r- jxo eening Goes. De Groote Oorlog. Zaterdag 10 Februari 1917. Dertiende Jaargang atïes in boven- te Goes Verschijnt eiken MAANDAG-JfOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. 1 ff H hand, voet b 9 9 9 9 van een 9^ 9 p een M V BINNENLAND. |t 20 Februari |rïjvingsbil]8tten 'ER, Voorzitter. Secretaris. iippr 3R DEN HAAG. BERICHT. Losse Oorlogsberichten UIT ZEELAND. No. 18. [K. Kiesvereenigingsn ot Oostende" aldaar |ond door de afgevaardig- tenisse - Hulst, Oostburg, rdigden. lezelfde zaal, waarbij het r. Jan van Best. Iide Roomsch-Katholieken. tspel) lar bij E. C. VAN DISSEL te 12 pel""3" 1917, 3',a uur, in „de Prins van JÖS, iek verkoopen: genaamd „MAATJE MARTHA" met Ankers. Kettingen, aid 1 ad n, Zeilen, enz enz, en dooi J P VERMEULEN ggi 11de in de haven te öoss. ik bij de betaling. [dichtingen te bekomen ten genoemden Noiaris, alwaar veiis op eiken werkdag voor kan aanmelden. et 1 Mei gevraagd als Meld- ne NETTE DIENSTBODE, in werken en ook wat koken- euskuis. Loon f 140. Br. lett. lv. Bur. D. Y. ALTA, Oen Haag de opvarenden afgeloopeu ertelt me daar groot nieuws! ze daar op den Hellenburg ei zitten, als ze het weten!" de Hellenburg?" ze je dat niet gezegd? Dat eel van Heer Hugo!" dat ver van de heerlijkheid .er niet' Heb-je daar kennis?" |ken Heer Wolfert van Borsc ■eft me eens van de wolven hooge kennis, hoor! Jammer je met die kennissen bij den Graaf niet veel eer inleggen pijn geen van allen zijtoe vrieiv et; maar daar geef ik niet om!' (Dus zoo jong als je bent, ben een vijand van onzen Graaf?" i inderdaad meende, dat alle vijanden van Floris waren, (ijne zaak goed te maken door „lk ben net zoo min een vriend Floris ais jij, huisman!" (Wordt vervolgd., HE ZEEM COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór Mf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorlstraaf C 209, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 16 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 C', Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 JX berekent.. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering I 1" gulden bij gulden bij A gp|| gulden bij fpfl Jj I 8 verlies van een I II I verlies 9^ fl verlies van 3 L 9 of oog9 9J duimy wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. De gasbesparing, die ook voor de industrieën, waar gas voor bedrijfskracht wordt aangewend, thans eene gebiedende noodzakelijkheid is, noodzaakt de Directie der „Nieuwe Zeeuwsche Courant" tot een tijdelijke vervroeging van het verschijningsuur der courant over te gaan. Zij brengt hierbij dan ook ter kennis van correspondenten, lezers en adverteer ders, dat te beginnen maandag 12 Fe bruari a.s., de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" om 4 uur 's namiddags wordt afgedrukt. De post van half vier is de laatste, die voor het nummer van dien dag benuttigd wordt. Advertentiën voor het nummer van een bepaalden verschijningsdag worden tot uiter lijk 10 uur voormiddags van dien dag door de Administratie ter plaatsing aange nomen. De strijd in het Westen. PARIJS, 8 Februari. (HAVAS). Het namitldagcommumqué meldtAan het Verdubiront handgianatengevechten. De artiüene-actie was vrij levendig in de streek van hoogte 304 en het bosch van Avaucourt. De Fi auschen namen nabij Bonze Duit- sche patrouilles gevangen. In den Elzas schermutselingen van patrouilles in de sectors van Metzeral, Aspaeh en Seppois. De nacht van 6 op 7 Februari wierp een Fransch vliegtuig bommen op de militaire instellingen te Lahr (groother togdom Baden). In denzelfden nacht bombardeerde een Fransch eskader het Duitsche vliegkamp te Aianakerke. PARIJS, 8 Februari. (Havas). Een veelbeteekenend succes, dat de dageiijk- sche plaatselijke operaties der Engelsehen op den liukeroevi r van de Ancre kroont brengt het Engelscke front aldaar op één lijn met De bars en Gueudecourt en vormt een rechts treek.sche bedreiging van de Duilsche stellingen op den rech teroever. BERLIJN, 8 februari. (W. B.) Het avondcommuniqué meldtIn 't Somme- gebied van tijd tot tijd sterk artillerie vuur. Bij Sailly zijn parlieele gevechten aan den gang. Aan de andere fronten niets van beteekems. De houding van Argentinië. BERLIJN, 7 Febr. (W. B.) De „Voss. Ztg." publiceert een onderhoud met een op den voorgrond tredende Argeutyusche persoonlijkheid, waarin deze zegt De uitnoodiging van Wilson als zoo danig zal waarschijnlijk Aigentmië vol slagen koud laten. Wij hebben met En geland nog een oude rekening te veref fenen. Engeland maakte zich meester van de Falkland eilanden, die tot Algen- tinië behooren. Wanneer Spauje, evenals Zwitserland de uitnoodiging van Wilson vaudehand wijst, is de Argentyusehe weigering vol komen zeker. Doch ook zonder Spanje, dat ons politiek ten voorbeeld en naar den geest verwant is, zullen wij als leidende A B.G.-staat een afwachtende houding aannemen. Autonomie van Vlaanderen. BRUSSEL, 7 Febr. (W. BVolgens een bericht in de Vlaamsche bladen, had Zondag II. te Biussel en bijeenkomsi plaats van meer dan 20U voormannen van alle ac ieve Vlaamsche groepen uit het geheele land. De veigadeiden ver klaarden zich eenparig voor een volle autonomie van het Vlaamsche volk en stelden een „Raad voor Vlaanderen" in, welke tot taak heeft verdere stappen te doen om dit doel te bereiken. Een met algemeene stemmen goedge keurde oproep aan het Vlaamsche volk zet het doel der bewegiug uiteen. Een onafhankelijk Polen. PETROGRAD, 6 Febr. (P.T.A.) Met levendige voldoening is in politieke kringen te Petrograd en Moskou het bericht ontvangen van de instelling van een speciale commissie, te Petrograd, die tot taak zal hebben de grondslagen voor te bereiden voor de oplossing der Poolsche qurestie in den geest van de woorden van den Tsaar in de legerorde van 12 Dec., waarin de oprichting van een vrij en vereemgd Polen werd beloofd. Theologanten aan hst front. Een Duitsch blad meldt, dat op 1 October 1916, 3751 Duitsche Roomseli-Katholieke studenten in de theologie in den oorlog waren betrokken, ongerekend de studen ten der verschillende kloosterorden en degenen, die reeds iot subdiaken waren- gewijd. Van dit aantal namen 2426 deel aan den gewapenden dienst. Er zijn er tot voormelden datum 399 gesneuveld, 59 vermist. De Duikbooten-oorlog. LONDEN, 8 Febr. (R O.) Het Britsche stoomschip „California" is door ecu Duit- schen onderzeeër tot zinken gebracht. Van de bemanning en passagiers, ten getale van 205, zijn, naar men vreest, 28 man en 13 passagiers verdronken en vier door een ontplotfiug gedood De overlevenden verklaren dat er absoluut geen waarschuwing is gegeven. Verder meldt Lloyds nog bet doen zinken van een 6-tal Britsche schepen van 1 Noorsch schip, een Russischen- schoener en den Amerikaam-cheu schoe ner C. K. Schuil. Laatstgenoemde is bij Tortugar met man en muis vergaan. BERLIJN, 8 Febr. (W.BEen terug- keereude U-boot bracht in den Atlanti- schen Uceaan tien schepen met een ge- zatnenlijken tonneninhoud van 19.000 tons tot zinken. Bovendien werden in de Noordzee tot zinken gebracht een onbekend Engelsch stoomschip van on geveer 3000 tons, de Engeische stoom trawlers „Shamrock" en Thimits als mede een Engeische en een Fransche vischkotter. BERLIJN. Uit Boedapest wordt gemeld Graaf Tisza heeft in oen vergadering van parlijgenooten medegedeeld, dat als ze ker kan wo-rden beschouwd, dat de Eu- ropeesche neutralen geen oorlogsaclie tegen de centralen zullen ondernieimiein. Duitschland en N.-Amorika. WASHINGTON, 7 Febr. De Senaat heeft met 78 tegen 5 stemmen de verbreking der diplomatieke betrekkingen met Duitschland goedgekeurd. Het antwoord der Nederl regeering op de nota van Wilson. Men seinde ons Woensdag uit Den Haag: De tijdelijk zaakgelastigde der Vereenig- de Staten beeft op 4 dezer den minister van buiten land sche zaken ambtelijk kennis gegeven van het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Ame rika en Duitschland, als uitvloeisel van de aankondiging van de hervatting van den onbeperkten duikbootoorlog. In de oogen van den President was de aangenomen gedragslijn in volstrekte overeenstemming met de be ginselen, ontvouwd door den Senaat op 12 Januari j .1., en daarom oordeelde de hoer .Wilson, dat het den wereldvrede ten goede zou komien, indien de andere onzijdige mogendheden het mogelijk moch ten vinden, op soortgelijke wijze te han delen. Minister Loudon heeft ten aanzien van het door den zaakgelastigde vermelde, dezen doen opmerken, dat er voor Neder land geen aanleiding bestond, dezelfde gedragslijn in deze te volgen als de Ver- eenigde Staten, aangezien de houding van laatst bedoeld land, in tegenstelling met die van Nederland, voortvloeide uit de bekende vroegere onderhandelingen tus- schen Washington en Berlijn. Een andere stap is door of vanwege de regeering der Unie bij die van Neder land niet gedaan. Een Reyeeringsverklaring. De Minister van Binnenlaadsche Za ken tevens tijdelijk voorzitter van den ministerraad, heeft Donderdag bij den aan vang der Kamervergadering verklaard, dat de regeering haar onpartijdig stamt- punt handhavend, tegenover den thans door 'Duitschland aangekondigden maat regel nadrukkelijk heeft geprotesteerd als zijnde die belemmerend voor de vrije vaart en niet overeenstemmend met het internationale recht (bravo's). De Regeei- ring heeft jjeen aanleiding gevonden ver andering te brengen in nare internatio nale politiek van strikte onzijdigheid te genover elke partij. Zij blijft voornemens elke schending van ons grondgebied of gouvereimteit, van welke zijde ook, niet de wapenen te keeren en hoopt de moei lijkheden als gevolg van den nieuwen internationalen toestand met vastberaden heid en beleidboven te komen (luide teiekenen instemming.) Een Nederlandsch Witboek. Naar wij' vernemen, zal in ©en zeer binnenkort, wielticht reeds heden fa ver schijnen beknopt Witboek de Minister van Buitenlandsclio Zaken aan de Sta- ten-Genraraal mededeeling do«n van del nota's! van Duitschland ©11 Oostenrijfc- Hongarije, tot onze Regeering gericht in zake den verscherpten duikbootenooriog, en de antwoorden van Minister Loudon op die nota's, welk© de Duitsche- en Oos- tenrijk-Hojigaarsche gezanten tot 'hetm den 31en Januari hebben gericht. Goes. Onze Gemeenteraad hield Donder dagavond eene openbare vergadering, voorgezeten door den heer De Beaufort, De heeren Risch, Hollmann en De Paauw waren met kennisgeving afwezig. De notulen werilen goedgekeurd en de navolgende ingekomen stukken als punt 1 der agenda ter kennis van de vergade ring gebracht: a. Bericht van mejuffrouw J. C. Snij ders, dat zij hare benoeming tot onder wijzeres aan de M. U. L. O. School gaarne aanneemt. b. Bericht van Gedeputeerde Stateto houdende goedkeuring verhooging .jaar wedden wethouders. c. Bericht van Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring verhooging jaar wedde gemeente-ontvanger. d. Verslag woningwet 1916. e. Rekening p-ensioenfandis over 1916. f. Bericht van goedkeuring van het ko hier van den H. O. over het belastingjaar 1 Mei 1916—1 Mei 1917. g. Een adres aan den raad van de hee ren Storm, Barbier e. a. behoorende tol het bestuur der Commissie uit de inge zetenen tot toezicht op do naleving dei distributieverordening on waarin verzocht wordt verschillende regeeringsartikolen meer onder het bereik der ingezetenen, speciaal van de arbeidende klasse te doen brengengen en de prijzen der aardappelen (regeeringsaardappelen) te doen brengen op 51/2 ct. per K.G. en van de rijsl (regeeringsrijst.) op 20 ct. per K.G. Daarna worden de navolgende punten der agenda behandeld, waaromtrent wij alleen het zakelijke mededeelen, wijl ge brek aan plaatsruimte ons verbiedt do gehouden discussiën in alle bijzonderheden weer te geven: 2. Aanvragen om inschrijving van he- lasting. 3. Wijziging der gemeente-begrootina voor 1916. -sa 4. Verleening van eene tegemoetkoming in. de kosten van hare plaatsvervanging tijdens ziekte aan de gemeente-vroed vrouw. 5. Voorstel betreffende verbetering van lokalen in de openbare bewaarschool. I 6. Wijziging der verordening voor het bestuur van het Gasthuis. 7. Verzoek van Mejuffrouw J. W. von Schmidt auf Altenstadt 0111 eervol ont slag als onderwijzeres aan de O. L. School voor M. U. L. O. met ingang van 1 Mei 1917. 8. Berekening van het fonds der -voor rnalige gilden over het jaar 1916. 9. Het verleenen van een toeslag op het kleedinggeld aan een zestal agenten van politie. 10. Regeling jaarwedde van den con cierge van de mulo-school en Rijks-dag. normaallessen. 11. Voorstel betreffende uitbreidings plannen der gemeente. 12. Bestendiging van het raadsbesluit van 28 Juli 1916 No. 11 inzake het ver ieenen van duurtetoeslag aan personeel m dienst der gemeente. Bij punt 2 werd de wijziging der ge meentebegroting, ontstaan door het ver anderen van het kalenderjaar voor den hoof del ijken omslag in het belastingjaar MeiMei, door den secretaris voorgelezen en door den heer Brants, lid der fin.an- ciëele commissie, toegelicht, waardoor de bezwaren van den heer Dekker werden overwonnen. Bij punt 4 bepleitte de heer Donner de rechtmatigheid eener vergoeding van f80 voor de gemeente-vroed vrouw. Wethou der Fransen v. d. Putte- bleef liever bij f 50, maar toen bleek dat vroeger in een geheime vergadering de som van f80 als billijke vergoeding was toegezegd, werd het voorstel van den heer Donner aange nomen. Bij punt 5 sprak de heer Brants zijn vertrouwen uit, dat wanneer in de toe komst and-ere dan de gemeente-bewaar school dringend verbouwing behoeven, B. en W. even tegemoetkomend zullen zijn als de schoolopziener zich thans tegen over de verlangens van B. en W. heeft betoond. De punten 2, 6, 7, 8, 9, 10 en 12 werden zonder discussie en hoofdelijke stemming aangenomen. Het ontslag aan mej J W. Von Schmidt auf Altenstadt werd haar verleend onder dankbetuiging voor de vele diensten die zij als onderwij zeres heeft bewezen. Punt 11. Het uitbreidingsplan der ge meente, waarop wij binnenkort meer uit voerig hopen terug te komen, werd inge leid met een huldebetuiging van den heer Brants, als lid der financiëele commis sie, aan het college van B. en W (met den secretaris) „urheber" van het plan cn aan den heer Rothuizen, gemeente architect, als bouwkundig voorlichter en raadsman Zij hebben daarmede een nieuw stuk geschiedenis voor de gemeente inge luid. He beer Dekker had liever gezien, dat aan den leden van den raad wat meer tijd was gegund zich in het plan van B. en W. in te werken. Daarna wer den eemge vragen behandeld van de fi nancieel© commissie ter beantwoording waarvan de heer Rothuizen met goed vinden van den raad in rliens midden ver- scheen. De antwoorden en besluiten dienaan gaande komen hierop neer. Het sloopen van bestaande woningen, voor zoover nuo dig voor het nieuwe plan zal' zeer lang zaam geschieden. Do grondprijzen zijn thans gemiddeld geraamd, doch zullen in ieder geval vrn van bouwspeculatiegeest door de gemeen te worden vastgesteld, zoodal in de toe komst een ieder, die bouwen wil za» weten: voor dat hoekje vraagt de gemeen te zooveel, voor dat zooveel. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 10 Febr. Zwakke tot matige winden uit Oostelijke richtingen. Nevelig tot halfbewolkte lucht Droog weer. Matige vorst des nachts, des middags om het vriespunt. De kwestie over al of niet beplanting met hoornen en breedte van 8 of 10 meter voor de secundaire wegen en stra ten zal nader door den heer Brants met B. en W. en gemeente-bouwmeester wor den onderzocht. De heer Brants was voo-r boomhepianting, maar geen olmen of der gelijke looiboomen. Up een desbetreffende vraag van den lieer Brants antwoordde de heer Fransen v. d. Putte, dat de ge meente er niets voor voelt zelf te bou wen (de heer Brants had het oog op Doetinchem, waar van gemeentewege hee renhuizen en villa's voor ambtenaars zijn gebouwd) of gemeentelijke hypotheek te verleenen, wijl uit alles voor Kleinere ge meenten min dienstig is. Concurrentie van particulieren, die stukken grond hebben nabij het terreinencompiex der gemeen te gelegen, zal uiterst mo-eieljjk en in allen- gevaile niet ioonend blijken, wijl de ge meente veel goedKoopere en betere bouw- voorraden zaï Kunnen preseuteeren, zooals ook de voorzitter aan de hand van art. 2Y der Woningwet trachtte aan te toonen. Omtrent net al of niet kennen van den raad in de kwestie van het nieuwe Veilingsgebouw werd van de zijde van B. en W. medegedeeld, dat de verklaring van de Veitiiigsvereenigmg, zelf te willen bouwen, aan B. en -W. verder de moeite bespaarde nog eens aan den raad te ver zoeken of soms vaii gemeentewege tot dien bouw moest worden overgegaan, te meer daar zulk een gebouw, gelijk de heer Fransen v. d. Putte uiteenzette, 'voor de gemeente een wisselvallig bezit zou zijn en niet de voordeeien opleveren, die men zich daarvan voorstelde. Dat B. en W. zou den gezegd nebhen in hun onderhandeling met ue Veitings vereenigmg, dat de Baad er niets voor voelt van gemeentewege een veilingsgebouw op te neuten, wordt door den voorzitter beslist ontkend. Over het aanstellen van een schoon heidscommissie voor het geven van ad vies bij net bouwen, was de raad verdeeld. De heer Dekker voelde er niet veel voor, de heer v. Dissel wel. Verder had men niet veel op het uitbreidingsplan in het algemeen aan te merken, al merkte de heer Dekker op, dat het goed zou zijn de cijiers nog eens ter dege onder de oogen te zien. riet plan werd in zijn groofa lijnen aangenomen. Binnenkort komt de raad er op terug. l\iet op de agenda vermeld, maai' door de jongste circulaire van den minister van landbouw, handel en nijverheid nood zakelijk voor benandeiing nog te bespre ken punt was de gasbesparing. De minister wil eene besparing van 3t> pet. per maand voor de gemeenten, willen zij niet de gasiabricage van overheidswege zien stopgezet. Uoes lieert bespaard de afgeloopen maand, docli slechts 12 pet. He veie aansluitingen in 1916, die het verbruik met lO.uüd M3. deed stijgen, maakt de besparing des te moeilijker, 'loch moet dagelijks 900 M3. gas bezuinigd worden en daarom deed de voorzitter een beroep op aller samenwerking iu deze Lot vaststelling van de navolgende nieuwe verorueiiing en pnjsnoteeriiig op het gas verbruik mimen deze gemeente, die wij nieronuer laten voigen. Artikel 1. Het is verboden in winkels gasnent te gebiuikeii. Onder winkeis wor den met versuian de apodiekeai, doch wei worden uaartoe gerekend de kappers- salons en baihierszaken. Deze bepaling is u-er van toepassing nes /.alerUdgs tot 9 uur 11.111. Artikel e. Hei is beiij-udens vergunning vau den nuigemoester veiheaen in kof- uenuizeii, surKteiien en armere inrich- tnigen waarin ge.agen worden ge-e„ a s- ineue in gehouwen waarin openbare v»r-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1