BINNENLAND. UIT ZEELAND. markt, die van 5 tot 10 Maart gehouden wordt, zal denzelfdea omvang hebben als in vredestijd. Zij belooft even succesvol te worden als die in 1916. Voor de ver- gemakkeling van het bezoek door neu trale vreemdelingen zullen maatregelen worden genomen, vooral wat betreft de verstrekking van passen. De verjaardag van den keizer werd Zaterdag in heel Duitschland dit jaar op bijzonder indrukwekkende wij ze gevierd. Een bijzonder hartelijk karak ter droeg de feestviering te Miinchen. In het heele land deed een rijke vlaggentooi blijken van de algemeene deelneming dor bevolking. Ook in het buitenland bericht ten telegrammen van talrijke manifestaties ter eere van den keizer. Keizer Wilhelm is 58 jaar ^geworden. SI Zuidvruchten. Een deputatie van landbouwers uit Zuid-Spanje heeft een bezoek gebracht aau den minister-president Romanones en den Engelschen gezant te Madrid, om aan te dringen op het bevorderen van een - hernieuwden normalen handel in zuidvruchten met Nederland. Minister Romanones bleek hiervoor veel te voelen. Aanslag. Op- dienze'.f len minister Romanones is onlangs, terwijl h ijper trein van Sevilla naar Madrid reisde ,een aanslag beproefd door het leggen van dwarsbalken op de rails. Doch de locomotief reed ze aan stukken en Romanones bleef ongedeerd. (Zie laatste berichten. Red.) Vorstelijke Giften. R. M. de Koningin heeft, dadelijk na het bekend worden van de rainp, welke Bali getroffen heeft door oen zware aardbe ing, do.r Gonierneur-Geaevaal van Ne Ierland ch-Indi.' een bedrag van f 1000 doen toekomen ten behoe.e van de slacht- of.ers. De Koningin heeft f 503 geschon ken ten behoeve van alle Pioiestantscbe Militaire Tehuizen en eenzelfde gift ten behoeve van de R.K. militaire vereeni- gingen en Patronaten. Behalve voor de militaire wedstrij den op schaatsen voor land- en zeemacht in den lande, heeft H. M. de Koningin ook voor de volkswedstrijden op het ijs in elke provincie eenige medailles als prijzen beschikbaar gesteld. Tweede Kamer. In de vergadering van Vrijdag, waarin de Tweede Kamer met 49 tegen 9 stem men de Huurcommissie-wet heeft aan genomen, stemden tegen de heeren Drion, Visser van Vzendoorn en Ter Spill van de vrij-liberale partij, Snoeck Henkemans, Bichon van IJselmonde, de Visser, de Savornin Lobman, Ankerman en van Veen van de christelijk-historische fractie. Distributie van «eederen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft het volgende schrijven tot de gemeentebesturen gericht: Het is mij gebleken, dat de tot heden door sommige gemeentebesturen getrof fen maatregelen onvoldoende zijn om te voorkomen, dat er verspilling van re- geeringsgoederen plaats heeft. Bovendien is het door de beperkte voorraden van sommige goederen nood zakelijk geworden het verbruik daarvan door bijzondere maatregelen te vermin deren. Een en ander leidt tot de noodzake lijkheid, dat de gemeentebesturen, die regeeringsgoederen wenschen te betrek ken, waarvan de rantsoeneering niet niet langer achterwege kan blijven, een ver ordening maken, die een doeltreffende controle in het leven roept. Deze verordening moet de zekerheid verschaffen, dat van die regeeringsgoe deren, waarvan de rantsoeneering naar mijne meening thans moet plaats vin den, door de ingezetenen, geen voor raden kunnen worden gemaakt en dat niemand meer zal kunnen verbruiken dan zjjn evenredig deel in hetgeen door mij voor allen verkrijgbaar kan worden ge steld. Ik noodig U uit ten spoedigste een zoodanige verordening ter goedkeuring in te zenden onder mededeeling, dat na 17 Februari a.s. geen regeeringsgoederen meer zuilen worden verkrijgbaar gesteld voor die gemeenten, waar op gemelden datum geen afdoende controle in wer king is. Binnen weinige dagen hoop ik een con cept-verordening te doen toekomen, waar van u kunt aannemen dat zij, na ongewij zigde inzending, mijne goedkeuring zal wegdragen. Ik ben er toe overgegaan, op aandrang van verschillende zijden, opdracht te ge ven tot het samenstellen van dit con cept, zonder daarmede evenwel den ge meentebesturen eenigen dwang op te leg gen bij het samenstellen der controle regelingen, welke naar hunne meening ter bereiking van hetgeen ik hierboven aangaf, noodzakelijk zijn. Ik stel mij voor, ii spoedig nadere mededeeling te doen omtrent de boeveelheid, welke aan de gemeenten zal worden geleverd van die regeeringsgoederen, waarvan slechts be paalde hoeveelheid door mij verkrijgbaar kunnen worden gesteld. Het vluchtoord Ede Het Corr. Bureau meldt: Het verluidt in parlementaire krin gen, dat de Minister van Binnenlandsclie Zaken niet voornemens is af te zien van zijn voornemen tot opheffing van het vluchtoord te Ede en van overbrengen van de Belgen van daar naar het vlucht oord te Nunspeet. Vernomen wordt, dat bij een der Kamerleden het plan bestaat om indien deze week deze aangelegen heid in de Tweede Kamer ter sprake komt, te dezer zake een motie voor te stellen. Bewijs van deelneming Havas seint uit Parijs, dat dc Fran- sche gezant in Den Haag de opdracht heeft gekregen aan de Nederlandsche re geering en de Tweede Kamer de innige deelneming te betuigen van de Fransche regeering met het overlijden van mr. dr. H. Goeman Borgesius. Goes. Toen Zaterdagnamiddag de echt- genoote van den heer De Ligny Jr. met haar man op de Westvest schaatsen reed, had zij het ongeluk te vallen en daar bij haar pols te breken. Chirurgische hulp werd verleen door dr. v. d. Harst. Lezing Wetenschappelijk^ Belangen. Zijn veelja ige ambtenaars1 ervaring in Indië, op Sumatra vooral op gedaan, heeft de heer R. v. d. Broek d'Aubrenan uit Nijmegen in een zeer interessante causerie weten vast te leg gen, gejyk Vrijdagavond b eek, toen voor een idein maar aandachtig gehoor deze oud-Indisch ingenieur tal van geogra- phische en ethno'.og sche bijzonderheden over Sumatra, dat prachtige eiland van ons Insulinde, mededeelde. Vooral Noord- Sumatra, waar de spreker werkzaam is geweest, werd in zijn veelzijdigen rijk dom geschilderd .terwijl een beschrijving van een tocht dwars door Sumatra op het geheel de kroon zette. Fraaie pla ten illustreerden het betoog.. Zaterdagmorgen reed een wagen van Van Gend Loos, vol geladen met pakken enz. over de Westsingel. Bij het omdraaien ging de wagen aan het glij den, en "ging zij zachtjes aan het ijs op ,yan de Vest, waarna zij gedeelte lijk omsloeg. Het paard werd zoo spoe dig mogelijk uitgespannen en door ver eende krachten van 't personeel van La- Vitesse, terwijl dhr. K. voor dikke touwen zorgde, werd het zaakje spoedig op den kant gebracht, en liep het ongeval nog goed a.f Of den inhoud van de pakken en kisten verbeterd is valt te betwijl felen. De heer J. S. uit de Papagaaistraat was Zaterdag bezig zijn kraam op te slaan op het ijs, toen hij het ongeluk had met het hoofd op een schraag te vallen, met het gevolg, dat een vrij ern stige wonde ontstond. Hij werd per bran card naar zijn huis vervoerd, waarna geneeskundige hulp werd ingeroepen. (Z.) Zaterdagavond werd den oud;e3 in het Gasthuis te Goes een gezellige avond bereid. De heer A. Arnoldi, voorzitter van het afd.-bestuur van de Ned. Pad- vinders-vereeniging, vertelde hen het een en ander over deze jeugdorganisatie, waar na de padvinder Piet Rentmeester in uni form alle vrouwtjes een verrassing en een gebakje uitdeelde. Een mandolineclubje voerde eerst op de vrouwenzaal en daarna op de man- nenafdeeling eenige nummers uit. Alle mannelijke verpleegden ontvingen van de firma Van Nelle een pakje geu rige tabak. Dat de oudjes voldaan naar bed gin gen, laat zich begrijpen. (M. Ct.) Ijsvermaak. Begunstigd door uitstekend weder had Zaterdag onder groote belangstelling van een zeer tal rijk publiek, dat zich langs Singel en Wal had opgesteld, het ijsfeest plaats, dat door de vereeniging „Ijsvermaak" was georganiseerd. Den korten voorbereidingstijd in aan merking genomen was de deelneming be vredigend; althans voldoende voor het welslagen van het feest. Alleen het num mer schoonrijden voor dames alleen moest wegens onvoldoende deelneming vervallen. Aan den wedstrijd hardrijden, haan- lengte 390 M., voor leden en piet-leden om prijzen werd deelgenomen door 10 rijders, n.l. de heeren R. Hommes, T. Pape, De Muijnck, v. d. Berge, De Jager, v. d. Veen, De Jonge, Hoogvliet, v. d. Adel en J. Steketee. Uitslag. Ie prijs J. A. Hoogvliet, Baarland, in 38.3 sec.; 2e pr. J. Ste ketee, Baarland, in 39 sec. en 3e pr. R. Hommes, Goes, in 40.1 sec. Hardrijden van leden van „Ijsver maak". 7 deelnemers: H. v. d. Veen, R. Hommes 4M. G. v d. Ende, Chr. Zandee, J. dë Jonge, J. A. Hoogvliet, J. Steketee. Ie prijs, Koninginne-medaille, J. Ste ketee, Baarland, in 39 sec.; 2e pr., zil veren medaille, R. Hommes, ip 39.4 sec.; 3e pr., bronzen-medaille, J. A. Hoogvliet, Baarland, in 40 sec. Hardrijden voor jongens van 1418 jaar (100 meter) 11 deelnemers: Tam- minga, Constandse, J. Brants, Ruster, Vos, Verhage, Van Reede, Janssens, Bolle, P. Jansen en Wezepoel. Ie prijs, zilveren horloge, J. Brants, in 19.4 sec.; 2e prijs, De Ruiterschaat- sen, Bolle, in 19.5 sec.; 3e prijs een paar Friesche schaatsen, Wezepoel, in 20.3 sec. Ringrijden voor jongens en meisjes van 1014 jaar, kinderen van leden. 19 deelnemers: W. den Boer, M. San- dijck, Kees Ross, J. Sandijck, Tony Al- tena, Ca. Melse, Ca. den Boer, Betsy Verwer, Ma. Ross, Ca. v, d. Peijl, G. J. van Opdorp, Nellie Bliek, Henk Hen- geveld, Jan Kakebeeke, Kees Massee, H. v. d. Peijl, Joh. Vissers, M. de Dreu, Ca. Blanker, le prijs bij loting, M. de Dreu gereedschapsdoos ,2e prijs Henk Hengeveld, jongensboek, 3e prijs Nellie Bliek, zilveren halssieraad. Alle andere deelnemers(sters) troost prijzen. Schoonrijden voor heeren alleen. Deelnemers 7. 1. Van den Ende, 2. Franken, 3. F. de Ligny, 4 Hoogvliet, 5 Chr. Zandee, 6. L. G. Prinsen, 7. Smit. 1. prijs \erguld zilveren medaille, de heer W. F. 3. de Ligny, 43 punten, 2e prijs zilveren medaille de heer M. Fran ken, 39 punten, 3e prijs bronzen medail le de heer C. J. Smit met 36'V» punten, (maximum 50 punten). Schoonrijden voor paren. Deelnemers 4. 1. Mej. M. Sturm en L. G. Prinsen, 2. Mevr. v. DammeHoog vliet en Chr. Zandee, 3. Mej. de Koning en Smit, 4. Mej. de Ligny en F. dq Ligny. le prijs Koninginne-medaille, mej. T. C. de Ligny en de heer F. W. J. de Ligny met 44 p.; 2e prijs zilveren me daille, mevr. Van DammeHoogvliet en de heer Chr. Zandee met 42'h punten; 3e prijs bronzen medaille mej. C. de Koning en de heer C. J. Smit met 40V2 punten (maximum 50 punten.) Met een toepasselijk woord reikte de heer Rube-, voorzitter van „Ijsvermaak", des avonds op het Slot Oostende prijzen en medailles uit. Hij vond daarbij gelegenheid zijn dank te brengen aan allen, die tot het wel slagen van het ijsfeest hadden meege werkt; de commissies die als jury wa ren opgetreden, vooral de dames, die zich bovendien met aankoop van prij zen hadden belast, de harmonie „Eupho- nia" die door haar tonen de opgewekte stemming had aangebracht, de heer H. Vissers, die enkele cadeautjes voor de kinderen had afgestaan, de deelnemers, de politie, kortom allen, die zich in een of ander ..opzicht verdienstelijk hadden) gemaakt. Een bijzonder woord van dank werd gebracht aan H. M. de Koningin, die twee medailles voor deze wedstrijden beschikbaar had gesteld. Hiermede werd het ijsfeest waarop1 de vereeniging „Ijsvermaak" met genoegen kan terugzien, besloten. Benoemd tot Overste der R. K.- ziekenverpleging „St. Joanna" de Eer waarde zuster Albertina, tot op heden werkzaam ter operatiekamer der R. K.- ziekenverpleging te Zwolle. Middelburg Betreffende de tvpografen- staking alhier, kunnen wij nog melden, dat Vrijdagmorgen een vergadering ge houden is van bijna alle pairoons en een der leiders van de arbeiders, in welke vergadering de besprekingen op aangename wijze worden gevoerd, zooals ons van beide zijden werd verzekerd. In die vergadering werd door de patroons toegezegd dat zij de loonregeling, vervat in het collectief arheisrontracr zouden aanvaarden. Vrijdagmiddag werd vervolgens eene vergadering gehouden van de gezellen en werd na afloop namens hen aan de pa troons bericht, dat zij Zaterdagmorgen hun personeel als gewoon op de drukkerijen konden verwachten. Van beide zijden werd van rancune maatregelen geheel af gezien. Op de drukkerij der firma Altorffer duurde de staking nog voort, daar deze firma niet aan de besprekingen had deel genomen en aan de gezellen had be richt, dat zij Zaterdag haar per soneel op de oude voorwaarden te rug verwachtte, en dat zij dan 1 Fe bruari zctL beslissen over het invoeren der nieuwe voorwaarden. Inmiddels meldt men ons heden: Thans heeft ook de "drukkersfirma Al torffer, die Vrijdag nog niet wilde toestem men in de invoering der in het collec tief arbeidscontract genoemde loonrege ling, de eischen der gezellen ingewilligd en is op de drukkerij dier firma heden (Maandag) het werk hervat en de staking dus geheel geëindigd. De politie alhier heeft een man aangehouden verdacht van land'.ooperij en heeft hem voor den officier van justitie geleid. De heer G. Bekke, alhier agent van politie derde klasse, is benoemd met in gang van 15 Februari tot agent van po litie tweede klasse te Enschedé. Door een inspecteur van politie is gisteren in de Molstraat aangetroffen een blijkbaar verdwaald waterhoentje. Het fladderende diertje werd door den inspec teuf gevangen ên naar het bureau mede genomen, vanwaar een agent het paar zijn element terugbracht. Het door de Middelburgsche IJsver- eeniging Zaterdagmiddag georganiseerde kinderfeest is tot het eind toe in alle opzichten uitstekend geslaagd. Het werd begunstigd door goed winterweer, en dank zij de goede regeling, liep alles vlug van stapel. Van ieder der vier groepen, meisjes van 79 en van 1012 en jongens van 79 en van 1012 jaar, werden van iederen leeftijd de eerst aangekomenen aangewezen om te vier uur te kampen om het bezit van de eerste prijzen, zilve ren horloges. Het waren de jongens Gerard Eiff, 7 jaar, Adriaan Roth, 8 jaar, en Willem iem Bouwense, 9 jaar; Gerard van Wes ten, 10 jaar, Abraham Bos, 11 jaar, en Joos Schipper, 12 jaar. De meisjes Lena Carmejool, 7 jaar, Marie de Munck, 8 jaar, en Leentje de Vos, 9 jaar; Maatje Cijsouw, 10 jaar, Jannetje Visser, 11 jaar, en Mina Eiff, 12 jaar. De horloges worden gewonnen door Willem Bouwense, Joos Schipper, Marie de Munck en Jannetje Visser. De overige kinderen kregen ook allen een prijsje of meerdere prijzen, die di rect werden uitgekeerd als de kinderen nadat zij gereden hadden, een kop choco lade en een ijskoek in den Theeiuin kwa men gebruiken. Alleen zij, die gekampt hadden en de horloges hadden verdiend, werden na af loop toegesproken door den voorzitter, den heer P. ten Kate, die hen er op wees, dat zij in het verder leven steeds even flink moeten aanpakken als zij nu heb ben gedaan. Nadat de kinderen waren heengegaan, bracht de heer Ten Kate dank aan de dames en de heeren commissarissen en bestuursleden voor hetgeen zij in het be lang van het welslagen van het feest hebben gedaan. De heer C. W. D'huij bracht namens commissarissen hulde aan den heer Ten Kate voor zijn leiding van alles. Betreffende de morgen, te houden wedstrijden om het kampioenschap van Zeeland kunnen wij thans nog het vol gende mededeelenPrijzen zullen wor den behaald door hen, die den kortsten tijd rijden over 320 meter. Er wordt ge reden tweemaal 160 meter, en wel de eerste maal tegen en de tweede maal met den wind mede. Twee rijders zullen volgens getrokken nummer samen rijden. De helft der rijders, zij die de beste tijden hebben gemaakt, rijden nogmaals op dezelfde wijze en zoo telkens tot er juist evenveel over blijven als er prijzen zijn. Deze mannen kampen dan om de volgorde der prijzen. Het bestuur houdt zich het recht voor, deze regeling te wij zigen. De deelnemers hebben zich te houden aan do aanwijzingen van hel bestuur. Zij die niet aan den start zijn, worden van verdere mededinging uitge sloten. "De prijsuitdeeling zal plaats heb ben direct na afioop van den wedstrijd in den Buitentuin. De prijzen zijn thans als volgt gere geld: Eerste prijs f3!) of oen kunstvoor werp van gelijke waarde en de zilveren medaille van 'de Koningin; Tweede prijs f 20 en de zilveren medaille van Uit het Volk-Voor het Volk; derde prijs f 15 en de zilveren medaille van Vreemdelingen Verkeer; vierde prijs f 10 en de zilveren medaille van Handelsbelang; vijfde prijs f 5 en de zilveren medaill -van de Mid delburgsche sport- en athletiekvereeniging zesde prijs f 5. Speciale prijzen: Bronzen medaill' van de Koningin voor den geboren Zeeuw die den besten tijd maakt, en een zil veren medaille van een der bestuurs leden voor den Noorrl-Hollandpr, die den besten tijd maakt. Tot 12 uur hadden zich 50 deelne mers aangegeven. In het verslag van de stedelijke ge zondheidscommissie over 1916 wordt er oa. opgewezen, dat de zuigelingen sterf te daalde van "6.5 pCt. in 1915 tot 6 pCt In 1916. Het totaal sterftecijfers Jie- droeg 6.40 per 1000 inwoners tegen 4.6-1 in 1915. Dit wordt de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, betrekkelijk goed genoemd. Thans is echter in December het gemiddeld sterftecijfer per maand ge stegen van 80 tot 33 en wordt gewaagd dat 1917 wel eens meer in het teeken van den oorlog zou kannen staan dan 1915 en 1916. Bij de Donderdag en Vrijdag alhier en te Westkapelle gehouden stemming voor een commissaris van den polder "Walcheren in plaats van den heer J. Kodde, die tot raad is benoemd, wer den respectievelijk 76 en 14 stemmen uitgebracht, te zamen alzoo 90. Gekozen is de heer David de Buck te Koudekerke met 81 stemmen, ter wijl de overige stemmen over een zeven tal personen waren verdeeld. (V. C.) Kapelle. In de gehouden vergadering der Handboogsociëteit „Luctor et Emerg o" werd tot voorzitter her kozen dhr. W. K. C. Schriers én werd besloten op 2e Paaschdag een concours te geven, met den handboog op den vas ten vogel. Er heerscht in deze gemeente een ware kolennood, vele huisgezinnen heb ben niets of zeer weinig brandstof meer, wat des te meer wordt gevoeld bij- den thans heer,schenden strengen winter, 't Is' te hopen, dat spoedig hierin verandering ten goede kome, vooral als men hoort welke (barmhartige) menschen men hier aantreft in de gemeente. Een knecht met een groot gezin en ©ene oude moeder, te Biezelinge woonachtig, in dienst yan een boer ,en zonder 'brandstof zijnde, zoodat do kleine kinderen achter de kachel za ten te schreien van de kou, vroeg aan dien boer, zijn baas, om wat hout te knopen, wat hem geweigerd werd en' dan te weten, dat dat „menschlievende"1 heerschap hout bij hoopen staande heeft, 't is meer dan ergerlijk. Biezelinge. Vrijdagavond hield de ver eeniging „Ziekenzorg" haar jaarvergade ring. Na opening door den voorzitter, dhr. A. Ganseman, en na lezing der Ho- tuien d oor den secretaris, word door den secretaris verslag gedaan van kijn gehuiiden beheer over 1916, daaruit bleek (lat de ontvangsten hadden bedragen met inbegrip batig saldo 1915, aan contributie der leden enz. (357.211/2l <1© uitgaven aan aankoop verschillende verplegingsma- terialen, het verschaffea van versterkende middelen aan leden die zulks van noode hadden, lokaalhuur, salaris bewaarder vei"- plegingsniaterieel, bodeloon, enz. .samen 1 206.78, derhalve een batig saldo van, f 150.43y2. Door twee leden uit de .ver gadering nagezien, werd het verslag in orde bevonden. De voorz. sprak, namens de vereeniging, den Penningmeester dhr. A. van der Graaff, die wegens drukke bezigheden als bestuurslid niet meer in aanmerking wenschte te komen, zeer waardeerende woorden toe, voor het vele goede, dat hij op het gebied van Zieken zorg tot stand heeft helpen brengen en ziet hem noode als bestuurslid heengaan. Ook de eerevoorzitter Dr. Pfeiffer sprak zijn hooge tevredenheid uit, hetgeen dhr. van der Graaff voor ..Ziekenzorg" ge presteerd heeft. Dhr. van der Graaff dankte in gevoelvolle taal voor üe ver- eerende woorden hem toegesproken Tot bestuursleden werden geko-zen 2 vacaturen, dhrn. \V. Bierensde Kam bn A. .7. Berman eu werd herkozen het af tredende lid dhr. P. Fraanje Jz. Met alge meen goedvinden werd besloten voor de wijkzuster, welke eerstdaags komt, voor 1918 dezelfde subsidie te verleunen. als nu. Aanmerking werd gemaakt, dat door een lid ziekenmateriaal was gebruikt en niet op tijd terug bezorgd; besloten werd hiervoor terstond maatregelen, te nemen en er streng voorte zorgen, dat zulks in de toekomst niet meer gebeure. De vereeniging 'telt thans 207 leden. Krabbendijke De heer Welieman, on ze burgemeester, heeft bericht ontvan- gen, dat hij behalve de gewone distri butieartikelen ook steenkolen en klom pen ten behoeve der gemeentenaren zal ontvangen. Nieuwdorp. Vrijdag werd hier het vijf- en-twintig jarig jubileum gevierd vair onzen geachten burgemeester. Al vroeg in den morgen wapperde van de meeste gebouwen de vlag. 's Middags werden de schoolkinderen van de beide scholen getracteerd op krentenkoeken en chocolademelk. Ook de armen heeft hij ruimschoots bedeeld met kientebrood boter en kaas, wat een buitenkansje voor velen was in zoo een duren tijd. 's Heer Abtskerke. De raad vergaderde Zaterdag j.l. met 6 leden, afwezig F. de Roo. De begrooting voor 1916 werd gewijzigd. Het kohier hondenbelasting werd opgemaakt voor 1917, met 21 hon den ad f63. Tenslotte werd vastgesteld eene distributieverordening. Eene veror dening omtrent herbergbezoek van jon gens tosschen. 13 en 16 jaar werd voor deze gemeente overbodig geacht. Hansweerd. B. K. Kies vereeni ging. Zondag j.l. hield <fc heer J. W. Cienings uit Goes voor onze vereeniging rijn vierde lezing, de laatst© van zijn cursus. De eere-voorzitter, dc ZeerEerw. heer Pastoor, opende de vergadering, dia zeer goal bezocht was. Hij bracht hulde aan den overleden voorzitter, den heer J. B. Koch, lie zooveel jaren tot aller tevredenheid het voorzitterschap dezer vereeniging waarnam, die isteeds v©el voor de goed© zaak overhad en altoos bereid was daarvoor te werken, zelfs nog, toen de last der jaren hem reeds drukte. Moge God hem( het loon voor zijn ver dienstelijken arbeid geven. Aldus besloot de eerevoorzitter, waarna staande de ver gadering voor de zielrust van den over ledene werd gebeden. Vervolgens kreeg de heer Yienings het woord, die ook den overleden voorzitter herdacht en er op wees, hoe nog pas de voorzitter der R. K Centrale Kies- vereeniging, mr. Stieger, den ontslapen afgevaardigde van Hansweerd had ge huldigd als een man vol ijver, getrouw aan plicht en beginsel. Alsnu begint spreker zijn lezing over een nieuwen stand van zaken, die met algemeen stemrecht, stemplicht en even redige vertegenwoordiging zal intreden. Vooreerst moeten we streven naar een regeering, die spoedig uitvoering geeft aan het gewijzigd© artikel 192, opdat om# Katholieke onderwijs zich vrij en krachtig, tot nog hoogeren bloei zal kunnen ont wikkelen. In de toekomst zullen fwee groote machten de politiek beheerschen, de linkerzijde (de sociaal-democratie) en de rechterzijde.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 2