DE AREND. Spoorbiels, De Groote Oorlog. alfkoeien, en beste Fokstieren. IJ >nder eerste verband. Bank, Goes. houwing VAARZEN, "rekhond, No. 121. Donderdag 12 October 1916. V. E. GALLE lap Saarland c. a. en looten, Heulen Dammen 23 October 1916. EEM GOES. BOOTDIENST I de Ruyter" en ad Goes". 10 October Slot Oostende" Goes, land te koop: groofe partij P. MANGE. KOOP Mijnt eiken KMIDM-,Milt- cn MIDfflMD, Hef Katholieke Engeland voorheen en thans. Losse Oorlogsberichten. taurant Terneuzen. enblik verkrijgbaar. Kerk. Telefoon no. 62. OP 17 cent per ons ii ii ii .1 rdt.Rotterdam en msterdam, de Stoomboot OES naar ROTTERDAM. Oct. 's morgens 1 uur, Oct. 's morgens 4 uur. OES naar AMSTERDAM, dagmorgen vroeg. OTTERDAM naar GOES. Oct. 's morgens 5 uur Oct. 's morgens 11 uur MSTERDAM naar GOES, agmiddag 3 uur. Rotterdam, Haring- de. ,N te bekomen te Goes J. C. MONHEMIUS, te en beer D. VAR LOON, am bij de heeren J. B. m W. DEFAIS en te Rot- ïe Stoomboot-Reederij v/h ER SCHUIJT. SVRACHT Goe. Dordt— kei. reis, M, retour ft. 8". te bekomen bij M. v. landbouwer te Nlsse, igsbiljetten kunnen wor- tot en met 14 October g 2 uur. E KOOP 1, hoogte 73 c.M. IR, Mr. Slager, Hansweerd. hofstede bij Wachtpost Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraaf 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. k contant. gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen, Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandscke Aigemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. li. Terwijl alzoo onder Maria Tudor de Katholieke Kerk in Engeland het verloren terrein herwon en de toekomst hoopvol tegenblikte, zaten hare vijanden niet stil. Speculeerende op den spoedigen dood der koningin, aan wie de geneesheeren geen, lang leven voorspelden, smeedden zij in het geheim nieuwe wapenen tegen de weder opbloeiende Roomsche Kerk, met medeweten en onder stille goedkeuring van Prinses Elizabeth, Maria's vermoede lijke opvolgster. Tijdens Maria's laatste ziekte, die een noodlottig einde deed- voorzien, kwamen de voornaamste hoofden der Cranmerpartij ie Hatfield, waar de Prinses verbleef, tezamen, om te beraadslagen, hoe men, na den dood der Koningin, als eenmaal Elizabeth de teugels van het rijksbewindi vast in handen had, het zekerst en het doeltreffendst Engeland zou ontroomschen. De ziel dezer beraadslagingen om niet te zeggen samenzwering was Eli zabeth, een vrouw, die in geloofszaken een soliede overtuiging miste. Opgevoed in het schisma, d.w.z. in afgekeerdheid van, het pauselijke gezag, helde zij onder Edu- ard VI over tot het Lutheranisme, om onder Maria zich als een vrome Katho lieke voor te doen. Het stroeve Calvinisme heeft haar nim mer kunnen behagen. Haar trotsche en heerschzuchtige natuur, wars van een nederig belijden der waarheid, zooals God, die geopenbaard lieeft en de Kerk ons. die voorhoudt, zette haar aan, om, zoodra zij de macht in handen zou hebben, een kerkgenootschap te stichten, waarvan zij het hoofd zóu zijn, een kerkgenootschap, dat van de Kroon zijn orders zou ontvan gen en ingericht volgens het stelsel: „cu- jus regio, illius et religio", „wiens heer schappij men ondergaat, diens godsdienst behoort men te belijden". Zoowel Elizabeth als haar geestver wanten begrepen echter, dat een gods dienstverandering thans zoo maar niet in een handomdraaien was tot stand te brengen, 't Was niet meer als in de da gen van Hendrik VIII, toen het geloofs leven veel van zijn veerkracht had inge boet. De vervolgingen hadden den moed der Katholieken gestaald, de religieuze atmosfeer gezuiverd en zoowel geeste lijken als leeken waren vervuld van een nieuwen geest, die hen in kloekmoedige belijders en onversaagde verdedigers yan den Katholieken geloofsschat had her schapen. Het te Hatfield gesmeede hervormings plan legde er dan ook den nadruk op, dat noch Elizabeth noch hare raadslie den iets tegen het Katholicisme, althans niet in het openbaar, zouden ondernemen, alvorens het Parlement was bijeengeroe pen. Alles zou in den aanvang geschieden onder den dekmantel van trouw aan den ouden godsdienst, terwijl zoowel de kro ning als de intronisatie van Elizabeth volgens de Roomsch-Katholieke gebruiken zouden "plaats hebben. Inmiddels kon met het noodige overleg worden bewerkt, dat het parlement zoodanig werd samenge: steld ,dat een meerderheid voor de aan neming der nieuwe godsdienstwetten zou zijn verzekerd. Zoodra het parlement zijn zittingen zou openen zou men twee wetsvoorstellen in dienen: één waarbij aan de koningin het geestelijk oppergezag over de Engelsche Kerk zou worden verleend en dat dus losscheuring van de pause 1 ij k e suprematie beteekende en één, waarbij de Anglikaansche godsdienst, on gcveer zooals die indertijd door 'Cramner was gefabriceerd, als de eenig geldige voor het rijk zou worden ingesteld, wat dus afschaffing van den K a t h o rieken godsdienst zou beteekenen. Dat deze wetsvoorstellen in het land een heftigen tegenstand zouden ontmoeteni en in het buitenland opspraak verwekken, begrepen de .Hatfielder hervormers zeer goed. In hun „plan de campagne" wer den dan ook al deze hinderpalen onder de oogen gezien en het middel aange geven, om ze uit den weg te ruimen. Het buitenland zou men, voor zoover het niet met geld te sussen was, een rad voor de oogen draaien met. behulpi van diplomatieke kunstgrepen en door zoo lang mogelijk den schijn aan te ne men van trouw aan den alouden gods dienst. Om de protesten van den Paus zou men zich niet druk maken, die kon slechts banbliksems slingeren, meer niet. Den tegenstand in het eigen land meen de men het best te zullen breken door alle bisschoppen te dwingen tot het af leggen van den suprematieëed en de wei geraars te kerkeren. Eenmaal van zijn herders beroofd, zon het volk vanzelf langzamerhand afvallen. Alle hooge staats betrekkingen en alle leerstoelen der uni versiteiten .dienden gaandeweg met aan hangers der nieuwe richting te worden bezet en de strengste straffen moesten gesteld worden op de niet-bijwoning der Anglikaansche godsdienstoefeningen. Zoo de Katholieke adel zich bleef verzetten, moest men dien door verbeurdverklaring van goederen en onteerende straffen on schadelijk trachten te maken. Zoo was in stilte, ten huize van een zekeren Thomas Smyth, door Elizabeth en een kleinen kring van ingewijden alles tot in de 'kleinste bijzonderheden gere geld 1) en behoorlijk op papier gesteldi en zelfs een commissie van zeven leden aangewezen om de bovenvermelde wets ontwerpen op te stellen, toen den 17en November 1558, den eigen dag van het verscheiden van Maria De Katholieke, de Lord-Kanselier Heath, tevens aartsbis schop van York, in de vereenïgde zit ting van het Hooger en Lager Huis, Eli zabeth Tudor uitriep tot koningin van Engeland.2) Hiermede gaf het Katholieke Engeland het bewijs, dat het de dochter van Hendrik VIII in Anna Boleijn, met onbevangenheid en vertrouwen tegemoet kwam, waarin het versterkt werd toen bekend werd, dat Elizabeth nog daags vóór het afsterven van koningin Maria, aan den Spaanschen gezant schriftelijk had betuigd, dat zij trouw bleef aan het Roomsch-Katholieke geloof. In de eerste weken harer regeering liet Elizabeth niets van haar plannen door schemeren. Zij had van haar troonsbe stijging bericht gezonden aan den Paus en in haar eerste proclamatie „elke ver andering in de thans heerschende orde en zeden" verboden. De lijkplechtigheden voor koningin Maria en kardinaal Pole werden volgens den alouden ritus gevierd,, evenzoo de plechtige uitvaartdienst voor de zielerust van keizer Karei V. Daarna trad langzaam aan de zwen king in. Tot leden van haar geheimen raad benoemde Elizabeth o. m. lord Ba con en William Cecil3), verklaarde vij anden van Rome. Den bisschop van Win chester, John White /werd door haar een, huisarrest opgelegd, omdat hij in zijn lijkrede op Koningin Maria, de doode, naar zij voorgaf, meer had geprezen dan de levende. Den aartsbisschop van York, die haar zoo belangloos en verzoenend bij haar troonsbestijging was tegemoet- getreden, ontnam zij de waardigheid van kanselier, om daarmede den raadsheer Bacon te bekleeden. Wat meer is, aan den bisschop van Carlisle, die op het Kerstfeest in "de paleiskapel de H. Mis ging opdragen, verbood zij de IJ. Hostie na de consecratie op te heffen, wijl zij zich met die ceremonie niet kon vereeni gen. De bisschop deed wat zijn plicht was en weigerde, waarop Elizabeth bij het offertorium zich zeer ostentatief uit de kapel verwijderde. Hierop volgde een ko ninklijk besluit, waarbij den priesters tot nadere aankondiging het prediken werd verboden. Het episcopaat, dat ditmaal als één man opkwam voor zijn rechten, pro testeerde hij collectief schrijven tegen de zen maatregel en verklaarde tot de kro ning van zulk een vorstin niet te willen, medewerken. Dit deed Elizabeth, die er aan. hechtte Katholiek gekroond te worden, inbinden. Doch de bisschoppen bleven bij hun wei gering, totdat tenslotte omwille der hoo- gere belangen die op het spel stonden, de bisschop van Carlisle, mgr. Oglethorpe, er in toestemde Elizabeth te kronen, on der de uitdrukkelijke voorwaarde noch tans, dal de koningin zich streng zou houden aan het Roomsch ritueel, de H. Communie onder ééne gedaante zou ont vangen en den gebruikelijken eed zou zwe ren, den Roomscli-Katholieken godsdienst (die do godsdienst was van het over- groole meerendeel des Engelschen volks) te zullen verdedigen en beschermen. De koningin beloofde de voorwaarde te zul len nakomen. Den 15en Januari 1559 werd in de, kathedraal van Westminster, met Enge- lands geschiedenis zoo' nauw verbonden, toen nog een Katholieken tempel, met groote pracht en praal de kroning van koningin Elizabeth voltrokken. Daar op de Heilige Evangeliën te zullen hand haven cle aloude Roomsch-Katholieke reli gie, die zij vast voornemens was in haar rijk uit te roeien. In de geschiedboeken pleegt men Eli zabeth te bewierooken als de „groote", de „maagdelijke" koningin, een sieraad op den Britschen troon, maar dat zij met een meineed op de lippen koningin werd van Engeland, daarover glijden haar be wonderaars gemeenlijk heen. Dit was het voorspel. Hot drama dei- vernietiging ging aanvangen. De parle- mentsziltingen van Januari, Februari en April deszeli'den jaars 1559 zouden voor goed allen twijfel omtrent Elizabeth's ware bedoelingen wegnemen. 9 Men zie o.a. J. SpillniannDie Englisclien Martyrer unter Elizabeth, waar de stukken ver nield worden en J. Eorbes, la Devolution religi- euse en Angleterre. Eerstgenoemde studie ver scheen in de Siimmen aus Maria Laaoh (Ergiiu- zungsheft39 en 40) de tweede in de Revue des questions historiques, October Xë95. 2) Elizabeth's rechten op den Engelschen troon waren verre van onomstootelijk. Een purleiuents- acte o a. van 23 October 155 J had het huwelijk van Hendrik VIII met Anna Boleijn voor nietig verklaard, waardoor depositie van beider dochter Elizabeth een précaire was geworden. Maria Stuarf, koningin van Schotland, voegde dan ook direct na den dood van Maria Tudor, Engeland's wapen bij bet hare, want als kleindochter eener zuster vau Hendiik VIII, was zij de naaste erf genaam van den EDgelschen troon geworden. 3) William Cecil was het type van den Mac- chiavellist, van den ma 1 wien alle middelen goed zijn, mits zij tot het beoogde doel voeren. Ouder Eduard VI liet hij zich de parochie Wim bledon geven en speelde er voor predikant (Zie Lingard, History of England, deel 7 blz. 251) Onder Maria was hij z.g. vroom katholiek eu zelfs<lid van het gezantschap, dat den pauselijken legaat Pole tegemoet reisde. Onder Elizabeth hielp bij ijverig mede aan het samenstellen en uitvueren der vervolgingswetten en het lijdt geen twijfel of bij bad, ware b.v. Maria Stuart konin gin geworden, weer even vroom de mis bijge woond, als hij onder Elizabeth zich onder het gehoor van den predikant schaarde. Het nieuwe Grisksche Kabinet. LONDEN. (Part. Tel.) De „Times" ver neemt uit Athene, dat, naar men gelooft de sympathieën van den nieuwen minis ter-president Prof. Lambros, in Duitsche richting gaan. Daarom is het twijfelach tig of xbe Entente zijn kabinet zal wil len erkennen. Als minister worden nog genoemd generaal Vassos, oorlog; Gouna- rahis, financiën; Alexandropouios, oud- Grieksch gezant in Belgrado, buitenland- sche zakendeze laatste schijnt lechter niet genegen te zijn ©en eventueel© be noeming te aanvaarden. Admiraal Damia- nos blijft het Departement van Marine houden. De Berlijnschc correspondent van de „Kölnische Volkszeitung" verneemt uit parlementaire kringen, dat nog gedurende deze zitting van den Rijks dag de Regeering een nieuw oorlogscre- diet .van 12 milliard Mark zal aanvragen. NEW-YORK, 10 Oct. De gezant Gqrard is heden aangekomen. Hij weigerde geïn terviewd te worden over het doel van zijn reis. Hij weigerde het bericht van de „Nev-York World" van dezen morgen, dat hij gekomen was om de Amerikaan- sche regeering mee te deelen, dat Duitsch- land overweegt om de onderzeeërs-actie, te hervatten op een wijze, welke d© Duitsch-Amerikaansche betrekkingen kon den bedreigen, te bevestigen, of tegen te spreken. De strijd op het Oosterfront. Het Duitsche stafbericht meldt: Front prins Leopold van BeierenTegen een doel van het onlangs aangevallen front ten Westen van Luck herhaalden de Russen gisteren hunne aanvallen. Zij hadden nergens succes en leden weder verliezen. Ook hier leden onze vijanden een bloedige nederlaag. Ten Zuidwesten van Brzezany is een Russische aanval afgeslagen. Front aartshertog Ivarel: In de ICar- pathen hebben wij onze stelling door een verrassenden opmarsch aan de Baba Loedowa vooruitgebracht en onze ter reinwinst in bloedige gevechten op korten afstand verdedigd. De Russen melden: In de richting van Wladimir Wolhynski duren de hardnekkige gevechten in de. streek van Zafoetsty, Sjelvef en Doebrof voort. Op verschillende plaatsen zijn onze troepen door de vijandelijke linies heen gebroken en hebben de vermeesterde stel lingen versterkt. Ten Oosten van Bojezamy is de vijand, in de streek ten Zuiden van Sjebaline tot het offensief overgegaan, doch hij is door ons vuur teruggedreven en na een wanhopig bajonetgevecht hebben wij ter plaatse een Oostenrijkschen loopgraaf ge- De terugtocht der Roemeniërs. De verbonden troepen onder generaal von Falkenhayn hebben den vijand bij Törczvar (ïörzburg) teruggeworpen. Brasso is na verbitterde straatgevech ten van vijanden gezuiverd. De uit Haromszek te hulp snellend© versterkingen van den vijand werden ten Zuid-Oosten van Földvar (Marienburg) te gengehouden en verslagen. De Roemeniërs ontruimen overal het slagveld. Aan het in Hargitta en Görgeny binnen dringende leger van generaal von Arz biedt de vijand hier en daar tegenstand. Bij Svistov aan den Bulgaarschen Do- nau maakten Duitsche afdeelingen en Ooslenrijksch-Hongaarsche pioniers zich,; gesteund door de Donau-flotille, meester van een door de Roemeniërs bezet eiland,) waarbij zij zes kanonnen veroverden en drie officieren en 155 man gevangen namen. De opleving der Duitsche duikbootenactie. NEW-YORK. In verband met de jongste operaties van Duitsche duik- booten in de nabijheid der Amerikaansche kust, heeft de president een verklaring doen publiceeren, waarin wordt gezegd, dat de Regeering der Vereenigde Staten Zich eerst zelf op de hoogte der feit ten zal stellen. Het land kan gerust ver- z.ekerd zijn, dat de Duitsche Rogeering zal gehouden worden aan de volledige vervulling van de toezeggingen aan da Amerikaansche Regeering gedaan. Ik heb thans niet het recht hare geneigdheid te betwijfelen. De correspondent van de „New- York Post" te Washington zegt, dat de verhoogde werkzaamheid der Duit sche duikbooten misschien zelfs ern stiger mogelijkheden met zich brengt, dan de vernieting der „Lusilania". WASHINGTON. De Duitsche gezant Bernstorff heeft met President Wil son een onderhoud gehad dat een kwar tier duurde. Bernstorff verklaarde aan journa listen, dat Duitschland zijn belof ten zal houden en dat Duitschland zijn plechtig afgelegde verklaringen aan de Regeering der Vereenigde Staten gedaan, rflet zal breken. Welk weder zuilen wij hebben Verwachting tot den avond van 12 Oct.: Matige tot krachtigen, tijdelijk stormach tige, Westelijke tot Zuidwestelijken wind; meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien. Weinig verandering van tempe. ratuur. Het schijnt nog niet met zekerheid be kend te zijn of de schepen, die voor de Amerikaansche kust als offers van den onderzeeërkrijg vielen, door één dan wel door meerdere duikbooten zijn aangeval, len. De waarschijnlijkheid pleit echter voor de laatste veronderstelling. Er zouden daar drie duikbooten aan 't werk geweest zijn, waarbij de U 61 en de U 53. Het passagiersschip Stefano zou o. a. zijn aan gevallen door de U 61, de Blommersdijk door de U 53. Wat de bedoeling van dit plotseling, optreden der Duitsche duikbooten voon de Amerikaansche kust is, is tot nu to© niet duidelijk, maar waarschijnlijk heeft, het ten doel een snelle beslissing van, Amerika uit te lokkeu teu opzichte van de jongste nota der geallieerden omtrent de behandeling van in neutrale havens, binnenloopende onderzeeërs. Naar „De Tijd" verneemt uit een Duit sche bron, die reeds meer berichten ver- schafte, wier juistheid later werd beves tigd, berust de Duitsche duikbooten-acti© in de zeewegen naar Amerikaansche ha vens op een nieuw stelsel van bevoor rading. 'Behalve groote duikbooten van, een geheel nieuwe type en die haar eigen voorraden kunnen medenemen voor we kenlange reizen, kunnen ook duikbooten, van het oude type ver van haar basis opereereii, dank zij het gebruik, dat thans van onderzeesclie bevoorradingsvaartuigen (gebouwd in den vorm van handels-duik- booten) wordt gemaakt, die op afgespro ken plaatsen en uren midden op zee de opereerende booten van al het noodige voorzien. De nieuw ingetreden actie is een ge volg van een compromis, hetwelk de Duit sche Rijkskanselier heeft getroffen met de hem bestrijdende partijen. Er was reeds eerder toe besloten, en hierop zinspeelde ook de heftige uitlating tegen Engeland) in de jongste rede van den Rijkskanselier. Men verwacht in Duitschland veel van aanvallen op Amerikaansche munitiever- schepingen. De hoogeschool van Gent. Naalg wordt medegedeeld, heeft dr. J. Persijn van ©en professoraat aan de hoo geschool te Gent afgezien en prof J. de Cock zijn handteeking terr onverwijld© ver- viaamsching dier hoogeschool teruggeno men, wijl gebleken, is, dat een der be noemde hoogleeraren, dr. Andre Jolles ©en genaturaliseerd Duitscher is, die aa'n 'het Westelijke front heeft meegeyochtep. De Pruisische verlieslijsten nr.'s 640 t.m. 649 vermelden de namen van 61.560 gesneuvelden, gewonden en vermisten (vorig tiental lijsten 57.648.) Het totaal van de Pruisische verlieslijsten t.m. 649 bedraagt 3.234.621. \AN DE GRENS. Door de Duitschers is te Gent en te Brussel huiszoeking ge daan in verband met in aangehouden mails gevonden bewijzen, dat nog steeds brieven uit België naar Nederland worden gesmok keld. Naar wij vernemen w-erd niets ge vonden. Eerst ontkenden degenen, die wer den bezocht wel, dat er brieven waren geschreven, maar het bleek, dat de Duit schers zeer goed op de hoogte waren, de ze dreigden dan ook met zware straffen, indien nog meer geschreven .werd. Op het overbrengen, van berichten wordt Aan ook nog meer dan voorheen scherp toe zicht gehouden.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1