De Groote Oorlog. Dinsdag 23 Januari 1917. Dertiende Jaargang Verschijnt eiken MAAHDAO-, WOENSDAG- en VfiIJDAOAVQND. ferij. ren. n, en?. |e Stand. No. 10. Losse Oorlogsberichten BINNENLAND." I fen tal&StfïW- waarden van aanvaarden, jivalspogingen Van de Oitoz Ten zuiden pitschers door dié bij Pra- en veal ge- kking 17 Jan. 6711 1061 1064 4035 4050 5625 5634 14275 14300 14745 16513 hiking 18 Jan. I. 11359 13224 17 16281 16658 3 18222. 2 14263 14269 6 3 4207 4910 1 14268 14233 f Januari 1917. isn was c'e aan- ei den aan vorige I" 38.50; per mud, 1.kroonerwten ng van den ter. roor particulieren ulieren f 10.40 per marktzetter ver. voor particulieren ulieren f 10.40 per 18 Jan. 1917 Haver f If—.— a f— JChevalier loo K.G.Rogge Be Boonen f24. 1 f a f J.Kroonerwten Irs f 24.a f 26. If 0.per H.L l.juin f 5 50 a f 8 25 Ta f— fringsprijzen. 18 Jan. 1917. rekenprijs f 0.975 50 a f 0.kleine ren f 0.a f 0. i. Aanvoer Eieren I it maakt Macht", ke, 17 Jan. 1917. 1.20, idem 15.70 73 per 1000 K.G. ^ag gehouden aan- erschap> Schouwen- machinebehoeft en- in aan diverse dis- pgund. Gebroeders De.Vos Timmerman Cz. f 1729.50; J. Kor te Zierikzee. (M. Ct.) 19 Jan. Je: 18, Willem Henri en Elisabeth Koo- :r Adrianus Willem n Dingena Cornelia cobus Abraham, de i Goes, onlangs te Schrijver, 28 j. jd. prnella, d. v. Adriaan I Ventevogel. Briaan Ruijsaard, 38 I Versprille; Geer- fcd. van Petrus Fran» lidertr.H. J. Lacor, lluijmers .19 j. jd.; J. IC. D. W. M. Horvers Bosdijk geb. de Smit llleboordse z.; C. Gut- z, |Messer 78 j. wedn. v. J. Bondewel 32 j. M. J. Corné 85 j. (ersJ. Wt. Janssen 87 tjper. 'allen: L. Hillebrand, J. Stoutjesdijk, geb. van der Welle, geb. l. Verton, 2 j., d.; R- ived. van D. Jansen; pan van M. Cashoek; Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gansepoortstraat C 2o9, SOES, Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de B gjBM gulden bij verlies van beide g jg® AHfc gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de Jj 1 handen, voeten of oogen. jfi I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, B Voorts bij ongeneeselijke 9 S g hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: g «Jg verstandsverbijstering; li of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van een duim; gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling kun nen nog betaald worden tot en met 23 Januari a.8. f4.10. Na dien tijd wordt het abonnementsgeld berekend a f4.40. De Administratie. Politiek doorzicht. Er beginnen thans meerdere R.-K. Kies- vereenigingen in onze provincie zich te interesseeren voor de nieuwe vraagstuk ken van algemeen kiesrecht stemplicht, evenredige vertegenwoordiging, die, als de Grondwetsherziening wordt aangenomen wat vrij zeker is de practische politiek zullen gaan beheerschen. „Als liet, getij verloopt, moet men de bakens verzetten". Gelukkig de politieke partij, die dit thans, begrijpt en hare voor bereidingen treft om, wanneer straks een geheel nieuwe orde van zaken op electo raal gebied intreedt, gereed te zijn pn in stede van door de nieuwe stroomin gen te worden verrast, die stroomingen weet te leiden in do voor- haar geschikte bedding. Het getuigt daarom ,van goed politiek inzicht van een kiesvereeniging als zij deze nieuwe vraagstukken voor hare leden en niet-leden laat toelichten Wie die toe lichting geeft mits bet goed geschiede is van minder belang, maar dlit het gebeurt ziedaar wat toejuiching ver dient. Laat nu de politieke slapers en suffers onder cle onzen eens wakker worden. Als straks de nieuwe toestand intreedt en de stemplicht ook de meest onverschil ligen dwingt aan de stembus te verschij nen, kan men zich niet meer met een: „wat kan 't mij schelen" van zijn staats burgerlijke verplichtingen afmaken. Dan zal 'men kleur moeten bekennen of mea wil of niet. En zou het dan niet aller- beschamondst zijn als men daar voor de stembus kwam, geheel onvoorbereid en onkundig van de hooge belangen, die bij verkiezingen op het spel staan? Vooral wij, Katholieken, wien geleerd is, dat het Roomsch jzijn zich niet moet be palen bij kerk en bidvertrek, zijn gehou den het voorbeeld to geven onzer belang stelling in de nieuwe politieke vraagstuk ken, die zich voor de hand doen. Zeker, het was in deze ernstige tijden, nu het oorlogsspook ons allenvege tegengrijnst, beter geweest indien de regeering de staat kundige binnenlandsche strijdvragen had laten rusten tot na den oorlog de Ka tholieken hebben dat in ons Parlement meermalen met klem betoogd maar nu dat niet is geschied, nu de liberale re geering een Grondwetsherziening heeft aanhangig gemaakt, mggen wij ons niet onttrekken aan de verplichting, dio her ziening eventueel zoo goed mógelijk te hel pen uitvoeren en met zoo voórdeelig mo gelijke gevolgen voor onze partij. Deden wij dat niet, wij zouden met recht ervan verdacht kunnen worden politieke sabo tage te plegen. De ontploffing in een munitiefabriek. LONDEN, 20 Januari. (Officieel). Gister avond om 7 uur brak brand uit in een fabriek in East End (Londen) welke als munitie-fabriek gebruikt werd. Twee mi nuten verliepen, voordat de ontploffing (plaats greep en vele werklieden hadden de gelegenheid te ontkomen uit de fabriek, welke totaal werd vernield. Het vuur sloeg over naar de naburige pakhuizen en fabrieken. De ontploffing word op groolen afstand gevoeld. Drie rijen kleine buizen in de onmiddel lijke nabijheid werden feitelijk vernield en groote schade is aan andere eigen dommen veroorzaakt Een brandspuit was ter plaatse, toon do ontploffing gebeurde; twee brandweerlie den werden gedood en de brandspuit ver nield. Het aantal slachtoffers is nog niet vast gesteld, maar het is niet zoo groot als eerst gevreesd werd. Onder de dooden is ook de chef-chmist. LONDEN, 20 Januari (Officieel). In de ruïnes van de munitie-fabriek, waar gister een ontploffing heeft plaats gehad, zijn tot nu toe 30 a 40 lijken gevonden. Een honderdtal personen is zwaar gewond. De fabriek is totaal vernield. De toestand in Griekenland. ATHENE, 19 Jan. (Reuter). De toestand verbetert. Gisteren zijn de onderhandelin gen tusschen de regeering en de Entente Over do eischen, vervat in bet ultimatum, begonnen. De Venizelisten hebben van den politie chef de verzekering ontvangen, dat zij niet gemolesteerd zullen worden, zooals enkele bladen dreigden. De veiligheid der Venize listen zou door een gemengde commissie ziin gewaarborgd. Officieren van de gemengde militaire controle kwamen te Athene aan. De op roerige elementen leggen zich bij den toe stand neer en wachten de beslissing van den koning af. Da onzijdigheid van Zwitserland. GENÈVE, 19 Jan. De Zwitsersche ge zant te Rome beeft een langdurig onder houd gehad met den Minister van buitenl. zaken Sonnino. De gezant verklaarde, dat Zwitserland ten oorlog- zal gaan, zoo'dra een der oorlogvoerenden met geweld het Zwitsersch gebied binnendringt. De Rcgecring koestert echter niet de geringste vrees na de verklaringen, door de oorlogvoerenden afgelegd. Zwitsersoha maatregelen. WASHINGTON, 20 Januari. (R.O.) De consuls van Zwitserland hebben opdracht gekregen, dat zij den dienstplichtigen van de 2de divisie van het Zwitsersche leger en van do gedeelten, van ds 4de en ödo divisie moeten mededeelen, dat dezen zich onmiddellijk bij hun corpsen moeten ver- vvoegen. Deze Zwitsers hebben vérlof gekregen Zwitserland te verlaten op voorwaarde, dat zij onmiddellijk zouden terugkeeren, als zij opgeroepen werden. De „broodpolonaise" te Berlijn. Sedert het begin van deze maand laat de broodvoorziening te Berlijn, volgens de Duitsche bladen, zeer veel te wenschen over. De vrouwen moeten weder evenals vroeger van de eene bakkerij naar de andore loop en en op bare beurt wachten. „Brotpolonaise" maken, zooals het in den volksmond heet. De oorzaak voor deze moeilijkheden kon nog niet nauwkeurig worden vastgesteld. De bakkers werpen de schuld op den magistraat en deze weer op het publiek. Een der voornaamste oorzaken schijnt echter de transportmoeilijkheid te zijn. De bladen dringen ernstig op voorzie ning in den nood aan en eischen, dat den bakkers kleine voorraden aan meel en kolen verschaft worden, zoodat zij niet als er moeilijkheden voorkomen, on middellijk het. publiek moeten teleurstel len. Vernietigde schepen. De „Frankfurter Ztg." heeft onlangs oen berekening gegeven van de waaide der tijdens den oorlog vernietigde oorlogssche pen der Entente en die becijferd op rond 13/4 Mark. Het blad ontvangt thans van een vakman, een berekening der waarde van de door den oorlog verloren ^gegane handelsschepen der Entente. Volgens de officieele medcdeelingen van den Diiit- schen admiralen staf zijn thans 3.338,500 ton vijandelijke schepen vernietigd, in hoofdzaak Engelsche schepen, n. 1. 2.794.800 ton. Under deze schepen zijn allo soorten vertegenwoordigd, van de duursten tot ,dc kleinsten. In den grond geboord. Een Duitsche duikboot heeft, naar offi cieel door Wolff gemeld wordt, den 9en Januari 60 zeemijlen ten Z. O. van Malta het door lichte strijdkrachten beschermde linieschip Cornwallis (14.200 ton) door een torpedoschot in den grond geboord. Een aanval op Engeland Naar een deserteur van de Duitsche marine aan de „N. Arnh. Ct." meedeelt, is het in Duitsche marine-kringen beknd, dat alles in gereedheid wordt gebracht, om eerstdaags een aanval op de Engelsche kust te doen. Negenhonderd duikbootcn zouden voor dit doel zijn aangewezen en gereed liggen. Ds strijd aan het Westerfront. PARIJS, 21 Januari (R.O.) Het avond- communiqué meldt: Onze artillerie ver strooide vijandelijke troepen op marsch 'in de streek van Mont St. Quentin. Groote wederzijdsche artillerie-actie op den rechteroever van de Maas, in de sectors van Vaclierauville, Chambrettes en het Carrièreswoud. Wij, ondernamen met succes een over rompeling der Duitsche linies ten Noor den van Ban de Sapt. LONDEN, 21 Januari (R.O.) Het En gelsche communiqué meldt: Wij onder namen hedenmorgen met succes een „raid" op de vijandelijke loopgraven ten Zuid-Oosten van Loos. Schuilplaatsen vol Duitschers werden vernield on den vijand vele verliezen toegebracht, terwijl de onze licht waren. Wij maakten ook gevangenen. Wij drongen in den afgeloopen nacht in de vijandelijke linies ten Noorden van 'Neuve Chapelle. De vijandelijke artillerie was gedurende den dag actief in de nabijheid van Ran- coui't, Beaucourt en Serre, alsmede in den sector van Yperen. Wij bombardeei'den met succes de vij andelijke stellingen in het St. Pierre Vaast- bosch en in de nabijheid van Gommecourt, Atrecht en Armentières. Keizer Karei aan het Zuidelijk front. WEENEN, 21 Januari. (W.B.) De kei zer en de keizerin keerden terug van een bezoek aan de troepen op' het Ita- liaansche front, dat tot een triomftocht door Tirol werd. Die reis ging over Triës't, het plateau van Vielgereuth door het Luganadal en het Fleinsdal naar Inusbriick. Overal' be groette de bevolking den monarch met stormachtige geesdrift. WEENEN. 21 Januari (C.B.) Staats secretaris Zimmerman verscheen gister morgen opi het ministerie van buiten landsche zaken, waar hij met den mi nister van huitenlandsche zaken, graaf Czernin, een gesprek voerde. Om drie uur werd de staatssecreta- ris met den minister van buitenlandsche zaken door den keizer in audiëntie ont vangen. De keizer verleende aan Zim- mermann het grootkruis van .de Leopold- orde. Op het ministerie van buitenlandsche zaken zetten de beide staatslieden hun ne besprekingen voort. Dies avonds om half negen gaven de minister van buitenlandsche zaken en zijne gemalin een diner ter eere van den Duitschen gast, waaraan verschei dene autoriteiten deelnamen. De strijd in Rumenië. BERLIJN, 21 Jan. (W. B.) Door verbit terde» tegenaanvallen trachten Russen en Roemenen het voortdringen van het leger van aartshertog Joseph naar do Sereth- vlaktc tegen te houden oml het gevaar eener flankbedreiging hunner stellingen aan de Sereth en de Putna at te wenden. Vooral tegen de stellingen op de hel lingen der Karpathea jen Noorden van het Su.tita-dal ondernamen zij in do laatste dagen een reeks hevige aanvallen, die hun geen succes, doch wel zware verlie zen aan dooden en gevangenen brachten. De hoop der Russisch- Roemieenscho legeraanvoering, omi in het bergachtig ter rein tot het offensief over te gaan, werd niet vervuld. Daarentegen behaalden de centralen twee successen van groote beteekanis. Aa.11 het Karpathenfrant in hot gebied van Ojloz brachten zij hunne stellingen zoover vooruit, dat zij het dal van Ocna onder vuur konden nemen. Alle hardnekkige pogingen dei' Rassen en Roemenen pm ten -Zuiden van de Sereth hunne smalle basis te vergroofen, bleven min of .meer zonder succes. Duit sche troepen namen daarentegen met de verovering van het dorp Nanesti een steunpunt der Russische verdediging. Na- Nanesti wordt strategisch het middel punt van het bruggenhoofd van Fun- deni. Het d-ekl de groote ijzeren brug over d© Sereth. Het geheel© als een vekl- vesting verschanste bruggenhoofd Na- nesti-Fundeni wijst op zijne waarde als midden-steunpunt der Sereth-linie. Sneeuwstormen en hevel beiemmerden de gevechtsactie in de overige Serath- sectors. BERLIJN, 20 Jan. Wolft meldt: Op 12 Januari vermaande een Duitsche duik boot in ©en Kanaal een stoomboot te stoppen. Op het schip werden duidelijk de Deensclie neutralileitsleekens aange bracht. Op het schip zag men duidelijk ge schilderd Kai, Denemarken. Do comman dant meende met een Deensch schip te doen te hebben. Op ©enige honderden mieters afstand werd esn kanoin waarge nomen en rieten ook schoten uit verbor gen kanonnen. Een Engelsch schip heeft dus neutraliteitsvlag en kleuren misbruikt. De „Temps" ontvangt uit Odessa een speciaal bericht, waarmede de toe stand van uit Braila en andere Roemeen- sche plaatsen naar Odessa gevluchte fa milies, als haast onhoudbaar wordt be schreven. Tengevolge van de duurte, die nog nooit zoo heerschte als nu, en nog niet eens gesproken over de vrees van politieken en militairen aard, bevindt zich de geheele bevolking van Odessa in een zeer gedrukte stemming. (Z.) Voor het op 31 October 1916 af geloopen oorlogsjaar bedroegen de oor logskosten van Italië 9 milliard Lire, het geen in (joorsnede voor een maand is 750 millioen Lire. Mr. dr. H. Goeman Borgesius Met Goeman Borgesius schrijft „Do Tijd" is een man heengegaan van groote bekwaamheid. Als Kamerlid .gedu rende bijna veertig jaren, waarvan vier jaren als Minister van Binnenlandsche Zaken in het Ministerie-Pierson, heeft hij zich gekenmerkt door een buitengewonen arbeid in het belang der liberale partij, welke hij allengs zich splitsen zag door de afscheiding van conservatieven en radi calen, doch welke liij weer bijeen wist te brengen tot een Concentratie, toen de groote slag moest geslagen worden tegen de Rechterzijde. Tacticus was Goeman Borgesius in hooge mate en als zoodanig wij be hoeven dit ook thans niet te verzwijgen versmaadde hij de kleine middelen niet, doch vielen dan ook op hem de felste slagen, die de Rechterzijde haar politieken tegenstander, die zonder ophouden het werk der christelijke ministeries bestreed, wist toe te brengen. Staande aan zijn graf, willen wij liever gedenken de goede hoedanigheden en hij had er vele die hem sierden. Dwingt zijn ongemeene werkkracht, eerst als journalist, later als Kamerlid, minis ter, partijleider en Kamervoorzitter, reeds bewondering af, bet vele, dat Hij op staat kundig en maatschappelijk gebied heeft tot stand gebracht, geeft hem recht op een eereplaats in onze geschiedenis. Toen hij. in 1912 zijn jubileum vierde wegens het 35-iarig Kamerlidmaatschap werd bij in Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 23 Jan.: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtingennevelig tot lichtbswolkt in het noorden, in het zuiden gedeeltelijk bew olkt droog weerlichte tot matige vorst. mei-voorzitter jhr. mr. Van Nispen tot Sevenaer, en door Minister Talma. En wanneer hij bad mogen beleven zijn veer tig-jarig jubileum, dat den 17den October van dit jaar gevierd zou worden, dan zou ongetwijfeld ook de Rechterzijde hem haar hulde niet hebben onthouden. Want Goeman Borgesius was een be langrijk© figuur. Ons land verliest in hem een politicus van groote beteekenis en de Kamer een lid, dat tal van vrienden telde onder alle partijen om zijn aangename om gangsvormen en zijn onmiskenbare ta lenten. Het Kamervoorzitterschap. In parlementaire kringen wordt ver wacht, dat in den loop dezer week ver moedelijk reeds Woensdag de nomina tie yoor het Voorzitterschap der Tweede Kamer ,za.l aan de orde komen. Als candi- daten, die in aanmerking zouden komen als opvolger van mr. Goeman Borgesius, worden genoemd de namen van mrs. Fock en Rink, en op de eerste plaats van den beer De Meester, voorzitter der Unie- Liberale fractie. Or Kuyper. Wij vernemen, dat de aanval van in fluenza, waaraan dr. Kuyper lijdt, het gevaarlijk tijdperk te boven is. De genees heer .beeft zijn patiënt echter wegens diens zwakte voortoopig het verrichten van allen arbeid .verboden. De „Ursula Fischer." Het stoomschip, dat onder den naam „Ursula Fischer" de Schelde zou opvaren, beeft nog een tijd op de reede van Vlis- singen gelegen onder marineloezicbt. Naar pan de „Ttelegr." wordt gemeld, is ,het schip de „Lesti'is", die door de Duitschers op de Engelschen is veroverd. Romp en pijp waren nieuw geschilderd, maar de loodsen te Missingen zagen toch dadelijk, dat het- een Liverpoolboot was. Distributie van meel en bloem. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft vastgesteld de volgende Distributie-regeling van meel cn bloem: lo. verkoop zoowel als aflevering van, meel en bloem is vanaf heden verboden; 2o. van het verbod, gesteld in, art. 1, is uitgezonderd de verkoop en. ,de af levering van meel ©n bloem aan hen, die meel en bloem voor de uitoefening van 'hun bedrijf behoeven; 3o. deze regeling houdt op van kracht te zijn bij de inwerking trading van de distributieregeling van brood, bloem; meel en rogge d.d. 27 December 1917. no. 109441, afd. Handel. Medcdeelingen, welke d© minister uit verschillende doelen van hot land ont ving, 'schijnen ter op te wijzen, dat ge durende de laatste dagen in vrij belangrijke male meel en vooral ook blceini .door par ticulieren werd gekocht. Het doel van die aankoopen schijnt in heefdznak van twee ërlei aard te zijn Sommigen mieenen, dat met invoering der brooddistributieregeling de tijd ge komen is een voorraad grondstoffen to maken voor het geval 1.1 ©eniger tijd bet broodrantsoen naar hunn© meaning 'te klein voor hunne behoeft© mlocht worden, anderen stellen zich voor gedurende den tijd, dat die regeling van kracht blijft, van dien voorraad brood te bakken of te doen bakken en hot brood, op broodkaart te verkrijgen, ander» ie gebruiken dan voor men-.chelijk voedsel. De ondergeteekende betreurt de aan koopen in lioog© mate, onverschillig het oogmerk, waarmede zij w-rden gedaan en

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1