magen. WO fe Goes. De Groote Oorlog. IBTENAAR n i s g eving No. 149. Zaterdag 16 December 1916. Twaalfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANQAG-.JVQENSDAG- en VRIJDAGAVQHO. Icoop bij Inschrijving flinke Dienstbode, Zij die zich met ingang van 1 Januari a.s. ahonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis en franco. Losse Oorlogsberichten gden naar de betrekking van pt de uitvoering van de distri» |t te GOES, worden verzocht riftelijk aan te melden bij den ester vóór 18 December a.s. borgstelling nader te regelen. rinkeliers van Kwadendamme esloten om op te houden met lijks uitdeelen van Pepermunt- de van de zoogenaamde Nieuw- 'ek en verder geen toegiften meer onder welken vorm ook. Men is moeten overgaan omdat de winst irschillende artikelen thans zoo s, dat het geven van cadeaux winst uitmaakt. ebben dan ook het volste ver dat onze clientèle bij eenig iin overtuigd zal zijn dat wij daar- Ihts noode zijn overgegaan. I op do hofstede „Buitenlust" te Irp. Irijvingsbiljetten in te leveren op 30 December a.s. bij C. VER- .andbouwer, Nieuwdorp, gemeente Arendskerke, bij wien ook in- pn te bekomen zijn. ouw BOËL— Geldof, Den Haap, |voor directe indiensttreding fkeur K. K., hoog loon. Zich aan den bij Mevrouw DE PAAUW, kerkstraat, Goes. Bdt in edele en onedele, dan Terheven, Want de diensten Inbaar. Bij vrlen heeft de maag 1 vrij wat beter werk, De maag |t alie hoofdorganen in nauwe maag op al die „edele deelen" ek aan eetlust; storing in de opgeblazenheid. In dergelijke knel en afdoende helpt. Ite groene flacons. Prijs per |.50, 6 fl. f8—, 12 fl. f 15, Be meeste gevallen voldoende. Den Haag. (kunstspel) fkrijgbaar bij ihij haar alles, wat zeg je nu vau den Graaf?" ze. it die me toch wel wat eten had n geven I Ik had toch geen schuld 1" >ordde Jan. Zoo! Meen je dat? Je krijgt van ;een brij' meer!" heb genoeg I" zeido Jan, die nu moed 'had even. te lachen, lokslagen zult gij hebben, booze nanszoon! Slang van een Jomkerl" 'i begon Jan hardop te lachen; hij Kle, dat de vrouw aardig was. 'at, lacht gij? Weet ge wie gij' zijt? ijt een Westfries1, gij hebt mijn Ltoè* vermoord I" uw broeder vermoord?! Maar ,ch!" i, mijn broeder Willem Grave van nd en Zeeland, Heer van Friesland, iseh-Ko<ning van werd Jan toch wel wat ongerust evend stond hij op. Die vrouw deed raar! Als ze toch corns: krankzin- wasl ta.-je?" riep zc jiu woedend, a, vrouw 1" was het stotterende ant- ■d- (Wipirlt vervolgd.) Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.90, daarbuiten f1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór kalf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdfnlnlsfrafleGanxepoorfsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berolend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Bericht. Gelijk andere jaren stellen wij onze abonné's thans weer in de gelegenheid hun abonne ment voor een Jiar voor uit te betalen. Voor abonné's, die hui courant per post ontvanger, bedraagt het abonnementsgeld per jaar bij vooruitbetaliig f4.10. Voor nieuwe abonné's bedraagt het abon nementsgeld per jaar bij vooruitbetaling f 4.10 f O.IO voor poliskosten. Zij dia hun abonnement per postwissel vooruitbetalen worden dringend verzocht duidelijk hun naam en woonplaats daarop te vermel den. Voor Goes en Middelburg bedraagt het abonnementsgeld per jaar bij vooruitbe taling f 3.60. De Administratie. De toestand. De eerste duif, die Noë uit de ark liet» kwam niet terug. Zal het zoo ook gaan met de vredesduif door Duitschland los gelaten? Als men de persstemmen uit de landen der Entente beluistert, vree zen wij. Die werpen de vredesaarbie- ding van Duitschland verre van zich noemen haar „humbug", een sluwe tak- tiek, een bewijs van zwakheid, een manoeuvre enz. De „Evening Standard" b.v. schrijft: „Bethniann Hollweg had wijzer gedaan als hij niet over God en menschelijklieid had gesproken en slechts gezegd had: „Wij ziju boosdoeners, die ons doel niet bereikt hebben, maar toch nog sterk zijn. Wij zijn wel wijzer geworden dan wij waren, maar wij kunnen, als 'wij in het nauw gedreven worden, nog verschrik kelijker dingen doen Kunnen wij het dus misschien op een accoordjegooien?" Duitschland bevindt zich in den toe stand van een misdadiger, wiens leven of vrijheid op het spel staan en wij kunnen niet verwachten, dat zoo iemand zich bij het gerecht zal aangeven, zoolang hij nog een boksijzer heeft." Uit Rusland, Japan, Australië, Canada, Frankrijk klinkt een zelfde geluid. Zelfs heeft de Fransche Minister-President reeds in de Kamer het volk gewaarschuwd „tegen een mogelijke vergiftiging" door het Duitsche vredesaanbod, en betwijfeld, of de door Duitschland aangezochte be middelaars wel „die taak zullen aan vaarden." Nu wordt geen spijs zóó heet gegeten als ze wordt opgediend en ten slotte zijn het de kabinetten en niet de couranten, die den vrede tot stand moeten brengen. Het feit, dat het Engelsche Lagerhuis de beraadslaging over den stap der Gen- tralen tot 19 December heeft verdaagd, wijst er op, dat men aan de zijde der Entente onderling voeling houdt. Toch ontbreekt het in de Ententepers niet gansch en al aan meer nuchtere beschouwingen over de vredesvoorstellen. Zoo schrijft b.v. de „Daily News": „Echter zou van de zijde van de geal lieerden een „non possumus" een nood lottige fout zijn. Dit zou de grootste diplomatieke overwinning zijn,die Duitsch land nog in dezen oorlog behaald heeft en zou het in staat stellen zich met een gebaar van onschuld tot de onzijdige wereld en tot zijn eigen volk met een gebaar van de vastberadenheid der wan hoop te richten. De geallieerden moeten die nootlottige fout niet begaan. Zij kunnen weliswaar niet in vredesonder' handelingen treden op den grondslag' dien Bethmann Hollweg aanbiedt, maar moeten hun zaak ann den vijand en de wereld voorleggen. Zij moeten de voor waarden mededeelen, waarop zij bereid zijn te onderhandelen en op Duitschland de verantwoordelijkheid laten komen voor verwerping of aanneming van dien grond slag van onderhandeling." De „Manchester Guardian", een invloed rijk Engelsch blad, noemt het Duitsche vredesaanbod oprecht en „het moet zoo schrijft het door onze regee ring en de verstandige openbare meening niet noodzakelijker wijs behandeld wor den als een aanbod tot een formeelen wapenstilstand of een voorstel tot tus- schenkomst van een derde partij. Er moet onmiddellijk een gedachtenwisseling plaats hebben en een rechtstreeksche weigering van zulk een gedachtenwisse ling zou de geallieerden hopeloos in het ongelijk stellen in de oogen van alle neutralen. Het aanknoopen van een ge dachtenwisseling zou de Duitsche vredes partij versterken. Het is niet noodzakelijk dat de regee ring die het best toegerust is om oorlog te voeren, ook niet het best in staat zou zijn om vredesvoorwaarden in te dienen. Van dat gezichtspunt uit zal de regee ring moeten oordeelen. Zij moet de natie op haar hand hebben en zal slechts het onverantwoordelijkste gedeelte met zich hebben als zij eenvoudig de deur toeslaat." Laten wij dus hopen dat de koele be zinning het in deze zal winnen van den hartstocht bij de Ententeleiders. Maar laat ons vourloopig achter het woord vrede een dik vraagteeken zetten. De Paus en de Nota. BERLIJN, 14 Dec. (K.N.) De „Lokal Anz." verneemt uit Ztirich, dat in aan sluiting op het vredesaanbod der Midden- Europeesche mogendheden de Paus een nota zal zenden aan de oorlogvoerende staten. („Maasbode") Het vredesaanbod en het Vaticaan. WEENEN, 14 Dec. (H. N.) Met betrek king tot de overhandiging van de nota der centrale mogendheden aan den Paus, bericht de „Reichspost", dat dit het re sultaat is van de vele besprekingen, die in den laatsten tijd met den nuntius 'Val- fris di Bonze hebben plaats gehad. De Paus had zijn diplomatieken vertegen woordigers reeds herhaaldelijk opdracht gegeven er op te werken, dat de oorlog voerende mogendheden eindelijk eens een voorstel zouden doen om tot onderlinge bespreking te geraken, waarbij het be staan en de levensvoorwaarden van de tegenstanders onaangetast zouden blijven. In dezen zin heeft ook de Nuntius ge werkt. Hij werd Zaterdag door keizer Ka rei in audiëntie ontvangen. („Maasbode") Het verzenden der Duitsche Note. WASHINGTON, 14 Dec. (R.O.) De Duit sche nota is hier aangekomen en bevindt zich thans in handen van Wilson. Men verwacht, dat ze onverwijld aan de oor logvoerenden zal doorgezonden worden. De ontroering van Rijkskanselier en Rijksdag. De Herlijascho correspondent van „D|3 Tijd" bericht: Van 'de spanning, die er in den Rijks dag heerscht© voor en tijdens .de rede van den Rijkskanselier kunnen slechts zij zich cen voorstelling 'maken, die haar bijwoonden. De geruchten namen toe met elke mdnuuut der zeer lang vertraagde opening van de zitting, deels - door de geheimzinnigheid, waarmee zij was- .voor bereid, en de stille maar niet onopge merkte maatregelen, welke in verband met de grootsche gebeurtenis waren ge nomen. Een siddering in don letterlijken zin van het woord voer door de historische zaal, waar op dat ooganblik de Duitsche macht, verantwoordelijkheid en groot heid bijeen zat, toen dei Rijkskanselier die eerste woorden, .sprak over het vre desaanbod. Van dat o ogenblik af bleef in de stamt van den eersten staatsman des Rijks een aandoening trillen, di© haar piet meer verliet, en die in jiaar pathos toenam tot aan het slot. Zoozeer had in icteze rede óp ziic-h „zelf teen, wiareldgobeurteinis d© ontroering den Rijkskanselier aangegrepen, dat hij uit geput in zijn zetel terugviel, tein eerst door minutenlange kalmeering en een hiemi toegereikt glas water weer tot zich zelf kon jtomen. Zij; die in de gelegen heid waren, hem' in die oogenblikben van nabij waar te nemen, zeggen, dat hij niets m'eer zag van wat er in den Rijksdag omging, ion dat de Rijksdag door zijn eigen opwinding en ontroering ingenomen niet bemerkte wat er mot den Rijkskanselier gebeurde. Een vredesaanbod aan België. LONDEN, 13 Dec. (Reuter.) De „IJaiiy Telegraph" ontving uit betrouwbare bron miodedeeliug, dat de centrale mogendhe den onlangs aan België den vrede aan boden op de volgende voorwaarden: Do Belgen worden uitgenoodigd op ontnid- d'ellijken vrede aan te dringen. In ruil hiervoor wordt hun land teruggegeven, httn onafhankelijkheid gewaarborgd 'en finanoicelen bijstand verleend voor Biel- gië's economisch herstel. In geval deze voorwaarden niet werden aangenomen zou volgens duidelijke miededeeliug het bestaan van Bielgië's monumenten, openbare gebouwen en ste den worden bedreigd. Het nieuwe Fransche Kabinet. PARIJS, 12 Dec. (Havas.) Het nieuwe Fransche 'kabinet is als volgt samenge steld Briantl, voorzitter van den ministerraad e-n minister van B|u,itenlandsch© Zaken. Viviani, minister van Justitie on On derwijs. Ribot, minister van Financiën. Malvy, minister van Binnel. Zaken. Generaal Lyautey, minister van Ooidog Admiraal Lacazo, minister van Marine. Clémlentel, minister, van National© Eco nomie, (handel, industrie en landbouw.) Berriöt, minister van burgerlijk en mi litair transport en ravitailleering. Dowmicrgue, minister van Koloniën. Albert Thomas!, minister van bewape ning ©n oorlogsfabrikaten. Godart, Claveille en Coucheur, resp. onderstaatssecretarissen voor Sanitaire iniaatiegelen, Transport en Oorlogsfabri katen. Er zijn voorts technische afdeeling'on in het leven geroepen, voor het -mijnwezen en de koopvaardijvloot. 11e nieuwe oorlogsraad bestaat uit Bri and en de ministers van Financiën en Oorlog, Marine en Bewapening. Generaal Joffre zal als technisch raads man aan de zittingen van den Oorlogst raad kunnen deelnemen. De regeering zal zich D,onderdag aan de Kamer voorstellen. Ir.cident in de Fransche Kamer- BERLIJN, 12 Dec. (II. N.) Naar de „Lokal Anz." uit Genève verneemt, werd in ©on der laatste 'Fransche Kamerzit tingen een heftig incident veroorzaakt door den afgevaardigde-Brizo-n. Deze pro testeerde weder tegen het onnut opof feren van de volkskracht en het nationale vermogen en riep ten slotte: „Weg met don oorlog." Daarop riep een afgevaar digde van de regeeringspartij„Hoeveel ontvangt u eigenlijk voor een dergelijk optreden waarop Brizon hem den .in houd van pen glas .water in het gezicht wierp. Een geweldig tumult ontstond en Brizon werd aangemaand, zijn leedwezen uit te spreken. „Jawel, zeide hij; ilc beiluig er mijn leedwezen over-, dat ik geen re volver bij mij heb." De meerderheid van d© Kamer besloot, hem van de zittingen uit to stuiten. („De Tijd") Volgens andere mededeelingen zou Bri zon er tegen zijn opgekomen, dat Fransche soldaten hun bloed moeten storten om Rusland aan Constantinopel te helpen en besloot hij zijn rede met den kreet: Leve Frankrijk, weg met den oorlog! Toen op tal van banken tegen dezen uitroep werd geprotesteerd, antwoordde Brizon„Ik roepLeve Frankrijk, en zij protesteeren I Wanneer ik spreek, doe ik dat omdat ik reeds sinds lang de over tuiging koester, dat geen duim breeds Fransche. bodem bedreigd is. Gij echter, zendt steeds weer nieuwe duizenden in den dood." Tegenspraak betreffende Z.E. Kardinaal Mercier. BRUSSEL, 14 Dec. (W. B.) In Fransche bladen komen berichten voor uit Rome, volgens welke men in het Vatikaan zeker heid heeft dat de gouverneur-generaal freiherr Von Bissing aan ZEm. Kardinaal Mercier zijn toestemming weigerde om naar Rome te reizen. Wjj vernemen dat ZEm. kardinaal Mercier in het geheel geen verzoek om een pas tot de Duitsche autoriteiten richtte. Het bericht is een mystificatie van den bekenden Romein- schen correspondent van Parijsche en Geneefsche bladen, die reeds sinds jaren ongegronde berichten uit het Vatikaan verspreidt. Aan den Paus. WEENEN, 14 Dec. De minister van bui- tenlandsche zaken heeft een nota aan den Paus gezonden, waarin het vredes aanbod aan de geallieerden verdedigd wordt en waarin des Pausen steun ver zocht wordt bij het vredeswerk. Het Oostenrijksche Ministerie afgetreden. WEENEN, 13 Dec. (W. B.) Keizer Karl heeft het door het geheele Oostenrijksche ministerie gevraagde ontslag aanvaard en aan „Geheimrat" Alexander von Spitz- müller opgedragen een nieuw Kabinet te vormen. De Duikbootoorlog. Volgens een Duitsche berekening heeft de entente reeds 1392 oorlogsschepen, metende 744.(100 ton verloren, daarbij zijn duikbooten inbegrepen, doch bijzon dere schepen als hulpkruisers en voor oorlogsdoeleinden ingerichte schepen der handelsvloot niet. Van deze verliezen, komen aan Engeland 1123 schepen of 563,200 ton, van Frankrijk 129 of 53,900 ton, Italië 20 of 63.600 ton, Rusland 116 of 54.800 ton, Japan 14 of 9100 ton. De Duitsche duikbooten hebben in den tijd van 28 Nov. tot 8 Dec. j.l. in het Kanaal en aan de kust van denAtianti- schen Oceaan o. a, voor Frankrijk bestem de Engelsche steenkoolladingen van ge zamenlijk 17,000 ton en Engelsche schepen met 6000 ton oorlogstuig van New-York naar Frankrijk in den grond geboord. Veelbsteekenend bezoek. Het bezoek van den Keizer te Miin- chen heeft, volgens den correspondent der „Frankfurter Zeitung", hoogere be teekenis dan die van een gewoon be- leeldheidstegenbezoek. Zoo ook de reis van den koning van Beieren, dezer dagen, naar het hoofdkwartier. Het bezoek be- teelcent ook meer dan een bloote voort zetting der bespreking van verschillende vraagstukken, die tusschen den koning en den Beierschen ministerpresident eenerzijds en den rijkskanselier ander zijds in het hoofdkwartier is gevoerd Prins Heinrich van Reuss f. Frins Heinrich von Reuss, de jongere linie-luitenant in een Pruisisch kuras- siersregiment, is op 29 November op het Russisch oorlogstooneel gesneuveld. Een froepenschouw. BERLIJN, 14 December. (Officieel). Zijne majesteit de keizer hield in tegen woordigheid van den kroonprins op 13 Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 16 Dec Zwakke tot matigen Oostelijke tot Zuid- oostelijken wind, nevelig tot zwaarbewoll t, waarschijnlijk een weinig sneeuw of regen, iets kouder. dezer in de nabijheid van Mtilhausen in den Elzas een troepeninspectie. De Dultschers in Roemenië. Omtrent den behaalden buit in Roemenië tot op 10 December jl. geven de Duitsche bladen de volgende cijfers. Er werden 145.000 Roemeniërs gevangen genomen, onder wie 1600 officieren. Van de 800 veldkanonnen, die Roemenië bij het uit breken van den oorlog bezat, werden er 422 door de bondgenooten buitgemaakt; van de 60 zware veldstukken 24, van de ongeveer 500 machinegeweren 364, van de 400.000 geweren 200.000. De cijfers omtrent den buit te Boekarest zijn niet inbegrepen. Van den in totaal" 137,902 vierk. K. M. metenden Roemeenschen bodem waren op 10 Dec. 64.000 in handen der bond genooten van de 3087 K.M. spoorwegen rond 2000 K M. van de 700 locomotieven werden er 137, van de 18.000 wagens 4000 buit gemaakt. Voorts wordt er nogmaals uitdrukkelijk verklaard, dat de meeste graanvoorraden onbeschadigd in handen der overwinnaars vielen. België en de Vrede. Het Duitsche Centrum is' goed opi weg de sympathie zijner Hollandsche gel'oofs- genooten te verliezen doqr de onmoge lijke eischen, die het stelt ten opzicht© van België. „De Tijd" deelt hierover nog het vol gende mede George Gotben Voert in het „Berliner Tageblatt" een verstandige taal. Hij komt opi. tegen den eisch van het Cen trum, om België politiek, oeconomisch en militair 'in de hand te houden. Schrijver behandelt dan achtereenvol gens de eischen der combinatie, om die te bestrijden. Op het eerste punt ant woordt hijDc huidige grens tusschen Duitschland en België is maar 70 K.M. Deze grens is goed te verdedigen. Wol1 is waar Sluit zich in noordelijke richting de lange, open, Hollandsche grens' daar bij aan, maar Nederland heeft in dezen oorlog getoond, zijne neutraliteit yner- giek te kunnea handhaven. Het zal 'dat ook in de toekomst doen, wanneer 't niet door verkeerde Duitsche maatregelen naar den anderen kant ge drongen wordt. Een vast zich in Duit sche hand bevindend België zou echter in Nederland begrijpelijke bezorgdheid baren, dat Duitschland hij de eerste de beste gelegenheid met Nederland even zoo handelen zou als met België. Vervolgens wordt uiteengezet, dat Bel gië nooit een goed steunpunt voor de Duitsche vloot kan worden, omdat aan do kust geen groote havens1 te maken zijn. Hoogstens kan m'en daar een steun punt van duikbooten en lichte vaartuigen krijgen. Voor onze zeemaatschappij, besluit de •schrijver, is het bezit van België niet van groot belang. Voor politieke vasthouding van België voelt tie schrijver al even weinig, me de omdat niemand feitelijk weet, hoe dit zou moeten gebeuren, en economisch is er heelemaal geen belang, daar de con currentie met Rotterdam Antwerpen dwingt, het Duitsche handelsverkeer te behouden. De bekende Belgische Dominicaan, pa ter Hutten, die tot nu in Engeland ver bleef, keert op verzoek van kard. Mercier naar België terug.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1