„Ket Herderinnetje van Lourdes" HOTEL DE AREND. J. E. FEISSER ADAMS' Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. Marktberichten. Steenhouwerij. Hardsteen «oor sluizen, bruggene»gebouwen Grafmonumenten OPVOERING TE HANSWEERD. op Donderdag 12 October Firma V. E. GALLE te Kloetinge, C. v. CASTEREN, Onze trouwe hulp gedurendebijna Jeen eeuw. (l) „Wij allen," schrijft in de nation de Wayfarer, „soldaten en burgers tegader, voelen, dat wij de crisis van den oorlog nad' ren, het oogenblik waarop men meer voelt dan weet, dat er op het militaire en burgerlijke Duitschland een grooter druk wordt geoefend dan het kan ver dragen, en dat die druk, indien alles goed gaat, spoedig ondragelijk zal wor den." De toekomst zal leeren wat hiervan De strijd aan de Somme en bij Monastlr. PARIJS, 5 Oct. (Haras). De legers der geallieerden aan de Somme bereiden zich ijverig voor op komende operaties. De artillerie-actie neemt in hevigheid toe. Wat het Salonikifront betreft, daar is grootendeels de bewegingsoc-rlog gevolgd op den loopgravenoorlog. Een zeer aanzienlijke vordering werd ge maakt in de richting van Monastir. De voorhoeden der geallieerden staan thans 10 K.M. van Monastir, waarvan de verdedigers niet aan den stoot dei- overwinnaars zullen weerstaan. De Serviërs waren eergisteren 30 K.M van Monastir, hun geallieerden 24 K.M. Het Servische communiqué meldde de herovering van 230 K.M. Servisch grond gebied, latere communique's van generaal Sarrail spreken van het dubbele van dat getal. Volgens de laatste berichten zijn de verliezen der Bulgaren zeer groot. De ver houding is 5 tot 1. De Roemenen hebben in de Dobroedsje en Zevenburgen succes behaald. Ook van Rusland verwacht men goede tijdingen, vooral Uit Galicië. Het Duitsche spoorwegpersoneel is 'opgeroepen in werkelijken militairen dienst. Tot nu toe was het van dienst vrijgesteld. De duikbootenoorlog. Het Engelsche stoomschip „Franconia" (18150 ton) is in de Middellandsche zee getorpedeerd; 12 personen worden ver mist, overigens zijn alle opvarenden ge red. INieuwe vredesvoorstellen. LONDEN, (Part. Tel.)' De New-York Tribune heeft een telegram uit Londen gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat Duitsche agenten onlangs aan Koning Albert nieuwe vredesvoorwaarden hebben voorgesteld, die de koning echter met verachting van de hand wees, hoewel de Duitschers druk uitoefenen op verschei dene deelen van zijn land. Deze vredes voorstellen houden in: De terugneming van de Duitsche troepen uit België, be taling van de door de militaire bezetting aangerichte schaden, terugneming van de Duitsche troepenmacht uit Servië, zonder schadevergoeding en teruggave van Lotharingen aan Frankrijk. Men verwacht dat de Duitschers nog vele malen gedurende dezen winter zul len trachten vredesonderhandelingen in te leiden. De toestand in Griekenland. LONDEN. (Part Tel.) De „Times" ver noemt uit AtheneDe Koning heeft een aan- lal personen, die op politiek of militair ge bied ©en plaats van beteekenis innamen, geraadpleegd over den toestand, in het bijzonder over de samenstelling van een nieuw kabinet. Men is van meening, dat er een coalitieministerie zal gevormd wor den. De koning ontving de gehikwenschen van 82 officieren, die zich op Creta be vinden en geweigerd hadden, zich hij de nationole defensie-beweging aan te sluiten. LUGANO,,-4 Oct. (Part De Romeinsche „Agenzia Nazionale" deelt mede ,dat de Entente-mogendheden den koning van Griekenland een nota hebben doen toe komen, met den eisch, Onmiddellijk stap pen 'te doen tot bevrijding van het Griek- sche grondgebied van de Bulgaarsche troe pen. 'Ingeval dit niet mocht geschieden, zal de Entente voor geheel Griekenland den Staat van beleg afkondigen en heeft zij het yoornemen, het Grieksche leger en 'de Grieksche vloot te ontwapenen. („De Tijd") Een Duitsch oordeel. Hoe Duitschers over hun eigen land in de huidige omstandigheden oordeelen blijkt uit deze uitlating van de „Köln. Volkszin haar nummer van gisteren, door .De Tijd" medegedeeld. „Het Duitsche volk, veracht en ver trapt door zijn vijanden, baadt zich in tranen om dit oorlogswee, doch het blijft zichzelf, met rein geweten, trouw. Het is een heldenvolk, liever bereid te ster ven, dan slaaf te worden en aan de tafel zijner vijanden te bedelen. Wat zijt ge toch groot, Duitsch volk, als men u zoo beschouwt, standvastig en sterk; gij hebt niets van dien aard der Franschen, niets van die Engelsche verwaandheid of de valschheid der Zui delijke volkeren doch gij zijt u in alle reinheid bewust van uw eigen kracht en waarde 't Is mooi gezegd. Maar is die gestelte nis des Duitschen gemoeds, zooals zij daar door het Katholieke Iveulsche orgaan wordt uitgedrukt ook die, welke wij van Katholiek standpunt beschouwd,verwach ten? Ons dunkt, daar ligt iets in van het „Heer, ik dank U dat ik niet ben als andere menschen". En toch zegt de dichter „Al wie door ootmoed wordt herboren Is van het goddelijk geslacht". Het Duitsche leger. Een uitvoerig Reuter-telegram uit het Fransche hoofdkwartier betoogt, dat de Duitschers geen strategische reserve meer hebben en dat zij hun ongelukkige sol daten zonder ophouden van het eene slag veld naar het andere zenden. Zoo hebben zij een soort „vliegende reserve" gevormd van een dozijn divisies, die nu eens aan de Somme, dan weer bij Verdun, dan weer in Galicië verschijnen. Twee Duit sche divisies, waarvan de eene reeds de Somme had verlaten voor het Oostelijk front en dc ander op het punt stond daarheen te vertrekken, werden terug geroepen met het oog op den Engelsch- Franschen aanval van 12 tot 15 Juli. Verder wordt verzekerd, dat de lichting van 1916 reeds in het vuur is. De lich ting 1917 is slechts drie maanden in de depóts geoefend en werd reeds in Juli aan het Westelijk front opgemerkt. In Juni en Juli vau dit jaar zou de lichting 1918 reeds zijn ingelijfd. OostenrijkHongarije. D naamdag van keizer Frans Jozef (St. Franciscus, 4 October) is in de geheele Donaunionarchie gevierd. Ter eere des grijzen monarchs worden lot den 8en October overal in het rijk inzamelingen gehouden voor de invalieden en de nagelaten betrekkingen der gesneu velden. In het Oostenrijksche hoofdkwartier had een feestmaaltijd plaats, die door keizer Wilhelm van Duitschland, vergezeld van Hindenburg en andere generaals, werd bijgewoond. Aartshertog Friedrich hield een tafel rede, gewijd aan het feit van den dag en slelde een hoch in op keizer Frans Jozef. Ook heeft dezelfde aartshertog-veld maarschalk namens de troepen aan keizer Frans Jozef een gelukwensch gezonden. De Keizer heeft met een telegram van dank geantwoord, waarin hij de hoop uitspreekt, dat God de dapperheid dei- troepen zou zegenen en ze tot de over winning zou voeren. Tweede Kamer. Het behandelen van het wetsontwerp „instelling van een Volksraad in Nederl. Indië", artikelsgewijze, is afgeloopen. De eindstemming volgt later. Omtrent de amendementen die in stem ming kwamen verschillende werden ingetrokken, andere door den minister overgenomen en vooral liepen over art. 133 der wet, d.w.z. over de samen stelling van den Volksraad, zij het vol gende vermeld Het amendement Marcliant om de ver kiesbaarheid voor den Volksraad niet tot mannen te beperken werd met 53 tegen 22 stemmen verworpen. Het amendement-Beumer (om de vrouw van verkiesbaarheid uit te sluiten) werd met 61 tegen 17 stemmen aangenomen. Het amendement-Bogaardt, tot uitslui tingvan niet-eervol ontslagenen uit'slauds dienst) werd met 40 tegen 33 stemmen aangenomen. Het tweede amend.-Bogaardt (voor waarde van 5-jarig verblijf in Indië voor de verkiesbaarheid) werd met 66 tegen 10 stemmen verworpen. Het amendement-Fock (tot wederop neming der bepaling van niet verkies baarheid, wegens gevangenisstraf of een zwaarder straf, dan wel dwangarbeid) werd z. h. st. aangenomen. Luitenant Mallinkrodt. Naar de „Tel." verneemt, moet luitenant Mallinkrodt, bekend van de Thomson-'ex- peditie, naar Albanië, bekend ook door liet gewelddadig onderdrukken van onge regeldheden in het kamp der geïnterneer den te Zeist, thans dienst hebben genomen in het Oosteni'ijksch-Hongaarsdhe leger, en dus gedeserteerd zijn. Mgr. Locatelli. II. AI. ile Koningin heeft Woensdagmid dag te haren Paleize in het Noordeinde, te 's-Gravenhage, ontvangen Z.Exc. Mon seigneur Achille Locatelli, titulair-Aarts bisschop van Tessalonica, ter overhan diging van zijnen geloofsbrief als verte genwoordiger van Z. H. den Paus bij Harer Majesteit's Hof, met den rang van Apostolisch Internuntius. Naar uit Maassluis wordt bericht, is het door de Duitschers getorpedeerde En gelsche stoomschip Serula, dat niet ge zonken was, maar vastgeloopen, vlot ge komen en kunnen ontsnappen. Klomgen. Bij Kon. besluit is de uitvoer van klompen verboden. Kalender der Week. Van 8 tot 15 Oei. 1916. Zondag 8 Oct. Zeventiende Zondag na Pinksteren V (hl. 929), D (hl. 922); gedachtenis v. h. Octaaf v. d. H. Bavo V (hl. 36*), D; (hl. 139*) en v. d. II. Brigitta V (bl. 2019 en 1136), D (bi. 1397, 249 en 250). Dè gebeden na de stille II. Mis op hl. 120. Vóór de Hoogmis zegening met wijwater V (hl. 10), D (bl. 69); na de Hoogmis gebed voor de Koningin V (bl. 53), D (bl. 122). Vespers op hl. 924. Maandag 9 Oct.. H. H. Dionysius enz. V (bl. 2020), D (bl. 1398); 2de gebed „A cunctis" V (bl'. 849), D "(hl. 103); 3d© gehel naaar keuze. Dinsdag 10 Oct. II. Franciscus B,or- gias V 2024 en 1099), D (hl. 1400 en 235); 2de en 3 te gebed als gisteren. Woensdag 11 Oct. Mis als Zondag; 2de gebed voor de Overledenen V (bl. 1323), D (bl. 1490); 3de gehel „A cun ctis" V (bl. 849), 1) (bl. 103). Donderdag 12 Ocl, H. Witfridus V (bl. 40* en 1070), D (bl. 144* en 215). Vrijdajj 13 Oct. H. Eduardus V (bl. 2025 en 1086), D (bl. 1400 en 227); 2de, en 31e geiie 1 als Maandag. Zaterdag 14 Ocl. H. Callistus V (bl. 2026), 1) (bl. 1101); 2de gebed voor den Paus V (Id. 1293), (bl. 102). De giewone orde der II. Mis, die iederen dag terugkeert, begint op biz. V 11, D 71. De bladzijden met V geteekend verwij zen naar het „Volksmisboek" en de blad zijden met D geteekend naar het „Mis- en Vesperboek" van Desclée. Zondag 8 October, Zeventiend© Zon dag na Pinksteren Epistel Eph. IV 1 -6. Evangelie; "Matth. XXII 35 16. Kerklijst van 's-Heerenhoek. Zondag 8 October. Zondag. De II. Missen zijn te 6l/2, 8 en 9Va ju.ur. 's Middags te IV2 uur catechismus, te 2Va uur de Vespers met rozenhoedje voor tien vrede. Deze week dagelijks dc gewone ca techismus. Eiken morgen te 5 uur wordt de II. Commissie uitgereikt. Na de II. -Mis va,n 8 uur wordt het H. Sacrament uitgesteld en het rozenhoedje gebeden. Allen worden verzocht ide Tantum ergo mede te zingen. Zatex-dag van 3— 6 uur gelegenheid 0111 te biechten, 's Avonds te 6 uur lof ter eere der II. Maagd met rozenhoedje voor den Octobennaaamd en het gebed voor den vrede. Pater Berghegge S. J. f Hier te lande is belicht ontvangen, dat de weleerw. pater Berghegge S. J. einde Augustus te Grahamstown in Zui l- Afrika is overleden. Z.Eorw. was ruim dertig jaren onder do inboorlingen werk zaam, vooral op onderwijsgebied. De overledene werd in 1849 geboren en ver trok uit Nederland naar Zuid-Afrika in 1880. Spoedig na zijn -aankomst trok hij de binjienlan'ten in iot nabij de Zambasi- bron. („Tijd.") Middelburg, 5 October 1916. Ter graanmarkt van heden was de aan voer redelijk van nieuwe bruine en witte boonen en maanzaad. Tarwe, gerst, haver weinig aangeboden. Kroonerwten f35 a f37 per 100 K.G.ronde bruine boonen f36 a f39, lange dito f28 a f30, witteboonen f34 a f 37 per mud maan- aanzaad f34 a f36 per 50 K.G. Officieele noteering van den marktmeester. Boter f 0.74 af 0.84, voor particulieren f0.84 per '/j kilo. Eieren f 9.60 voor particulieren f 10.— per 100 stuks. - Noteering van denmarktzetter der 1 andb. ver. Boter f 0.74 a f 0.84, voor particuliei-en f0.84 per kilo. Eieren f9.60, voor particulieren f 10.— per 100 stuks. Zierikzee, 5 October 1916. Boter f 1.— a f0.rekenprijs f0.975 per 'h K.G. Eieren f 2.a f 2.25, kleine Eieren f0.Eendeiercn f0.a f0. per 25 stuks Aanvoer Boter 20 K.G. Aanvoer Eieren 875 stuks. Zierikzee, 5 Oct. 1916. Tarwe fa fHaver f a fWintergerst fa f- Zomergerst fa fChevalier f a f per 100 K.G.Rogge fa fBruine Boonen f25. a f30.Witie boonen fa f Koukerwten f a f Kroonerwten f 25.a f 28.Schokkers f 25.a f 28. Aardappelen f 5.a f 0.per ILL. Karwij f a f Ajuin f 5.a f 0.— per 50 K.G. Koolzaad fa f Tarwe, Gerst en Haver regeeringsprij- zen. Aardappelen zonder handel. Tot onze diepe droefheid over leed lieden, na voorzien te zijn van de II.H. Saci-amcnten der sterven den, in den ouderdom van 71 jaren en 3 maanden, onze innig geliefde Echtgenoot en Vader, de heer JACOBUS VAN ACKER, Lid van het R. K. Kerkbestuui-, M. J, VAN ACKERBei.k Hans- M. P C. VAN ACKER weerd. P. J. J. VAN ACKER, Oud Gastel. Hansweerd, 4 October 1916. Heden overleed zacht en kalm ons innig geliefd Dochtertje LYDIA CORNELIA ANNA in den aanvalligen leeftijd van ruim 3 jaren. A. D. BLANKER. A. BLANKER- Vxs Van Heemst. Goes, 5 Oct. 1916. Rouwbezoeken kunnen niet woi-- den afgewacht. Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden tijdens hare ziekte, en na het overlijden van mijne dierbare Echt genoote, PETRONELLA REMIJN, be tuigen wij hiermede onzen hartclijken dank. Uit alkr naam, A. VROONLAND. Nisse, 7 October 1916. Firma AUG. VAN DYCK-PETiT Stationstraat 19. 21. Tel. Int. 146. BERGEN-0P-Z00M. Zandsieenen, Slijpsfeenan, Trottoirbanden, Straatkeien, enz. Groot Magazjjn van marmeren schoorsteenmantels in allo stijlen en kleuren. MARMEREN SALONKOLOMMEN EN ZUILEN ENZ Verandering in oude gewoonten maakt u gezond. Als GIJ verschijnselen van nierzwakte hebt, zooals waterstoornissen, onzuiver bloed, rheumatiek, ischias, spit, niergrnis of-steen, rugpijn of onnatuurlijke ver moeidheid, beproef dan de nieuwe Fos ter's methode; Geef rust aan uw gestel dooi1 minder vleesch, thee, koffie ol opwekkende mid delen van welken aard ook te gebrui ken, en drink meer water en moer melk. Vermijd te veel inspanning en zorgen Geniet meer frissche lucht, slaap en li chaamsoefening in de buitenlucht. Breek onmiddellijk met alle twijfelachtige ge woonten. Deze verstandige methode is goed voor elk, maar men kan natuurlijk niet ver wachten, dat de nierzwakte zonder verdere hulp verdwijnt. Zulke nieren vereischen. behalve zorg een niergeneesmiddel. Mochten uw nieren verzwakt zijn. of worden, herinner 11 dan Foster's Rug pijn Nieren Pillen, het speciale geai les middel, dat de nieren regelt, zooals Ja xeermiddelen de ingewanden regelen. Fos ter's Pillen en Foster's Beter© Gezond beid-methode passen allen manman en vrouwen, oud en jong die reden heb ben om hun nieren te verdenken. Wacht u voor namaak, elke echte doos draagt de handtsekenhig van James Fos ter. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Goes verkrijgb. bij de Paauw Po. Toezending geschiedt franco na o,ntv. v. postwissel a f175 per doos of f10. per zes doozen. 40. De Curator in het faillissement van CORNELIS KRAMER, Rijwielhandelaar, wonende te Goes, brengt ter kennis, dat bij beschikking van den Heer Rechter Commissaris d d. 4 October 1916 is bepaald ie. dat de schuldvorderingen uiterlijk vóór 4 November e.k. ten zijnen kantore moeten zijn ingediend: 2e. dat de verificatie vergadering is bepaald op Zaterdag 18 November 1916 des voormiddags ten elf ure in het ge rechtsgebouw te Middelburg. De Curator, Mr. J. H. M. STIEGER, Advocaat en Procureur. Goes, 5 October 1916. Ondergeteekenden zullen van af Maandag (uitgezonderd des Zaterdagsavonds) hunne winkels te negen uur sluiten. J. M BROEKSTRA. Firma Wed. J. P. VAN DER DOES. Firma Wed. B. FABERU DE JONGE. Wed. M. GREEP. J. LANGEVELD. 1. SINKE. L. SNOEP. P WOLF. Goes, 6 0ctob9r 1916. VAN TGoneelspel in 5 bedrijven 's avonds half acht, in de zaal van den heer DEN BOER. Prijzen der plaatsen1ste Rang f 0.40 2de f 0.25 Dit tooneelspel is in Middelburg drie maal achtereen voor stampvolle zalen opgevoerd. Het Bestuur der R. K. Dames-Tooneelvereeniging. Café Restaurant Terneuzen. elk oogenblik verkrijgbaar. bij de R. K. Kerk. Telefoon no. 62. Med. Docfs. Arts maakt bekend, dat vanaf heden 's Zondags geen spreekuur meer wordt gehouden. Het spreekuur op werkdagen blijft gehandhaafd op 11 '/2122 uur. Kiespijntinctuur, Kiespijnwatjes, Kiespijnpoeders, Hoofdpijnpoeders, Hoofdpijnpastilles, Hoofdpijnstiften, Hoofdpijn Eau de Cologne, Odol Tandpoeder en Odol Mondwater. Verkrijgbaar bij 5 's-HEERENHOEK. 1 MEUBEL-POLITOER (vloeibare Was) LINOLEUM WAS. ZILVERPOEDER.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 2