413e Staatsloterij. Posterijen en Telegrafie. J a c h f. laafsfe Berichten. 4!!oop mlisGpiiigoii aanbestedingen, enz SPORT EN SPEL. KERKNIEUWS. O N D E R W IJ S. Sociale Berichten. Rechtszaken. Landbouw en Veefeelf. V I S S C H E R IJ. geven werd bestond ïn het houden van voordrachten en muziek. De voorz. sprak een opwekkend woord tot de militairen, or hen op wijzende, da! zij straks bij terugkeer in de Maatschappij een toestand vinden, die er hen nu op bedacht moet noen zijn, het organisatieleven te zoeken. I>e opkomst was goed, terwijl alles een geregeld verloop 'had, waarna de voor zitter de bijeenkomst sloot met een woord van dank. (Z.) Do werkzaamheden aan de tramlijn Philippine'Terneuzen zijn begonnen. In aansluiting met de lijn IJzendijke— Sas van Crent is men te Philippine begon nen met het grondwerk. Het plan moet wezen om de lijn met Mei a.s. in exploi tatie te nemen. (M. Ct.) Door de kommiezen onder de gei- meente Clinge is ten bate' van het rijk beslag gelegd op een zestal koeien, die blijkbaar bestemd waren om naar België te worden gesmokkeld, waarvan de ga- leiders bij de komst 'der belastingamb tenaren op de vlucht waren gegaan. De beesten waren gekniehalsterd oim het weglo-o-pen te voorkomen bij het afwach ten der gunstige gelegenheid oan ze uit te voeren. Voor het "Rijk 'een buitenkansje van plm. f3500. (VI. Crt.) 3e kl., 2e lijst. Trekking 19 Dec. f25000: 10020 f 15G05645 f 400: 12903 f 2O05800 20405 f 100: 2404 5221 19190 45: 442 1095 4305 5615 5621 5666 6733 6755 14286 14720 14755 14770 16521 18225 18223 3e kl., 3e lijst. Trekking 20 Dcc. f 2000: 8329 f 15C0: 9779 I 1000: 17658 I 20017852 I 100: 776 2406 3032 10011 3228 10670 14538 18148 Prijzen van f 45 in volgend nummer. Postverzending tegen Nieuwjaar. Met het oog op den grooten toevloed van poststukken bij de jaarwisseling wordt het publiek verzocht voor het binnen land bestemde brieven, briefkaarten, prentkaarten, visitekaartjes en circulaires, welke men hij voorkeur op 1 Jan-uari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende stre pen, getrokken over de gehe-ele adres zijde, en die stukken reeds opi 26, 27 of 28 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereedgemaakt, blijven tot 1 Januari op de kantoren van bestem ming bewaard -en worden zooveel mo gelijk op dien dag in de bestelling op genomen. Nisse. Dioior het jachtgezelschap uit Rot terdam, bestaande uit de hoeren IColff e.a. zijn alhier gedurende 'de laatste kiop jacht 188 hazen geschoten. Jn aanm-er king genomen den natten zomer, is ge n.oemid getal zeer bevredigend. Oostburg, 20 Dec. 1916. Erwten f32.a f33.Bruine boonen f 32 a f 33.-. Veitingsvereen. Eendracht maakt Macht". Krabbendijke, 20 Dec. 1916. Ajuin f 14, f 14.10, f 14.20, f 14.60, f 15 per 100 K.G.; Peen f46f49 per 1000 K.G. Den Haag. In do vergaderingen der Tweede Kamer vroeg het lid v. d. Voort- van Zijp miede namens' 10 anderen een geheime zitting aan, o-m -den minister van oorlog nadere inlichtingen te vragen over den nnmitieaanmaak. Onmiddellijk daarop ging tl© Kamer in C'omité-generaal. Den Haag. liet stoomschip Amsteldijk van de "Holland-Amerikalijn is door tde Engefeche autoriteiten van Falmouth naar Londen gevoerd om circa 2100 ton lading te lossen. Den Haag. Naar wij vernomen is de aanvoer van vwavel van over zee weder om te-egestaan. Viissingen. Hier zijn vliegeiontploffin gen gehoord, komende uit zuidwestelijke richting, vermoedelijk van Z-ee<brugge. Geen vliegtuig werd gezien. Zevenaar. Hier kwamen te 12.53 nam. 1.80 N-oderlandscho kinderen uit ver schillende steden der Rijnprovincie aan o-m naar hun godsdienstige gezindte in verschillende toevluchtsoorden en gestich ten in ons: land te worden gehuisvest. Te Arnhem- vond de eerste splitsing plaats. 20 kinderen o-.a. worden opgeno men in het R.K. weeshuis te Vs-Graven- hage. Van het Oorlogsveld. 20 Dec. 5 uur 's namiddags. Parijs. In den Senaat heeft Briand geantwoord op ©en vraag van senator Touron, aangaande de vredesvoorstellen. Morgen zal hij- een gemeenschappelijk op gesteld antwoord geven, waarin duidelijk zal worden uiteengezet, dat jJ-e vredes voorstellen der Centrale rijken onmoge lijk v-oor ernst kunnen worden opge nomen. I)e bondgenoote-n zijln vast be sloten hi-erop het eenige antwoord te geven, dat -erop- past. On® Jand is -door het vredesaanbod niet geschokt, en be schouwt liet als -een uittarting. Hij zegt, dat het beste antwoord, dat erop- gege ven wordt, de overwinning is van gis teren bij Verdun. Het officiëele antwoord zal waardig zijn voor ons land. Parijs Een HavasCcommunicpié meldt, dat de Duitschers bij een poging tot overrompeling van de Fransche loopgra ven ten noorden va,n Sadlly werden te ruggeworpen. Rechts van -de Maas bij1 Louvem-ont en Chambrelt-e bombardement van de Duit schei®. Overigens niets nieuws. Fransche aviateurs stelden den 17-en dezer hij Verdun twee Duitsche vliegers buiten gevecht en wierpen den 18en pro jectielen op de station® Dun en Mont- médy -en op' de kampementen bij Azann-es. Berlijn. Naar m-e-dedeeling van het Wolffbureau bedraagt de vijfde oorlogs- leening ruim ö1/^ milliard mark, waar bij de spaarbanken met een kleine 3 pCt. zijn betrokken. Petersburg. (Officieel.) In de Woud- Karp-atheni werden twee compagnieën van den vijand bij een aanval op onze stel lingen bij Hollo teruggeslagen. Ten westen van Viziru bij het dorp Batogu, werden twee eskadrons vijande lijke rijdende artillerie door ons vuur verstrooid. Twee kanonnen met cais sons vielen in onze handen. Constantinopei. Onze troepen neme® in de Dobroetsja deel aan het vervol gen van den vijand. Ruim 100 gevange nen vielen de laatste dagen in onze handen. Weenen. Bij- de legergroep van Mac- kensen duurt de vervolging van den vijand in Oost-Wal-achije vo-ort; 1000 ge vangenen en veel voertuig vielen de laat ste dagen 'in onze handen. Middelburg. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur alhier werd heden aanbesteed a. Het vernieuwen en onderhouden van het verf-, behang- en glaswerk van kunst werken, aanlegplaatsen, gebouwen en ver dere inrichtingen, beho-o-rendc tot het het kanaal door Walcheren, gedurende het jaar 1917, in twee perceelen. Raming eerste perceel f 2764, tweede perceel f 1240. Eerste perceel. Inschrijvers de heeren: II. Schild en Zoon te 's Gravenhage f 3420; M. C. Kroon te Viissingen f3390; A. J. van Miert te Middelburg f3380; H. Pieterse te Middelburg f 3298. Tweede perceel. Inschrijvers de hee ren M. C. Kroon f 1630II. Schild |en Zoon f 1580A. van Miert f 1540 en H. Pieterse f 1520. b. Het verbeteren van de keibestratiug en het aanleggen van een rijwielpad met bijkomende werken op een gedeelte van den Rijksweg door Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, hehoorende tot de rijks groote wegen in Zeeland. Raming f27.600. Inschrijvers de hoeren: A. Lagasse te Cadzand f 30.900A. Duhurk te B-reske-ns £30.443; J. de Bree Fzn. te Terneuzen f30.228; P. J. de Bourgraaf te Wemel- dinge f29.900; I. Douw te Zierikzee £29.770; L. G. J. van de Ven en J. B. van do Ven te Koudekerk© en Middelburg f28.400; firma Aug. van DijkPetiet te Bergen op Zoom f28.303; Th. Cambier te Breskens £28.180 en J. M. H.- van de Sande te Breskens f28.163. Eén biljet was van onwaarde. c. Het omleggen van den Oosthaven- dam te Breskens, beboerende tot de ha vens in Zeeland. 'Raming f 102.500. Inschrijvers de heeren: G. W. de- Wolf te Dordrecht f 145.000; J. Roskam Gz. to -Sliedrecht f135.650; C. B. Hak te Oud-Gastel 'f119.200; C. J. Balkenstein Jr. en G. A. van der Straaten te Ter neuzen f 117.500 en N. V. Nederlandsche Betonijzerbo-uw te Amsterdam f116.300. d. Het maken van dukdalven met op ruiming van eenige bestaande dukdalven en lichtopstanden in de buitenhaven van het kanaal door Zuid-Beveland te Hans- weerd. Raming f 43.250. - Voor dit perceel kon worden ingeschre ven voor gebruik van bui.enlandsch en van hinnenlandsch hout. Geen der in schrijvers gaf echter verschillende getal len op voor beide gevallen. Inschrijvers waren de heerenG. J. Balkenstein Jr. en G. A. van der Straa ten te Terneuzen f53.500; G. VV. de W-olf te Dordrecht £53.100; A. van der Straa ten Jr. te Hansweerd f52.900; J. de Bour graaf te Wemeldinge f50.273 en H. van Dongen te Dordrecht f 49.700. Drie bil jetten waren van onwaarde. lerseke. Maandag werd voor de erfge namen van dhr. M. Miejas, ten overstaan van notaris Pilaar, publiek verkocht: een woonhuis en erf, in de gemeente lerseke, aan den Achterweg, groot 1 A. 80 c.A., aan dhr. Pieter Philipse te Schore, voor f950. (Z.) Oostburg, Bij dhr. Ch. de Backere op de Markt werd een 10-daagsch hiljartcon- cours gehouden, waaraan zeer druk deel genomen werd. De eerste prijs kreeg M. Mabesoone le Oostburg met 75 punten. 1. de Hullu t-e Schoondijke nnet 73 pun ten den 2-en prijs- en S. IJsebaert te Oost burg den 3en prijs'. Hoe het geloof bewaard blijft Onlangs deelde het Protestantsche gods dienstige weekblad „De Heraut" mede, hoe in de binnenlanden van Jap-an, nadat sinds de groote Christenvervolging in de 16e -eeuw alle betrekkingen met de Katho lieke Kerk waren afgesneden, bij tal van familiën heimelijk de oude godsdienstige gebruiken door den IJ. Franciscusi Xave- rius en zijne opvolgers daar gebracht, en het geloof door hen gepredikt, van geslacht tot geslacht was overgeleverd, gelijk uit het bidden van het „Onze "Va der" en het bewaren van rozenkrans en Nieuwe Testament bleek. Thans -deelt mgr. Menten in „De Tijd" het volgende mede: „Het mag een veertig a vijftig jaar ge leden zijn, toen als aartsbisschop', indien wij ons niet vergissen, Monseigneur Pe- tit-Jean nnet de op'perste leiding der Ja- pansChe missie werd belast; ook hij' werd door den keizer met de grootste welwil lendheid ontvangen, zooals al1 zijne op volgers trouwens. Na korten tijd zijn missie-bisdom te heb ben bezocht en doorkruist, werd hem eveneens tot zijn groote verbazing mede gedeeld, dat diep in de binnenlanden in de (di alen van het gebergte, zich nog ge heel© christen-gemeenten bevonden, wel ke ïrouw d-e katholieke overlevering-en hadden bewaaixl, zoodat er nog steeds het H. Doopsel volgens de voorgeschre ven wijze en woorden werd toegediend, z-onder dat in al dien tijd een katho liek priester hen had bezocht. Mgr. Pe tit-Jean vaardigde onmiddellijk een ge zantschap' naar de aangeduide christen gemeenten af. Twee priester® maakten er d-eel van uit, en Japanners waren de gidsen. Hunne v-erbazing steeg ten top', toen de gezondenen al het meegedeelde bewaarheid bevonden, ja nog meer. Het Doopsel werd toegediend met de woor den en volgens de wijze, door de Katho lieke Kerk yoörgeschreven. Die li-oofden der voornaamste familiën vormden een soort van priesterschap-, dat van va-ctex; -op-zoon overging en de voornaam-sx chris telijke grondwaarheden aan het nage slacht onderwees. Ook de Rozenkrans werd -er gebeden -op- bestemde dagen, als de gemeente tezamen kwam. Twee vragen waren bijzonder teeke- nend. Zoo vroegen de oudsten der ge meente, eer zij bij de afgezonden pries- met den Rozenkrans voor den dag kwa men, of d-e priesters- ook de Moeder Gods ver-eerden en of ze -ook getrouwd waren; toen ze het eerste bevestigden en het tweede -ontken-den, klonk het ant woord: „Dan zijt gij van dezelfde pries ters, di-e het geloof aan onze voorva deren hebben verkondigd". Met open armen werden zij' ontvangen, en groot was de vreugde der aldus ontdekte Chris tenen. Denkt men, als pien het bovenstaande leest, niet -onwillekeurig aan het heilige vuur van den Tempel van Jerusalem, dat de Israëlieten verborgen voor hun vertrek naar het land dei' ballingschap-, en dat een zonnestraal tot nieuw leven opwekte, 'ïn de drabbige aarde, welke men uit d-e bergplaats van het vuur had genomen?" In het St. Chatarinag-esticht te Ber gen op Zoom is overleden de Zeereerw. heer G. M- Beekhoven, rustend pastoor van Heen (Steenbergen.) Die overledene werd in 1852 te Leur geboren -en in 1878 priester gewijd. Ach tereenvolgens was hij kapelaan te Rijs- herg-en en Bergen op1 Zoom. In 1899 werd hij benoemd tot pastoor te Groed-e en in 1910 te Heen. De -overledene was sinds enkele maan den rustend. (Zei.) Hoofdplaat. Maandag j.l. werd d-e Zeer eerw. heer J. v. d. Muyzenb-ergh als pa stoor onzer parochie geïnstalleerd door den Hoogeerwaarden heer Dieken van het Dekenaat Aardenburg. Wegens den oorlogstoestand hadden geen feestelijkhe den p-laats. Door -den gemeenteraad van Breskens is bcoemdtot hoofd der -school de heer J Riss-e-euw ho-ofd der school te Sluiskil (Zei.) Geslaagd vo-or 2d-en stuurman de heer A. Verhoeff en v-o-or 3den stuurman de heeren P. J. Nuijs en J. W-. B. Mars man, leerlingen van de „De Ruyter- scho-ol te Viissingen. Op de voordracht voor onderwijzer aan de o. 1. school te Axel zijn gep-laatsit de heeren: 1. A. J. Schieman to Graauw; 2. W. Meijneke te Amsterdam; 3. J. L. van D-ijke te Kattendijke. (M. Ct.) De R.K. Vereeniging to-t be strijding der Tuberculose „H e r- wo-nn-en Levenskracht" verzoekt ons1 opname van het volgende Zouden we -met Kerstmis een kl-ein offertje- mto-gen vragen voor een goied do-el? Zo-u het -een misrekening zijn, als we verwachten, -dat m-en met liefde o-ok Kerst- gav-en geven zal voor „Herwonnen Le venskracht" Neen imimers. We hebben de hulp gevraagd van o-nz-e Roomsche Jeugd. De jongens en meisjes van stad en land hebben we gevraagd, of ze onz-e Ino-oi-e 'Kerstplaatjes willen aanbieden en daarbij het -offertje van 10 ets-, vragen vo-or 'ónze zieken. En. o-nz-e kinderen willen wel. Sinds het „Weekblaadje voor de Room sche jeugd" van '8 December hun hulp vroeg, brengt iedere post aan het Bureau van „Herwonnen Levenskracht" (Drift 12, Utrecht) tal van briefjes en briefkaarten van kinderen, en van onderwijzers ha- mieas hen, -o-m hun hulp aan te bieden bij -d-e inzameling der Kerstgaven.' "Onzie kinderen willen wel. Hu'n,- -enthousiasme 'is verblijdend. Ze willen graag w-erk-eti v-o-or de tal rijk© tuberculose-lijders, welke „Herwon nen Levenskracht' 'te verplegen heeft. Ze willen graag een werk van naas tenliefde do-en. En wie zou de kinderen weg sturen, als ze .komen vragen, of U m-et Kerstmis nog -een -dubbeltje ove-r hebt voor een goed werk Geen enkel Ilo-om-sch hart weigert die liefdedaad. Als 't Kerstmis wo-rdt, hot fe-est van de Christelijke liefde, dan zullen duizen den Roomische kinderen in den huise lijke® kring aan familie, vrienden en be k-on-den vragen o-m -een kerstgave voor „Herwonnen Levenskracht." Zoo ^vorde door de hulp der kinderen -die kersttijd een tijd van zegening voor onz-e -duizenden tuberculose-lijders. Arr.-Rechtbank Zierikzee. In de zitting van 19 December 1916 zijn veroordeeld wegenseenige ver plichting, voorgeschreven bij een distri butieregeling als in art. 8 eerste lid der distributi-ewet 1916 bedoeld, op-- zettelijk niet nakomenM. K., 28 j., land- bouwerskn-echt, St. Philipisland, tot f 10 boete sub's. 14 dagen hechtenis. D-e bekl. J. A. Q„ 26 j„ beurtschipip-er te St. Phiiipsland, werd vrijgesproken. Voorts werd veroordeeld wegens: het opzettelijk een maatregel, vanwege den Minister van L. N. en II. genomen in het belang der Distributie van goederen, ver ijdelen: L. B. J., 23 j„ landbouwersknecht te Tholen, tot f25 boete s. een m. h. D-e te dezer zake beklaagde J. C. H. wed. F. W. J„ 49 j„ landbouwster te Tholen, werd van het haar ten laste gel-egde vrijgesproken. (M. Crt.) Arr.-Rechtnank te Middelburg. Zitting van 19 D-ec. Veroordeeld wegens poging uitvoer, ver voer en nederlage: H. H. V., 43 j., hvr. v. Th. G. „Arnol- dus", 14 d. gev.; R. H„ 31 j„ Koewacht, f7 of 7 d. hecht.; M. d. V., 39 .j, West- dorpe, f5 of 5 d. hecht.; D. Dh„ 36 j., Westdoxp-e, f7 of 7 d. hecht.; C. J. C. M., 38 j„ Rottei'dami, 14 d. gev.; C. A., 50 j., Sas van Gent, f7 of 7 d. hecht.; P. L„ '45 j., D-oi'drecht, 1 w. gev.; J. d. V., 52 j-„ Antwerp-en, f 15 of 15 d. hecht.; C. A. R„ 40 j., Sas van Gent, f3 of 3d. hecht.; -F. A„ 32 j., Over slag, 5 d. gev.; C. d. V., 21 j„ Axel, 1 w.; W. J. N„ 35 j., „Adriana" f 10 of 10 -d. hecht.; J. W,„ 25 j., St. Jan steen, f 15 -of 15 d. hecht.; A. W„ 3Ï „Lilly" 49, f 10 o f10 d. hecht.; M. 8., 27 j., „Seine" f20 of 20 d. hecht.; P. D-„ 29 j„ „Rien sans D-leu", f 15 of 15 d. hecht.; P. E. M„ 51 j-., huisvr. v. P. d. B., „Griethandel II" f 10 of 10 ft. hecht.; F. H. H„ 42 j-.5 „Schi-eland", f20 of 20 d. hecht.; R. W„ 50 j„ Philippine, flO of 10 d. hecht.; C. D-„ 30 j„ Ch. de P., 27 j., beiden te Terneuzen, 14 d. gev.; II. S., 37 j„ „Halieij", 14 d. gev L. F., 37 j., huisvr. v. B. v. P., St. Jansteen, .E. M. F., 43 j., St. Jansteen, beiden £1 -of 1 d. hecht.; E. J„ 25 j., Do-el, H. G„ 18 j„ Doel, ieder f 7 of 7 d. hecht.; P. F. d. Di„ 31 j., Axel, bekracht. verstek-vonnis'; E. P., 15 j„ Clinge, f 10 of 3 w. tuchtsch.; A. v. A„ 17 j„ Wioiens- di'echt, 1 w. gev.; IJ. P., 42 j., Rot terdam; 10 d. gev.; G. V., 19 j„ Hoog- carspel, 10 d. gev.; W. F. B„ 16 j., f 10 o f3 w. tuchtsch.; Di. v. G„ 37 j., Terneuzen, 10 d. gev.; R. L. d. W„ 15 j„ Zuiddoi'pe, f 10 of 10 of 10 d. hecht.; M. S-, 53 j., huisvr. v. E. N., „Jeanne" £10 of 10 d. hecht.; P. F. d. D., 31 j., Axel, 1 w. gev.; M. B„ 19 j., Sas van Gent, f5 of 5 d. hecht.; M. S. K„ 32 j., Westd-orp-e, f 15 of 15 d. hecht.; P. S-, 28 j„ huisvr. v. F. P. d. Di., Zaam- (sl-ag^ 3 d. gev.; F. Fr., 18 j„ St. Jansteen, flO of 10 d. hecht.; T. T. G., 22 j., „Ilenricus", f 10 of 20 d. hecht., P. V., 30 j., Clingel, ilw. gev.; J. v. E., 25 j„ „Raveren" 30, 14 d. gev.; L. B., 46 j., Breskens, f5 of 5 d. hecht.; F. T., 18 j„ St. Jansteen, f 10 of 10 d. hecht,; P. ,J. E„ 19 j., Philippine, f 15 of 15 d. hecht.; A. S„ 35 j„ „Eli-e", f 15 of 15 d. hecht.; J. G. v. D., 25 j„ „Ba- bette", f 10 of 10 d. hecht.; C. L., 46 j., Aardenburg, f7 of 7 d. hecht.; C. d. C., 31 j., Sas van Gent, 5 d. gev. („Zei.") Wolfaartsdijk. Maandagavond hield de L a n -d h o u w v -e r e e n i g i n g alhier een vergadering -in de zaal van den heer J. I'ol-eij. Tot bestuursleden werden herbe noemd de heeien J. M. Mol, Joh. Rein- houdt ©n K. van der Slikxe. Als- leden van d-e commissie tot aankoop van land- bouwbenoodigdheden weidden herkozen de heeren J. Lin-denbergh en C. van Ni-euwenhuize. M-et h-e-t oog op de groote hooivor-dering van Rijkswege zal getracht worden -over wat meer krachtvoer t-e kunnen beschikken, zooals lijnkoeken emizi. Aan 'den directeur d-er posterijen en tegraphie te Goes zal namens de ver- e-eniging een verzoek worden gericht om in spoedeischende gevallen op Zon- en feestdagen ook gebruis: te kunnen maken van -de telepho-on, daar die in. deze ge meente op genoemde dagen geslote-n is. Eveneens zal aan genoem-len directeur Ivlor-den verzocht zijn medewerking t-e willen verleenen, -dat de post, die des namiddags met den trein van 3 uur uit Holland te Goes aankomt, ook nog mot d-e po-stauto mede naar Wolphaarlsdijk worde gezonden, daar deze post nu den anderen dag pas om- .9 uur wordt be steld. Als afgevaardigde naar d-e verga dering der Zeeuwsche Coöperatieve Kunstmestfabïiek wei-d gekozen de heer A. C. J. Noteboom:. (M. Ct.) Ammoniak Super. D-e Kunstmiestco-mmissie maakt bekend: dat een aanvang zal woeden gemaakt Inret ide eerste- distributie der bestelde Am-mouiak Snper, ten behoeve van d-e bemesting voor den oogst 1916/17 en wel tot eene hoeveelheid van 40 pCt. van i-eder© door haar goedgekeurde aanvrage; -dat d-e prijs; door besieH-ers voor deze ter beschikking komende hoeveelheid te betalen, isvastgesteld o-p f 18 per 100 K.G. biaito- voor netto, in zakken, vrij' uit schaal aan het pakhuis der fabriek xvaar de aflevering plaats vindt. (M. Ct.) Controle op de mosselkokc- r ij e n. Naar ons van gewoonlijk goed ingelichte zijde wordt meegedeeld bestaat bij de (Duitsche) „Zentral Einkaufs Stelle" het voornemen om een controle dienst in te stellen op de mo-ss-e-lko- kerijen in Nederland om gewaarborgd te zijn, dat deugdelijke waar wordt ge^ leverd en dat deze op zindelijke wijze wordt behandeld. Dat scheen in beido opzichten somtijds wel iets te wensch-e-n over te laten. Voor een invoerverbod van mossels in Duitschland was onze zegsman niet bevreesd. Zoolang het nog een tamelijk goedkoop voedse-l vormt voor do middenklasse, zei hij, zal men over de grens niet tot een dergelijkeix maatregel besluiten. M. C.) Goes. Hier is, naar de G. C. meldt, een N. V. opgericht, -die fcich ten doel stelt bet mo-sselenkoken en -zouten door Goe scli-e ingezetenen en daarvoor ingericht» fonds-en te doen geschieden. In ,-een hulploods, inderhaast op het terrein van de zgn. „Meesto-of" van ruwe planken opgetrokken, zijn x®eds een twin tigtal mannen en jongens vrouwelijk personeel wordt niet gebruikt bezig d-a 'ruw aangevoerde mosselen in eetba ren vormi, ter verzending gereed in het vat te brengen. Zierikzee. Hier is stagnatie in het mos- selenbedrijf gekomen tengevolge zegt men van geen vraag, vermoedelijk verband houdend met te nemen maatregelen door de „Centrale". De n-og rauwe moss-elen, geladen in vaartuigen werden alsnu ver voerd naar „De Val'.' en daar geborgen tot iets naders bekend is. (M. Ct.) Philippine. Gedurende de vorige week werden in d-e haven gelost ongeveer 1000 balen m-os-selen om gep-eld te worden. De prijs was gemiddeld f 4 per haal. In verband m-et -ongunstige berichten om trent verzen-dingen naar Duitschland wa ren d-e prijzen in de laatste dagen iets minder. (M. Ct.) Onze handel in mosselen met België, vroeger van zo-oveel be'.ang voor deze plaats, is op het o-ogenblik van ge-en beteekenis m-eer. In de laat ste dagen werd zelfs geen enkele ton m-osselen naar de gewone afpem-ers in Gent verzonden. D-it komt, omdat door de groote vraag naar mosselen van D-uit sche zijde de prijzen meer dan verdub beid zijn; terwijl door de -strenge grens afscheiding onze handelaars niet in de gelegenheid zijn met hun Belgische af nemers te onderhandelen over de nien we leveringsvoorwaarden. Intussch-en wor den zoowel van Belgische als .Neder landsche zijde pogingen aangewend om de oude klanten geregeld van mosselen te voorzien. In de laatste acht dagen wer den hier aan de haven gelost ruim 1250 ton mosselen, die alle gekookt en inge zouten werden en naar Duitschland ge zonden. De prijzen zijn in de laatste dagen stei-k gestegen. Kreeg men voor eenigen tijd in België hoogstens f 1.25fl.40 p-er ton, thans maakt men hier f3.50f4 p-er

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 3