Oe Groote Oorlog. No. 118. Donderdag 5 October 1916. Twaalfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-,JfOENSOAG- en VRIJDAGAVOND. I ft ft gulden ft ft guWen ft i™ De slag bij Lepanto. Losse Oorlogsberichten. SCHE COU Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Eteclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de Jftt gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de M I Hl handen, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I II Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I verstandsverbijstering; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de gulden bij verlies van een hand, voet of oog; u I i 1 I verlies 9 B verlies van m van een fl een M f duimwijsvinger gulden bij verlies van eiken andoren vinger. „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. (7 October 1571.) o Onder de vele titels, waarmede de Ka tholieke christenheid Maria aanroept als de veelvermogende voorspreekster bij haat Goddelrjkon Zoon, is ook die van „Hulp der. christenen". En dat deze titel geen ijttele klank is, bewijst de geschiedenis. Immieirs, de heer lijke zege, bij Lepante bevochten, waar door aan de maritieme heerschappij der Turken een ctoodelijke slag werd toegeh bracht, en als een zichtbaar blijk van Maria's bescherming mocht worden aan gemerkt, gaf den toenmaligen paus, den hei ligen Pius V, aanleiding den feestdag van den Heiligen Rozenkrans in te stellen (op den len Zondag van October) en in de litanie van O. L. Vrouw de bede ia te lasschen: „Maria, hulp der christenen, bid voor ons!" Sinds de Turken zich, door de verove ring van Konstantinopel in 1453, voor goed in Eufopa hadden genesteld, tracht ten zij, bezield met den dweepzieken; haat jegens de „christenhonden", die den vol gelingen van Mohammed eigen is, de Hal ve Maan zegevierend over het verdena Europa te verbreiden. Onder de regee- ring van energieke vorsten, als een sul tan Soliman de Groote(15201560), on der de leiding van talentvolle grootvi ziers en dappere krijgsoversten, als een ■Mohammed Sokolli e.a., wisten zij hun plan een aanzienlijke schrede verder te brengen Op den weg der verwezenlijking. Het door godsdienstige en politieke twisten verdeelde Europa der 16e eeuw, speelde daarbij den Turk in de kaart, die met welgevallen zag, hoe christelijke staten zich met hem veipbonden, tien einde andere, in hun oog te machtige chl'istemnogendheden,'te verzwakken. Wa re het niet, dat pok toen de zoo vaak gesmade pausen Europa ernstig en her haaldelijk hadden gewaarschuwd voor de immer stijgende macht van den Islam, die Midden-Eurppa met zijn legers be nauwde en een onbestreden heerschappij ter zee voerde, wellicht waren de chris telijke staten van ons' .werelddeel gaan deweg den Muzelman ten prooi gevallen, was de christelijke beschaving in de Mo- hammedaansehe barhaarslchheid ten on der gegaan. De val in 1570 van het eiland Cy prus, eertijds door Richert Leeuwenhart op de trouwlooze Byzantijnen veroverd, gedurende langen tijd het bezit der Tem pelridders en door de glorievolle tradi- tiën der Kruistochten omstraald tenslotte aan Venetië toegevallen, deed eindelijk) den Europeeschen regeerders de oogen open gaan. Wie leest, hoe de Turken bij de ver overing van dat eiland te keer gingen en in den j-ongsten tijd de berichten las der gruwelen door de hedendaagsche Tur ken in Armenië gepleegd, komt tot de droevige maar noodwendige gevolgtrek king, dat, wat in den loopi der tijden ook moge Veranderen, het fanatisme van den mohammedaan hetzelfde blijft; het mo ge sluimeren, maar uitgebluspht wordt het nooit. Zoodra de kans gunstig is, zal de volgeling van den valschen Pro feet den hem door godsdienst, opvoeding en traditie ingeplanten haat tegen den christennaam - bot vieren zonder schro men en zonder medodoogen. Vruchteloos verdedigde de heldhaftige Venetiaan Marco Antonio Bragadino elf maanden lang Famagusto> de hoofdstel ling van het eiland, tegen den trouwer loozen Sala Mustapiha, veldheer v,an sul tan Selim II (15661574) 2) en toen hij tenslotte de vesting overgaf, onder voor waarde van lijfsbehoud en vrijen aftocht voor zich en de zijnen, leerde hij de waarde kennen der ïurksche belofte: ge heel de bezetting werd over de kling ge jaagd en Bragadino onder do uitgezocht- ste martelingen ter dood gebracht. Het eiland verging het niet heter: dorpen en steden werden door de Turksche verove raars uitgeplunderd en in brand gesto ken, de oudere inwoners vermoord en 2000 jonge memschen als! slaven wegge vloeid. Hadd© men den raad Van Pius V3) ge hoor gegeven, Cyprus had nog kunnen gered worden, maar de onderlinge ijver zucht der verschillende staten deed eten door den paus op touw gezette militaire expeditie op niets uitloopten en zoo- ging vooï de christenheid een waardevol be zit verloren, dat den Turk een krachtig steunpunt bood voojr zijn aanval op- de landen rondom de Adriatisch© Zee. Ziooals gezegd, het bericht van den val van Cyprus verwekte grooten s'chrik in Europa en bij het toenemend gevaar voor een Muzelmansche ovtebheers'ching verga ten de vórsten hunne geschillen en kwam onder krachtige leiding Van den H. Paus Pius V de z.g. „Heilige Liga" tot stand tusschen Spanje, Venetië en den Pauselij ken Staat. Alle pogingen, door den paus aangewend, omi ook den Franschen ko ning tot deelneming aan de Liga te be wegen, bleven echtei; vruchteloos. Den 25sten Mei 1571 wérd het bond genootschap1 -gesloten en reeds in Septem ber daaraanvioigende was ©en krachtige'' vloot in gereedheid gebracht. Zij teLde 207 galeien en 36 vrachtschepen, wasl be wapend met 1800 kanonnen een voor die tijden geweldige schieepg'artilleri© ten bemand met 85000 koppen. Het opper bevel was toevertrouwd aan Dion Juan Van Oostenrijk, een man nog jong van jarten hij telde nog ,maar 26 lente's - maar van beproefde dapperheid en door de faam zijner ridderlijkehoeda nigheden over gansch Europa vermaard. Men kan zich voorstellen, welk een trotsch ten heerlijk schouwspel deze mach tige vloot opleverde, die dien 15en van herfstmaand 1571 de haven van Messi na uitzeilde, begeleid dool' de heilwen- schen en beden van vele duizenden, die wisten, dat de SLag, die thans geleverd ging worden, zou beslisten over de he gemonie van het Kruis of van de Hal ve Maan in Europa. Daar was toch schier gteen familie of een lid ervan diende op die vloot, hetzij als matroos' of soldaat of bevelhebber, bereid zijn leven te ge ven voor de gemeenschappelijke zaak: liet behoud des Christendoms. Hier toch gold het geen verovering, geen inwilli ging van heerschzuchtige verlangens, maai de verdediging van het voor Christus ge wonnen Europeesche erf, tegen den aarts vijand van al wat zich christen noemt. Paus Pius ,V, die aan de tot stand koming der onderneming en aan de uit rusting der vloot zulk een groot en werk dadig aandeel had genomen, ontveinsde zich de moeilijkheid der expeditie niet, daar hij de geduchte macht der Turken kende en zijn geloovig hart gaf hem1 in, al lereerst daar bescherming en bijstand te zoeken, waar zij tenslotte alleen te vin den is, hij God den Heer. Een door hem zelf gewijd vaandel met de beeltenis van den Goddelijken Verlosser gaf hij aan Don Juan als slagstandaard mede en stel de vloot en manschap onder de bescher ming van de Moeder des Heeren. „Wie den almacht'gen God laat zorgen Op Hem Vertrouwt in 't bangst gevaar, Is bij Hem veilig en geborgen Dien redt Hij god'Iij'k, wonderbaar. Wie op den goeden God vertrouwt, Heeft zeker ep' geen zand gebouwd". Zoo idacht voorzeker deze heilige opper priester, die, naar men wil, sinds het vertrek der vloot niet ophield met de woorden van den schoenen 26on psalm,4) den Hemel om eer gtenadige uitkomst in den strijd te slmeek'en. Dat zijn vertrou wen niet werd beschaamd, leerde het vervolg. Intusschen was den Turken ter oore gekomen, welke toebereidselen de chris tenrijken maakten om hen te tuchtigen voor het veroveren van Cyprus en groot vizier Sokolli besloot die poging tot vernie tiging der Turksche oppermacht ter zee, te beantwoorden op een wjjze, die den christe nen den lust tot eene nieuwe poging voor goed zou ontnemen. Weldra had hij een vloot bijeen, die gezien mocht worden220 galeien en 30 vrachtschepen telde zij uitstekend bewapend en aan teldaten en zeelieden 90.000 man beVattend. Veertig duizend galeislaven, meest gevangen chris tenen, waren aangewezen voor de bedie ning der vaartuigen. Het opperbevel was toevertrouwd aan Ali-Pacha, een even er varen als stoutmoedig zeeoverste, wien de bloem der Osmaansche krijgers ten dienste Stond. In de straat v.an Lepanto ontmoetten de beid© geweldige zteemachten elkaar tegen den middag Van 7 October 1571, voortaan ©en gedenkwaardige datum in de Gesdhiedenis. Don Juan gaf aanstonds zijn bevelen voor den slag. Hij verdeelde de vloot in viter deelen, waarvan er drie direct aan den strijd zouden deelnemen en het vierde als1 reserve-leskader zou die nen om in tijd van nood bij te springen. Hijzelf nam het bevel ovter den rnid- deltocht op zich. Toen alles gereed was', liet hij op zijn schip den standaard hijL schen, door den Paus' geschonken en riep luide Gode's bescherming in voor den komenden geweldigen strijd. Daar verkon digde een losbranding van het Turksche admiraalschip aan, dat Ali-Pacha, gebruik willende maken van den gunstigm wind tot den aanval overging. Een donderende losbranding van Juan's) admiraalschip was het antwoord en weldra woedde de strijd op alle plaatsen met groote hevigheid. Gelukkig draaide de wind en, woea den Turken den rook van het geschut in het gezicht. Don Juan wist het schip van Ali Pacha te enteren, die door de dapper sten del- Janitsaren omringd, verwoeden tegenstand bood. Toen echter een mus ketkogel den Turkschen admiraal deed sneven, liet de manschap' den moed zin ken dra was het Schip veroverd, de Halve Maansvlag neergehaald en de kruisvaan ijl >den mast gehes'ehen. Een groot verlies voor de Turken was ook het sneuvelen van admiraal Sirach, die over den rech tervleugel der vloot beval en door zijn onstuimig© dapperheid gevreesd was. Toch ging het ook den christenen niet over al voor den wind. Luchiaii, de aanvoer der van den Turkschen linkervleugel, di'a het vooral op de Spanjaarden gemunt had, wist vele hunner stahepen in den grond te boren, hun slagorde jlji verwar ring te. brengen en zou den rechtervleugel van D'on Juan's vloot ©en smadelijke ne derlaag hebben toegebracht, ware nitet te rechter tijd het reservekader tot ontzet komen opdagen. Terwijl zoo, over en welar allerverbitterdst werd gestreden, „sans trêve ni pardon", bleef de slag gedu rende ruim drie uren in ©em stadium verkeeren, waarin het twijfelachtig w:as, aan wie de zege zou toebehoorjen. Tegen 5 uur in den namiddag; begonnen de Tur ken teokenen van afmatting te vlertooaen en wist Don Juan, daarvan aanstonds gebruik makende, zoo'n geweldigen druk op den vijand uit te oefenen, dat deze begon te wijken, nochtans niet ophou dend© de christenvloot zware slagen tote te brengen. Tot a,an het vallen van de duisternis duurde de strijd jiog voort, maar toen was ook de overwinning!, dooi de christenen behaald, volkomen en bei- slissend voor de toekomst. Want van de slagen, hem bij Lepanto toegebracht, heeft zich het Ottomaanschei'rijk, wat zijln heerschappij ter zee betrof, nimmermeer kunnen herstellen. Slechts ©en luttel aantal'Turksche sche pen .wist met zware averij aan de alge meene vernieling te ontkomen. Ruim twee honderd oorlogsbodems werden door de christenen in den grond geboord of buit gemaakt, 30.000 Turken sneuvelden en duizenden ongelukkige galeislaven her wonnen de gulden Vrijheid. Toen de smadelijke nederlaag te Kon- stantitonopel bekend werd, heerschte in de stad diepe verslagenheid.' Men ver haalt, dat sultan Selim eenige dagen als waanzinnig was Van angst en niets deed dan weeklagen en zijn noodlot verwem- schen. Hij verwachtte niets anders, dan dat de vloot der christenen naar zijn hoofdstad zou stevenen. Waarlijk, indien Don Juan van het behaalde voordeel partij trekkende, op Konstantinopel had aange houden, misschien ware de stad gevallen. Maar het ongunstige jaargetijde belette hem dit zoowel als de in den slag geleden schade. Immers, de christenen (hadden het verlies van menig trotsch vaartuig en den dood van 8000 dappere strijders te betreuren. Die idaaiop1 opnieuw ontwakende ijverzucht der bondgenooten eu meer nog de dood van Pius V (1572f) de ziel der Liga, stelden Konstantinopel voorgoed bui ten gevaar. Toen de mare der overwinning van Lepanto d© christenstaten van! Europa be reikte, heerschte er groote vreugde en ging een zucht van verademing op. Te Home was Pausi Pius V op den eigen dag door een visioen van Juan's zegepraal verwittigd geworden. Want toen hij den 7en October 1571 in het Vatikaan een vergadering van kardinalen voorzat, stond hij omstreeks 5 uur eensklaps Van zijin zetel op, begaf zich naar het venster, opende het en staarde een wijle strak naar buiten. Dan keerde hij zijn van Vreugde stralend gelaat naar de verga derden en zeide: „Laten wjji God dan ken, want wij hebben de overwinning behaald." Allen begrepen, dat hier sprake was van een zegepraal ter z'ee op de Turksche wapenen. En .toen' eieinig© weken later het uitvoerige bericht dier overwin ning te Rome aankwam, bleek dat dezie behaald was op den dag en het uur, waarop de Paus zich naar het venster spoedde. Teneinde in Gods Kerk de hierinnering aan deze belangrijk© en gewichtige zege, onder bescherming der Moeder Gods be vochten, voor altijd levendig te houden, gelastte de Pausi, dat men elk jaar op den eersten Zondag, van October hiet feest van den Heiligen Rozenkrans zou vieren en voortaan aan de smeekbedlem der litanie van Maria de aanroeping zou toevoegen: „Hulp der Christenen, bid voor ons!" '-) Dü Turken nuemen hem Kanoeni", d w.z. uitvaardiger van den canon of buis wet. Hij was onbetwist een der belangrijkste sultans en bracht bet Turksche staatswezen tot zijn hoogste ont wikkeling. 2) Deze werd bijgenaamd de „dronkaard", was een zwak vorst, bet tegenbeeld zijns vaders, den grooten Soliman, maar bad een zeer bekwamen grootvizier, (eersten minister of rijkskanselier zouden w ij tegenwoordig zpggen) Sokolli, aan wien bij de staatszaken overliet. 3) Pi us V (Lr 66—1572) van de orde der Dorui- nikauen, onderscheidde zich door heiligheid, ge leerdheid en vastheid van karakter en voerde een zegenrijk bestuur over de Kerk. 4) „De Ueer is mijn L.cht en mijn Heil, wien zal ik vreeze. De toestand. Eenigen tijd geleden seinde de Duitsche Keizer aan zijn gemalin, dat generaal Mackenzen eön „beslissende" overwinning had behaald óp de Russisch-Rumeensch© troepen. Later 'bleek die overwinning alles behalve beslissend. Voor enkele dagen werd de „verplet tering" der Rumeenen bij Hermannstadt gemeld. Ook met deze verplettering schijnt het nog al tamelijk goed te zijn afgeloo- pen, want achteraf blijkt, dat een groot deel der Rumeonsche troepen is ontko men en een tweede Rumeensch leger, dat wel is waar te Iaat kwam om de Rumeenen bij Ilermannstadt te ontzetten, de Donau oversteekt om Von Falkemhayn, den „overwinnaar" van Hermannstadt, in den rug aau te vallen. Ook in het noord oosten van Zevenburgen maken de Ru meenen vorderingen. De successen der Russen in de richting van Lemberg '(zie onder losse berichten in dit numraer) schijnen vrijwel geneutrali seerd te zijn door tegenaanvallen der Cen- tralen. By Kaim'aktjala aan het Macedonische front werken de Serviërs zich met moeite vooruit. Na don slag van Görz hadden de Italia nen getracht verder in oostelijke richting door te dringen en de Oostenrijksch-Hon- gaarsche stellingen 'stormenderhand te ver meesteren. Die poging mislukte, en toen Cadoma tot de overtuiging kwam, dat het hem niet 'mogelijk was op die wijze langs Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 5 Oct. Matige, tijdelijk wellicht krachtige zuidelijke tot zuidwestelijken wind; zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring; waarschijnlijk regen buien. Aanvankelijk iets koeler. hei; Wippach-daJ op te rukken, besloot hij die stellingen 'door omsingeling te nemen. Toen ook dat mislukte liet Cadorna het plateau van Comen bestormen. Den 20en September moest hij ook hiervan afzien. Met enorme verliezen had de Italiaan- sche opperbevelhebber slechts bereikt dat het Oostenrijksche front bij San Grado di Morwa eenige honderden meters naar het oosten werd teruggedrongen, een resul taat dat gansch niet in vergelijking kan komen met de zware offers daarvoor ge bracht. De legerorder, 'die Joffre heeft uitge vaardigd (zie onder losse berichten in dit nummer) zou doen vermoeden dat de actie aan de Somme gaat gestaakt worden, al thans in haar tegenwoordige hevigheid, totdat de winter voorbij is. Zoo is het op het oogenblik op het ge- heele reusachtige Europeesche gevechts front een 'zoeken en tasten om de be slissende overwinning 'te behalen, die den oorlog een schrede nader tot de eind oplossing brengt. Db strijd aan de Somme. PARIJS, 3 Oct. ("R. O.) Het avond-com muniqué meldt: Op het Somme-front namen wij bij een plaatselijken aanval aan weerszijden van den weg Péronne—Bapaume een belang rijke loopgraaf ten Noorden van Rancourt en maakten 120 gevangenen. Groote wederzijdsche activiteit der ar tillerie ten Zuiden van de Somme. LONDEN, 3 Oct. (R. O.) Het Engelsche communiqué meldt Hevige regen gedurende den nachten den vroegen morgen. De strijd nabij Eaucourt l'Abbaye gaat met succes vooruit. Het weder belemmerde liet werk der vliegers Een onzer vliegtuigen wordt ver mist. In de Doebroetsja. Men meldt uit Petersburg: Het offensief van generaal Mackenzen aan het Doebroedsjafront is mislukt. De legers der geallieerden hebben Bulgaren en Duitschers tot staan ge bracht op do linie Alimon-Cabodin-Toezla, 12 a 15 K.M van de linie Tsjernowody- Konstanza, wier verovering het hoofddoel was van Mackenzen. De positie van de legers der gealli eerden aan het Doebroe dsjafront is thans belangrijk versterkt. Russische sucsessen. PETERSBURG. (Part Handelsblad). Er zijn door de Russi-che legers aan het Zuid westelijk front twee groote succes sen behaald, n.l in de streek van Brody en die van Brezany. Uit het groote aan tal gevangenen valt op te maken, dat twee Duitsche divisies teruggeslagen en een totaal vernietigd is. In de streek van Brody waren uitslui tend Duitsche troepen, in die van Brezany Turksche, Duitsche en Oostenrijksche. Het gevecht duurde verscheiden dagen. Thans zijn de versterkte stellingen bij Brody, Kra^ne en in de streek van Bre zany in banden der Russen. Het succes bij Brody is bijzonder be langrijk, want het bewijst, dat de Russen vooruitgegaan zijn in de richting van Lemberg. Op den Balkan. SALONIKI, 3 Oct. (R. O) Een officieel Fransch communiqué meldtAls gevolg der Servische overwinningen in de streek van den Kaimaktschalan ontruimden de

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1