iad in Hofstede, De Groote Oorlog. No. 21. Zaterdag 17 Februari 1917. Dertiende Jaar gan In fen enz. enz. aankondiging. [d April 1917. zal ten dfe Notarissen J. jViissingen en JOH. noes puüliek worden West-, Noord- en ayertpolders, groot 90 c.A,, in pacht Iekkeb Fz. jving te koop: een net |1 5 Aren 70 Centi- bewoond door de Moison te 's Gra- Igsbiljetten in te lé- lof op Zaterdag 24 bij )BUS DAALMAN, te Oudelande. ilenmerrie's .'.J .JJ Verschijnt eiken MAANDAG-.JVOENSOAO- en VRIJDAGAVOND. Pil miner Maat i 6 M\Wi EERSTE BLAD. UIT DE PERS. Losse Oorlogsberichten gaarne offerte. iOES. kan geldleening oor- f 60.000 vpn 1904 |n 381/5 ad f500. Pastoor-Deken J.M, rood gelaat. iet. Purolzeep! [ite 's Heer Arer.ds- |e koop las, bij A. ECKHARDT, een honger en ik ben taeht. Jan er "met moeite bef je stoete, kind!" sprak Ihet meisje, dat op hare led volgens het bevel en lof boterham aan den jon- let no$' naar grijpen kon Fiel. pe nou maar" op en wacht J] zal ik mijn broer roe- Jhalenl" [gd Ie hebben verwijderde Kg er even groezelig uit fen als indertijd zijne moe- pongen had zulk een ba- nemen en op te eten. doen geweest zijn. Nu het. brood, zoo grauw, lals het was, uit het vuist- was alsof hg een konings- toen de boterham reeds was, zocht hij nog overal op. (Wordt vervolgd.) NIEUWE ZEEÜWSCHE COUP Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór kalf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 26 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 C' Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 J< berekent. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zjjn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, (GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank' gulden bij J A gulden bij A gulden bij BW M L. 9 9 verbes van een Jj 9 9 9 9 verlies 9_ 9 9 verlies van 9 9^ y hand, voet II van een V91 B een m 1 O of oogU LS duimwijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. te Schiedam. Liberale zedelijkheid''. De Maasbode schrijft: Leiden is weer in last, nu ter Kamer zitting van Woensdag door enkele woord voerders der rechterzijde de minister van Oorlog is gewezen op- zijn plicht om over de zedelijke en geestelijke belangen te waken van hen, die hij tot den krijgs dienst oproept en pp eenige tekortkomin gen ten deze de aandacht werd gevestigd. De overzichtschrijvers der vrijzinnige pers gloeien van verontwaardiging over zooveel om met den man der „N. R. Ct." te spreken „farizeeïsme en „schijn heilige vitzucht" van „bedilzieke Binnen- bofcensoren", die den oppersten krijgt Jieer gaarne als „een even kerksche als ::eurige kindermeid" zagen optreden, „die til maar zit te piekeren over de vraag, of dit wel goed voor de jongetjes is en of dat hun zieleleven niet schaadt". En met zulke versleten trucjes, die dienst moeten doen om zijn tegenstanders te ridiculiseeren, hoopt men dan voor I et publiek het pleit te winnen. Terwijl men van de zaak zelf die in discussie is, met nietszeggende algemeen heden de aandacht afleidt. Intusschen is ook hier weer de liberale opvatting van „zedelijkheid" duidelijk naar voren gekomen, welke het beginsel huldigt, dat alleen voor hem, die zelf onzedelijk denkt en onzedelijk is, een zaak onzede lijk mag genoemd worden. De heeren sluiten dus bij de beoor deeling van de vraag of iets met de, goede zeden in strijd is van te voren eiken objectieven maatstaf uit. En zoo wordt het verklaarbaar, dat de vunzigheden van Nap de la Mar en bet schunnig gedoe in Tilburg om ons bij deze beide fei ten te bepalen in de reine oogen van den vrijzinnigen toeschouwer allerminst zedekwetsend zijn. Dit js inderdaad een stelregel, welke icderen geloovigen ouder ,die zijn zoon aan het leger toevertrouwt, den schrik om het hart moet doen slaan. Waar moet het heen, wanneer de meest grove schen nis der eerbaarheid derwijs wordt ver goelijkt? En dat de militaire autoriteiten om de staagaanhoudende klachten, van onzen kant geuit, zich over het geheel weinig 1 ekommeren, blijkt wederom uit een in gezonden stuk in ons nummer van heden, dat over hetzelfde euvel handelt. Waarlijk, er is weinig reden, om ern stige menschen, die in 's lands vergader zaal op dit droevig teeken des trjds wij zen, te belachen. Deze moreele verwor- <ling, die tot in onze hoogste kringen is doorgedrongen, waar men alle besef van wat passend en niet-passend is, schijnt verloren te hebben, wekt integen deel te meer bezorgdheid naar mate men er aan dien kant te ongeneeslijker blind voor geworden is. Borgesius herinneringen. In De Telegraaf geeft de heer Hans oen aantal Varia uit het leven van Mr. Goeman Borgesius: Zoo memoreert hij hoe minister Bor gesius eens over de helft der maand den hoofdambtenaar om zijn salaris vroeg. De minister zat er wel niet verlegen om, doch hij zei 't alleen Maar Exc. zei de ambtenaar, ik heb 't U werkelijk gegevenpersoonlijk. Twee dagen later bleek, dat de heer Borgesius 't achteloos in den binnenzak van zijn jas had gestoken. De heer Goeman Borgesius was ontzet tend verstrooid. Eens vond men, toen hij nog Kamer lid was, op zijn bank f 50.000 aan pa ppier. Hij had ze vergeten. In de koffie kamer ontdekte men eens zijn aanslag-bil jet voor de vermogensbelasting. De se cretaris van. 'n politieke vereeniging ont ving eenmaal over de post in gewone enveloppe 'n stapeltje effecten, terwijl) natuurlijk de politieke brief bij den bankier was terecht gekomen. Toen Borgesius Kamer-voorzitter werd schafte hij zich 'n nieuwe rok aan. in- plaats van den nieuwen aan te trekken verzond hij 't fonkelnieuwe exemplaar uaar huis, in de vaste overtuiging, dat 't de oude rok was. EnZ.Ex. bleef zitten in 't oude kleed. Nog "'n staaltje: Borgesius en zijn vrouw moesten eens naar een diner. Op het allerlaatste oogen- blik miste mevrouw een kostbare diaman ten speld. Alles werd rondgezocht, maar men vond niets en onder den indruk van het verlies ging men weg. Tot 's avonds Toen Borgesius zich uitkleedde, vond hij boven aan zijn onderpantalon de kost bare diamanten speld. Wat was er gebeurd? Toen hij zich had gekleed, was er een knoop afge sprongen en Borgesius, die de speld zag liggen, had deze zonder verder te kij ken gegrepen en daarmee de pantalon vastgemaakt. Hij wist niet wat voor fraais het was, maar in den laten avond kwam het uit. En mevrouw verheugd I Juist zijn opgaan in zijn werk was meermalen oorzaak van deze verstrooid heid, waaraan altijd 'n komische kant zat. Komisch waren ook zijn versprekin gen. Op de meest kritieke momenten kon hij een woord verdraaien, een paar let ters of lettergrepen van volgorde doen veranderen, dat heel de Kamer in een schaterlach schoot. Nooit vergeet ik het oogenblik ,dat hij in een parlementaire speech had over „den beroemden Ita- liaanschen geleerde Bromloso". Met som mige woorden had hij ontzaglijke moeite. „Argument" kon hij niet zeggen, hij wrong er altijd „aggrement" van, en over het woord „constitutioneel" maakte hij drie of vier oratorische saltomortales. Van hem is het beroemde „kouwevriesrecht". De namen van sommige leden kon hij prachtig verhaspelen. Hij gaf eenmaal het woord aan den heer Henk Snoekemans", en deelde mede, dat in een commissie waren benoemd „de heeren Berekooper en Kleeresteijn". En hoe dikwijls hij, zit tende op zrjn voorzitterszetel ,een toe spraak tot de Kamer aanving met de woor den: „Mijnheer de voorzitter", weet ik niet. Dat is ontelbare malen gebeurd en soms verscheidene keeren in eenzelfde toespraak. Het aardigste van dit alles was, dat Borgesius zijn vergissing nooit zelf be merkte. Als er vroolijk gelachen werd, keek ihrj hyper-verbaasd rond en vroeg aan een medelid of aan den griffier, wat er was Borgesius .en zijn echtgenoote zijn, om 't zoo te zeggen, van de wieg tot 't graf bijeen geweest. De schrijver deelt dit als volgt mede: Ik heb mij door een van zijn familie leden laten vertellen, dat Borgesius zijn rrouw, toen zij nog een meisje was, eens het leven heeft gered. Zij viel in het water en hij sprong haar na. Kort daarna zijn ze geëngageerd. Dezelfde bloedverwant vertelde ook, dat Borgesius en zijn vrouw in den meest letterlijken zin van het woord, van de wieg tot het graf" bijeen zijn geweest. Hij was de zoon van den dokter en zij de dochter van den dominéé. En wan neer de dominees-vrouw op bezoek kwam bij de dokters-vrouw of omgekeerd en de kleine meebracht, werden de kin deren zoolang bij elkaar in dezelfde wieg gelegd. Toen waren zij samen. Hun heele leven zijn ze elkaar trouw geweest. Bijna op hetzelfde oogenblik werden ze ten grave gedragen. Wetsontwerp ten gunste van de oorlogs schepen, der entente. WASHINGTON, 13 Febr. (Reuter.) Saulsbury, waarnemend president van den Senaat, heeft een wetsontwerp inge diend, waardoor bij aanneming de havens der Vereen. Staten van N.-Amerika open gesteld zouden worden voor oorlogssche pen der geallieerden, die handelsschepen begeleiden ter bescherming tegen aanval len van duikbooten en aan deze oorlogs schepen zou worden toegestaan fe pa trouilleeren in de wateren der Vereenigde Staten en te waken tegen Duitsche onder zeeërs. Naar men verneemt, zóu het ontwerp wel aannemelijk zijn voor de regeering. als een maatregel, oro den verscherpten duikbootenoorlog te sluiten. Saulsbury verklaarde, dat het ook in de huidige crisis van nut zou blijken zonder een feitelijke oorlogsverklaring door de Vereenigde Staten. De mobilisatie van de Amerikaansche vloot. Parijsche bladen vernemen ,uit New- York: Fort Monroe, in de Chesapeake^ baai, heeft bevel gekregen, zich slagvaar dig te maken. Voor Ellis Island liggen de gepantserde kruisers „New Dakota" en „Kansas" gereed, om zee te kiezen. Alle andere oorlogsschepen hebben de vuren aan en sfaan onder stoom. Alle strategische punten te New-York zijn door militairen bezet, terwijl de po litie alle openbare gebouwen bewaakt. Volgens de „Züricher Nachrichten" heeft schout-bij-nacht Peary president Wilson verzocht, terstond een luchteska der tot bescherming van de kusten te vormen. In het eerste halfjaar zullen er 2500, in het tweede 5000 vliegtuigen ge bouwd worden. De volmacht van Wilson. De Amerikaansche regeering bestudeert, volgens Parijsche bladen, een wetsont werp, dat de volmacht van den president ten opzichte van den oorlog uitbreidt. Er is besloten, dat stakende arbeiders en ambtenaren van de voor den Ameri- kaanschen staat werkende munitiefabrie ken voortaan gerechtelijk gestraft zullen worden. De neutralen en Wilson's uitnoodiging. Vijf Duitsche legerkorpsen, schrijft uit New-York de correspondent van de „As sociated Press", die geruimen tijd te Ber lijn is werkzaam geweest, zijn geconcen treerd aan de Nederlandsche grens en geven een duidelijke en overwegende re den, naast andere, waarom Nederland Wilson's politiek niet kan steunen. Dat Duitsche troepen op groote schaal werden saamgetrokken aan de Nederland sche grens, was reeds in Berlijnsche krin gen bekend, weken voordat de nieuwe duikboot-oorlog werd afgekondigd. De aan wezigheid dier troepen werd, in den tijd toen Duitschland over vrede sprak, ais een voorzorgsmaatregel aangegeven, of alleen als hehoorende tot de distributie van de statregische reserve voor de voor- jaars-campagne. Niet minder zorgelijk dan de positie van Nederland is die der andere 'aan Duitschland grenzende neutrale staten, die allen min of meer open liggen voor een aanval van de Duitsche legers, die allen voor oogen hebben de voorbeelden van België, Servië en nog onlangs Ru- menië. Reeds weken geleden werd in de Zwit- sersche en entente-pers melding gemaakt- van troepenconcentratie aan de Zwitser- sche grens, hoewel Zwitserland beter dan eenig ander land kan worden verdedigd. Denemarken, welks grenzen open liggen, en welks verdedigingscentrum in een ver sterkt kamp om Kopenhagen bestaat, moet bovendien nog rekening houden met het bestaan van een gterke Duitsche vloot, die het Oostelijk deel van de Oostzee beheerscht en met Zeppelin-gevaren. De minister van buitenlandsche zaken van een der Skandinavische staten had het recht aan zijn zijde, toen hij tot den Amerikaanschen gezant, die hem de nöïa van Wilson bracht en een antwoord vroeg, zeide :„Wel, dat kunt uzelf wel schrijven." En het was geen wonder dat de eerste tocht der Skandinavische vertegenwoor digers naar het Duitsche departement van buitenlandsche zaken was, omi te zien, of zij steenkolen zouden kunnen (krijgen en niet om ©en protest in te dienen. Het Vaticaan en de vredesbemiddeling. Een telegram uit Ziirich aan de „Reichs- post" maakt melding van een mededee- ling der „Press© Information" uit goed- ingelichte bron, waarin vastgesteld wordt, dat van 't bericht, als zou de faus bin nenkort zijne terughouding laten varen doch zich daarna terugtrekken (en aldus aan een vredescongres niet zou deelne men,) zoodra de neutralen onder leiding van Spanje met de gemeenschappelijke vredesactie begonnen zijn, geen enkel woord waar is. Alle raadgevingen, die het Vaticaan steeds weer van dezelfde zijde hereiken, zijn niet in staat den Paus er toe 'te brengen, andore wegen in te slaan, dan die hij zelf kiest. Volgens den correspondent van de „Reichspost" komen dergelijke berichten uit bet Italiaansche propaganda-bureau voor de buitenlandsche pers. (Maasbode) In Frankrijk zal ^van 25 dezer geen versch en geen .witbrood meer verkrijg baar zijn. Van dien datum af zal het brood uitsluitend 12 uur nadat het ge bakken is verkocht mogen worden. Mi nister Herriot heeft een wetsontwerp bij de Kamer ingediend volgens .hetwelk het brood bereid zal moeten worden van tarwemeel, vermengd met rogge-, mars en gerstmeel. (N. R. Ct.) De Amerikanen en België Zooals wij in ons vorig nummer meld den, hebben de Amerikanen zich uit het „reliefwerk" in België moeten terug trekken. De uiterst f^lelmoedige en zoo sym pathieke rol, 'die Amerika tot leniging van den nood van een der meest ge troffen slachtoffers van den oorlog ge speeld heeft, is ten einde. Maar gelukkig bestaat er alle waarschijnlijkheid, dat de rol wel door een ander zal worden over genomen en voortgezet. De voorzitter van de relief-commission heeft, volgens een Reuter-telegram, reeds meegedeeld, dat de commissie gelden en voorraden zal blijven verzamelen en een nieuwe onzijdige commissie, wanneer die gevormd zal zijn, steunen zal. In de pak huizen van de commissie in België en Noord-Frankrijk was voor 25 millioen dol lars voedsel, genoeg voor zes weken. De voorraden stonden onder toezicht van Bel gische autoriteiten, die gemachtigd wa ren ze te verdeelen, tot een andere or ganisatie de controle zou overnemen. Er was alle hoop, dat binnen deze zes we ken een andere onzijdige groep gevormd zou zijn en dan zou alles weer geregeld loopen. Zou het, zoo vraagt „De Maasbode", voor Nederland geen hooge roeping zijn het werk, dat Amerika nu moet neer leggen, op zich J.e nemen en de edel moedige rol, die broeder Jonathan tot dusver gespeeld heeft ten gunste van het verjammerde België voort te zetten? Daar door kan een neutrale kleine staat te midden van de algemeene verdwazing en vernietiging zich waarlijk weer groot en door de meest verheven gevoelens be zield toonen. I Gerard. Gerard heeft wat er ook tusschen Berlijn en Washington door middel van Zwitserland nog moge bedisseld worden als onderhandelaar afgedaan. „Ik neem", zeide hij tot den correspondent van „Daily Mail", „geen nieuwe vredes voorstellen mede of eenig voorstel van do Duitsche regeering, dat zou kunnen leiden tot een oplossing van de quaes- tie 'tusschen beide landen. Ik keer te rug niet als onderhandelaar, maar een voudig als diplomaat, die door de verbre king der diplomatieke betrekkingen in zijn arbeid gestoord is". Amerika en Duitechland. LONDEN, 14 Febr. (Part. Tel.) De „Times" verneemt uit WashingtonIn den gisteren gehouden Kabinetsraad is beslo ten krachtige maatregelen te nemen be treffende de gevangenhouding, van de Amerikaansche zeelieden aan boord van de „Yarrewdale". Gezonken. WASHINGTON, 14 Febr. Volgens ont vangen bericht is de Amerikaansche schoener „Lyman M. Law" door een Oostenrijksche duikboot in de buurt van G'agliari door een bom in brand gesto ken en gezonken. Menschenlevens gingen niet verloren. NEW-YOBK, 14 Febr. Aan boord van het passagiersschip „Frederik VIII", waarmede de Duitsche gezant graaf Bern- storff vertrekt, werden na onderzoek eenige honderden ponden rubber ontdekt; revolvers, die op de passagiers werden gevonden, werden aan den kapitein in bewaring gegeven. Het hoogverradersproces te Serajevo. WEENEN. In het in de laatste dagen te Serajevo behandelde proces tegen Ban- jac, den voorzitter van den gemeenteraad te LjesDica, zijn opnieuw bewijzen aan den dag gekomen van de deelneming van de Servische oflicieele kringen aan den moord op den kroonprins en zijn gemalin. Er bleek, dat de bekende Servische po litieke vereeniging „Narodna Odbrana", die ten doel had een revolutie in Bosnië voor te bereiden, en de afscheiding van Bosnië en flerzegowina, benevens de vereenigÏDg van die landen met Servië op alle mogelijke wijzen te bevorderen, beslist een Servische staatsinstelling was. President der vereeniging was de Servi sche generaal Boso Jankovic, als secretaris fungeerde majoor Pribecevic. Van de overige leden van de Narodna Odbranaheeftzich vooral majoor Tankusic berucht gemaakt. Lancovic was de man, die hen, die den aanslag hebhen gepleegd, van revolvers en geld voorzag. Ook is bewezen, dat kroonprins Alexan der vroeger deel h eef tgeuomen aan de intri ges. Hij ontzag zich niet den student Jukic, die den aanslag op den banus Cuvag pleegde, in den tijd, dat hij gevangen zat,, zijn groeten te laten overbrengen door prof. Pavlovic. Verder werd ter tafel gebracht een origineel document van het Servische ministerie van butenlandsche zaken, ge richt aan het ministerie van oorlog, waar uit blijkt, dat de Narodna Odbrana geleid werd door het centrale bestuur. Ook de beklaagde Banjac was, volgens de overtuiging van de rechtbank, in dienst van de Narodna Odbrana Bewezen werd, dat hij Princip Cabrinovicen Grabiz, die den aanslag pleegden, gastvrijheid had verleend en hun de reis naar Bosnië vergemakkelijkte, ofschoon hij wist, dat zij met het doel, hoogverraad te plegen, in het geheim naar Bosnië werden gezon den en van wapens waren voorzien. Banjac werd tot twaalf jaren zware celstraf veroordeeld.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1