche autoriteiten door bemiddeling van den nuntius te Brus sel over de wijze, waarop de reis van den kardinaal zal plaats hebben. De kardinaal zal België voor eenige weken slechts verlaten. Hij is speciaal door Z. H. den Paus „naar Rome ont boden. In verband met dit Pauselijk ver zoek, hebben de Duitschers geen bezwa ren in den weg gelegd. (Maasbode.) Do duikbootoorlog. GENEVE, 6 Maart. (H.N.) Hot Spaan- sche stoomschip „Infante Isabella", waar op de vroegere Amerikaansche gezant te Berlijn, Gerard, zijn terugreis naar Ame rika heeft-aanvaard, is volgens een draad loos bericht, het gevaarlijk gebied zonder eenig incident gepasseerd. De rede van Wilson. Bij do plechtige aanvaarding van den tweedon termijn van zijn presidentschap heeft Wilson den 5en Maart op het Capilool te Washington eene rede uitgesproken, waarvan, de telegrafische samenvatting volgons „De Maasbode" al dus luidt: Van het. begin af heeft het huidig con flict. onvermijdelijk zijn stempel gedrukt op onze gedachten, onze industrie, onzen handel en onze politiek. Het was onmoge lijk er onverschillig tegenover te staan of onafhankelijk er van te blijven. Ondanks vele verdeeldheden zijn wij nauwer te za- men gedrongen. Wij zijn diep onrecht vaardig behandeld op de zeeën, doch wij wenschten geen ongelijk to doen en on recht te begaan op onze beurt. Terwijl sommige onrechtvaardigheden, tegenover ons begaan, onverdragelijk wer den, is het steeds duidelijk voor ons ge weest, dat wij niets wenschten voor ons zelf, wat wij niet bereid waren te vragen voor de heele menschheid, n.l. goede be handeling, rechtvaardigheid en vrijheid om te leven en verzekerd te zijn tegen het georganiseerde onrecht. Het was in dezen geest en met deze gedachte, dat wij ons meer en meer er van bewust, meer en meer zeker er van zijn geworden, dat de rol, die wij wenschten te spelen, de rol was van hen, die den vrede willen verdedigen en versterken. Wij zijn genoodzaakt geworden ons zelf te wapenen om onze aanspraak te doen gelden op een zeker minimum van recht en vrijheid van actie. Wij staan vast in een gewapende neutraliteit, sinds het ons toeschijnt, dat wij op geen andere wij-ze kunnen toonen, wat bet is, waarop wij aanspraak maken en wat wij niet kunnen prijsgeven. Wij zouden zelfs door de om standigheden gedwongen kunnen worden tot een actieve bevestiging van onze rech ten en tot eon meer onmiddellijke deel neming aan de groote worsteling zelf, doch niets zal onze gedachten of ons voornemen wijzigen. Wij wenschen niets, wat alleen kan verkregen worden ten koste van een ander volk. Wij zijn niet langer „provincialen"; de tragische gebeurtenissen van dertig maan den in het leven ingrijpende verwarring hebben ons wereldburgers gemaakt. Er is geen temgkeer mogelijk. Ons eigen lot als nalie staat op het spel. De kwesties, waarvoor wij moeten op komen, zijn de volgende: dat allo naties gelijkelijk belang hebben bij een verantwoordelijk zijn voor don wereldvrede en de politieke stabiliteit dei- vrije naties dat het essentieele beginsel van den vrede is de actueel© gelijkheid der naties in alle rechtskwesties; dat de vrede niet veilig en rechtvaardig kan steunen op het aangenomen machts evenwicht; dat de regeeringen al haar rechtvaar dige macht aan de toestemming der ge- regeerden ontleenen; dat de zeeën gelijkelijk vrij en veilig moeten zijn voor het gebruik van allo vol keren onder de wetten, welke door ge meenschappelijke overeenkomst vastge steld zijn dat de nationale bewapeningen beperkt moeten blijven tot de noodzakelijkheden der nationale orde en binnenlandsche vei ligheid; dat, het plicht van iedere natie is alle. invloeden van eigen burgers in andere staten met het doel daar revolutie aan te moedigen ofte steunen, streng en krach tig te voorkomen ot te onderdrukken, oor deze beginselen kunnen wij allen te zaam gedwongen t.e midden van de gloeiende vuren, opkomen. M ij worden tot. een. nieuwe eensgezind heid, welke ons van alle partijdigheid en scheiding zullen zuiveren, één in de opvatting van onzen plicht en in het groote besluit om deze beginselen tegen over alle menschen boog te houden. Laat ons ons zelf aan deze groote taak wijden, waarvoor wij nu de hanci aan den ploeg slaan. Verwachting tot den avond van 8 Maart. Aanvankelijk stormaohtige Oostelijke wind, zwaarbewolkt, weinig of geen sneeuw met matige tot lichte vorst in het Noorden, in het Zuiden meer kens op sneeuw. Tempera tuur om het vriespunt. Sucoes der Italianen. ROME, o Maart. (Stefani.) Het staf- communiqué meldt: Op 4 Maart op het front in Trente grooter levendigheid van het geschut van de Travignolo-vallei tot boven-Cordevole. Bij het begin der vallei van San Pel- legri.no (Aviso) bracht een schitterende! aanval onzer troepen, .ons in het bezit van een sterke stelling, meer dan 2700 meter hoog. in het Costabella-gebergte. Wij maakten 61 gevangenen on namen I machinegeweer. Op het Giulia front nu en dan artille rie-gevechten. Ons geschut bracht ont ploffingen en brand teweeg in de vijande lijke linies nabij, Lastivnizza (Midden- Isonzo). Vijandelijke afdeelingen, die ouZe stel lingen ten Zuid-Oosten van Vertogbiz'za trachtten 'te naderen, werden aanstonds! afgeslagen. De onbeperkte duikbootoorlog. I'ABIJS. 5 Maart (Havas.) De volgende cijfers wijzen er op, hoe Duitschland zichzelf misleidt door te geloove.n in het beslissende resultaat van rijn duikboot oorlog. Op 24 Febr. 1.1. liepen 142, op 25 Febr. 126, op 26 Febr. 160 schepen de Fransche havens binnen. Gedurende ïle eerste week der blokkade was het gemiddeld© aantal der in Fran sche havens aangekomen schepen 108. De bewapening der Amerikaansohe schepen. WASHINGTON, 4 Maart. (Reuter.) De Senaat ging om 12 uur uiteen, zonder over de wet omtrent de gewapende'neu traliteit te hebben gestemd. Echter hadden 83 van de 96 Senaats leden een manifest onderteekend, waarin zij de wet ten krachtigste steunen cn de onmogelijkheid betreuren,, haar aan te nemen. Slechts '12 Senaatsleden weiger den te teekenen, terwijl er 1 wegens ziekte afwezig was. (Zie laatste berichten.) WASHINGTON, 4 Maart. (Reuter.) Naar wij van de meest gezaghebbende zijde vernemen, zal Wilson de koopvaar dijschepen bewapenen en andere stappen doen ter bescherming van de Amerikaan- schie scheepvaart, zelfs in geval de Se naat de wet. op de gewapende neutrali teit zou verwerpen. De president vertrouwd de macht (te hebben zulks te kunnen doen op grond van de stemming van het parlement en do algemeene houding, door den Senaat, aangenomen, die bewijzen,- dat hij1 het Congres achter zich hoeft. Bernstortfs houding in het complot. PARIJS, 4 Maart. (Havas.) Pit New-York wordt bericht: De Amerikaansche regeering bezit de bewijzen van de navolgende feiten: De Duitsche reg'eering gaf op 17 Janu ari 1.1. telegrafische instructies afin graaf Bernstorff, opdat, do machines der geïn terneerde Duitsche schepen bedorven en onbruikbaar gemaakt zouden worden, zoo dra de diplomatieke betrekkingen zouden worden afgebroken. Bovendien verzocht Bernstorff verschei dene malen verlof aan staatssecretaris Lansing, om een bijzondere cijfercode te mogen gebruiken, teneinde dringende te legrammen aan zijn regeering te zenden. Hij gaf daarbij zijn „oerewoord als gentle man", dat deze telegrammen alleen tan doel hadden, de goede betrekkingen tus- sëhen beide landen te bevorderen. Lan sing gaf dgn'rop hoffelijk zijn toestemming. Thans echter heeft men de bewijzen in handen, dat de bewuste telegrammen jnist ten doel hadden ©en samenzwering tegen Amerika te beramen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1