De Groote Oorlog. No. 144. Dinsdag 5 December 1916. Twaalfde Jaargang. Mijnt tlbn MMHDiE-JfUill- tn VMMHD. I vaneen |)|1 ,.een Mu\ BINNENLAND. Losse Oorlogsberichten BUITENLAND. Welk weder zullen wij hebben? UIT DE PERS. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten/1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór kalf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prm. Advertentiën van 15 regels /0.60; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 4< berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zjjn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: i500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; I A &ulden bü fik sulden bij 4% jg«* S 11 I verlies I verlies van M B ^1 duim; wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „HoUandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. i i I I..J j i 0e strijd aan Somme en Maas. PARIJS, 3 Dec. (Havas), Het middag communiqué meldt: Ten Zuiden van de Somme hevig artil lerieduel in de streek van Barleux. Overal elders was de nacht kalm. In den nacht van den 2den op den 3den tusschen. half zes en tien uur wier pen zeven Fransche vliegers 720 K.G. bommen op de fabrieken van Thionville cn het station en het Duitsche vligkarnp van Eton. In den avond van den 2den wierpen de Duitschers wederom granaten van zwaar kaliber in de richting va n Nancy. BERLIJN, 3 Dec. (W.B.). De groote generale stai meldt: In het Somme- en Maasgebied nam jde artillerie-activiteit gedurende enkele uren van den dag 'toe en bleef ook 's nachts hier. en daar boven de normale sterkte. Engelsche ministercrisis. LONDEN, 3 December (R.O.) „Reyno-ls Newspaper" verklaart: Lloyd George heeft zijn ontslag aangeboden, wijl hij onte vreden is over de vertragingen in; 'do leiding van den oorlog. Bo-nar Law en Derby zullen waarschijn lijk zijn voorbeeld volgen. (Msb.)' LONDEN, 3 December. (R.O.) De Zon dagavondbladen meldden, dat Lloyd Geor ge zijn ontslag hij Asquith ingediend heeft. Het is échter nog niet aanvaard. Asquith die gisteren Londen verlaten had, is hedenmorgen teruggekeerden had leen onderhoud met Lloyd George en ver scheidene andere ministers. Hij overweegt nu maatregelen om aan de bezwaren tegemoet te kómen, welke tot Lloyd George's beslissing leidden. Men hoopt nog, dat een modus, vive-ndi tot stand zal komen. Carson en Bonar Law richtten heden ©en toespraaktot het unionistische co mité. Hun beider tegenwoordigheid op deze vergadering wordt als van het hoog ste gewicht beschouwd. Men verwacht, dat Asquith morgen in het parlement -een verklaring zal afleggen. Griekenland en de geallieerden. ATHENE, 1 Dec. (Reuter). 7.30 u. 's avonds. De Grieksche troepen trachtten de geallieerden te beletten zekere punten te passeeren. Er volgden gevechten en geweervuur, welke den geheele namiddag duurden. ATHENE, 2 Dec. (Reuter). Uit diplo matieke bron komt het bericht, dat de Ko ning zou hebben aangenomen, zes bat terijen berggeschut aan admiraal Fournet te verkoopen, die erin zou hebben toege stemd onmiddellijk alle troepen terug te trekken, behalve een wacht van dz-iehon- derd zappeions. Van de schikking zou mede-deeling zjjn gedaan aan de andere Entente-regeeringen. ATHENE, 2 December. (Havas.) De Grieksche troepen namen .gisteren plot seling een aanvallende houding aantegen de afd-eeling Fransche niurinetrcepen in het Zappeion, tegen de legaties en, de Fransche school te Athene en tegen de V-eniz-elisten. Er werden geweerschoten gelost en men fnaakte zelfs gebruik van een machinegeweer. Op het Zappeion zijn herhaaldelijk kanonschoten gelost. Er zijn dood-en en gewonden. De regeeringen der geallieerden heb ben besloten krachtige maatregelen 'te nomien om genoegdoening te krijgen. ATHENE, 2 December. (R.O.) ('s-Mid- dagsl 1 hur. De eerste minister Lambros heeft vandaag de Britsche gewonden be zocht en maatregelen gelast ter hunner verpleging. De Grieksche en Britsche ge wonden werden in dezelfde hospitalen, verpleegd. Lambros- heeft Reuter'» berichtgever verteld, dat -de regeering besloten js -de orde- te- herstellen. De -mini-ster van .oorlog heeft last ge geven o-mi de gebarricadeerde huizen in verschillende wijken, vanwaar tal van per sonen op 'da soldaten, die de orde hand haven en o-p bnrge-rs Vuren, te- n-emien. De strijd in en om Rumenië. De Russen doen nu werkelijk hun uiter ste best, om de Rumeniërs te hulp te komen. Zij vallen met groote kracht aan langs de geheele grens van Moldavië en Bukowina, een front van ten naastebij 300 K.M. En de correspondent van de „Daily Telegraph" te "St. Petersburg qualificeert' dit offensief reeds als de „rem" voor de operaties van Falkenhayn en Von Mackensen. Intusschen bieden de Oostenrijkers hard- nekkigen tegenstand aan dit nieuwe Rus sische offensief en is Von Mackensen met zijn verst vooruitgeschoven troepen reeds tot op 30 K.M. afstand van Boekarest genaderd, waarbij hij wederom eenige dui zenden gevangenen maakte. Het besluit, of de Rumeniërs hun hoofd stad al dan niet zullen verdedigen zal dus spoedig moeten worden genomen. Volgens een telegram uit Jassy, waar heen de Rumeensche regeering de wijk heeft genomen, heeft de Rumeensche over heid maatregelen genomen, om alle voor raden graan en olie te vernietigen in dat deel van Rumenië, hetwelk gevaar loopt in handen der Centralen te vallen. („CV') De koningsgraven van Koertea de Argesch. Met de inneming van Koertea de Ar gesch, zijn ook de daar liggende Roe- meensche koningsgraven onder de be scherming der Duitsche troepen gekomen. De keizer heeft bevolen, dat de Duit sche troepen, die Koertea de Argesch door trekken, 'de graven van het overleden| koningspaar zullen eerbiedigen en met kransen bedekken. Hierbij merkt de „Köln. Ztg." op: Koning Karei I en Koningin Carmen Sylva zijn gedurende hun leven steeds met Duitsc.hland goed bevriend geweest. Een nieuw offensief tegen Italië 7 Uit Milaan wordt aan een Engelsch blad gemeld, dat een nieuw Duitsch offen sief tegen de Italianen aanstaande is. Blijkens Duitsche berichten zijn onder de stormachtige toejuichingen der heele bevolking de Poolsche legioenen het feestelijk getooide Warschau binnenge rukt, waar zij voor den Duitschen bevel hebber defileerden. - Vliegers boven Noord-Vlaanderen. Men seint uit Cadz&nd aan „De Maas bode": klil Sedert een maand hebben we van geen vliegeractie gehoord. Vrijdagnacht kwam een sterk eskader der Verbondenen boven Heyst, Zeebrugg-e en Sint-Pieters-Brugge. Het afweergeschut trad spoedig in wér king, waarna alles weer stil werd. Aan het Belgische strand zijn deze week weer enkele mijnen aangespoeld, waarvan een ontploft is, die alleen stoffe lijke schade aanrichtte. Zwitserland zal protesteeren tegen de ver banning der Belgen. Men seint (uit Bern aan de „Tribune, d© Gie-nèv-e" o-ver de verbanning dor Bel gisch© w-erkeloozen: In de- regeeringskringen, waar wij ge tracht hebben d-e-n indruk op te vangen, verwekt door de kreten van verontwaar diging «n angst, die bijna overal uit den boezem- der bevolking opwellen, heeft men ons verzekerd, dat d-e Zwitsersche Bon-Is- re-geering niet onverschillig blijft, en dat zij zich bezig houdt har© sympathie- te ybetuig-e-n aan de verbannen volk-en, e-n dat -er eens -een dag zal aanbreken, dat m-en d-e- ingrijpende rol van Zwitserland in deze tragedie zal zien. Maar voor het oogienblik kan m-en niet meer zeggen, om d-e verwezenlijking der plannen niet te verhinderen. Wij gelooven, dat er hier ©en practischer -middel dan een protest- nota bedoeld wordt, om- de- sympathie van den Bondstaat aan de 'slachtoffers van de Duitsche handelwijze te bewijzen. („De Tijd") 35000 man in de Kempen weggevoerd. Het „Belgisch 'Dagblad" schrijft: Met ongekende hardvochtigheid treden de Duitschers ook op h-et platteland van België en Limburg o-p. Onder de gear resteerden zijn wederom- vooral óp het platteland verscheidene honder den, die- niet to-t de werkloozen en niet tot de armlastigen konden gerekend worden. Op last van Z. Ero.-kardinaal Mercier hebben d-e verschillende defctens en pas toors een poging gewaagd onn d-e cle mentie van den overweldiger in te roe pen, maar naar hen wordt niet geluisd teid. De landbouwdistricten worden thans stelselmatig van alle mannelijke krachten ontbloot. Z-elfs- zijn. hier eenige vrouwen aangehouden. Naar het blad van betrouwbare zijde verneemt, zijn uit bovenbedoelde plaat sten in drie dagen meer dan 35.000 man- men en jongelingen weggevoerd. Dure levensmiddelen in België. Door een Belg, die er in was ge slaagd over de N-ederlandsche grens te ko-men, werd le-sn treurig beeld gegeven va de-n .oeeonomischen toestand jin Bel gië. Hij wo-o-nde in 'Luik-en had aldaar sedert 3 -maanden geen aardappelen, ge geten. Spe-k kostte '16 Mark de K.G.; koffie 16 Mk.gebrand meel wordt in plaats van fcoffi© gedronken. Tal van kin deren sterven van ontbering. (M. Ct.) Slechts vier dagen Hoezeer het in den modern-en oor log aankomt op- de vraag, wie het eerst met de mobilisatie klaar is en het eerst kan toeslaan, kan nog .eens blijken uit een rede, die de gewezen Fransche mi nister van oorlog Millerand te Versail les heeft gehouden. „Frankrijk", zoo zei- de .hij, naar wij in een Duitsch blad vinden aangehaald „wist, dat D-uitseh- land -door België en Luxemburg zou trek ken. De Fransch-e tegenmaatregelen wa ren steeds daarop- berekend. Hadden wij- slechts vier dagen meer tijd gehad, dan zouden de Duitschers België noch Frank rijk hebben betreden. D-e groote (Fran sche) manoeuvres van 1912 aan de Elzas- Lotharingsche grens, die ook grootvorst Nikolajewitsj heeft bijgewoond, berustten, geheel op- den grondslag van de tegen woordige omstandigheden. De generaals Joffre, Michel en Pau 'hebben destijds- de komende gebeurtenissen volkomen voorzien". OostenrijkHongarije. De O o s t e nrij k s ch c Keizer en de Rijksraad. WEENEN, 1 D-ee, (Corr. Bur.) Bij de ontvangst van het bureau van den Rijkst raad door den Keizer en de 'Keizerin, hield president Sylvester een korte toe spraak, waarin hij uiting gaf aan de diepe smart van den Rijksraad over het overlijden van keizer Frans Jozef en het keizerlijk paar tevens de verzekering gaf van zijn onwankelbare trouw en de eer- biedigste toewijding. D-e Keizer betuigde zijn dank en sprak de hoop- uit, dat het parlement sp-oedig weder tot vruchtbaren arbeid zou komen. Tevens tuitte fde Keizer de hoop, dat spoedig een eervolle vrede bereikt zou worden. De Keizer betrok behalve den president, ook -de anjdere aanwezigen in het ge sprek, informeerde naar de toestanden in hunfhe kiesdistricten en z-eide tot denl vice-president Pogacnik, die als kolonel der infanterie in veldtenue was geko men, dat hij buitengewoon gunstige berich ten had ontvangen over het kranig op treden der „Lan-desgeschützen" uit Krain, waaraan hij toevoegde, dat Krain zich in dezen -oorlog buitengewoon vaderlandlie vend had betoond. Het [had hem! derhalve verheugd het Krainsche 17de infanterie- regiment een onderscheiding te kunnen verleenen -door den kroonprins ,tot „In- habe-r" te benoemen. Ook de Keizerin informeerde naar de economische gevolgen van d-en oorlog in de verschillende landen. Bij het heengaan, namen de Keizer en de Keizerin- van ieder der afgevaardig den met een handdruk afscheid. Spoorwegongeluk in Honga- rij e. BOEDAPEST, 1 Dec. (W. B.) B-ij de spoorwegramp van gi-steren zijn 66 per sonen, grootendeel-s soldaten, gedood en 150 ge-w-ond, onder wie 60 zwaar. De civiele adlatus (den gouverneur toege voegde, dezen -eventueel vervangend© hoofdambtenaar) in Servië, Thall-oczy, die in een salonwagen zat, werd gedood, maar een bloedverwante, en -een eerst-e-luite- niant, die in denzelfden wagen zaten, ble ven ongedeerd. D-e gewonden zijn -gro-otende-els p-er am bulance-trein naar Boedapest gebracht. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat ten gevolge van een te laat gegeven sigf- naal om te stopipen, de sneltrein uit Weenen -op den personentrein uit Graz intreed, waarbij een groot aantal wagens werden verbrijzeld. Nader meldt men, dat de machinist van den exp-res-s trein die al 28 jaar op de lijn rijdt, het groene glas, van h-et stop'- signaal niet heeft gezien. Bij onderzoek is gebleken; dat de groene- glasschijf ge broken in de lantaarn lag. Het s.s. „Kediri" gezonken. Llo-yds -mieldt, dat -he-t Nederlandse!» S.s. „Kediri" (o-p reis van Java naar Marseille) gezonken is. Het s.s. „Kediri" was een vrachtboot van d-en B otterdam,sch-e-n Lloyd, 2435 netto- ton groot, in 1901 te- Ham-burg ge bouwd. H-et laatste- bericht (van dit schip was, dat het 10 Nove-m-ber van Kaapstad is vertrokken. Het vermoeden ligt voor de hand, dat het ter hoogte van Gibraltar of in de Middellandse!® Ze-s door een duikboot -is. aangehouden en tot zinken gebracht. In dat geval is de bemanning ongetwijfeld in veiligheid, ;hoewel het te legram- over het lot der opvarenden niets- mededeelt. Naar „De Maasbode" verneemt, komt de ■bemanning van het door een 'Duitsche U- boot ter hoogte van Las Palmas to-t zinken gebrachte s.s. „Kediri" met het s.s. „Rind- jani" naar Rotterdam. De „Rindjani" is 30 November van Las Palmas vertrokken en wordt half December te Rottendam verwacht. Kamerverkiezing Haarlemmermeer. Uitgebracht 10518 geldige stemmen. Vol strekte meerderheid 5260. S. W. de Clercq (vrijzinnig) 4019, mr. J. B. Bonmns (R..K.) 6499 stemmen. Gekozen J. B. Bomans. De Onderwijswet. D;c regcering heeft de additioneele' ar tikelen -nog aangevuld met d-e bepaling dat binnen drie jaar na afkondiging dei- Grondwetswijziging voorstellen moeten, worden gedaan tot uitvoering der -on- dérwijsbep-alingen van art. 192. Een Nederl. Driemaster in den grond Reuter seint uit Kopenhagen: Visschers hebben gezien, hoe een on derzeeboot een Hollandschen driemaster aanhield. Spoedig daarop hoorde men ka nonschoten. Het schip is vermoedelijk tot. zinken gebracht. Uitvaartdienst Keizer Frans Jezef. De uitvaartdienst voor de zielerust van wijlen Keizer Frans Jozel', Zg-terdag j.l. Verwachting tot den avond van 5 Dec.: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Weste lijken wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, wellicht enkele regen óf hagelbui buien, mogelijk nachtvorst. Weinig verande ring van temperatuur overdag. te 's Gravenhage op last van den Oosten- rijkschen gezant gehouden, is in de St. Jacobuskerk opgedragen door Mgr. Callier, bisschop van Haarlem. T)e gezant der Donaumonarchie, baron Giskra, ontving de vertegenwoordigers van het Koninklijk Hnis en leidde hen naar hun plaatsen, terwijl hij hen na den dienst uitgeleide deed. Bij het uitgaan der kerkgangers uit het tempelgebouw speelde het orgel het Oostenrijksche volkslied. Ministerieele crisis. „Het Centrum" driestart: Dat de minister van Financiën bij de behandeling der Sucessie-wet een kwade kans in de Eerste Kamer liep-, kan, na de oppositie, welke dit ontwerp 'in de Tweede Kamer reeds vond, niet worden betwijfeld. Dat er ter Rechterzijde ernstige be zwaren tegen de successie-verhooging in de rechte lijn bestaan, is bekend, en bo vendien wer-d bij de behandeling van het ontwerp aan de overzijde van het Binnen hof terstond de vraag gesteld, of de mi nister de millioenen, welke hij met zijn vijf wetsontwerpen tot dekking van het tekort wilde binnenhalen, wel alle be hoefde. Had van de verhooging in de rechte lijn niet kunnen worden afgezien, nu de middelen zoo ruim vloeiden? Het wetsontwerp- is er ten slotte in de Tweede Kamer gekomen, maar de Rechterzijde stemde, op- enkele leden na, tegen, hoewel het nog menige wijziging had ondergaan. De Eerste Kamer heeft geen recht van amendement en hare meerderheid heeft het ontwerp zonder veel woorden afge stemd. Gelegen komt de daardoor ontstane cri sis zeker niet. En wanneer het geld er inderdaad ten volle zijn moet, gelijk de minister zich beijverde aan te toonen waarbjj hij echter '-dien toestand wel wat donker scheen te zien dan doet zich aanstonds de verre van gemakkelijke vraag op, uit welke bron zal moeten worden geput, of ivelke bereids lang werkende schroef nog sterker zal moeten worden aange draaid, om het te krijgen. Moge het in elk geval niet de in komstenbelasting zijn, welke reeds zoo zwaar drukt, speciaal op den middenstand. De minister kondigde voor het volgende jaar reeds 10 opcenten aan, en nieuwe eischen zullen straks aan den fiscus wor den gesteld. De toekomst lijkt daardoor zeer onzeker, ook wat de oplossing der crisis en de eventneele vervanging van clen heer Van Gijn betreft, wiens remplaceering op dit oogen blik niet zoo heel gemakkelijk schijnt. Belgisch annexlonisme. Canaille Iluysmans, een van de leiders der Belgische soc.-demokraten, heeft in Het Volk van 14 Aug. (1916) verze kerd, dat „volgens eene verklaring dei- Belgische regeering aan de Nederlandse!», (dat) zij vijandig is aan alle oplossing van het Scheldevraagstuk, berustend op annexatie van Hollandsch grondgebied." Nu in eene brochure van den heer Deibei, door de „Vaderlandsche Club" uitgegeven, twijfel was gewekt over de zekerheid dezer verklaring, en opgemerkt was, „dat zij- door geen enkele officieel© of officieuse publicatie is bevestigd", schrijft de heer Huysmans aan Het

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1