Ifstede N, en ZOO». bestemd, De Groote Oorlog. No. 8. Donderdag 18 Januari 1917. Dertiende Jaargang 9 POI\ elea eo lluip. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. ld April 1917, ide in de Middel- vermeld staat, dat de levering van irteurs van groen- IELDIG zijn, inge- :len Minister van ld werd, dat immissie van Toe geschreven veilings- Zee^nd van den ïbouwraad, (JTJB.CH, Voorzitter. Secret.-Penningm. i zoons, dankt zijn en', liem gedurende irs in Uw gewaar- wij ons beleefd billijke bediening- waardig te maken, im SZAND. het ten dienste. b koop gevraagd. 'en bij Inschrijving: leermak^rsknecht, Losse Oorlogsberichten. BINNENLAND. UIT ZEELAND. |an den >Totaris JOH. ien verkocht: Heinkenszand en btte van 30 H.A. 45 C. Meeuwse; de ge- Irt 1918, het weiland 11917 en het bouwland ft 1917. Iders. erwarmbare, Stofvrije iivenaDfiL er Arendskerke. verstrekt J. NOTEBOOM. gemeen te Driewegen, groot Heet. eigendom van E te Baarland, die inlichtingen wien tot en met 27 Januari iDgen kunnen worden inge- HIH ZEEUHSCHE OMIRANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoortstraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de 0^ 0^ gulden bij verlies van beide 0^ gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de M I II I handen, voeten of oogen. M I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 I Voorts bij ongeneeselijke I 0 hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voorverstandsverbijsteringof oog De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I gulden bij A gulden bij 0k 0»k gulden bij mg 1 1% I I Verli8S VaD een 1 I 11 I verlies LTI I verlies van B t I -1 I E hand' voet 11 van een I I een I of oog; duim; wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. om terstond in dienst te In inwoning. Adres: r. de lendijke. Nota's en nog eens nota's. Terwijl de legers der oorlogvoerende landen elkaar met bommen en handgra naten te lijf gaan, slaan de regeeringen dier landen elkaar met nota's om de ooren. Schier iederen dag verschijnt er een nieuwe, 't Is voor een gewoon mensch om van te duizelen. Wil men de regeeringen der oorlog voerenden gelooven, dan is elk hunner aan het uitbarsten van den wereldkrijg zoo onschuldig als een pasgeboren kind. Waarlijk, men mag hier met „De Tijd" zeggen: „Er is in dit gepolemiseer vooral in zooverre het de houding van België vóór den oorlog betreft zóóveel weer zinwekkends, de halve beweging van het toesteken der „gepantserde vuist" dooi de Centralen heeft zóóveel onbetrouw baars, eu van den anderen kant het ver bluffende overvragen in de Entente-voor- waarden zóóveel onsympathieks, dat er voor de neutralen (de Amerikanen, wier pers sterk Entente-gezind blijkt, misschien uitgezonderd) niet veel beters overblijft dan hun genegenheid los te maken van elk der beide groepen en zich te iso- leeren in een tot de uiterste kracht opge voerde capaciteit van zorg voor eigen belang en zelfverdediging." V* Halve waarheden. In de nota's der oorlogvoerende naties, geschreven vooral om indruk te maken op de neutrale landen, stuit men steeds op halve waarheden en onjuiste bewe ringen. „De geallieerde naties zijn overtuigd, dat zij niet voor zelfzuchtige belangen strijden", zegt de Entent». Maar waar voor wierp Italië onder de opzweepende taal van Annunzio zich in den oorlog? Was het niet om Trente en Triëst te „ver lossen", die heelemaal niet verlost wilde worden, daar zij zich onder Oostenrijk tevreden en veilig voelden, terwijl verder de Donaumonarchie zich bereid had ver klaard aan Italië's verlangens grootelijks tegemoet te komen? En Rusland. Heeft nog niet onlangs Trepoff die loslippigheid kostte den man zijn rainisterszetel -verklaard, dat niet de bevrijding van den door den vijand bezetten Russischen bodem, maar 'Con- stantinopel en de Dardanellen het doel zijn van de Russische oorlogsactie en hechtte de heerscher der Moscovieten daaraan niet zijn goedkeuring? De Centralen Duitschland voorop zjjn gloeiend verontwaardigd over de hou ding der Entente, die het vredesaanbod der Centralen zonder voorafgaand onder zoek, zonder tegenvoorstellen, bruutweg van de hand wezen. Maar wat geschiedde in 1907 op de Vredesconferentie te 's Gravenhage, toen inen wilde gaan spreken over de invoe ring van verminderde bewapening? Toen verklaarde Duitschland bij monde van Marschall von Bieberstein, dat het, als men daarover ging spreken, gewoonweg van de vergaderingen zou wegblijven. Ook hier dus geen voorafgaand onderzoek, geen tegenvoorstellen. En toch, wat zou er een leed aan de menschheid zijn bespaard, indien men op die conferentie gezamenlijk 'had kunnen hesluiten tot vermindering van bewape ning, welke als een centenaarslast op de volkeren drukte. De neutraliteit van België De Fransche regeering heeft een at- zonderlijke nota doen publiceeren, waar in zij opkomt tegen, de bewering van de jongste nota, door Duitschland aan de neutralen gericht, dat jn.l. België reeds vóór den oorlog „onder inwerking van En geland in militairen zin Engeland en Frankrijk genaderd zou zijn en het zoo dus zelf den geest der verdragen geschon- den heeft, die zijn onafhankelijkheid en neutraliteit zouden moeten waarborgen". In de jongste Duitsche nota aan de neutralen, zoo heet het in dit politiek- polemisch stuk waarvan wij de vertaling aan „De Tijd" ontleenen wordt getracht het optreden van Duitschland tegen België te recht vaardigen met een drogreden, dat de keizerlijke regeering stelt in de plaats van de ronde verklaringen van 1914, dat nood wet breekt („Noth kennt kein Ge bot"). De Duitsche nota houdt echter geen rekening ermee, dat, volgens in ternationaal verdrag, België verplicht was zijn neutraliteit te doen eerbiedigen, dat het verplicht was zich met alle midde len te verzetten tegen het betreden van zijn gebied door troepen van oorlog-voe renden. „Tegen de Duitsche opvatting zjjn ove rigens twee gewichtige bezwaren in te brengen. Volgens de- Duitsohers zou Bel gië, door den Duitschen troepen door tocht over Belgisch gebied toe te staan, de lasten van den oorlog Jiebben ver meden. Diat zou juist kunnen zijn geweest, indien deze doortocht slechts voor korten duur zou zijn geweest en gevolgd zou Zijn door een volledige en snelle Duitsche overwinning op1 Frank rijk. Doch indien Frankrijk niet onmid dellijk was verpletterd, indien het weer stand biedende, was overgegaan tot een oontrtooffensief, zouden de Duitsche troe pen het verblijf in België hebben moeten rekken, zouden zij er hun etappendienst hebben moeten inrichten. Dan zouden de Enteute-troepen hen er hebben aan gevallen en zou België dus Joch het too- neel der .vijandelijkheden zijn geworden. Maar zelfs indien men veronderstelt, dat het succes van Duitschland's plannen groot genoeg was om den strijd buiten België's grens te houden, is het nog piet juist, dat door het verieenen van door tocht België zou hebben vermeden in den oorlog te worden betrokken. Het toestaan van doortocht zou immers in strijd zijn geweest met de internationale verplich tingen van België en zou dat land heb ben gemaakt tot den medeplichtige van de Centrale mogendheden. België zou al dus partij hebben gekozen tegen Frank rijk, waardoor het krachtens wet en recht als vijand behandeld had mogen worden. België zou aldus in den oorlog zijn ge wikkeld en het optreden van Duitschland zou België veroordeeld hebben tot het ondergaan van alle gruwelen van den oorlog. Het is dus jeer zeker het Duit sche rijk, dat de verantwoordelijkheid draagt voor het lot, hetwelk België trof. „De geschiedenis leert, dat zoolang Bel gië niet bij speciaal verdrag neutraal was verklaard, het Belgische gebied steeds het slagveld was van de naburige mo gendheden, en dat het eeuwenlang de gruwelen van den oorlog moest onder gaan. Van 1831 tot 1914 vervulde het neutraliteitsverdrag zijn dubbel doel; het waar-borgde zoowel de veiligheid van het Belgische volk als den algemeenen vre de. Ongetwijfeld was het tot bijna een eeuw het meest krachtige pacifistisch in stituut van de nieuwere geschiedenis". Westerfront. PARIJS, 16 Jan. (Havas). Hot stafcom muniqué meldt: Onder dekking van torpedo-vuur en gra naten met vergiftige gassen, hebben de Duitsehers in de streek van de Samme een verrassenden aanval gepoogd, welk© gemakkelijk werd afgeslagen. Do Fran- schen antwoordden krachtdadig. Schermutselingen tusschen patrouilles. Op de rest van het front kanonnades. BERLIJN, 16 Jan. (W.B.) Het avond communiqué meldt: In het IVesten geen bijzond.ere gebeur tenissen. In het Oosten ontwikkelden zich ten Zuiden yan Smorgon gevechten. Zuiderfront. WEENEN, 16 Jan. (K.B.) Het stafcom- muniqué meldt: Geen bijzondere gebeurtenissen. Op het Karstplateau duurt de artillerie-actie voort. Balkanfront. WEENEN, 16 Jan. (K.B.) Het stafcom- muniqué meldt: Toestand onveranderd. Engeland en Nederland In de „Kölnische Volkszeitung" van 14 Jan, heeft de majoor Scheibert oen stuk geschreven waaruit zou moeten blijken, dat Engeland in het begin van den oor log ernstig van plan Was met een lan dingsleger het- eiland Walcheren te be zetten, om van daaruit Antwerpen en het Duitsche front van achteren aan te vallen. Slechts de onbuigzame vasthou dendheid en de sterke militaire uitrus ting van Nederland hebben Engeland van dat plan doen afzien. Het voor Walcheren bestemde leger ging naar de Dardanellen. Aldus majoor Scheibert. De Paus en de vredesactie. Volgens de „Daily Mail" is een ver trouwd afgevaardigde des Pausen in Zwit serland aangekomen, blijkbaar belast met een gewichtige zending, die het blad in verband brengt met de Duitsche vredes beweging. Boekarest. De chef van den Roemeenschen gene- ralen staf, generaal Iliesco, die thans in Zuid-Rusland vertoeft, deelde aan een cor respondent van de „Journal" het volgende mede: „Toen ik op den dag na den val van Boekarest afscheid van den Ko ning .nam, riep hij mij diep bewogen toe: „Het is een zware slag, maar, zoo ik vandaag nogmaals kon beslissen over het al of niet in den oorlog gaan van Roemenië aan de zijde der Entente, dan zou ik geen «ogenblik wachten, om het bevel tot uitrukken te geven". Schepenverlies. De „Frankfurter Ztg." verneemt uit Chris- tiania, dat de Noorsche handelsvloot in December 34 schepen heeft verloren van te zamen 45.172 ton. De gezanten in Boekarest. BERLIJN, 14 Januari (W.B.). (Officieel). Aan de neutrale regeeringen, die diploma tieke vertegenwoordigers in Boekarest heb ben, werd verzocht deze terug te roepen, daar na het vertrek der Roemeensche regeering uit Boekarest, de verovering dei- vesting en het instellen van een militair bestuur voor de uitoefening der diplo matieke functies geen terrein meer over blijft. De neutrale gezanten verlieten Boe karest den 13den Januari in een ter hun ner beschikking gestelden extra-trein. De in de vijandelijke pers verbreide geruchten van uitzetting der gezanten en de daaraan vastgeknoopte kwaadwillige beschouwingen missen eiken grond. (Maasbode). De Paus voor Fransche en Engelsche gevan genen. De „Messagero" meldt uit Rome, dat Z. H. de Paus tweemaal geprotesteerd heeft tegen de verdrukkingen, die de Fran sche en Engelsche gevangenen van de Duitsche autoriteiten hebben te door staan. In den tijd van enkele weken schreef de Paus twee brieven aan den Bisschop van Paderborn, waarin Z. II. verzoekt er voor te ijveren, dat de gevangenen minder barbaarsch worden behandeld, doch tot nn toe hebben de pogingen van den Heiligen Stoel geen succes gehad. („De Tijd") De conferentie van minister Cort v. d. Linden met de voorzitters der poli tieke Kamerfracties over de onderwijzers salarissen, Maandag gehouden, duurde twee uur en werd bijgewoond door den minister van financiën. Do ministers hebben met aandacht de argumenten der partijleiders aangehoord en tegenover hen het regeeringsstandpunt uitvoerig uiteengezet. Tot een bepaald re sultaat leidde deze conferentie voorloo- pig niet. Nederland en Wilson's nota. Volgens de „Vossische Zeitung" heeft een te Berlijn vertoevend Nederlandsch staatsman het volgende in een persge- sprek verklaard: Wij weten zeer nauwkeurig, dat alleen woorden, al zijn ze nog zoo goed ge meend, den vrede niet kunnen brengen, wanneer niet achter die woorden bereid willigheid tot doen schuilt. Wij in Neder land zijn misschien beter en eerder dan meer afgelegen landen in staat den stand van zaken in Londen te overzien. Wij waren van de weigering van Engeland, om op de Duitsche voorstellen in te gaan, zoo vlug op de hoogte, dat daaruit de terughouding van Nederland is te ver klaren. Wij wachten in Nederland alleen op het psychologische «ogenblik, dat wij, op grond van onze kennis van zaken, nog niet gekomen achten. Zoodra echter de Nederlandsche Regeering de overtuiging heeft, dat men over het doode punt heen is, zal zij ongetwijfeld geen oogenblik aarzelen om harerzijds stappen te doen, die naar haar inzien zullen kunnen lei den tot beëindiging van den wereld oorlog. Cacao. ,_Naar de „N. R. Ct." verneemt, is alle cacao, die hier te lande was aangeko men vóór '31 December en tot dusver was vastgehouden, thans vrijgegeven. In totaal bedraagt de vrijgegeven hoeveel heid cacao ongeveer 17000 balen. Belgische kinderen. Maandagmiddag zijn te Rosendaal ruim 500 kinderen uit verscheidene plaatsen in België, o.a. Antwerpen, St. Nicolaas, Dlendermonde en Leuven, aangekomen. 92 dezer kinderen zijn om half 4 te Vlissingen gearriveerd ,waar zij door het comité van „Santé a l'enfance" in het Strandhotel gedurende enkele weken zul len worden verzorgd. (M. Ct.) (Zie verder onder Vlissingen.) J W. van Nispsn. f Bladen van alle richtingen schrijven zeer waardeerende artikelen over den ontslapen journalist-Kamerlid. De Haagsche correspondent van de Vlis. Crt. schrijft o.a.: „Bij de discussies over het vrouwen kiesrecht, welke onlangs plaats hadden, heeft hij met alle kracht zich tegen de opneming daarvan in de grondwet ver zet. Hij had weinig medestanders en zijn rede werd door het rumoer voor het grootste gedeelte onverstaanbaar. Wie zijn rede in de Handelingen na leest, zal ervaren dat ze heusch geen afgezaagd praatje tegen het vrouwen kiesrecht was; uit zijn betoog spreekt een groote ernst en wie weet hoe zeer het hem den zwakken alleenstaander wellicht heeft getroffen, dat hij zijn stem niet forscber kan doen klinken. Met den <heer Van Nispen gaat een eerlijk en rechtschapen mensch, een ijverig en bekwaam Kamerlid, een scherpzinnig en oprecht journalist heen". Goes. De Veil i n g s v e reen i g i n g „Z u id-B ie vel and" alhier hield Dins dagnamiddag in de Prins van Oranje al hier eene spoedeischen.de 'bui tengewone Algem. vergadering, welke zich door yeel misverstand en on- eenigheid kenmerkte. Aanleiding daar- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 18 Jan.: Meest matige noordelijke tot oostelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waar schijnlijk sneeuwbuien. Temperatuur om het vriespunt. toe gaf de agenda: 1. Aankoop grond veilingsgebouw; 2. Bespreking bouwplan nen en eventueele geJdleening. Do voorzitter, de heer II. A. Hanken, doelde mede, dat de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen bereid is tegen zeer gunstige voorwaarden aan do V eilingsvereeniging af te staan een perceel grond, toebehoorende aan het Burgerlijk Armbestuur, maar dat door dit lichaam ."aan de S.S. zal verkocht worden wanneer Ged. Staten daartegen geen be zwaar maken, om daarop een nieuw vei- Jingsgebouw te „zetten. Dit terrein zal deel uitmaken van het toekomstige stationsom- plaoement te Goes, Een stuk ervan zal voor andere doeleinden gebezigd worden. Maar het aan de Veilingsvereeniging toe gedachte zal voor den bouw van het nieuwe veilingsgebouw voldoende zijn en imocht later uitbreiding gewenscht zijn, dan is de S.S. bereid om pan aangren zend stuk op even gemakkelijke yoor- waarden aan de Veilingsvereeniging in, erfpacht te geven. De Veilingsvereeniging behoeft nu voor het perceel in kwestie slechts te betalen 5 pet. van f 1677.55 (de koopsom) plus f 80 voor afkoop van pacht- recht, plus polderlasten enz. Later zal slechts betaald behoeven te worden voor het stuk grond, dat door het nieuw© veilingsgebouw wordt bezet. Sporen en wissels in de onmiddellijke nabijheid van het daar te stichten vei lingsgebouw zullen het vervoer der pro ducten aanzienlijk vergemakkelijken. Een en ander is 'te danken aan de bemoei ingen van dr. Jenny Weyerman, mede ter vergadering aanwezig. Nadat in 'de be stuursvergadering van 10 Januari bekend was geworden, dat de S.S. voor het af staan van den grond, bovengenoemd, te vinden was en Burgemeester en Wethou ders van Goes, blijkens hun brief aan dr. Weijerman, niet van zins bleken aan den Raad den bouw van een veilingsgebouw van gemeentewege voor te stellen, meen de het bestuur goed te doen eene spoed- cischende vergadering uit te schrijven ami den aankoop van den grond en het voor eigen rekening bonwen van een nieuw; veilingsgebouw aan de vergadering voor te .leggen. Hiermede was de hoer 'F. Kakebeeke, secretaris der vereeniging, het niet eens. Hij had wegens dringende conferentie in Den Haag de bestuursvergadering van 10 Januari niet kunnen bijwonen. Qp alle vroegere vergaderingen had bij het bestuur het plan voorgezeten, dat de vereeniging zich met een schriftelijk request zou wen den tot den raad van Goes om den bouw van een gemeentelijk veilingsgebouw te vragen. En ziet, nu wordt op een ibrief van B. en W. aan den heer Weijerman, door het bestuur zonder meer besloten in spcedeischende vergadering aankoop van grond en eigen bouw voor te stel len. Dat de heer Rothuizen, die de be stuursvergadering van 10 Januari bijwoon de, dit alles had goedgevonden is te be grijpen. Een architect "die tevens stads bouwmeester is, bouwt liever voor parti culiere rekening dan als gemeente-ambte naar. Die heer Kakebeeke oord;eelt, dat de manier waarop het bestuur buiten hem om,in deze zaak thans is opgetreden, beneden de waardigheid is der vereeni ging- Dan heeft men hem (dhr. F. Kakebeeke) nog venveten, zich te interesseeren voor de nieuwe Veilingsvereeniging te ICapelle, die hij geadviseerd heeft in het algemeen veilingsverband op te nemen, omdat dia vereeniging geen 0. W.er (Oorlogswinst maker) is, maar eene die goal in elkaar zit en zelfs het verplichte veilen 'heeft ingevoerd. Dit alles tezamen genomen had den

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1