L PEL: 1917, a 100% 39 No ft TWEEDE BLAD. NIEUWE ZEEUWSÜHE COURANT Zaterdag 20 Januari 191" deugde ,ome". KB ANK Het „Vodje Papier." BUITENLAND. UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben KERKNIEUWS. i rkbanken, enz enz. ng f 0.60. en eersten en ;rden en vier- :nnis te geven hunne plaat- :N en de II H. i) g 25 Januari L.N DE JONGE 5 6 uur. Toegan 7, Tel. 436. stigd: ST. N. GROOT. SING ening-Courant ite. 2°/ '0* op/egging 2 °/o 3 °/o 99"/. ntore der Bank AN DER MINNE. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling kun nen nog betaald worden tot en met 23 Januari a.«. a f4.10. Na dien tijd wordt het abonnementsgeld berekend a f 4.40. De Administratie. Terwijl bij de jongste vredesbeweging de regeeringen der oorlogvoerende landen van de groep der Centralen met die van de Entente redetwistten over het ontstaan van den oorlog, kwam ook weer liet be wuste „vodje papier" ter sprake. Zoo toch zou de Duitsehe kanselier in een oogenblik van opgewondenheid het ver drag hebben genoemd, waarhij. Engeland, Frankrijk en Duitschland indertijd de on afhankelijkheid van België garandeerden. De vraag is: heeft Von Bethmann Holl- weg die uitdrukking werkelijk gebruikt? Tot nu toe is dit door den kanselier niet ontkend en heeft men dus geloot te schenken aan het rapport van den Britschen gezant te Berlijn, dat deze over zijn onderhond met den kanselier in den avond van 4 Augustus 1914 aan zijn regeering te Londen opzond en dat in de Nederlandsche bewerking van het Fran- sche Geelboek als bijlage is afgedrukt. „In den loop van den namiddag aldus rapporteert de Britsche gezant heb ik Uw nieuw telegram van denzelf den datum ontvangen, en, gehoorzamen de aan de daarin vervatte instructies, ben ik opnieuw naar het Keizerlijke Ministe rie van Buitenlandsche Zaken gegaan, daar ik den Staats-Secretaris heb mede gedeeld, dat, tenzij de keizerlijke Regee ring voor middernacht de verzekering kon geven, dat zij de schending van de Belgi sche grens niet verder zóu doen gaan en haar opmarsch zou staken, ik instruc ties had om mijn paspoorten te vragen en de keizerlijke Regeering mede te dee- len, dat de Regeering van Zijne Majesteit alle haar ten dienste staande maatrege len zou nemen om de neutraliteit van België te handhaven, evenals het in eere houden van een traktaat, waarvan Duitschland even veel deel had als zij zelf. M. von Jagow antwoordde, dat hij, tot zijn groote spijt, geen ander antwoord kon geven, dan wat hij mij reeds vroeger op den dag gegeven had, te weten, dat de veiligheid van het Keizerrijk den door gang der keizerlijke troepen door België absoluut noodzakeljjk maakte. Ik heb aan Zijne Excellentie een geschreven résumé van Uw telegram gegeven en ik heb, op merkende, dat Ciij middernacht aangaaft als het uur, waarop de Regeering van Zijne Majesteit een antwoord verwachtte, hem gevraagd of, gezien de verschrikke lijke gevolgen, die noodzakelijk moesten komen, 'het niet mogelijk zou zijn, zelfs op het laatste oogenblik, dat de keizerlijke Regeering haar antwoord herzag. Hij ant woordde mij, dat, al ware de toegestane tijd vier en twintig uur of langer, zijn antwoord hetzelfde moest blijven. Ik heb gezegd, dat ik in dat geval mijn paspoor ten zou moeten vragen. Ik heb vervolgens gezegd, dat ik or op 'gesteld was den Kanselier een bezoek te brengen, want dat het wellicht de laatste maal zou zijn, dat ik gelegenheid zou hebben, hem te zien. Ilij verzocht mij dit te doen. Ik vond den Kanselier zeer opgewonden. Zijne Excellentie be gon dadelijk een toespraak, die ongeveer twintig minuten duurde. Hij zeide, dat. het besluit, door de Regeering van zijn Brit sche Majesteit genomen, in de hoogste mate verschrikkelijk was; alleen ter wille van een woord „neutraliteit", een woord, .waarmede men in tijd van oor log zoo dikwijls geen rekening gehou den had, alléén voor een vodje papier1) zou Groot-Brittanië oorlog gaan voeren met een aan haar verwante natie, die niets liever verlangde dan haar vriendin te zijn. Al mijn pogingen in die richting zijn, vervolgde hij, nutteloos ge worden door dit laatste en verschrikkelijke besluit; de politiek, waaraan hij zich, izooals ik wist, gewijd had sinds hij aan het gezag gekomen was, was als een kaartenhuis in elkaar gevallen. Hij riep uit, dat wat wij gedaan hebben, onbe grijpelijk is; dat het gelijk stond met iemand in den rug aanvallen, op het oogenblik dat hij zijn leven verdedigt tegen twee aanranders. Ilij stelt Enge land verantwoordelijk voor alle verschrik kelijke gebeurtenissen, die zich kunnen voordoen. Ik heb met kracht tegen deze verklaring geprotesteerd en ik heb gezegd dat, even als hij zelf en M. von Jagow mij wilden doen begrijpen, dat het, om strategische redenen, voor Duitschland een zaak van leven of dood was om door België heen to trekken en de neutraliteit van dat land te schenden, ik evenzeer wensc.hte, dat hij begreep, dat het, zoo te zeggen, een zaak van „leven of dood" was voor de eer van Engeland, om de plechtige ver bintenis te houden, die het had aang- gaan om, bij een aanval, al het mogelijke te doen, om de neutraliteit van België te verdedigen. Het is, heb ik met nadruk gezegd, doodeenvoudig noodzakelijk deze plechtige belofte te houden, want welk vertrouwen zou anders wie ook in de „a scrap of paper". toekomst kunnen hebben in de verbin tenissen, door Engeland aangegaan? Tot zoover het rapport. Een spreekwoord zegt: „één woord van onbedachtzaamheid kan maken dat men jaren schreit". Men zou hier kunnen zeggen: het in een oogenblik van onbedachtzaamheid ge sproken woord van Bethmann Ilollweg over het „vodje papier", gevolgd door den Duitschen inval in België heeft voor Duitschland al heel wat naweeën gehad, in zoover vele sympathieën voor Ger- manje in de onderscheidene landen er aanmerkelijk door zijn bekoeld, wat ook na den oorlog nog lang door Duitschland zal worden gevoeld. VKREEIIGD» STATE*. Overleden is Admiraal Dewey, een van de „grand old men" van de Ver- eenigde Staten. Hij was n 1. de overwinnaar in den zeeslag bij Manila, welke leidde tot de vestiging van het gezag der Unie in de Filippijnen. Hem werd na den oorlog de candi- datuur van het presidentschap der Unie aangeboden, doch hij sloeg dit af. Goes. „Pilatus". Voor hen, dia bet nog niet weten, hebben de groote plak katen voor de ramen van onderscheidene winkels het duidelijk gemaakt, dat aan staanden Maandag liet gezelschap. Vin cent Berghegge hier het treurspel „Pi latus" van prof. Frencken, komt opvoer ren. Wie waarachtig kunstgenot wil smaken, wie zich .een veredelende, hart ver heflfoa- cte ontspanning wil gunnen, ga dat zien. Voor profanatie, voor kleineering van het jheilige behoeft hier geen vreesi te be staan, wij hebben dat vorige week vol doende aangetoond. Een ernstig, weldoordacht christelijk le ven sluit gepaste ontspanning niet uit. In den geheelen miensch, zooals hij door God gemaakt is., ligt ook de zucht naar schoonheid en kunstgenot en Leder stre ven, dat ons helpt de poort te ontsluiten om dat tooverland der echte kunst binnen te gaan, verdient ten volle onze sympa thie. Dan is de gang naar de tooneelzaal zelfs een daad van kloekprotest tegen het voor het voetlicht brengen van ioo menig kunst(? I)stuk dat met Gods gebo den en de zedenwet den spot drijlt. Moge daarom „Pilatus" hier Maandag avond een voile zaal trekken. Bevolking. In de eerste helft van do maand Jan. zijn in deze gemeente i n gekomen: F. II. Cleanent, onderwijzer, jiït Wouw, Ganzepoortstr. C. 195; Joh. M.. de Brui ne, laodgietersknecht, Ouderkerk a. d. IJs- sel, Westsingel E 125; II. Dammann, win kelbediende, "Wormerceer, Kreukelmarkt A 126; W'. Nagelkerke, zonder beroep, Rotterdam, Koningstr. D 8; .1. M. van Bommel van Vloten, tuinbouwkundige, 't Zandt (Gr.), 'sHeer Hendrikskinderen- straat D 87; I. G. Prinsen, landmeter, Zeist Nieuwstr. D'176a; A. Arnoldi, hei- deontginner, Kattendijke, Stationsweg E 21. Vertrokken: A. A. Ossewaarde, chauffeur, naar Kat tendijke; AI. v. Hemert, huisknecht, Mid delburg; II. Hijman, ambt. Waterstaat, Xorneuzen; Joh. Visser, schilder, Schie dam; Aa. Ch. van der Leeuw, winkel- jultr. 's GravenhageJ. A. W. Righart, reiziger, Arnhem; Th. R. Lunenburg, pro curatiehouder, Tholen; T. van der Ven, fruitkoopman, Doorwerth. (M. Ct.) Middelburg. Vergadering der Centr. R. K. Kiesvereeniging op Donderdag 18 Januari in het Vincentius- huij te Middelburg. Voorzitter de WelEd. Gestr. heer Mr. H. C. J. Groot. Na op de gebruikelijke wijz emet den Christelijken groet de vergadering geopend te hebben heette de voorz. de aanwezige afgevaar digden van Viissingen, Souburg en Mid delburg hartelijk welkom. De notulen wor den onveranderd goedgekeurd. Alsnu wer den besproken de Kamerverkiezingen voor 1917. Gehoord het advies van den Alge™. Bond van R. K. Kiesvereenigin- gen in Nederland om dte zittende Kamer leden niet te bestrijden, werd besloten zich aan dit advies te houden en in de vertegenwoordigende plaatselijke kiesver- eenigingen te adviseeren dit ook te doen. Hoewel dit met algemeene stemmen be sloten werd, bleek toch zeer duidelijk dat verschillende afgevaardigden niet on gaarne dezen zomer in het strijdperk zouden zijn getreden, teneinde de fout van 1913 te herstellen. Vervolgens werden behandeld de sta tuten voor den Provincialen Bond van R. K. Centrale Kiesverceaigingen in Zeeland. Na ampele bespreking werden deze met algem. stemmen goedgekeurd, zoodat voor wat de Centrale Middelburg betreft deze zaak definitief is afgedaan. De voorzitter bespreekt nog het groote nut van dozen Bond in verband met de aanstaande evenredige vertegenwoordi gi»g- Besloten werd geen voorstellen voor do vergadering van den Algem. Bond in te dienen. Na de rondvraag sluiting met den Chris telijken groet. Bevolking. In de eerste helft van de maand Jan. zijn in deze ge meente ingekomen: Mej. L. Huiskens, religieuse, Lange Burg B 67, uit Nijmegen; mej. C. J. Jongepier Johners, Jodengang R 235, Ril- land-Bath; G. KoeLmans, boomkweeker, Korte Heerengracht M 286, Boskoop; mej. E. Hattink, onderwijzeres, Lazarij- straat O 84, Ernielo; mej. wed. C. Wi. van Nienwenhuijzen, Noordweg R 19, Ka- pelle (Z.-B.); mej. S. A. Verschoore de la Rous save, Nieuwe Haven I 113, Am sterdam; A. M. J. Daane, gepensionneer- de, St. Janstraat H 190, Nijmegen; Wi. Dirksen, commies post, en tel., Loskade 266, Roosendaal c.a. (N.-B.); A. Ver- straate, kellner, Bagijnhof E 271, Bever wijk; P. P. Bouchier, winkelbediende, Lange Delft B 155, Amsterdam; mej. J. A. Pouwaart, winkeljuffrouw, Lange Delft B 155, Viissingen. Vertrokken J. Franse, van Penninglioeksingel L 72c. naar Biggekerke; A. W. Verschoore de Ja Houssaye, van Gravenstraat I 192, naar 's Hertogenboschmej. wed. J. P. Meijer, Markt C 1, lerseke; N. S. D'huy, Lange Burg B 18, Nijmegen; mevr. wed. A. Jacobsen, Noordweg R 139, Hilver sum; M. G. van der Steen, Hofplein, E '296, Nijmegen; J. Adriaanse, Beesten markt K "498, Assen; Mej. M. A. Botting, Kleine Werfstraat T 13, Hoogeveen; G. Ludikhuize, Klein Vlaanderen M 285, Am sterdam; C. Flipse, Achtersingel Q 281, Arnhem; H. Blazer, Krommeweele L 35, Rotterdam; J. P. Haaijman, Rotterd. Kade O 278279, Breskens; G. L. Arnoldus, Nieuwe Oosterstraat N 100, 's Gravenha ge; W. J. Visser, Bellinkstraat G 194, Amsterdam; mej. J. de Boer, Lange Burg B 2021, Viissingen; mej. J. E. B. A. de Joantho, Dam Z.Z. G 34, Am sterdam. (M. C.) Door den burgemeester alhier zijn benoemd tot agent van politie eerste klasse de hoeren A. van den Ende, J. Cornelissen, J. J. van de Vijver, A. Th. de Looff, J. G. WolLenberg en Iz. Rijerse, thans allen agent tweede klasse. Tot agent tweede klasse weid bevor derd de heer J. van Nieuwenhuijze, thans agent derde klasse. Deze bevorderingen worden geacht te zijn ingegaan op 1 Ja nuari 'j.l. Pensioen verleend aan G. J. Boo- gaart, commies ter secretarie te Middel burg f511. Viissingen Bevolking. In de eerste helft der maand Januari zijn in deze ge meente ingekomen: "VVj .F. LensveldLaurijssen, zonder be roep, van Rotterdam naar Kanaalstr. 132; A. Oele, stoker Prov. Boot, Krui- ningen, Dijkstr. 20; F. G.. Lemmers, on derwijzer, Arnhem, A. Dek.str. 13; mej. C. M. .W„. Nubber, onderwijzeres, Roo sendaal, Gr.wond 9; H. Buning, zonder beroep, Biggekerke, Hobeinstr. 55; H. J. Arenthals, werkman Norg, Molenstr. 42; mej. J. Polak, zonder beroep, Middel- harnis, Noordstr. 10; M. KromiwijkDe Mooy, zonder beroep, Amsterdam, Onder ste. 19; Nod. II.. J. Benckhuij'zen-Klop, zonder beroep, 'Rotterdam1, C. Bnsken- str. 65; A. C.. v. Braami Houckgeest, luit. ter zee le kl„ Indië, Bd. Evertsen 30; Wi .Vos, bakker, Deventer, KI. Kerkstr.. 9; M. v. Zalen Rooff, zonder beroep, Monnickondam, Glaoisstr. 121; O. Kou- nemaker, broodbakker, Amsterdam, Pa- lingstr. 38; A. Schout, onderwijzer, Zalt Bommel, Kasteelstr. 107; A. Boonstra,,fa- briekschef, Bedum, Nieuwendijk 37J. C. J. van Gelderen, Kwartier:».., K. M. Helder, Bankertstr. 52. Vertrokken: J. C. Nicolaas van der Mee, Groenei- woud 70 naar Arnhem; J. J. Israels, V.. Qiuakkelstr. 14, Amsterdam; F. J.. Frenks, Walstr. 106, Arnhem; II. L.. Rhilipsen, Walste. 106, naar Arnhem'; C. A.. Fliers, Emmastraat 24, Dordrecht; "C. F. Eiken dal Jankers, Beurspl. 5, Dordrecht; W. A. Graafmans, Dijkstr. 131, Gouda, H.. Heffener, Glacisstr. 187, Koudekerke; C. J. de Vries, Scheldestr. 5, Amsterdam; J. F. Martin, Dijkstr. 20, Oostkapelle; F. Mijsbergh Kortenbroek, Kanaalstr. 88, Rot terdam; J. Bekhuis, Lampsenstr. 14, Box- tol; 'C. Jonasse, Waaigat 5, Amsterdam; G. F. Bollen, Walstr.. 5, Den. Helder; M. F. Witte, Prinsenstr. 35, Rotterdam; C. Schee, Oranjestr. 17, Meliskerke; B. P.. Naierebout, Scberminkelstr. 30, Rotter dam; C. Versnel Kalfs, Kanaalstr. 130, Rotterdam; J. Visser, Kasteelstr. 37, Eind hoven; mej. H. A. A. Domsdorf, Nieuw- straat 79, Amsterdam; C. de Jong, B. Ewoudstr. 58, Zaamslag, C. Schol, B. Ewoodstr. 56, 's Gravenhage. (M.. Ct.) Naar wij vernemen zal 'het aantal Duitsehe geïnterneerden, dat met iedere mailboot hier wordt aangebracht binnenkort van ongeveer 50 tot onge veer 100 stijgen. (Z.) Kapelle. Op de vergadering der aandeel houders van de Coöperatieve weeg brug werd het navolgende behandeldOpe ning door dhr. P. Mol. Rekening en ver antwoording van de penningmeester; ont vangen bleek aan weegloon f977.53; hier van werd aan de aandeelhouders uitge keerd een dividend van 48 pet. Aan sui kerbieten is gewogen 3920457 K.G., aan aardappelen 2736753 K.G. en verschillen de andere artikelen toonden aan, dat een druk gebruik is gemaakt van deze weeg brug. Ttegenwoordig waren 19 leden, die 33 stemmen uitbrachten. Als bestuurs leden werden herkozen dhrn. A. v. d. Brugge en J. de Jager. De weger zal een verlof van 5 dagen toegestaan wor den. (Z.) Rilland-Bath. In de Woensdagmorgen ge houden Raadsvergadering werd besloten om aan het rijk met het oog op de hooge aannemingssom der nieuw te bou wen hoiofdonderwijzerswoning aan te vra gen de subsidie te willen verhoogen, (Z. Door ambtenaren van Woensdrecht werden gistermorgen in den Anna Marie- polder alhier aangehouden 200 schapen, welke bestemd waren om over de .grens te worden gesmokkeld. (Z.) Hansweerd. Wegens het overlijden van den heer J. B. Koch, voorzitter der R. K. Kiesvereeniging alhier, is de laatste lezing van den politiekon wintercursus van 21 Januari op 28 Januari a.s. verschoven. Dan zal die lezing plaats hebben te 12 uur in de zaal van den heer Mollet. lerseke. Den heer W. Prins, die voor een dag of tien bij den overweg) Wacht post 41, onder Kloetinge, met ^jjn fiets onder een vrachtwagen van J. de Jong uit Kloetinge, geraakte en daarbij zijn linkerhand ernstig blesseerde, is jhans dit lichaamsdeel geamputeerd moeten worden. Ovezand. De R. K. Tooneelvereeniging „Roomsche Vreugde" alhier, gaat de volgende week dan haar groote uitvoe ring geven Gedachtig aan de spreuk „Iedere plek, die niet wordt ingenomen door het goede, is een verovering van het kwaad", en wetend, dat het voor alles veel beter is, in 't geheel geen tooneelvereeniging te hebben, dan eene welke niet door en door Roomsch is, gaat zij ons goede Zeeuwsche volk weer Roomsche Vreugde brengen. De tijd, dat wij ons moesten tevreden stellen met protesten tegen het slechte tooneel is voorbij, alom hooren wij nu spreken van Roomsch Tooneel in'Nederlanden terecht; als Katholieken immers staan wij in beginsel niet tegenover het tooneelin zich is de tooneelkunst, evenals de muziek, een onverschillige zaak, noch goed, noch kwaad. Doch daarom juist moeten wij die kunst stellen in dienst van het goede. Naast de liberale pers hebben de Katho lieken een eigen Roomsche pers gesticht, naast de liberale school een eigen Room sche school; naast de godsdienstlooze vakvereeniging een eigen confessioneele vakvereenigingwelnu, naast het gods dienstlooze tooneel, om niet van erger te spreken, hebben de Katholieken nu ook gesticht hun eigen Roomsche tooneel. En nu gaat „Roomsche Vreugde" te Ovezand toonen dat het in staat is, degelijke stukken te kunnen opvoeren, die een beslist opvoedende kracht hebben voor ons volk; en opvoeding is immers de roeping van het tooneel. En om nu te voorkomen dat men 's avonds in de zaal wel ziet spelen en wel hoort spreken, maar de strekking van het stuk niet juist weet te vatten daarom moge hier een korte uiteenzet ting volgen van het treurspel „Coelius of de Barbaren voor Rome." Hoofddoel van het stuk is: De ver heerlijking van de Kerk de „Moeder der volkeren en de Maakster der beschaving", met andere woorden: „De triomf van het Kruis op de oude heidensche wereld." In het 4e bedrijf doet de Keizer een laatste poging om zijn zoon te overreden. Verus blijft echter onwankelbaar. Daar klinkt het plotselinge nieuws: „de Bar baren voor Rome" Genseric n.l. neemt de stad in en verwoest Rome door het vuur. Hij spaart alleen de basiliek des Pausen, waar hij in het 5e bedrijf binnentreedt, en den H Leo den Grooten ontmoet, die hem begroet als „Wreker Gods." De les die ligt in dit treurspel is klaar en duidelijk Een wereld, die rust op zingenot, moet verdwijnen in een poel van slijk en vuur. De H. Kerk alleen is Moeder en Maak ster der ware beschaving. Heinkenszand. Gemeenteraads verkiezing. Door het overlijden van het verdienstelijk raadslid, den heer Kloos terman, was pen vacature ontstaan in den gemeenteraad. Wat was natuurlijker, dan dat zijn plaats zou worden ingeno men door een anti-rev„ gecandideerd door de- rechtsche partijen? Niemand had dan ook gedacht dat van Linksche zijde een tegencandddaat zou ge steld worden, te meer, daar de Raads leden de laatste jaren hij iedere gemeen teraadsverkiezing bij enkele candidaat- stelling zijn gekozen. Thans is Links den strijd begonnefn tegen de Roomsch Katholieken en anti revolutionairen. Het zij zoo. Wat wijnu als Katholieke kiezers moeten doen? Wie durft dat vragenI Wij moeten doen wat we verleden jaar deden bij de verkiezing voor leden van de Pro vinciale Staten. toir i Verwachting tot den avond van 20 Jan.: Matige tot krachtigen, noordoostelijke tot oostelijken wind; zwaar tot half bewolkt weinig of geen sneeuw, lichte tot matige vorst des nachts, overdag om het vriespunt Als één man zijn we opgegaan ter stem bus en we hebben laten zien wat we vermochten, wij mannon van Heinkens zand, die hebben meegeholpen om de Provinciale Staten van Zeeland rechtsch te maken. En zouden wij dan thans niet "meehelpen omj den candidaat, die onze ïechtsche beginselen hoog houdt, gekozen zien te krijgen? Met algemeene stemmen hebben wij besloten op do laatst gehouden yer- gadering den candidaat der anti-rev. te steunen, mits deze niet de Burgemeester was. Wiij Zeeuwen zijn mannen van o n S w o o r d, en moeten dus ons gegeven woord gestand doen. Zeker, er kunnen overwegingen zijn, waardoor we ons meer tot A dan tot B voelen getrokken, maar die moeten we bij verkiezingen op zij zetten. De man die do Christelijke beginselen wil erkend zien in het politieke leven, God in de Maatschappij', die man a 1- fieien is pnze stem waardig. Katholieke kiezers van Heinkenszand, stenrt daarom W. oensdag 24 Januari den heer G. DE VOS. En als het bestuur- der R. K. Kiesver- eeniging nu een wensch mocht voegen bij- bovenstaande, zou bet deze zijn Kiezers, gaat zoo vroeg mogelijk stem men, als 'tkan nog vroeger dan gebeurd is bij de verkiezing voor leden van de Provinciale Staten. EEN R. K. KIEZER. Bestuurslid der R. K. Kiesvereeniging. Domburg. De raad besloot de talrijke Belgen, die in de gemeente wonen, aan te slaan in den hoofdelijken omslag. Zuiddorpe. Hier zijn 2000 K.G. erwten in beslag genomen, die bestemd waren voor frauduleuzen uitvoer. (M. Ct.) Sluis. Op 34-jarigen leeftijd is Donder dag te Viissingen overleden de heer J. E. Boogaard, sedert 1908 burgemeester van deze gemeente. (M. Ct.) Hontenisse. De landbouwer K. bebouw de bij het begin van den oorlog eene hoeve in Noord-Frankrijk; zij kwam in het Duitsehe front te 'liggen, en voor en na werd alles bij,hem opgeëischt, en v. JK. keerde ten slotte naar huis terug. Een gedeelte yan het gerequireerde was hem) door de Duitschers reeds betaald, en dezer dagen zal hem het restant wor den uitgekeerd. (M. Ct.). De St.crt. no. 14 bevat de statuten der woningbouwvereeniging „Biezelinge en Eversdijk", gevestigd, te Biezelinge. Naar aanleiding van het artikel van den heer Mr. A. J. F. Fokker, voorkomen de in de Zierikzeesche Nieuwsbode van jl. Zaterdag betreffende de wenschelijkheid der tot standkoming van een lokaalspoor op Schouwen en Duiveland circuleert ook te Brouwershaven een lijst om door het plaatsen van handteekeningen daarop te toonen dat men zulks'gaarne zag verwe zenlijkt. Onder het opschrift „Toezicht" meldt „Het Volk" van 17 Jan. als volgt: Op initiatief onzer partij-afdeeling Goee had een vergadering plaats van de bestu ren van een aantal vereenigingen van arbeiders, enz., om te komen tot oprich ting leener hommissie, ten einde toe zicht te houden op de uitvoering der Dis- tributiewet, die ook fe Goes, alles te wenschen overlaat. Door zeven vereeni gingen werd een kommissie opgericht. De heer I. Pollie van Oud-Vossemeer, thans agent van 'politie te Zïerikzee, is benoemd tot gemeenteveldwachter te Ca- pelle a. d. IJsel. (M. Ct.) In de Maandag j.l. gehouden verga dering van de vereeniging van Burge meesters en Secretarissen op Schouwen; en Duiveland is in de plaats van wij len rar. D. van der Vliet tot voorzitter dier vereeniging benoemd de hoer Wj. J. Kapteyn, burgemeester van Brouwers haven. Kalender der Week. Van 21 tot 28 Jan. 1917. Zendag 21 Jan. Derde Zondag na Drie koningen V (bl. 196), Dl (bl. 394); ge dachtenis v. d. II. Agnes V (bl. 1490), Di (bl. 1087). De gebeden na de stille II. Mis op bl. 120. Vóór de Hoogmis ze gening met wijwater V (bl. 10), Di (bl. 69); na de Hoogmis gebed voor de Ko ningin V (bl. 53), D' (bl. 122). Vespers op bl. 397. Maandag 22 Jan. H. H. Vincentius en Anastasius V (bl. 1492 en 1039), Di (bl. 1089 en 188); 2de gebed v. d. H. Maagd V (bl. 188), Di (bl. 103); 3de gebed voor

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 5