Boereninspan Hoornvee, Woonh i Winter- Hoesten, Scherpe goede kwaliteit Kistenen, RliKSDAGNORMAALLESSEN Bóeren-Inspan. 14 Paarden, 7 Varkens Opvoering van eenige Blijspelen j 7 PAARDEN CRÖQU INBOEDEL, Dienstbo BINNENLAND. ADVERTENTIE N. Firma AUG. VAN DYCK-PETIT Steenhouwerij. Ü3fdstB6D sluizen, brupoengebouwen Grafmonumenten Vergoten vrouwen A. Menheere, 's-Heerenhoek. Woensdag 28 Februari 1917, verkoopen: 8 Werkpaarden, 26 stuks 20 Kippen en Hanen. Betaalëag i September 1917. 18 Februari Groot lachprogramma Dinsdag 27 Februari 1917, publiek verkoopen; I. 36 0LMEB00MEN, II. 47 CANADABOOMEN, Donderdag 1 Maart 1917, publiek verkoopen: Dinsdag 20 Febru publiek verkoo met Erf en T Vrijdag 23 Februf publiek verkoo Dinsdag 6 Maar aan te beste Het bouwen val dubbele Dienstw H. A. SUIJ - Kri Uit de hand te een Brood-, Besc Kleingoedbakk TE KOOP Boerendiens Do Tweede Kamer vergaderde Woens dagnamiddag met gesloten deuren. Do overzichtschrijver van „De Maasbode" pehrijft dienaangaande Alvorens werd voortgegaan met de Oor- 1 ogsbegrooting moest behandeld worden het voorstel van tien rechtsche leden om een comité-generaal te houden. Aldus wer den na de pauze de deuren gesloten en duurde heel den middag de geheime ver gadering, welke ook morgen zal voort duren. Wij hebben de overtuiging, dat dit comité-generaal zal handelen over het algemeen beleid des Ministers, waarom- trent den laatsten tijd een groote onge rustheid algemeen is. Misschien ware het beter geweest en meer in overeenstemming met de algemeenheid der ongerustheid in den lande, wanneer niet alleen rechtsche leden bet initiatief genomen hadden. In ieder geval hebben de leden, die de ge heime vergadering aangevraagd hebben een goed werk gedaan. Natuurlijk zal ook nu wel weer het. praatje opgeld doen, dat er „politiek" in het. spel is. Dit echter mag men voor zeker houden, dat, als de ongerustheid in comité-generaal niet is verminderd en de Minister tot heengaan mocht worden gedwongen, dan nog niet behoeft aangedrongen te worden op een rechtsch Minister. Vooral betreft de on voldaanheid, welke reeds lang in mili taire en politieke kringen bestaat, de on voldoende encadreering, de ontoereikende voorziening van verschillend wapentuig, en de ontstentenis van eenige organisatie, waarin de landstorm zou dienen onder gebracht te zijn. Van rechts zoowel als van links hebben bekwame mannen hun stem over deze punten doen hooren. Herinneren wij b.v. tan hetgeen onze militaire mede werker schreef Wij zijn overtuigd, dat de geheime vergadering zich met de ge noemde onderwerpen zal hebben bezigge houden. Reeds bleek, dat men heden het comité-generaal niet ten einde brengen kon. maar morgen zal voortgaan. Hst Comité-Generaal Het voortgezet comité-generaal der Tweede Kamer werd Donderdag bijge woond doc r de Ministers van Oorlog. Bin- nenl. Zaken, Landbouw, 'Marine en Bui- terd. Zaken, duurde tot kwart na vijven en is verdaagd tot vanmorgen half twaalf. Oorlog en Industrie. Nederland ondervindt hoe langer hoe meer den invloed van den wereldoorlog. Brood wordt in afgepaste maat toege meten; steenkolen worden niet voldoende aangev oerd, aan allerlei artikelen heerscht gebrek en vele fabrieken kunnen niet of niet regelmatig werken bij gebrek aan grondstof cf afzetgebieden de verscherp te duikbootencorlog, met als gevolg ver mindering van vervoer, zal den toestand nog henarder maken. Ter illustratie dienen enkele cijfers. STEENKOOL In 1913 ingevoerd 13 790.000 ton 1) In 1916 ingevoerd 5.680000 ton IJZER Uit Engeland werd In 1913 ingevoerd 160.000 ton In 1916 ingevoerd 17 800 ton Uit Pruisen werd In 1913 ingevoerd 811.000 ton lil 1916 ingevoerd 362.000 ton Naar Engeland, Pruisen en België wer den In 1913 uitgevoerd 300.000 ton In 1916 uitsevoerd 326 ton KATOEN. Oneesponnen katoen werd In 1913 ingevoerd 68 00 ton. In 1916 ingevoerd 38 000 ton FLESSEHEN In 1913 werden uitgevoerd 41 000 ton flessehen; thans zijn de flessehen tot con trabande verklaard. Zoo zcu dit lijstje nog met vele artikelen te vermeerderen zijn. Maar dit is voldoende, cm te doen inzien welk een inne gevolgen de oorlog voo-r het ecenimisc.h leven van ons land heeft. Ij Eene ton is 1000 K G. (G. Crt.) Da vaart op India. Naar „De Maasbode" uit de ,,N. R. Cf." overneemt, wordt thans de mogelijkheid overwogen, de vrachtvaart op Indië door het Panama-kanaal te leiden, en het pas- sagiersverkeer zoo te regelen, dat de pas sagiers -van hier naar New-Y ork gebracht worden, van daar over land naar fian Francisco en vandaar met Nederl. sche pen naar Indië. Nederland en Duitsch'and Do „Lokal Auzeiger" heeft een pers man naar ons land gezonden om do stem ming die hij ons heerscht. op te nemen. Aldra bemerkte hij, dat voor den angst der Duitsche grensbewoners voor een in val der Holiandsche troepen absoluut geen grond is. T.eii politicus van naam en invloed stond hein verder te woord. Het gesprek kwam natuurlijk op den rücksichtlosen duikhootenoorlog. Volgens den persman van de „Lokal Auzeiger" ant woordde de Nelerl. politicus, naar de N. R. Crt." mededeelt, als volgt: „Holland, zonder een oordeel over de kwestie op zichzelf uit te spreken, „moet in elk geval zijn verbinding met zijn eigen koloniën open kunnen houden. Dat moet bot van Duitschlar.d volstrekt verlangen, want het is een levenskwestie voor ons land- Duitschland beeft echter in die kwes tie zijn goeden wil 'getoond. Onze weg naar Java was afgesloten. Het gesloten gebied van Duitschland stak over het Engelscha mijnveld uit. Zelfs de weg naar het Noor den om Schotland heen was voor ons versperd. Toen heeft, het bij ons een uit stekenden indruk gemaakt, dat Duitsch land op onze vertoogen dadelijk de grens van zijn gesloten gebied in dier voege verplaatste, dat het pad voor ons ge baand was. Dat was voor ons de toets steen voor de stemming van Duitschland jegens Holland. Want Duitschland had kunnen zeggen: Wendt, u tot Engeland, opdat het zijn mijnveld verplaatst. Dat heeft Duitschland niet gedaan, en omdat het ons bij het eerste verzoek daartoe, zoo vriendschappelijk tegemoet kwam, beeft men bij ons in zichzelf gezegd; Duitschland is eerlijk van zins, om een conflict met Holland te. vermijden". De Duitsche journalist kwam daarna nog eens op bet denkbeeld terug, dat Engeland Holland tot den oorlog zou kun nen dwingen, door het dreigement, dat het zijn koloniën zou afnemen. „Engeland", antwoordde de Hollander, „zal onze koloniën niet aantasten. De bescherming van onze koloniën bestaat hierin, dat er zoovelen zijn, die ze graag zouden hebben. Niemand zal toelaten, dat de ander ze neemt. Japan ligt op de loer tegen Engeland, Amerika tegen Japan. Dat is onze grootste veiligheid". In het verdere verloop van het gesprek zeide de Holiandsche politicus nog: „Wat zou Holland bij een oorlog met Duitschland winnen? Als het werkelijk zoo was, dat Holland met zijn leger ten vloot nu den doorslag zou geven, dat het Duitschland nu den genadeslag zou kun nen geven, dan is Holland toch veel |te practisch e.n te verstandig, om zich door zulk een daad zijn grooten buurman voor altijd tot doodsvijand te maken, ook voor den tijd, als de tegenwoordige bondge nootschappen en combinaties al lang uit eengevallen zullen zijn. Men moet zich toch afvragen: cui bono, en w(j, voorzichtige Hollanders, vragen ons dat heel degelijk af. Wij hebben oen groot verleden, wij hebben onze kolo niën, wij zijn geacht in de geheele wereld. Moeten wij dit alles op goed geluk op het spel zetten? Wij zijn bijna het eenige vredesland, wij zijn in Den Haag de hoe ders van het vuur op het vredesaltaar, de eenige wijkplaats voor allen die opge jaagd zijn. Dat willen wij blijven". Over de stemming in de Residentie, tevens zetel der regesring, schreef einde der vorige week een Hagenaar in „De Standaard" als volgt Het komt mij voor, dat de stemming onder de ipënschen jn JJen Haag niet beter getypeerd kan worden dan door de woorden van Minister Cort van der Linden„geen bijzondere reden tot on gerustheid.' 'Zoo dacht ook „meu" er over Vandaar, dat niemand naar een mi nïsterieele verklaring vroeg, maar ook niemand over haar inhoud verwonderd was „Men" zeide of dachtnet als 'k gedacht had. De ministerieele verklaring heeft slechts 8e bestaande stemming be vestigd. Vraagt men nu, waarvoar het gesprek loopt, als het, nadat kolen, licht, aard appelen en schaatsenrijden afgehandeld zijn, ook op den oorlog zelf jcomt. dan kan dat kort aldus aangeduid worden, dat men het heeft over Duitschland, En geland en Amerika en zich een pordeel tracht te vormen over elks houding. Zon der mijn persoonlijke meening weer te geven zal ik pogen met een enkel woord aan te geven, hoe hier het oordeel bij sommigen uitvalt. In de eerste plaats dan Duitschland. Het is buitengewoon moeilijk, op een goudschaaltje sympathieën af te wegen, maar als ik me niet bedrieg zijn er tee- kenen, die er op wijzen, dat de stem ming niet ongunstiger wordt tegenover Duitschland Vergis ik me niet geheel en al, dan heeft het feif, dat Duitsch land onmiddellijk op ons verzoek een vaargeul voor ons heeft opengemaakt een reeds sedert geruimen tijd zich opwer kende gedachte gesterkt. d°ze namelijk, dat Duitschland ailes doet om ons te ontzien. In mindere mate heeft men die. ge dachte ten aanzien „van Engeland. Ook onze oostelijke nabuur wil wel goede vrienden met ons blijven, maar, zoo re deneert nien, zonder zijn eigen maatre gelen daarvoor te veranderen.1) Nergens hoor ik de gedachte opperen, dat wij nu eens heel leelijk in de knel zitten tusschen de twee buren. Misschien is het wel zoo, maar he.zorgd maakt men zich daarvoer niet. Wellicht wordt op 't oogenblik hier in Den Haag nog het minst gunstig gespro ken over Amerika. Er zijn er althans, die vinden, dat Amerika geen te hooge.n toon mag aanslaan, nadat het ruim twee jaar over den vrede gesproken, maar van den oorlog geprofiteerd Jieeft. Amerika, zegt men. had den oorlog reeds lang gestuit, indien het aan geen der be-llige- renten (oorlogvoerendenéén snippertje oorlogsmateriaal geleverd had. En inderdaad moet ik toegeven, lat twee feiten tot nadenken >teminen: ien eer-te. dat Wilson over vrede ging pra ten toen de „haute finance" in Amerika weigerde, met het leenen aan Europa ver der onbeperkt voort te gaan, en ten 2de, dat Wilson met interventie dreigt nu de oorlog voortduurt, maar Amerika niet meer leveren kan door Duitsehlands maat regelen. Ziedaar allemaal dingen, waarover men spreekt, maarin volle kalmte. Resu- meerende 'kan ik zeggen, dat hier een geruste stemming heerscht. Misschien is de stemming op zichzelf genomen zelfs te gerust, maar dan heeft het toch dit voor, dat men van dwaze, dingen terug gehouden wordt. En immers: de Regeering waakt 1 Dit is nu niet meer waar, sinds Enge land onze scheepvaart heeft helpen verge makkelijken. Red. „N. Z. Ct." Stationstraat 19, 21. Tel. Int. 146. BERGEN-0P-Z00M. Zandatetnen, Sli)p*teenen, Trottoirbanden, Straatkalan, ons. Groot Mag&zgn van marmoren sunoorsteeumanteis in alle stijlen en Kleuren. MARMLREN SALONKOLOMMEN EN ZUILEN ENZ. door de verzorging van anderen smiself Het zou beter zijn als vrouwen meer aan tiaar eigen gezondheid dachten. De beste gezondneidsregeis zijn eenvoudig en gering in aantal. trouwen uienen evenals mannen baar rust te nebben,, ten minste acnt uren te slapen, ontspanning in de buiteniuctit en rust van «en. geest te neooen om gezond te blijven, zij dienen niet te zwaar te eten, met op opwektende mid delen te vertrouwen of Haar werkkracht te overschatten. Unverstanuige gewoonten overladen het bloed met vergitten. De nieren zijn de veiligheidskleppen. Zij onttrekken de ver gilten aan net Dioed en voeren deze vei lig af. Ala ar de beste nieren kunnen geen overmatige inspanning verdragen, eu als zij falen, kan alteen rust en een spe ciaal niergeneesmiddel baar weder op streek brengen. ersterk bij waarschuwingen door rugpijn, waterstoornissen, duizeligheid, hootupijn en een dof, vermoeid, zenuw- acntig gevoel de verzwakte nieren met roster's Rugpijn Nieren Pillen. Neem meer rust door oude gewoonten te ver anderen. Slaap meer en maak u min der zorgen. Let gemakkelijk verteerbaar voedsel en drink genoegzaam water en melk. Maak iederen dag een wandeling m de buitenlucht. Iedere vrouw kan op Foster's Pillen vertrouwen als speciale hulp bij mer« kwalen, omdat Foster's Pillen uitsluitend voor de meren en blaas dienen en hoe genaamd niet op de maag, lever of in gewanden werken. Alleen echt, wanneer op de verpak king de handteekemng van James Poster voorkomt. Poster's Rqgpijn Nieren pillen zijn te Goes verkrijgt», bij de Paauw Co. Toezending gescmedt franco na ontv. v. postwissel a 11/5 p doos (48) handen en voeten, barsten, klo ven, springende lippen. Gebruik PUROL! In doozen van 12' 2 en 25 ct. kriebeling, vastzittende slijm. Neem ANGA-bonbons In doozen van ,50 en 60 ct. koude maakt gelaat en handen ruw en rood. Wasch gelaat en handen met PUROLZEEP! De huid wordt dan blank en zacht. Per stuk 60 ct. en 3 st. f 1 70 Bovenstaande artikelen verkrijgt). bij vele Apoth en alle Drogisten. Te Goes bij GEBRS MULDER en W. F. DEN HERDER. VERKRIJGBAAR a 62 cent per pond, bij GOES, Ondergeteekende, Directeur van de Rijksdagnormaallessen, brengt ter alge meene kennis, dat op 1 Mei as aan ge noemde Normaallessen kweekelingen ge plaatst kunnen worden. Zij, die aan het toelatingsexemen wen- schen deel te nemeD, moeten zich voor 4 Maart bij ondergeteekende aanmelden, onder overlegging van geboorteakte, een of meer getuigschriften en een verklaring van ouders of voogden, dat zij hem of haar voor het onderwijs bestemmen. Op 1 April e.k moeten zrj hun 14de jaar hebben bereikt. Nadere inlichtingen geeft ondergetee kende. die na ontvangst van bericht, eiken werkdag van 1112 uur te spre ken is in de school. De Directeur. F. MAIJS. De Deurwaarders HOLLMANN VER HOEK te Goes, zullen, ten verzoeke van den heer P. SCHEELE, op des voormiddags om 10 uur, op de hof stede, vroeger bewoond door den heer C. D. Vereeke, in Eversdijk bij Biezelinge, den geheelen overgenomen van den heerC. D. Vereeke, bestaande uit; waaronder als: Corre, vos merrie, G jaar, veulen- dragend; Marie, vos merrie, 5 jaaij Suze, vos merrie, 11 jaar, veulendra- gend; Cato, grijze merrie, 11 jaar, veu lendragend; Mol, zwarte merrie, 9 jaar, veulendragend; Bles, zwarte merrie, 8 jaar, veulendragend; Lientje, bruine mer rie, 13 jaar, veulendragend; Poes, bruine merrie, 7 jaar, vermoedelijk met veu len; Fanny, bruine merrie, 2 jaar; Jet, bruine merrie, 2 jaar; Hans, bruinen hengst, oud 1 jaar; Santje, bruine merrie, oud 1 jaar; Gerrit, vos hengst, oud 1 jaar; Adolf, vos hengst, oud 1 jaar; wo. 8 Melkkoeien (waaronder inge schreven in het N. R. St. en 6 stuks bij- of aan de rekening, ook gecontro leerde melklijsten ter inzage); 2 Kalf- vaarzen op de rekening; 8 anderhalfja- rige- en 8 éénjarige Ossen en Vaarzen w. o. 3 vette en 4 Loopvarkens. Voorts: Tentwagen, 3 Menwagens op ijzeren assen, Driewielskar, Smyth Nonpareil Zaaimachine (in zeer goeden staat), Ilooihark, Rolsleeper, 6 Srcksploegen, 2 Coksploegen, 1 Zeeuwsche Ploeg, Drie- scharploeg, Aanaard-appelploeg, Wied- ploeg, 3 Moorstellen, 15 Eggen in soort, Beitelegge, Sleepbord, 2 Rolblokken, Schuifelploeg, Molbord, Watervat, Wa terbak, Aardappelsorteerder, Aardappel horren, 3 Wanmolens, 2 Geeselsteenen met Paard, Graanzeeften, Zaadzeil, Zakken, Rosmolen met Tusschenbewe- ging, Graanmolen voor kippenvoer, Beendermolen, Rosmolen, Peemolens, Slijpsteen, Kruiwagens, Kookfornuis, Bascule met Gewichten, Zwingen en Aanschijven,Vorken,Griepen, Schoppen, Touwwerk, Damhekken, partij Klaver- ruiters, Houtwaren enz. Melkbussen in soort, Maatemmer, Harnas. Bergplaatsen voor fietsen. Geen stalling. Muziek wordt niet toegelaten. door liet St. Jacobuspatronaat, afdeeling Voetbalvereeniging K. D. O, (Kracht door Oefening) in de zaal van het Slot Oostende" te Goes. Entreeprijs 30 ets. Kaarten verkrijgbaar aan de bekende adressen en aan de zaal De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op des nam. om 3 uur te Goes in de „Prins van Oranje" ten verzoeke van den heer M, REMIJNSE te Bilt om contant geld onder Kapelle wassende in den boomgaard in Dijkwel, in pacht bij Siuov Vereeke. wassende in den boomgaard a. d. Rijks Rijksweg, in pacht bij C. Vermaas. Voor aanwijzing zich te vervoegen h C. LANDMAN Sr. te Kapelle. Nadere inlichtingen te verkrijgen bij den notaris. De Notaris .T. C. A. HU VERS te Kapelle, zal op des voormiddags om 9'2 uur, ten ver zoeke van den heer H. M I E R A S op „Stelhoeve" te Wemeldinge, bestaande uit: 1 als: zwarte Merrie 11 jaar, zwarte Merrie (veulendragend) 5 jaar, bruine Merrie 12 jaar, bruine Merrie 2 jaar, bruine Merrie 2 jaar, bruin Hengst veulen 1 jaar en bruin Hengstveulen 1 jaar. als; 10 baatgevende Melkkoeien, 1 vare Koe, 5 tweejarige Ossen en Vaar zen, 10 anderhalfjarige Ossen en Vaar zen, 10 Aanhoudkalveren en 1 vet Kalf. 7 Loopvarkens, ongeveer 60 Kippen en Hanen, 9 Eenden en 1 Woerd, 3 Menwagens op ijzeren assen, waarvan 2 met ijzeren Rongen, Driewielskar op ijzeren as met Lemoen, 8 Ploegen in soort, 7 Eggen in soort, 2 Sleepborden, Rolsleeper, ijzeren Rolblok, Cultivator, Vleeschblok, Vleeschboom, Aardappel sproeier, Sproeikuipen, Bascule met Gewichten, Geeselsteen met Paard, 100 Klaverruiters, Tolhouten, Windmolen, 2 Graanzeeften, Aardappelzeeft,Water vat, Teeltuin, Kiekenren, Wagenzeil Rosmolen, Snijmolen, Peeënmolen met vingerstukken, Koppenmolen, Wagen- lichter, Mestplanken, Koebak en Goot, Rijven, Vorken, Griepen, Schoppen, Pongerboomen, Reepen, Pleien, Aard appelzakken, Fornuis, Melkbak, 24 Stal- kettingen, Melkontroomer (Melotte), Tuimelkarn, Roombussen, Emmers, Bus sen, Teelen, Boterbak en Kneder, Har- nassement, Hevies, Landbouw- en Stal- gereedschappen, ongeveer 2000 K.G. best Weihooi, enz. V oorts: als; 2 Bedden, Tafels, Stoelen, Spie gels, Klok, Kleeden en Matten, Kachel met toebehooren, koperen Jager, Naai machine, Glas- en Aardewerk en wat verder te voorschijn zal worden ge bracht. Koopen van f3 en minder contant, overigens wordt crediet verleend tot 1 September a. s., mits 2 bekende en solide borgen stellende. Met den verkoop van het beestiaal wordt om 12' 2 uur begonnen. Genn stalling, wel bergplaats voor rijwielen. Muziek en vermakelijkheden worden niet toegelaten. De Notaris E. C. VAN Goes, zal op des avond om 8 uur te Goes, van Oranje", ten verzoeke Wed. M. KUIJPER-de Bakke wegens vertrek Een goed onderl te Goes aan de Stoofstraat- 152, groot 98 Centiaren, gas- en waterleiding. Op gebruik vóór of op 1 Te bezichtigen vanaf Dii bruari a. s. op alle werkdag uur, behalve des Zaterdags. Nadere inlichtingen te t| kantore van den Notaris. De Notaris M, C. SCHF ningen, zal op des voormiddags 11H, uur, van den heer J. J. MOL tl de hofstede Hendrikshoe vd contant geld een Rijtuigpaard, Utrecht: met tusschenschot en portie 2 Boerenwagens, Lemoenk tevens ingericht voor V Zaadsleper, Sleper ooH voor Zaadsleper, Wanmolei Rosmolen, Ladders, EggJ Stroosnijder, Moesmolen,! losse Brug, Hooiruiters, Al teerder, dito.Zeeften, Vorl Hooi, Stroo, Jaapjespeeël Palen, Gareel, Harnas, een pF Balken enz. enz. Het Bestuur van het voor de uitwatering do in „de Piet", zal op des namiddags te 3 ure, inj „Van Ongenuchten Vrij" te F Bestekken zijn vanaf M bruari 19(7 verkrijgbaar bij F. KLEEUWENS ZOON' 1 betaling van f0,50 per exe. Het bestek met teekenin] zage in de Directiekamer wachterswoning bij de slui: en bij M. P. DE LOOFF, kundige te Goes, door wie dere iulichtingen worden v Goes, den 12 Februari 1 Het Bestuur van lie Waterschap voor W. KAKEBEEKE, Voorzitt| Mr. J. A. A. FRANSEN VAN Ontv Staat ter dekking en zal rondgeleid de vierjarige Hei eerste prijs der driejarige trale keunng te Goes in 1! dek- en 15 gld. veulengeld. Paarden buiten de rond 20 gld. contant. op een der beste stande, welke een goed burger bes! Brieven onder letter V dit blad. goedgekeurd door de Gebr. RIJK, Broeder- eni Wolphaartsdrjk. Met 1 Mei 1917 gevraagd door A. VROON 1 Dagewegje.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 2