'e koop De Groote Oorlog. l\m\ ran. mmm Zaterdag 27 Januari 1917. Dertiende Jaargang 0 No. 12. Co. Co. happij i ferkoudhsid. Co. lelkkoeien, II9SSI Verkoudheid, jg te Co. m BODE. Verkoudheid ite&Co. m l»Mie©9 Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Losse Oorlogsberichten BINNENLAND. Sociale Berichten. KERKNIEUWS. O N D E R W IJ S. UIT ZEELAND. |5 cent. Ilelburg. 60 cent. 170 cent. 75 cent. Iddelburg. f.:-- ns 12 cent. JT fiddelburg. uur te Krabben- tabaan, voor den wegens afschaf- sbedrijf |p e n [)0 K G. Weihooi, t.G. los Weihooi, Varkenshok, Kip huis, Tuimel-karn pomtonnen, Boter- (hten, Kruiwagen, Melkgereedschap- 9 kokertje 75 it. flac. 11.30 0 doos 75 cent. Middelburg. 9 eerder een dienstbode B. MUDDE, St. 10w per ons 12 ct. Middelburg- 9 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór fctlf drie en Vrijdag vóór een uur 'e namiddags. Kantoor v. d. AdministratieGangepoortatraat C 209. GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 16 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 26 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de MM MM MM gulden bij verlies van,,beide MM gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jfl 1111 handen, voeten of oogen. J I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 11 I Voorts bij ongeneeselijke H B hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; of oog; 1^#^# duim; ^0 %0 wijsvinger De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Aigemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam, gulden bij A A gulden bij A gulden bij A MM I I verlies van een I 11 I verlies 1 I I verlies van 1 g J B hand, voet 1 I 11 I van een 1% I I een M {^0 oogduimwijsvinger guldengbij verlies van eiken anderen vinger. De strijd op het Westorfront. PARIJS, 25 Jan. (Havas.) Het namid- dagcommuniqué meldt: De Duitschers beproefden zonder succes na een levendig bombardement een „coup de main" tegen de Fransche loopgraven 3 K.M. ten- Z.O. van Berry-au-Bac. De Duitschers lieten dood-en op het terrein 'achter. De nacht was overal elders betrekkelijk kalm. Luitenant Guyraemer velde gisiteren zijn tweede Duitsche vliegtuig neer bij het station C'haulnes, waardoor het aantal toestellen, door dezen vlioge-r vernietigd, op 27 wordt gebracht. Luitenant Heur- teaux schoot denzelfden dag zijn zevende Duitsche vliegtuig neer, dat op don grond te pletter viel bij Parviliers. BERLIJN, 25 Jan. (W.-B.) Het avond- communiqué meldt: Op den Westelijken oever der Maas levendige gevechtsactie bij den Mort Homme. Overigens op het Westfront niets bijzonders. Weggevoerde Belgen teruggekeerd. De berichtgever van de „N. R. Ct." te Havre meldt: Blijkens, een door Re Belgische regeering ontvangen mededee- ling, zijn 400 weggevoerde Belgen njt Duitschiand in Antwerpen teruggekeerd, dank zij de tusschênkomst van .Neder land op grond van de beloften, in 1914 door de Duitschers afgelegd, dat zij geen Belgen, die uit Nederland naar liun land terugkeerden, zouden wegvoeren. Alle teruggekeerden klagen, over het onvoldoende en slechte voedsel in Duitschiand. De Duitschers in België. PARIJS, 23 Jan. (Havas.) De afgevaar digde Fontaine, die sedert 'het begin van den oorlog in Maubeuge verbleef, is on langs naar Frankrijk teruggekeerd. In do „Potit Parisien" verhaalt hij, hoe hij het begin der Duitsche invasie de burgers van Maubeuge voor het gemeente huis wenden verzameld, dertien mannen wille keurig naar voren werden gebracht de jongste was 17 jaar, de oudste 50 en gefusileerd, onder beschuldiging van op de Duitschers te hebben geschoten,. Daarna werden de bewoners, gedwongen hun eigen huizen in brand te steken. Beaufort en Elesnes ondergingen hetzelfde lot. Da nieuwe voorzitter der Tweede Kamer. De Koningin heeft Mr. D. Fock be noemd tot voorzitter der Tweede Kamer. Mr. Fock werd 1858 te Wijk bij Duurstede geboren, was verscheidene jaren als ad vocaat in Oost-Indië werkzaam, vestigde zich daarna te Rotterdam, dat hem in 1901 voor Rotterdam I naar de Kamer afvaardigde. In 1913 werd hij door Haar lem daarheen afgevaardigd. Van 1905 tot 1908 was Ipj minister van koloniën en van 1908 tot 1911 goeverneur van Su riname. De heer Fock, door den heer Schaper geïnstalleerd, beeft Donderdagmiddag zijn ambt aanvaard. De distributieregeling. Na overleg met verschillende vooraan staande personen in de groote steden, des lands, belast met de distributie van verschillende regeeringsartikelen, heeft minister Posthuma toegezegd, dat hij zal overwegen een regeling te treffen waar bij een hoofdelijke rantsoeneering zal plaats hebben van alle regeeringsartike len. Andere maatregelen worden nog over wogen. De datum van ingang zal nader worden bekend gemaakt. Da „Zeta" gezonken. Reuter seinde gisteren uit Londen: Het Nederlandsche stoomschip „Zeta" is gezonken. Het schip was einde December van New-York vertrokken met bestemming voor Amsterdam. De lading bestond uit circa 4000 tons tarwe voor de Neder landsche regeering. De correspondent van de „Tel." in Lon den verneemt, dat de „Salland" en de „Zeta" zonder waarschuwing zijn getorpe deerd. Nader vernemen wij, dat de bemanning van de „Zeta" te Swansea is geland. Or. A Kuyper. Naar het Vad. verneemt, blijft de toe stand van den oud-Minister dr. A. Kuyper dezelfde. De gevaarlijke influenza-aauval is geweken, doch d-e patiënt is nog keer zwak en daarom blijft hem alle arbeid verboden. KOLONIËN. Aardbeving op Bali. 's GRAVENHAGE. Men seinde ons gis teren (Donderdag.) Een officieel regeie- riogsberient van 21 dezer maakt mel ding dat een zware aardbeving Bali heeft geteisterd; vooral het district Zuid-Bali. Er zijn 50 dooden en 200 gewonden. Duizenden huizen, waaronder de wonin gen van de regenten van Gianjoa en Bangli en zeer vele tempels, en Rijst schuren zijn verwoest. Vele gouvernementsgebouwen en brug gen zijn zwaar beschadigd en het verkeer gestoord. Een paniek is niet uitgebroken, stoord. Een paniek is niet uitgebroken. De gouverneur-generaal heeft gelden beschikbaar gesteld aan den resident om don nood te lenigen. Het is onmogelijk reeds thans de to tale schade te schatten. Jaarvergadering „St. Rafaël" (Vlissingen Middelburg Onze Roomsche spoor- en trammannen hielden Donderdagavond hun jaarverga dering in het Vincentiushuis ,te Middel burg. Na de gebruikelijke opening en 'tle zen der notulen zong men het Bonds lied, waarna de secretaris het jaarverslag over 1916 uitbracht; dit zal in druk ver schijnen. De penningmeester, J. 'Kuipers, bracht vervolgens 't financieel vers,ag uit pver 1916, sluitende met een voprdeeiig sa,do van f28.49. Daarna werd de begrooting behandeld, sluitende met een inkomsten en uitgaven van f274.70. De voorzitter zegt onder applaus der vergadering secretaris en penningmeester dank voor hun werkzaamheden. De periodiek aftredende bestuursleden J. Kuipers en .J JBek werden bij accla matie herkozen, terwijl in plaats van voor zitter Jansen, die zich .niet herkiesbaar stelde, werd gekozen dhr. C. Hartmans. Deze het woord nemende beloofde de vpreeniging met al zijn krachten te steu nen en to leiden, maai- rekende op do medewerking van allen. Nadat verslag uitgebracht was /van de te Utrecht gehouden vergadering vanden R. v. A. werden de „verschil.ende voorstel len voor het Tramwegpersoneel ,en voor de Spoormannen behandeld. Nadat de secretaris van den R.-K. Volks bond dank gebracht had ,voor de uit- noodiging ter vergadering en de vereeni- ging een werkzaam jaar had toegewenscht werd de vergadering gesloten met hef zingen van het Zeeuwsche Volkslied. Middelburg. Typografenstaking. Nadat Woensdagavond een vergadering had plaats gehad van den Typografen bond, werd Donderdagmiddag op alle drukkerijen door alle werklieden het werk neergelegd, daar de patroons te Middelburg het collectief arbeidscontract geleidelijk en niet direct wilden invoe ren. De volle inwerkingtreding was dooi' hen op 1 Mei bepaald. Ook door het personeel op de druk kerij waar de „Middelburgsche Courant" wordt gedrukt, werd aan de stak.ng deel genomen, doch Dondeidagnamiddag is ,zij voor wat betreft deze .drukkerij weder opgeheven, nadat do patroon verklaard had aan de voorwaarden van den lande- lijken bond te zullen voldoen. Door de overige patroons is Donder dagavond nog vergaderd en zouden zij vandaag (Vrijdag) een samenkomst heb ben met het bestuur van den Typografen bond, waarin over het al of niet voort duren van de staking zal worden be slist. Kalender der Week. Van 28 Jan, tot 4 Febr. 1917. Zondag 28 Jan. Vierde Zondag na Driekoningen V (bi. 200), D (bi. 398); gedachtenis v. d. H. Agnes V (bl. 1507), D (bl. 1101); 3de gebed v. d. H. Maagd V .(bl. 188), D (bl. 103). De gebeden na de stille H. Mis op bl'. 120. Vóór de Hoogmis zqgening met -wijwater V (bl. 10), D (bl. 69); na de Hoogmis gebed voor de Koningin V (bl. 53), D (bl. 122). Vespers op bl. 399. Maandag 29 Jan. H. Franciscusi van Sales V (bl. 1509 en 1080), D (bl. 1102 en 222). Dinsdag 30 Jan. H. Martina V (bl. 1510 en 1106), D (bl. 1103 en 240); 2de ge bed v. d. H. Maagd V (bl. 188), D (bl. 103); 3de gebed voor Kerk of Paus V (bl. 188), D (bl. 101 of 102). Woensdag 31 Jan. H. Petrus Nolascus V (bl. 1510 en 1091), D (bl. 1104 en 230). Donderdag 1 Febr. H. Ignatius V (bi. 1512), D (bl. 1105). Vrijdag 2 Febr. Feest van O. L. Vrouw Lichtmis. Kaarswijding en Processies V (bi. 1515), D (bl. 1106). H. Mis V fbk 1523), D (bl. 1112). Zaterdag 3 Febr. H. Blasius V (bl 1528 en 1007), D (bl. 116 en 175); 2de gebed voor de Overledenen V (bl. 1323), D (bl. 1490); 3de gebed „A cunctis" V (bl. 215), D (bl. 103). Do gewone orde der H. Mis, die lederen dag terugkeert, begint op biz. V 11, D 71. De bladzijden met V geteekend verwij zen naar bet „Volksmisboek" en de blad zijden met D geteekend naar het „Mis- en Vesperbock" van Desclée. Zendag 28 Jan. Vierde Zondag na Drie koningen, Epistel: Rom. XIII 8—10, Evangelie: Matth. VIII 23—27. Kerklijst van 's Heerenhoek. Zondag 28 Januari. Zondag. De H. Missen zijn te 7, 81/2 en 10 uur. 's Middags te I1/2 uur cate chismus, te 21/2 uur Vespers met rozen hoedje voor den vrede. Deze week de jgewone catechismus lessen. Eiken dag der week wordt 's morgens te 51/2 uur de H. Communie uitgereikt. Vrijdag, Maria-Lichtmis, of feestdag van Maria's Zuivering. Tevens le Vrij dag der maand Februari. De JL Missen als op Zondag, te 7, 8V2 en 10 uur. Vóór de Hoogmis de wijding der kaar sen, waarna de kaarsen-processie, waar aan allen 'kunnen deelnemen, 's Avonds te 6 uur lof met preek. Zaterdag, feestdag van den H. Bla sius, patroon tegen keelziekten. De H. Missen zijn te 7 en te 8 uur; na elke II. Mis wordt de zegen van den H. Bla sius gegeven, en ook nog te 10 uur. 's Middags van 3—6 uur gelegenheid om te biechten, 's Avonds te 6 uur lof ter eere der H. Maagd met rozenhoedjie en het gebed voor den vrede. Zondag, den len der maand Februari worden alle retraitanten verzocht ter Communie te gaan. Samenspraak uit de Vroegmis. Jaap. Goed weer nog al hé Bier? Pier. Ja 'tis te hopen, dat we 'tzoo maar wat houden, dan vriest 't onge dierte op 'tland goed dood. Jaap. Dat zeg ik mie-t jou, maar hoe vondt jij nou wel de preek? Pier. 't Eerste vond ik heel aardig, dat de geeuwen goeie Roomsche men- schen zijn, die zich niet alleen tevre den stellen met de H. Mis, maar pok 's middags het Lof bezoeken. Maar met die klompen Hoor eens Jaap, ik hou m'n Pompen aan. Wat is dat nou voor nieuwigheid. Ons vaders enmoeders hielden ze toch O' o k aan, als ze te communie gingen. Jaap. Her, mag ik je nou eens wat zeggeu. Ik 'zeg met den, Pastoor mee, dat 'terg vreemd is, als wij met klom pen aan te Communie gaan. Pier. En waarom? Jaap. Jij moet van je vrouw Jtoch zeker je klompen uitdoen, alst je in huis wilt komen en bij je buren toch1 ook en bij mijn Neel lioef je hei ook niet te probeeren met klossen binnen te gaan. Pier. Nou ja, wat zou dat? Jaap. Wel dat is duidelijk. Jij denkt toch zeker niet dat jij of je gebuur of ik -een grootere meneer is als 0. L. Heer, Wiens huis toch eigenlijk de kerk is? Pier. Waarachtig niet. Jaap. En dan zou jij met j© blokken niet alleen het huis van God lyillen be treden, maar zelfs tot Hem willen nade ren met klompen aan II Je valt me tegen Pier. Pier. Ja, maar 'tis koud zoo zonder klompen en dan als ze op je kousen trappen Jaap. Je bedoelt op je teenen. Pier. Nou ja, natuurlijk I Jaap.l O, is' 'tem datl! Hé, wat kin derachtig!! Hoor eens Pier, denk eens na, over wat van de preekstoel toch zeker tot ons bestwil wordt gezegd, en 'k weot vast, ja ben er van overtuigd, dat je voortaan je klompen uiilaat. Zeg nu zelf eens rechtuit. Vin 'je hef niet oneerbiedig den Koning der 'ko ningen met je klompen a»n de gaan ontvangen? Pier. 'Eigenlijk wel ©en beetje, maar ik hen bij mijn huis. Saluut hoor! Jaap. Dag Pier. Pier. (binnensmonds.) Jaap heeft eigen lijk wel gelijk. 'kZal eens zien, wat ik doe. X. Zier.kzee. Alle leden der plaatselijke commissie van toezicht op het lager on derwijs aldus de „M. Ct." nemen ontslag als zoodanig. Daartoe werd in do Vergadering van Dinsdagavond beslo ten, zulks tengevolge van de handelwijze van den gemeenteraad inzake het niet herbenoemen van het afgetreden lid der commissie den heer mr. S. R. Bakker, die tot tweemaal toe aan den raad mede voorgedragen tot herbenoeming, niet door dien raad werd benoemd. De eerste maal werd door den raad benoemd de heer H. E. Beelaerts van Emmichoven, de tweede maal de heer J. A. do Bruijne, die beiden daarvoor bedankten. Goes. Centrale R. K. Kiesver- e e n i g i n g. Wij haasten ons een abuis te herstellen, in ons vorig verslag der buitengewone aigemeene vergadering van Dinsdag j.l. ingeslopen. Wij schreven daar van de benoeming tot Plaatsvervanger-afgevaardigde naar den Bond van den heer Simons van Krui- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 27 Jan.: Zwakke tot matige noordoostelijke tot oostelijken wind; gedeeltelijk bewolkt,wei nig ot geen sneeuwlichte tot matige vorst. ningen. Dit is een abuis. Benoemd werd de heer A. S1MONSE. Bz. van H e i. n- kenszand, secretaris der R. K. Kies- vereeniging aldaar. Usvermaak. In de drukbe zochte spoedvergadering, Donderdag door de vereeniging „Ijsvermaak' 'gehouden, werd besloten tot het geven van een ijsfeest Zaterdagmiddag op de banen van de Westvest, gelegen tusschen de Rijks gebouwen en den Struikelblok. Het feast neemt te halflwe© een aanvang en wordt opgeluisterd door de Harmonie „Eupho nia." De volgende wedstrijden worden ge houden 1. Hardrijderij voor leden en niet-leden van „Ijsvermaak." Prijzen f 30, f 20, en, f 10 Inleg f 1. 2. „Hardrijden voor leden, van „Ijsver maak." Uitgeloofd 3 medailles. De Je is de medaille door II- M. da Koningin aangeboden. 3. Schoom-ijden voor dames alleen. Uitgeloofd 2 medailles, waarvan de eerste door H. M. de Koningin aange boden. 4. Schoonrijden voor hoeren alleen. Uitgeloofd 2 medailles. 5. Schoonrijden voor paren. Uitgeloofd 3 medailles. 6. Hardrijden voor jongens van 14— 18 jaar, woonachtig te Goes. Prijzen: zilveren horloge, vulpen, paar de Ruiter schaatsen. Inleg f0.25. 7. Ringrijden voor jongens en meisjes van 1014 jaar, kinderen van Jeden, om prijzen en troostprijzen. De nummers 3 en 4 vervallen als kich daarvoor minder dan 5 aanmelden. De Koninginnemedaille wordt dan lo prijs bij den wedstrijd van paren. De "jury voor hardrijden bestaat uit de hoeren Ruben, Van Poelgeest, Von Schmidt auf Altenstadt, H. Bliek en Bruigom. De jury voor het schoonrijden bestaat uit de dames Van der Harst en Haje- nius en de heeren Laban, dr. Mol ien dr. de Ruyter de Wildt. De jury voor het ringrijden bestaat uit de hoeren A. Wi. A. Ross, H. Vissers en M. Knippen. De ringrijderij heeft plaats van 34 uur. De aanmelding tot deelneming is open gesteld tot Zaterdagmiddag 12 uur bjj den beer A. W. A. Ross, Turfkade 23. De uitreiking der prijzen zal plaats hebben Zaterdagavond 8 uur op het Slot Oste nde. Strenge vorst. In den afgeloo- pen nacht heeft het 16 graden gevroren. Donderdagavond is een ledenverga dering ge-houden van de Vier. „Eigen Hulp". Het jaarverslag werd uitgebracht, waaraan we het volgende ontleenen: Er werd in het afgeloopen jaar ontvangen; f 2333,49 en uitgegeven f 2574,48, alzoo een kwaad slot van f 240,99, .vaardoor het totaal der kas van f 6240,06Vg op f5999,07V2 werd teruggebracht. Voor het reservefonds werd ontvangen 1383,89 en uitgegeven f 100,39, alzoo een goed slot van f 283,50. Aan ziekengeld werd in het afgeloopen jaar uitgekeerd f2142,25, ter wijl 952 liters melk werden verstrekt. Verder werden in diezie vergadering de aftredende commissieleden bij acclamatie herbenoemd en in d© vacature van 2eo penningmeester gekoz-en H. Visser. Middelburg. Op Donderdag 25 Jan. ver gaderde de H. K. Kiesvereèn. iu 't Vincen tiushuis. Na het jaarverslag van den voor zitter, bracht ook de penningmeester ver slag uit over den stand der geldmiddelen,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1