a 100 0e Groote Oorlog. Dinsdag 27 Februari 1917. Dertiende Jaargang No. 25. IEDA. COi) EKBANK Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. De „ongebreidelde" op zijn ongebreideldst. Ie Mark" iout, Kerkbanken, ilbanken enz enz. an 8 tot 6 uur. AMT leer ernstige gevolgen [lit en gebruikt direct iden van JACOBA binnen drie dagen lapt. Inden hebben er baat ^en de influenza, griep, ofdpijn, trage ontlas- Islechte spijsvertering, jrijgbaar, bij alle Dro- Iele andere Winkeliers. an 99 7o 11 0/ kantore der Bank VAN DER MINNE. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór kalf drie en Vrijdag vóór een «ur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortafraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prfia. Advertentiën van 16 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de JM gulden bij verlies van beide Um gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de I 11 I handen, voeten of oogen. 1 verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 I I I Voorts bij ongeneeselijke 1 1 B hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; I of oog; duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. m gulden bij ffc gulden bij gulden bij BH I I verlies van een I 11 B verlies Ë- I verlies van m L. g I S hand, voet 1 I 11 I van een 1% I I een M I^Ë of oog; duim; wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Het zeemonster, dat „unbesehrankter U- bootenkrieg" heet, heeft in zijn dolle ra zernij een greep gedaan naar zeven sche pen onzer kostelijke handelsvloot en ze zoo goed als alle met één slag vernietigd. Twee dezer schepen, de „Jaeatra" en de „Noorderdijk", waren op de thuisreis en geladen met graan voor de Neder landsche regeering; twee andere, de „Eem- land" en de „Gaasterland", waren op weg naar Amerika om graan voor onze re geering te gaan halen. Geen der getorpedeerde schepen had eenige oorlogscontrabande, welke dan ook aan boord. Zij hadden niets met de oor logvoerende landen te maken. Hun op onthoud in de Engelsche haven Falmouth was geheel onvrijwillig, deels het gevolg van de gedragslijn van Engeland, die onze schepen z.g. tot het nazien der papieren daartoe dwingt, deels ook het gevolg van de tegen 1 Februari ruchtbaar gewTorden bepalingen van den „ongebreidelden" Duitschen duikbootenoorlog, welke deze schepen niet tal van andere Nederland- sche bodems1) dwongen te Falmouth te blijven in afwachting van nadere orders. Blijkens de officiëele mededeelingen van de Duitsche regeering, de Nederlandsche regeering en van den Nederlandschen ge zant te Londen, schijnt er ten opzichte van de zeven getorpedeerde schepen eene overeenkomst te zijn getroffen tusschen Duitschland en Nederland, zóó, dat de bewuste vaartuigen nog na den 5en Fe bruari den (Latum waarop de „unbe- schriinkte", d.w.z. ongebreidelde duikboo tenactie in werking trad Engeland vei lig konden verlaten, mits zulks niet na middernacht, van den lOen dezer zou ge schieden. Doch de reederijen zagen zich in de onmogelijkheid gesteld aan deze „vriendelijke bewilliging" van Duitschland gevolg te geven, om de eenvoudige reden, dat zij van die „vriendelijke bewilliging" eerst in den namiddag van 10 Februari kennis kregen, te laat alzoo om de sche pen vóór middernacht te doen uitvaren. Daarna is nogmaals om ongehinderde reis gelegenheid voor deze schepen aanzoek gedaan bij de Duitsche autoriteiten en kwam ,een tweede „vriendelijke bewilli ging" af, volgens welke den 22en Fe bruari met „betrekkelijke" zekerheid en Iden 17en .Maart met „volstrekte" zekerheid kon worden uitgevaren. Met het oog op de zoo noodzakelijke voedselvoorziening van ons land, besloten de „Gaasterland", „Eemland", „Zaandijk", „Noorderdijk", „Bandoeng", „Jaeatra" en „Menado" langs de voorgeschreven route weg te istoomen, steunende op de betrekke lijke veiligheid van den aangewezen zee weg. De kapitein van do Duitsche duik boot, die, ten spijt van het bekende „Brit tannia rule the waves", in de nabijheid op den loer lag, dacht er blijkbaar anders over. Hij liet den philosofen geen tijd tot bespiegeling over het vraagstuk of „betrekkelijke zekerheid" en „onzeker heid" al dan niet synonieme begrippen zijn, maar loste het met één" slag op door alle schepen tegelijk te forpedee- deeren. De man volbracht deze „succes volle" manoeuvre natuurlijk „Kulturgc- mtisz", d.w.z. overeenkomstig de bescha vingsbegrippen, die Duitschland tof, het voeren van den „unbeschrankton" duik- bootenooriog bewogen. 1Vant van „rechte- begrippen" of „volkenrechtelijke opvat- fingen" mag men niet meer spréken. Dat lis zóó zeer „vieux genre", zóó zeer „ancien régime" geworden, dat iemand die daar mede nog komt. aandragen, wordt uitge lachen. Alleen „het recht van de macht", waarvan de oude Lafontaine zóó juist schreef: „la raison du plus fort est tou- jours la meilleure" vindt nog genade, dien afgod duldt Mars nog naast zich. Doch in trouwe, kan het den welden- kenden bewoners van Germanje, die er dan toch ook nog vele zijn, verwonderen, wanneer zij hooren van wat den 22en Februari bij de Scilly-eilanden is ge- gchiod, $it niet alteen diepe ontroering, maar ook een gevoel van bitterheid zich meester maakt van het gemoed des Ne derlandschen volks, nijver, eerlijk, vrede lievend, prat op het aangrijpen van iedere gelegenheid om de wonden van den krijg bij de oorlogvoerenden te heelen, zoo vaak het zulks vermag nog pas verpleegde het liefderijk de gekwetsten der Duitsche torpedoboot V 69 dat thans ten diepste gegriefd wordt in zijn eer en waardigheid door een oorlogsdaad, die wat men daar omtrent ook theoretizeere, strijden blijft tegen alle recht en reden, zoolang recht recht blijft en gezond verstand geen krank zinnigheid heteekent. Om nog te zwijgen van de enorme schade die aan onze scheepvaart, onzen handel, „last not least", aan onze voedselvoorziening is be rokkend, nu onze Nederlandsche t.onnen- maat met een aanzienlijk kwantum is ver minderd en de dringende aanvulling van onzen graanvoorraad uitblijft. Als eenigste lichtstraal in dezen nacht van rampspoed mag worden aangemerkt, dat geen menschenlevens zijn verloren gegaan. De bemanningen der getorpedeer de schepen zijn deels op de Scilly-eilan den, deels te Penzance (Cornwall) be houden geland. Toch, bij zooveel kostbaars, zooveel on ontbeerlijks, wat hier verloren ging, blijft de uitroep van Macbeth gewettigd: „het is een jammerschouwspel". Waarlijk, Duitschland jnag wel een schit terende voldoening geven, wil het de er gernis, door deze massatorpedeering ge wekt, althans eenigermate uitwisschen. 1 Op het oogenblik worden in de Engelsche havens vastgehouden 24 schepen, geladen met 4000 ton rogge, 38.500 ton mais, 14.620 ton haver, 24.470 ton gerst en 15.038 ton lijnkoeken. Kerken dicht en schouwbur gen open. Om met do van overheidswege ge- wenschte en gevorderde hesparing in gas en electriciteit mede te werken, besloot onder meer de R. Kath. geestelijkheid te Amsterdam de avonddiensten in hare ker ken af te schaffen. Nu zou men meenen, dat de schouw burgen, bioscopen, variété-theaters enz. enz. ook des avonds gesloten, althans maar voor een paar uren geopend zouden zijn. Doch - schrijnende tegenstelling 1 - terwijl de kerken 's avonds donker zijn, baden de publieke ontspanningsplaatsen in een zee van licht. Aan de eene zijde besparing, bezuiniging, omdat het moet; aan de andere zijde verspilling en ver kwisting, eiken noodzaak ten spot. In een pittig artikel stelde onlangs mr. Schneider een en ander in het licht. Een zekere X. onderschrijft dit in „De Tijd" als volgt: „Zoo is het en niet anders. Het kan niet anders dan schande ge noemd worden, dat, terwijl voor lichtbe- sparing de kerken gesloten worden, de schouwburgen der groote steden baden in een zee van licht. Schande, dat hoopen geld worden weggesmeten voor vuile en en gore theaterstukken en films, terwijl in naburige landen honderdduizenden men- schen de grootste armoede en ontbering hebben te doorstaan, bij honderdduizenden worden weggemaaid en verminkt. Men late toch die huichelachtige kletspraat, achter wege, dat Nederland buiten den oorlog blijft, wijl het volk er zooveel braver is. Het. bederf tiert hier in vele steden even welig als in andere landen. Het is goed, dat het. eens raak en duidelijk door mr Schneider is gezegd". Ook van geloovig-Protestantsche zijde wordt opgekomen tegen de brutale lieht- verkwisting in de theaters enz, In de antirevolutionaire „Amsterdam mer" laat zich een lezer aldus uit: „Niettegenstaande het. gebrek aan lieht- kracht, is het niet verboden, dat in „Flora" voorstellingen gegeven worden, die ter op luistering belicht worden met 5000 gloei lampen. Terwijl de scholen gedeeltelijk zijn pen. Terwijl de scholen gedeeltelijk zijn gesloten en vele Zondagsscholen tijdelijk eenzelfde lot moeten ondergaan. Zoo-wordt zelfs de jeugd getroffen. Maar jntusschen mag dn „Flora" met. het licht worden gespeeld. Wij kunnen verzekeren, dat het in bree- de kringen van de Christelijke bevolking van Amsterdam, zoowel onder Protestan ten als Roomsch-Katholieken, ontstemming en ergernis heeft gewekt, dat de avond godsdienstoefeningen der kerken op ver zoek van Overheidswege afgeschaft zijn, terwijl alle plaatsen van vermaak en ont spanning en welk een vermaak en ontspanning dikwijls avond aan avond tot middernacht haar deuren mogen open houden." Nieuwe belastingen in Duitschland. Na eene politieke uiteenzetting van den toestand, waarbij hij Duitschland's on schuld aan het uitbreken van den oorlog deed uitkomen, heeft de Duitsche minister van financiën Rüdern in den Rijksdag verschillende belastingwetten aangekon digd tot een gezamenlijk bedrag van 1250 millioen mark en een voorstel ingediend voor een nieuw oorlogscrediet van 15 milliard mark. Na vrij langdurige debatten, waarbij de officiëele (parlementaire) socialisten zich aan de zijde der regeering schaarden, werd het crediet door den Rijksdag aan genomen, met 18 stemmen tegen (die der afgescheiden socialisten van de groep Ledebour). Nieuwe maatregelen in Engeland om den tonnen- maat der schepen op peil te houden. Minister Lloyd George heeft in het La gerhuis verschillende bepalingen aange kondigd, die dienen moet om den tonnen- maat der Rriteche handelsvloot, die zeer door den Duitschen duikbootoorlog heeft, geleden, op peil te houden. De invoer van papier moest met de helft worden verminderd. Voor alle voorname voedingsmiddelen zou de invoer onbeperkt zijn, doch de im port van bepaalde vrachten zou of verboden of veel verminderd worden. De invoer van minerale wateren en bui- tenlandsche thee zou worden verbodep en van Indische thee tot. zekere hoogte worden verminderd. Er waren groote voor raden koffie en cacao in het land en de uitvoer zou voorloopig worden verboden. Het. land zou meer gebruik moeten maken van hinnenlandsch vleesch en voedings- artikelen. Door al deze maatregelen hoopt de regeering meer dan 90i).0Ü0 tons per jaar te besparen." Bij de verdere discussie in het Lager huis kondigde Long namens Lloyd Geor ge aan, dat de invoer van rum geheel zou worden verboden, daar er groote voor raden in het land waren, terwijl de im port van wijnen en geestrijke dranken met 75 percent op den grondslag van 1913 zou worden verminderd. „Tanks" bij de Duihchers. ST. PETERSBURG, 24 Februari. (P. T. A.) Volgens berichten van het tornt hebben de Duitechers zich bij' hun laat ste aanvallen in d'e merenstreek, zoomede in de gevechten bijl Baranowitsji, voor het eerst van gepantserde auto's van een nieuwe soort, zgn. tanks, bediend. Onze machinegeweerafdeelingen voegden zich snel naar het nieuwe strijdmiddel der Duitechers en namen dé auto's onder ge concentreerd vuur. De infanterie bestookte de tanks met granaten. Ze hadden vol strekt geen invloed op het. moreel van de strfjders, de eerste toepassing daaraan leidde tot niets. (N. R. Ct.) De bemanning van de „Yarrowdale." BERLIJN, 22 Febr. Officieus wordt medegedeeld, dat de bemanning van de „Yarrowdale" in vrijheid is gesteld. Tot deze vrijlating was reeds langen tijd be- j sloten, doc-h men hield de bemanning langer gevangen dan het plan was, omdat men eenige zekerheid wenschte, dat de Ver. Staten de Duitsche schepen niet in beslag zouden nemen en de bemanning niet zouden interneeren. Daaromtrent is thans zekerheid vorkregen. Hierdoor is een ernstig verschilpunt met de Ver. Staten weggenomen. (Zie laatste berichten.) Binnen vijf weken. De „Times" zegt in een hoofdartikel, dat de spanning aan het Westelijk "front met. den dag groeit. Plaatselijke botsin gen van eenige beteekenis nemen in aantal toe. De vakken voor het Britsche leger aan Somtoe en Ancre blijven het voor naamste punt van belang. Zoo treedt ge neraal Haig stap voor stap het „jaar van beslissing" in het Westen binnen. George Asquith heeft in een redevoering gezegd, dat men binnen vijf weken het begin van den grootsten slag van de geschiedepiip mag verwachten. Da blokkade van Griekenland. Volgens een bericht van. den „Times"- correspondent te Athene, doet de blokka de reeds haar invloed voelen. Zondag werd er zeven-achtste ons brood per hoofd verdeeld. Den vorigen dag was er tot 's middags niets te krijgen. Naar het schijnt is er geen groot gebrek aan rijst, maca roni en groente, maar er worden hooge prijzen voor gevraagd. Het aantal bede laars is sterk toegenomen. De geallieer den hebben sinds eenige 'dagen maatrege len genomen om: den invoer van voedings middelen te vergemakkelijken. Torpedeeringen. De volgende Engelsche schepen zijn in den grond geboord: Wathfield 3U12 tons. Invcrcauid 1416 tons. Belgier 4583 tons. Benevens de vischbaraen Monarch en E- nergy. Welk weder zullen wij hebben i Verwachting tot den avond van 27 Febr.: Meest matige westelijke tot zuidweste lijken wind. Nevelige tot zwaarbewolkte lucht met tijdelijke opklaring. Aanvankelijk weinig of geen regen. Weimg verandering van tem peratuur. trekkende leger en bracht de achtervol gers tot staan. Nivelle is overtuigd, dat hij' 'do Duit- schers uit Frankrijk kan drijven. En zjjn leger met hem. Zij kennen de Duitechers nu en vreezen hen niet mieer. „Gij weet", zeide generaal Nivelle na een .van zijne successen tot zijne troepen, „dat gij beter I zijt dan de Duitechers. Wie het tegenover gestelde zegt, liegt." Wat zjjn overtuiging waard is zal spoe dig blijken. Een „Allduitscher" aan hri woord. De „Düsseldorfer General' Anzei- ger" publiceert een zeer scherp artikel, tegen den gepensionneerden admiraal van Gravow, die in het laatste nummer der „Alldeutsche Blatter" Duitschland's toe komst in een Duitsch-België niet verze kerd acht, indien niet tegelijkeriijd een stuk Hollandsch gebied geannexeerd wordt. De admiraal wit tegen schadever goeding hel land van i'erneuzen, ten Zui den van de Schelde, voor Duitschland annexeeren. Dan zal Duitschland ook in in oorlogstijd de beschikking hebben over den zeeweg 'lerneuzenAntwerpenGent voor groote schepen. Verder stelt de admiraal voor een ka naal aan te leggen, dat ook over Neder- landsch grondgebied voert. Hij is echter van meening, dat Nederland aan Duitsch land wel niet dezelfde tegemoetkoming zal bewijzen, welke het ten aanzien van het. MaasSchelde-kanaal bij Maastricht tegenover Belgie aan den dag geiegd heeft. De „General Anzeiger," die dergelijke uitingen ten sterkste afkeurt, voegt hier aan toe: Geen enkele politiek-denkende Duitscher denkt er aan om met Neder land van gebied te ruilen. De Duitechers willen met. zulke plannen niets te doen fiebben. Het is onbegrijpelijk, dat een man als admiraal Yon Gravow, door de „Alldeutsche" denkbeelden beheerscht wordt. („De Maasbode") Generaal Nivelle. Jolfre stond reeds aan het hoofd van liet leger toen de oorlog uitbrak. Nivelle heeft pas op het slagveld carrière ge maakt. Bij Verdun heeft jpj zich een reputatie ais strateeg en tacticus verwor ven, maar reeds veel vroeger heeft hij zijn verachting van het gevaar getoond. Dat was bij de Aisne. De Franschen wer den hevig aangevallen toen zij de rivier overtrokken en in wanorde teruggedreven werden. Nivelle, die toen het bevel voer de over het vijfde regiment ar.il er.©, dat met het 7e legercorps samemve.ktie, wierp zich met zijne batterijen voor het terug- Spanje en Duitschland. In Spanje is do stemming tegen Duitsch land slechter geworden. In de eerste plaats wegens de moeilijkheden door den duikbootoorlog aan de scheepvaart be rokkend. Maar dan ook door de ontdekking van twee boeien, welke enkele dagen geleden op ongeveer vijfhonderd meter van Kaap Pignoso door de kustwacht van Cartha- gena ontdekt werden. Ze waren door een langen ketting aan elkaar verbonden ,en bevatten ontplofbare stoffen, alsmede cor respondenties en instructies voor Duit- schers, die officieele functies in Spanje bekleeden. Het is vastgesteld, dat zij weiden ge legd door een Duitsche duikboot, die in het geheim verscheidene personen aan lanid heeft gezet., die belast waxen de ontploffingsmiddelen voor het bestemde doel te gebruiken. Reeds is er een ver dachte aangehouden. Hij heet Harry Wood en geeft voor een Amerikaan te zijn, hoe wel hijl zich op het Duitsche consulaat beriep. Een ander persoon, Kallen ge naamd, die het hoofd van de bende moet zijn, zal weldra gearresteerd worden. Ook de Duitsche consul te Carthagena is in hechtenis genomen. Amerika en Duitschland. BERLIJN, 22 Febr. De „Voss. Ztg." verneemt uit. Genève: Volgens de „Matin" heeft de breuk van Wilson met Duitschland de partij-verhou dingen in het congres geheel gewijzigd. Er zijn (jeen democraten of republikei nen meer, maar vóór- of tegenstanders van den oorlog, óf Entente-vrienden óf Duitsch-geziniden. Driekwart van de re publikeinen zijn aanhangers van .Wilson, terwijl de helft van de democraten naar de oppositie is overgeloopen. Bij een stemming zon blijken, dat er een groote verwarring bestaat, maar dat toch de groote meerderheid vóór Wilson is. Brussel in oorlogstijd. In „Reisindrukken uit Brussel" schrijft dr. N. Japikse in „Onze Eeuw"; Hoe ziet het er daar uit? Hoe is de stem ming? Heeft die bevallige stad nog haar mondain uiterlijk behouden? Ja. Maar in nerlijk is zij anders geworden. Er is groote haat, vijandschap bij een groot deel der bevolking tegen de Duit- schers. „Natuurlijk en geen onbevangen oordeelend Duitscher zal dit euvel dui den Ik heb het meer dan één ge leerde hooren betwijfelen, of liever beslist hooren ontkennen, dat er ooit weer aan raking van het nu levende geslacht met Duitsche geleerden zou kunnen weze,n." Het verlies van Noorwegen. Volgens een bericht uit, Kristiania aan de „Frankf. Ztg." heeft Noorwegen tot dusver 347 schepen in den oorlog verloren. Er zijn reeders, die zoo goed als al hun schepen verloren hebben,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1