UïF" ING deren izoen No. 15 TWEEDE BLAD. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 8 Februari 1917 ELBURG. IKMAN. ug B 1 V Sluis. BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. O N D E R W IJ S. UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben? ■m. I 1 spit, like on H langer, Kloo- fnnddel en st(j- n, mor- 1 Kloo* Uw spit spieren p 111 de de wer- ijnen en u en de d wordt 1 1 nnrrni imatiek, 1 minder lt}laren, winter» 45 cent, 00 gram lom ver net onze itterdam V 1 Te Sluis is de burgemeesterszetel va cant. De Katholieke ingezetenen ver wachten, dat hun een Katholieke bur gervader zal worden geschonken. En terecht. Want Sluis is in meerder heid Katholiek; de raad, het spiegel beeld der gemeente, heeft 5 Katholieke leden tegen slechts 2 met-Katholieke^ Het zou een daad van rechtvaardig heid zijn, bijaldien de lloogo Regeering door den Commissaris der Koningin in Zeeland onpartijdig voorgelicht, aan Hare Majesteit adviseerde een Katholieken Shiiseuaar te benoemen. Sluis toch heeft in oen zijner mede burgers een Katholiek, die bij alle Slui- senaren gezien is, een uitmuntend candi- daat voor het burgemeestersambt, en zijn wij goed ingelicht, dan is uit den ste delijken raad zelf een verzoekschrift naai de Koningin uitgegaan om dien man tot eersten magistraatspersoon van Sluis te verheffen. Wij zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen (Wes telijk deei) op het stuk van Katholieke benoemingen niet verwend en hebben een grooten achterstand in te halen. Moge de aanslaande burgemeestersbe noeming te Sluis doen zien, dat het grond wettelijk recht, dat geen enkel Nederlan der omwille zijner godsdienstige overtui ging van het bekloeden van ambten uit sluit, ook voor den Katholieken Neder- landschen staatsburger geldt. ITALIË. De nood in Italië. BERLIJN, 31 Jan. (W.B.) De Italiaau- sche bladen publiceeren allerlei berichten over moeilijkheden bij de kolen- en levensmiddelenverzorging van Italië. In sommige plaatsen is de nood ten top gestegen. Omtrent den aanslag op den spoortrein, waarin koning Ailons van Spanje ïeisde, tusschen Camporeale en Puntegenil bij Granada gedaan, wordt uit Madrid aan Parijsche bladen als de opvatting van de Spaansche politie gemeld, dat de aanslag door dezelfde mehschen is gedaan, die de vorige week getracht hebben den trein MadridScvilla, waarmede graaf Romationes reisde, te laten ont sporen. Onder de menschen, die er tot dusver in lieqhtenis zjju genomen, js ook een vieemdeling, die blijkbaar over groote geldmiddelen beschikt Hij onder hield met menschen te Barcelona brief wisseling in geheimschriit. De Koning is onmiddellijk van den aanslag op de hoogte gesteld. Men tracht uit té vinden of de looden blokken, waarmede getracht jg 'sKouings trein te laten ontsporen, te Barcelona gemaakt zijn (N. R. Ct Ons scheepvaartverkeer en de dyikpvotenoorloq. Men seinde ons gisteren, datderegee ring aan alle schepen, behalve de vis scliersschepen die binnen de territoriale wateren varen, verbood uit te varen en de groote reeders tot een confeientie uitnoodigde, waarna de gewone minister raad werd gehouden. Raar verluidt is in die conferentie de mogelijkheid besproken qm de ontijdige vaart, speciaal de vaart op ludië, gaande te houden, zonder daarbij in botsing te komen met de belangen der belligererite partijen, waarbij de Regeering zich heeft bereid verklaard, voorzoover zulks van haar afhangt, zoowel hiertoe als aan de beveiliging van de schepen die thans varend zijn, steun te verleeneji. Intus schen is met het oog op de groote ge varen, weke thans de onzijdige schepen dreigen, aan de reeders van Regeerings wege in overweging gegeven, hun sebe pen de havens niet te doen verlaten zonder hierover vooraf met de Regeering overleg te hebben gepleegd. Wal het post- en passagiersverkeer van de Maatschappij „Zeeland tusschen Nederland en Engeland van VlLsingen op Souihwoltd betreft, waaromtrent naar de Duitsche gezant te kennen heeft ge geven, de Duiische regeering bereid is bjjzondere voorzieningen te treffen, om dit te ontzien, vernemen wij, dat de schepen, die deze route volgen, van bij zondere kenteekenen zullen worden voorzien. De zeeljedenstaKing opgeheven. Na de Donderdag te Rotterdam gehou den vergadering van de zeelieden is he sloten (met algemeene stemmen) de sta king op te heffen. Kalender der Week. Van 4 tot 11 Febr. 1917. Zondag -4 Febr. Septuagesima V (hl. 213), D (hl. 404); gedachtenis v. d. H, Andreas Corsini V (bl. 1628 en 1069), D (bl. 116 en 215). De gebeden na de stille H. Mis op bl. 120. Vóór de Hoogr mis zegening met wijwater V .(bl. 10), D (bl. 69); na de Hoogmis gebed voor de Koningin V (bl. 53), D (bl. 122). Vespers op bl. 408. Maandag 5 Febr. jH- Agatha V (bl. 1529), D (bi. 1118). Dinsdag 6 Febr. H. Titus V (bl. 1532 en 1065), D (bl. 1120 en 212); gedach tenis v. d. H. Dorothea 'V (bl. 1533 en 1112), D (bl. 1120 en 243). Woensdag 7 Febr. H. Romualdus V (bl. 1533 en 1099), I) (bl. 1121 etn 235). Donderdag 8 Febr. H. Joannes de Matna V (bi. 1534 en 1086), D (bl. 1121 en 227.) Vrijdag 9 Febr. H. Qyrillus van Alexan- drië V (bl. 1534 en 1080), D (bl. 1121 en 222); gedachtenis v. d. H. Apollonia V (bi. 1535 en 1107), D (hl. 1122 en 240). Zaterdag 10 Febr. 11. Scholastica V (bl. 1536 en 1120), D bl. 1122 en 248). De gewone orde der H. Mis, die iederen dag terugkeert, begint op biz. V 11, D 71. De bladzijden niét V geteekend verwij zen naar het „Volksmisboek" en de blad zijden met D geteekend naar het „Mis- en vesperhock" van Desclée. Zondag 4 Febr. „Septuagesima" (letter lijk lüe dag vóór Pasch-en, waarop de verwijderde voorbereiding tol dit voor naamste feest van het kerkelijk jaar be gint door een nreer ingehouden toon bij den H- Offerdienst, het wggiaten van hei ajl-eluja, het gebruiken van het paarse altaargewaad, als toeken van boetvaar digheid) EpistelI Oor. IX 2427 en X 1—5. Evangelie; Matth. XX 116. Kerklijst van 's Heerenhoek. Zondag, 4 Februari. Zondag. De H. Missen zijn te 7, 81/2 en 10 uur. Onder de II. Missen col lppte voor (fe behoeften der kerk. 's Mid dags te lj/2 uur, catechismus, te 2Vs uur Vespers ,met rozennoedje, en onmiddel lijk na de Vespers de oefening der re collectie. Deze week de gewone catechismus. Eiken morgen te 51/2 uur wordt de 11. Communie uitgereikt. Woensdag, en Donderdag te 9 uur ge zongen H. Mis met Veni Creator voor bruidegom en bruid. Zteradagmiddag van 36 uur gelegen heid 0111 ,te biechten, en 's avonds te 6 uur lof ter eere der H. Maagd met rozenhoedje en het gebed voor den vrede. Zondag is het feest der Verschijning van de 11. Maagd te Lourdes. Retraifen te SepptfBosschehoofd. Bij de retraite voor dames (vergoeding f 6-5U) van 710 Febr. zijn nog plaat sen beschikbaar. Voor meisjes, js nog eene retraite in gevoegd van 26 Februari tot 1 Maart (vergoeding f 4.50) waarvoor dus nog deel neemsters kunnen worden aangenomen. Rilland. Dp Zeer-eerwaarde Pater Fql- g-entius' van de Urde der Capucijnen, woonachtig in het klooster te Rilland, zal in de maand April als Missionaris naar Borneo vertrekken. Hem zullen vergezellen 2 Paters be stemd voor de Missie van Sumatra en 1 Pater en 2 Leekebroeders voor de Missie van Borneo. Coda rijkste zpgen daje neer op deze moedige mannen en op hunne aposto lische onderneming. Middelburg. Dp hper J, Jf. Turliqgs js met ingang van 15 April a.s. benoemd tqt onderwijzer aan de 11. IC. M. U, L. 0,- scho-oi te Deventer, waar hij belast wordl met h-gt onderwijs in de Voorbereiding- klas voor H. B. S, en Gymnasium. De K. K, Parochiale School alhier verliesl in hem een uitstekende leerkracht pn een plicht-getrouw onderwijzer. Oostburg. Tot onderwijzer met ver plichte hoofdnete te Putte is benoemd dhr. A. P. J. Verdonck, thans in betrek king hij het R. K- Schoolbestuur alhier. Aan de Zeevaartschool te Vlissingen is geslaagd voor derde stuurman (afd. B) S. Auer te Middelburg. Geslaagd voor derden stnurman (af- deeling B) S. C. Abrahamse te St. Lau rens, leerling dor Zeevaartschool te Vlis singen. Goes. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen, om, bijaldien de strenge koude blijft aanhouden, aan de- St. Jacobus- school de namiddaglessen in te korten, teneinde voldoende brandstof voor de cen trale verwarming dier school te kunnen besparen, Zondagsrust apothekers. Zondag 4 Febr. a. s. is d« apotheek van dhr. Van Kalmthout geopend, de beide andere zijn dan gesloten. De Bond van R. K. Spoor- en Train- personeeh „St. Raphaël", afdeeling Goes houdt Zondag a.s. een Propagandafeest- avond in „Het Slot Oostende" alhier. Men zie de advertentie in dit nummer, Donderdag herdacht de heer J. M. Verburg den aag, waarop hij voor 25 jaar op het kantoor der firma Fransen van üe Dutte Zoon alhier, j.n dienst trad. De jubilaris ontving van de zijde van patroons en collega's hartedjic© bewijzen van belangstelling. (Z.) Ook de heer J. Som, alhier, stof feerder, herdacht toen den dag, waarop inji voor zo jaar bij den heer F. Booue in dienst kwam. Ook voor dezen jubilaris ging die dag niet geheel onopge merkt voorbij. Hij ontving zoowel van de zijde van zijn patroon, als van zijn kennjssen menig biijix van belangstelling. (Z.) Ingekomen 2e helft Januari: C. Gihjes, ingenieur K. VV. S., uit 's Gra- venhage, Kozenianjnstr. 194; K. Donders, winkelbediende, s Hertogenbosch, Siu- gelstraat 106; H. Fransen, inspecteur, KloeUnge, Singelstraat 106; J. J. |van Hilten, onderwijzer, Nieuwer-Amstel, 'sH. Hendrikskinderenstr. 75; J. Deijer, sla gersknecht, Hontenisse, 's H. Hendriks- tunderenstraat 8a; JV1. C. Broekhoven, kantoorbeü., Wplphaartsdijk, Wijngaard- str. 199A. H. van der Aa, winkelbe diende, Almelo, Singels'tr, 106G. Amman, colporteur, Groningen, 'sit. Henuriks- kinderendijk 253; F. H. Jansen, colpor teur, Middelburg, 's tliienurik.skiude- rendijk 253; P. Houterman, Slagersknecht, Vvolpiiaartsdijk, Opr. 's H. Hendrikskin- dereiistraat 35; H. ,J. Wissel, schipper, Brussel; J. Kottier, kleermaker, Zwijn- drecht, Kleine Kade 180; K. I. Heijboer, wagenmaker, De Werken en Sleeuwijk, Nieuwsltr. 216; L. M. Flazier, drukaer, Rotterdam, Wijiigaardslr. 19a; A. H. van Dort, steenhouwer, 's-Graienhage, Kreu- keimarkt 143; W. J- van Doeseiaar, ii»jk- saionhouder, Axel, Opril Gr. Markt 3; J. P. Capetio, werkman, Vlissingen, Heer- nisseweg 1(8; P. M. A. Minnaard, work man, Amsterdam, M. Smaireg.buurt 2l9f; G. M. Alartein, onderwijzeres; Ave-leest, Ganzepoortstr. 208; J, Cr.ueq, bakkers knecht, !sH. Arendskerke, 'sH. Hendriks kinderenstr. 44; P. Ouvvendijk, telegrafist, Kotterdami, Groote Kade 13; M. A. Goed hart, schippersknecht, Eliewputsdjjk, Lan ge Vprstsiraat 111. Vertrokken P. lange, bakkersknecht, naar Krui- ningen; L. M. de Neré© tot Babberioh, ingenieur, 's-Graveoiliage; P. 'vl. Leanueer, modiste, Rotterdam; G. Bosma, adsp.- opzichfer StS» Nijmegen; D. J. de Ni© winkelbediende, Middelburg. (At. Ct.) Het Bestuur der Oeconomische Spijsuitdeeling maakt met dankbaarheid melding van een ingekomen gift van een mildalig stadgenoot, voor een extra be deeling van brood en sp-ek, te houden op1 Zondag 4 Februari a.s. Middelburg De mo-gelhandel neemt to Middelburg toe, niet afleen worden er mosselen aangevoerd voor de aldaar op- richte kokerij, maar ook w-eirden er ver leden wteek 4Q00 ton aangevoerd, die verder per spoor worden verzonden, voor namelijk naar Amsterdam en Marlingen. Contracten zijn afgesloten, waardoor, na dat de ijsgang geen belemmering meer is, geregelde aanvoer verzekerd is, 'Gisteren is hier bij een huis zoeking een partij militaire kieeren en een carbidlantaam in beslag geno men, die vermoedelijk door een matroos te Westkapelle waren ontvreemd. Vlissingen. Van Maandag a.s, af, mag hier tusschen 6 uur 's avonds en 6 uur 's morgens geen gas- of electrisch licht in winkels, café's, sociëteiten enz., worden gebrand. Ander kunstlicht zal aLeeri wor den toegestaan, ais aangetoond is, dat er geen brandgevaar bestaat. De mailboot „Prins Hendrik" is dagavond alhier binnengekomen met 94 passagiers, onder wie 74 üuitschers. Aan boord waren 1600 zakken pakket en 480 zakken mail. Ter verzending liggen 800 zakken pakket en 300 zakken mail gereed. (VI. Crt.) In verband met den verscherpten duikbootoorlog is de mailboot „Prins Hendrik" Donderdag niet van hier ver trokken. Met de booten der maatschappij „Zeeland" zijn gedurende de maand Ja nuari vervoerd 1275 passagiers, tegen 3629 gedurende dezelfde maand van 1916. (VI. Crt.) Zierikzee. Hier hadden Woensdag wed strijden plaats voor de militairen vani het commando Schouwen, en Duivel and. Deze wedstrijden bestonden uit een af sta ndsrit van 10 K.M, Uitslag was als volgt: le pr. mil. kanonnier Sluis 41 21 mi 25 sec., 2e pr. id. 'Westerbeek-, in 25 m'. 40 sec., 3e pr. kl. Da Jong in 26 m. 10 sec., 4e tpr. a L. S. ser geant de (Bruijlnp in.J6 mi. '10 sec., 5o pr. L. S., soldaat v. d. Welle in 28 ml. 15 sec., 6e pr. korp.soklaat Da Vos in 28 mi. 30 sec., 7e prijs mil. kanonnier Rosin 28 mi 50 sec. 8e pr. mil. ka nonnier Bisschop in 29 min., 9e pr. id. Do Graaf in 30 mi 16 siec., 10e pr. L. S., soldaat Steeg in 30 min,. 25 sec., 11e pr. hosp.-soldaat Toledo in 31 min,., lie pr. a L. S. sergeant Rsmequ. ia 31 min., 13e pr. L. S. soldaat Hage ia 32 min. 10 sec. 13e pr. a id. Steendijk. in 32 inta- 10 sec., 15e pr. id Smits in 34 mi. 25 sec. (M. Ct.) Kloetinge. In de Woensdag gehouden ge meenteraadsvergadering werd vastgesteld de instructie van den secretaris, bene vens de uren van opensteüiug voor het bureau van den burgerlijken stand. Hel bureau zal open zijn ïederen werkdag vanat half 10 tot des middags 12.3j uur; volgen er op een Zondag twee Uhriste- lijke feestdagen, dan des miudags van den tweeden Chris lelijken leestaag. Aan liet verzoex van inwoners uit de Groe 0111 gasaanieg kan niet worden vol daan. Voigens het contract, aangegaan met Goes, zou de Groe een gasverbruik van ruim 8OUO0 M3. per jaar moeren garan deeren, waaruit zou volgen dat ietter ge zin in de Groe jaariijKs ongeveer 1 ino zou te betalen hebnen voor gasverbruik. Alleen wanneer 's Gravenpolder een con tract sloot met de gasfabriex te Goes zou de Groe van gas kunnen worden voorzien. Het contract met „Eigen Hulp" betref- iende lijkkoets wordt in dier voege ge wijzigd, dat voor de groobere afstanden f 2 per keer meer zal warden betaald. Nadat nog besloten werd, om op een salaris van f 10 per maand, iemand te benoemen als hoofd van het distrioutie- bedrijf, wordt de vergadering gesloten. (Z.) Rilland-B.ith. Woensdagavond hield de Bond van. Varkenshouders D. E. D. z,'n jaarvergadering. Uit het verslag van den peniiingm. bleek, dat dit jaar was ont vangen f 356.06; in kas was een saki© van 404.661/2, «lus totaal een bedrag van f 761.22V2, terwijl de uitgaven beuroegen f 200.93, zoodat in kas is een, bedrag van f560.93. De aftredende bestuursle den L. v. Weede, E. lange, Joiiis. Wal raven, M. Walraven, en. G. v. d. Griek werden herkozen. Op voorstel van den heer Deensen werd besloren, nu de toe stand der kas gunstig is, de donateurs te bedanken. (Z.) Woensdagvoormiddag hield de Raad dezer gemeente een open bare vergadering ter bespreking van do mogelijkheid 0111 alsnog over te gaan tot den bouw van een nieuwe honfuOiiuerwij- zers woning te Rilland. Van het re ijk was bericht ingekomen, dat de toegezegue sub sidie niet kon worden vernoogu. Beslo ten werd met 5 tegen 2 stemmen voor de Rijkssubsidie te bedanken en voor eerst geen nieuwe woning te bouwen. De heer E. M. Bool nain zijn ontslag als lid der bouwcommissie. (Z.) KrabbenUijke. Alhier zijn 35 ton regee- ringskolen aangevoerd, terwijl er dezer dagen nog 10 ton worden verwacht. JNauat de openbare gebouwen voorzien zijn wor den ze ter beschikking van de ingezete nen gesteld, die er bij de beerschende schaarschte wel vlug bij. zullen zijn. Uok zijn er regeeringsklompen aangevoerd. lerseke. Benoemd tot administrateur van het gemeentelijk distributiebureau al hier dhr. M. de Korte alhier. (Z.) Ovezand. Onze Katholieke lviesvereeni- ging heeft tegen Zondag a. s. eene ver gadering belegd, waarin door. den heer Vienings uit Goes de Grondwetsherzie- ningsvoorstellen zullen worden uiteen gezet. Ellewoutsdijk. De weegbrug levert dit jaar 35 pet. winst op. Heinkenszand. Dinsdagmiddag werd hier ijsteest gehouden. Er werd qp 3 verschillende banen gereden t.w.le baan voor minvermogenden om ham, worst en spek; 2e baan voor jongens van 815 jaar om kunstvoorwerpen, inleg- geld 25 cent -en 3e baan voor jongens en mannen boven 15 jaar om kunstvoor werpen, inleggeld 50 cent. Op de le baan werd de ham zijnde de le prijs, gewonnen door H. v. d. Dorpel, de overigen verwierven allen spek en worst. Op- de 2e baan behaalde H. Vertriest de eerste C. Moelker de tweede en H. v. d. Dorpel de derde prijs. No. 1 opi de 3e baan was G. Beaufort, no. 2 F. van Baaien en no. 3 G. Kriste- lijn. Het ijsfeest mag in alle opzichten goed geslaagd hceten. (Z.) Nisse. Als bewijs ,dat de kóleimood alhier ook in hooge mate gevoeld wordt, blijkt wel uit het volgende. Door het kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente is aan acht vereenigingen, die steeds hun vergaderingen houuen in de consistoriekamer, bericht gezonden, dat ©r voor hun vergaderingen geen brand stof meer verstrekt kan worden vanwege den heerschenden kolennood. Een der vereenigingen heeft zich reeds spaan ders aangeschaft, om op die manier hun vergaderingen toch te kunnen houden. Schore. Woensdagmiddag reed een schaatsenrijdend militair alhier zoodanig over de vingers van een gevallen bur ger, dat deze bewusteloos werd. Een aanwezige militaire arts verbond de he vig bloedende vingers. (M. Ct.). Verwachting tot den avond van3 Febr.; Zwakke tot matigen, noordelijken tot oos telijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, matige tot strenge vorst. Oud-Vossemeer. Hier viel Dinsdag avond de landbouwer P. U. aldaar van de zoldertrap; terwijl hij een zak bruine boonen op den rug droeg; de toestand van den patiënt was .gister zeer zorg wekkend. (M. Ct.) Sluis. De St.crt. no. 27 bevat de acte van oprichting, der N. V. Z-eeuwsch Land- bouwhuis Biui®, Eerste Z-eeuwsche in richting voor de teelt en de veredeling van Landbouwzaden, met Laboratoria voor scheikundig ©11 botanisch onderzoek alhier. Het aantal soldaat-kommiezen in Zeeuwsch-Vlaanderen (W.D.) is weer met 12 vermeerderd. Hulst. Tot tijdelijk wethouder van Huist is benoemd de heer C. J. Burm. (M. Ct.) Hoofdplaat. Alhier werd een ijsfeest ge geven, opgeluisterd door muziek. De eerste prijs voor schaatsenrijden, zijnde f 10, ver kreeg J. Kotvis. Groede.Alhier is een winkelier bekeurd, die 25 K.G. peper in voorraad had. Eiland Thoien. Tot vóór een paar we ken geleden konden we hier petroleum naar goedvinden verkrijgen. Maar thans begint ze kwaadkrijgs te worden. Ze wordt in beperkte hoeveelheid aange voerd, zoodat de verkoopers ze in slechts kleine hoeveelheden kunnen leveren. Vooral op het platteland, waar petroleum het eenige veiiichtingsmiddel is, ,is hot leen zeer groot ongerief. (Z.) Brouwershaven. We lezen in de M. Ct.: Het 9-jarig zoontje van dein land bouwer J. v. d. Velde te Duivendijke, dat te Brouwershaven de school bezoekt; is tijdens de school uit was, naar het ijs gegaan, met het gevolg, dat .de knaap er is «Joorgezakt pn verdronken. Niette genstaande herhaalde pogingen, mocht het helaas niet baten, de levensgeesten op ta wekken. (Zv) De vaart op de Scbeldestroomen. De vaart op de Ooster-Schelde is we gens ijsgang gestremd. De route Katsche VeerZierikzee wordt bevaren zoodra het maar ©enigszins kan. Ook de routes HansweerdWalsoorden, Hansweerd Terneuzen, TemeuzenVlissingen en Vlis singenBreskens zullen zoo lang bevaren worden met de Provinciale stoombooten, als de toestand van water en ijs het toelaten. Op het traject Vlissingen—Ter- neuzen is zelfs de reserveboot ingelegd, welke met zijn ruim dek bijzonder ge schikt is y-oor vrachtboot. Op dit tra ject varen nu 2 booten, beide schroef bouten. De Provinciale Stoombootdienst. Een onzer correspondenten schrijft onsHet drukke verkeer op de Wester-Schelde, voornamelijk doordat Zeeuwsch-Vlaanderen, in afwijking met den gewonen tijd, thans door de troe pen bezet is, geeft aan het personeel| van den Provincialen stoombootdienst op de Westerschelde meer werk dan anders, terwijl het dikwijls veranderen der dienst regeling ook voor hen niet steeds ga- makkelijk is. Dit alles ware niet zoo erg, als het personeel ook meer tevreden kon zijn met belooning der diensten en met da behandeling die het «ondervindt, maar men hoort wel anders. Zoo werd er nog eensop attent ge maakt, hoeveel mutaties er thans voor komen. Als voornaamste oorzaak hier van werd ons genoemd de lange tijd, dien men noodig heeft om op zijn maxi mum te komen; z©o verliet in Maart 1916 een kapitein den dienst wegens ziekte. Hij had reeds 40 dienstjaren, maar zou nog 7 jaar hebben, moeten dienen om het maximum te bereiken;. Ook op ander gebied gaat het even langzaam-, zoo waren de in October ver wachte uniformen half Januari nog niet geleverd. Ons wiard nog eens getoond! de lijst, die pok aan de Statenleden is toegezonden en waaruit blijkt, dat dq verbetering die in "1914 aan de salaris- regeling gebracht is, wiel eene verbete ring is der maxima, maar dat er jaren overheen gaan, eer de betrokkenen van die verbetering profiteeien. Het slechte loon maakt dat do ma trozen wegkropen en dit niet de slecht ste, maar de goede en zoo raken du kapiteins van hun goede volk af en kun nen zij trachten met onbekwaam volk schip en passagiers behouden, over to brengen. Ook werd er ons op gewezen, dat sinds 15 Januari een. reis meer des Zondags werd gemaakt, terwijl de Staatsspoor voor kolenbesparing juist treinen liet uit vallen; men bele.t cle bemanning daar door des Zondags zijn plichten waar te nemen. Het bedrag van 60 cent, dat vergoed wordt als iemand tijde lijk op een andere lijn Wordt ge plaatst, bijv, op die van Hansweerd, werd

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 5