AD. besteding lelkkoeien, Oe Groote Oorlog. 'deeligs lenfokkers. ste Veiling No. 28. Dinsdag 6 Maart 1917. Dertiende Jaargang ijnfranje, i, Tafel- je prijzen. draad No. 13, geven door Teief. 2267. i Iz. BOONE, Nisse. ilingsvereeniging iezelinge en Omgeving" ag 3 Maart a.s., 00 K.G. Wijnpeen 00 K.G. Knolrapen 00 K.G. Bruine Uien /ruchten enz. ag 10 Maart 1917, in te besteden: ag 16 Maart 1917, ibliek verkoopen: Verschijnt eiken MAANDAfi-.JjfOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. PETRUS HOPMANS. Bisschop van Breda. V* Groote woorden. Welk weder zullen wij hebben Losse Oorlogsberichten 11- Idelaar" to 's-Heor Areiuls- DE WITTE, Langevoi-st- at de tot lieden door „De J a.s. zullen worden be ltevens aanbeveelt voor de J. NOTEBOOM. L. R. DE WITTE. u ekking en zal worden rond- dek- en 115.— veulen- gaarden die buiten den kring kocht, moet f 10.— veulen- worden. Aanbevelend, e Kapelle bij Goer. uur en vervolgens lederen >p hetzelfde uur. den o.a. geveild: De Secretaris, J. C. PERSANT SNOEP. TENS—DE KAM, Architect te zal op liddags ten lO'/a ure in Café te Kapelle, namens de Veilings- g „Kapelle-Biezelinge en Om- achten el bouwen van een Veilings- gebouw met Kantoor la' oppervlakte van 337 M-. en teekening a f 2.verkrijg- roornoemden Architect. 11 is M. C. SCHRAM te Kruinlngen n. ID/i uur, ten verzoeke van AGENAAR, op de door hem b ofstede te Waarde, om contant geld Ivers, eenig Melkgereedschap, ij draad, een Kippenhok en verder ten verkoop zal woruen len. HIM ZEEMDE COUM Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiên worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór kalf drlo en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoorfafraaf C 209, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale pr5s. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de Jfe gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de I 11 I handen, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 I 11 I Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; of oog; I dmm; wijsvinger De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam gulden bij A gulden bij gulden bij A BH jfl I I verlies van een verlies I I verlies van M 1 band, voet 11 11 I van een 1% I 1 een M f of oog; duim; wijsvinger gulden by verlies van eiken anderen vinger. door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel Huisprelaat van Z. H. den Paus, Assistent- Bisschop bij den Pauselijken troon, aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van ons Bisdom Zaligheid in den Hoer. II. Op den grondslag, door de ouders ge logd, bouwt de priester voort, wiens eerste en voornaamste plicht bet is godsdienst onderwijs te geven, hetzjj door prediking hetzij door katechismus. Rust op de zie lenherders de taak, hun onderhoorigen hot woord Gods te verkondigen., dan zijn van den anderen kant do geloovigen ge houden naar dat woord te luisteren, het diep in den geest en hart te prenten, en daarnaar hot leven in te richten. Mochten wij van al onze diocesanen kunnen ge tuigen, wat do Apostel Paulus zeide tot de bewoners van Thessaloniea: „Wij zeggen God. onophoudelijk dank, dat, toen gij het woord Gods ter prediking van ons ont- vingt, gjj het aangenomen hebt, niet als het woord van menschen, maar, gelijk het waarlijk is, als het woord van God, die Werkzaam is in u, die geloof hebt".l) Leert de droevige ervaring echter niet, dat er ook onder onze onderdanen on verschilligen gevonden worden ot hoog- hartigea, opgeblazen door men chrijjke we tenschap, <iio met germgsciiatting van het verkondigde woord Gods, den preek op Zon- en ieestdagen trachten te oniloopen, zoo hun dit niet wel mogelijk is, zich tijdens den preek met andere zaken be zig houden en door blijken van verveling en ongeduld andere toehoorders hinderen en dezen tot ontstichting strekken, met het onvermijdelijk gevolg, dat het woord Gods voor hen zonder vrucht blijft: het zaad van het woord Gods valt hier, zooals in de gelijkenis van den zaaier wordt gezegd, langs den weg, op den steengrond oi in de doornen. 2) Met de prediking van Gods woord kan de priester niet volstaan. Paus Pius X toch, die zjjii lof niet wil onthouden aan de kanselredenaars, die Gods glorie op recht zoekend, de waarheden des geloots verdedigen, of den lo£ der Heiligen ver kondigen, zegt dat het voornaamste werk verricht wordt door den katecheet. Déze moet de waarheden des geloois- en zede- leer uiteenzetten en verklaren, en wijl het doel van het onderricht is de ver betering des levens, moet de katecheet een vergelijking instellen tusschen datgene wat God wil gedaan hebben en wat de men- schen in werkelijkheid doen, hij moet ais met don vinger aanwijzen hoe de men sc hen hun leven moeten inrichten en hen ten slotte bezieion met afschuw van de zonde en liefde voor do deugd. Verheven is de taak van den priester, die in hot katechismusonderricht den klei nen, volgens het woord van den Apostel Paulus 3), molk te 'drinken geeft, d.i. de eerste beginselen der leer van het Evan gelie voorhoudt, en aan do grooten 'door voortgezet godsdienstonderwijs vaste spijs aanbiedt, d.i. hun de hoogere leerstukken verklaart, hen dieper doet doordringen in de geloofsleer, door weerlegging van de dwaalleer en door ontmaskering van den leugen en dan laster hen rotaraat vestigt in him geloof en hen strijdvaardig maakt, opdat zjj volgens het woord van den Prins der Apostelen 4), altijd bereid zjjn ter verantwoording ann ieder, die hen reken schap vraagt van de hope, die in hen is. In Zijn heiligen ijver voor de zielen heeft Z. H. Paus Pius X z.g. herhaalde lijk aangedrongen op het trouw vervullen van den priesterlijken plicht om gods dienstonderwijs te gwen. Het woord Hes Pausen herhaLend hebben wij eveneens onzen priesters op het hart gedrukt veel Werk te maken van 't katechismusonder richt. Bereidwillig hebben zij gevolg gege ven aan ons herderlijk woord en in pa tronaten, aan kweek- en normaal-, am bacht- en avondscholen, aan inrichtingen yan middelbaar onderwas de gsie^enheid opengesteld om een cursus te volgen van uitgebreid godsdienstonderwijs. Niets wordt onbeproefd gelaten oui onze jeugd degelijk te onderleggen in de godsdienst leer en aan hun levensgedrag geestelijke leiding te geven, opdat zij den kostbaren schat des geloofs en der deugd in do toekomst zouden bewaren. Doch al mogen onze geestelijken met onvermoeide krachts inspanning zich wijden aan de gods dienstige ontwikkeling onzer opgroeiende jeugd, hun pogingen zullen niet de ge- wenschte vruchten voortbrengen, als de noodige medewerking ontbreekt van 11e ouders. Dezen moeten goed beseffen, dat onze priesters, belast met de geestelijke leiding en vorming hunner kinderen, al leen dezer geluk beoogen, en dat niet de ouders een gunst bewijzen aan onze geestelijken, als zij hun. kinderen ge trouw naar het godsdienstonderwijs, naar congregatie pf patronaat zenden, maar dat de gunst alleen komt van den kant der geestelijken, aan wie de ouders allen dank verschuldigd zijn. (Slot volgt.) 1) I These. II, 13. 2) Matth. XIII, 18-22. 3) I for. Ill, 2. 4) I 'Petr. Ill, 15. „Het Volksblad", klein maar venijnig keffertje in het koor dergenen, die Duitschland als het groote en eenige „Un- gelieuer" aanbassen, vraagt in zijn jong ste nummer: Waar is Pasteur? M.a.w., waar is de man, die dea dollen hond de tanden zal uitbreken en onschadelijk maken. Met den „dollen hond" is Duitschland bedoeld, althans „het Duitsche duikboo tenstelsel en dat deel van het Duitsche volk, dat in den duikbootengruwel be hagen schept. Of zoo gaat „Het Volks blad" voort als dat niet het geval Is en zij dus met koel berekenend over leg de misdaden hunner onderzeeërs doen uitvoeren en toejuichen, dan lijken ze meer op tijgers". Men moet zeggen, het compliment is wèl vleiend. Wij hebben hier weer te doen met oen bundel groote woorden en krachttermen, die verbazend klinken en berekend zijn om bij den „man of the street" in te slaan, maar waar niets achter zit en die maar kwalijk do voosheid der rede neering, die zij omsluieren, bedekken. Zoo schrijft „Het Volksblad" aan het eind van zijn artikel, dat Duitschland ons eenige zijner schepen ten gebraike wil afstaan als vergoeding voor de bij de Scillyeilanden in den grond geboorde. Welnu, dat weerspreekt volmaakt het beeld, dat „Het Volksblad" van Duitsch land wil geven als van „een dollen hond". Een dolle, razende hond, een mensch die in razernij verkeert, slaan als een waan zinnigen rondom zich, zonder op iets te letten, zonder met iets rekening te houden. Maar Duitschland, let wèl op, houdt wèl rekening. Het betuigde bij monde zijner officieele vertegenwoordigers in den Rijkdag leedwe zen over bet torpedeeren onzer handels schepen en bood onzer regeering een aan tal zijner eigen schepen ter vergoeding aan. Nu kan men zeggen: dat wischt het onrechtmatige der duikbootentactiek noch de wandaad hij de Scilly-eilanden uit, of: de schadeloosstelling is onvoldoende. Goed. Maar daar gaat het hier niet om, het gaat hier alleen om de kwestie of Duitschland „een dolle hond" kan ge noemd worden. Niets is zoo verleidelijk, maar ook niets zoo gevaarlijk nis in deze tijden groote woorden te gebruiken ten overstaan van het lezend publiek, dat de gave der on derscheiding missende, zoo gemakkelijk zich door die groote woorden laat op- zweepen en drijven in een richting, die voor land en volk noodlottig kan worden. Doch nog veel erger wordt het als men zijn woorden niet kan waar mar ken en er maar op los schrijft, zonder na te gaan of er deugdelijke gronden aanwezig zijn voor het gevoelen, dat men met die woorden wil vertolken. En nu laten wij ten opzichte van het geïncrimineerde artikel van „Het Volks blad" nog onbesproken, dat Pasteur wel een geneesmiddel verschafte aan hen, die door een dollen hond gebeten waren, maar geen middel om dolle honden onschade lijk te maken. Doch het mooiste is, dat een blad der Entente, voor en met wie „Het Volksblad" door dik en dun gaat, juist ontkent, dat Duitschland met zijn ongebreidelden duik- boot.oorlog een dollen hond, een waan zinnige gelijk is. Het Engelsche blad „New Statesman" van 17 Februari schrijft: „Heel wat menschen zijn blijkbaar ge neigd den Duitschen duikbootoorlog „een voorbeeldvanlouter waanzin", den laatsten en grootsten misslag der Duitschers te zien, maar er is niets van waanzin aan. Integendeel schijnt het ons een onberispelijke berekening en een nieuw bewijs voor de wezenlijke be kwaamheid, waarmee over het geheel de Duitsche oorlogspolitiek wordt geleid. Duitschland weet, dal het, zooals de za ken nu staan, te land en ter zee verslagen is; een volstrekte nederlaag met de wa penen is voor de Duitschers slechts een kwestie van tijd. Him legers zullen het misschien nog een zes maanden of acht tien maanden uithouden, maar het einde zal hetzelfde zijn; er is niet alleen geen waarschijnlijkheid, er is zelfs geen rede lijke mogelijkheid, zich met goed gevolg tegen de vereenigde aanvallen der geal lieerden te verdedigen. „Er is alle reden om aan te nemen, dat de Duitsche regeering het als een dobbelspel beschouwt, dat het zal hikken, in zooverre nl„ dat onze toevoer van levensmiddelen en grondstoffen zóó wordt beperkt, dat wij in enkele maanden ver plicht zouden zijn over den vrede to onder handelen. „Dat is nu volstrekt geen dwaze ver wachting, want indien de vernieling alleen reeds kon worden volgehouden op het peil van de afgeloopen veertien dagen, zouden wij hetzij' den oorlog in do eerst volgende maanden vierkant moeten win nen hetzij vrede sluiten. Wij! zouden geen winter meer kunnen afwachten. De Duit sche regeering heeft dus terecht aange grepen, wat een wezenlijke kans en 'let terlijk haar eenige kans is. De „New Statesman" betoogt dan ver der, dat het zwakke punt in de bereke ning van de Duitschers is, dat zij van de kracht yan de Engelsche vloot te ge ring hebben gedacht. De „New States man" is overtuigd, dat die vloot het duik bootgevaar eerlang bedwongen zal heb ben. Do beschouwing van de „Now States man" latende voor wat zij. is, wenschen wij maar alleen te doen uitkomen, hoe voorzichtig men moet zijn met het gebruik van krachttermen, het bezigen van „pakkende" vergelijkingen. Het is allerminst onze bedoeling met hetgeen Wij hier schrijven Duitschland vrij tê pleiten. Zoodra, de ontstellende tijding van het torpedeeren onzer handelsschepen bij de Scilly-eilanden ons bereikte, vertolkten wij onze verontwaardiging over het gepleegde onrecht en signaleerden den „ongebreidel den" duikbootoorlog als een aanslag op het volkenrecht, die nooit of te nimmer kan worden goedgepraat. Maar, iets anders is iemand de waar heid zeggen, iets anders hem uitmaken voor al wat leelijk is. Wie scheldt, schendt zichzelf en etaleert voor den buitenstaan der zijn absoluut gemis aan argumenten. En waar, zooals het spreekwoord zegt: „liet gesproken woord vervliegt, het geschrevene blijft", daar heeft een courant dubbel op te passen en je denken aan het bekende schrijfvoorbeeld onzer school jaren: „denkt voordat gjj schrijft". De toestand. In Frankrijk aan de Ancre zijn de Duit schers in don laatsten tijd over een front van 20 K.M, een heel eind teru^etrokkerq verschillende dorpen in de handen der Engelschen latende. Natuurlijk was daar aanvankelijk groot gejuich over in de Entente-pers, maar daarna is men die successen met een eenigszins argwanend oog gaan bezien. Immers waren bij die operaties de verliezen der Engelschen ge ring, terwijl ook de Duitschers woinig verliezen hadden. Maar wat nog curieuzer was, de Duitschers schenen eer vrijwillig te zijn teruggetrokken, dan dat zij daartoo door de Engelschen gedwongen werden. Verder wisten de Duitschers hij hun te rugtocht het prijsgegeven terrein totaal onbruikbaar te maken. In een lang tele grafisch betoog aan het buitenland heeft het Duitsche nieuwsbureau Wolff die te rugtocht geprezen als een meesterlijken -zet. Of dit zoo is, zal de toekomst nog moeten uitwijzen. Want een terugtocht is alleen dan te rechtvaardigen, wanneer hij dienen moet om plannen voor den vijand te verbergen of het bekende „reculer pour mieux sauter", „to,miggaan om des te beter zijn sprong te nemen" toe to gaan passen. De Engelsche generaal Haig noemt in zijn jongste weekoverzicht den terugtocht der Duitschers aan de Ancre, hoe ordelijk die ook geschiedde, een gevolg van den slag aan de Somme, waarin de Duitschers zich tactisch leelijk hadden vastgewerkt en zoo drukte het koning George ook uit in een telegrafischon gelukwensch aan ge- noraal Haig, waarin hij spreekt van het schitterend werk van de militairen in alle rangen en dat den vijand ertoe, geleid heeft zich terug te trekken, een succes, hetwelk een waardig vervolg is op den slag aan de Somme in het vorig jaar. Er zijn er, die uit de aanwezigheid van veldmaarschalk Von Hindenburg aan het Westelijk front in den terugtocht der Duitschers een poging zien om van den eindeloozen stellingoorlog, in loopgraaf en verschansing, te komen tot den slag in het -open veld, waarin de beproefde Duit sche vechtgeneraals de Engelschen de baas hopen to worden. Want hen hebben de Duitschers vooral op het oog. Voor de Franschen koesteren zij eerbied. Nog pas heeft de van zijn wonden herstelde Duitsche generaal Von Kliick de Fransclie soldaten geprezen als bewonderenswaar dig in het gevecht. Bij de Mexicaansche intrigue heeft Duitschland weer ondervonden, dat wie een kuil graaft voor een ander, er zelf invalt. Van Duitsche zijde wordt trouwens de intrigue toegegeven. Toen was 'besloten tot den ohbeperkten duikbootoorlog, moest rekening worden gehouden met een con flict tusschen Duitschland en Amerika. Die veronderstelling is reeds juist ge bleken. Het was dus recht, maar ook plicht der Duitsche regeering, om maat regelen van voorzorg te treffen. Daarom kreeg de gezant in Mexico in structies, om in geval van oorlog met Amerika een bondgenootschap aan to bie den. Maar dit mocht niet geschieden, voor dat de oorlog zeker zou zijn. De zaak is verraden op Amerikaansch gebied. Zoo luidt ongeveer de Duitsche mede- deeling over die zaak. Wat den nuchter denkenden neutralen toch wel moet opvallen zoo schrijft „De Tijd" terecht is, dat men, terwijl van Duitsche zijde aan België verweten wordt dat het vóór den oorlog, met het oog op een eventueelen opmarsch der Duitsche legers contra-plannen ontwierp en niet eens officieele met Brit- sehe militaire .autoriteiten, thans de re geering te Berlijn nog veel krasser in 't geheim ziet ageeren óók in 't voor uitzicht van vijandelijkheden tegen een mogendheid met wie de rijkskanselier hij- na tegelijkertijd de beste betrekkingen ver klaarde te willen onderhouden. Was het geen voor Duitschland als een recht wordt gequalifieeerd voor België geen recht? Mocht laatstgenoemd land tegen een vcrmoedelijken vijand geen verdedi gingsplannen ontwerpen, eerstgenoemde mogendheid wèl aanvallende plannen?" Intusschen is deze Mexicaansche in trigue, to juister tjjd aan hot licht ge komen koran op den molen der Ameri- Verwachting tot den avond van 6 Maart. Matige tot krachtigen, Oostelijke tot Zuid- Oostelijken wind. Meest zwaarbewolkte lucht. Weinig of geen sneeuw Matige tot llohte vorst in het Noorden, in het Zuiden meer kans op sneeuw. Temperatuur om het vries punt. kanen, die een vijandige houding tegen Duitschland aannemen. Indien, zegt dan ook de „Globe" te recht, „de rijkskanselier zich tot taak had gesteld de positie van president Wilson zoodanig te versterken, dat hij er bij: een actie tegen Duitschland met abso lute zekerheid op kan rekenen dat de ge- heele natie hem zal steunen, zou hij zijn werk niet beter hebben kunnen doen." De geheime diplomaïie te "brengen on der do controle der natie, ziedaar een der voornaamste hervormingen, die de parlementen na den oorlog hebben ter hand te nomen. Want laat men de ge heime diplomatie de baas, dan zal iedere verwachting van een toekomstigen duur- zamen vrede een hersenschim blijken. Uit België. Uit Esschen wordt aan de Grondwet gemeld: i Den laatsten tijd is het aantal militairen aan de grens aanmerkelijk toegenomen en heerscht er onder de Duitsche bezet ting heel wat bedrijvigheid. Een nieuwe maatregel is, dat gisteren al de openbare en bijzondere scholen in Esschen, Kalmpt- hout, Eeckeren, Capellen, Wildert op last der militaire overheid gesloten zijn. De banken en verder meubilair worden er uit verwijderd en al deze gebouwen worden voor Roode-Kruis-diensten inge richt. Ook de bovenverdieping van ons groot, stationsgebouw wordt voor het Roode Kruis ingericht. Gistermiddag en -nacht zijn drie extra-treinen uit'Antwer pen aangekomen met stroo en één-per- soons ijzeren ledikanten. Vannacht zijn ook de quarantaine-stel len geheel schoongemaakt en daarna zijn een 30-tal soldaten den geheclen nacht bezig geweest met het aandragen van stroo en het plaatsen van ijzeren bed den. Ook een viertal Duitsche verpleeg sters zijn hier aangekomen. Do Duitschers laten zich niet uit over deze nieuwe maatregelen, maar ieder ver moedt, dat het voorzorgsmaatregelen zijn tegen het groote op handen zijnde offen sief. In het Vlaamsche Nieuws treffen wij de volgende niededeeling aan van den Duit schen „Etappen-inspecteur", generaal von Schickfus Aan de stad Gent is door don opperbe velhebber van het leger eene dwangbelas ting van 100,000 mark opgelegd en de eerste burgemeester met eene geldboete van dezelfde hoogte gestraft geworden. In den laatsten tijd worden er door gewetenlooze personen allerhande valsch geruchten verspreid welke voor doel heb ben, het aanzien van 't Duitsche leger te verminderen. Bijzonderlijk verfoeiens- waardig was de verspreiding van het abso luut valsche gerucht dat het bij den vlie geraanval in den nacht van 2—3 Februari niet vijandelijke vliegers waren, maar een Zeppelin, die de hommen gesmeten heeft. Men heeft zelfs op de openlijke aange plakte ambtelijke bekendmaking die passa ges, welke de vijandelijke vliegers ver melden, niet briefjes «verplakt met het opschrift „Duitsche Zeppelins." Omdat het stadsbestuur verzuimd heeft de bevolking voor het verspreiden van zulke geruchten te waarschuwen, heeft de opperbevelhebber van het leger zich genoopt gezien de bovenvermelde'straffen toe te passen. Ik waarschuw nadrukkelijk voor verdere verspreiding van vake he tijdingen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1