De Groote Oorlog. No. 15. Zaterdag 3 Februari 1917. Dertiende Jaargan Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. DiliM«rteslaalffi6lilaiaiim. EERSTE BLAD. BINNENLAND. Het levensmiüdelenvraagstuk Losse Oorlogsberichten. w O NIH ZEEUHSCHE GUMT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 Gent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor d. Administratie: Gaiuepoorfstraat c 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjji. Advertentiën van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. contant. 1500 gulden bjj verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I verstanusverDijsteringI ot oog; duim; wijsvinger De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. P" gulden bij J A gulden bij A gulden bij A BC jl I I verlies van een verlies I I verlies van M band, voet 11 11 I van een, I I een M of oogf duimwijsvinger gulden bjj verlies van eiken anderen vinger. Bij de distributie der levensmiddelen spelen de gemeenten een groote rol. De regeling is in het leven geroepen om te zorgen, dat eenieder verhoudings gewijze zijn portie krijgt. Er zijn verschillende gevallen waarge nomen, dat de menschen met de ruim ste beurs meer bekwamen, dan hun toe kwam, ten koste natuurlijk van de min derbedeelden. Sommige gemeentebesturen schijnen geen oog in het zeil te hebben gehou den. Van regeeringswege is nu aan de verschillende gemeenten een concept-ver ordening toegezonden waarbij de controle geregeld wordt P© verschillende gemeentebesturen zui len 4eze of een andere verpa'daniug vpor bun gemeenten bindend moeten stelten, evenwel vóór 17 Februari anders zal de bevolking de dupe worden, want er zullen dan geen regeeringsgoederen meer verstrekt worden. P© verschillende gemeentebesturen we ten dus, waaraan zij zich te houden hebben. IVaarscbijnlijk zal de bevolking niet al leen voor brood, maar ook voor verschil lende andere artikelen op rantsoen ge steld worden, en de rantsoeneering ge schieden van gemeentewege. Begrijpen wij den minister van Land bouw ten minste goed, dan js pij van plan 4® genieenten óp rantsoen te stel len, Gemeentebesturen zullen dus moeten zorg dragen, dat de ontvangen goederen zoo zuiver mogelijk over de gemeentena ren verdeeld worden. Op de gemeentebesturen rust dus een groote plicht. Yan h^n zip afhangen, of de bevolking aan den kost komt. De vraag volgt vanzelf: hoeveel? en zal er voldoende bij dezie rantsoeneering verstrekt worden? Met de distributie van aardappelen is het in vele gemeenten groote misère. Hoe het met den vcjorraad peulyrucpten gtaat, weet niemand. Yolgens verschidende berichten schijnt er rijst in overvloed te zijn. Eu dan nog de distributie ervan I Het is een gelukkig verschijnsel, dat de gemeentebesturen het heft in handen krijgen. Zij kunnen immers den toestand beter overzien maar ook zorgen, dat „een ieder" het zijne" krijgt. „Menschen, die tot nu toe maar ais „vroolijke Frans" van den eauan dag in den anderen geleefd hebben, komen dan misschien ook tot bezinning en worden gewaar, dat een groot gedeelte van de wereld in vuur en vlam staat, en dat ook zij in den strijd kunnen betrokken worden. Pe gemeentebesturen krijgen dus het heft in handen. Mqar ze kuipien underling zooveel Óoenl' Door samenwerking toch van verschillende gemeenten kan de distri butie prachtig geregeld worden en be werkt dat wij, al is het dan ook met eenige ontbering, deze droeve tijden door komen. (L. K.) De toestand. Geheel de oorlogstoestand wordt op dit oogenblik beheerscht door het besluit der puitscpe regperjng tot het Voeren van epn „rijoiisientiuson" duikbooton oorluy, d.w.z. een duikbootenoorlog, die met niets en met niemand rekening houdt. Men seinde ons daaromtrent gisteren morgen het volgende De Duitsche regeering heeft aan de Amerikaansche en andere neutrale re geeringen een note doen overhandigen, waarin, d® inededeeling wordt gedaan, dat besloten is tot hét voeren van een verscherpten duikbootenoorlog. Van 1 Februari af zal in de om schreven afgesloten gebieden om Frank rijk, Groot-Brittannië en Italië en fn het -oostelijk gedeelte van de Middel- landscho Zee alle verkeer -ter zee zon der meer met alle wapenen worden belet. Het post- en passagiersverkeer van Nederland met Engeland via Vlis- singen zal worden ontzien. Neutrale schepen, die de gevaarlijke zóne beva ren, doen dit op eigen risico. Ziedaar de korte samenvatting van de uitvoerige nota, ook aan onzen minister van buitenlandsche zaken overhandigd. Zondert men de bepaling, dat de vaart op Engeland door mag gaan en dat sche pen, die o<p het oogenblik in .z-ee zijn tot 5 Februari gelegenheid hebben een veilige haven op te zoeken uit, dan blijkt de maatregel der Duitsche regeering, een ware wanhoopsdaad, vrijwel te boteeke- nen het verhinderen van elk scheepvaart verkeer, iets waf voor ons land, dat uit zyn aard op scheepvaartverkeer is aan gewezen, wil het in de behoeften der zjjnen voorzien denk maar eens aan onze koloniën een ware ramp kan worden. Want zelfs indien het aan onze regeering zou gelukken haar beleid in het verleden geeft ons daarvoor olfe hoop ons land bnpen 'den eigenlijken oorjog fe houden, dan zal toch ons volk den druk van den „riicksichtloson" duik- bootenoorlog allerscherpst gaan gevoelen in een stijgend gebrek aan tal van levens behoeften, waaruit natuurlijk volgt een schrikbarende duurte-. Reeds qu hhjfet het noodig ons op rantsoen te stellen, Waar lijk men moge zoo optimistisch gezind zijn als men wil 'een donker vooruit zicht opent zich, nu de beide strijdende partijen zich als waanzinnigen op elkan der gaan werpen, tenzij men met de „New- York Times" van oordeel js, dat de nieu we duikbootactie het begin van het ein de is, Do Rijkskanselier heeft het nieuwe be sluit meegedeeld aan de hoofdcommis sie van den Rijksdag met een verkla ring. Daarin wordt allereerst heqnnerd aan de afwijzing van het vredesvoorstel, pe schuld van den verderen duur van den oorlog treft nu de tegenstanders. Pe voor waarden zonden dó Lentralen slechts kun nen aanvaarden, wanneer ze totaal ver slagen waren, „Duitschiand's weerkracht moet ver nietigd worden, Elzas-Lotharingen en onze Oostmarken moeten we verliezen, de Donau-monarchie moet verbrokkeld worden, het streven van Bulgarije paar nationale eenheid moet nogmaals wor den gefnuikt, Turkije moet uit Europa worden verdrongen en in Azië uiteenge rukt worden". Alles moet nu op het spel worden ge zet. Reeds driemaal is in de Rijksdag- commissie over de „rücksichtlose" on derzeeërs-actie gesproken. Maar de kanselier meende, dat vroe ger dit mfddel n ie t tot het beoogde doel zctu hohben gevoerd. Thans is in de eerste plaats het getal duikbooten sterk vergroot. Ook is er ge brek aan graan en in sommige landen aan kolen. Vorder zijn de politieke ge varen van dezen maatregel verminderd. Dat laatst» punt wordt niet nader toegelicht. Maar het kan enkel op Amerika slaan. Dat het besluit van den verscherpten duikbootenoorlog de Entente tot felle weerwraakmaatregelen zal prikkelen, is zeker. Het oude Engelsche piun om da gelijks en stelselmatig de stéden aan en over den Rijn met vliegmachines te bom- bardeeren, zal, nu Lloyd George er een voorstander van blijkt, wel groote kans op uitvoering krijgen. In Amerika wordt door verschillende bladen de Duitsche nota als een oor logsverklaring aan Duitschland beschouwd en aan de regeerfng de raad gegeven, den Duitschen gezant heen te zenden. In de Spaansche pers wordt aange drongen op een krachtig protest tegen, de Duitsche duikbootenactie, die ook den Spaanschen handel zal ruïneeron. De Entente-pers beschouwt de nota als een uiting van dollemanswoede. Volgens de uitlatingen der Duitsche pers zou het blijken, dat de verkla ring van de regeering betreffende idem verscherpten duikbooitoorlog in alle la gen der bevolking en bij de pers van alle partijen openhartig bijval vindt. Het feit, dat de opperste leiding en Hindenburg achter het besluit staan en bereid zijn do verantwoordelijkheid te dragen doet aan afie bedenkingen het zwijgen toe en geeft overal de overtuiging, dat door den verscherpten duikbootoorlog een spoedi ge beslissing zal vallen, welke aan den voor de geheele wereld ondragelijk gewor den toestand wel is waar een gewelddadig, doch een zeker einde bereidt. De haven van New-York gesloten. Men seinde ons Donderdagavond: NEW-YORK. De haven van New-York is gisteravond gesloten. Het is aan geen enkel schip toegestaan de haven binnen te komen of te verlaten. Volgens een bericht gelooft men, dat de Duitsche schepen zich gereed maken snel see te kiezen. Te middernacht is politie gezonden naar de dokken, waar 5 schepen van de Ham burgAmerika-linie geïnterneerd zijn. NEW-YORK. De haven is weder ge opend. De autoriteiten verklaarden, dat de schepen als gewoonlijk mogen uitkla ren en op eigen risico mogen vertrekken. De Duikbooten oorlog. Alleen onder dagteokening van f Fe bruari wordt uit Londen het vergaan ge meld van 5 zeilschepen, 2 stoombooten en X sleepboot, alle Engelsche en van 1 Belgisch stoomschip. De Engelsche blokkade der Noordzee, Engeland gaat over tot een volkomen afsluiiing met nifjnen van alie Duitsche toegangswegen tót de Noordzee, zoover die mogelijk zal binken, Zjj heeft het als gevaarlijk voor de scheepvaart aan gewezen deel der Noordzee naar het Zuidoosten verplaatst tot dicht voor onze Noordelijke Wadden-eilanden en voor het Zuideljjk deel der kunst van Jutland. De Zuidwestpunt van dit gevaarlijke gebied ligt tien zeemijlen, dus ruim 18 K.M. Noordwestelijk van den mond van het Vlie. Terwijl de Deensche scheep vaart nagenoeg geheel binnen de terri toriale wateren zal moeten blijven, is dit langs onze kust niet wel doenlijk, en zoo is hier een wat breedere strook opengelaten, van het genoemde puilt bij het Vlie tot de Wester-Eems. Dit laatste vaarwater zelf wordt echter blijkbaar geheel in de gevaarlijke zone betrokken I I ï.,1 I ROME, 3f Jan. Naar gemeld wordt heersctit er groote levendigheid op het Macedonische front ondanks de koude en ongunstige weersgesteldheid. Het initiatief wordt hoofdzakelijk door de midden Europeesche mogendheden ge nomen, in het bijzonder in de Tserna- sector, waar de Centralen reeds zeer dicht genaderd zijn aan de Italiaansch- Servische stellingen. Hospitaal-schepen Het schijnt dat tegen hospitaal-schepen, die altjjd ip elkeh oorlog tusschen be schaafde landen zijn geëerbiedigd, zal worden opgetreden. De Duitsche regeering heeft meege deeld dat hospitaal-schepen worden ge bruikt voor vervoer van troepen en munitie. De Britsche regeering ontkent dat beslist. De Duitsche onderzeeërs kunnen ze trouwens aanhouden en doorzoeken. Maar zij meent, dat een voorwendsel wordt gezooht. om nieuwe misdaden te bedrijven tegen de humaniteit. Geschiedt dit, dan zullen onmiddellijk wraakmaatregelen worden geiroffen. Het Duitsche kaapschip. Het Duitsche kaapschip, dat weer den naam van Möwe draagt, vertoont uiter lijk niets buitengewoons, tot de poorten geopend worden en de kanonnen voor den dag komen. De wapening bestaat uit vier groote en twee kleinere kanon nen. Het heeft genoeg voorraden en mu nitie, om tot April op zee te kunnen blijven. Um haar vermomming te vol tooien, voert de Möwe dikwijls zeilen, waardoor het onmogelijk is, dat men van andere schepen af op het dek ziet. Het schip, zoo vertelden vrijgelaten matrozen aan het „Extrablad", geeft dik wijls kwansuis noodseinen of iracht om schepen heen te stevenen om te ontdek ken, of zij gewapend zijn Als dit het geval is, laat het dadelijk zijn vermom ming vallen en opent het zijn vuur. '(N. R. Ct.) De vredesactie van Wilson. LONDEN 31 Jan (U.P.-H.N.) De „New- York World" verneemt uit Washington, dat Wilson's eerstvolgende stap zal zijn, of een lormeele uitnoodiging tot olticieele bespreking door de oorlogvoerenden, van de beginselen, neergelegd in 't vredespro- gramma en ontvouwd in zfjn redevoering aan den senaat, zonder daarin bijzondere voorwaaiden ter sprake te doen komen, óf hen uit te noodigeii vertegenwoordi gers naar Amerika te zenden en de al gemeene beginselen daar te bespreken op de basis van een wapenstilstand, zoolang de onderhandelingen iooueude zijn. Tweede Kamer. (Zitting van 31 Januari.) Na verdaging wegens onvoltalligheid tot kwart voor twaalf werd voortgegaan met behandeling begrooting binnenland- sch© zaken, Dhr, Hugenhoitz dient een motie in dm do Kamer de gelegenheid te geven zich uit to spreken, dat de ontruiming van het vluchtoord Edo niet gewenschjt is, welke motie, nadat de minister ver klaard heeft voor die motie niet uit den weg te zullen gaan en alleen een nader onderzoek te willen instellen naar de juist heid van de gemaakte berekeningen, even wel niet door oen commissie en zonder de overplaatsing daarom uit te stellen, wordt ingetrokken, onder verklaring van dhr. Hugenhoitz, dat de minister het door dhr. Ruys de Beerenbroeck gevraagde na der onderzoek naar het uitstel van over plaatsing had toegezegd. Dhr. Marchant klaagt over nalatigheid bij het vakonderwijs, dat juist nu zoo noodzakelijk is. De heer Nolens bepleit de aanstelling van een directeur-generaal voor het on derwijs, teneinde meer continuiteit en sta biliteit inzake behartiging van het ou derwijs te verkrijgen en klaagde over te geringe hulp in het vakonderwijs. Dhr. Gerhard klaagt over ojxlrijving van exameneisehen en overschatting van pa rate kennis, waardoor groote schade wordt toegebracht aan de ontwikkeling van het verstand en het ware studeeren, dat niet bestaat in het inpompen van feiten, doch in het voorbereiden tot ontwikkeling. Hij acht ook een orgaan voor onder- wijzersbeLangen gewienscht. Dhr. Limburg waarschuwt togen onder schatting van parate kennis en wenscht, dat reeds dit jaar het 'bezit van een diploma 5-jarige cursus H. B. S. toegang zal geven tot de studie van vPis- en na tuurkunde aan de Universiteit. Dhr. Van Raalte vraagt subsidie voor een handelsdagschool te Middelburg. Dhr. IJzerman sluit zich bij den wensch van dhr. Limburg betreffende toelating van hen die 5-jarige cursus H. "B. S. hebben tot de studie van Wis- en Na tuurkunde aan de Universiteit en wenschte een meer practisch examen voor aard- en delfstofkunde aan de Technische Hoog© scholen. Dhr. Albarda ondersteunt den wensch van dhr. Limburg. Electrisch afgesloten. Nu de scheepvaart op 'het kanaal Ter- neuzen—Gent volslagen stil ligt, hebben de Duitscbers, volgens de „Tel.", sn»l eene electrische afsluiting over het ka naal aangebracht. Het Kamerlid Arts is ongesteld, het Kamerlid Kolkman is hersteld. Regeeringstarwe. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt wegens misstelling in zijne bekendmaking van 30 Januari j .1., Nederlandsche Staatscourant van 30 Januari j.l. no. 25 bekend, dat de prijs waarvoor Regeeringstarwe wordt gele verd tot nader order is vastgesteld op f509 per last vrijboord of lichteroverna- me plaats van levering. Prov. Statenverkiezing Overijsel. ZWOLLE. Bij de Woensdag gehouden stemming voor een lid van de Frovinciale Staren, voor dit district (vac. mr. J. van Setten, aantal kiezers 5374), werden uit gebracht 4637 stemmen. Hiervan verkre gen de heeren J. Balkesteyn (C. H.) 2140 en Jos. E. Vogt (S. D. A. P.) 2335 stem men, zoodat gekozen is de heer Vogt. De Staten van Overijsel blijven der halve linksch Bij deze herstemming liep alles van links met den socialist mee tegen rechts, want bij de eerste stemming had Vogt maar 927 st. en Balkesteijn 1853. S.S. „Epsilon" gezonken. Het Nederlandsche s.s. Epsilon, op reis van Buenos Ayres naar Amsterdam is volgens een te Amsterdam ontvangen bericht, gezonken. De bemanning is gered. Het schip was 21 December van Buenos-Ayres vertrokken met c.a. 4000 jOns mais voor de Nederl. Regeering. (Zie onder laatste berichten.) Een Ned. stoombauger beschoten. Men meldt uit IJmuiden. De kapitein van den stoombeuger „Hendrika" meldt, dat het vaartuig Don derdag door een Duitschen onderzeeër werd beschoten. De U-boot loste eersteen waarschuwingsschot, waarna meerdere schoten volgden. De kapitein begaf zich onmiddellijk naar de U-boot, en kon, nadat de papie ren in orde waren bevonden, ae reis voortzetten. De commandant van de U-boot loste schoten o.i.dat hij meende, dat de beu- ger de U-boot wilde rammen. De dienst op Engeland. Het Wollï bureau seint uit Berlijn(niet officieel). Evenals voor het regelmatig verkeer van de Amerikaansche passagiers booten in het versperde gebied bepalingen zijn gemaakt is ook met het continentale passaaiersverkeer rekening gehouden, in dier voege, dat tusschen Vlissingen en Southwold wekelijks in iedere richting een Nederlandsche raderboot mag varen, onder voorwaarde echter dat het verkeer door het afgezette gebied overdag plaats heeft en op de heen- en terugweg aangekoerst wordt op het vuurschip Noordhinder. Ook voor deze schepen zijn evenals voor de Amerikaansche passagiersbooten bijzondere kenteekenen overdag voorgeschreven. De rantsoeneering. Binnen enkele weken zal worden bekend gemaakt, welke hoeveelheden van de Regeeringsartikelen voor de gemeenten beschikbaar zullen worden gesteld De toewijzing zal geschieden berekend naar het zielental. Echter zullen alleen die gemeenten op de ontvangst der Regeeringsartikelen kunnen rekenen, waar, volgens door den Minister goed te keuren plan, de hoofdelijke rant soeneering is ingevoerd. De per hoofd beschikbare hoeveelheid zal over ieder artikel van week tot week worden vastgesteld. („H

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1