sndmaking. De Paus en het Vredeswerk. 0e Groote Oorlog. Dinsdag 20 Februari 191?. Dertiende Jaargang irtentien. No. 22 Wijst alken HUNK-. WOENSDAG- ss VRiJOAGAVOND. Losse Oorlogsberichten l'n Neeltie M)u$.a Faagge. Dina Traas, 77 j'.j 14, Vessels, 43 j., wed. Jo. Ra mondt. JCE. Huwelijksaangifte: 15, Ian Overbeeke, jm. 29 j. In. Adriana Jannetje van rd. 27 j. te Krabbendijke. ncobus, z. v. Eliza. Huis- ii van Houte; 6, Cornells, puwenhuijze en Jacomina Dina Traas, 77 j.; 14j J Pieternella Wondergem- Ian, 6fi j., echtg. v. Kov- pig leedwezen overleed en korte, doch hevige [jongste, plichtgetrouwe HENS VERBEEM, [gen leeftijd van 14 jaar. W. J. M. BITTER, Familie en Kinderen, bruari 1917. [verleed plotseling, na zijn van de H. H. Sacra- stervenden, onze ge- |enoot, Vader, Broeder, en Oom, de heer ÖRIK OE BRUIJN, prdom van 57 jaar. Uit aller naam, H DE BRUIJN— VERVAAT. Eoom, 15 Februri 1917. Ilgemeene kennisgeving. 18 Januari 1917 verleden J H. W. INKER VOORT te ider is opgericht de Naam- [tschap I» estlgd te taoes. tiet het Koninklijk Besluit lig zijn geplaatst onder no. loegsel tot de Nederlandscbe van IS Februari 1917, no. 37. H. M. MARKUS-E te is voornemens op VRIJ» ItRT 1917, des voormiddag» I verzoeke van den tl eer a. 1de Hofstede „La RETRaI- RSOIJK gem. Wissekerke, aar te VERKOOPEN m. uit: EN, alsVosmerrie 8 jaar id); Vosmerrie 7 jaar (veu- bruine Merrie ti jaar (stamb. a.iu)bruine Merrie 5 jaar d); iiere Merrie 4 jaar (veu- donkervos Ruin 9 jaar; don- e 4 jaar geschikt als klep- Merne 4 jaarbruine Mer- warte Merrie 2 jaar (veulenb. ,ard); bruine Ruin 2 jaar; gst 1 jaar (Veulenb. Ned. vosbles Merrie 1 jaar. TOORN VEE, als: 8 baatge- koeien, 5 eenjarige Vaarzen 4 Aanlio.idkalveren, kens. Tilbury, 4 Menwagensmet n en dito rongen, Klikkar, met Karwijbak (Smyth Non- ildorsclunachine met 2-paards ictnne, snijmachine, G'hilibre- pef, Moesmolen, Windmolen, ef, Kolblok met lamoen, 2 en kuilen met kleedeii, 1 zoo uw Zaadzeil (wordt bij goed egd), 6 1 loegen ïu soort waar- reiidsploeg, 1 Karwijploeg, 1 m aardappelen aan te aarden, jzeren Eggen m soort, 2 sle- eldsleden, 7 braauzeven, 5 engen, 4 korte Zweugen, 3 wengen, 3 Waterbakken met baken, Mestneken, Vorken, Pungerboomeu, Reepen, Ka- nasseuient, Klaverruiters, 2 en met paarden, Mestplanken, euhok, Watervat (inhoud 7ü verder zal worden gepresen» or den verkoop geen kijkdag, van Beestiaal te 1 uur precies. 29 November 1917buiten wonende koopers en onbe- jers betalen contant, ailing, wel bergplaats voor ziek verboden. bij aanplakbiljetten om- Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.00, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór kalf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 209, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bjj abonnement speciale prfii. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 J< berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 26 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zjjn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: <500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering P" gulden bij J gulden bij gk gulden bij gk Sm ffl I verlies van een Jj I 11 verlies g I I verlies van M I 8 hand, voet I 11 I van een 1% I I een M of oogf duimwijsvinger gulden bij verlies van eiken andereu vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Tijdens de jongste begrootingsdebatten over Buitenlandsche Zaken in de Tweede Kamer der Staten-Generaal is door ver schillende afgevaardigden van gedachten gewisseld over den ge waar borgden vrede, zulks naar aanleiding eener rede, door den heer mr. H. C. Dresselhuijs, voorzitter van den Nederlandschen Anti- Oorlogsraad, gehouden over het onder werp: „the League to enforce Peace". Van Katholieke zrjde sprak over deze kwestie mgr. dr. Nolens, voorzitter der R. K. Kamerfractie. Terwijl hij zich wat de oppertuniteit van het door den heer Dresselhuijs verdedigde denkbeeld betreft, zeer gereserveerd uitliet, liet hij toch dui delijk doorschijnen, dat de Katholieken daarom niet minder geporteerd zijn voor alles wat bet schoone vredeswerk kan bevorderen en leiden tot eene beslechting van internationale geschillen langs ande ren weg dan dien van don krijg, En met name wees hij op het voorbeeld van Paus Benedictus, die tijdens dozen wereldoorlog herhaaldelijk zijn stem heeft verheven tegen iedere rechtsverkrachting en zooveel heeft gedaan voor de verzach ting van het lot van duizenden ongelukkige slachtoffers van den oorlog. Ons dunkt, er kan op die menschlïe- vende handelwijze des H. Vaders niet genoeg den nadruk worden gelegd, wijl zich hierin niet alleen het medelijdende hart openbaart van den Paus als mensch, maar ook en vooral als Stedehouder van den Goddelijken Menschenvriend, bij Wien de bedrukten en beladenen troost en ver kwikking vinden. ïierwijl de Paus voortdurend met waak zaam oog de gebeurtenissen volgt, die zich op het bloedige oorlogsterrein af spelen om, zoodra de kans voor een zekere en afdoende oplossing der bloedige geschil len. zich opdoet, die met beide handen aan te grijpen, is hij van den beginne pf er op uit geweest om het oorlogswee, dat zich overal en in allerlei vormen voordoet en een ware zee van ellende vormt voor duizenden, ja millioenen onzer natuurgenooten in en buiten Europa, te lenigen. Tot een der meest sympathieke werken, die de H. Vader tot leniging van den oor- logsnood ondernam, behoort de internee- ring in Zwitserland van militaire krijgs gevangenen, die sedert achttien maanden in krijgsgevangenschap leefden en vaders zijn van minstens drie kinderen. Paus Benedictus deed een desbetreffend voor stel in de lente van 1916 aan Duitsch- land en Frankrijk. Duitschland eerst en een paar maanden later Frankrijk wij ontleenen deze bij zonderheden aan een schrijven van den Romeinschen correspondent van „Het Centrum" namen dit Pauselijk voorstel aan, maar do moeilijkheden kwamen dit maal van don kant der Zwitsersche Bonds- regeering. Reeds was een groot getal krijgs gevangenen, hetwelk men op twintig duizend schat in Zwitserland gehospi taliseerd. Het waren meest allen zwaar zieken of gewonden, die langzamerhand de gezondheid verwierven en aan wie de Bondsregeering werk trachtte te verschaf fen. Het scheen de regeering niet geraden de crisis in de werkverschaffing nog uit te breiden door het interneeren van ge heel gezonde gevang%0gn. "Van Fransche katholieke zijde werd3" Bet voorstel des Pausen zeer voorgestaan. Denys Co chin, toen minister zonder portefeuille, drong sterk op de verwezenlijking van het voorstel aan. Van Duitsche ?ijde kwam generaal Friedrich naar Bern, om te verklaren, dat de Duitsche regeering be reid was onmiddellijk honderd krijgsgevan gen huisvaders naar Zwitserland te zen den. De reis door den Franschen Mon seigneur Tiberghien van Rome naar Bern gemaakt, om in naam des Pausen het voorstel te bepleiten bij de Bondsre geering, gaf eindelijk den doorslag. De Zwitsersche regeering nam het besluit, tweehonderd krijgsgevangenen, huisvaders van drie kinderen, honderd Fransche ea honderd Duitsche naar Zwitserland te doen komen. De voorwaarden, door den II. Stoel gesteld, achttien maanden ge vangenschap en vader van ten minste drie kinderen, bleven onveranderd door de Bondsregeering gehandhaafd. Valt nu de proef mede, vooral als de werkverschaf fing niet te kort schiet, dan bestaan er plannen, dit getal spoedig aanmerkelijk te vermeerderen. Op het Vaticaan zijn reeds duizenden aanvragen aanwezig voor interneering van in de termen vallende krijgsgevangenen, die huisvaders zijn. Het groote leed van den H. Vader en Diens Staatssecretaris is, nog velen voor het oogenblik te moeten afwijzen. Wie het bovenstaande leest, moet, hij zij Katholiek of niet, bewondering gevoelen voor het edel streven van den Roomsehen Opperpriester ter verzachting van het drukkende oorlogsleed. Doch hiermede stelde de Paus zich niet tevreden. Tallooze malen stelde hij zich, als hem gevallen van slechte behande ling in gevangenkampen, van krenking van menschelijke rechten, van aanslagen op de menschelijke waardigheid ter oore kwamen, in verbinding met de bisschoppen in de oorlogvoerende landen, opdat deze in zijn naam naar de vermeende gruwe len en misstanden onderzoek zouden doen en bevonden zij die aanwezig, namens hem hun gezagvolle stem zouden ver heffen bij de vorsten en regeeringen, op dat de gruwel zou verdwijnen, het onrecht zou worden goedgemaakt, Die werkdadige liefde des Pausen kwam zoodoende niet alleen ten goede der slacht offers, maar stelde ook voor gansch de wereld in het helderste licht, hoe verre boven den haat en do tweedracht, die de volkeren, niet zonder toedoen van den Engel der Duisternis, verdeelen, de eenheid en sadmhoorigheid uitstraalt, die de kin deren der Katholieke Kerk met hun her ders en door dezen met den Stedehouder van Christus verbindt. Nog zoo pas geleden, op het feest van Driekoningen, schreef do energieke bewon derenswaardige aartsbisschop van Meche- len, kardinaal Mercier, in een herdelijken brief: .„Welaan I wat is deze Kerk door Chris tus gesticht en door zijnen H. Geest be stuurd? Zij is de vergadering der ge- loovigen, die, door de Bisschoppen in vereeniging met onzen H. Vader den Paus, vasthecht aan Jesus Christus. Uw Bis schop, afgezien van zijn persoonlijke betee- kenis of van zijn afkomst, juist omdat hij door den H. Geest werd verkoren en door den Paus werd aangesteld om in een Bisdom de Kerk Gods te besturen, is de levende band, waarmede elk uwer zie len in gemeenschap van leven verkeert met Christus en door Christus met God. Het geloof, de hoop, de liefde, al de schatten van de bovennatuurlijke gratie dalen van onzen Heer Jesus Christus en van zijnen Stadhouder, over u door uwen Bisschop neder; en 't is door uwen Bis schop, insgelijks in gemeenschap met den opvolger van Petrus, dat uwe geloofsbelij denis, uwe verzuchtingen, uwe gehoor zaamheid opstijgen tot onzen Heer Jesus Christus en tot voor den troon van God". Ook door middel van zijn vertegenwoor digers in vreemde landen zet Paus Bene dictus zijn zegenrijk liefdewerk ten bate der ongelukkige slachtoffers van den oor log voort. Welke treffende bijzonderheden paeldt b.v. de Romeinsche correspondent van „Het Centrum" over het werk van Mgr. Dolci, Apostolisch Delegaat te Constan- tinopel. Niet alleen beijverde Mgr. Dolci zich met geheel het personeel der Delegatie om berichten te verschaffen aan het Va- ticaansch Tnlichtingsbureau over gevan gen, vermiste en gevallen militairen en over burgers iu het Oosten verblijvende, maar Z.Exc. bezocht ook omstreeks Kerst mis de hospitalen, waar Engedsche en Fransche gewonden verpleegd worden. Daar werd de Delegaat verwelkomd door het bestuur en bij de verpleegden gebracht, Allen drukten hunne voldoening uit over de ondervonden behandeling en bedankten geroerd voor de Kerstgeschen ken, welke Monseigneur en de dames De Willehoishun uitreikten in naam des Pausen. Op een aanspraak van den Dele gaat antwoordde de Engelsche luitenant Armstrong, met het verzoek aan Z.Exc., om den H. Vader de dankbare gevoelens der gevangenen over te brengen. Ter gelegenheid van het Kerstfeest vroeg de Apostolische Delegaat voor twee Fran sche krijgsgevangenen, die door bemidde ling van Z. H. spoedig naar Frankrijk mo gen terugkeeren, verlof om de Kerstdagen in het gebouw der Delegatie te mogen doorbrengen. Een derde invalide mocht op verzoek van Monseigneur met zijne makkers medekomen en de drie Fransche jongens brachten aangename Kerstdagen door in de woning van den Delegaat des Pausen. Geen wonder, dat de. Fransche kolonie Z.Exc. ten hoogste dankbaar was. Ook de gezonde gevangenen in de kam pen werden op last van Z. H. den Paus door den Delegaat hedaclvt. Ter gelegenheid van het Kerstfeest wer den, met goedkeuring der regeering drie missiepriesters naar de kampen van Afioun-Kara-Hissar, Bozanti en Amanus gezonden, Door den Minister van Oorlog Enver Pacha waren de geestelijken bizon- der aanbevolen aan de commandanten der kaïnpen, en werd hun volle vrijheid gege ven de H. Diensten te verrichten. In. de kampen werden de Kerstdagen door de commandanten tot feestdagen verklaard. De kapel werd op bizondere wijze versierd, waarvoor de commandant eigen meubelen en andere voorwerpen afstond. Te Afioun- Kara-Hissar naderden de meeste soldaten tot de H.H. Sacramenten, Twee Fransche soldaten dienden in uniform de H, Mis, terwijl de Engelschen geestelijke liederen uitvoerden. Na het Evangelie sprak de geestelijke tot de gevangenon in hot Fransch, en zijne woorden werden aan stonds overgezet in het Eugelsch. Na de godsdienstoefening deelde de geestelijken ook hier de kerstgeschenken van 'den II. Vader uit aan de dankbare krijgsgevange nen. Hoog slaat het hart van vreugde bij elk weldenkend mensch, die dit alles leest on hij zegent de Voorzienigheid, die te midden der algemeene verwarring en ver wording, waaraan de wereld ten prooi is, de Katholieke Kerk als de reddende heils- arke doet uitblinken en haar huidigen Opperpriester die gevoelens heeft willen neerleggen en met Zijn genade doen ont wikkelen, die Christus, het Hoofd dei- Kerk, zoozeer prees in den barmhartiger! Samaritaan, Geen vreeze, of door dat heerlijk voorbeeld zal vroeg of later de wereld in de banen van rust en vrede terugvoeren, mits vor sten en regeerders begrijpen, dat alleen een terugkeer tot de christelijke bescha ving de volkeren redden kan. Was het niet De Lamartine, dichter, maar ook staats man, die eenmaal do treffende regelen schreef „Toute civilisation qui ne vient pas de l'idée de Dieu est fausse. Toute civilisation qui n' aboutit pas k cette idéé est courte. Toute civilisation qui n'est pas pénétrée de 1' idéé de Dieu est froide et vide. La dernière expres sion d' une civilisation parfaite c'est Dieu mieux connu, mieux adoré, mieux servi par les hommes."2) Dochters van den Nederlandschen gerant te Constantinopel In zijn rapporten aan den H. Stoel heeft Mgr. Dolci st-eds woorden van lof over de werk zaamheid dier Nederlandsche dames voor de krijgsgevangenen, steeds bereid Zijne Excellentie behulpzaam tezyu bij het uitroeren ran b Pausen bevelen. Hulde aan deze edele freule's, die Neêrland's naam zelfs tot aan do boorden van den Bosporus hoog houden. -) Elke beschaving, dia niet uitgaat van de GodBidee, is valschelke beschaving, die niet haar uitgangspunt vindt in de Oodsidee, is kortstond g van duurelke besciaving, die niet doortrokken is van de Godsidee, is kond en ledig. De laatste uitdrukking van eene volmaakte beschaving is: God meer gekend, meer aanbeden, meet gediend door de menschen. Gelukkige Kerk intusschen, die zulk een paus, gelukkige menschheid, die zulk een beschermer en medelijdenden vriend bezit als 'Benedictus XV. Op hem mag waarlijk zonder schijn van profanatie het Schrif tuurwoord worden toegepast: „Benedic tus", d.w.z. „gezegend" hij die (tot ons) komt in den Naam des Heeren. De onbeperkte duikboot-oorlog. BERLIJN, 17 Febr. (K. N.) De corres pondent van de „Voss. Ztg." aan het Westfront heeft aan de kust van Vlaande ren verschillende Duitsche marinevliegers en een duikbootcommandant gesproken. Zij verklaarden, dat de geregelde verbin ding tusschen Engeland en Frankrijk niet meer bestaat. Dit feit werd door de ma rinevliegers bevestigd, die op hun laatste patrouillegevechten geen enkel schip meer gezien hebben. Zij deelden ook mede, dat Engelsche duikbooten, die gewoonlijk tot dicht bij de Nederlandsche territoriale wateren la gen, sedert eenige dagen verdwenen zijn. Torpedeer in gen, LONDEN, 17 Febr. (R. O.). Lloyds meldt De Engelsche stoomschepen „Marie Leonhardt" (894 netto-tons ex-Duitsche stoomschip Anhalt), de „Marion Dawson" (1461 netto-tons) en „Queenswood" (1694 netto-tons), het zeilschip „Friendship" van Brixham en de baggerboot „Leven" zijn gezonken. BERLIJN, 17 Febr. (W.B.) Den löden werd gepubliceerd, dat een onderzeeër schepen met een totale tonnenmaat van 35000 bruto ton tot zinken had gebracht. Daaronder bevonden zich de volgende tot nu toe door de pers niet vermelde sche pen: Het Engelsche stoomschip „Gravina" (1242 bruto-tons) met een lading Zuid vruchten; het Italiaansche zeilschip „Ma ria" (1082 bruto ton) met koffie voor Londen; het Zweedsche zeilschip „Hugo Hamilton" (2463 bruto-ton) met een sal peterlading. Onder de andere schepen was een stoomschip van 4500 bruto ton met oor logsmateriaal, ter waarde van 60 millioen naar Egypte; een stoomschip van 8200 ton met stukgoed naar Australië, een zeil schip van 2000 ton mais; een stoomschip van 3000 bruto tons met kolen naar Frankrijk; een driemastschip van 2700 bruto-ton met salpeter naar Bordeaux, Er zijn 18 gevangenen aangebracht, waaronder 4 kapiteins. Verder zijn tot zinken gebracht, drie stoomschepen van 9000 bruto-tons, G visscfaersvaartuigen van 9000 bruto tons. Opmerkenswaard is nog, dat verschei dene uit de Noordzee teruggekeerde onder zeeërs melden, dat zij in de Noordzee geen scheepvaartverkeer hebben gezien. Aan hbt Westerfront' Een Duitsch wapensucces In Champagne. Het Duitsche bericht. BERLIJN, 16 Febr, (W. B.) Het groote hoofdkwartier meldt: Ten noorden van Ar- mentières en ten zuiden van het La Bas- sée-kanaal en in het Somme-gebied is de artilleriestrijd tot in den nacht nog toegenomen. Waar zich vijandelijke in fanterie in de noordelijke groeven van Armentières en ten westen van Lens en op de beide oevers van de Ancre opeen- hoopten, werden zij door ons onder ver nietigend vuur genomen. Tot een aanval kwam het dientengevolge niet. In Champagne werd ten zuiden van Ripont, na een werkzame voorbereiding door artillerie en handgranaten, een aan val onzer infanterie met voorzichtigheid en beleid uitgevoerd en met volledig ge volg. In een stormloop werden bij Champagne-hoeve en heuvel 185 vier vijandelijke linies ter breedte van 2000 M. en met een diepte van 800 M, genomen; 21 Welk weder zullen wij hebben i Verwachting tot den avond van 20 Febr.; Zwakke tot matigen, Westelijke tot Zuid- westelijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, aanvankelijk weinig regen. Iets zachter. officieren en 837 man werdon gevangengenomen; 20machine- geweren en 1 mijnenwerper werden binnengebracht. Onze verliezen waren gering. De Franschen maakten de hunne grooter door nutte- looze tegenaanvallen, die zij des avonds en hedenochtend vroeg tegen do hun ont nomen stellingen ondernamen. Op den westelijken oever van den Moezel zijn bij eenige gevechten tusschen verkennings troepen 44 gevangenen, meerendeels uit de derde Fransche linie, opgebracht. Dag en nacht waren van beide kanten de vliegtuigen in werking. De vijand verloor daarbij 7 vliegers. De keizer zond aan de aanvoerders en de troepen in Champagne een telegram van dank voor hun wèlvoorbereid en goed uitgevoerd optreden. Het Fransche bericht. PARIJS, 16 Febr. (Havas). Het commu niqué van hedennamiddag luidt: Ten noor den van de Ancre is een Duitsche aanval gedaan op een onzer posten bij Fouques- court, maar geheel mislukt. In Champagne werd gisteren een hevig bombardement geopend op het Fransche front te Butte du Mesnil. De hoeve Champagne werd door de Duitschers genomen, gelegen aan het uiterste einde van het front. Tegen 4 uw slaagden de Duitschers er in, onder begunstiging van mijnenwerpers, door te dringen in de versterking ten westen van de hoeve, ten noorden van den weg van daar naar Butte du Mesnil. Het flank- vuurderFranschenuitdehuurt van Masseges berokkende den aanvallers aanzienlijke verlie zen. Het artilleriegevecht werd heden ochtend in deze streek met kracht voort gezet. Voorts werd sterk gepatrouilleerd in het land van Woevre gedurende den nacht en den dag. Verder gewaagt het communiqué van luchtgevechten, waarbij vijf Duitsche vlie gers zijn neergehaald. Een telegram. De Duitsche keizer heeft naar aanlei ding van het succes bij Ripont tot den opperbevelhebber van de betrokken leger groep, den Duitschen kroonprins, het vol gende telegram gericht: Den leiders en troepen, die bij den aanval van giste ren in Champagne zich door methodisch voorbereidingswerk en heldhaftige uitvoe ring onderscheidden, druk ik mijn erken ning en dank uit. In de samenwerking van allen tot hetzelfde doel lag dit en ligt ieder succes. Aan het Ooster front. WEENEN, 17 Febr. (W. B.) Het staf communiqué meldt: Sedert hedenmorgen valt de vijand onze stellingen ten N.-W. van het Oitos-dal aan. De gevechten duren voort. Bij Stanis- lau, ten Zuiden van Zborow en ten Zui den van Brzecany hebben onze veldposten sterkere Russische verkenningsafdeelingen afgeslagen. Het schip van Barnstorff. KOPENHAGE, 16 Febr. (W. B.) De New-Yorksche vertegenwoordiger van Wolffbureau meldt, dat het stoomschip „Frederik VH1" gisteren met 611 passa giers, onder welke 262 behoorende bij het Duitsche gezantschap, van New-York is vertrokken. De bemanning van de „Yarrowdale." WASHINGTON, 16 Febr. (Reuter). Het departement van buitenlandsche zaken heeft bij den Spaanschen gezant te Berlijn geïnformeerd naar de juistheid van het door de pers verspreide gerucht, dat de gevangen Amerikanen, die deel hebbeq

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1