ïke Algemeene No. 148 aatschappij I anbesteding. 17 Olmeboomen, Vrede in 't zicht? Oe Groofe Oorlog. Donderdag 14 December 1916. Twaalfde Jaargang. (DELFT. faal f lOO.OOO,00 f 50.000,00 50.000,00. ken van f1000, 1000 metten zijn verkrijgbaar pt Co., Kassiers; te HEIN- DRIES Pzn., in Assurantiën schappij te DELFT, Binnen- De Directie: HE. W. J. ALSEMGEEST. A. PAPERS. aan te besteden: bouwen van een Woonhui' Landbouwschuur, Bergplaat voor Machinerieën, Kippei en Varkenshokken en verch daartoe behoorende werken. STOOWBOOTDIENST dmiraal de Ruyter" en „Stad Goes". koop bij Inschrijving: ie aankomende Slagersknecht :en nette Loopjongen gevraagd. ien flinke Dienstbode, Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. IP* gulden bi-' I gulden bi-' A gulden bij' üfc P® tij die zich met ingang van [£Januari a.s. abonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis en franco. Losse Oorlogsberichten Welk weder zullen wij hebben namiddags ten 3 ure, in de herberg dhr. J. Menheere te Biezelinge, zal A. KLOOSTERMAN, aldaar trachten estek met 2 teekeningen is verkrijg- a f 1,50 per stel bij dhr. W. STERK chore, door wien tevens nadere in- tingen worden verstrekt. ioes—Dcrdt.Rotterdam en Amsterdam, reet de Stoomboot ;rek van GOES naar ROTTERDAM, ndag 18 Dec. 's morgens 4 uur. derdag 21 Dec. 's morgens 1 uur. ilrek van GOES naar AMSTERDAM. Woensdagmorgen vroeg, trek van ROTTERDAM naar GOES, lag 15 Dec. 's morgens 7 uur sdag 19 Dec. 's morgens 11 uur rek van AMSTERDAM naar GOES. Vrijdagmiddag 12 uur. Rotterdam, Haring- e t, Zuidzijde. 'FORMATIËN te bekomen te Goes den heer J. C. MONHEMIUS, te rdt bij den heer D. VAN LOON, Amsterdam, Binnenkant, bij den E. II. P. VOETEN en te Rot- dam bij de Stoomboot-Reederij v/h A. VAN DER SCHUIJT. ASSAGiERSVRACHT Goen-Donll- tsrdasï!enkels reis, f 1. retour f 1,80. nde op de hofstede „Drie Klauwen" Heer Arendskerke. ischrijvingsbiljetten in te leveren of op 20 December a s bij N. A. 11JN, Landbouwer, Nisuwdorp, bij ook inlichtingen te bekomen zijn. irstond een dres: Slagerij VAN HOVE, Goes. evrouw BOËL— Get.dof, Den Haag, gt voor directe indiensttreding ■oorkeur R. K., boog loon. Zich aan nelden bij Mevrouw DE PAAUW ;e Kerkstraat, Goes. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór kalf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoorfstraaf C 2o9. GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering jH 0^ 8 9 verlies van een jfl I B H I verlies fi g verlies van M Ba. g jÉ J§ hand, voet g I 11 I van een 8 3 een Jt V tKT of oogg duimwijsvinger mLa gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Bericht. Gelijk andere jaren stellen wij onze abonné's thans weer in de gelegenheid hun abonne ment voor een jaar vooruit te betalen. Voor abonné's, die hun courant per post ontvangen, bedraagt het abonnementsgeld per jaar bij vooruitbetaling f4.10. Voor nieuwe abonné's bedraagt het abon nementsgeld per jaar bij vooruitbetaling 14.10 f 0.10 voor poliskosten. Zjj die hun abonnement per postwissel vooruitbetalen worden dringend verzocht duidelijk hun naam en woonplaats daarop te vermel den. t^ior Goes en Middelburg bedraagt abonnementsgeld per jaar bij vooruitbe- g f 3.60. De Administratie. Reeds tweemaal, in 1914 en 1915 be scheen de Kerstmisster een door oorlogs wee en krijgsjammer verscheurd Europa en menigeen vroeg zich af: zal ook liet Kerstfeest van 1916 ten derde male de schrijnende tegenstelling bieden tusschen vredesboodschap en krijgsgeweld? Thans gloort een straal van hoop op het beëindigen van de bloedige en de natiën uitputtende worsteling. De telegraaf maakte gisteren de na volgende tijding wereldkundig BERLIJN (Off.) II December. Onze Keizer heeft aan de commandeerende generaals een medededeeling gezonden, die luidt ais volgt: Soldaten, in het bewustzijn van de overwinning heb ik, na overleg met de verbonden heerschers, den vijand een vredesaanbod gedaan. Of het aangenomen wordt staat nog te bezien. Tot dat oogen- blik vechten wij verder. (get.) WILHELM I. R. En ook deze van de OosbenHjksch- Hongaarsche regecring: WEENEN (Off.) II Dec. Het Kabinet te Weenen heeft in volie overeenstemming me) de regeeringen van Oostenrfjk-Hon- garije, Duitschland, Turkije en Bulgarije aan de vijandelijke staten een nota gericht, waarin uiteengezet wordt, dat de voort zetting van den oorlog steeds meer en Riser nutteloos bloedvergieten blijkt en waarin de [geneigdheid te kennen gegeven wordt om vredesonderhandelingen met de vijanden aan te knoopen. Vervolgens heeft in den Duitschen Rijks dag, die gisteren (12 December) was bij eengeroepen, de rijkskanselier Von Beth- mann Hollweg, een gelijkluidende verkla ring afgelegd en er bijgevoegd, dat deze in een diplomatieke nota vervat, ook aan de neutrale regeeringen en aan Z. II. den Raus is verzonden. De Rijkskanselier besloot zijn verklarin gen mei deze woorden: In Augustus 1914 brachten onze vij anden het vraagstuk van de macht en den wereldoorlog; thans brengen wij het vraagstuk der menschheid en des vredes te berde. Hoe het antwoord on zer vijanden luiden zal, wachten wij af met de rust, die onze kracht naar buiten en naar binnen en ons rein geweten ons schenkt. (Bravo.) Weigeren onze vijanden, willen zij den wereldlast van al liet schrikkelijke, dat daarna nog volgen zal, op zich ne men, dan zal tot in de laatste hut ieder Duitsch hart opnieuw ontvlammen in heiligen toorn tegenover de vijan den, die om hunne bedoelingen van vernietiging en verovering den men- schenmoord niet wilden beëindigen. (Bravo rechts.) Nu moge men over de Centralen en speciaal over Duitschland denken zoo men wil en wat sinds Augustus 1914 in België geschiedt, doet zeer zeker het Ne- derlandsch oog niet met veel sympathie oostwaarts blikken deze stap; door hen ondernomen, strekt hun tot eere. Ten zij toch de voorstellen, die zijl hun vijan den aanbieden, een volstrekt onmogelijken en onredelijken grondslag voor verdere onderhandelingen aanbieden, bewijst deze stap, dat zij, hoewel staande in het be wustzijn van hun met geweldige successen bekroonde militaire actie in het oosten de feiten laten in dit opzicht geen ontkenning toe toch niet blind zijn voor de gedachte, dat de allergeweldigste worsteling, waarin het grootste deel van ons werelddeel is betrokken, Europa lang haam aan vermoordt1) en terecht brengt „De Maasbode" in zijn ochtendblad van heden het woord van Paus Benexlictus in herinnering, door Z. Heiligheid den 30en Juli 1915 gesproken: „Gezegend hij, di.e het eerst den olijftak des vredes zal opnemen en dé rech terhand zal aanbieden aan den vijand". Als nu maar van de andere zijde niet een onverzoenlijk „wij. willen niet" de ontluikende vredesverwachtingen vernie tigt en er is afgezien van alle voor keur voor deze of die der strijdende par tijen voorzeker geen christelijk hart, dat niet volkomen instemt met deze slot woorden van het „Maasbode"-artikcl van hedenmorgen „Op dit kritieke oogenblik, dat be slissen gaat over een toekomst van m«- gelijken vrede, of nieuwe en heviger oorlogswee, kunnen wij slechts met grooter innigheid onze stem verheffen tot den God des Vredes, dat Hij ons de toekomst van vrede moge geven, kun nen wij slechts met sterker aandrang den hemel geweld aandoen, dat der wereld toch de „rechtvaardige en blij vende vrede" hergeven worde, waarvoor do Paus telkens en telkens weer Zijn stem heeft verheven. Mocht de omstandigheid, dat de cen- centrale mogendheden met hun verzoek tol bemiddeling voor hun vredesaanbod zich ook uitdrukkelijk tot den Stedehou der van Christus gewend hebben, oen gunstig voorteeken zijn." Ten slotte drukken wij den tekst af zooals de ochtendbladen van heden die mededeelen der nota, die door de Duit- sche regeering door middel van haar ge zant Von Mühlberg aan 's Pausen Staats secretaris, kardinaal Gasparri, is overhan digd. Ingevolge een ontvangen opdracht heb ik de eer Uwe Eminentie hierbij afschrift to zenden van een verklaring, welke de keizerlijke regeering heden aan de regee ringen van die staten, met welke het Duit- sche rijk zich in oorlogstoestand bevindt, door bemiddeling der met de bescherming der Duitsche belangen in die landen be laste mogendheden iaat toekomen. De keizerlijke en koninklijke Oosten- rijk-Hongaarsche, de keizerlijk Ottomaan- sche en de koninklijk Bulgaarsche regce- ring drukten hun bereidwilligheid tot het aangaan van vredesonderhandelingen op gelijke wijze uit. Do gronden, die Duitschland en zijn ver bondenen tot dezen stap -bewogen, zijn duidelijk. Sinds twee en een half jaar verwoest de oorlog het 'Europcesche con tinent. Onsterfelijke cultuurwerken zijn Dit is geen holle fraze. Immers de onlangs gepubliceerde cijfers van bet Genootschap voor oorlogsstudie" te Kopenhagen geven voor de jaren Augustus 1914 Augustus 1916 als slachtoffers van den oorlog op: 19MIL- LIOEN menschen aan dooden, verminkten en gewonden, terwijl dat getal inmiddels weer ge stegen is tot 23 MILLTOEN'. vernietigd, uitgestrekte landstreken met bloed gedrenkt, millioenen dappere krij gers vielen in den strijd, millioenen keeren met een zware ziekte in het vaderland terug. Smart en rouw vervullen bijna ieder huis. Niet bij de oorlogvoerenden alleen, ook hij de neutralen drukken de vernietigende gevolgen van de geweldige worsteling zwaar op de volkeren. Handel en verkeer, moeitevol in de jaren des, vredes tot stand gebracht, liggen ter neder. De beste krach ten der volkeren zijn aan de scheppings kracht en nut stichtenden arbeid onttrok ken. Europa, anders aan de uitbreiding van godsdienst en cultuur, aan de oplos sing van sociale vraagstukken zijn krach ten wijdend, een .zetelplaats voor weten schap en kunst en voor eiken vreedzamen arbeid, gelijkt één kampveld, waarin de winsten en arbeid van vele tientallen van jaren hun vernietiging tegemoet gaan. Duitschland voert een verdedigingsoor log tegen den vernietigingsarbeid zijner vijanden. Het strijdt voor de werkelijke veiligheid zijnor grenzen, voor de vrijheid van zijn volk, voor zijn verlangen om onge hinderd en gelijk in rechten met alle andere staten zijn geestelijke en economi sche krachten in vreedzame mededinging vrij te ontplooien. Steeds duidelijker hebben onze vijan den hun veroveringsplannen onthuld, maar onwankelbaar staan de roemrijke legers d'er verbondenen beschermend voor de grenzen van hun vaderlanden, ver vuld van e.n gedragen door het bewust zijn, dat het den tegenstanders nooit zal gelukken den ijzeren muur te doorbreken. Achter zioh weten d'e strijdende rijken het geheele volk, in toewijdingsvolle va derlandsliefde besloten zijn geestelijke en economische goederen, zijn sociale or ganisatie en eiken daim van den vader- landschen grond tot het laatste te ver dedigen. Vol gevoel van kracht, maar ook vol van besef van Europa's duistere toekomst bij een langoren duur van den oorlog, vol' medegevoel voor de naamlooze ellen de en jammer der menschelijkc gemeen schap herhaalt daarom het Duitsche rijk, in vereeniging met zijn bondgenooten in p'lechtigen vorm de reeds voor ©en jaar door den mond van den rijkskanselier uitgesproken bereidwilligheid om aan de menschheid den vrede terug te gevon, terwijl het aan d'e wereld de vraag stelt, of zich niet een basis' Voor overeen stemming laat Vindqn. Zijn Heiligheid' de Paus liet v,an den eersten dag van Zijn pontificaat af aan tallooze offers van dezen oorlog zijn deelnemende zorg in'de rijkste mate ge worden. Zware wonden zijn door Hem verzacht, het lot van duizenden, door de catastrofe getroffenen dragelijker ge maakt. In den geest van Zjjn hoog ambt, maakte Zijne Heiligheid "ook van elke gelegenheid gebruik om i,n het belang der lijdende menschheid op beëindiging van de bloedige worsteling jaan te stu ren: Die keizerlijke regiering gelooft daar om de hoop te mogen koesteren, dat het initiatief der vier mogendheden welwil- 1 enden weerklank bij Zijne Heiligheid zal vinden, dat haar vredeswerk dp den waar- devollen steun van den Apostolischen Stoel mag rekenen. De overhandiging der Nota. BERLIJN, 12 Dar. (W.B.) De vredes nota werd hedenmiddag door den rijks kanselier persoonlijk aan de vertegenwoor digers der zoogenaamde beschermende mogendheden, n.l. Spanje, Zwitserland en Amerika overhandigd. Tegelijkertijd ontving staatssecretaris Zimmerman de vertegenwoordigers der overige neutrale mogendheden en over handigde lmn een afschrift der nota. De Duitsche Vredesvoorwaarden? NEW-YORK, 12 Dec. (R.O.) Een tele gram aan de „Associated Press" uit Was hington meldt: Berichten uit Berlijn, door het Duitsche gezantschap ontvangen, wij zen er op, dat Duitschland voorstelde bet herstel van den „status quo" van voor den oorlog, behalve de oprichting der onafhankelijke koninkrijken Polen en Li- thauen. (Zie onder laatste berichten in dit num mer. Red.) Westelijk oorlogstooneel. BERLIJN, 12 Dec. (W.-B.). Leger van Rupprecht. Op het Slagveld van de Soman© is d© actie der artillerie, welke sedert bet einde van November aanzienlijk ver minderd was, vanmiddag tijdelijk toege nomen. Leger van den kroonprins. Op de oos telijke oevers van de Maas en bij de Moezel krachtig vuur van geschut en mïj- raenwerpers, zonder infanterie-actie. PARIJS, 12 Dec. (Havas.) Ten noorden van Lassigny vielen de Duitschers na een 'levendig© beschieting gisteren bij het vallen van den avond de aan den ooste lijken zoom gelegen Fransch© loopgraven van toet Boisi des Loges aan. Het Fran sch© versperrittgsvuur verstrooide d© aan vallers'. Enkele Duitsche afdeelingen, die zich 'in een stuk vooruitgeschoven loop graaf hadden kunnen nestelen, werden ©r met behulp van .handgranaten weder uitgeworpen. De Fransche linie is volmaakt hersteld. Op 'de rest van het front hot gewone kanonvuur. Op den.Balkan. BERLIJN, 12 Dec. (Wi.B.) Leger Mac- bensen. Op het geheele front gaan wij voorwaarts. Urziceri en Mizil zijn in ons bezit. De legergroep, mieit name het ne gende leger, maakte in do laatste drie dagen meer dan 10.000 Roemeniërs ge vangen en veroverde tal van kanonnen en veel veldmatoriaal. MacBdonisch front. BERLIJN, 12 De'. (W].B.) Dagelijksdoen de Entente-troepen, voornamelijk de Ser viërs, verbitterde stormaanvallen tegen de Dujtsch-Bulgaarsche' stellingen op beide povers van da Cerna. Ook gisteren leden zij daar weder een zware bloedige ne derlaag. Schending van beloften. WASHINGTON, 12 Dec. Blijkens'da volledige inlichtingen, omtrent de torpet deering van-het Engelsch stoomschip „Ma rina", waarbij zies Amerikanen .hot leven verloren, werd op liet Departement van Buitenlandse he Zaken medegedeeld, dat dit een volkomen schending is van de beloften, die Duitschland aan de Ver- oenigdo Staten heeft gedaan. Naar ver klaard wordt, zal .alvorens de regeering verdere stappen 'doet, eerst de volledige inlichtingen omtrent do torpedeering van de „Arabia" afwachten. Een grootkruis voor keizer Wilhelm. BERLIJN, 12 Dec. (Off.) Veldmaar schalk V,on Hindenburg heeft heden na het dagelijksch rapport over den 'oor logstoestand, als oudste generaal in ac tieven dienst, aan, Keizer Wilhelm!* het verzoek gericht het Grootkruis van het IJzeren Kruis zelf te willen dragen. De veldmaarschalk stelde hierbij in het licht hoeveel het leger in dezen grooten tijd aan den Oppersten „Kriegsherr" to dan ken heeft. D© Keizer hoeft verklaard aan het verzoek van Von Hindenburg gaarne te zullen voldoen. Vijf maanden strijd aan de So mme. In een overzicht van do vijf maanden strijd aan de Somme, zegt een bijzondere correspondent van de „Times": Duitschland heeft niet alleen locale ver liezen geleden, maar wij weten, dat twee malen, n.l. eens in het midden van Juli Verwachting tot den avond van 14 Dec. Zwakke tot matigen, later willicht weer toenemende Zuidoostelijke tot Zuidwestelijken wind. Meest zwaarbewolkt, later wellicht weer sneeuw of regen. Aanvankelijk iets kouder. .en eens tegen het einde van September, de geheele Duitsche gevechtsmachine op het punt stond om ineen te storten. Wij hebben verwacht of beproefd haar te ver pletteren. Niet voor dit doel werd de strijd gestreden. Maar wij weten thans, clat dit doel wel te bereiken zou zijn. De Vlucht van den Roemeenschen Koning. Naar de „Pesti Naplo" weet mede te dee- len, zijn koning Ferdinand van Roemenië met zijn gemalin jn den vroegen morgen van den 2den Dec. met 'n automobiel uit Boekarest vertrokken. Het koningspaar en het gevolg bestond uit 20 personen en teij werden vergezeld door verschillende andere auto's, die hun bagage vervoerden. Ferdinand van Roemenië bevindt zich thans in een klein Roemeensch grens- plaa.tsje, vandaar hij later naar Odessa denkt te vertrekken. Naar verluidt 'zou de Roemeensch© ko ning zeer onder den indruk zijn van de Roemeensche nederlaag. De koningin daar entegen blijft steeds optimistisch, en in de definitieve overwinning der Entente gelooven. De bevolking van ürsova en het eiland Adakale, die tengevolge van de oorlogsgebeurtenissen haar woonplaatsen had verlaten, is weder teruggekeerd. („De Tijd") De gespannen toestand in Griekenland. 1 De „Berl. Zeit. um Mittag" verneemt uit Sofia: Alhier is draadloos uit Athene bericht ontvangen, dat de koning alleen in Athene over 10,000 troepen beschikt, die hem trouw zijn gebleven. In het ge heele land verzamelen zich reservisten en vrijwilligers en hun aantal bedraagt reeds meer dan 100,000. De onderhandelingen ïhet de gezanten der Entente worden voort gezet en Engeland's optreden is zeer ge matigd. Daarentegen verlangen do Fran- schen zeer scherpe maatregelen en too- nen op geen enkel punt toegevendheid. l)o Grieksche regeering eischt de vrije hand in oud-Griekenland, do teruggave van alle spoorlijnen tot Larissa, de vrije be schikking over telegraaf- en telefoonlij nen; zij eischt vorder, dat hot gebied; zuidelijk van Larissa, door de troepen der Entente zal worden ontruimd, en dat de Grieksche handelsschepen zullen worden teruggegeven. Ten slotte de voorziening van Griekenland met levensmiddelen. Om gekeerd zou Griekenland zich dan ver plichten, geen vijandelijkheden tegen do Entente te ondernemen, daarbij te kennen gevende, dat do Grieksche regeering on mogelijk verdere concessies kan doen. De Grieksche regeering zou eerder lot de uiterste middelen overgaan, dan verder inbreuk toe te laten op de eer en waardig heid van het land. Hoe een Zeppelin vernield werd. Aan de „Daily Chronicle" oiitleenen wij een gedeelte der beschrijving van de. vernieling van een der beide Zeppelins, die onlangs aan de oostkust van Enge land werden neergeschoten. Toen. begonnen in hot luchtschip de pogingen, omi buiten het toereik! van de lichtbundels te komen. Die pogingen wa ren vruchteloos, ofschoon liet gevaarte naar rechts of links uitweek, zooals een konijn een wezel ontvlucht. Maar steeds bleef het volkomen duidelijk zichtbaar, zoodat de kanonnen het vuur van alle zijden tegelijk openden. Plotseling verschenen er aan iedere rij de Van het luchtschip twee lichtende slip pen en dadelijk hield toet vuur der kanon nen op. Toen werd er aan het eene ein de van de Zeppelin een helderder licht zichtbaar, „alsof .er vuurwerk werd af-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1