inspan ornvee, Inspan. 'aarden, lens, Onze landbouw na den oorlog. Oe Groote Oorlog EBRüAiH HUT. No. U. Donderdag i Februari 1917. Dertiende Jaargang Verschijnt eiken MAANBAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Melkkoeien, open: >aarden, stuks n en Manen. EEM's lof f ieboonen rt 65 cent, ^lijk een cadeau, m - Goes. 'immerman of Meubelmaker. Losse Oorlogsberichten BINNENLAND. zal elf uur te Krabben- ainabaan, voor den WE, wegens afschaf- Persbedrijf open: EiOOO K.G. Weihooi, K.G. los Weihooi, p, Varkenshok, Kip- |>rnuis, Tuimel-karn loomtonnen, Boter- [ichten, Kruiwagen, Melkgereedschap- IOLLMANN &VER- ^n, ten verzoek® van iLE, op Februari 1917, 10 uur, op de hof- oond door den heer Jversdijk bij Biezelinge, iheelen i heer C. D. Vebeeke, bde uit: Ónder fcrrie, 5 jaar, veulen- los merrie, 5 jaar; 11 jaar, veulendra- I merrie, 11 jaar, veu- |warte merrie, 9 jaar, ps, zwarte merrie, 8 I; Lientje, bruine mer- Iragend; Poes, bruine |rmoedelijk met veu- merrie, 2 jaar; Jet, Ijaar; Hans, bruinen (Santje, bruine merrie, lit, vos hengst, oud 1 lengst, oud 1 jaar; en (waaronder inge- R. St. en 6 stuks lening, ook gecontro- ter inzage); 2 Kalf- pening; 8 anderhalfja- je Ossen en Vaarzen n 4 Loopvarkens. >orts en wagens op ijzeren ar, Smyth Nonpareil zeer goeden staat), m, Eggen, Zaadzeil, tusschenbeweging, en elen inspan, zooals in ischreven. September 1917. voor fietsen, niet toegelaten. t per pond. irkorgelfaoriek van 3SEN te Goes kan ien een Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjp. Advertentiën van 16 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de 4% 4% gulden bij verlies van beide gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de A I 11 I handen, voeten of oogen. ji I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I I 11 I Voorts bij ongeneeselijke 1 I D hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij A OM gulden bij 4% gulden bij A Mm jfl I verlies van een i I II I verlies I I verlies van J m I 1 hand> voe* I I 11 I van een 1% I I een M of oog; duim; wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Oud-minister Treub schreef onlangs in „De Haagsche Post" een artikel over den Nederlandschen landbouw na den oorlog. Een tijdperk van groote zorgen voor onzen landbouw en veeteelt kan hij niet voorzien, al zullen zij ongetwijfeld eenigen terugslag ondervinden van de verhoogde belangstelling, welke in de oorlogvoeren de landen en wel speciaal in Engeland aan den landbouw zal worden gewijd. Zoo acht hij het ver van onmogelijk dat men in Groot-Brittannie de varkensfok kerij voldoende zal uitbreiden om den jnvoer van bacon-varkens uit ons land overbodig te maken of sterk te doen verminderen. Met enkele groentesoorten zal mis schien iets dergelijks gebeuren: het zou den heer Treub echter verwonderen als bijv. het verbouwen van kool in Duitsch- land, zulk een vlucht zal nemen, dat men den invoer van Nederlandsche koolsoor ten zou kunnen missen en hetzij door hooge invoerrechten, hetzij op andere wijze practisch zou verhinderen. Ook be twijfelt hijl of in den uitvoer van vrach ten. en groenten voor Engelsche jam- en ronservenfahrieken stagnatie komen zal. Maar hoofdzaak is, dat tegenover deze en dergelijke ongunstige omstandigheden in de conjunctuur van den landbouw- export gunstige factoren staan van heel waxt wijder strekking. Ten eerste zal de te verwachten hoog te der scheepsvrachten, welke zeker ge- du reutje, een tijdperk van 5 of 10 jaar belangrijk boven het peil van vóór den oor'.og blijven zal, de concurrentie van het overzeesche graan met het inland- sehe in dezen zin doen afnemen, dat He Amerikaansche en Russische tarwe en rogge, zoolang die hooge vrachten aanhouden, niet tegen even lage prij zen zullen kunnen worden aangeboden als vóór den oorlog. Reeds toen was cr een langzame stijging van de graan prijzen merkbaar en de hoofdoorzaak daarvan zal na den oorlog waarschijn lijk nog sterker werken dan daarvóór. Maar behalve door de verhoogde krach ten is nog door een andere oorzaak ver sterking van deze opwaartsehe beweging te verwachten, al zullen natuurlijk do abnormale oorlogsprijzen na den vrede niet lang stand houden. Onder de graan- exporteerende landen nemen de Ver- ecnigde Staten en Argentinië een eerste plaats in. Deze landen nu staan in eco nomische ontwikkeling zelve ook niet stil; hun industrie neemt met den dag toe in beteekenis. Dit geldt in de eerste plaats voor de Vereenigde Staten, maar het geldt ook voor Argentinië en andere graan- exporteerende land-en. Het gevolg hiervan is. tweeledig: le. komt er een verandering in den aard Van den uitvoer van zulke landen .in dezen zin, dat in het totaal daarvaa de graanuitvoer relatief af-, de uitvoer van industrieproducten relatief toeneemt; ten aanzien van dc Vereenigde Staten werd dit verschijnsel reeds voor meer dan 10 jaar statistisch geconstateerd; 2e. heeft bij die verandering in de productiever, houdingen het uitvoerend land zelf een allengs grooter deel van zijn graanpro- ductie voor eigen behoefte noodig. Dien tengevolge moet het, ten einde aan de toenemende vraag zoowel uit 't binnen- als buitenland te kunnen blijven vol doen, hetzij minder gunstig gelegen of minder vruchtbare landen in cultuur bren gen, betzij van de aanvankelijk zeer ruwe en extensieve bebouwing van den grond, waaraan het vrijwel geheel aan de na tuur wordt overgelaten wat zij wil doen groeien, tot een allengs meer intensieve cultuur overgaan, waarbij aan den grond steeds meer arbeid -en kapitaal (inzon derheid mest) wordt ten koste gelegd. Dit leidt er onvermijdelijk toe, dat de graan producenten de geheele markt niet meer kunnen voorzien tegen even lagen prijs als vroeger. Deze tweeledige prijsverhooging1 van het buitenlandsche koren zal natuurlijk terug werken op' den prijs ook van het hin- ne-nlandsche graan en zal dientengevolge het verbouwen van broodkoren voor de markt voor verschillende boeren, die vóór den oorlog niet meer rogge teelden dan zij noodig hadden voor het eigen gebruik, in het bedrijf weer loonend worden. Daardoor zal in een aantal bedrijven die op1 lichten grond worden uitgeoefend, de roggebouw voor den verkoop gunstige re sultaten gaan opleveren. Op de zwaar dere gronden zaf de tarwe, die zooveel terrein aan de suikerbiet moest afstaan, ten onzent waarschijnlijk weer aan de winnende band komen. Deze waarschijnlijike veranderingen in de quantitatieve beteekenis van de teelt van verschillende Nederlandsche land bouwgewassen, zullen indirect prijsver- hoogend werken ook op< den aardappel en de suikerbiet. Alles bijeengenomen zijn dan ook de gunstige factoren voor de toekomst van den landbouw veel ster ker en naar alle waarschijnlijkheid heel wat blijvender dan de ongunstige en gaat de landbouw na den vrede een tijd; perk van langdurigen bloei tegemoet. Dit kan niet anders dan een gunsti- gen invloed hebben op- de verkoopprij zen der landerijen. De gegadigden bij aankoop van landerijen en van zoo genaamd los land zien klaarblijkelijk de toekomst vrijwel evenzoo in, als zij door mij hier wérd geschetst; anders zouden de stevige prijzen, die in den laatsten tijd bijl landverkoopingen worden gemaakt, prijzen waarvan iedere buiten-notaris u kan vertellen, niet worden besteed. Voor zoover de boeren hun bedrijven op hun eigen hofsteden uitoefenen, komt het voor deel van die betere bedrijfsvoorwaarden geheel aan ben zeiven. Anders daaren tegen staat het met de boeren, die hun woning met het daarbij beboorend land in huur hebben; zij zullen wel niet al len aanstonds met de volle tegenwaarde van de grootere winstgevendheid van het bedrijf in pacht worden opgeslagen. Maar voorzoover dit niet gebeurt, wordt het nagelaten uit overwegingen, liggende bui ten het economisch terrein, en op den duur winnen in dergelijke zaken de eco nomische factoren het toch. De conse quentie hiervan is, dat de oorlog bezig is den grondeigenaren indirect, in den vorm van waardeverbooging hunner landerijen, him oorlogswinsten in den zak te drij ven, waarvoor zij in de oorlogswinst belasting niet kunnen worden aange slagen. Hierop1 volgt dan nog een kort plei dooi voor de billijkheid om ook de grond eigenaren als zoodanig door -een ver hooging der grondbelasting en door af schaffing van de bevoorrechting welke zij bij de heffing der vermogensbelasting genieten, hun aandeel te doen bijdragen in de verhoogde belastingen. De toestand. In het Duitsche hoofdkwartier zijn be langrijke besprekingen gehouden over de voortzetting van den oorlog, zoowel te water als te land. Te Petersburg zal bin nenkort een conferentie der voornaamstc- legerautoriteiten van de Entente plaats hebben met hetzelfde doel. Jntusschen is het op do verschillende fronten, vooral in het ^Vesten, waar vol gens veler fneening de eindbeslissing moet vallen, een zoeken en tasten van weers zijden naar de zwakke plekken in de stellingen van den tegenstander. Men kan er op aan, dat, bijzonder aan het Weste lijk front èn de Geallieerden èn de Cen- tralen er op loeren elkander voor te zijn, evenals verleden jaar, toen de Duitschers met hun aanval bij .Verdun den grootsch opgezetten aanval der Fransch-Engelsche troepen voorkwamen, altha'ns vertraagden, zoodat de eindbeslissing uitbleef. De buitengewone waakzaamheid der Zwitsersche legeraanvoerders en hunne in den laatsten tijd getroffen maatregelen, doen vermoeden, dat men aan den zuid kant van het. Westorsch gevechtsfront cen geweldigen stoot op Belfort verwacht, de bekende Fransche vesting, die in 1870 wel belegerd, maar niet genomen werd. Zou het toch aan de Duitschers gelukken deze geweldige sterkte te nemen, dan zou daar mede het lot van hot Fransche leger voor een groot deel zijn bezegeld. Nu is het niet onmogelijk, dat ook de Franschen van Belfort uit een aanval op de Duitschers ondernemen. Toch zo-u dit, volgens de meening van deskundigen, meer een z.g. afleidingsoffensief pijn, .dan een breed opgezette veldtocht, ,die in die richting spoedig zou vastloopen op den Rijn. Eer valt een gecombineerde aanval meer noordelijk aan het westerfront van de Engelschen en Franschen tezamen te ver wachten, welke dan, zooals verluidt, door een allerzwaarste beschieting over de ge heele gevcchtslinie zou worden ingeleid, teneinde voor den vijand het juiste punt te verbergen, waarop de aanval is ge richt. Dan zullen ook de Franschen voor het eerst de „dikke Bertha's", de 52 c.M. kanonnen in werking stellen. Verder gaan er geruchten over een straffen aanval der Centralen op de Itali aansche posities, waartegen in Italiaan- sche legerkringen verdedigingsmaatregelen worden getroffen. De Bulgaarsche expeditie naar Bessa- rabië schijnt te zijn opgegeven, die der Engelschen naar Bagdad, schijnt, volgens de laatste berichten over hun successen bij Koet-el-amara, weer op te leven. Mo gelijk dient die gevechtsactie daar alleen om Turksche troepen te binden. Bij Riga is de Russische gevechtsactie weer doodgeloopen, evenals in Moldavië, waar de Centralen niet veel verder zijn gekomen dan hun oude linie Donaumond- Sereth-Putna. Dan is er nog een bericht, gewagende van een Duitsch plan om de strijdkrachten ter zee te wagen in een open strijd niet de Engelsche vloot en zoodoende den we- reldkrijg op het water te doen beslissen. De toekomst zal leeren, wat er van al deze geruchten waar is, maar dat het a. s. voorjaar verschrikkelijke dingen zal doen beleven, is zeker. Geruchten over stappen tot den vrede enz. LONDEN, 30 Jan. (Reuter, Part.) De Morning Post verneemt uit Washington dd. 29 dezer: In gewoonlijk goed ingelichte kringen heerscht oen sterke overtuiging, dat Duitschland in den loop van de vol gende week met een nieuw vredesaanbod zal aankomen. In dezelfde kringen is men van meening, dat de op land begonnen oorlog zich nu naar de zee verplaatst heeft en dat op zee de beslissing zal vallen. Een telegram van'den Berlijnschen cor respondent van de New-York World be helst, dat de Duitsche marine verlangt te toonen wat zij kan en dat in Duitsch land de overtuiging veld wint, dat de we reldoorlog op zee Onverwijld kan 011 zal uitgevochten en beslist worden, (N. B Ct.) Ontploffing te Keulen. Zaterdag ontstond brand in een che mische fabriek in de nabijheid van Keulen, waardoor een groote hoeveelheid ontplof bare stoffen in dc lucht vloog. Er gin gen drie rnenschenlevens verloren en ver scheidene personen werden gewond. Groo te schade werd veroorzaakt aan gebou wen en materiaal, doch het bedrijf werd niet gestoord. Delorme f De Fransche vlieger, onder-luitenant Delorme, die zesmaal op de dagorder van het Fransche loger vermeld werd, is bij een oefening in het kamp van Chalons gedood. Hij was 26 jaar oud Van het Italiaansche front. Het „Berliner Tageblatt" vernoemt nit Milaan: Volgens berichten uit Rome wor den aan het Italiaaasche front onafge broken omvangrijke toebereidselen, ge troffen. Men houdt er algemeen rekening mede, dat ondanks den winter, de ge vechten aan het Italiaansche front veel vroeger zullen beginnen, dan dit in het laatste jaar liet geval was. Generaal Porro heeft beweerd, dat bij overtuigd was, dat do beslissing Van den oorlog in Juli en Augustus te verwachten is, daar de oorlogvoerende mogendheden, in het voorjaar hun. alleruiterste krach ten zonder twijfel zouden inspannen. In verband hiermede is het. bericht bevestigd van de „Secoio" omtrent de aankomst van verscheidene hoogeplaatste Fransche officieren. Men vermoedt dat zij in verbinding met de Italiaansche leger leiding zorg moeten dragen voor een een drachtige actie der verbonden legers. Verliezen ter zee. De Duitschers verloren dezer dagen een onderzeeboot, die in volle zee door een Engelschen hulpkruiser tot zinken werd gebracht en waarvan de bemanning door een Noorseh vaartuig bij Hammerfest was aan land gebracht. De Engelschen hebben het verlies te boeken van een torpedojager, die den 18en Januari in het kanaal door een Duitschen torpedo werd vernield. In Tyrol. De correspondent van „De Tijd" te Weenen schrijft Opi mijn reis door Tyrol was ik jm Inns- brück getuige van de geestdrift der Ty- rolers bij den plectrtlgen intocht ya,n het jonge keizersp&ar in de stad. De jonge keizer maakte overal een iinponeerenden indruk. Hij ziet er gees tig „en energiek uit. In geestelijke kringen roemt men buitengewoon zijn godsdienst zin. Ook is hij geheel en al populair onder zijn volk. Zijn godsvrucht het voor vaderlijk erfstuk der Habsbnrgeïs, wordt ook in zijn allernaaste omgeving hoog geprezen. Met weemoed nam ik, naar het bekende liedje: „Innsbruck, ich muss dicb lassen", afscheid van -de beylagde stad. De Tyrolers zijn het geestdriffigste volk, dat men zich denken kan. Ofschoon het reeds zoo zware en bloe dige offers heeft gebracht, vermindert het enthousiasme niet, waarmee het zich verder wil offeren op het altaar des va derlands. Bij den Tyroler staat 't. vast, dat de „Katzelmacher" (de Italiaan) er niet fconder kleerscheuren zal afkomen. En ik vermeen, dat de loop' der gebeurtenissen hem in 't gelijk gaat stellen. Over de militaire voorbereidingen en slagvaardigheid der Oostenrijksche le gers, -en het goed voorziene munitie we zen, mag ik hier niets schrijven. Doch ik geloof, dat ook hier de En tente buiten den waard rekent; men zal het spoedig ervaren in den nieuwen veld tocht tegen Italië. De geheele bevolking is van de op rechtheid des Keizers nopens het pan- bod der vredesonderhandelingen over tuigd. Het weigeren der toegestoken hand en vooral een zóó scherpe afwijzing, als de Entente noodig oordeelde, heeft alom verbittering gewekt. Nóg, is het Oosten rijksche volk tot groote offers bereid. Een conferentie der onzijdigen. BERLIJN, 29 Jan. Uit Stockholm wordt het bericht omtrent een neutralen-con ferentie te Stockholm bevestigd. Het ini tiatief is van de Zweedsche regeering uitgegaan. Het tijdstip1 der conferentie is nog niet vastgesteld. Vliegschool afgebrand, KEULEN, 29 Jan. Uit Ziirich wordt aan de „Köin. Ztg." gemeld, dat pen gedeelte der vliegschool te Bordeaux is afgebrand. Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van I Febr.: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Noor delijken wind. Zwaar- tot half bewolkte lucht. Weinig of geen sneeuw met matige vorst in het Noorden. In het Zuiden meer kans op sneeuw met matige tot strenge vorst. Tweede Kamer. (Zitting van 30 Jan.) Aan de orde begrooting Binnenlandsche zaken. Dhr. Fleskens acht een spoedig posi tief ingrijpen in zake den woningbouw noodzakelijk. Dhr. Rutgers vraagt verhooging van Rijksbijdrage aan gemeenten, die de hoo- gere bouwkosten aan de bouwvereeniging willen vergoeden. De Schepenvorderingswet wordt aange nomen met 54 tegen 3 stemmen. Dhr. Van Leeuwen vraagt subsidie voor de opleidingsscholen voor het verplegend personeel van ziekeninrichtingen. Dhr. Lobman acht eveneens rijkssteun in zake den woningnood gewenscht. Minister Cort v. d. Linden verklaart zich bereid de gemeente meer dan 50 pet. te vergoeden in de tegemoetkoming voor de hoogere bouwkosten van de bouw- vereenigingen en voor langer dan een jaar na den vrede. Hij betwijfelt evenwel of hij tot 90 pet. zal kunnen gaan. De Noordzee. Men meldt ons, dat de jongste maat regel van de Britsche regeering door het v-erbreeden van het mijnenveld in de Noordzee geen belangrijk nadeel voor de Nederlandsche scheepvaart zal opleveren. Alleen zal de scheepvaart, die tót nu toe van het nieuw uitgelegde Terschellinger- bank-lichtschip af recht om de Noord stuurde, thans een ietwat Westelijker koers moeten sturen en daardoor dichter bij de Doggersbank langs moeten gaan, welke bank als gevaarlijk door mijnen is gesignaleerd. (N. R. Ct.) De onderwijzerssalarissen. De leden der Tweede Kamer de heeren Keteelaar en Ter Laan, hebben naar de „Teel." meldt, besloten bij de Kamer een nader voorstel in te dienen inzake onder wijzers-salarissen. Zij jullen voorstellen om aan onderwijzers boven en behalve den door de regeering voorgestelden duur- tetoeslag een blijvende salarisverhooging van f 100 per jaar te geven. Zoo als men weet, had de heer Ketelaar indertijd een initiatief-voqfetel aangekondigd, terwijl de heer Ter feen motie heeft ingediend, om alle salarissen met f 200 te verhoo- gen. De regeering heeft deze motie tij dens de bekende conferentie afgewezen en het nieuwe voorstel, dat de heereri Ketelaar en Ter Laan thans zullen doen, moet daarom als een middenweg worden beschouwd. Wordt hun voorstel aangeno men, dan ontvangen de onderwijzers dus den tijdelijkon duurtetoeslag, maar daar naast een blijvende salarisverhooging van f 100. Op het oogenblik worden nog pogin gen aangewend, om het voorstel te doen onderteekenen door leden van alle frac ties. De prijzen onzer brandstof. Dc Rijkskolendistributie deelt het vol gende mede. Hoewel op1 het oogenblik in verband met de felle koude heel veel huisbrand stof gebruikt wordt en dus .de behoefte aan huisbrandstof groot is, mag dit niet tengevolge hebben, dat door de kokui- handelaren voor arjthraciet, eierkolen en kacbelkolen hoogerp prijzen worden ge vraagd, dan aangegeven zijn in de cir culaire van den Minister van Landbouw-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1