De Groote Oorlog. Donderdag 2 November 1916. Twaalfde Jaargang. O 8T ZE ELANP7 No. 180. Verschijnt eiken MAANDAG-JfOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. H si H Ij hand, voet i 1S 1 van een jO| ij h een Jjjr Losse Oorlogsberichten. BINNENLAND. NIEUWE ZEEUWSCHE COUP Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten f1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsiraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. k contant. 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in bet bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voorljjk4A Igyp verstandsverbijsteringgg 13*0 of oogg duimfyy wijsvinger De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. 1 f" IB* gulden i gulden bij gulden bij A gU r 0 verbes van een lilll verlies g H verlies van M aL. of °°gI g IM èfX. duim»Jg wijsvinger l&JI gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Bombardement van Reims. PARIJS, 31 October (Havas.) Sinds 2a Oct. zijn de Duitschers weer begonnen Reims te bombardeeren. Dien. eersten dag wierpen zij 250 granaten opi de stad. Het bombardement werd den 26ea Oct. den geheelen dag voortgezet en begon weer op1 27 October in den morgen. Die Duitschers mikken bij voorkeur op de omgeving der kathedraal. Zoo most Reims boeten voor den tegenslag bij Dou- aumont. De vlieger Bölcke. wiens dood in een Reuter-telegram werd bericht, blijkt niet door een vijandelijken vlieger naar beneden te zijn geschoten, maar het slachtoffer van een ongeluk te zijn gewonden. Zijn vliegtuig kwam.' name lijk in botsing met dat van een collqja en verongelukte aldus. In het geheel had de vermaarde Duitsche vliegenier 40 vij andelijke vliegtuigen geveld. Zijn dood wordt in geheel Duitschland diep betreurd. Ruim 900 Oostenrijksche en Hongaar- sche dagbladen hebben sedert het begin van den oorlog hun uitgave gestaakt. Het waren alle provinciale bladen. Dit Lugano wordt aan de „Vossisehe Zeitung" geseind, dat de hertog van Aosta het commando, over het Italiaansehe Ison- zoleger heeft neergelegd, naar het beet, wegens meeningsverschil niet den chef van den generalen staf. Uit officiëele gegevens blijkt, dat tot einde Aug. van dit jaar niet minder dan 15.200 kerkklokken in Oostenrijk-Honga- rije versmolten zijn. Ziji hebben 7.464 ton brons opgebracht. De overwinnaar van den Ourcq. De katholieke generaal Mannoury, „de overwinnaar van den Ourcq" genoemd, en sedert in het oog gewond, leeft nu op de wijze van een Cincinnatus, te Ifer- billy. Zijn deur staat altijd wijd open voor de bewoners van het dorp en van de naburige gehuchten, die hein „vader Mannoury" noemen en hem steeds komen raadplegen over hun zaken. D© generaal ontvangt een ieder met zijn gewone goed heid en geeft zijn wijzen raad. Hij gaat zelden uit, alleen 's Zondags om de H. Mis bij te wonen in de kerk' van Courbouson, en soms in die van Avaray. Dies middags gaat do dappere soldaat naar het kerkhof Van Mer, om er te knielen -op het graf van zijn dochter Ge- noveva, een bekoorlijk meisje van acht tien jaar, dat even voor den oorlog ge storven is. Daarna laat hij zich geleiden naar zijn oom, den ouden dokter Edmond Mercier, een bijna legendarische figuur, die gedurende een halve eeuw de vader der gansche streek was. Generaal Mannoury is bescheiden en zeer teruggetrokken. Bijna nooit spreekt hij over de groote gebeurtenissen, waar van hij getuige geweest is., of over d© historische rol, welke hij gespeeld heeft. („De Tijd') De toestand in Rumenië. Het Rumeensche offensief, in Zeven burgen en in de üobroedsja tegelijkertijd ondernomen, is veranderd in een defen sief. De Dobroedsja moest aan de cen- tralen worden prijsgegeven en de Rus sische hulp was onvoldoende om de sla gen, die Rumenië op al zijn fronten ont ving, te keeren. Deskundigen schrijven dit alles toe aan strategische fouten. Nog zelden aldus de militaire mede werker van „De Tijd" werden in de krijgsgeschiedenis op een zoo beperkt ope- ratietooneel zooveel strategische misgre pen bij elkander te zien gegeven en de kans is vrij groot, dat de gemaakte fou ten onherstelbaar zijn en dat Roemenië het kind van de rekening wordt. Het heeft dat echter ruimschoots ver diend,, zoowel door de weinig sympathieke wijze, waarop het in den oorlog ingreep, als door de zeer onoordeelkundige ma nier, waarop het de operation gevoerd heeft. Een nieuwe Gentsche hoogleeraar over België. Men schrijft aan „De Tijd": De bladen hebben het bericht gebracht, - dat tot gewoon hoogleeraar in natuur recht en moraalphilosophie aan de Gent sche hoogeschool benoemd is de Hol lander mr. dr. J. H. Labberton. Met deze benoeming is een scherp wa pen in de hand gegeven aan al degenen, die beweren, dat de Duitschers niet de vervlaamsching beoogen der Gentsche hoogeschool, maar de germaniseering van het Viaamsche volk. Want deze nieuwbenoemde kan zoo» wei nig aanspraak maken op wetenschappelijk heid in natuurrecht en moraalphilisophie, dat hij op bladz. 4 van zijn beruchte brochure „De Belgische neutraliteit ge schonden" ertoe komt .„de daad van de schending der Belgische neutraliteit als ethische genialiteit aan te merken." Dit gemis aan wetenschappelijkheid schijnt echter in de oogen der Duitsche beheerschers ruimschoots vergoed te wor den door zijn minachting jegens de Belgen en zijn vergoding der .Duitschers. „Het diep-tragische van het geval was voor België en hierin ligt een verontschul diging tevens dat het om de juiste keus te doen, noodig zou gehad hebben de intuïtie van de zedelijke genialiteit van Pruisen. Aan dezen eiseh kón het natuurlijk niet voldoen. Het genie wordt nimmer begrepen door zijn minderen, dat ligt in den aard der zaak." En aan het adres van ons, Hollanders, had de nieuwbenoemde hoogleeraar op de voorgaande bladzijde met cursieve let ters de waarschuwing neergeschreven „Wij moeten nog leeren te denken en te gevoelen volgens de hoogere moraal, welke Duitschland door zijn wereld-histo rische daad facto geïnaugureerd heeft." Geen. wonder, dat zoo'n moraalphilo- soof in de Roomsche kloosters niets an ders weet te ontdekken, dan „een gees telijken zelfmoord" (blad. 61). Geen won der ook, dat wanneer de zoogenaamde kloostermoraal (alias: „de moraal van het onware christendom") hem geen gelijk geeft, hij ter zelfverdediging meent te kunnen volstaan met het rijmpje van Goethe, van wien hij vermoedt, dat hij „wellicht de grootste Christen na Chris tus" is geweest „Den Deutschen Mannern gereicht's zum Ruhm Das sie gehasst das Christentum." Tweede Kamer. De Grondwetsherziening. Aan het woord zijn geweest van links de heeren Van Raai te, Ter Spill enTyde- man die de onderwijspacificatie willen oplossen met bevoorrechting der open bare school boven de bijzondere. Van rechts spraken de katholieke af gevaardigden Van Wijnbergen (Eist) en Van Nispen (Rheden). Eerstgenoemde wees op de noodzake lijkheid van een additioneel artikel in zake de onderwijsregeling. Men denkt dat Vrijdag a s. de minister aan het woord komt. De minister van Landbouw, Handel en Nijverheid heeft Dinsdag de Com missie voor distributie van ijzer en staal geïnstalleerd. Nu Duitschland geen ijzer en staal meer uitvoert en het vervoer over zee moeilijkheden medebrengt is voorziening in de ijzer- en staalcrisis hier te lande noodzakelijk. Jhr. Van Nispen tot Sevenaer. Z. H. de P;aus i0.ntving Maandag j.l. den Wederlandschen gezant bij het Va- ticaan in audiëntie. i !:M Hofbericht. Te 's Gravenhage (overleed Jhr. S. M. S. De Ranitz vroeger particulier secre taris later grootmeester van liet Huis der Koningin-Moeder. Duur bier. Volgens de bladen is dezer dagen ©en verhooging va,n den bierprijs te. ver wachten van f 4 per H.L. voor het Beiersch en Pilsener en van f 3 per H.L. voor het Lager, wat neer komt op. een verhooging Van 3 e'n 2 ,ct. per glas. Kamerleden in commission. Ook de heer A. N. Fleskens, heeft ont slag genomen als. lid ©ener rijkscommis sie van toezicht en wel van die voor de varkensvleeschvoorziening. Na de hoe ren Van Vuuren en Van Wichen, gaat ook deze afgevaardigde, blijkbaar de steeds meer veldwinnende meening doelend, dat het zitten in commissiën voor Kamer leden minder wenschelijk is om naar schijn en naar werkelijkheid volkomen vrij te blijven in hun critiek op de Re geering. In een hoofdartikel deelt het „Volk" mede, dat de socialistische Kamerleden, die zitting hebben in Rijksoommissiën van toezicht op. de distributie van le vensmiddelen, niet zullen bedanken voor deze functie, daar zij deze functie zeer goed vereenigbaar achten met het Kamer lidmaatschap. (Maasbode.) Schip getorpedeerd. Men 'seint .ons heien: HOEK VAN HOLLAND. Het schip „Oldambt" (560 ton) uit Groningen, dat een prijsbemianning van een Duitschsn onder zeeër aan boord had, is door een Engel- schen torpedojager tot zinken gebracht. Het schip is 'drijvende. (Zie aanvullende telefonische berichten hierover onder laatste berichten. Red.) Goes. Gemeenteraadsvergade ring. De agenda van de gemeenteraads vergadering van Maandagavond j.l. telde slechts 5 punten en toch duurde zij van 7 uur 's avonds tot 12.15 na middernacht. Zoowel de begrooting voor de gemeente gasfabriek als de gemeentebegrooting ga ven aanleiding tot deze verbijsterend lang durige bijeenkomst. Hoe later het werd, hoe meer de discussie in een gemoedelijk keuvelen veranderde. De lezer zal ons dus wel excuseeren, wanneer wij hem niet al de gulden woorden, door de vroede vaderen gesproken, stuk voor stuk over brengen, doch alleen den zakelijken in houd van hetgeen zakelijk werd gespro ken, mededeelen. Tegenwoordig waren elf leden, waar onder de heer De Paauw, wat ons genoe gen deed, wijl wij alzoo den vertegen woordiger van het katholieke deel der burgerij bij deze belangrijke raadskwestiën niet behoefden te missen. De heer Donner kwam wat later, de heeren Risch en Kalcebeeke waren met kennisgeving af wezig. De navolgende ingekomen stuk ken werden ter kennis gebracht van den raad en voor kennisgeving aangenomen: 1. Besluit van den gemeenteraad van, Scherpeniss© tot afschaffing van vee markten. 2. Verzoek van het Comité 'tot be- vordering van geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk, om medewerking tot bet verspreiden van ©en brochure over deze aangelegenheid. 3. Verslag en rekening over 1915'16 der Oeaonomisch© spijsuitdeeling. Daarna werd het suppletoir ko hier van schoolgeld voor de M.U.L.O.- school vastgesteld (cursus 1915'16) op. f5.60 en het. p rimi-t-i ef ko hie r voor diezelfde schooi (cursus 1916'17) op f 2629.80. Daarna was aan de orde de begroo ting der gasfabriek 1917 en ging de raad eerst over in geheime zitting, die ongeveer 5 kwartier duurde. Bij de heropening behandelde de raad de tusschen gascommissie en financieele com missie gewisselde opmerkingen naar aan leiding der begrooting van de gasfabriek en stelde vast o. a, dat de sluitpost steen kolen zal worden gesplitst in een post op onvoorzien, groot f3084.665, en een post steenkolen, groot £60.000. Ook ging de raad accoord met het voorstel der gascommissie tot verhoogde salariëering van den len klerk der gasfabriek, n.l. lot f 650 plus f 100 voor het diploma boekhouden. De heer Donner brak een lans voor verhoogde salariëering der fit ters ,die dag en nacht klaar moeten staan en ten zeerste op verhooging aanspraak kunnen maken. Trots de bemerkingen van den voorzitter over de emolumenten en van den heer Hoilmann over den duurte- toeslag dien de fitters genieten, hand haaft de heer Donner zijn wensch tot verhooging van het loon der fitters, die zelfs des Zondags nog moeten werken. De voorzitter zegt via de gascommissie overweging toe. De heeren Brants en Hoil mann klagen over voorbarige publicatie van het voorstel der gascommissie; het stond reeds in de bladen alvorens het ter kennis van de raadsleden was ge bracht. De heer Fransen v. d. Putte ver dedigde die publiciteit met de bemerking, dat de be^rooting, eenmaal aangeboden zijnde, van de sfeer der geheimhouding in die der openbaarheid overgaat en in ze keren zin gemeen-gocd is geworden; daar om moet zij ook volgens de wet ter visie liggen. Door den voorzitter werd nog medegedeeld, dat aan de beide kwes- tiën, n.l. de brandverzekeringspremie, die door de gascommissie te hoog en het kassaldo van den directeur, dat door de zelfde commissie te laag werd geacht, de noodige aandacht zal worden geschon ken in den geest van de opmerkingen der gascommissie. Omtrent het honoreeren van de bij zondere verdiensten van den gasdirecteur ten opzichte van hetgeen hij ten bate van het gemeentelijk gasbedrijf presteer de, was de meerderheid van de gascom missie van meening, dien ambtenaar eene jaarlijksche vergoeding van f 500 te ge ven; de minderheid deelde die opinie niet. Terecht, was door de financieele com missie gewezen op den vreemden term „jaarlijksche" vergoeding. Naar later uit het gesprokene door den heer Hoilmann bleek, bedoelde men daarmede een middel te hebben, om voor een eventueelen op volger van den tegenwoordigen directeur het salaris weer gemakkelijk op. de nor male hoogte te kunnen brengen, wijl men dan slechts die vergoeding had te doen vervallen. De financieele commissie had nog een' andere vraag gesteld, n.l. deze: „Munt de Directeur in beleid en be kwaamheid zoozeer uit boven andere hoofdambtenaren der gemeente, die op verantwoordelijke posten zijn geplaatst? De commissie is van meening, dat een dergelijk stelsel van vergoeding aan een ambtenaar boven alle anderen geen aan beveling verdient. Meent uw college dat het salaris van onzen Directeur niet in overeenstemming is met zijn verdiensten en zijn werkzaamheden, welnu niets be let u een voorstel te doen tot salarisver- hooging. Slechts veroorlooft onze com missie zich de opmerking, dat daarbij dan ook niet de belangen der andere ambtenaren uit het oog verloren mogen worden evenmin als die van de mannen aan de gasfabriek, die eveneens tot den bloei dier instelling hebben medegewerkt." De in deze vraag ontwikkelde gedachte diende de bestrijders van de „jaarlijk sche" toelage, de heeren Dekker, Brants en Donner tot uitgangspunt van hun be toog, waarbij zij echter uitdrukkelijk naar voren brachten, dat hun bestrijding van het voorstel der jaarlijksche toelage niets afdeed aan hun waardeering voor de groote verdiensten van den gasdirecteur. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 3 Nov.: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Zuid oostelijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen. Weinig verande ring van temperatuur. Deze heeren stelden voor het salaris van den directeur van f 2900 op f 3200 te brengen en hem zoodoende wat vlugger te brengen bij zijn maximum. Do heeren Fransen v. d. Putte en v. d. Leeuw, de technische bekwaamheden des directeurs in het licht stellende, die Goes er toe moet brengen, zoo'n kundig ambtenaar te behouden, bepleitten een salarisverhooging van £2900 op f3400. Na gehouden stemming gaf de raad de heeren Dekker c. s. gelijk met 7 tegen 4 stemmen (voor f3400 stemden de hee ren Fransen v. d. Putte, v. d. Bout, v. d. Leeuw eu Hoilmann). De begrooting der gemeente-gasfabriek werd daarop aangenomen zonder hoof delijke stemming, op een bedrag in ont vang en uitgaaf van f 118876.065. Evenals de Tweede Kamer laat ook onze gemeenteraad aan de behandeLing' der begrooting algemeene beschou wingen voorafgegaan. De heer Hoilmann opende ze met de uitdrukking van den wensch, dat in het algemeen voortaan ieder ambtenaar en werkman, in dienst der gemeente, bij ziektegevallen vrij ge bruik van dokter en geneesmiddelen moge hebben. De heer v. d. Leeuw bleek hier mede te sympathiseeren. De heer Fransen tr. d. Putte, wethouder, vestigde er de aandacht van den raad op, dat Gedep. Staten hebben voorgeschreven, dat de gë- meenten hun aandeel in de kosten der levensmiddelendistributie zullen moeten halen uit hoofdelijken omslag en andere directe belastingen. Men make dus niet alles op, maar zorge, dat er wat over blijft tot dekking der distributiekostenl, waarvan het juiste bedrag nog niet be kend is; het maximum H. O., dat inge volge de jongste koninklijke beschikking mag geheven worden is f 60000. Thans zijn wij aan de f55000. Er is dus nog 5000 speling. De heer Dekker, een algemeene be schouwing over de begrooting houdende, zet in een vrij lange rede uiteen, dat er tie weinig gedaan wordt om Goes voor uit te helpen; het wordt verdrongen door Middelburg en Bergen op Zoom. die veel actiever zijn en blijft wat zielenaantal; betreft zoowat op ééne hoogte. Flinke rioleering en bestrating, mitsgaders elec- triciteit voor licht en 'bedrijfkracht eii een gemeentelijk ziekenhuis, dat aan onze stadgenooten den last bespaart bij ziekte gevallen van ernstigen aard naar Middel burg of Vlissingen te moeten gaan, als operatief ingrijpen door den arts nood zakelijk wordt geacht, acht hij urgent. Ook een vaste regelmaat in de salar iieering der gemeente-ambtenaren en -werklieden, welke telken jare door B. en W. met ernst diende te worden be studeerd ziet de heer Dekker met verlan gen tegemoet. De heeren Donner en Brants (de laatste namens de financieele oom missie) wezen met aandrang op de nood zakelijkheid eener betere bestrating. Eerst genoemde verwondert er zich over, dat B. en Wi. nog niets hebben doen hoo- ren over de kwestie van een gemeente ziekenhuis, sinds lang door hen over wogen. Da groote voordeden van eiec- triciteit kan hij lni>et inzien. Op de be merking van den heer Hoilmann, dat een groot rioleeringsplan indertijd door den raad als te duur is op zijde gelegd, ant woordde de heer Dekker, dat als men het meerdere niet kan, men toch met- het mindere kan beginnen. Dit beaamt de heer Brants, die verlangt, dat alvast de gelegenheid worde geschapen tot het inrichten van closets met waterspoeling. Op de Zusterschool b.v. waar alles er voor gereed is, moet men zich thans met het even onpractische als viezie ton nenstelsel behelpen. De voorzitter troost-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1