Co.5 Griep er ikantoor De Groote Oorlog. Dinsdag 80 Januari 1917. Dertiende Jaargang No. 18. [DA. sst. Ij. groot. issing Verschijnt eiken MAANDAG-.JVOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Losse Oorlogsberichten BUITENLAND. Kerkbanken, Inken enz enz. d. nd. ID DELBURG. bo et 7, Tel. 436. istigd: IEN. iening-Couraiit |nte. 2 "Zo- opzegging 2 3 KRUIDEN van llen direct een keer. Jr ook in geval van echte spijsvertering, of bedrog Indien Fs Kruiden gebruikt et een pakje en ge Izijn overal verkrijg- Imtgij? Waarom ekeren? Waarom ende en ontste oorst wordt ver- slijm-diezer;, en is iflusnza, slijm- en im f2 23, van met onze hand- NIEUWE ZEEUWSCHE GOMT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 26 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 16 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de lirectie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden brj gU A gulden bij A gulden bij BS0 |fl I I verlies van een |l||| verlies I I verlies van ij M I j;' B hand, voet 1 I fl I van een 1% I I een m M I of oogduimJ wijsvinger U gulden bjj verlies van eiken anderen vinger. Vrede en Katholicisme. Donderdag j.l. is in de Tweede Kamer het vredesvraagstuk besproken, d.w.z. ver diepten verschillende Kamerleden zich in theoretische beschouwingen over een toe komstig stelsel van vrede, dat verdere oorlogen zoo niet onmogelijk, dan toch hoogst onwaarschijnlijk maakt. De heer Dresselhuys b.v. sprak zeer geestdriftig over het Amerikaansche stelsel, bekend onder den naam van „League to enforce peace", d.w.z. „vrede door dwang", wel ken dwang de Staten onderling zouden uitoefenen als een hunner buiten het ga reel der bezworen internationale overeen komsten zou springen. De Katholieke Kamerfractie toonde zich tegenover dit alles zeer gereserveerd. Niet omdat wij Katholieken den vrede niet wenschen of niet van harte gaarne alles steunen wat tot een betere verhouding der Staten onderling in de toekomst zou kunnen leiden, maar omdat in de huidige omstandigheden een neutraal land als het onze moet oppassen, uit sympathie voor den vrede stappen te doen, die voorbarig zouden blijken en daardoor juist het tegen overgestelde zouden bewerken van het geen zij, beoogden. Daarom een koel hoofd en een warm hart, ziedaar wat een neu trale regeering in deze past. Nu zijn er echter menschen, die hetzij uit kortzichtigheid, hetzij omdat het dui veltje van ,het anticlericalisme hun parten speelt, beweren, dat de Katholieke Kerk weinig of niets voor den vrede doet en die, zooals onlangs bv. de Vrij-Liberale „Fakkel", ons tijdelijk Nederlandsch ge zantschap bij den Paus een onding noe men, wijl de Paus niets kan en niets wil van datgene wat des vredes is. Dit voor de zooveelste maal te hebben weerlegd, is de verdienste van den woord voerder der R. K. partij in onze Kamer, dr. Nolens, die Zonderdag j.l. zeer ver standige woorden over het vredesvraag stuk sprak. Wjj veroorloven ons de volgende pas- rages uit zijn reue aan te halen. Bij die rondborstige, duidelijke taal is, zooals de lezer zien zal, elke commentaar overbodig. „Men kan middelen uitdenken, om een gewenschten toestand .teweeg te brengen ©n te handhaven, en men kan daarover optimistisch oordeelen, doch dit in open bare vergaderingen uit te spreken is min der gewenscht. En voor de Regeering is het nog moeilijker. Wie deze bezwaren nu eenmaal heeft, ook al zou hij: liever en thousiast zijn, kan nochtans zeggen, dat hij een voorstander is van den vrede, van een duurzamen vrede, en dat hij de schen dingen van het volkenrecht betreurt. Spre ker doet dit niet alleen uit persoonlijken aanleg, maar ook als Katholiek, volgend het gezag van het hoofd der Katholieke Kerk. Deze heeft voortdurend de gruwelen van den oorlog betreurd, de schendingen van het volkenrecht veroordeeld, en op handhaving van het volkenrecht aange drongen. Nog op 4 December 1916, naar aanleiding van de invoering van het ge codificeerde kanonnieke recht, waarvan men venvacht, dat de vredestoestand voor de Katholieke Kerk zal versterkt worden, heeft de Paus de inbreuken op het volken recht veroordeeld, en gezegd, dat een duurzame vrede alleen is te verkrijgen, indien het verlangen daartoe doordringt in de rechtspersonen, die in dezen de voran twoordelijkheid hebben. Spreker vraagt en verkrijgt vergunning om dit woord in een noot in de „Hande lingen" te doen opnemen. Behalve op woorden, wijst spreker ook op daden. Hij moet dit doen, omdat wel eens aan de Katholieken wordt verwe ten, dat ze zoo weinig doen voor den vrede en de verzachting van den toe stand. Juist de Paus heeft in zake het laatste het meeste gedaan, en de Duitsche Overheid erkent, dat paus Benedictus XV veel heeft gedaan om in het belang der lijdende menschheid op een beëindiging van den worstelwedstrijd aan te dringen. De verschillende regeeringen erkennen, dat in dezen praetisch en niet alleen met woorden is gehandeld, Ben enkel woord over de Belgische deportaties. Na het uitvoerig betoog van den heer Duys is het het beste, 't ant woord van de Regeering af te wachten. In ieder geval wil spreker verklaren, dat het ook zijn vurig verlangen is, dat de gedeporteerden naar hun land terugkee- keeren en de Nederlandsche Regeering, voor zoover zij verantwoordelijk is voor den terugkeer der Belgen naar hun land en dus ook voor hun wegvoeren, daartoe zal medewerken ook voor zoover zij niet verantwoordelijk is. In dit verband wijst spreker op het schrijven van 29 November van den Kar dinaal-Staatssecretaris aan kardinaal Mer- cier, in antwoord op diens schrijven. Daar in zegt de Kardinaal-Staatssecretaris, dat de Heilige Vader hem heeft gelast te schrijven, dat de Heilige Vader levendig belang stelt in de zoo zwaar beproefde Belgische bevolking, en dat hij reeds bij het Duitsche Gouvernement zijn bemidde ling heeft aangeboden, opdat een einde kome aan de deportaties, en zij, die reeds zijn weggevoerd, zullen worden terugge voerd. Wij hebben hier weer een voorbeeld van het praetisch optreden van den Heili gen Stoel, maar tevens kan de Neder landsche Regeering hierin een voorbeeld zien om nog verder te gaan dan zij: ver plicht is." De strijd aan het Westerfront. De Fransche lezing over den aanval der Duitsehers wordt door Havas als volgt gegeven: Aan. den linkeroever van de Maas heb ben de Duitsehers Donderdag tegen het vallen van dan avond, jia een hevig bombardement, op vier punten het Fran sche front, van het bosch van Avocourt af tot beoosten der Mort Homme, aan gevallen. Spervuur zoomede geweer- en machinegeweervuur der Fransehen heb ben hen afgeslagen. De aanvallers moes ten terug haar de loopgraven, waaruit ze gekomen waren .Eenige Duitsche afdee- lingen slaagdden erin Fransche voorpost- stellingen in het vak van hoogte 304 binnen te dringen. De Duitsehers. leden bij dezen aanval zeer zware verliezen. Ze lieten een aantal lijken voor de Fran sche linies liggen, met name in het bosch van Avocourt. Het Transche avondcommuniqué gaat wat verder en behandelt ook den te genaanval, die dienen moest om den Duit sehers het veroverde terrein weer af handig te maken. Het officieele bericht noemt den Duit- schen aanval ook buitengewoon hevig. Dp verschillende plaatsen hadden ge vechten van man tegen man plaats. Door een hevigen tegenaanval gelukte het den Franschen Vrijdagochtend het grootste gedeelte der loopgraven in de buurt van heuvel 304, in welke de vij and was binnengedrongen te heroveren. BERLIJN, 28 Januari (W.B.). Het groot hoofdkwartier meldt: Legergroep prins Rupprecht. Na sterk vuur slaagden Engelsche afdeelingen er in, zich in ©en klein gedeelte onzer voor ste linie ten Zuid-Westen van La Trans- Joy (ten Noorden der Sommej te nestelen. Bij de overige legers heerschte, afge zien van tijdelijke toeneming van het vuur in bepaalde sectors en enkele gevechten in het voorterrein, rust. PARIJS, 28 Januari (Havas). De Duit sehers hernieuwden den aanval op den linkeroever der Maas niet en trachtten niet het hij, tegenaanvallen verloren ter rein te herwinnen. Zij stelden er zich, tegen alle waarschijnlijkheid in mede te vreden het resultaat van den Franschen aanval te loochenen. De zware Fransche artillerie, de taak der infanterie voortzettende, versterkte jfistvren het vuur »n maakte 3e punten, waar vijandelijke groepen omsingeld ble ven, onhoudbaar. De actie der kanonnen ontwikkelde zich van hoogte 304 tot den Mort Homme en strekte zich uit tot Louvemont en het bosch van Gerrières. Plaatselijke verkenningen werden langs heel het front vernieuwd. Munitie-ontploffing te Londen. Tusschen de lijken, die bij het oprui men der door de 111 u nit ieo-n tp of fing te Lo nden veroorzaakte puinmas sa's gevonden werden, kon ook dat van. den eersten scheikundige, Angel, herkend worden. De premier heeft minister Mond opge dragen, den wederopbouw der vernielde huizen tea- hand te nemen en or is reeds een begin gemaakt met de hiervoor noo- dig© werkzaamhedenHonderden huizien zijn zoodanig beschadigd, dat herstel on mogelijk is. In anderen zijn zolderingen en daken ingestort, vensters verbrijaeld enz. Da door den ramip dakloos _gewor- den en zijn voorioopig in scholen enz. gehuisvest en vair kleederen. voorzien. Voor de bewoners der minder beschadigde huizen, die toch naar een andere woning moesten omzien, heeft de regeerjiig leger- automobielen voor de verhuizing beschik baar gesteld. Van de kinderen, die alleen in 'huizien of op straat aangetroffen weiden, zijn reeds meer dan honderd aan hunne ou ders teruggegeven. Naar velen is echter geen navraag gedaan, zoodat gevreesd wordt dat hunne oudiers zijn omgekomen. Een munitieontploffing te Oresden 7 In een den 30en December 1916 geda- teerden brief, die op een Duitschen ge wonde werd gevonden, staat het volgende: Hebt gij reeds gehoord, dat het arse naal te Dresden in de lucht is gevlogen. Het moet verschrikkelijk geweest zijn; on willekeurig dacht men aan het trommel vuur aan de Somme. Er zijn een duizend tal vrouwen en jonge meisjes gedood. Men houdt de zaak echter absoluut ge heim. Niemand kan dan ook ©en (spoorweg- kaartje naar Dresden krijgen, dringende gevallen uitgezonderd. Alle ruiten, tot op een afstand van 18 K.M., zijn gesprongen, Wanneer het vuur de depots bereikt, zal geheel Dresden in de lucht vliegen. Dag en nacht hakt men de hoornen in het bosch van Rade-beul neer, om uitbreiding van den brand te voorkomen. De brand, die eergisteren o-m 11.30 uur begon, woedt nog steeds voort. Hospitalen, vol zwaar gewonden, zijn reeds in de lucht gevlogen. Een nieuwe lichtstraal. Van hoop op een voortzetting der vre despogingen en gewekt door een. rede van den Oostenrijksch-Hongaarschen mi nisterpresident. Graaf Tisza zeide in zijn antwoprd op een vraag van het oppositielid Covaszy over Wilsons boodschap; 0.111.: In de eerste plaats wil ik het uitspre ken, dat wiji overeenkomstig onze voor den oorlog konsekwent toegepaste vreed zame politiek, overeenkomstig onze hou ding tijdens den oorlog zoomede onze bemoeiing en van den laatstetn tijd in zake den vrede niet anders dan met sympathie elk streven kunnen begroeten, dat op her stel v a,n den vrede is gericht. (Levendige instemming.) Wij zijn derhalve geneigd, de gedachtenwisselimg over den vrede met de regeering van de Vereenigde Staten verder voort te zetten. Deze gedachten- wisseling moet natuurlijk in overeenstem ming met onze bondgenooten geschieden. Ik moet tegenover het feit, dat de pre sident der Vereenigde Staten in zijn bood- schapi een zeker onderscheid maakt tus schen ons antwoord en dat onzer te genstanders,! ;ppi den. voorgrond stellen, dat het viervoudig verbond zich bereid verklaart, in vredesonderhandelingen te Ireden, maar tegelijk, dat het bij deze onderhandelingen voorwaarden zal stel len, die naar zijn overtuiging voor den tegenstander aannemelijk zijn en een duurzamen vrede ten grondslag kunnen strekken. (Levendige instemming.) Daar tegenover staat de opsomming van de vredesvoorwaarden, welke in het ant woord onzer tegenstanders aan de re geering der Vereenigde Staten is vervat, gelijk met een verdeeling van de monar chie en het Ottomaansche rijk. Het is dientengevolge het officiëele bericht, dat de Entente het op onze vernietiging heeft gezien, hetgeen ons dwingt, zoo lang met inspanning' van alle krachten te vech ten, als onze tegenstanders dit doel na streven. (Algemeene levendige instem ming.) Een nieuw Duitsch aanbad Volgens den Londenschen corres pondent van de N. R. Ct. schrijft het Engelsche blad op- den grondslag van teruggave en herstel te onderhandelen. Er Joopt een gerucht, dat het daartoe bereid is en dat president Wilson een ontwerp' van Duitschland's voorwaarden in zijn zak heeft. Ik geef dat gerucht voor hetgeen, 't waard is; men zegt, dat het Duitsche aanbod inhoudt: Ie. den afstand van Metz en een deel van Lotharingen aan Frankrijk, gepaard gaan de met ontruiming van het bezette gebied, maar geen schadeloosstelling; 2e. ont ruiming van en schadeloosstelling aan België; 3e. een onafhankelijk Polen; 4-e. afstand van het grootste deel van Mid- den-Afrika; 5e. herstel van Servië met behoud van. een strook voor den spoor weg; 6e. ineutraliseering van de zeeeng ten; 7e. afstand van Trentino aan Italië met Triest als vrijhaven. Natuurlijk zou de leidende overweging zijn zoowel tot een economischen als tot een territorialen vrede 'te komen, zoodat van boycott-politlek zou moeten worden 'afgezien. De wegvoering der Belgen. Uit Havre wordt aan de „N. R. Ct." gemeld Ernstig .zieke gedeporteerden, die te Gent zijn teruggekeerd, hebben aan de Belgische regeering verklaringen doen toekomen, behelzend dat zij, als zij wei< gerden. te werken, tot dicht achter het front in Frankrijk werden overgebracht en dat ruiterij charges in hun midden uitvoerden. Het voedsel, dat zij kregen was oneetbaar en rust werd hun niet gegund. Op hun terugtocht naar België hadden zij het zonder eten -en drinken moeten stellen. Een verkenningstocht. Over de in ons vorig nummer vermel de beschieting van de kust bij Suffolk door een klein Duitsch vaartuig, wordt uit Berlijn, d.d. 26 Januari officiéél me degedeeld Vannacht hebben lichte Duitsche strijd krachten een uitval gedaan naar de Én- gelschc kustwateren ten zuiden van Lo westoft om daar te voren waargenomen vijandelijke bewakingsvaartuigen en voor- postschepen aan te vallen. In het go- h-eele afgezochte zeegebied hebben de onzen echter niets yan den vijand ge zien. Hierop hebben onze torpedoboo ten de bevestigde plaats 'Southwold, die door uit de nabijheid afgeschoten licht- kogels goed verlicht was; onder geschut vuur genomen. Er zijn treffers waarge nomen. Onze strijdkrachten die ook op hun terugtocht geen (vijand hebben gezien, zijn behouden teruggekeerd. De Plannen der Centralen. De Berlijnsche correspondent van „De Tijd" schrijft: Vrij gevestigd isi de meening, dat de beslissing in liet Westen zal gezocht wor den door een poging tot verovering van Belfort, 0111 de Bismarckiaansche fout van 1871 goed te maken en de Sundgau in den Elzas buiten de kracht der Fraox sche kanonnen te brengen. Het is wagi-, Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 30 Jan.: Zwakke tot matigen, Noordoostelijke tot Oostelijken wind gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen sneeuw; matige vorst. dat velen van dien kant ook een Fran schen aanval in de eerstkomende weken verwachten, en enkelen meenen, dat Frankrijk het krijgsbedrijf zou staken, zoo dra het liet belangrijkste deel van denf Elzas heeft veroverd. Niet alleen aan de eer zou dan zijn voldaan, maar ook het naaste Fransche oorlogsdoel ware dan bereikt, zoodat het overgaan tot de om den toestand des lands niet langer uit te stellen vredesbesprekingen gemakke lijker zou zijn. Dat Frankrijk echter ook slechte dit gedeeltelijke doel zou bereiken, geloof) hier niemand. Intusschen wordt het uitbarsten van het groote onweer reeds tegen het laat ste der naaste maand of de eerste helft der volgende verwacht. De Plannen der Entente. In de „Vossische Zeiitung" schrijft ka pitein Von Salzmann, de militaire me dewerker van het blad, over de plannen van de Entente-mogendheden. Hij gelooft, dat het in het voorjaar hunnerzijds, wer kelijk tot een geweldigen aanval aan het Westelijke front zal komen. Uit artike len van militaire schrijvers in het vijan delijke kamp maakt hij op, dat de Fran schen het zwaarste werk zullen krijgen; En hij besluit: „Dezen keer, dat weten wij1,, moet ep zal de beslissing vallen. Dezen 'keer zal bet de eindstrijd zijn. Ons vertrouwen is onwrikbaar, en, daarom, omdat het einde van het vreeselijke lijden wenkt, gaan wij, naar oude Duitsche zede, kalm, vast beraden, ernstig en schier blijde de ba- slissing tegen, want aangaande haar af- Ioopi hebben wij ook dezen keer geeii twijfel". Do Plicht der Neutralen. Het slot van een overzicht in het „Journal de Genève" van 20 Jan. luidt als volgt: In aanmerking nemende, dat de oorlogvoerenden thans hun uiterste krachten zullen gaan1 inspannen, valt ge makkelijk het belang te begrijpen, dat ieder van hen heeft, om oen onzijdige#! Staat aan zijn zijde aan den strijd te doen deelnemen. Nu kan .een onzijdige in een oorlog wonden medegesleept, niet alleen door schending van zijn grond gebied, maar ook door allerlei soort val strikken en hinderlagen. In dit zeer ern stige uur kunnen de regeeringen der on zijdige staten niet genoeg flinkheid, be dachtzaamheid en waakzaamheid aan den dag leggen en hun onderdanen niet ge noeg kalmte en koelbloedigheid betoon en, De „Gneisenau". Kort na het uitbreken van den oorlog is de stoomboot „Gneisenau" van de Nord-Deutsehe Lloyd, die in de haven van Antwerpen, lag, miet opzet tot zin ken gebracht. Hierdoor wilde mien jdo haven versperren en bet verkeer voor de Duitsehers op de Schelde onmogelijk maten. De- sterke stroom wierp het schip om, zoodat het doel niet volkomen yard bereikt. Nadat Antwerpen in Duitsch be zit geraakte, bereidde men ü-e lichting van het schip voor. Thans is volgens berichten in de Duitsche pers, da „Gnei senau" weder gelicht en moet hiermede de laatste belemmering voor de scheep vaart uit den weg zijn geruimd. BtmCHIiASU De jaarmarkt te Leipzig. BERLIJN, 24 Januari (W1.B1.) De voor- jaarsmarkt van 1917 te Leipzig, de vóór-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1