De Groote Oorlog. No. 24. Zaterdag 24 Februari 1917. Dertiende Jaargang Verschijnt eiken MAANDAG-, WOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. Wisseling in het ministerie van financiën. Losse Oorlogsberichten BINNENLAND. KERKNIEUWS. UIT ZEELAND. Welk weder zuilen wij hebben NIEUWE ZEEUWS® COURANI Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een bw 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 26 Ct. p. r. Bjj abonnement speciale prfis. Advertentiën van 16 regels f 0.60; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekent». Dienstaanbiedingen 6 regels voor 26 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de Ml gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zjjn, overeenkomstig de M III I handen, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I I II I Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; I of oog; I duim; wijsvinger De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. p 4M gulden bij J gulden bij A gulden bij A MM I I I verlies van een 11111 verlies I I verlies van 11^ I 3 hand, voet 11 11 I van een 1% I I een M I of oogduimwijsvinger gulden bg verlies van eiken anderen vinger. Wegens gebrek aan plaatsruimte kunnen zoowel het slot van den Haarlemschen Vas tenbrief als het oorlogsoverzicht het Feuille ton en andere berichten voor plaatsing in dit nummer niet in aanmerking komen. Red. Men seinde ons Woensdagnamiddag, nog op tijd voor het dien dag verschij nend nummer. Mr. Dr. Van G ij n heeft op grond van gebleken diepgaand verschil met den Mi nisterraad omtrent de taak en de verant woordelijkheid van den Minister van fi nanciën zijn ontslag aan de Koningin als minister van financiën aangeboden. Drie uur daarna ontvingen wij het d'raadbericht Treub wordt minister. De nieuwe minister heeft zijn functie al aanvaard. Immers, het officiëele bericht in de bla den van Donderdag j.l. luidde: Bij koninklijk besluit van Woensdag is aan Mr. Dr. A. van Gijn met ingang van Donderdag eervol ontslag verleend als mi nister van financiën, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten den lande bewezen en is benoemd tot minister van financiën prof. mr. M. W. F. Treub, die Donderdagochtend door de Koningin is beëedigd en in den loop van den dag de portefeuille overnam. De boven omschreven reden van Van Gijn's .aftreden laat natuurlijk de meesten nog even wijs. Tot dat ons daaromtrent iets officieels wordt medegedeeld, kun nen wij slechts gissen. Ging van Gijn heen omdat hem de stijging der distribu- tiekosten te machtig werd en in strijd kwam met zijn beginsel: geen uitgaven zonder dekking? Of zijn het de onderwij zerssalarissen, waarover minister ran Gijn is gestruikeld? Het terugkeeren van minister Treub op den zetel van financiën wordt niet zon der gemengde gevoelens begroet. Van Links ondervond hij bij de indie ning van zijn pensioenbelasting zoo wei nig medewerking, dat men hem er den bons om gaf. Ter rechterzijde hadden verschillende leden gegronde grieven tegen zijn beleid, ernstig genoeg om hem hun verder ver trouwen te ontzeggen. Treub is een man van talent maar een soort krachtmensch, die zijn eigen weg gaat en zich niet vergenoegen zal met het baantje van beheer (der Staatskas, doch die met origineele ontwerpen, gesmeed naar zijn plannen en idealen voor den dag zal komen. Wij zijn benieuwd welke ontvangst het parlement den heer Treub bij zijn tweede „entree en scène" bereikt. (Zie verder onder Laatste Berichten. - Red.) De strijd aan het Westerfront. PARIJS, 22 Februari. (Haras.) Het na middag-communiqué meldt: De nacht was kalm op het geheele front. De Fransche artillerie nam een Duitsch detachement, dat van Béthincourt (linker Maasoever) uit oprute, onder vuur en verstrooide het. BERLIJN, 22 Februari. Het groothoofd kwartier meldt: Front kroonprins Rup- precht van Beieren: Ten Zuiden van Ar- mentiëres drongen na sterke vuurwerking meerdere Engelsche compagnieën onze stelling binnen. Een krachtige tegenaan val wierp hen er onmiddellijk uit. Bij de zuivering der loopgraven werden 200 doode Engelschen geteld en 39 man als gevangenen mee teruggebracht. Aanvallen van vijandelijke verkenningstroepen ten Zuid-Oosten van Warneton ten Zuiden van het La Bassée-kanaal en tusschen Ancre en Somme mislukten. BERLIJN, 22 Februari (W.B.) Het avondcommuoiqué meldt: In het Westen bij regen en nevel geen gevechten van beteekenis. In het Oosten leverde een aanval van stormtroepen ten Oosten van Zloczow 250 gevangenen op. Italiaansch front. ROME, 22 Februari. Het staf-communi qué meldt: Op het plateau van Asiago trachtten in .den nacht van 21 Februari vijandelijke afdeelingen opnieuw onze li nies in idë streek van Monte Zebio bin nen te dringen. Zij werden aanstonds te ruggedreven en verstrooid. Gisteren overdag de gewone artillerie- gevechten. Een kleine aanval des vjj- and's ten Oosten van Sober bij Görz werd afgeslagen. Torpedeeringen. LONDEN, 22 Februari (R.O.) Het En gelsche s.s. „Perseus" (4299 netto ton) en de „Keth K. L. M." zijn gezonken. Van de „Perseus" worden drie Chineezen en een Europeaan vermist. LONDEN, 22 Februar. (R.O.) Lloyds meldt, dat het Zweedsche ss. „Skogland" (1837 netto ton) en het Engelsche motor vaartuig" „Tecwyn" j89 ton) gezonken zijn. Beide zijn in den grond geschoten. De bemanning van de „Tecwyn" is aan wal gebracht. De onbeperkte duikboot-oorlog. STOCKHOLM, 22 Febr. (W.B.). Vol gens uit Engeland komende mededeelin- gen heeft de verscherping van den Duit- sehen duikbootenoorlog op de eerste plaats te Londen een diepen indruk gemaakt- vooral daarom, wijl Engeland slechts voor iets meer dan een maand levensmiddelen- voorraden heeft. Van de grens. Langs de Zeeuwsch-Vlaamsche grens in België worden door do Duitschers groote schietoefeningexx gehouden. De „Orleans" en „Rochester" uitgevaren. Naar Fransche bladen uit New-York ver nemen, zijn de Amerikaanse!» stoomsche pen „Orleans" en „Rochester", wier ver trek'om nog onbekende redenen was ver traagd, Zondag toch uitgevaren met be stemming naar een Europeesche haven. Amerika en Duitschland. FRANKFORT a.M„ 21 Febr. (H.N.) Naar de „Frankf. Nachrichten" uit Ge neve verneemt, heeft Gerard pogingen in het werk gesteld, om de regeering van Zwitserland en de diplomatieke vertegen woordigers van andere neutrale landen te polsen, hoe zij een nieuwen stap van Wilson zullen opvatten, die na eenige maanden ondernomen zal worden, indien de uitwerking van de Duit- sche blokkade dan op gevaarlijke wijze merkbaar mocht zijn geworden. Zonder over het resultaat van deze po gingen een oordeel uit te spreken, kan ge zegd worden, dat daaruit blijkt, dat de re geering te Washington gezind is een (krach tige politiek in Europa te voe-ren en niet geneigd is een afwachtende houding aan te nemen. In wei-ingelichte kringen te Rem be schouwd men 'deze poging als yrij ""twij felachtig. Men wijst er op dat, indien de economische toestand der neutrale landen zoo mocht worden, als de Amerikaansche diplomatie dit schijnt aan te nemen, dit slechts het geval zou kuonen zijn door een volledig succes van. de Duitsche duik- booten en dat dientengevolge de toestand voor de lauden der Entente nog veel moeilijker dan thans zou worden. De neu tralen zouden daardoor echter geenszins tot een optreden tegen Duitschland wor den aangespoord. Tweede Kamer. De begrooting van oorlog is aangeno men met 40 tegen 13 stemmen. Minister Treub. Naar de „N. R. Ct." verneemt, wordt in Unie-liberale kringen de verrassende be noeming van den heer Treub tot minister van financiën met instemming begroet en heerscht daar de opvatting, dat de con centratie tot plicht heeft, hem ten krach tigste te steunen. Het vraagstuk van het verband tusschen pensioenbelasting en ouderdomsrente (indertijd de twistappel) schijnt thans geenszins van actueele be teekenis. Trouwens, de ouderdomsrente blijft onder minister Lely ressorteei-on. Naar gemeld wordt zullen zoo spoe dig mogelijk ongeveer 4000 wagens van de Belgische Staatsspoorwegen, die te Ter neuzen,. Sluiskil eu andere plaatsen zijn opgeborgen, per pont over de Schelde naar Ylissingen worden vervoerd, ten ge- bruike van de Nederlandsche Staatsspoor wegen. De „Driebergen" getorpedeerd. Het stoomschip „Driebergen" (1884 ton) van de naam], vennootschap „Furness" Scheepvaart- en Agentuurmaatschappij" te Rotterdam is bij 'het vertrek uit het Bristoi- kanaal getorpedeerd. De bemanning is gered en wordt spoedig te Brest ver wacht. De „Driebergen" was op 29 Januari van Rotterdam naar Baltimore vertrokken. Tweede Kamerverkiezingen in 1917. In verhand met de vroeger medegedeel de afspraak gemaakt tusschen de besturen der zeven in de Tweede Kamer vertegen woordigde partijen, om te bevorderen, dat bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in dit. voorjaar de thans zittende leden, zoo mogelijk bij enkele eandidaatstelling zullen worden herkozen, meldt men ons thans, dat het noodige overleg tusschen de besturen en lmnne partijen bij alle heeft, plaats gehad. Alle partijen bleken bereid te zijn, om tot het bedoelde ver- kiezingsaccoord mede te wrei-ken. Kalender der Week. Van 25 Febr. tot 4 Maart 1917. Zondag 25 Febr. Eerste Zondag v. d. Vasten V (bi. 266), D (bl. 436); 2de ge bed „A cunetis" V (bl. 244), D (bl. 103); 3de gebed „Omnipotens" V (bl. 244), D (tl. 104). De gebeden na de stille H. Mis op bl. 120. Vóór de Hoogmis zegening met wijwater V (bl. 10), D (bl. 69); na Hoogmis gebed voor de Koningin V (lil. 53), D (bl. 122). Vespers op bl. 440. Maandag 26 Febr. Mis v. d. dag V (bl. 273), D (bl. 441); 2de en 3de gebed als gisteren. Dinsdag 27 Febr. Mis v. d. dag V (bl. 278), D (bl. 444); 2d'e en 3de gebed als Zondag. Woensdag 28 Febr. Mis v. Quatertem per V (bl. 283), D (bl. 447); 2de en 3de gebed als Zondag. Donderdag 1 Maart. H. Suitbertus V (bl. 6* en 1065), D (bl. 43* en 212); 2de gebed en laatste Evangelie v. d. dag V (bl. 290 en 292), D (bl. 452 en 453.) [Of wel: Mis v. d'. dag V (bl. 290), 1) (bl. 452); 2de en 3de gebed als .Zon dag.] Vrijdag 2 Maart. Mis v. Quatertemper V (bl. 294), D (bl. 455); 2d'e en 3de gebed als Zondag. Zaterdag 3 Maart. Mis v. Quatertemper j V (bl. 300), D (bl. 459); 2dë en 3de gebed als Zondag. N. B. lederen dag Praefatie r. d. Vasten V (bl. 30), D (bl. 96). Kleur der H. Mis v. d. dag paars. De gewoue orde der H. Mis, die iede- ren dag terugkeert, begint op bl. VII, D 71. De bladzijden met V geteekend verwijzen naar het „Volksmisboek" en de bladzij den met D geteekend naar het „Mis- en Vesperboek" van Desclée". Zondag 25 Februari, Eerste Zondag in de Vasten, Epistel: II Cor. VI 110. Evangelie: Matth. IV 111. Kerklijst van 's Heerenhoek. Zondag 25 Februari. Zondag. De H. Missen te 7, 8V2 en 10 uur. 's Middags te 1 uur catechismus, te 2 uur lof met meditatie over het lijden des Heeren. Deze week gewone cathecismus. Eiken morgen te öVz uur wordt de H. Communie uitgereikt. De II. Missen blijven nog ge steld te 7V2 en 8(4 uur. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag zijn Quatertemperdagen; op die dagen dus onthouding van vleesch, en als men geen dispensatie aan den biechtvader gevraagd heeft, is op die dagen ook het gebruik van vet in plaats van boter niet toege staan. Donderdag, de eerste dag der maand Maart, toegewijd aan de vereering van den H. Joseph, 's Avonds te 6 uur plech tig lof met preek ter eere van den H. Joseph. Vrijdag, de eerste der maand Maait, toegewijd aan de vereering van het H. Hart. Na elke H. Mis vereering der relik wie van het H. Kruis, 's Middags te 3V2 uur de oefening van den Kruisweg, waar na ook de vereering der relikwie, 's Avonds te 6 uur lof met preek ter eere vau het H. Hart. Zaterdag van 3 tot 5 .uur gelegenheid om te biechten. Te 6 uur lof ter eere der H. Maagd met rozenhoedje en het gebed voor den vrede. Zondag de 1 der maand .Maart. Alle retraitanten worden verzocht op dien dag ter Communie te gaan. In deze dagen zullen de armmeesters zich aan uwe huizen vervoegen, om de giften voor de armen in te zamelen. Goes. De B ree de .Watering Be westen lerseke. Dit waterschap ver gaderde den 22en Febr. j.l. PlaatsgeJirek noopt ons, helaas, ,zeer kort te zijn in onze mededeelingen. Wij komen echter in een volgend nummer op een bepaald punt van het in die vergadering behandel de terug. x Voorzitter was dijkgraaf J. Oele Hz. De vergadering geschiedde iu De Prins va.n Oranje. Aanwezig waren 92 leden, uit brengende 151 stemmen. Tot commissie van redactie der notulen werden benoemd de heeren A. Dekker, notaris Van Dissel en notaris Pilaar. Tot bureau van stemopname de hoeren Schou ten, Trimipe en Janus Corstanje. De commissie voor de begrooting 1917 bracht bij monde van den heer F. Wabeke verslag uit van de begrooting en wees er op .dat de abnormale stijging van prij zen van steenslag jen andere materialen voor oever verdediging, als gevolg van ide oorlogsomstandigheden, ;de uitgaven bui tengewoon groot doet zijn, doch niet zoo of zij kunnen redelijkerwijze door de ver gadering worden aanvaard. De ingekomen stukken, als notulen en procesverbaal der verpachtingen van eigen dommen van den polder werden voor ken nisgeving aangenomen. Voor bet laatste, het werk van notaris Pilaar, oogstte deze den dank van den voorzitter voor het correcte werk. De begrooting, in ontvang en uitgaaf ge raamd op f 160.914.051/2, met een post van onvoorzien groot f 10144.16 werd door de vergadering goedgekeurd. De vaststelling der financieel© positie van den bod© van liet polderhuis1, waar naar de heer Arnoldi vroeg, zou 'bespro ken worden bij punt 6 der agenda. Besloten werd tot het heffen van rech ten voor het )gebruik van de haven en den steiger bij het hulpstoomgemaal te Kattendijke op de oude wijze en volgens de oud© tarieven. Besloten wordt tot verkoop van een perceeltje grond (16 Aren 80 Centiaren) gelegen t© Kapelle aan d© Ned. Herv. gemeente aldaar en aan L. Lindenbergh Verwachting tot den avond van 24 Febr.: Zwakke tot matigen wind uit zuidelijke richtingen. Nevelig tot zwaarbewolkte lucht. Aanvankelijk weinig of geen regen. Zaohter. Cz. te Wemeldinge, tegen den grondprij:, van f4000 per Hectare. Besloten wordt tegen denzelfden grond prijs van het Armbestuur te Wemeldinge to koopen als noodig voor het Waterschap oh I aan zijn uitweg te komen, ©en stukje grond, groot 9 Aren 10 Centiaren. Voor de door het Bestuur van het wa terschap als noodig geoordeelde verbete ring in de regeling der salarissen en van de pensioenregeling der ambtenaren van het waterschap, wordt daartoe door den voorzitter met goedkeuring der vergad ring een commissie aangewezen van t> personen, drie uit de ingelanden en drie uit het bestuur. Uit dé ingelanden wor den aangewezen de heeren I. D. Fransen v. d. Putte, Joh. Pilaar en A. Arnoldi. Op aandringen van laatstgenoemde wor den reeds nu en niet in een volgende vergadering van het bestuu, zooals de dijkgraaf eerst wilde,' de drie commissie leden uit het bestuur van het water schap aangewezen, n.l. de heeren Vreek-3, Dekker en Nijsse. Allen nemen hun be noeming aan behalve dé heer Nijsse, die niet aanwezig is.Mocht deze de benoeming niet aanvaarden, dan is het bestuurslid Staal bereid zitting te nemen. De heer Arnoldi dankt voor de mildere stemming van het bestuur in deze kwes tie en voor de onderscheiding zijner be noeming, hoopt nu echter ook, dat de dijkgraaf de kwalificatie, in een vorigs vergadering geuit, als zou hij (Arnoldi) het bestuur zwart maken, terug neemt en verklaart of dit de persoonlijke opinie van den dijkgraaf dan wel die van he'. bestuur was. De regeling der financiëele positie va 1 den bode zal mede door die commissie geregeld worden en de ontvangergriffier aan de commissie als secretaris worden toegevoegd. Aan de ambtenaren van het waterschap die minder dan f 1500 verdienen wordt op hun verzoek 10 pet. van hun sala ris als duurtetoeslag gegeven en aan amb tenaren met een salaris boven de f1500 5 pet. Het laatste ondervond tegenstand bij ingeland Trimpe, doch niemand viel hem bij en werd het bestuursvoorstel ook ten opzichte van de 2e categorie ambte naren aangenomen. Het polderhuis op de Markt heeft van den principaal van notaris 'Pilaar een bod van f20.000. Tot Nov. 1919 kan het Waterschap des verkiezend er in blijven, ook al besluit het heden tot verkoop. De dijkgraaf zet uiteen, dat: lo. geen geschikt pand voor een nieuw polder huis aanwezig is; 2o. geen terrein voor bouw op het oogenblik beschikbaar is; 3o. het bouwen thans schreeuwend duur is, zoodat het bestuur vooralsnog voor stelt het Polderhuis niet t.e verkoopen. Een uitgebreide discussie volgde. Voor den verkoop pleitten de herren Arnoldi, Trimpe, Dronkers, terwijl de h er v. d. Weerdt, zeide, dat op zijn ingeleverd bouwplan voor een nieuw, modern inge richt huis voor f 18000 geen acht is ge slagen. Tegen verkoop pleitten de heeren Lin- denbergh en lVabeke. Herhaaldelijk werd gewezen op het on doelmatige van het gebouw. erzekering werd gegeven, dat er geen klooster(l) van Zou gemaakt worden. Het. voorstel van liet bestuur in stem ming gebracht werd aangenomen met 98 tegen 60 stemmen en 3 onthoudingen (die van not. Pilaar op grond van art, 69 van "t reglement). Bij voorkomende zaken vroeg de heer Arnoldi 'nogmaals antwoord op de door hem gestelde vragen, wat hij nog niet ontvangen had. De voorzitter zeide, dat de bewuste uiting niet de meening van het bestuur was geweest maar zrjn per soonlijke, doch dat hij die gaarne terug nam, "Waarna sluiting op de gewone wijze.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1