Laatste Berichten. 413e Staatsloterij. SPORT EN SPEL Gemengd Nieuws. Landbouw en Veeteelt. VISSC H E R IJ. Financieels M@d@deeiingen- KERKNIEUWS. O N D E R W IJ S. Sociale Berichten. posterijen en "Telegrafie. Wetenschap en Kunsf. Burgerlijke Stand. Goes. Het totaal gasverbruik over het jaar 1916 lneeft bedragen 911261 M3, le gen 883762 M» in 1915. Het verbruik over de maand December 1916 beliep 102525 Af3 tegen 106699 M3 in 1915. Bij normaal verbruik, duzonder bezui niging, zou de gasverkoop over Dec: rn-ber 1916 zijn geweest 115500 M3, zoodat de besparing was ca. 13000 M3. Zierikzee, 16 Jan. Centrale veiling voor Schouwen-Duive- land ion St. Filipsland. Groote uien f5..60 f8.35; kleine dito f6f7. (M. Bt.) Den Haag. De toestand van Mr. Bor- gasius is dezelfde; de afgeloopen nacht was minder rustig. Den Haag. Artikel 10 der Huurcom- missiewet is met 46 tegen 21 stemmen aangenomen. Een amendement om de daarin vervatte huurgrens te verdubbelen werd verworpen met 4126 stemmen. Londen. Uit Ciurca (Rumenië) komt het bericht van een botsing van twee Ireinen, waarvan een 2000 passagiers be vatte, op 7 Januari j.l. De schok was Verschrikkelijk. Lijken van soldaten, vrou wen en kinderen wenden weggeslingerd. Die Fransche attaché behoort tot de ge wonden. Van het Oorlogsveld. 17 Jan. 5 uur 's namiddags Berlijn. (Officieel.) Legergroep van Maek-emsen. In de moerasvlakte tusschen Brailoa en Galatz zijn Turksche posten wegens sterke vijandelijke strijdkrachten, op hun oorspronkelijke linie teruggegaan. Petersburg. (Officieel.) Twee vijande lijke stoomschepen werden door oen on zer' üuikb-ooten in de Zwarte Zee bij den (Bosporus in den grond geboord. Van de Zeeuwsch-Belgische grens. Gisteren werd hier den geheelen dag wederom zeer zwaar kanongebulder ver nomen. Cadzand Heel den nacht klinkt het geschut in felle slagen tot hier door. Het gerommel heeft zonder tusschenpoozeu plaats. Waarschijnlijk hevige actie op het Belgische front. Ameland. Nadat gisterenmorgen Deut sche torpedobooten waren gepasserd, zijn latei' 5 Duitsche kruisers waargenomen, koersende in westelijke richting. Londen. De „Daily Telegraph" ver neemt uit New-York, dat vele kerkge nootschappen van plan. zijn om den ge boortedag van Washington (stichter van de republiek der Vereenigde Staten Red.), op 22 Februari a.s. te maken tot een protestdag tegen de buitensporige liandolingen .van Duitschland in België. In een verzoekschrift aan president Wilson spreken de vereenigde geestelijken ■met minachting over de deportaties in België. 5e klasse, 2de lijst. Trekking 16 Jan. 1000: 3045 5,735 9300 f 100: 19880 f 200: 18043 20819 100: 1928 9367 10151 16611 17710 20908 f 70: 411 1046 4321 1390 5657 11704 16538 18202 18232 '20108 Nieten: 1289 1906 6764 6787 14287 16543 18207 5o kt., 3e lijst. Trekking 17 Jan. f 1000: 667 3811 18875 100: 1837 7522 10262 200: 2075 7966 15481 f 100: 3084 4818 5317 8125 10210 12896 15117 Prijzen van £70 en nieten in volgend nummer. Damkampioenschap van Zeeland en W N. Brabant. Uitslag der 6e ronde was: F. Goedbloed wint van G. Boogaard; W. F. Strijbos van J. Goedbloed; F. Geu ren van J. A. de Hondt. De einduitslag is als volgt: W. F. Strij bos 13 punten, F. Goedbloed 9, L. Proost 8, F. Gorren 8, G. Boogaard 7, J. Goed bloed 6, C. Rab 5. J. A. de llondt 0. zoodat W. F. Strijbos den kampioens titel heeft behouden. (M. Ct.) Te 'Vli-singen is een veteraneji-voet- balviereeniging opgericht. (M. Ct.) Hetdramate Amby bij Maastricht, waar de eene mijnwerker den anderen met messteken als doorkerfde, is te wij ten aan den sterken drank. Beiden waren dronken. Het slachtof fer is gehuwd en huisvader. Donderdagnacht is brand uitgebro ken in de universiteitöbibliofc theek Le Groningen ,die voorioopig was ondergebracht in het oude Postkantoor. De brandweer was binnen korten tijd het vuur meester. Er is voor circa f 2500 aan boekwerken verloren gegaan. Geen gekleurde z ij g 1 a z e n meer. Dooi' de aanvulling van het mo tor- en rijwielreglement is het voortaan verboden aan automobielen, motorfietsen en gewone rijwielen, lantaarns te ge bruiken, .waarvan de zijglazen van ge kleurd glas zijn. (Z.) Uit hechtenis ontslagen. De volksrestauranthouder B., aan de Nieuwe Molstraat, die eenige dagen geleden een bezoeker met een revolverschot ver wondde ,is Dinsdagmiddag uit de voor- loopige hechtenis ontslagen. Bureaucratie en zuinig met papier. Een firma in Friesland kreeg van de Rijksverzekeringsbank bericht, dat ze nog 6 cent premie te betalen had. Voor die mededeeling werden gebruikt twee groote vellen papier, bedrukt en beschre ven; één vel gedrukt en getypt, gesloten in een 8o couvert en per post aangetee kend. Bovendien ontving de firma van het postkantoor twee adviezen van aankomst. Wij kregen zoo pas weer een heele berg papier van het postkantoor waaruit wij 3 of 4 zinnetjes over onbestelbate brieven opdiepten. Red. N. Z Ct. Mo ord te Tilburg. Zondagavond bevonden zich zekere M. Schalks en drie militairen in het Ant- werp'seh koffiehuis aan het Piusplein alhier. Om 11 uur verlieten de soldaten het café en Schalks zou niet hen mee gaan naar hun kwartier bij van B. op het Willemsp-lein. Die soldaten liepen een eindje vooruit. In de Oranjestraat ontmoetten zij twee personen, waartegen Schalks riep„Goe denavond Witte". De soldaten gingen verder, doch S. bleef met de beide personen staan. Op eens hoorden de militairen S. een luiden schreeuw geven. Zij liepen direct terug, en vonden S. tegen een liuis, met een gapende steekwonde aam den hals. Die beide 'personen waren echter ver dwenen. S. bloedde hevig en kon zich met moeite staande houden. De soldaten droegen hem een woning binnen en waar schuwden de 'politie. Aanvankelijk her kende men S. niet, daar de soldaten den naam niet wisten. S. gaf ook geen enkel teeken op al hetgeen men hem vroeg, en toen dr. B. ter plaatse kwam, kon deze slechts den dood constate eren. Die nekslagader was doorgesneden. Afgaande op hetgeen men Schalks had hooren zeggen tegen de twee onbekenden, ging de politie di rect op onderzoek uit en arresteerde in de Kortestraat een persoon, die alge meen bekend stond als de „Witte Cools". Als medeplichtige is nog door de politie in de Sofiastraat aangehouden zekere A. Smits. Voor den commissaris van poli tie ontkende Cools alle schuld, ofschoon sterke verdenking tegen hem bestaat, daar de militairen hem hebben herkend, en bloedsporen op zijn vingers werden geconstateerd. Men weet niet, wat de aanleiding jot dezen moord is geweest, maar wel is bekend, dat Smits' en Cools met nog eenige anderen handgemeen zouden zijn geraakt, als Schalks niet was tusschenbeide gekomen. De verslagene is 43 jaar en laat vrouw en kinderen achter. (Maasbode.) Hoffelijkheid. Sommigen meenen, dat heiligheid en vrome levenswandel noodzakelijker wijze moeten gepaard gaan met zekere stroefheid en stuurs heid of met ruwe, boersche manieren. Er is geen grootere dwaling dan deze zegt een schrijver in het Katholieke Weekblad „America". Christelijke hoffelijkheid heeft niets te maken met de laffe en verach telijke aanstellerij van sommige „defti ge" kringen. Christelijke hoffelijkheid is beleefheid des harten zoowel als beleefd heid in uiterlijken vorm, want de laatste is zonder de eerste huichelarij, maar zij staat toch ook verre van de zwakheid der overgevoelige en verwijfde karakters. Zij tiert even goed in het gewone alle- daagsche leven als in den storm der wederwaardigheden. Als voor iedere deugd is ook voor hare beoefening geestkracht noodig. Zachtaardigheid en beminnelijkheid kunnen gepaard gaan met een krachtig en mannelijk optreden. Een beleefd, een hoffelijk, een beminnelijk mensch behoeft niet op alles „ja" te knikken, men kan zijne meening verdedigen en toch hoffe lijk blijven. Het gestadig letten op uiterlijke beleefd heidsvormen; het vermijden van kleine hebbelijkheden, welke anderen kunnen hinderen; de verzorging van het uiter lijk, ook al is men er zelf onverschillig voor; de vriendelijke tegemoetkoming te genover ieder, die ons lastig, onaange naam of gewoon onverschillig is, maken de hoffelijkheid tot een deugd, welke we vaak verwaarloozen, maar wel degelijk waardeeren in anderen. „Sint Thomas roemt de hoffelijkheid als een deugd en als teen plicht; 't is méér dan een schitterende, maatschappe lijke eigenschap1, het is jets, waartoe we verplicht zijn. En Sint Thomas haalt de woorden van Aristoteles aan: dat nie mand een dag kan omgaan met een droef geestig, onvriendelijk mensch. „Men is dus verplicht vriendelijk en hoffelijk met anderen om te gaan, tenzij men om geldige redenen, anderen leed zou moeten doen. Macaulay spreekt van de Puriteinen als van menschen met on vriendelijke, zure gezichten. Die katho lieke godgeleerdheid meent ,dat hij die somher en onvriendelijk is, zijne mede- menschen onrecht aandoet. En de ka tholieke godgeleerdheid is de echo van die Goddelijke Stem, $ie ons leerde, ook als wij vasten, "niet treurig te zijn en ons aangezicht niet te mismaken". Z. L M. Heden vergaderde te Goes in hotel Centraal het hoofdbestuur der Z. L. M. onder voorzitterschap van jhr. van Vr-e- denburch. Voorgesteld werd twee tijdelijke leden van het dagelijksch bestuur te kiezen. Hiertoe werden de heeren I. Leenhouts en C. van Westen aangewezen. Vervolgens werd gekozen tot afgevaar digde voor de vergadering van het Zeeuwsch Landbouwcomité in de plaats van den heer Dominicusl jhr. van Vre- denburch (bij acclamatie). Voorts werd behandeld een voorstel betreffende de benoeming van een com missie voor de herziening van den alma- nak 1918. Besloten werd de benoeming aan het dag. bestuur over te laten. Nog kwam' in behandeling een voorstel van de afdeeling Oostburg met het ver zoek, dat het Hoofdbestuur krachtig protesteeren zal tegen het feit dat door de Regeering de piaardenboonen zijin in beslag genomen bij die landbouwers1, die haver mogen behouden voor hun eigen vee. De voorzitter deelde miee, dat een gunstige regeling binnen enkele dageln, te wachten is. Ook werd behandeld een voorstel van de afdeeling Zierikzee betreffende den ■uitvoer van vet vee. Die voorzitter deelde naar aanleiding hiervan mee, dat voorioopig geen ver gunningen voor uitvoer van vet vee zul len worden verleend. (M. Ct.) Uienveilingen. Men schrijft ons: Door den Ned. Tuinbouwraad, groep veilingvereenigingen wordt het volgende medegedeeld: voor eerste kwaliteit uien, welke voor overzee geveild worden, is dezelfde, prijs bepaald als de vorige week, doch hierbij wordt opgemerkt, dat deze prijs alleen geldt voor de eerste kwaliteit. De afwijkende kwaliteiten moeten als tweede soort of uitschot geveild worden en als zoodanig op de veilingverklarin gen noodig voor het verkrijgen van consenten tot uitvoer worden aange geven.. Hiervoor zal door den gemachtigde, die beiast is met de ontvangst der uien voor overzee, een prijs bepaald worden, in verhouding tot den voor de eerste kwa liteit bepaalden prijs en hierbij zal, zoo veel mogelijk rekening gehouden worden met den kostprijs. Tevens brengt het groepsbestuur ter kennis, dat tegen degenen, die aan hun verplichting binnen acht dagen de par tijen overzee af te leveren, niet hebben voldaan, door de ver-eeniging Groenten- centrale, maatregelen zullen genomen worden. (Maasbode.) Mosselen. Gedurende de week van 7 tot 14 Ja nuari werden in de haven van Philippine gelost ongeveer 1000 ton mosselen be stemd voor de kokerij. Per trein werden naar Geilt verzon den ongeveer 300 ton mosselen a 8 tot 9 franc per ton. (M. Ct.) Hansweerd. In de aandeelhoudersver gadering van de N. V. Werf Zeeland is de- Balans en Verlies- en 'Winstreke ning over het afgeloopen boekjaar onver anderd goedgekeurd. Uit de •winstverdeeling blijkt, dat o.a. weTd afgeschreven op gebouwen 4 pet., Inventaris Werf 5 pet.. Machines en in stallatie- 10 pet., werf en terreinen 20 pet., terwijl kantoormeubilair tot op f 1 boekwaarde werd teruggebracht. Ho-ewel de gemaakte- winst een Uitkee- ring van 10 pet. dividend wettigt, werd, rnie-t het o-og op- de tijdsomstandigheden en de hangende materiaalcrisis (bekend is dat er tegenwoordig geen ijzer uit Duitschland ko-mt), .op voorstel van Com missarissen besloten, voorioopig slechts 5 pet. uit te keoren en de overige 5 pet. voorioopig te reserveeren. Kan met den bouw van schiepen geregeld worden voort gegaan, wat wel waarschijnlijk is, daar de Vennootschap dezer dagen nog een flinke partij scheepsmateriaal uit voor raad heeft kunnen betrekken, dan kan in den lo-op van het jaar ook uitkee- ring van de ingehouden 5 pet. plaats hebben. Uit bot jaarverslag blijkt verder, dat in de laatste 5 jaren aan arbeidslo-oniee w-erd uitbetaald respectievelijk f31548.54, £47362.94, f48122.08, f58678.19 en f 58440.35, terwijl de verwerkte orders over ditzelfde jaar bedroegen: £98223, £171350, f163350, f238800 en f265350. -(Z.) Oostburg. In h-et Dekenaat Aardenburg wordt -een krachtige propaganda onder nomen voor „Eer en Deugd". Door be middeling van den HoogEierw. Heer De ken zijn tot kennismaking verspreid .een duizendtal br-ochuren „Wat willen wij". Te Aardenburg 150; Bi-er vliet 100; Eed-e 75; Gr-o-ede 60; Hoofdplaat 75; Oostburg 125; Philippine 100; Schoondijke 40; Sluis 150; IJz-emdijke 150. Te Oostburg is de vereeniging reeds opgericht en als be wijs hoezeer d-e parochianen krachtig rn-e- d-ewerk-en moge idienen, dat reeds 148 abonnementen opi „Volksadel" bestel^ zijn. Voorwaar -een goed Voorbeeld voor de overige parochies. Moge door de krachtige en volhardende samenwerking de vloed der openbare oneerbaarheid, over den Scbeldestroom heengehr-ok-en, ook in deze streken gestuit worden. (Volksadel".) 12V2 jaar Pabtoor te Scheveningen. Men schrijft uit S-ch-evingen aan „De Tijd": De ZeerEerw. heer H. J. v. d. \en, Pastoor der parochie van den II. A_n- tonius, Abt, herdenkt zijn 12V2-jarig her derschap dier parochie. Zondagavond w-erd de feestviering ingeluid door een plechtig Lof in de genoemde parochie kerk. Te ruim 7 uur deed de feestvierende herder zijn intrede binnen het smaak vol versierde kerkgebouw. Hij werd aar de kerkdeur afgehaald door de geeste lijkheid id:er parochie en trad, voorafge gaan door -een twintigtal bloemendragende bruidjes, en gevolgd door het kerk- en armbestuur, onder het gelui der klokken en de feesttenen van het orgel d-o-or de kerk naar het altaar. Hierna zongen de aanwezig-en, die tot alle hoeken van het kerkgebouw vulden, den jubileerenden herder een welkomslied toe. Vervolgens werd een plechtig Lof op gedragen door den jubilaris met assis tentie van de WelEerw. heeren S. Steur, kapelaan te Kralingen en pud-kapelaan der parochie, en Rector Beukers, bei den tijdelijk te Scheveningen verblijdende, Als oëremoniarius fungeerde de WelEe-rvv. h-eer J. v. d. Berg, kapelaan 'der paro chie. Als feestredenaar trad op d-e weleerw. h-eer J. H. Bitter, oudste kapelaan der parochie, die, namens de parochie, den feestvierenden pastoor dank bracht voor alles, wat hij ten bate van de parochie heeft gesticht. Vooreerst voor de stichting van h-e-t complex R. K. scholen, welker -onderwijs zoo- gunstig bekend is; dan d-e opriehing, met zijn medewerking, van het R. K. Lyceum voor meisjes; ver volgens de stichting van het gebouw „Ma- ris Stella" voor herstellenden en rust- zoekenden, de oprichting van patronaten v-oor j-ongens en meisjes. Die E-erw. spreker dankte vervolgens v-oor den steun, dien de herder aan de R. K. vereenigingen in zijn parochie ver leent en vooral voor de bevordering van liet godsdienstig leven in d-e parochie, dat, naar de spreker met bewijzen staaf de, door zijn voorbeeld -en zijn woord, met reuzenschreden is vooruitgegaan. Die vooruitgang is vooral toe te schrijven aan de bevordering der d-evotie van het II. Hart van J-esus, waaraan de pastoor ook zijn scholen heeft toegewijd. Die eerw. spreker deelde mede, dat d-e pastoor bij zijn feest den w-ensch had te kennen gegeven, dat er een fonds zal worden opgericht voor den bouw van een nieuwe kerk. Ten slotte werkte d-e ©preker d-e ge- l-o ovigen op tot dank aan God, voor wat Hij gaf in dezen herder; tot dank aan den pastoor. Dien dank kan het best gebracht worden door een druk gebruik te maken van zijn stichtingen en door gebed. Moge 'het den p-astoor gegeven zijn, de nieuwe kerk t-e zien verrijzen, zoo besloot de spreker. Het zangkoor „Laus Deo" zong na het Lof de Pries- teroantate van P. J. Jos. Vrancken. D10 heer G. de Koning, onderwijzer te Krabbendijke, is benoemd als tijdelijk on derwijzer te Bleiswijk. (M. Ct.) tn do heden gehouden raadsvergade ring van Kattendijke werd de heer I. J. E. Bellus benoemd tot hoofd der school in wijk A en werd mej. M. F.. Klaassen eervol ontslag verleend met ingang van 1 Maart a.s. a'ls onderwijzeres in de nuttige handwerken. (M. Ct.) Sas van Gent. Tot hoofd der R. K. Bi- zondere Meisjesschool is benoemd mej. M. Peters van Roosendaal. (M. Ct.) Da Katholieke Jeugdbeweging. Het jeugdwerk, d.w.z. het onderbrengen van de jeugd in patronaten, een sociaal werk bij uitnemendheid, verkeert bij ons in bloeiend-en toestand, zoozeer, dat zelfs de socialisten bij monde van hun blad „Het Volk" onze jeugdbeweging aan elkan der ten voorbeeld stellen. Hier volgen eenige cijfers ter illustratie. Einde 1916 telde het aartsbisdom Utrecht 77 patronaten met 3339 leden, het bisdom Haarlem 90 patronaten met 7767 leden, het bisdom 's H-ertogenbosch 47 patronaten met 3169 led-en, het bisdom Roermond 37 patronaten met 2473 leden en het bisdom Breda 36 patronaten mét 1886 leden, totaal 287 patronaten met 18634 leden. Moge die bloei nog gestadig toenemen, want daarin ligt een heerlijke belofte voor de toekomst, gedachtig het bekende woord wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Postkantoor 'te Goes. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in' de eerste helft der maand Januari 1917. Binnenland: Briefkaarten H. J. Slabbekoorn, Bosch; K. Wessels, A'dam; K. Zwartep-oorte, Haag; 1 zon der adres. 1E-en praatje over de Groote -(voormalige St. Maria Magdalena) Kerk te Go-es. Blijkens mededeeling in het „Volksblad" heeft ieen zekere H. H. in „De Telegraaf" zijn indrukken weergegeven over een be zoek ,aan Goes. Veel vond hij er te prij zen, zooals de schilderachtige Markt, de Ka.de piet haar o-ude gevels enz. Ook vond hij hier en daar iets te misprijzen. Zoo beviel hem de schildering van de raadziel piet. Dan gaat hij aldus voort: „De tweede teleurstelling was de herstelling der bekende prachtige, gro-o-te kerk, waarvoor het rijk sub sidie /verleende. Mocht de nieuw© re ferendaris, jde heer Du pare, op wien zooveel hoop gevestigd is, eens zijn wenden. Hij zo-u b.v. de nieuwe venstertraceering-en van de no-o-rdzij- zijbreuk met de oorspronkelijke, die er tegenover nog zijn blijven zitten; eens kannen vergelijken en dein af stand tusschen beide werken meten. Het zou h-em zeker ook opvallen hoe het nieuw© glaswerk in zijn kleur loosheid ©n onrust afsteekt tegen het oude, dat eenvoudig is, vol gevoelige lijnen en -tintelende kleuren. Werke lijk zijn de oude overblijfselen de streng© veroordeeling van het moderne ge knoei 1" Men behoeft waarlijk geen referenda ris Duparc te zijn, o-m het verschil te zien tusschen de pas gerestaureerde en de oude deelen der kerk. Maar daarom zijn ,de oude overblijfselen nog geen „stren ge veroordeeling van het moderne ge knoei". Wanneer een oude berk zoozeer in ver val "is geraakt, dat men staat voor de vraag, óf haar in puin te laten vallen óf haar met behoud van de vroegere stijlvormen te herstell-en de Protestan ten verstonden steeds meestelijk, zich in het bezit te stellen van mooie Roomsche k-erken, maar zij verstonden er zich min der op die kerken gaaf voor het page- slacht te bewaren dan moet men wel, als men ze behouden wil, tot nieuwe bouwmaterialen zijn toevlucht nemen. Maar de met het oude zoo- dweepende mijnheer 1H. H. van „De Telegraaf' zij gerust. Voordat er 10 jaren zijn verloopen zal, dank -o.ns vochtig klimaat, het ge restaureerde (gedeelte reeds zoozeer dè allures van het oude hebben aangenor hien, dat er tusschen dat gedeelte en do behouden gebleven oude deelen der kerk z-o-o goed als geen onderscheid zial zijn te bespeuren: Dan schrijft H. H. 110-g „H-oe de gelo-ovigen van Goes den bijbeluitleg kunnen volgen zonder ver strooid te zijn door de gasverwarmings- toestellen, die op het triforium staan als zooveel pendules op zoovele schoor- steenen, as en blijft mij een raadsel!" Deze opmerking is volkomen juist. Die gaskachels zijn een monsterachtige misvorming van de triforia, wijl op die plaatsen de fraai geprofileerde gothische balustraden behoorden te staan, die de triforia (afsluiten. Maar dat komt, omdat een gothische R-oiomsche kerk niet past voor den Pro- testantschen ©eredienst, maar door haar vorm, bouw en inrichting ïs aangewe zen op den Katholieken cultus. Elke an dere bestemming die aan zoo'n kerk wordt gegeven maakt er een misbaksel van. Van 16 en 17 Jan. GOES. Overleden: 15, Kornelis Daane, 85 j., ongeh. MIDDELBURG. Ondertrouwd: Th. M. P. H. Janssen, 24 j. jm. en R. J. L. de Leeuw, 27 j. jd. Gehuwd: J. J. Le Due, 23 j. jm. en H. J. Breel, 22 j. jd.; A. Wagenaar, 26 j. jm. en M. A. van Riet, 25 j. jd. Van 13—16 Jan. VLISSINGEN. Ond-elrtrouwd: J. Bui tenhek, jm. 52 j. en H. A. Oerlemans, wed. 47 j.; J. J. M. Stooker, jm. 25 j., en W. Krijt, jm. 25 j. Bevallen: M. Scharloo, geb. Propsma, z.; J. M. G. van Meer, geb. van Iersel,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 3