De Groote Oorlog. No. 129 Dinsdag '81 October 1916. Twaalfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-.JVQENSDAG- en VRIJDAGAVOND. 1 g H voe* fl 11 B van een BI fl I een M jÉ Bond van R. K. Kiesvereni gingen in Zeeland. Losse Oorlogsberichten. BU ITEN L AN D Welk weder zullen wij hebben BINNENLAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Iteclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekerings voor waarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank I 1® gulden bij Jfe gulden bij gulden bij A M jg I B verlies van een fl fl fl fl verlies H_ fl I verlies van m (y| of oogU duimBJf wijsvinger ^jf gulden bij verlies van eiken anderen vinger. te Schiedam. Wegens den feestdag van Aller heiligen zal de „Nieuwe Zeeuw- sche Courant" inplaats van Woens dagavond, Donderdagavond a.s. verschijnen. Eenige bladen in de provincie namen uit „De Maasbode" over, dat de cen- Irale kiesvereenigingen te Hontenisse, Mid delburg, Oostburg en Goes zich bereid hebben verklaard samen te werken om een bond van R. K. Kiesvereenigingen te vormen. Tot juist begrip der zaak meenen wij dit bericht als volgt te moeten verbeteren en aanvullen. In het najaar van 1915 vormde zich uit den boezem van de Centrale R. K. Kiesvereenigingen Middelburg en Goes een Commissie van 4 leden, die de stichting van een Provincialen Rond van R. K. Kiesvereenigingen in ons gewest, door zeer velen noodzakelijk ge acht, zou voorbereiden. De commissie had bet genoegen te mogen bewerken, dat de Ontrale's Middelburg, Goes, Hon tenisse (Hulst) en Oost burg zich bereid verklaarden in principe toe te tre den tot den bond en in het algemeen de concept-statuten aanvaardden, waarin de centralisatie der politieke Katholieke strijdkrachten wordt nagestreefd, maar te gelijkertijd de zelfstandigheid der aange sloten centrale's onaangetast wordt ge laten. Aan de organisatie der op Schouwen, Tholen en St. Philipsland verspreide Ka tholieke kiezers wordt nog gewerkt, om ook hen in den Bond onder te brengen en hoopt, de commissie begin 1917 baar arbeid te kunnen neerleggen en den Rond officieel Ie zien optreden als het leidend, en raadgevend centrale politieke lichaam voor onze Zeeuw sche Roomsche kiezers. 'De eerwaarde geestelijkheid bleek liet Hondsplan sympathiek gezind, wat dei- commissie lot grooten steun verstrekte bij haar arbeid. Thans heeft de commissie zich lot de vooraanstaande Katholieken in deze pro vincie gewend met eene circulaire, waarin zij de totstandkoming van den Rond schet sende, een klinkend blijk van sympathie vraagt voor den Bond, die, naar met grond mag worden verwacht, de beste vruchten voor den bloei en de consolideering der Zeeuwsche Katholieke partij zal afwerpen, mits hij op soliede financiëele basis staat. ..De Bond" zal dan eerlang de trail, d' union" vormen tusscben de Katholieke Zeeuwen van zuid en noord, van oost en west. Het breede water der Schelde zal voortaan geen scheiding meer brengen tiisschen de Katholieken van de „eilan den" en van Zeeuwscb-VlaanderenJ en op de Katholieke partij in ons gewest zal dan van toepassing zijn hel woord dos dichters: ,,Wij zijn één volk, één taal. Eén blijven wij ondanks der grenzen- [paal." N.B. Bovenvermelde Commissie tot voorbereiding van een Provincialen Bond van R. K Kiesvereenigingen in Zeeland is als volgt samengesteld: Mr. H. C'. .1. Groot (Middelburg) voorzitter, .T. W. Vienings (Goes) secretaris, Mr. J. H. M. Stieger jGoes) penningmeester, J. C. Droog (Middelburg). Een gevecht in het kanaal. LONDEN, 27 October. (R.O.) Offici eel. De admiraliteit meldt: Gedurende den afgeloopen nacht 'heb ben 10 vijandelijke torpedojagers gepoogd een aanval te doen op onzen transport dienst in het Kanaal. De poging mislukte. Een leeg transportschip is gezonken. De bemanning werd gered. Twee vijandelijke torpedojagers zijn tot zinken gebracht. De andere schepen zijn op de vlucht gedreven. Men vreest, dat een Engelsche torpedo jager verloren is. Negen leden der beman ning zijn gered. Een andere torpedojager werd getorpedeerd, doch aan den grond gezet. HERLIJN, 27 October. (W.B.). Officieel. In den nacht van 26 op 27 October drong een gedeelte van onze „torpedobootstrijd- krachten uit de Duitsche boclit door het nauw van DoverCalais tot de lijn Fol kestone-Boulogne in het Engelsche ka naal. Volgens tot nu toe ingekomen berichten van den commandant Micheisen werden ten deele vlak voor de vijandelijke ha vens tot zinken gebracht: Minstens elf voorpostenschepen, twee of drie torpedo jagers of torpedobooten. Enkele leden dei- bemanning konden gered worden ep als gevangenen meegevoerd. Verscheidene an dere vrachtschepen en minstens twee tor pedojagers werden door torpedotreffers of artillerie-vuur zwaar beschadigd. Verder werd de Engelsche mailboot „Queen" ten Zuiden van Folkestone tol zinken gebracht, nadat de bemanning tijd was gegeven om zich Ie bergen. In het Kanaal hij het Varne-vuurschip heerschte een opvallend druk verkeer van la.zaretschepen. Onze torpedobooten zijn zonder eenig verlies in de Duitsche wateren terugge keerd. PARIJS, 29 Oct. De Fransclie admirali teit meldt -over het zeegevecht in het Kanaal, dat 5 Duitsche torpedobooten t.wee Fransche trawlers aanvielen. Een trawler zonk. Het. grootste deel der be manning is gered. De it"ijd aan de Somme. PARIJS, 29 October. (R.O.) Het avond communiqué meldt: Na een lievig bom bardement vielen do Dnitsc.hers in den namiddag onze stellingen ten Noorden en Zuiden van La Maisonnette aan. Zij ge bruikten brandende vloeistoffen. Ons yersperrings- en machinegeweer vuur brak de Duitsche aanvallen en dreef de vijand naar zijne eigen loopgraven terug. LONDEN, 29 October. (R.O.). Het En gelsche avondcommuniqué meldt: Wij gin gen hedenmorgen nog ten Noord-Oosten van Les Boeufs vooruit en. namen nog een vijandelijke loopgraaf. De vijand bom ba ril eerde hevig verschil lende gedeelten van ons front ten Zuiden der Ancre. Elders, behalve nu en dan bombarde ment en actie der bommenwerpers, niets te melden. Gisteren brachten onze Vliegers, 'in weerwil van den hevigen tegenwind, veie nuttige verkenningen ten uitvoer. Een on zer vliegtuigen wordt vermist. In brand gestoken. De Noorsche bark „Regina" uil Skiën, geladen met mijnstukken, op weg van Borsgund naai- New-Castle, is Maandag morgen Boor Duitsche duikboolen op de Schotsche kust. aangehouden en in brand gestoken. De bemanning, uit dertien per sonen bestaande, rédde zich in een scheepsboot, welke, naar drie uur door een duikboot gesleept te zijn, omsloeg, waarbij twee Noren verdronken. De ove rige elf personen zijn door de duikboot gered. Zij zijn daar tot Donderdag aan boord gebleven en vervolgens overgegeven aan het Nederlandsche stoomschip Hec tor", van Amerika te IJmuiden aange komen. De toestand in Griekenland. LONDEN, 29 October (R.O De „Ob server" verneemt uit Athene: De geal lieerden hebben besloten de beweging te Saloniki te steunen door een leening van 400.000 pond sterling toe te staan. PARIJS, 28 Oct. De Fransche Kamer heeft een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Het succes der Franschen bij Verdun. Ten N.Wi. van Verdun is over een belangrijk deel van het Verdunfront dus Weer de toestand teruggekeerd van voor 25 Februari, toen de Brandenburgers den „hioekpijler" van Verdun, het pantserfort Do-uaumont waren binnenge drongen, schrijft de militaire recensent van „De Maasbode" Het is een zeer opmerkelijk succes door de Franschen hier miet een offen sieven «toot behaald, een winst, die naast do meest succesvolle dagen van het entente-offensief'aan de Somme ge steld mag worden, ja verschillende van die succesvolle dagen belangrijk zal overtreffen. - Het Fransche succes valt juist samen imie-t de publicatie in do Diiitschia bladen van eein officieus artikel over den Ver- duns'lrijd. Daarin wordt betoogd, dat het Vieir- dunoffensieE door de üuilschers onder nomen was, omdat „Verdun de uitval- poort v<an Frankrijk was tegen midden,- Duilschland." Zoo ernstig werd van Duitsche z(jde bet gevaar, dat door diq poort dreigde, dus beschouwd, dat zulk oen gi-ootsch opgezet offensief er tegen werd ondernomen. In dat licht heeft mlsn nu dan ook liet. offensief te beschouwen, dat met zooveel kracht len succes door de Fran- scbein weier is ingezet. Het eerste behaalde resultaat zal daar bij dadelijk eein zeer belangrijken mpi- reelen invloed vooral uitoefenen. Rumenië in 't gedrang. Ook aan den kant van, Zevenburgen blijft de 'krijgskans der Rumeniërs on gunstig. Ten zuiden van Kronstadt werd door de Dihtsch-Oostenrijksch© troepen de R.um-eensche stad P-rad-eal genomen, na een verbitterden strijd, 600 gevange nen wenkten door hen gemaakt. En aan den zuidelijken uitgang van dan Rooden Toren-pas werd in da laat ste dagen de krachtige weerstand der Rumeniërs gebroken Rumenië vecht door. Hel, W-eensche blut „Alkotmani" meldt, dat op verlangen van don minister president Bratianu en den opperbevel hebber Averescu een Kroonraad werd ge- houden in het, Rumeensfche hoofdkwartier, waarbij generaal Averescu zijn bevinding over den. oorlogstoestand uiteenzette en voorstelde, dat hot Ru'mieensche leger zich aan de grenzen tot een, defensief zou bepalenDe Fransche en Russische militaire zaakgelastigden waren 'tmet dit voorstel eens. De 'Rumieenscbe Staats man Peter. Carp (die don oorlog had ontraden.) was' er tegen en deed het voor stel, om vrede .te sluiten op basis van ter afgewezen en dat van Averescu a an d-en stains quo. Zijn voorstel werd eoh- genomiem Een Duitsch oordeel. In Duitsche militaire kringen wordt volgens het agentschap Norden, de over winning in de Dobroedsja hoog aange slagen, welke mogelijk door 't prijsgeven van Walachije en Boekarest door de Ru meniërs zal worden gevolgd. Het is niet onwaarschijnlijk, oordeelt men in die kringen, dat de Rumeensche catastrophe reeds in de eerstvolgende dagen, door de komende gebeurtenissen aan het Zevenburgsche front zal worden be spoedigd. WEENEN, 28 Oct. De bladen melden, dat gisterenmiddag de medeleden van het kabinet Stürgkh, onder voorzitterschap van den minister van binnenl. zaken een conferentie hebben gehouden, waarbij be sloten werd, dat het geheele kabinet zijn -ontslag zou nemen. Gearresteerd. Uit Gent wordt de arrestatie gemeld van Paul Vermersch, hoogleeraar en Hyacinte Vermersch, lid van den provin cieraad. De laatste zou hebben geweigerd toestemming te verleenen tot het afstaan van werklieden aan de Duitschers. In een kabelballon. De oorlogscorrespondent van ,,de Tag." te Baran-owitschi, is met een kabelballon opgestegen en geeft daarvan een beschrij ving, waaruit blijkt, dat het baantje van artillerie-waarnemer niet altijd even aan genaam is. Toen hij opsteeg stond op 400 M. hoogte reeds een wind van 6 M. per seconde, terwijl op 600 M. de windsnel heid reeds 11 Meter per seconde bedroeg. De ballon begint daardoor hevig heen en weer te slingeren en er zijn weinig offi cieren, die niet reeds na een kort oogen- blik zeeziek worden. Het waarnernerswerk is buitengewoon vermoeiend. Vaak moeten de officieren uren achtereen de -omgeving afzoeken met kijkers, dio 18 maal vergro-oten. Dit is echter niet het ergste; de onaan genaamste sensaties zijn de electrische stroomingen. Deze bestaan steeds, want door den stalen kabel en door den tele foondraad zijn de hoogere luchtlagen met de aarde verbonden en de tegengestelde positieve en negatieve slroomingen trach ten zich te vereffenen. Dat alles gaat door het hoofd van den waarnemer, die een telefoonbeugel om het hoofd draagt, daar hij zijn handen vrij moet hebben. Wanneer er -onweer 'in de lucht is, gebeurt het meermalen, dat de waarnemer door een slag flauw valt, terwijl do man schappen beneden aan den staalkabel vaak meiers worden weggeslingerd. Ook gebeurt het vaak, dat de vijand den ballon aanvalt. Vliegtuigen zijn niet zeer gevaarlijk, want zij moeten te diep dalen, om hun doel te kunnen treffen en staan dan bloot aan liet vuur der machinegeweren. Echter zijn hun brand- pijlen en granaten vaak zeer gevaarlijk en de vele trechters in don grond beneden loonen, hoe ernstig het altijd gemeend was. In den zomer is het vaak nog wel uit te houden, maar 's winters hebben de waarnemers nog zeer veel van de hevige koude te lijden. Meestal lossen twee offi cieren elkander om de twee uur af en in den zomer wordt waargenomen van 's mo-rgens vier tot 's avonds negen uur. Het is een zeer bijzondere kunst om de afstanden naar het vijandelijk doel op eenige meters nauwkeurig te kunnen schatten en zeer veel wordt van liet ge heugen gevergd, want het is niet gemakke lijk om vast te stellen, of de bruine vlek achter de Russische loopgraven, ook giste ren en eergisteren reeds bestond of eerst gedurende den nacht ontstaan is. De correspondent beschrijft de ballon- waarnemers als jonge, kerngezonde offi cieren; aan het hoofd van het corps staat een 1ste luitenant van slechts 24 jaar. Zij beboeren allen tot liet wapen van de artillerie. ITALIË. Protest tegen lasteringen Naar uit Rome aan de „Crox" gemeld wordt is de vorige week in de groote zaal der apostolische kanselarij een ver gadering der katholieken van 'Rome ge houden, om te protesteeren tegen de godslasterlijke taal van de „Popoio 'dlta lia", liet beruchte roode orgaan. (Msb.) De Loge aan den arbeid. Uit Zwitserland wordt aan de „K. V." geseind: Volgens particuliere berichten uit Rome treft de loge reeds thans alle maatregelen om liet verblijf van den Oostenrijkschen kardinaal Frühwirth on mogelijk te maken. Men acht in geestelijke kringen den toestand zeer ernstig en rekent met ver- Verwachting tot den avond van 31 Oct.: Meest krachtige Zuidelijke tot Zuidwes telijken wind; zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring; waarschijnlijk eenige regen.Wei nig verandering van temperatuur. scherpte vijandelijkheid van leidende kringen tegen het Vaticaan en de Kerk. (Maasbode.) IËBLAKD Als onder-secretaris van Ierland, staan de onder den onderkoning, is benoemd Sir W. P. Byrne, een Roomsch-Katholiek. De Katholieken de Grondwetsherziening. Vorige w-eek hebben de h-eeren Loeft en Nolens in de Tweede Kamer gespro ken over de Grondwetsherziening. Zij namen genoegen met de wijziging der Grondwet inzake het Ki-esvraagstnk en dus met: 1. algemeen stemrecht voor mannen; 2. de verkiesbaarheid -der mannen en vrouwen 3. de mogelijkheid om li-el stemrecht aan vrouwen te geven bij een gewone wet; 4. evenredige vertegenwoordiging; 5. stemplicht. Wat de wijziging van het artikel over dat onderwijs in de Grondwet betreft (art.192) ook deze aanvaardden de hee- ren, zooals de Minister zulks voorstelde. Van toevoegingen, die enkele Kamer leden -der linksehe partijen verlangden, wilden zij ni-ets weten. Maar wel stelden deze katholieke af gevaardigden éérie voorwaarde, en wel, dat in de Grondwet zal vastgelegd wor den binnen welken tijd dit grondwets artikel zal worden uitgevoerd. Tot dezen eisch is de Katholieke par tij gekomen, om-dat er hij Linksch ver schillende stemmen zijn opgegaan, om de uitvoering van het grondwetsartikel, zoo als dez-e door de parlementaire Staats commissie is voorgesteld, niet toe te staan, -of op de lange baan te schuiven. De Katholieken verlangen, dat er klare wijn geschonken wordt. Lotsff contra Troelstra over algemeen kiesrecht. Op dreef was de lieer Loeff aldus de Kameroverzichtschrijver der N. R. Ct. toen hij (Dinsdag) den heer Troelstra beantwi ordde. De vrucht van het man- nenkiesrecht aldus de Katholieke afgevaardigde is volgens u thans rijp volgt hieruit echter niet, dat gij, die vóór 25 jaar al invoering van dat kiesrecht bepleittet, geruimen tijd vruchten hebt willen afschudden, die nog niet rijp waren"? Wie van ons beiden is nu ae beste tuinier? Niet uit de daden van ééne partij trouwens komt iets goeds voort, doch veeleer uit de samenwerking van velen. En menigmaal is de verdienste van hem die een tijdlang iets tegenhoudt, ten minste even groot ais die van de lieden, die steeds maar willen doordraven. Broodrantsoen. Naar het „Ilbld." verneemt, moet bin nenkort een regeeringsmaatregel te wach ten zijn, waarbij, evenals thans met bruin- brood het geval is, ook de witbrood verstrekking op beperkte schaal en on der kaart-werband zal plaats hebben. Het kwantum wordt hoogstwaarschijnlijk 3 ki lo witbrood per hoofd per week, be halve de kinderen onder i jaar.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1