Landbouw en Veeteelt. KERKN 1EUWS. OH DER W IJS. Sociale Berichten. Leger en Vloot Posterijen en Telegrafie. SPORT EN SPEL- Laatste Berichten. Van het Oorlogsveld. Journalistiek. 413e Staatsloterij. ilflooD verkooÉp aanbestedingen, enz Gemengd Nieuws. Rechtszaken. winter, 'tis' verandering men hoort |en men hier knecht met i moeder, te lenst yan een rijmde, zoodat ]le kachel za- lu, vroeg aan 1 wat hout te erd werd en1 fenschlievende" Istaande heeft, hield de ver- jaarvergade- Jen voorzitter, Jlezing der 110- Is, werd door liaan van Zijn daaruit bleek bedragen met tan contributie I; de uitgaven ïverplegingsma,- l.n versterkende Llks van noode I bewaarder ver- enz. .samen Itig saldo van pn uit de .ver liet verslag in J sprak, namens Ingmeester dhr. Vegens drukke niet meer in komen, zeer b, voor het vele |ed van Zieken- Sen brengen en lirslid heengaan. 1. Pfeiffer sprak lit, hetgeen dhr. Ziekenzorg" ge- van der Graaff t-1 voor 'de ver- oegesproken bden gekozen 2 Ins.de Karn èn herkozen het af- hje Jz. Met alge- lesloten voor do lags komt, voor verleenem als Inaakt, dat door fcvas gebruikt en L; besloten werd bgelen te nemen prgen, dat zulks l»r gebeur©. De |)7 leden. Welleman, on- bericht ontvan- gewone distri- likolen en klom- Éineentenaren zal erd hier het vijf- hm gevierd van feester. Al vroeg van de meeste schoolkinderen getracteerd op llademelk. Ook de loots bedeeld met kaas, wat een was in zoo een raad vergaderde eden, afwezig voor 1916 werd hondenbelasting 917, met 21 hom werd vastgesteld ling. Eene veron gbezoek van jon (5 jaar werd voor ig geacht. K i e s v e r e m i- la de heer J. W. onze vereeniging laatste van zijn tter, de ZeerEenv. e vergadering, idie i. Hij bracht hulde >orzitter, den heer eel jaren tot aller u-zitterschap dezer die isteeds Veiel overhad en altoos te werken, zelfs jaren hem reeds loon voor zijn ver wen. Aldus 'besloot rna staande de ver rust van den over- heer Vienings bet overleden voorzitter ees, hoe nog pas K. Centrale Kies- ger, den ontslapen Iansw-eerd had ge- vol ijver, getrouw uel. er zijn lezing over van zaken, die met stemplicht en even- diging zal intreden, ve streven naar een uitvoering geeft aan kol 192, opdat ond zich vrij en krachtig, oei zal kunnen ont- >ekomst zullen Jweo politiek behearschen, iciaal-democratie) on Spreker behandelt liet socialisme, de leer van het stoffelijke, die het boven natuurlijke verwerpt. Het ideaalbeeld der socialisten, de toekomststaat, is nimmer te verwezenlijken. Spreker wees er op wat Christelijke staatslieden deden voor de stoffelijke welvaart van den arbeider, hoe groote Katholieke mannen, priesters en leeken, een kardinaal Manning, een Albert de Mun, onvermoeid gewerkt heb ben voor de stoffelijke verheffing van het volk. Socialisme en godsdienst zijn onver- eenigbaar. Spreker toonde dit aan Uit de leer van het socialisme en uit éigen verklaringen van, zijn voormannen. In het laatste deel zijner rede gaf de heer Vienings aan, wat ons, Katholieken, te doen staat. Dit is: onze gelederen versterken, voor goede ontwikkeling en voorlichting zorgen. We moeten steeds onze ;,qui vive" zijn, nimmer werkeloos), altoos strijdend voor Gods eer. Als wij straks naar de stembus gestuurd worden, moeten we geen twijfelaar zijn, maar een godsdienstig principieel man, die weet, wat hij wil. T i Geven wij Gode de eer, die Hem toe komt, opdat voor ons bewaarheid worde, wat wij dagelijks vragen: „Ons toekome Uw Rijk." De heer Vienings vond luide toejui ching. Het mooie dankwoord van onzen Hei-der was wel verdiend. De Kiesver- eeniging Hansweerd is uitermate tevre den over z'ijta. poli Keken ontwikkelings cursus. Ovezand. De sympathie welke de R.-K. To on eel vereen iging alhier de laatste ja ren van alle zijden ondervond, is vorige week op een geheel bizondere wijze in hooge mate toegenomen. Immers de R.-K. Tooneelvereeniging „Roomsche Veugde" heeft nu opnieuw bewezen, dat zij in staat is niet alleen ontspanning te kunnen brengen door het opvoeren van blijspe len, maar ook dat zij inspanning weet te vragen en daarvoor opvoedende kracht ,veet te schenken voor geest en hart. De opvoering van het treurspel „Coelius of de Barbaren voor Rome" is zeer ze ker een groot succes geweest. In tegen stelling met vorige jaren was dit jaar zeer veel werk gemaakt van het tooneeldécor, denken wij slechts aan het eerste bedrijf, waarin het wit marmeren paleis van den Romeitischen keizer met zijn marmeren groepen uit de mythologie en met zijn opengeschoven draperieën ons voor oogen werd getooverd; de grootsche tooneelver- andering na het 2e bedrijf als wij ons bevinden in het viridarium, den lusthof achter het paleis, 'tls nacht, rijzende scha duwen van cypressen tegen den achter grond. Voorzeker een indrukwekkend too- neet als in het nachtelijk duister een blik semstraal de lucht doorklieft en wij den donder hooren rollen. Dan in het 5e be drijf, het met marmeren kolommen om ringd atrium der Constantijnsche Basiliek, op den achtergrond de Basiliek zelf met het altaar der Confessie, waarboven het stralende kruis, 't "Was alles keurig ver zorgd. En dan het spel, dat de Tooneel- club ons te genieten gaf. Zeer zeker was niet alles even velmaakt, maar naar onze meening is de grootste verdienste, dat 'cdere figuur die eigenschappen in het pel aan den dag legde, welke noodig waren om zijn rol uit te beelden. Wie immers vertolkte beter het heidensche im perialisme dan dhr. M. Rijk, die als Pe- troniusfiguur in markante tegenstelling was met zijn zoon Verus, dhr. J. Bosch- hart, die als christen de nieuwe wereld belichaamt, welke het heidendom moet omver werpen? Alle eer aan Verus voor zijn schitterend spel, hoewel zijn Vlaam- sehe tongval uit den aard der zaak voor vele toehoorders vrij lastig was hem te volgen. Basilus, 's keizers gunsteling, dhr. A. van Loenhoud, typeerde ook tot het laatste toe den heidenschen afschuwelijken raadsman. Een bijzondere hulde verdient do kleine Coelius, de negenjarige Jan Goense, die in zijn karakter van natuurlij ken eenvoud en teere kinderlijkheid zijn meester Verus vragen stelt omtrent het christendom, welke aan geheel het spel zulk een gewijd karakter geven. Ten slotte mogen met lof vermeld worden het spel van Antheros, den ouden slaaf, dhr. M. Boonman, die ons den vernietigenden sla venarbeid onder het van geluk stralende Rome in bittere taal beschrijft en aan zijn zoon Vindex, dhr. L. N. de Jonge, als heilige taak toevertrouwt hem, den afgebeulden vader, te wreken. Ook Rufus, dhr. J. Clarijs, en zijn koning Genseric, dhr. L. de Jonge Jz„ speelden met zeer veel kracht. In het laatste bedrijf wordt koning Genseric, die Rome verwoest heeft door het vuur, door Paus Leo den Groo- ten, dhr. P. Boonman, een prachtverschij- ning, die in zijn pontificaal gewaad dan geheel het spel gaat beheersclien, begroet als den „wreker Gods". Als wij een aanmerking willen maken dan is het deze, dat door de meeste spelers nog te vlug gesproken is; dit is waarschijnlijk echter een gevolg van het deugdelijk kennen der rollen, maar wij hebben opbouwende critiek noodig, om daardoor „Roomsche Vreugde" meer en meer te doen worden een vereeniging waarvan voor Ovezand veel kracht uit gaat ten goede, want iedere plek, die niet wordt ingenomen door het goede, is een verovering van het kwaad. Na de pauze handhaafde de Tooneelver- cen.png haar alouden naam als speciali teit in het opvoeren van blijspelen. jrVij hebben van „Roomsche Vreugde" veel genoten, die ons onder leiding van kapelaan Kemperman zulk een genoeg lijken avond bezorgde, daarvoor aan onze R.-K. Tooneelvereeniging en haren leider onzen besten dank. Binnenkort zal de R.-K. Tooneelver eeniging „Roomsche Vreugde" de gelegen heid opensteilen om zich als donateur of als lid der vereeniging aan te mel den. Nog zij hier vermeld, dat in de eerstvolgende vergadering de statuten der vereeniging eenige belangrijke wijzigingen zullen ondergaan. De Belgische vluchteling die Donder dag bij 'n treffen tusschen kommiezen en smokkelaars onder de gemeente Hulst levensgevaarlijk werd aangeschoten en die naar het ziekenhuis te Terneuzen werd overgebracht is Vrijdag aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. Zijn lijk is Zaterdag naar Middelburg overgebracht teneinde gerechtelijk te worden geschouwd. lisgang. De directie van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde deelt mede, dat door den ijsgang <je vaart zeer wordt bemoeilijkt, en dat, wanneer de vorst mocht aanhouden ,het zou kun nen gebeuren, dat de dienst Middelburg— Zierikzee zou moeten worden gestaakt. Echter zal in allen gevalle getracht wor den den dienst ZierikzeeCatsche Veer v.v. aan te houden, ten einde althand de verbinding ZierikzeeGoes (omnibus- dienst Goes—Catsche Veer) te handha ven. Door Gedeputeerde Staten is de sluiting der jacht bepaald als volgt: le. de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 15 April; 2e. is het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli geoorloofd; en 3e. moeten de kooieenden door den kooiman worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 15 Juni tot en met 31 Augustus. Onder de personen, die een eere- teekea ontvingen tot erkenning van uit stekende daden bij den watersnood! in 1916. behoort ook de heer P. de Regt, vroeger opzichter bij den Provincialen Waterstaat te Colijnsplaat. Do commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft het verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd aanJozias Hamelink, geboren 6 Juni 189G te Zaamslag, wonende te Sluiskil geboren te Retranchement, den 19 Januari (gemeente Terneuzen) en Jacob Cambier, 1897, wonende aldaar, van beroep werk man, sedert 5 Januari j.l. in militairen dienst, beiden wegens het betrokken zijn bij den smokkelhandel. Hengstenverkoop. De Donderdag te Bergen op Zoom. ge houden verkooping van drie jarige dek hengsten uit het Iiijkshengstveulendepöt vond veel belangstelling. Voor enkele exemplaren werden zeer hooge prijzen xbetaald. Hieronder volgt de uitslag: „Tassa," bruin, flO.OOO, A. Groenen- berg, ass. Sloterw-eg. „Tribun," bruin, f6700, L. Comman deur, Berkhout 1(N.-H.) „Thomas," donkerbruin, f3300, J. dé Jong Bz., Nieuw Vennip, Haarlemmerm. „Troubadour de l'Happe," vos; f4000, J. Bruggemans, ass. Oudelande. „Titan," bruin, f7000, "W. ten Hoof Az„ Zierikzee. „Theobald," vos, f 4400, A. Jutting Groningen. „Tiberius," donkerbruin rood, f 4700, II. Loonen, ass. Dongen. Voorts werden 9 afgekeurde hengsten verkocht, te weten: „Robinson," warmbloed, oud 5 jaar, 1525, C. de IJrift, Groningen. „Tabor," warmbloed, oud 3 jaar, f875, Koopmans, Zierikzee. „Tudor," warmbloed, oud 3 j., f1150. Okhorst, Rotterdam-. „Torn," warmbloed, oud 3 jaar, f1200, K. Meulenberg, Herzogenrath. Tiger," warmbloed, oud 3 jaar, f1125, Okhorst, Rotterdam-. „Sultan,' 'koudbloed, oud 4 jaar, f 4000, Koopmans, Zierikzee. „Tambour," koudbloed, oud 3 jaar, f1700. Romanowsii, Oost-Pruisen. „Tamerlan," koudbloed, oud 6 jaar, f 1500, W. Gerritsen, Bergh, Gelderland. (M. Ct.) Axel. Den 20en Januari j.l. werd alhier onder voorzitterschap van den heer Ph. J. van Dixhoorn eene vergadering gehou den van paardenfokkers uit Zeeuwsch- Vlaanderen met het doel op deze ètreek de aandacht te doen vallen hij den aan koop van paarden voor Zweden. De voor zitter deelde mede, dat door den Mi nister van Landbouw toestemming was verleend voor uitvoer van 5 dekhengsten en 200 paarden beneden de 2 jaar voor Zweden. Overeengekomen werd om "den regeer ringsafgevaardigde van Zweden, welke met den aankoop der paarden belast is, naar hier te noodigen en daartoe op ver schillende plaatsenAxel, Hulst, Stoppel dijk, Kloosterz'ahde, Zaamslag en Terneu zen, keuringen te ho-uden, waar Ran be doelde afgevaardigde een keuze kan doen. Met de leiding van een en ander werd een commissie belast, bestaande ,uit de heeren Ph. J. van 'Dixhoorn, ïs. C. Puy- laert en J. d-e Putter. (Z. K.) mmmmm Nederlandsche preek te Borne. •De Romeinsche correspondent van het „Centrum" schrijft: Gedurende het Octaaf van het Drie koningenfeest is het de gewoonte -eiken dag, tegelijk met eene H. Mis van een vreemden ritus, een predikatie in eena vreemde taal te doen honden in de dan druk bezochte kerk van den H. Andreas. Reeds vele jaren heeft men er te ver geefs op aangedrongen, dat er ten dier gelegenheid ook in de Nederlandsche taal zou gepredikt worden. Daar nu wegens den oorlog het Duitsch verbannen is ook in de godsdienstoefeningen, heeft men ei' eindelijk toe besloten ook -een Ne derlandsche predikatie te doen plaats hebben. Dinsdag 9 Januari heeft de Belgische pater Fredegandus Callay, algemeen ar chivaris van de Orde der Minderbroe ders Capucijnen, de Nederlandsche pre dikatie gehouden voor ongeveer een hon derdtal Belgische en Hollandsche toe hoorders, onder wie de Nederlandsche en Belgische -gezanten bij het Vatikaan. De gewijde redenaar bracht meermalen in zijne predikatie het droevig lot te pas, dat België getroffen heeft. Het feit is van beteekenis voor onze Nederlandsche taal. Nu ze eenmaal onder den mooi-en koepel van Sint Atodreasi della Vall-e geklonken heeft, zal het moei lijk zijn ze -een andermaal uit te sluiten. Het ware echter beter geweest op- de aankondigingen te vermelden, dat er in het N-ederlandsch gepredikt zou worden en niet, gelijk nu het geval was, in het Vlaamsch, des te meer, daar de predikant zuiver Nederlandsch spreekt. Retraiten te Seppe-Bosschehoofd. Ten gerieve van belanghebbenden zij vermeld, dat bij- de retraite yoor man nen en jongelingen van 36 fe- bruari (Vergoeding f 6.50) nog eenige plaatsen beschikbaar zijn. Ook de retraite voor dames van 7 10 Februari (Vergoeding f 6.50) is nog niet voltallig. Stuurlieden-examens. Bij Kon. besluit van 28 December wordt overwegende dat, ingevolge het bepaal de in art. 8, le lid van de Schippers- w-et, diploma's van stuurman voor de kleine vaart mede kunnen worden ver kregen door het vertoonen van een be wijs, van te hebben voldaan aan een eind- of overgangsexamen van aan te wijzen zeevaartscholen, bepaald le voor het tijdvak van 1 Januari 1917, tot 1 Januari 1918, wordt als schooj welker bestuur bevoegd is' tot het af geven van het bovenbedoelde bewijs o.a. aangewezen de Zeevaartschool 'te Vlis- singen (genaamd de Ruyterschool.) Vereeniging van R. K. Kaashandelaren. Men bericht ons, dat heden (Maan dag) te Amsterdam in café „de Pool" een vergadering is gehouden, om te trachten een vereeniging te stich ten van R. K. Kaashandelaren. Het initiatief daartoe werd genomen door eenige heeren uit den kaashandel die reeds in November 1916, te Gouda een vereeniging hebben opgericht en thans alle R. K. Kaashandelaren in een Bond wenschen te organiseeren. LandstormKlasse 1909. Van den landstorm jaarklasse 1909, zullen de dienstplichtigen, toegevoegd aan de infanterie, hieronder begrepen de gre nadiers en jagers, wier geslachtsnaam begint met een der letters A—G worden in dienst gesteld in het tijdvak van 12 12 tot 16 Maaxt en zij; wier namen be ginnen met een der letters HZ in het tijdvak van 18 tot 20 April. Voor het tijdvak van 1 tot 3 Mei zijn aangewezen de vesting-artillerie en voor het tijdvak van 29 tot 31 Mei de zee macht. Examen post- en telegraaf dienst In Maart a.s. zal te 's Gravenhage een examen worden gehouden voor de be trekking van telegrafist of kantoorbedien de, bestemd voor den dienst der posterijen en telegrafie te 's Gravenhage en Rotter dam, en eventueel te Amsterdam. Aanmelding behoort schriftelijk te ge schieden bij het Hoofdbestuur der Pos terijen en Telegrafie te 's Gravenhage vóór 25 Februari 1917. Inlichtingen zijn te ver krijgen bij den directeur van het postkan toor on bij den directeur van het telegraaf kantoor tv Goes. Vlissingen. De heer J. II. Vos, lid van het Algemeen Nederlandsch Damverbond zal 1 Februari alhier een simultaan péance geven. Goes De directie -der coöperatieve beetwortelsuikerfabriek „Zeeland" te Ber gen op Zoom- heeft den arbeiders van de overgenomen fabriek bekend gemaakt,, dat allen die daartoe genegen 'zijn, 'zon der onderscheid van leeftijd in 'den nieu wen dienst kunnen overgaan. Met 1 Fe bruari komt 'de fabriek volledig in han den dier nieuwe coöperatie. Kapelle. Door de Veilingsvereeniging „Kapelle-Biez-elmge en Omstreken" is op hare statuten de Koninklijke goedkeuring ontvangen, eveneens de aansluiting bij de Groenten-Centrale. Amsterdam. In de heden alhier gehou den buitengewone algem-eene vergadering van do Christelijk-Historische Unie is be sloten tot aanvaarding van het politiek accoord om dit jaar de Tweede Kamer verkiezingen bij enkele candidaatstelling te doen afloopen en de zittende leden niet te bestrijden. Tevens werd met het oog op do invoering van algemeen stem recht en evenredige vertegenwoordiging tot eene reorganisatie der partij besloten. Amsterdam. Heden is hier bij een bin nenbrand een 1-jarig kind in den rook gestikt- Den Haag. De opperbevelhebber en de chef van den marinestaf zijn vergezeld door den stafkapitein Quanjer naar Zee land vertrokken voor een inspectietocht. Rotterdam. De koopman R. H. heeft aangifte gedaan, dat hij een portefeuille met f3400 aan bankpapier en f3600 aan briljanten heeft verloren. Madrid. Op den koning van Spanje is, toen hij naar Granada reisde, een aanslag gepleegd. Men had namelijk op de rails, waarover de koninklijke trein zou rijden, een ijzeren staaf gelegd om den trein te doen derailleeren. De toeleg werd verijdeld en de dader, een Span jaard, gevangen genomen. 29 Jan 5 uur 's namiddags. Berlijn. (Off.) Weste ljjk oorlogs toon eel. Legergroep Prins Ruprecht. Ten westen van Armentières vielen de Engelschen in 3 aanvalsgolven de stel lingen van het Beiersche infanterie-regi- ment no. 23 aan. De vijand werd met zware verliezen teruggeslagen. Ten westen van Fromelles, Neuville St. Vaast, ten noorden van Avocourt en ten noorden van Vichy-sur-Aisne werden vijandige ver- kenningsafdeelingen teruggeslagen. De En- gelsche postten zuidoosten van Le Fran cois werd opgelicht. Leger van den Kroonprins. Aan den westelijken Maasoever gedurende den nacht levendig© gevechtsactie. In den och tend trachtten de Franschen zonder vuur- voorbereiding bij verrassing de op 25 Ja nuari door ons bezette stellingen op hoog te 304 te overrompelen, doch werden door ons vuur teruggeslagen, 's Middags deden de Franschen nog 3 aanvallen op een gedeelte onzer loopgraven, doch die lie pen dood dn ons vuur. Onze dappere troepen wisten zich in hunne stellingen to handhaven. Bij een verkenning in de Vo-geezen maakten wij 9 gevangenen. Na eene sterke vuurvoorbereiding deden Wur- temburgsche troepen op den Hartmanns- weilerkopf een aanval op de Fransche loopgraven en brachten 35 gevangenen en 1 machinegeweer mee terug. Oostelijk oorlogsterrein. Le gergroep Prins Leopold. Aan de Aa werd de gevechtsactie door nevelachtig weer belemmerd. Turksche troepen s'oegen bij do Slota Lipa Russische aanvallen af en drongen door snelle tegenaanvallen vijan delijke loopgraven binnen en maakten eenige gevangenen. Legergroep aartshertog Jozef. In den Hesta-Kanuti-sector onder hield de vijand een krachtig vuur. Vijan delijke aanvallen mislukten. Bij legergroep Mackensen en op het Macedanïsch front niets bijzonders. Vlissingen De „Nieuwe Vlissingsche Courant", die reeds 22 jaar bestond en die driemaal per week verscheen, is naar de uitgever in het nummer van Zaterdag j.l. mededeelde, dien dag voor de laatste maal verschenen. Als oorzaak van het staken der uitgave worden genoemd de bijzonder hooge exploitatiekosten waarbij zich 1 Januari j.l. de invoering der in het collectief contract genoemde loonre geling is gekomen. D-e uitgever, de heer H. Wegeling, zal nu een weekblad doen verschijnen, onder den naam .„Nieuwe Vlissinger". 5e kl„ 9e lijst. Trekking 29 Jan. 400: 2000 7531 8467 8783 12641 f 200: 2351 f 1001990 2629 3990 4342 6292 6342 9536 11353 11463 12380 13918 16141 19518 23237 20673 f70 en nieten in volgend nummer. Te Clinge is aanbesteed "het verbou wen der Openbare Scholen. Laagste in schrijver dhr. B. Reuiing te Hulst voor f 132.30. (M. Ct.) Vorstelijk IJvermaak. Men schrijft uit Den Haag aan „Het Handelsblad" Prinses Juliana leert nu schaatsenrij den. De eerste dagen van deze week, debuteerde ze achter een driehoejrig hou ten toestelletje, dat op het ijs rustte, en waarin ze plaats nam,, om niet al té dikwijls te tuimelen. Wanneer het prinsesje, in weerwil van haar steun-toestelletje, toch te vallen kwam, mocht niemand haat ophelpen. Een gezelschapsdame was wel steeds in haar buurt, en een lakei in hei-uniform reed daarneven met uitermate statigen schaatsenslag. Maar beiden hadden hun instructies. In ons vaderland geldt het als over geleverde gewoonte, dat wie wil leeren schaatsenrijden, ook moet leeren vallen, om daarna zelfstandig weer op te staan. Als het krabbelende prinsesje pardoes op het ijs geploft lag, schaterde het kind, hollandsche kinderlach over het hol landsche ijsl Maar daar stond dan, ook op schaat sen, iemand naast haar, en die keek la chend omlaag naar het spartelende kind, dat van de schaatsen lag; die iemand keek, en zei, dat het meisje nu, zelf weer moest opstaan. En dan scharrelde het gevallen meisje op de been, bracht zich zelf weer in evenwicht, probeerde met ernstigen ijver de schaatsen onder zich uit te slaan. Degeen, die dan naast haar reed, was haar moeder, onze 'koningin. De koningin rijdt een stevigen, typisch- Hollandschen schaatsen-slaghet is de eenvoudige, krachtige en sobexe ijsslag van ons Hollandsche ras. Wij Hollanders en Friezen maken niet veel krullen noch krakelingen op het ijs. We schieten graag vooruit. Zoo rijdt ook onze koningin. Op de Haagsche ijsbaan aan het eind van het Bezuidenhout rijdt de koningin schaats. Ze rijdt er zonder eenig hof- gedoe. Ik heb me laten vertellen, dat ke daar aan den kant gaat zitten, en zelf haar schaatsen aanbindt. Ik sprak er een Haagsch freuletje, dat met stralende nk- verrukking me vertelde, hoe ze „bijna" tegen een dame was aangereden, en nau welijks had ze den tijd gehad, „pardon 1" te lispelen, „en verbeeldt-u, 'twas de koningin geweest 1" Wie onzer slaat de schaats niet wel eens verkeerd weg, en tuimelt over 'tijs? Ook de koningin zelve lag daar dezer dagen lang-uit op de baan. Gedachtig aa.n het vaderlandsche voorbeeld, dat zij haar dochter trachtte in te prenten, behoefde niemand haar op te helpen. Want zelf stond ze al weer lachend op haar (jzers, reed al weer verder. De Hagenaars vinden het volstrekt niets bijzonders, indien ze in deze dagen, tel kens als de koningin maar een uurtje vrij heeft, om achter de ijsbaan achter het Haagsche Bosch te rijden, daar hun vorstin -in hun midden te zien rijden. Men doet uit kieschheid, alsof men geen acht op haar slaat. Ze rijdt daar immers zoo onopvallend tusschen de schaatsen rijdende dames en heeren haar baantjes. Kind verbrand. .Vrijdag ia in een woning in den Kemelha- renhoek bij- de Beurzenstraat te 's Hertogenbosch een kindje, dat alleen thuis was, in aanraking gekomen met een petroleum-toestel, waardoor het in brand geraakte. De kleine werd in zorg- wekkenden toestand overgebracht naar het Gasthuis, waar het gisteren is over leden. i li Rechtbank te Middelburg. Voor de rechtbank te Middelburg was Vrijdag de eerste openbare zaak die te gen G. K„ zonder bekende woonplaats, tegen wien wegens 1and.ooperij, gepleegd te Middelburg op 13, 14 en 15 Januari, geëischt wordt 3 dagen hechtenis en 3 jaar opzending. De uitspraak in deze zaak werd bepaald aan het einde der zitting. De volgende zaak was die tegen Th. M„ voddenkoopman te Vlissingen, thans uit anderen hoofde gedetineerd, beklaagd van mishandeling van A. Parmentier, door dezen te slaan, te krabben en in de vingers te bijten. Getuige Parmentier verklaart, dat bekl. bij zich aan huis ruzie met hem maakte en getuige toen naar buiten is gegaan, daar heeft beklaagde hem geslagen en in den vinger gebeten. Beklaagde zegt, dat de vinger bij onge luk in zijn mond kwam, en dat getuige hem eerst is aangevallen binnens huis. Getuige zegt, dat dit niet het geval is; hij pakte bekl. bij den keel, toen deze zijn vinger in den mond had. De tweede getuige, E. Es, echtgenoote van Parmentier, ontkende evenals haar man, dat deze binnen aan beklaagde om

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 3