Laatste Berichten. KERKNIEUWS. O N P E R W IJ S. Weienschap en Kunst. SPORT EN SPEL. Telegrafie en posterijen. jjfiflop verkoopingen aanbestedingen, enz Marktberichten. Leger en Vloot. Landbouw en Veeteelt Rechtszaken. op de hoofden der kinderen te zijn neer gekomen, de wanden van het vertrek waren met bloed bevlekt. In een vlaag van waanzin had de on gelukkige moeder, die van goeden stand is, het heele huisgezin wil'en dooden. De ongelukkige vader en zijne nog 2 bijna stervende kinderen, werden verbonden en per rijtuig naar Sittard overgebracht. Toen dokter Joosten uit Sittard arri veerde, zat de arme vrouw doodbedaard haar handen te warmen bij de kachel en lag het moordtuig naast haar aan de voe ten. Zich niet bewust van de vreese'ijke daad, zeide zij van haar kindertjes enge len te hebben gemaakt. De toestand van den vader is redelijk, men hoopt nog 1 kind van de 7 te redden. De moord te Havelte. Omtrent den op zoo afschuwelijke wijze gepleeg- den moord vernemen wij nog 't volgende: II. v. d. B. en zijn vrouw G. D., wa ren beiden voor de tweede maal gehuwd. Uit beide huwelijken waren volwassen kin deren. Van den B. en diens kinderen' verdachten de vermoorde van het ver duisteren van gelden. Vreeselijke toonee- len hadden meermalen plaats. Gewapend mét hooivork of mes, zat ze menigmaal de kinderen van haar tweeden man v. d. B. achterna. Een scheiding volgde. Beide partijen schreven advertenties in de plaat selijke bladen, om niet aan de andere partij te borgen, onder toezegging van verschillende hatelijkheden. Niettegen staande dit alles scheen er toch een ver zoening te hebben plaats gehad en gin gen man en vrouw voor eenige dagen geleden weer samen wonen. Vrijdagavond ontstond een hoogloopende twist. Zater dagnacht had de moord plaats. Het huis, waarin het drama zich af speelde, staat geheel afzonderlijk. Een vreeselijke vechtpartij schijnt den moord te zijn voorafgegaan. Alles lag in huis door elkaar. Verschillende meubelen wa ren beschadigd. Met wonden overdekt lag liet lijk in een grooten plas bloed. Het was vreeselijk verminkt. Naar de Msb. uit de allerbeste bron verneemt is het bericht, dat de beide verdachten van den moord te Havelte bekend zouden hebben, onjuist. Een 100-tal smokkelaars aan gehouden. Aan de oostelijke grenzen van Groningen en Drenthe zijn in enkele dagen meer dan 100 smokkelaars aange houden. Een 10-tal smokkelaars uit de gemeen te Oostwedde, die zich wegens te hooge vraagprijzen voor hun goederen, schuldig maakten aan afpersing, zijn te Meppen (D.) gevangen gezet. In den trein beroofd. Vrijdag avond is op het traject RotterdamDelft den makelaar Van E., uit Amsterdam, diens portefeuille, inhoudende f 8000 aan bankbiljetten gerold. De ledige portefeuil le werd in den coupé teruggevonden. De dieven zijn te Delft uitgestapt. Nekkramp. Te Kalkwijik heeft zich een geval van nekkramp met doodelijiken afloop voorgedaan bij' een 17-jarig meisje. Maandagavond is bij een. der 'kinderen in 'het Vluchtoord Ede een geval van besmettelijke ziekte geconstateerd, waar schijnlijk nekkramp. Het intrekken der verloven jn het gar nizoen te Amersfoort, ten oorzake van voorgekomen gevallen van nekkramp', is voorloopig beperkt tot de bewoners der infanteriekazerne. Dezen zijn in de kja- zerne geconsigneerd ter isoleering. Men meldt uit Alphen aan de Rijn: De burgemeester van Alphen heeft in den Raad medegedeeld, dat hij tegen het raadslid Herngreen bij den officier van justitie een aanklacht zal indienen we gens laster. Achterhouden van aardappe- 1 e n. Te Zaandam rijn na bekomen mach tiging van den Minister van L. N. en H. bij' een groentehandelaar ongeveer 100 en bij twee boeren ruim, 1000 mud aardap pelen 'in bezit genomen, 'die van uitste kenden qualiteit zijn. Leven zonder slapen. Zooals men weet, kan de normale mensch niet zonder slaap'. In China is men gewoon de straf van zware misdadigers te ver scherpen door hun het slapen te beletten. Toch kent de wetenschap' een geval van een man, die jaren lang niet sliep', zon der daar ooit eenige nadeel van te on dervinden. Toen Lodewijk XVI en Marie Antoinette hun feestelij'ken intocht deden in Parijs, werd hun een schitterende ontvangst bereid. Op verschillende pun ten werden voor het volk groote tri bunes opgericht. Een van deze, waar schijnlijk niet stevig genoeg gehouwd stortte op den feestdag in, honderden menschen onder het puin begravend. Bij- geloovige menschen, waartoe ook Maria Antoinette behoorde, zagen in dit on geluk een slecht voorteeken. Een van de eersten, die in schijnbaar hopeloozentoestand van onder het puin te voorschijn werd gehaald, was' een jong advocaat, L'Herbette genaamd. Tegen al le verwachting herstelde hij. Echter 'kon hij vanaf dat oogenblik niet meer slapen. Overigens was hij volkomen normaal en wijdde zich met lust en ijver aan zijn ju ridisch beroep. Een behoefte aan slaap voelde hij nooit. De beroemdste genees- heeren uit dien tijd wijdden hun aandacht aan het geval en schreven er lange ver handelingen over, zondier echter ooit de oplossing van het geval te vinden. L' Herbette stierf in 1830 opi hoogen leef tijd. De lijkschouwing leverde geen re sultaat op en ook thans is er geen ver klaring van het zonderlinge geval ge vonden. („Vad.") T r a n s p o r t - m o e i 1 ij k h e d e n. De „Basler Anzeiger" meldt: Te Rouaan liggen op het oogenblik 1209 sloepen met 4000 wagons kolen, te Bordeaux 200.000 ton voor munitiefabrieken be stemde kolen, waarvan het vervoer on mogelijk is, omdat de spoorwegen zelf onder gebrek -aan kolen en -wagons lij den. Voorts meldt hetzelfde blad: In En geland Werden in Januari 330 stations gesloten. [Er rijden niet meer treinen] dan voor dertig jaar. Voor de O. W.ers. (Naar aanlei ding van een advertentie in het „Alg Handelsblad".) Och Wat Tsaren vele lieden vóór den oorlog nog plejeber, die met allerlei gesjacher nu geworden zijn oweeër. En ze ramTen met de riksen in de zakken van hun pelsjas om het schamel lijf te dekken dat bij niemand toch in tel was. In de fijnste restauraties kan je hen al zien dineeren. Maar ze weten niet hoe dat je mes en vorken moet 'hanteeren. En ze rijden in een auto met het laagste auto-nommer dat de advertenties boden en ze denken al1: ik kom er! Ja, ze denken met hun duiten dat ze een heele groote piet zijn, maar' aan elk van hun manieren zie je zóó toch dat ze 't niet zijn. Never mind, ga al maar verder, leert het „Handelsblad" zoo'n poentje, en een advertentie wijst hen dan den weg naar een blazoentje Op „geregistreerd diploma" wordt j'een wapenschild geboden, en ik ben er overtuigd van, dat voorziet in veler nooden. Neem een wapen op je auto, op je plaid, aan alle hoeken, op je boord en op je jassen, op je hemd en onderbroeken. Laat naar alles blazoenneeren, al wat los en al' wat vast is. En je moet je niet geneeren als ze zeggen dat 't wat kras is. En nu ben ik toch benieuwd naar wat een volgend advertentie weer aan zaligheid zal brengen voor d'oweejers. Dus attentie' „F1 e t ch eren". Juist hooren wij, dat men voortaan Ons op rantsoen wil zetten, En dat wij dus bij mondjesmaat Slechts krijgen brood en vetten, Of uit New-York wordt onverwachts Het heuglijk nieuws gezonden, Dat Fletcher, maag-ziek Yankee daar, Het fletcheren heeft gevonden. Is 't wonder, dat het cow boy land Ons gaf deez' kauwkunst-mode, Dat elk in 'tland der chewing-gum Volgt Fletcher's kauw-methode? Elk hapje spijs kauwt men zóó lang, Tot het, o, wilt niet schrikken, Van zelf maar zóó de maag in loopt, Men niet meer hoeft te slikken. De dranken kauwt men evenzeer Met tanden en met kiezen: Geen stamgast mag met praten meer Voortaan zijn tijd verliezen. Geen vroolijke dinertjes meer, Het mocht ons eens berouwen, 'tls fletcheren, al wat men ziet, 'tls kauwen, kauwen, kauwen. Want wie maar trouw aan fletcheren doet, Haalt uit slechts enk'le beten Hetzelfde voordeel dat hem nu Verschaft een vol maal eten. Zou in deez' tijd van voedselnood, Van schaarsche en dure spijzen Zoo'n algemeene fletcherij Niet hoog'lijk zijn te prijzen? Me dunkt, 'twas iets voor Posthuma; Kan die niet ordonneeren „Gij fletchert voortaan allemaal", Ën ons rantsoen tiërceeren? Veel Kamerleden paste 'took, Och heeren, fletcher! fletcher! Het neemt den mond zoo in beslag, Dat ge nooit wordt een kl POSTILJON. (H-P.) Per post en per telefoon. LONDEN. (Officieel). Gisteren bij de operaties op het Westerfront namen onze troepen 12 officieren en 761 soldaten ge vangen. rWij maakten vorderingen ten noordwesten van Atrecht en ten zuiden wan Vauquissart en ten noorden van Ype- ren, waar wij 19 gevangenen maakten. NEW-YORK. Volgens berichten uit alle bladen van Washington is president Wil son voornemens tegen het einde dezer week jjn een generale zitting van het Congres machtiging te vragen en midde len ter bescherming, van Amerikaanscho levens en goederen tegen den verscherp ten Duitschen duikbootenoorlog. Men is van oordeel, dat het Congres daartoe zal besluiten en 50 millioen dollar voor dat doel ter beschikking zal stellen van den president. BERLIJN. (V.D.) Volgens de Duitsche bladen meldt een te Gothenburg verschij nend blad, dat in Finland eene groote politieke samenzwering zsou zijn ontdekt, die meer dan 100 leden telde. MIDDELBURG. Gisterenmiddag werd een jongeman in de tram bewusteloos en hij werd in dien toestand naar het stadhuis gedragen. Later kon hij onder geleide huiswaarts keeren. Heden had op het stadhuis de eerste inlevering der verschillende broodkaarten plaats, waarvoor in de gang de drie stembussen waren geplaatst. Zouden die niet op verschillende plaat sen van de stad kunnen worden neer gezet? DEN HAAG. De Haagsche Rechtbank veroordeelde heden den 51-jarigein schoen- iniaker te Rijnsburg, die 27 December 1916 zijn buurman met een 'schoenmakersmes doodstak, tot 2 jaar gevangenisstraf. WERKENDAM. Bij de opruiming van het ijs! in de Merwede alhier heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De 2e luitenant R. Werd ernstig gewond en, naar het ziejcen- liuis te Dordrecht overgebracht is hij' daar overleden. ROTTERDAM. In de R. K. kerk aan de Mathenesserlaan is Zondagavond tij dens het Lof, terwijl kapelaan De J. eene predikatie hield, de kanselredenaar eensklaps ineengezakt en overleden. Het geval verwekte in de stampvolle kerk zoo'n groote opschudding, dat een paar vrouwen in bewusteloozen toe stand uit.de kerk moesten worden gedra gen. De dienst Werd onderbroken. VLISSINGEN. (Per telegraaf). In den af- geloopen nacht is inbraak gepleegd in het kantoor van de Kalkblusscherij van De Putter op het eiland. De kasten en laden werden opengebroken. Pogingen om de brandkast te forceeren, mislukten. Dispensaties voor den vastentijd. Ten hate van de bevolking van oorlogvoerend© landen zijn de volgende verzachtingen in de onthoudings- wet voor dit jaar aangebracht: Zooals voorheen is het gebruik van vleesch op Vrijdag, op! Aschwoensdag, eu op den Woensdag van de Quatertemperda gen verboden, doch het is aan de geloo- vigen overgelaten om in plaats van den Zaterdag als tweeden onthoudingsdag een willekeurigen dag in de week te kiezen. Tevens is het gebruik van vleesch en visch hij denzelfden maaltijd voor de be volking der oorlogvoerende landen geoor loofd. Het Katholicisme;in China. Uit de statistieken van 1916 blijkt, dat het getal der Katholieken in China met' 76,497 tegen 135,568 in 1915 is vermeer derd, waardoor het totaal aantal geloo- vigen ongeveer 2 millioen bedraagt. Daar bij komen nog 1 millioen catechumenen. Retraiten te Seppe-Bosschehoofd. Bij de retraite voor huismoeders (2023 Febr.) zijn nog plaatsen beschik baar. Eveneens nog enkele bij de retraite voor meisjes (26 Febr.1 Maart) en verder nog meerdere bij de retraite voor mannen en jongelingen (36 Maart). De vergoeding voor deze retraite is f 4.50, N.B. Zij, die broodkaarten hebben, wor den verzocht die mede te brengen. Avondsluiting der Kerken te Amsterdam. Vrijdagmorgen hebben de Eerw. heeren pastoors en rectoren ten huize van Mgr. Jansen deken der stad, vergaderd en naar aanleiding van een schrijven van den bur gemeester, besloten in het belang der ko- lenhesparing, alle avondgodsdienstoefenin gen en congregaties piet ingang van gis teren, Zondag, tot nader bericht geheel te doen vervallen met uitzondering der oefening van het Veertigurengebed en der Aanbidding. Zondag j.l. werd in alle Kerken en Kapellen van het Bisdom Breda onder de H. Mis voorgelezen de Vastenbrief van Z. D. H. Mgr. P. Hopmans. De brief han delt voornamelijk over het Godsdienston derricht, zoowel voor kinderen als vot- wassenen. De bisschop van Haarlem be handelt in zijn Vastenbrief het aanstaand jubilé van de heiligverklaring der mar telaren van Gorkum. In onze volgende nos. hopen wij heide brieven achtereen volgens te plaatsen voor onze talrijke le zers in Zeeland, die tot een der beide bis dommen behooren. Uit den Vastenbrief van kar dinaal Von Hartmaan, aartsbis schop van Keulen, stippen wij het vol gende aan rechtvaardigheid duldt deu langdurigen wereldoorlog, wijl zoovele menschen hun levenstaak: God te dienen en Zijn eer te vermeerderen, niet vervulden. Men den- k© slechts aan de geweldige uitbreiding van het ongeloof 'in Europa, aan de on verschilligheid vau vele christenen, aan de groote zedeloosheid, welke ook het heiligdom van het huwelijk on teert. In het feerste begin van den oorlog hadden „velen zich bekeerd; velen zijn toen ijveriger geworden. Later is het gods dienstig leven op vele plaatsen weden verminderd. Gods barmhartigheid laat de verschrik kingen van den oorlog toe om ons door het lijden tot God te voeren en ons ge legenheid te geven den hemel te ver dienen. De kardinaal spoort de geloovigen aan geduldig vol te houden, op God en de rechtvaardige zaak te vertrouwen, ijverig te bidden, boetvaardigheid te doen, en naar krachten vlijtig te arbeiden, ieder in zijn positie. Geslaagd voor examen nuttige en fraaie handwerken de dames E. De Koning en A. Krijger te Krabbendijke. Eerste Roomsche Studentendag. Zaterdag is te Delft de eerste Room- sche studentendag gehouden, waaraan de leden, oud-leden en ©ereleden der R. K. Studentenvereenigingen in Nederland deel namen. Om half 10 uur des morgens werd door den Zeereerw. Hoogget. heer prof. P. Groenen, Uniemoderator, ëen H. Mis opgedragen in de St. Hippolytuskerk 'aan de Voorstraat. In het priesterkoor prijkten de banieren van „Veritas" te Utrecht, „Sanctus: .Augustinus" te Leiden, „Sanc tus Thomas Aquinas" te 'Amsterdam, „Sanctus! Virgilius" te Delft en „Alber- tus Magnus" te Groningen. Op de vergadering waren taJ van leden, oudleden en eereledien van bovengenoemde vereenigingen aanwezig, benevens van „Sanctus Ignatius" te Breda en „Sanctus Laurentius" te Rotterdam. Onder de aanwezigen merkten we op prof. Alph. Steger, Delft; deken De Graaf, Delft; prof. De Groot, Amsterdam; pa ter Vrij'moed, moderator 'Sanctus' Virgi lius'; magister Doodkorte O. P., uit Gro ningen en prof. Aalberse. Telegrammen waren ingekomen van jhr. Iluys de Beerenbrouck, lid' der Tweedie Kamer; van pater Gielen, alsmede van den oud-moderator pastoor Henidrichs V1 van mr. Cornells sen. De Keulsche Dom. De vereeniging tot instandhouding en verfraaiing van den Keulschen Dom heeft den 14en Febr. haar 75-jarig bestaan ge vierd. Opgericht den 14en Febr. 1842 met goedkeuring van koning Frederik Wilhelm IV, die er ook het beschermheerschap van aanvaardde, heeft binnen betrekkelijk wei nig jaren het beroemde kerkgebouw Uit 'zijn vervallen staat opgericht. Thans is ide Keulsche Dom' een der schoonste tjerken en Maakt het de trots' van iederen Duit schen Katholiek uit. Den 15en Augustus 1248 werd met den bouw van den Dom begonnen. Voetbal. Gisterenmiddag speelde voor de tweede klasse Vlissingen I tegen Middelburg II met 13 tot uitslag. Goes. Overgeplaatst met ingang van 1 Maart de adsistent bij' de P. en T., de heer G. Bokma van Goes naar Amsterdam. Boschkapelle. Notaris Lijdsman te Hulst verkocht hier 9 perceelen bouwland van P. Hermans, die opbrachten f 16880. Tbolen, 17 Feb. 1917. Tarwe 114.— a f 15.25, haver f 13.— a f wintergei st f a f Zomergerst f a f rogge f 0.a f9.10, bi uineboonen f 32.a f33.25, witte boonen f34.a f 35.—, kookerwten f 32.a f38.27, Xroonerwten f 32.a f alles per 100 K.G. aard appelen 1 4.50 a f 5.alles per H.L., uien f 8.— a f8.50 per 60 K.G., eieren f 0.a f7.per 100 stuks boter fl.perVaK-G- Rotterdam, 19 Febr. 1917. Eieren. Zeeuwsche f8.50 a f9.25; Overmaassche f8.50 a f10; Varkens. Aanvoer 1313 stuks. Prijs. 56 a 581/2 et.; lichte 33 a 36 ct. Aardappelen geen noteering. "V1 a s. Aanvoer 8100 steen blauw, prijs f6.50 a f8; 100 steen wit, onverkocht; 1800 steen Holl. geel. prijs f6.50 a f8; 1980 steen half gezw. blauw, prijs f3 a 3.25; "1200 steen half gezw. Holl. geel, onverkocht; 200 steen half gez'w. wit, onverkocht. Sommige Maden ontleenden aan „Het Centrum" een bericht, dat het Ned. leger binnenkort ook zal kunnen beschikken over z.g. Motortanks. Naar „De Auto" uit betrouwbare bron kan mededeelen, is het blad verkeerd in gelicht; er zijn voor ons leger geen tanks in iaanmaak, noch in het buitenland, noch in ons land. Uitzaai larve. In verband met de mogelijkheid, dat tengevolge van de vorst een meer of min der groot percentage der te velde staande wintergranen vernietigd kan zijn, en zaai zaad van zomertarwe in beperkte hoeveel heden voorhanden is, brengt de Minister van Landbouw, ter algemeene kennis, dat het zeer wel mogelijk is, tot in het begin der maand Maart sommige soorten winter tarwe te zaaien met name de bekende Wilhehnina-tarwe. De Minister geeft den landbouwers in overweging hiervan een zoo ruim mogelijk gebruik te maken. Uitvoer van runderen. De Minister van Landbouw brengt ter kennis van belanghebbenden dat in den loop' dezer maand door tusschenkomst van de Rundvee-Vereeniging zullen worden uitgevoerd 874 stuks stamboekrunderen. Tuingrond. De Minister v,an Landbouw noodigt alle eigenaren van gronden en in het bijzon der de werkgevers, voorzoover zij daarvoor terreinen vrij hebben, uit, tot het beschik baar stellen van tuingrond aan hun per soneel' te willen overgaan, ten einde daar door de zorg voor de levensmiddelen voor ziening te helpen verlichten. Rechtbank te Middelburg. De eerste zaak, welke Vrijdag verder in het openbaar werd behandeld, was die te gen V. A. de L., wonende te Koewacht, thans gedetineerd, beklaagd van het terug- keeren in Zeeland, nadat hem het verblijf was ontzegd. Beklaagde zeide te Koewacht een brief te hebben achtergelaten en dezen te heb ben willen halen. De eisch luidde 14 dagen „gevangenis straf met aftrek van het voorarrest en in vrijheidstelling van beklaagde. Aan het einde der zitting werd in Üeze zaak uitspraak gedaan en beklaagde over eenkomstig den eisch veroordeeld 1pin in vrijheid gesteld. De volgende zaak was die tegen J. C:. O., A. J. 'Ci., en G. ]M. te St. Janstaen, beklaagd van vernieling van een heining van houten palen en prikkeldraad op 22 December "j.l., welke heining toebehoorde aan A. van Bunderen. De eisch luidde voor iederen beklaagde f 10 of 20 dagen. Wegens vernieling van vier ruiten 111 het café van Traas te Krabbendijke werd tegen J. Wi- de R. uit Kruiningen 110 of 20 dagen gevorderd- Wegens het te Vlissingen verkoopen van boter tegen f I.O2V2, terwijl de maximum prijs op dat oogenblik f 1 was, werd tegen J. de P. uit Koudekerk© f5 of 10 dagen gevorderd. Wegens het vervoer van Roode Ster aardappelen 1 en 21 October naar een verzamelplaats van het station Kruinin gen, stonden achtereenvolgens 6 perso- nen terecht. Al de aardappelen waren door H. Dek gekocht voor Nagelkerke. Volgens de getuigen zijn ze bij' het station ingekuild. Er werd geëischt tegen Q. L. Kattea- dijke f25 of 25 dagen; tegen P. Pi. te Kruiningen f20 of 20 dagen, tegen M. K. f15 of 15 dagen, tegen P. N., Wi. N., en J. B. allen te Kruiningen, ieder f15 of 20 dagen. De eerste beklaagde hield een pleidooi voor riehzeli, stelde de vraag, waarom slechts een deel der overtreders bekeund is en wees erop, dat hij slechts onder geschikt is. De laatste zaak betreffende overtreding der distributiewet, was die tegen J. S. te Vlissingen, die ook de boter te 'duur verkocht. Eisch f 5 of 10 dagen. Tegen B. G. uit Middelburg werd hij verstek een week gevangenisstraf gevor derd wegens wederspannigheid tegen een luitenant, die tevens onbezoldigd rijks veldwachter is, en heleediging van de^en ambtenaar. In appèl werd behandeld de zaak te gen C. v. S. uit Grijpskerke, welke vrouw door den kantonrechter te Middelburg was veroordeeld tot flö of 10 dagen, wegens het leveren vau boter met een .vetge halte van 78.1 pCt. De eisch luidde bevestiging van het vonnis, waarbij de officier er op wees, dat bekl. gezegd heeft, dat dit stukje boter was voor een bepaalden klant, die op zulke boter gesteld is. Er is echter gebleken, dat deze klant daarvan niets wist. Nog werd in appèl behandeld Ide zaak 'tegen A. F. uit Vrouwepolder, die in de Noordstraat te Domburg gereden had op ëen rijwiel miet zulk' een onvoor zichtigheid en zonder te bellen, dat hij iemand overreed. De eisch luidde beves tiging van het vonnis van den kantonrech ter, waarbij bekl. tot f5 of 5 dagen was veroordeeld. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding leerplicht-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 3