De Groote Oorlog. No. 4. Dinsdag 9 Januari 1917. Dertiende Jaargang Verschijnt eiken MAANDAG-,_WOEHSDAG- en VRIIOAIAVOND. UIT ZEEL Losse Oorlogsberichten Welk weder zullen wij hebben Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.00, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraaf C 2o$, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselrjke verstandsverbijstering gulden' bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Wij wijzen er onze postabonné's nadruk kelijk op dat het abonnementsgeld bij voor uitbetaling bedraagt f4.10 en niet f4.— Zij die nog wenschen vooruit te betalen, worden dringend verzocht hunne remise zoo spoedig mogelijk in te zenden, daar er bin nenkort zal gedisponeerd worden over het abonnementsgeld Is te kwartaal 1917. DE ADMINISTRATIE. Legerorder van Keizer Wilhelm. Men seinde ons Zaterdag de volgende dagorder van Keizer Wilhelm: BERLIJN, 5 Januari (W.B.) Officieel. Aan mijn leger en vloot. Te zamen met de bondgenooten-heerschers had ik onzen vij anden voorgesteld dadelijk vredesonder handelingen te beginnen. De vijanden heb ben mijn voorstel afgeslagen. Hun honger naar macht wil Duitschlands vernietiging. De oorlog duurt voort. Voor God en de menschheid komt aan de vijandelijke re geeringen alle verantwoordelijkheid voor alle verschrikkelijke offers, die mijn wil u wilde besparen. In gerechtvaardigde ver ontwaardiging over de aanmatigende ver metelheid van den vijand en niet den wil om onze heiligste goederen te ver dedigen en het vaderland een gelukkige toekomst te verzekeren zult gij: tot staal worden. Onze vijanden hebben de door mij aangeboden overeenkomst niet gewild, mot Gods hulp zullen onze wapens hen daartoe dwingen. Groot hoofdkwartier, 5 Januari 1917. Wilhelm I. R. N.B. Een W. B.-telegram meldt uitvoe rig, dat de legerorder van den Duitschen Keizer op de openbare meening en de pers een uiterst levendigen indruk heeft gemaakt. Dagorder van Keizer Karei. WEENEN, 7 Januari (C.B.) Uit het oor- 1-ogsperskwartier wordt gemeld: De keizer vaardigde het volgende leger- en vlootbe- vel uit: Soldaten! Gij weet, dat ik en de met anij verhonden heerschers gepoogd hebben leen weg te banen tot den door de geheele wereld" verlangden vrede. Het antwoord onzer vijanden is nu daar. Zij wijzen, zonder onze voorwaarden te kennen, de hun aangeboden hand terug. Weer gaat, wapenbroeders, mijn roep tot u. Uw zwaard heeft in de dertig oorlogsmaanden, die achter ons liggen, een heldere, duide lijke taal gesproken. Uw heldenmoed en uw dapperheid zullen ook in de toekomst aan het woord blijven. Nog zijn er geen offers genoeg gebracht. Nieuwe moeten er gebracht worden. Op onze vijanden alleen valt alle schuld. God is mijn ge tuige. Vier vijandelijke koninkrijken wer den door u en de legers uwer dappere bondgenooten verpletterd, machtige ves tingen bedwongen, groote stukken vijan delijk terrein veroverd. Ondanks dat alles spiegelen de vijandelijke machthebbers hun volkeren en hun legers steeds weer de hoop voor, dat hun lot toch nog een andere wending zal nemen. Welaan dan, aan u verder de taa.k ijzeren afrekening te houden! Vervuld van trotsch vertrou wen in mijn weermacht, sta ik' aan uw spits. Voorwaarts met God! Gegeven te Weenen, 5 Januari 1917. KAREI,. De operaties in België en Frankrijk, PARIJS, 7 Januari (R.O.). Het avond- communiqué meldt: In België levendige artillerie-strijd in den sector van Nieuw- poort. In de Champagne in de streek van Tahure werd een vijandelijke verken- ningsafdeeling onder vuur genomen. Zij. leed verliezen en werd verstrooid. Niets anders te melden. LONDEN, 7 Januari (R.O.) Generaal Haig meldt: Bij. het nemen van twee vij andelijke posten bij BeaumontHamel, in het vorig oommunicpié gemeld, namen wij 56 gevangenen. De vijand viel deze posten hedenmorgen weer aan na hevige artillerie-voorbereiding. De aanval werd .geheel afgeslagen. Wij ondernamen in den namiddag een succes volle „raid" ten Zuiden van Armentières en namen 19 gevangenen. De vijand poogde in den vroegen mor gen onze loopgraven binnen te dringen ten Z.-W. van Wijtschaete, na een kort, doch hevig bombardement. De aanvallers werden in wanorde terug geslagen met aanzienlijke verliezen. Een andere poging, door den Vijand in den vroegeren morgen onder dekking van een krachtig bombardement ondernomen tegen onze vooruitgeschoven posten ten N. van Yperen, werd door ons vuur af geslagen. (Mshode). Actie aan het Westelijk front. Er heeft daar naar het „Hamburger Fremdenblatt" verneemt een volkomen her-groepeering plaats van het Engelsche en Fransche leger, terwijl men de noo-dige maatregelen neemt om verkenningen dien aangaande zooveel mogelijk te beletten. Men is reeds begonnen het geschut, dat in het gebied van Somme en Ancre is ge concentreerd, op andere sectoren van het front te verzamelen, welke operatic op schitterende wijze, zoo het heet, verloopt. Waarschijnlijk zal aan de aanstaande ope raties ook actief worden deelgenomen door de Engelsche vloot. Te Parijs verwacht men belangrijke on dernemingen in het Maasgebied. Ook het Engelsche leger maakt zich_gereed tot een energieke actie. De Duitschers ontwikkelen daarom een buitengewone vliegersactivi teit. In de Dobroetsja. BERLIJN. Het avond-communiqué van 5 Januari meldt: In Groot-Walachije is de voornaamste handelsstad van Roemenië, Braila door de Duitsche en Bulgaarsche troepen genomen. De Dobroedsja js geheel en al van vijanden gezuiverd. Russisch Oorlogsbericht. PETERSBURG. (Officieel). De Rus sen sloegen vijandelijke aanvallen af ten oosten van het Tiroel-moeras, 40 werst ten westen van Riga. Door een stoutmoedigen aanval namen Russische troepen een dorp aan het zuid westelijk uiteinde van het Babit-meer en bezetten zij, na een verwoed gevecht twee rijen loopgraven, zes werst ten oosten van het dorp Kalntzem, 20 werst ten zuidwes ten van Riga. Zij maakten gevangenen, veroverden mitrailleurs en sloegen tegen aanvallen af. PETERSBURG. (Officieel). Bij de gevechten ten Z. van het Bahifcemeer, 30 wersten ten W. van Riga, namen wij 500 Duitschors gevangen. In de streek van het vlek Retschka, ten N.O. van Vi- 1-eiki, daalde een vijandelijk vliegtuig, waarvan de inzittenden, een soldaat en een officier, krijgsgevangen werden ge maakt. - -< Poincaré bij de Belgische troepen. PARIJS, 6 Januari. (Havas). De presi dent der republiek, vergezeld van den opperbevelhebber Nivëlle, begaf zich gis teren naar België, waar hij de -gast was van koning Albert en met den koning de Belgische troepen bezocht, aan wie hij Fransche onderscheidingen verleende. Vervolgens ging hij langs de Noordzee de Fransche troepen bezichtigen. De kanonnen van Plewna. De Turkschc kanonnen, die in het jaar 1878 in Plewna werden buitgemaakt en later bij het Skobelow-gedenkteeken in Boekarest werden opgesteld, zijn alle naar Constantinopel overgebracht. Zij zullen nu op- het plein voor het ministerie van oor log aldaar worden opgesteld ter herinne ring aan de verdediging van Plewna en aan de dapperheid der Turksche troepen in den veldtocht in Walachije. Da politiek van Wilson. De „Times"-correspondent te New-York meldt, dat Wilson zijn toekomstige po litiek nog niet bepaald heeft. Hij berust echter reeds zoo goed als volkomen in voortzetting van den oorlog, aangezien het antwoord der geallieerden aan Duitschland reeds beeft doen vermoedert, dat zij Amerika op even krachtigen toon zullen antwoorden. De Duitschers! zullen antwoorden. De Duitschers zullen wei nig kans hebben om de schuld voor voort zetting van'den oorlog op1 de geallieer den te Iaden. Zij zijn miet hun schrikaan jaging te ver gegaan en met hun pre tentie, dat zij de eerste vredesnota heb ben geschreven niet ver genoeg. Een antwoord van Duitschland Naar in goed ingelichte kringen ver luidt, is de Duitsche regeering voorne mens haar standpunt ten opzichte van het betoog, vervat in de antwoordnota der Entente-regeeringen, door -eene nieu we verldaring aan de neutralen uiteen te zetten. De Duitsche Rijksdag komt bijeen. De „Vorwarts" meldt, dat de begroo- tingsoommissie uit den. Duitschen Rijks dag half Januari bijeen zal kómen. AVer moedelijk zal dan ook de Rijksdag weer vergaderen, daar men kan aannemen, dat de rijkskanselier zoo goed als de par tijen omstreeks dien tijd behoefte zullen gevoelen, hun meening over den toe stand te zeggen, die uit de verwerping van het vredesaanbod ontstaan is. BiNM D. De Staatsieening. (Officiëel). Op de nieuwe staatsieening groot f 125.000.000, is in totaal inge schreven voor f 143.019.500. Preferentie is gevraagd voor f 22.889.400, zoodat overblijft niet preferent f 120.130.100; daarvan wordt 85 pCt. toegewezen met afronding naar boven voor elke toewij zing tot het naaste veelvoud van f 100. „De Tijd" schrijft: Ook de laatste groote lecning van 125 millioeu is volteekend. Blijkbaar heeft men met inschrijven tot liet laatste oogen- blik gewacht, maar is .toen toch ge komen. Het is verblijdend, dat de dwangmaat regel, waarmede gedreigd is, niet be hoefde te worden toegepast, al beeft hij blijkbaar gewerkt. Dat doet echter niets af aan het feit, dat de Regeering het benoodigde gelet krijgt en ditmaal biji een laag rente-type. Het slagen der leening is voor 's lands crediet een hechte steun en zal zijn in vloed naar buiten niet missen. Dien Minister van Financiën, die deze leening heeft doorgedreven, in strijd miet vele pessimistische waarschuwingen, mag men geluk wenschen. Hij is geslaagd! Do „Sphinx." liet bestuur van den R. K. Vakbond „God en ons Recht", die bij den En- 'gélsclien gezant aan ons hof pogingen in het werk had gesteld om de moeilijk heden ,aan den in- en uitvoer van mate rialen Voor de „Sphinx", te Maastricht in den weg gelegd, op te lossen, heeft van den gezant,' bericht ontvangen, dat de zaak ,iu ©lale^isi jein de in- en uit- vo£r> vöör "de fabriek weer is toegestaan. Limb.. Koerier".) Jhr. lV"Wan Nispeit tot Sevenaer hoofdredacteur Van „DqResidentiebode", lid .van de ..Tweqsje.,, Ramoi: voor Rhed-en, is zeei* ernstig, .ongésfeld. s. Pakjes naar België Men meldt aan de „N. R. Ct.": Met bet pakjes Zenden naar België - is het van 1 Januari af gedaan. De leden van de vereeniging „Samenwerking" in den ki-ing Luik, welke vereeniging thans met onze regeering een overeenkomst ge sloten heeft, hebben allen een zekere som gestort en nu zal elke 6 weken een groote zending levensmiddelen aankomen en zul len de leden dan bun 4 K.G. kunnen krijgen. Onbemiddelde landgenooten krij gen de levensmiddelen gratis en anders kunnen zij na den oorlog betalen. Of een dergelijke massazending voor andere centra in België ook reeds geschiedt, we ten wij niet. De nota van president Wilson. Het Correspondentiebureau heeft hij na vraag aan het departement van Buiten- landsche Zaken vernomen, dat de tekst der vredesnota van president Wilson aan de oorlogvoerenden niet, gelijk te Madrid schijnt te zijn geschied, schriftelijk en met verzoek om ondersteuning aan onzen mi nister van Buitenlandsclie Zaken is mede gedeeld, doch eenvoudig door dr. Van Dij-ke' aan den heer Loudon is overhan digd zonder «enigerlei verzoek om onder steuning. Kolennood. Wanneer de aanvoer van kolen uit het buitenland niet sterk toeneemt, zal ook het goederenvervoer door de spoorwegen moeten worden ingekrompen (op het oogenblik wordt alleen slechts net per sonenvervoer beperkt) en zal moeten .wor den overgegaan tot beperking der produc tie, door inkrimping van den arbeidstijd in fabrieken en bedrijven waarin kolen verbruikt worden. Een smeekbrief. Door de in Nederland verblijvende Bel gen is tot II. M, de Koningin een smeek brief verzonden, om Hare hooge tus- schenkomst af te smeeken ten bate van hun naar Duitschland weggevoerde land genooten. Het verzoekschrift is onderteekend door 16.229 Belgische uitgewekenen. Het Koninklijk gezin is wederom van het Loo in de residentie teruggekeerd. Goes. „P i 1 a t u s". Binnenkort zal men alhier van echte tooneelkunst, geen di lettanten-werk, kunnen genieten. Een uit gelezen artistengezelschap zial hier het Bijbelsche treurspel „Pilatus" van prof. Frenckeu komen vertolken. Dit tooneel- werk, ingeluid niet door een' parade-ap- plaus, maar door de bewonderende kritiek van bevoegde kunstrechters, vond .ook allerwege in de pers: hooge waardeering. Wij stellen .ons voor in onze nummers die aan den datum der opvoering, 22 Ja nuari men zie de advertentie iu dit nummer voorafgaan, verschillende dier persstemmen weer te geven, maar laten iar heden pan voorafgaan de uiteenzetting van het stuk, -z.ooals „De .Tijd" van 19 October 19916 die gaf: „Hoofdgedachte van het treurspel „Pi latus" werd de treffende tegenstelling tus- scben de leugenachtige schittering seiner uiterlijke' macht en hot armelijke lijden der eeuwige Waarheid, een© tegenstelling, die zich oplost in den woreklsirijd tns- s'cben leugen en waarheid zelf. Het eerste bedrijf teek-ent het oprecht- zoeken der waarheid door den edelen Flavins, quaestor van Pilatus! Hij voelt het leugenachtige der uiterlijke Caesar- macht, en -zoekt naar een vasit beginsel, naar het Een© bovenal, naar God. 'Zijne zuster, Flavia, heelt met Pont-ia, de spon taan vrouwelijke, zonnige dochter van Pi latus -on diens edele gemalin Claudia Pro genia, het antwoord op die vragen gevon- jdën in den hoog-heiligen godsdienst der Joden. Maar hij de Joden zelf is veel uiterlijkheid.- Slechts weinigen kennen, den ■Man, Die hun de waarheid brengein zal 'tol® Profeet, de meeaten leven met den n-caycgelijken geldwisselaar Ibrahim in haat togen den Zoon van God, tegen, -Christus. Verwachting tot den avond van 9 Jan.: Stormachtige tot krachtigen, later tijdelijk afnemende Westelijke tot Zuidelijken wind zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk regenbuien. Aanvankelijk zachter. En tusSch&n deiz© allen staat Pilatus. Hij is onverschillig voor de waarheid, dei -macht van de-n sterkste is zijn ideaal. Wi-e naar waarheid zoekt, is. hem- een -dwaas'. En als d-e hartstochtelijke hooge- priester Annas de gevangenneming vraagt van j-e-zus, geeft Pilatus toe. Voor hoo- g&re» motieven van recht is- hij- ongevoelig, zijn-a macht wordt niet bedreigd. Maar op hetzelfde oogenblik verheerlijkt een wondere stem den Profeet van Galilea .en treft Christus' prediking- miet een eer sten 'lichtstraal het hart van Fiavius. i In. he,t tweede bedrijf schittert door bet lijden va.n Christus heen het ideaal der waarheid. Hij wordt heengezonden naar Herodes. Het volk begrijpt h-erna niet: zelfs de gelo-ovige Centurio hoopt op oen plotselinge machtsuiting. Ook Pilatus heeft Hem niet begrepen -en zich afge wend: „Wat ife waarheid?" Maar Fia vius vo-el-de Jesus' hoogheid e-n Catullus, da cynische beidensch© wichelaar Zijn© kracht. En met de veree-ring: in Flaviu-s', groeit bij Ca,tullus de haat Hij .vreest voor zijn invloed en hij voelt, dat liij zoo de gehate Claudia kan treffen. En z,o©, doende wordt hij bij Pilatus de drijvende kracht tegen Jesius. Wat ook de droomi van Claudia, wat ook de jagende verwijten van Po-ntia -dien oarustigen, Pilatus doen beloven, Catullus- weet de staatsmotie- vem sterker te -do-e-n uitkomen an. toovert larmee tot Pilatus naar zijn raad tweeslach tig ingang verleent aan het hernieuwde proces tegen den van Herod-es terugge keerden Christus. In het derde bedrijf slpeielt dit proces af. Bar-Abbas wordt bevrijd e-n het opge zweepte vo-lk vraagt -den kruisdood voor Jiesuis. Pilatus wankelt -- hij wil machtig blijven, als hij is, zonder zich te stellen tegenover de waarheid. Alleen steunend .oipi aardsch© motieven, wordt hij, geslin gerd door oen gril van het oogenblik, Christus als miensch moge- He-mi medelijden inboezemen hij do-et Hem geesel-en; Christus ais God, doet hem vreezen hij veroordeelt H-emi. Het Iaatsite woord dier Waarheid, dat de bron van alle macht (aanwijst ieu -dat Fiavius ten vo-lle overtuigt, verstaat Pilatus niet. Staande tussch-en het hartstoehtelijk-drijvend Joodsche volk, den cyniscben Catullus, den edelen .Fia vius -en de- minnende Claudia, laat Pilatus- izich alleen leiden door het gevoel. En ten slotte „walgt" hem "dit proces en in verkilde wanhoop- spreekt hij het dood vonnis: uit. Pontia wil Jesus redden: zij zwijmelt. Het is het eerste teeke-n dér overwinn-ende Waarheid In het vierde bedrijf ligt Po-ntia, ijlend 'nu, op h-et rustbed. Hare woorden spreken van wroeging voor den karakterlooz'en, diepgevallen Pilatus, Buiten strijden licht en duister. .Nu moet Pilatus; gebroken in macht, de waarheid onder de oogen- zien. En in wanhoop tegen de venvijtingen van •Fiavius, hecht zich Pilatus aan den ver goddelijkten leugen. Het ijle offer aan Mi thras'' 'Al-God, Jupiter Oromasdes wordt verbroken door de sombere- stem van Golgotha's offer. Pontia sterft. In wanhoop stoot Pilatus de laatste stemyder genade, in de liefdevolle, offerende; "Claudia, van zich, -en blijft alleen niet d-e straf 'van Hem, Die-n hij- kruisigde - een eeuwig beeld der mensch-e-nziel, diia bet lager© stelt boven het hoogere en Jesus' woord niet begrijpt„Mijn Rijk is niet van dez'e wereld"." Zondagavond is voor een stamp volle zaal voor de tweede maal door de R.-K. Propagandaclub „Pius X" „de triomf des Kruises" opgevoerd. Waar we reeds in ons vorig nummer eens uitvoe rige recensie gaven van het stuk, kunnen wij thans volstaan met de opmerking,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1917 | | pagina 1