De Groote Oorlog. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Losse Oorlogsberichten. gezworen. Hij besteedde voortaan zijn woord en pen in dienst der waarheid en achtte het zijn zoetste voldoening, toen hij stierf, dat op zijn grafsteen zou gebei teld worden: hier ligt Robert Hugo Ben- sen, priester der Roomsch-Ka- tholieke Kerk.3) En wat verder op zijn zerk te lezen staat, geldt voor tal van edeldenkende Anglikanen: „exspeclans ad revelationim filiorum Dei", „afwachtend de openbaring der kinderen Gods I" Ja zij verwachten, nog-- wel niet ontsluierd zooals Benson dien thans ziet, maar toch even waarach tig den Almachtige, zooals Hij zich open baart in Zijn Heilige Kerk met Zijn Eenigen Zoon en den II. Geest, den Le- vendmakenden, Wien te kennen het eeuwig leven is. .Moge die openharing hun weldra deel achtig worden cn op Engeland van toe passing het woord des Heeren: „het zal ééne kudde en één herder zijn." Zij bestonden uit de door Cranmer gefor muleerde 42 artikelen en het „Book of common Prayer.De 42 artikelen werden in 1562 tot 32 teruggebracht. -) Om de Calvinisten en Puriteinen in haar rijk niet tot vijanden te maken, betitelde Eliza beth zich niet als „Hoofd" maar als „Bestuur- deres" der Engelsche kerk. 3) Benson schreef een reeks historische romans waarin op even objectieve als litterair hoogstaande wijze Engeland's religieuze worsteling onder Hen drik VIII en Elizabeth wordt verhaald. De toestand. Ondanks de talrijke mienschenoffe-rs die dagelijks vallen, duiden de krijgs operaties nog nergens op een eind-be slissing. Aan het Soniiinefront melden d>p Fran- schen zeiven, da,t de Duitsche tegen stand sterker wondt; hun vorderingen' gaan dan ook langzamer dan vroeger evenals die der Engelschen, hoezeer de laatstcn dan ook den nadruk leggen op de sterkte der door hen veroverde Duit sche stellingen, zooals b.v. van de „Zwa- benschans." Als resultaat hunner operaties wordt nu door een persman van Reuter, die in het hoofdkwartier der Engelschen op het westerfront verblijf houdt aange geven „een .aanzienlijke verbetering en versterking van de posities der bond- genooten." Dus geen doorbraak der Duitsche linie en 'toch daarom was het te doen geweest. De Russen zijn in Wiolhynië en Ga,- licië weer druk bezig met noodeloos monsehen op te offeren, zooals het in de Duitsche communiqué's beet, volgens welke alle Russische aanvallen bloedig worden afgeslagen. De Russen beoogen hiermede den druk der Centralen op Rumenië te verhinderen. Dat land, dat zijn militaire expeditie in Zevenburgen, zag mislukken, wordt thans van alle kanten door "dé Centralen bedreigd. Hun legers toch staan reeds vlak bij de Ru- moensche grens en beproeven bij Pre- deal, zuidelijk van Kronstadt, waar von Falkenhayn de li urnen-en klopt© en "bij den Oitozpa.s het land binnen Ie vallen. Re Humeenscbe legerberichten gewagen van afgeslagen vijandelijke aaanvall >n o-p die punten. Ook zijn er teekenen dal de Centralen in de Boékowina met meer geweld te gen de Russen optreden, blijkbaar met het voornemen om op die wijze een wig te drijven tusschen le Bussen en Ru- meniërs. Van liet Ita.liaan.seh— Oostenrijksche, het Russische, Turkscbe en Ralkan- front geen berichten van belang. De Gentsche Hoogeschool. Op het. congres der Relgische vereeni- gingen, den 14 Oct. j.l. te 's Hertogen bosch gehouden, hebben deze zich af keurend uitgesproken over de handelwijze der Belgen, die de Duitschers zijn behulp zaam geweest bij het Vervlaamschen der Gentsche hoogeschool en zich hebben la ten vinden voor het aannemen van be trekkingen bij die universiteit. De vergadering was van oordeel, dat die Belgen op die wijze een laf gebruik maken van de onmogelijkheid, waarin de Belgi sche natie zich bevindt, om over deze kwestie haar oordeel uit te spreken en zij slechts den vijand in de hand werken. De strijd aan de Somme. PARIJS, Het avondeommuniqué van 17 October meldt: Wederzijdsch bombardement aan het heele So-mniefront. Twee nieuwe vijandelijke aanvallen ten Oosten van Belloy-en-Santerre zijn met zware verliezen afgeslagen. Een vijandelijk vliegtuig bombardeer de Amiens. Geen militaire schade. LONDEN, 17 October. Generaal Haig meldt: Wij bombardeerden de vijandelijke posities bij Neuville St. Vaast Wytschae- te en ten Noord-Oosten van Yperen. Ten Zuiden van de Ancre was de ar tillerie aan beide zijden actief. Onze vlieg tuigen waren zeer actief bij verkennin gen en bombardeerdene vijandelijke spoor lijnen, stations, fabrieken en depots. Vier vijandelijke machines en twee kabelbah lons werden neergeschoten. Koning Konstantijn en de Grleksche vloot Een telegram van Router's bijz. dienst maakt melding van een dagorder van den koning aan de; bemanning van de vloot, welke aan de geallieerden is uitgeleverd, waarin de koning mededeelt, dat de re geering de ontruiming heeft moeten ge lasten van de schepen, die de vrijheid hadden gebracht aan de onderdrukte broe ders. De koning dankt ten slotte de zeelieden voor hun trouw, niet alleen als vorst en bevelhebber van de vloot, maai- ook als vertegenwoordiger van het land, dat hij getrouw gediend beeft en trouw zal dienen Hij hoopt, dat hun wensch, spoe dig de schepen weer in hun bezit te hebben, snel zal worden vervuld en dat de Grieksche vlag weer op de Grieksche wateren zal wapperen. Het Belgische front. Het „Office Beige" alhier meldt om trent de gebeurtenissen aan het Belgi sch© front van 8 tot 14 dezer: Gedurende de afgeloopen week hebben de werkzaamheden op het Belgische front zich bepaald tol bomgevechten, doorgaans weinig heftig in de sector Dixmuiden-Steenstraate-Boesinghe. Een raid door een Belgische al'deeling vol bracht, beeft de inneming van een vij- andelijkein post ten gevolge gehad. De bezetting is gevangen genomen. Belgi sche stukken Van verschillend kaliber hebben geslaagde vernielingsvuren ge richt op de verdedigingswerken van Het Sas. De Grieksche chaos. Diie tegen-regeering (van Veni- zelos) te Saloniki is nog niet door "de Entente erkend, maar dit is alleen hier aan toe te schrijven, dus wordt in een nota, van het voorloopig bewind gezegd, dat aan de Entente nog geen kennis is gegeven, dat zij zich "heeft geconstitu eerd, en derhal™' ook geen erkenning werd aangevraagd. Wel hoeft de Entente het voorloopig bewind van Kreta, dat zich te naastenbij onafhankelijk verklaart, erkend, terwijl het nog zeer de vraag is, of zij geno©gen| neemt met het nieuwe Kabinet van Konstantijn, e.n .tot dusver met dat Ka binet alleen relaties hoeft gezocht, om eischen te kunnen stellen. De nieuwe Fransche leening. Naar „Havas" uit Genève meldt, hoeft de nieuwe Fransche leening in Zwitser land, in het bijzonder in de Romaan- sche kantons, groot succes. Te Genève en Lausanne verdrongen de inteekenaars zich bij de banken. De Zwitsersche ban ken, welke sedert het begin van den oorlog uit alle landen van Europa be langrijke deposito's ontvingen, teeken den voor groote beiragen in. De Grieken in de Vereenigde Staten. Mew da,n 3000 Grieken in Amerika, die uitgenoodigd wanen om zich bij. de pari ij van Venizelos aan te sluiten, heb ben zicli gegroepeerd. Zondagavond hielden 3000 hunner de eerste van een reeks meetings, die in alle staten van Amerika zullen plaats hebben. Er werd een motie aangenomen, waar in wordt verklaard: „Do regeering van koning Konstantijn heeft forfeit en mu nitie in Macedonië in den steek gela ten, toegelaten dal bet vierde leger door dp Duitschers gevangen werd genomen en Griekenland en het geheel© Helle nisme onteerd. Haar politiek bedreigt het volksbestaan." De Grieksche 'kolonies in Amerika zijn uitgenoodigd al het mogelijke ta doen om alle partijen in Griekenland te overreden zich aan te sluiten bij de na tionale beweging om den vijand te ver- verdrijven, die een einde heeft gemaakt aan d© soevereiniteit van Griekenland en de (demagogen te verwijderen, die koning Konstantijn omringen. Tweede Kamer. Zitting van 17 October. De suppletoirs begrooting van het bouw fonds voor .bet departement van bin- nenlandsche zaken werd aangenomen na verwerping met 50 tegen 14 stemmen van een amendement om de begrooting te verminderen met f 3(5000 en niet over te gaan tot aankoop van hel perceel oude Delft te Delft, bestemd voor onder wijs in decoratieve kunst aan de Tech nische Hoogeschool, welk amendement werd bestreden door dhh. De Visser, Alharda, v. Velde en Minister 'Cori va.n der Linden en verdedigd door dhr. Boogaard. Zonder beraadslaging werd daarna aangenomen de voorgestelde grenswijzi ging tusschen de gemeenten Amersfoort en Leusden. Bij de behandeling van de suppletoir© begrooting van binnenlmdsch© 'zaken (verschillende onderwerpen) drong dhr. Van Leeuwen aan op de instelling van een afzonderlijke kliniek en e?n leer stoel voor dermatologie te Utrecht, waarop de minister verklaarde, dat deze z,aa.k opnieuw zal worden overwogen. Het voorstel van de commissie van rapporteurs om een voorschot van f20.000 aan Mr. Jan Pieter Adolph- vereeniging voor werkverschaffing door landontginuing niet renteloos te geven, wordt door dhr. Gerard verdedigd. Het amendement werd door den Mi nister overgenomen waarna liet ontwerp zonder stemming er doorging. Voorstellen inzake Gr on d- we ts herzi en in g. De heer van Idsinga verklaarde niet te kunnen stemmen voor de kiesrechtvoor- stellem. Door de uitbreiding van het kiesrecht zou de rechtsovet tuiging nog moer smoren e.n plaats doen maken, voor oen bandeloos streven naar mate rieel voordeel. Spr. is tegen vrouwenkiesrecht 'met het passief kiesrecht, .voor de vrouw kan spr. zich vereenigen. Ook met het onderwijs artikel I kan spr. zicli wel voreeaigen, echter moeten in de additioneel© arti kelen bepalingen worden opgenomen die den wetgever binidien aan de richtig-e uitvoering van bet Grondwetsartikel. Consenten voor vervoer. De minister van landbouw, brengt ter kennis van belanghebbenden, da.t vergun ningen tot uitvoer van onder eenig uit voerverbod vallende goederen, behoudens do daaraan verder verbonden voorwaar den, in door of vanwege den minister van financiën te bepalen gevallen slechts dan geldig zijn, indien de consenten voor het vervoer van de goederen in het grensge bied volgens de voorschriften van dien minister van een ambtelijke aanwijzing zijn voorzien van het vervoermid del, waarmede, den vervoerder door wien, den" weg waarlangs en den tijd waarbinnen vervoer en uitvoer moeten plaats hebben. De Vrij Liberalen en Art. 192. De Bond van Vrije Liberalen heeft Zaterdag vergaderd en het wachtwoord uitgegeven voor de grondwetsherziening inzake onderwijs. Men weet, het zijn vooral deze hoeren, van wie da oppositie tegen het nieuw ontworpen art. 192 uitgaat; zij vormen het laatste 'restje van idi© vroegere machtige partij, heb ben door de geschiedenis der laatste de cennia niets geleerd en ook niets ver geten, ©n tegenstanders zoowel van algemeen kiesrecht als van bijzonder onderwijs trachten zij d© bevredi ging van het laatste te doen mislukken,, terwijl zij uit zekeren schroom voor hun politieke bondgenoot-en, ten aanzien van het eerste een houding aannemen van lijdelijk toezien. Uit d© vergadering van Zaterdag blijkt wel, dat de heeren met hun gedachten nog geheel verkeeren in het midden der vorige eeuw. Men begrijpt daar niets van wat leeft in het christelijk volksdeel, hoeft zich zóó laten vastroesten in de idee, dat de liberalen, menscben zijn van hooger orde en dat. hun school nog altijd de school van do overheid is, dat men de ontwikkeling van het bijzonder onderwijs, welk men a's f 'it niet meer kan ontkennen, thans wenseht te belemmeren, door zich te verzetten tegen wat tv ij .eischen als ons recht en niets minder. Men heeft op de vergadering gez 'gd „het bijzonder onderwijs gaat reusachtig vooruit, men hoeft het niet meer too te werpen"ziedaar een ge lachte en een woordenkeuze, welke even typisch vrij liberaal is, als deze an Ier© van pro fessor Visser van JJzendoorn, die be weerde, 'dat het een ramp is, dat do kinderen van af hun zesde jaar geschei den zullen zijn! Wij zullen ons wel wachten aan deze gecristalliseerde regenten nu nog nu nog - het recht en de betsekenisi van het hijzonder onderwijs duidelijk' te maken. AVij hebben ons alleen bewust te zijn dat deze week de behandeling van 'het onderwijsvraagstuk zal beginnen en idat daarbij de vrij liberalen zich niet on betuigd zulten laten. Hun invloed op do andere partijen der Concentratie is met den (Lag, toenemende: wij verwachten zéér scherpe debatten tusschen Rechter- en Linkerzijde. Dit staat intusschen vast: het ont worpen onderwijsartikel is het minste, waarmede le Rechterzijde genoegen kan nemen. „De Tijd." Een paar stemmen uil de onderwijzerswereld over art. 192. De uitslag van de stemming over de wijziging van art. 192 van de Grondwet in de Vereeniging van Hoofden van Scho len in Nederland is, dat 378 leden zich voor en 356 tegen de voorgestelde wijzi ging van bedoeld artikel hebben verklaard. In de te Amsterdam gehouden vergade ring van de vereeniging „Volksonderwijs", is met 131 tegen 124 stemmen een voor- slel-Gorssel aangenomen, strekkende tot handhaving van het onveran derde art. 19 2. Het hoofdbestuur had een nofa. voor gesteld, waarin het beginsel van financiee- le gelijkstelling werd aanvaard. Deze verviel door het aannemen der motie-Gorssel. De voorzitter zeide in zijn sluitings woord, dat hij hoopt, dat men nooit be rouw zal hebben ovor het genomen be sluit. De bond van Nederl. onderwijzers ver klaarde zich tegen de wijziging van art. 192. Waarop wacht de distributie. Op deze vraag antwoordt „Het Volk": Wij vernemen, dat ten aanzien van de val- en stapelgroenten, alles wacht op afdoening der noodige beslissingen aan het, departement van Landbouw. Reeds weken geleden werd aan afge vaardigden van gemeentebesturen ver zekerd, dat 8 October de distributie zou beginnen. Nadien hoort men er niets van, ofschoon de Groente-Centrale geheel ge reed moet zijn. en de telers zitten te wachten -op de orders om af te leveren. Aan het departement schijnt evenwel alles wat heel stroef te gaan, wat wel licht mede 'hieraan ligt, dat de nieuwe Commissie van Bijstand nog niet geheel is ingewerkt in de zaken. Mosselen naar België. Onze grens-correspondent meldt D© Duitsche overheid heeft toegestaan, dat mosselen langs het grensstation Sel- zaete kunnen worden ingevoerd. In de laatste plaats moet echter overlading plaats hebben. Uitbetaling geschiedt door Duitsche tus- schenkomst. Kooper en verkooper mogen niet met elkaar onderhandelen. („Maasbode".) Stoomtrawlers opgebracht. Te IJmuiden is bericht ingekomen, dat de stoomtrawlers „Hercules", „Oceanic" eu „Eendracht F', waarover men reeds ongerust was, naar Engeland opgebracht zijn. De Minister van Koloniën. Mr. Pleijte, is van zijn verblijf in Zwit serland jn Den Haag teruggekeerd en heeft gisterochtend de werkzaamheden aan zijn departement hervat. Hofbericht. Naar wij vernemen, heeft het Ko ninklijk ouderpaar aan mejuffrouw Ca- tharina van Rennes opdracht gegeven aan H. K. If. Prinses Juliana zangonderwijs te geven. Hiertoe zal een kleine zang- klasse worden gevormd. Het onderwijs zal begin November een aanvang nemen. Eerste Kamer verkiezing. Bij de partijen der rechterzijde in de prov. Staten van Zuid-Holland moet het voornemen bestaan om bij de a.s. be noeming van een lid der Eerste Kamer, welke zal geschieden in de buitengewone zitting der Sta,ten op Dinsdag 24 dezer ter voorziening der v,aeature-mr. Van Wa terschoot van der Gracht, de verkiezing te bevorderen van den heer J. C. L. van der Lande, het. R.-K. oud-lid der Eerste Kamer voor Overijsel, die bij de jongste periodieke verkiezingen voor de Eerste Kamer bij het lot afviel tegen den heer Stork. Goes. De raad der gemeente komt Vrijdagavond in openbare vergadering hijeen ter behandeling der navolgende agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Re kening Gasthnisbestuur 1915. 3. Be grooting Gasthuis 1917. 4 Voorstel tot wijziging der begrooting 1916 van de Gasfabriek. 5. Verzoek van den ge pensioneerden stoker van de Gasfabriek P. Harinck, om toeslag op zijn pensioen. 6. Verzoek van wed. .1. Govers-*Knulst, om weer voor 1 jaar ondershands te mogen pachten een perceel gemeentegrond aan den Oost-Havendijk. 7. Verzoek van M, Goedhart om pitweg over het perceel kadastraal bekend gemeente Goes, sectie B 715, gelegen aan den Oost-Havendijk, welk perceel gemeentegrond is verpacht aan de wed. J. Govers—Knuist. 8. Ver zoeken om afschrijving belasting en school geld. 9. Voorloopige vaststelling pensioens grondslagen van gemeente-ambtenaren. 10. Wijziging gemeentebegrooting 1916. 11. Verzoek afd. Goes Bond van Ned. onder wijzers om salaris verhooging. De door de heeren De Dreu en Knippen verstrekte aardappelvoorraad te gen de in deze courant geadverteerde prijzen was aanstonds uitverkocht, zoo dat hier gebleken is in een ware be hoefte te zijn voorzien. Spoedig is een nieuwe voorraad te verwachten. Door de afd. Goes van den Bond van Nederl. Onderwijzers is een adres aan den Raad dezer gemeente gericht, met het verzoek, in overweging te ne men, hij politic-verordening te verbieden het verschaffen, onder welken vorm ook, van tabak, sigaren of sigaretten aan kin deren beneden 14 ja,ar. (Volksblad.) Middelburg. Bevolking. In de eerste helft van de nviaud October zijn in deze gemeente ingekomen: Mej. wed. \V. I'. II. Sam, Biel dew ijkstr. K 140 uit Nijmegen; mej. wed. A. W.a- genaar, Veeirsch© weg S 30, Veere; mej. J. Poppe, kinderjuffrouw, Lange Noord- straat L 181, Vlissingen; mej. wed. S. Ve-rsluijs, Dam Z. Z. G 92, Koudekerk©; P. H. id'en Turk, chef hofmeester, Bo- gardstraat I) 34, Kowlekerke; J. Lam- pert, onderwijzer, S-eisWeg R 75, Gelder- malsen; F. H. Mar the, werkman, Looierssingel Q 255, 's Gravenhage; me vrouw wed. A. Steendam, Kort© Gort straat K 9—10, Kruiningen, J. Vreeke, arbeider, Wal A 5, Etten en Leur (N. R.); T. N. Kloosterman, zadelmaker, St. Janstraat I 99a., 's Gravenhage; H. J. de Lugt, kappersbediende, Langeviele K 393, 's GravenhageB. van de Vijver, Kousteenschen dijk P 45, Koudekerk©; mej J. do Vos, Veerschc wog S '30, Oost- en West-Souburg; mej. wed. H. Hengeveld, Veerschs weg S 39, Oost en West-Souburg; mej. J. A. van der Meuten, Hofplein I) 77, Sluis? C. J. van Santen, Noordsingel S 184, Oosl- en West-Souburg. Vertrokken: Mej. M. M. van Iren, van Volderij- laagte M 79, naar Watergraafsmeer; mej. E. JansenGabriëlse, Markt K 3, Koude- kerke; mej. wed. P. van Sluijs, Hofplein E 291, Dordrecht; H. van Vlijmen, Zuid- singel E 28, Vlissingen; A. Schot, Kin derdijk P 100, 's Gravenhage; C. Ver rijk, Loskaai P 157, Wissenkerke; J. Pladdet, Beestenmarkt K 277, Heinkens- zand; M de. Munck, Spanjaardstraat E 85, Goes; J. J. Geldhof, Vlissingschestr. I 160, Anna Paulowna (N. H.); T. E. van Klaveren, Langedelfl I 33, Utrechi mr M.. J. de Witt Hamer, Dam N.Z. N. 13, 'sGravenhage; mej. J. I. I'. Schellings, Zandstraat Q 197, Goes; H. B. Woltering, Korte Noordstraat E 13. Vlissingen; L. J. L. va,n lteeke, 'Graven straat I 316, Amsterdam. „11. C." Alhier is op 73-jarigen leeftijd over leden de heer C. Priem, tot voor eenigen tijd portier in het Gasthuis alhier, waar hij bij dokters, zusters en verder personeel zeer hoog stond aangeschreven, terwijl hij ook hij patiënten en bezoekers in aan gename. herinnering zal blijven. Vlissingen. Bevolking. In de eerste helft van de maand October zijn in .deze gemeente ingekomen: J. Gastel, winkelbediende van .Amster dam naar Noords,traat 11; M. F. Pee- ters, zonder, Hulst, Groenewoud 70; E. M. 'Aspeslagh, machinist, Zandvoort, Ka- naalstr. 114; J. J. van den Broek, ma chinist, O. en W. Souburg, Kasteelstr. 91; A. E. Oudijk—Filterup, zonder, Rot terdam? Kanaalstr. 146; J. :da INijs, maj. torped., Hellevoetsluis, Kanaalstr. 20; mej. C. C. A. Plomp, kinderjuffr., Vlaardin- gen, Badhuisstr. 35; mej. W„ II. van Es- veld, religieuss, Roosendaal, Breestr. 8; mej. M." F. van Stem, religieus©, Sas vaan Gent, Breestr. 8; mej. J. M. Molen kamp, religieus©, Sas van Gent, Breestr. 8; S. Kla,p, sura. S. S., 'sHear Arends- kerke, Kanaalstr. 92; H. van yiijtnian, kopergieter, Middelburg, Breew.str. 28; A. A. Dageünckx, timmerman, Neder- overheembeek, V. "Qakk. 73; H. J. Bek, luit. ter zee, Helder, Pr. H. weg 16; C. Luteyn, naaister, Koudekerk©, Kerk hoflaan 22D'. Kwaak, onderwijzer, Westmaas, Cluyverstr. 59; P. Aersen, Workman, Heerlen, Dijkistr. 95. Vertrokken: S. Auer, van Wolstraat 96 naar Mid delburg; 'A. Bostelaar, Prinsenstr. 18, Rotterdam; A. Gelok, v. d. Swulmestr. 18, Rotterdam; J. M. Boogaard, Schelde" str. 26, Dordrecht; 'P. H. J. Willemse, Kasteelstr. 89, Neuzen; mej. M. L. R. Fledderus, Boud. Bankert 22, Hellen- doorn; J. du Bois, Gravenstr. 29, Groe- de; C. van Jlolthuyzen, Pr. Hendr. weg 15, Maastricht; J. Veonstra, Kasteelstr. 77, Amsterdam; D. H. de Boer, Nieuw- str. 63, N. Helvoet; P. A. Krijgsman, Kasteelstr. 91, Rotterdam; J. W. C. Bere den, Komiek, weg 42, Hardinxveld; U. P. Baamisdonk, C. Buskenstr. 7, Colijns- plaat; C. A. Limonard, Nieuwendijk 25, Goes; mej. A. Ruijs, Breestr. 8, Sas va;n Gentmej. I. A. M. Kleinekort, Bree str. 8, Sas van Gent; G. Voldhuisen Braaf, Onderstraat 19, Amsterdam; H. Sehoo, Boni. de Ruijfcer '74, Amsterdam; J. de Nooijer, Beursstr. 29, Domburg; J. v. Molenbroek, Palingstr. 31, 's Hage; J. de Haan, Kasteelstr. 110, Rotterdam! J. P. de Bart, Breewaterstr. 61, IJzen- dijke; H. P'h. Momte, v. Ga'.enstr. 3, Am sterdam; H. H. G. H. Olyslager\Vre gel, Lampsemsstr. 17, O. en W. Sou burg. („M. C.") Door de politie is aangehouden een 50-jarige Hollander, bewoner van een Gel- dersche gemeente, die zonder voldoende middelen en paspoorten naar hier was gekomen om, zooals hij voorgaf, naar Engelana door te reizen met het doel zich te kunnen voegen bjj den hospitaal- dienst der geallieerde legers, en te trach ten door woord en daad een einde te maken aan den wereldoorlog. Daar de man voortdurend wartaal sprak en alle mogelijke onzinnige verhandelin gen over den oorlog hield, bleek hij al spoedig geestelijk abnormaal te zijn en is zorg gedragen dat hij weder naar de echtelijke woning kon terugkeeren. (VI. Ct.) Een Zaterdag uit Engeland gekomen Belgische vrouw wierp van uit haar hotel brieven aan voorbijgangers, welke brie ven gericht waren aan de politie en waarin om hulp werd verzocht. Zij sclireef van haar vrijheid te worden beroofd en dat men haar naar het leven stond. Een dadelijk ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat ook deze vrouw door de doorgestane ellende in geestelijk ab normalen toestand vorkeerde, waarom zij naar Breda is geleid, alwaar familie van haar bleek te vertoeven. (VI. Ct.) Nog is Maandagavond uit het water nabij de Keersluis door een loods en brugpersoneel een vrouw gered, die daarin was geraakt doordat zij, zooals zijl voor gaf, uit vrees voor de tram te ver was uitgeweken. Deze vrouw, a,an wier ver-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 2