De Groote Oorlog. No. 120 Dinsdag 10 October 1916. Twaalfde Jaargang. Mijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. liet Katholieke Engeland voorheen en thans. Losse Oorlogsberichten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 Gent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag ea Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganxepoortstraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; 1003? 60 gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. i. Engeland, dat thans, strijdende aan de spits der Entente, de oogen van schier gansch een wereld op zich gericht houdt, trok reeds sinds lang veler aandacht door de vreedzame veroveringen, die de Roomsch-Katholieke Kerk er de laatste honderd jaar maakte. Voor allen, die de waarheid liefhebben pn in 't bijzonder voor ons, Rooinschen, die ons in het bézit der waarheid mogen verheugen, vormt de verrassende opbloei van het Katholicisme in Engeland tijdens de jongst vervlogen eeuw een hardverhef- fend schouwspel en een even krachtig als sprekend bewijs van die immer jeugdige frischheid en onsterfelijke levenskracht, welke de Engelsche P'rotestantsche schrij ver Macauley reeds vóór 75 jaar in de Roomsch-Katholieke Kerk bewonderde.x) Scheen op het einde der achttiende eeuw „het geloof onzer vaderen" op het Britsche eiland ten ondergang gedoemd, thans na ruim honderd jaren van meer dan gewone ontwikkeling begint de „Ro man Catholic Church" in het rijk van „St. Edward the Confessor" stilaan haar ouden luister te herwinnen. Haar ouden luister! Immers, er zijn wei nig landen waar het christendom zoo spoe dig en zoo diep zijn wortelen schoot als in Engeland, dat door Augustinus 2) op aan sporing van Paus Gregorius den Grooten voor het Evangelie gewonnen, een uitver koren deel werd van den akker der Kerk en zich de eervolle titels van „eiland der heiligen" en „bruidschat der H. Maagd" verwierf. Reeds spoedig nam er het kloos terleven, die heerlijke bloem des Evange lies, zulk een vlucht, dat zelfs tal van vorsten en vorstinnen met blijdschap hun kroon verwisselden voor den monnikskap en den gewijden sluier en vanuit de kloos ters, als vanuit evenzoovele kweekscholen van heiligheid, wetenschap en beschaving, wakkere .geloofsverkondigers zich over „het vasteland" verspreidden, om den vreedzamen strijd tegen heidendom en barbaarschheid aan te binden en nieuwe, onbloedige lauweren te hechten aan de vaan des Kruizes. Het land werd gaandeweg overdekt met kerken en kathedralen, meesterstukken van bouw kunst, 'die zelfs nog heden ten dage, hoezeer ook ontzield en verminkt, sinds de God der altaren er uit verbannen werd, een roemrijk getuigenis afleggen •Van het geloof en den godsdienstzin van het Katholieke voorgeslacht. Voeg daarbij de vele hospitalen en godsgestichten, ten dienste der lijdende menschheid opgericht, de talrijke universiteiten en scholen, voor de onderrichting en ontwikkeling des volks bestemd en menigeen vraagt zich verwonderd af, hoe het mogelijk is, dat in een land, zóó door en door Katholiek, het oude geloof onder den ijzigen adem der dwaling als wegstierf. Dan, wij weten het, de Kerk, die niet uit engelen, maar uit menschen bestaat, zal tot het eind der tijden blijven ge lijken op den akker uit de parabel, waarop naast die tarwe het onkruid tiert tot aan den dag van den oogst; zij zal worden ge teisterd door de boosheid en bedroefd door de zwakheid van haar eigen kinderen. En waar de apostel zeide, dat er ketterijen moeten zijn, daar blijken zij naar Gods bestel, voor de Kerk te moeten wezen wat de smeltkroes is voor het metaal: een middel ter zuivering en loutering. Tropwens in Engeland, is het gegaan, zooals in vele andere landen: de stijgende Welvaart en voorspoed op stoffelijk ge bied deden bij niet weinigen het licht der hemelsche idealen schuil gaan achter de wolken van aardschgezindheid, zucht naar weelde en genot, en toen ook zij, die het volk dienden voor te gaan in een kloekmoedig belijden des geloofs en een vlekkeloozen levenswandel, met dezelfde euvelen bleken behept, vond de dwaling hen niet als wachters op de tinnen en als trouwe herders, maar als huurlingen, wien het niet om het heil der schapen, maar om hun wol was te doen geweest. Waar nu dezulken afvielen, was liet niet te verwonderen, dat de gansehe kudde een gemakkelijke prooi werd voor den tand der wolven. Evenwel, de waarheid gebiedt te erken nen, dat voor wat Engeland betreft, in de ure des gevaars tal van mannen en vrouwen, uit iederen rang en stand, de aanzienlijksten aan de spits, der dwa.- ling zoowel als der. vorstelijke willekeur van een op scheuring belusten monarch kloekmoedig het hoofd boden en liever geld en goed, ja het leven zelfs offerden, dan der Katholieke waarheid ook maar in het minste ontrouw te worden. De namen van een Thomas Moore, een John Fisher, een Margaretha van Salisbury, een Edmund Campion, om slechts enkele te noemen, zullen ten eeuwigen dage van het Katholieke Engeland doen spreken als van het eiland ider bloedgetuigen. De onderdrukking van het Katholicisme in Engeland moet dan ook voor een niet gering gedeelte worden geweten aan de Sluwe wreedheid en onmeedoogende hard vochtigheid zijner de Roomsche Kerk vij andige regeerders, vooral onder het be wind van Koningin Elizabeth, want zij was het, die naar een vast plan haar land voor goed, naar zij meende, Anglikaansch maakte. Ongetwijfeld heeft Hendrik de Achtste door zijn rijk los te scheuren van de vereeniging met den Apostolischen Stoel, aan het Katholicisme in zijn staten een zwaren slag toegebracht, maar de Ka tholieke leer liet hij ten minste onge moeid, wat meer is, hij vaardigde strenge wetten uit ter harer handhaving. In zijn „zes artikelen" nam hij pp: de trans substantiatie', de communie onder één ge daante, de biecht, de zielmissen, de reli gieuze geloften en het celibaat. Op de verwerping dezer artikelen stond de dood. Terwijl onder zijne regeering de trouwe Katholieken hun bloed stortten voor de belijdenis der pauselijke opperhoofdigheid, werden de Calvinisten en Lutheranen als ketters terechtgesteltd. Erger werd het, toen tijdens het be wind van Eduard VI, de reformatorisch gezinde Cramner,3) aartsbisschop van Canterbury (Kautelberg) door de uitvaar diging van de 42 geloofsartikelen en het „Book of common prayer" het Anglika- nisme officieel in Engeland binnenvoerde. Maar voordat de dwaling bij het Britsche volk, dat nog grootendeels het oude geloof aanhing, vasten voet kon krijgen, stierf Eduard VI (f 1553) en besteeg Maria, de Katholieke, dochter van Hendrik VIII en Katharina van Arragon, den troon. Zij was met hart en ziel den Roomsch-Katho- lieken godsdienst toegedaan, waarin zij was geboren en opgevoed, een vorstin, die door haar reinen levenswandel, haar onbaatzuchtigheid en haar liefde voor de rechtvaardigheid, zelfs bij hare vijanden in achting en aanzien stond. Een partijdige geschiedbeschouwing heeft haar den ont- teerenden bijnaam van j,de bloeddorstige" geschonken. Dien bijnaam verdient zij niet. Zij zelve en haar raadsman, kardinaal Pole, waren eer tot zachtheid dan tot gestrengheid jegens de dwalenden geneigd, maar de verschillende opstanden en sa menzweringen van andersdenkenden (Wyat, Suffolk enz.) deden haar zwichten voor den aandrang van onverstandige ijvferaars uit haar omgeving, om de oude strafwetten tegen |de ketters wederom in werking te stelling. Vast slaat in ieder geval, dat de geloofsvervolgingen onder Hendrik VIII, Eduard VI en Elizabeth veel bloediger waren dan onder Maria. Haai- vurigste vvensch was zooveel mo gelijk het leed ongedaan te maken, dat haar vader over Engeland had gebracht, den alouden. godsdienst wederom te her stellen en baar rijk wederom met den Paus te verzoenen. Met graagte aan vaardde zij hiertoe de medewerking van den wijzen, voorzichtigen en vromen Re ginald Pole,4) door paus Julius III met alle volmachten tot volbrenging van dit grootsche werk toegerust, en het waren tranen van ongehuichelde vreugde, die Maria stortte, toen op St. Andreasdag (30 November) 1554 de Phuselijke legaat Pole in tegenwoordigheid van de beide Huizen des Engelschen Parlements, dat met schier algemeene stemmen in de hereeniging met den Apostolischen Stoel had bewilligd, plechtig Engeland absol veerde van alle door diens afval beloo- pen kerkelijke straffen en het weer op nam in den schoot der Moederkerk. Ware, menschelijkerwijze gesproken, Maria de Katholieke niet zoo spoedig gestorven zij regeerde slechts 5 jaar het pas begonnen werk van Engeland's Katholieke wedergeboorte ware tot een goed einde gebracht en het Britsche rijk voor de Kerk behouden gebleven. Doch het verschijnen van Elizabeth Tudor op den Engelschen troon wekte bij alle oprechte Katholieken bange ver moedens en vrees voor de toekomst. Het vervolg leerde, dat zij goed gezien hadden. „full of life and youth full vigour" noem hij de kerk en het pausdom in een merkwaardig artikel, verschenen in de „Edinburg Reviev" (October 1810 bis. 227, 228.) 3) Deze Anguslinus, niet te verwarren met den beroemden kerkvader van dien naam, werd in 596 door Pans Gregorius I met 40 gezellen naar Engeland gezonden, waar zij spoedig koning Ethelbert en zijn volk voor bet evangelie wisten te winnen. 3) Thomas Cranmer was buiskapelaan bij de famile Boleijn. Hij steunde Hendrik VIII, die, om Anna Boleijn te kunnen huwen, zijn wetti gen echt met Katharina van Arragon wilde zien ontbonden, in diens verzet tegen den paus en kreeg tot loon voor zijn diensten den aartsbis- schoppelijken zetel van Kantelberg. Reeds bad hij op een reis door Duitscbland gemeene zaak gemaakt met de pseudo-reformatoren en een geheim huwelijk gesloten met een nicht van Osiander. Onder Eduard VI trachtte hij Enge land protestantsch te maken en gaf het een z.g. Anglikaansche belijdenis en liturgie, een meng sel van Calvinistische, Luthersche en Katholieke leerstellingen. Onder Maria werd hij van zijn bisschopsambt vervallen verklaard, kerkelijk ontwijd, gekerkerd en ten slotte terechtgesteld. 4) Zoo prijst hem de Anglikaansche geschieds- schrijver Burnet. Pole was de zoon van de door Hendrik VIII op 70-jarigen leeftijd onthoofde Margaretha van Salisbury en afstammeling van het Koninklijk huis der Plantagenets. Hij ver bleef langen tijd in Italië en was eenigen tijd voorzitter van het Concilie van Trente. Op zijn hoofd was door Hendrik VIII een som gezet van 50.000 dukaten. Hij overleed 17 Nov. 1558, 24 uur na Maria de Katholieke. Hij was van oordeel, dat men de dwalenden niet met geweld maar door zachtheid en door de overreding van een voorbeeldig leven tot de Kerk moet terug voeren, wat hij dan ook als aartsbisschop van Kantelberg in praktijk bracht. De toestand. Wij schreven in een vorig overzicht, dat de successen der geallieerden op het Westfront nog niet hadden kunnen leiden tot een algemeen doorbraak-offensief en zagén in de legerorder van Joffre een aanwijzing, dat de groote offensief-periode met de verovering van Combles is afge sloten. De militaire overzichtschrijver in „De Tijd", een oud-majoor van het Nederland- sch'e leger, dus tot oordeelen bevoegd, uitte zich dezer dagen over den mili tanten toestand, mede aan de 'hand van de legerorders van de generaals Joffre en ,Haig als volgt: „Wij (zien de afgeloopen drie maanden voor ,ons als een tijdstip van verwoeden strijd .op alle operatie-tooneelen. Overal wérden de Centralen op de hevigste wijze besprongen, zoodat het beroemde w:er- ken met reserves vrijwel onmogelijk scheen. ,En niettegenstaande dat alles, staat het Duitsche front in het Westen nog steeds muurvast. Van een doorbre king is niet de minste sprake en weder om is na de verovering van Combles een periode van betrekkelijken stilstand ingereden. Nu gteven wij grif toe, dat de gebeur tenissen ons nog niet het recht geven, een onderbreking van den Somme-slag te verwachten, doch wij achten het niet onmogelijk, dat de Fransehen en Engel schen hun voorsprong aan munitie o.p- gebruikt hebben en thans rust moeten nemen, om den munitiefabrieken den tijd te geven, weer op te 'halen. Wenden wij thans den blik naar het Oostfront. Het mag verwondering wekken, dat juist thans, niettegenstaande Roemenië ook nog het zwaard in de weegschaal geworpen heeft, de Centralen in staat blijken, alle Russische aanvallen af te slaan. Op het Oostenrijksch-Italiaansche ge vechtsterrein is na de verovering van Görz niets meer g ebeurd en zijn de Oostenrijkers blijkbaar in staat aan alle Italiaansche aanvallen het hoofd te bieden. Op den Balkan, waar het ingrijpen van Roemenië juist zoo groote veranderingen moest aanbrengen, is ook niets van be lang gewijzigd. De jongste Roemeensche onderneming bij Rahovo, aan den Donau, is op een volledig échec uitgeloopen. Tutrakan, Hermannstadt en Rahovo zijn drie namen, die in de Roemeensche krijgs geschiedenis wel niet met gulden lette ren zullen worden aangeteekend. Van een Russischen opmarsch naar Kon- stantinopel is voorloopig, dank zij de over winning van Von Mack'ënsen in de Do- broedsja, geen sprake. De aanval op Bulgarije en dus op de lijn BerlijnKonstantinopel is in de kiem gesmoord. Wanneer dus de legerorders van Joffre en Haig bedoelen het eerste tijdperk van het Entente-offensief af te sluiten, dan kan die terugblik voor de Entente onmogelijk gunstig zijn. Tot nu toe is het voornaamste resultaat, dat het strategisch initiatief van de Cen tralen naar de Entente is overgegaan en zeer zeker is dat hoogst gewichtig. Het is nu echter maar de vraag of dit zoo zal blijven." Kronstadt heroverd. Men seinde ons gisteren, 8 October: BERLIJN. (Off.) De Rumeenen wijken in Zevenburgen op geheel het oostfront. Kronstadt is door de (verbonden troepen genomen. De strijd aan de Somme. Op het front MorvalBouchavesne bracht een gecombineerde infanterie-actie van Engelschen en Franschen de linie der bondgenooten 1200 Meter vooruit. De Engelschen veroverden Le Sars, de Fran schen staan voor Sailly-Saillisel. Er wer den 500 gevangenen gemaakt. De Duit sche stellingen van St. Pierre-Vaast zijn ten noorden en oosten van Raneour-t in gesloten. De Ententebladen noemen de behaalde resultaten belangrijk en voorspellen een volkomen ontwikkeling der eerste succes sen. Het Duitsche stafcommuniqué spreekt van een nieuwe mislukte doorbraakpoging der Engelschen en Franschen, maar er kent het verlies van Le Sars en van stel lingen tusschen Morval en St. Pierre-Vaast. Vijf en twintig millioen granaten. Dit ontzaggelijk groot aantal projectielen moet als men den militairen correspon dent van de „Times" gelooven mag alleen aan het Britsche front verschoten zijn van t Juli tot 1 October j.l. Nog een Zeppelin verongelukt? Een bericht uit Esbjerg dato 4 October door Reuter aan Engelsche bladen ge seind, meldt, dat Deensche visschers Maandagmiddag een Zeppelin gezien had den, die gedeeltelijk onder water dreef op 35 mijlen ten noordwesten van List (op bet eiland Sylt). Het luchtschip was omringd door Duit sche torpedojagers en twee grootere sche pen lagen langs de zijde van het omhulsel, tea einde te trachten het drijvende te houden. Koning Wilhelm van Wurtemberg. Koning Wilhelm II van Wurtemberg vierde Vrijdag j.l. zijn 25-ja,rig regeerings- jubileum. Welk weder zuilen wij hebben Verwachting tot den avond van 10 Oct.: Matige tot krachtigen, tijdelijk wellicht stormachtige zuidwestelijke tot westelijken wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring waarschijnlijk eenige regen. Weinig verande ring van temperatuur. Gesneuveld Een bericht uit Milaan aan „Daily Chro nicle" meldt, dat de commandant van het bekende Duitsche schip „Möwe", graaf Von Dohna Schlodiën; hetwelk zooveel schepen der geallieerden buit maakte of tot zinken bracht, zou zijn. gesneuveld als commandant van een Duitsch regiment in Frankrijk. De hertog van Aosta heeft het b^vel over het leger aan de Isonz© neergelegd en zich naar Rome begeven. Hij zou meeningsverschil van Cadorna hebben. Met ingang van 1 dezer kunnen de Fransche soldaten driemaal per jaar op een week verlof aanspraak maken. Lloyd George neemt maatregelen om het werken op Zondag in de munitiefa brieken, voor zoover dat mogelijk is, te verbieden. Aan wapens, patronen, granaten en andere munitie fabriceert Amerika voor 100.000 dollar per uur, dag en nacht! („De Tijd") De Duitsche oorlogsleening. De Duitsche keizer zond den minister van financiën een telegram van geluk- wensch met de welgeslaagde oorlogslee ning. Eeu Duitsche onderzeeër in Amerika. NEWPORT (Rhode-Island), 7 Oct. (R-: O.). De Duitsche onderzeeër „U 53" is na een reis van 17 dagen van Wilhelms- hav.en alhier aangekomen. Hij zou een telegram voor Bernstorff overgebracht hebben. Na een verblijf van 2 uren te New port, vertrok de onderzeeër met onbe kende bestemming. De onderzeeër is be wapend met 2 kanonnen en 8 torpedo- lanceerbuizen en voorzien van een toestel voor draadlooze telegrafie. WASHINGTON, 8 Oct. (R.O.) De En gelsche gezant heeft een bezoek gebracht aan het departement van buitenlandsche zaken. Naar verluidt, heeft hij tegen het binnenkomen van een onderzeeër, in een Amerikaansche haven geprotesteerd. Roemeensche landing mislukt. SOFIA, 8 Oct.. (Part.). D.e half-ambte- lijke „Echo de Bulgarie" schrijft, dat de Roemeensche landing tusschen Rustschuk en Tutrakan geheel en al mislukt is, en dat thans geen enkele Roemeensche sol daat zich jneer aan den Bulgaarschen oever van den Donau bevindt. Voorts schrjjft Jiet blad, dat gedurende den korten tijd, dat enkele Bulgaarsche dorpen door de Roemeniërs waren bezet, deze laatsten gruwelijke wreedheden, moor den en brandstichtingen hebben bedreven. De toestand in Griekenland. LONDEN, 8 Oct. (Part.). Uit Athene wordt geseind, dat Prof. Lambros de op dracht aanvaardde, om een ministerie sa men te stellen. PARIJS, 8 Oct. (Part.). Volgens berich ten uit Italiaansche bron, is in geheel Griekenland de staat van beleg afgekon digd. 42000 Belgen. Het wetsbesluit der Belgische regeering van 21 Juli 1916, waarbij Belgen van 18 tot 40 jaar onder de wapenen werden geroepen, heeft tot gevolg gehad, dat,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1