De Groote Oorlog. No. 114. Dinsdag 26 September 1916. Twaalfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT DE PERS. Sociale Berichten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten f 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; 100 W 60 De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Aigemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. De Economische vooruit zichten na den oorlog. Wat handel en industrie, betreft, zijn velen, overtuigd, dat de eerste jaren na den oorlog een groote opleving en bloei niet zich zullen brengen, maar zij vree- zen, dat die tijd van korten duur zal zijn en eene groote inzinking zal volgen. Zij, die van deze meening zijn, gronden hunne overtuiging op hetgeen geschied is na den oorlog van 1870'71. Onmiddellijk .daarna kwam er een groote opbloei, maar reeds in 1873 brak een crisis uit, de grootste en geweldigste van de 19e eeuw. Vooral Duitschland werd er door ge troffen. Prof. Mr, Aalberse vestigt er in een zeer lezenswaardig artikel in het „ICath. Soc. Weekblad" de aandacht op-, ter waar schuwing voor ons land. Hij schrijft o.m.:, „De prijzen waren steeds stijgende, nieuwe ondernemingen belooften groot ste winsten. De loonen gingen snel de hoogte in; gevolg: de koopkracht der breed© volksklasse nam toe. In het buitenland belegde gelden werden terug genomen; de Duitsche regeeringen, daar toe in staat gesteld door de milliarden- oorlogsschatting, welke Frankrijk gedwon gen was te betalen, delgde in grooten omvang hare schulden, zo.odat geld in overvloed voorhanden was. Hooge prijzen, hooge loonen, overvloed van geld, alles werkte samen, om vele nieuwe nijverheids-ondernemingen, vooral in den vorm van Naamlooze Vennoot schappen, in bet leven te roepen. 'De Regeering liet nieuw oorlogsmateriaal in ruime mate aanmaken, waardoor de vraag naar materiaal en arbeidskrachten nog steeg. De imenschen stroomden naar de industrie-centra, wat tot gevolg bad een koortsachtige bouwwoede. Groote banken, vaak op weinig solieden grondslag, wer den gesticht, om de nieuwe ondernemin gen te financieren. Het groote publiek kocht gretig de talrijke aandeelen, die op de markt kwamlein; ze vlogen in de hoogte, vier boven de innerlijke waarde. In drie jaren tij'ds werden alleen in Duitschland bijna duizend nieuwe Naam looze vlennootscbappen opgericht, met eeini kapitaal van meer dan drie en een half milliard Mark! Toen brak plotseling in Mei 1873 op de Beurs te Weenen de paniek uit. De aandeelen. daalden pijlsnel naar beneden. Het koersverlies in Oostenrijk alleen werd op 300 milliom gulden berekend. De paniek sloeg- naar andere landen over. In Duitschland bedroeg het koers verlies weldra ©en half milliard mark. De faillissementen van banken en Naamlooze Vennootschappen volgden el kaar 'op; elkandler uitlokkend. Zelfs oude, vroeger soliede zaken, gingen te niet. Waljyvas 't geval? Ér was! een enorme overproductie gekomen. Even hard als de prij'zlen eerst gtestegen waren, daalden ze nu. De productie moest worden in- gekromplen, een ongekende werkeloos heid'vtrad in, die zaken bleken niet meer, bij.dezle lage prijzen, te kunnen rendee- ten, len de faillissementen volgden el kaar op-. En merkwaardig genoeg: juist in Frankrijk was de crisis 't minst hevig. Daar had men dien koortsachtigon onder nemingslust na dien ongelukkigen oor log niet gekend, en leed men ook veel minder onder de gevolgen. Ziedaar, in kortte 'trekken de crisis van 1873, in oorzaken en gevolgen. Zeker, de toestand is thans wel ge heel anders. Maar ook nu zijn er landen,die, om dat zij het geluk hadden buiten den oor log te blijven, en tevens door den oorlog in andere landen, grootere winsten wisten te maken. Het gevaar voor roekeloozen onderne mingslust, versterkt door de hooge prijzen en grooten kapitaaivooraad, is daar on getwijfeld aanwezig." Die crisis van 1873 zij' 'tot leering vooil ons land. Nederland zag zijln nationaal vermogen gedurende dein oorlog aanzieni lijk toenemlen. Het gewonnlen kapitaal blijft nog vlottend, Imen wacht tot na den oorlog met het te beleggen. Een aanzienlijk deel der NederlanJd- sche bevolking heeft echter van ver standig financiëel'en weinig besef. Giet tuiige b.v. het dobbelen op de beurs, de| Verwoede speculatiezucht, die zoovtelen noodlottig weïd. Moge men zich spieg'elen aan h|et- g]een na den Fransch-DuitsChen oorlog geschiedde. De strijd aan de Somme. PARIJS, 23 Sept. (Havas). De Fran- sche troepen breidden hunne successen in de omstreken van Combles uit en maakten zich aan den zoom van het dorp meester van een krachtig versterkt werk, tot een vesting gemaakt, waar alle ver dedigingsmiddelen waren opeengehoopt, en dat door een waar garnizoen werd bezet gehouden. De gemaakte 100 ge vangenen wijzen op het belang, door de Duitschers aan dit gedeelte der verdedi ging gehecht. Het veroveren van loopgraafgedeelten ten Oosten van Combles leidde tot een nieuwen vooruitgang naar de Engelsche linies en haalde den band om Combles nog nauwer toe. De sterke Duitsche aan val tusschen de hoeve Le Priez en Ran- court wijst op de strategische beteeke- nis, door den vijand toegekend aan deze stellingen, wier herovering aan Combles meer lucht zou geven Het nieuwe échec dezer poging zal aan de Duitschers iedere hoop ontnemen, om dit belangrijke cen trum van den tegenstand te behouden. De schitterende operatie der Engel- schen van gisteren, tusschen Fiers en Martinpuich ondernomen, verschaft hun nuttige steunpunten voor verdere onder nemingen. Het geduldige, stelselmatige offensief op het Somme-front draagt iederen dag vruchten. De veertig dorpen, door de verbondenen heroverd, vormen een cen trum van verdediging, waarvan het on mogelijk is de waarde te loochenen. Het Het aantal gevangenen bereikte het wel sprekende cijfer van 56.000. Een Fransche onderzeeër vernietigd. De Fransche onderzeeboot „Foucault" is in de Zuid-Adriatische Zee Hoor een Oostenrijksch marinevliegtuig met bom men tot zinken gebracht. De bemanning, 29 koppen, werd met behulp van een tweede vliegtuig gered. Aan het Russische front. Het Russisch stafcommuniqué van 24 September vermeldt: Van de Pripjet tot de Roemeensche grens worden op talrijke punten verwoede gevechten geleverd, zoo gisteren aan de boven-Sereth. In de streek van Managow en Harburow. De vijand bood verwoeden tegenstand tegen ons offensief. Wij sloe gen alle vijandelijke tegenaanvallen door ons vuur af en namen 1500 Duitschers en Oostenrijkers gevangen. De Rumeniërs. Van hun Noordelijk en Noord-Weste lijk front berichten de Rumeniërs kleine gevechten, waarbij zij 100 gevangenen maakten en 2 machine-geweren namen. In Macedonië. In Macedonië werden, volgens Reuter, Bulgaarsche aanvallen teruggeslagen bij Soebotsko en Fiorina. De Serviërs maken vorderingen aan de Brod en tusschen Fiorina en Popli. Duitsche Zeppelins boven Engeland. Men seinde ons vanmorgen: LONDEN. (Officieel). Bij een luchtaan val van Zeppelin's werden 2 Zeppelins neergeschoten. De eene werd totaal ver nield en zijn bemanning gedood, van den tweeden werd de bemanning, 22 koppen gevangen genomen. (N.B.) Veertien, of vijftien Zeppelin's deden Zondagnacht een aanval op de oost- en zuidoostkust van Engeland, voor al op Nottingham en Sheffield. De En gelsche berichten spreken van 28 dooden en 90 gewonden, de Duitsche berichten van zware branden tengevolge van het bommenwerpen. De Duitschers geven het verlies van 2 luchtschepen toe. Red.) Nog meer vliegeractie. Fransche vliegtuigen wierpen bommen op Mannheim en Rijssel, een Duitsch lucht schip viel de militaire gebouwen bij Bou logne aan en een aanval van 3 Russi sche vliegers op Angersee heet door Duit sche aviateurs te zijn afgeslagen met ver lies van 1 vliegtuig voor de Russen. De verwarring in Griekenland. De bezetting van de havenstad KawaÜa sinds den Balkanoorlog van ïurksch Grieksch geworden door de Bulgaren, onder lijdelijk toezien der Grielcsche "re geering, heeft in Griekenland kwaad bloed gezet en de klove der oneenigheid in de natie verbreed. Thans is het zoover gekomen, dat overal in Athene plakkaten zijn aangeplakt, waar in de koning wordt aangemaand liet zwaard te trekken (aan de zijde der En tente) of heen te gaan. Met uitzondering van Athene en den Pelopo-ninesus wordt 'skonings gezag niet meer erkend, maar luistert men naar de nationalistische lei ders onder Venizelos. Ook de vloot is niet te vertrouwen. Al thans werd gesproken over het voornemen, van een der oorlogsschepen om naar Sa- loniki, het centrum der nationalistische beweging te stevenen en gemeene zaak te maken met de nationalisten. Koning Konstantrjn, die getrouwd is met een zuster van Keizer Wilhelm, moet aan dezen laatsten zijn woord verpand heb ben van niet tusschenbeide te komen in den wereldoorlog. Evenals hier de invloed van de ko ningin merkbaar is ten gunste van Duitsch land, moet in Rumenië de invloed van de koningin aldaar hebben bijgedragen! tot het kiezen van de zijde der Entente. Bismarck noemde zoo- iets minder ga lant maar zeer „schneidig", „de politiek van de onderrok". In verband met de pogingen tot herstel van den vrede trekt ook de aandacht een -artikel van prins Alexander zu Ilohen- lohe, in de „Neue Zürcher Ztg." Het is getiteld: „Europa's zelfmoord". De schrijver is overtuigd, dat de oorlog allee ntot een algemeen Europeeseh' staats bankroet kan voeren. Dat moet voorko men worden. Een paar groote mannen moeten de oorlogvoerenden bijtijds bewe gen om vrede te sluiten. Hij doet daar toe een beroep op den Paus en op pre sident Wilson. Morris Epstein, een vleeschexpor- teur uit Chicago, is daar na een reis naar Duitschland teruggekeerd en heeft verteld twee reusachtige Zeppelins te heb ben gezien, de Deuitschland en ide Amerika, die, naar het heette, voor den postdienst op de Ver. Staten bestemd waren. De luchtschepen hebben een draagvermogen van 60 ton en kunnen een groote snelheid ontwikkelen. De Russische generaal Broesilof is van meening, dat in Augustus 1917 het einde van den oorlog zal bereikt zijn. BEIifilË. iMgï. Stillemans, die vorige week als bisschop van Gent zijn 60-jarig! pries terjubileum vierde (in alle kerken van het diocees en Vooral in de St. Bavot- kathedraal te Gent hadden plechtighe den plaats), ontving een eigenhandig ge- lukwensch van Z, H. den Paus; C,Dte Tijd.") ITALIË. De berichten omtrent de ongesteldheid van Z. H. den Paus blijken gelukkig on juist. l In ,het eerstvolgend te houden Consisto rie zullen G of 7 nieuwe Kardinalen wor den gecreëerd. OOSTËIRMK. De ramp in Boteme. De Oosbenrijksche regeering heeft 250.000 kronen beschikbaar gesteld tot leniging ,van den nood der slachtoffers van de damdoorbraak in het Wiesendal. VHKUKVIUBU STATUI Aigemeene staking te New.- York in 't zicht. NEW-YORK, 23 Sept. (Reuter.) Tenge volge van de weigering der directies om aan het spool'- en tramwegpersoneel te veroorloven zich aan te pluiten bij de georganiseerde werklieden, is in bijna al le industrieën van New-York door de werk lieden het stakingsibevel uitgevaardigd te gen Woensdagochtend acht uur. ludieii] hieraan wordt gevolg gegeven, zullen dui zenden zaken ©n fabrieken sluiten en zal het vervoer per -as en het werk in de haven en in de dokken stop: worden ge zet. Weer een boot opgebracht. DEN HAAG. Naai- men ons mede deelt is heden (Zondag)-morgen een Ba tavierboot opgebracht naar Zeebrugge, na melijk de „Batavier II". De „Tubantia". Wolff-bureau isleint uit Berlijn: Naar wij vernemen, heeft het geschil over 'dan ondergaing van de „Tubantia" geleid tot ©en verklaring tusschen de NederlandsCh© en ld© Diuitsche regie ringen. D© .DuitsCha regoering heeft zich be reid verklaard, met het oog op (die vriendschappelijk© gezindheid jegens Ne derland, ,het geschil' na den oorlog aan een internationale commissie van, on derzoek te onderwerpen. Vier lichters in den grond geboord. Die Zaterdagavond 5 uur van Hoek van Holland vertrokken sleepbooten „Gouwzee" 'en „Lauwerzee'" met 4 Belgische lichters keerden zonder deze in den (Waterweg terug. De vier lich ters waren door den. Duitschen onder zeeër 'UB 6 huiten bet vuurschip „Maas" roet bommen 'jen 'handgranaten tot zin ken gebracht. Staatsraad De Nerés. II. M. de Koningin-Moeder heeft aan het huis van den overleden staatsraad mr. de Neré'e van Babberich een krans doen bezorgen. De heer De Nerée van Babberich was van af de oprichting lid van den Raad van Commissarissen van de Stichting „Oranje Nassau's Oord" bij Renkum. Het stoffelijk overschot is vandaag naar Oud Sevenaar vervoerd, nadat van morgen in de kapel van het R. K. zie kenhuis te 's Gravenhage een uitvaart dienst had plaats gehad. Aan het station te 's-Gravenhage waren ten afscheid verschillende ministers en hooge autoriteiten aanwezig. gulden bij gjSS gulden bij verlies van jË verlies van een Je eiken anderen wijsvinger sLt.< bJ vinger. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 26 Sept. Zwakke tot matigen, meest oostelijke tot zuidelijken wind; nevelig tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, kans op nacht vorst, in het oosten. Weinig verandering van temperatuur overdag. Een grofheid. ■We lezen in „Zelandia": „Het trekt bijzonder de aandacht, dat op vele plaatsen is bemodderd en ge deeltelijk afgescheurd (ie kennisgeving van den burgemeester, waarin deze me- dedee-ling deed van het door hem „ont vangen telegram; waarin H.M. de Ko ningin Haren dank betuigd© voor de blijken van trouw en aanhankelijkheid bijl Haar konnist ondervonden. „Hoewel wij reeds: dadelijk hebben opgemerkt, dat dez© kennisgeving in dan, nacht van .Woensdag op Donderdag (zij was: Woensdagavond aangeplakt) hier en daar bemodderd of afgescheurd was; hebben wjj er eerst over gezwegen, doch gelooven wjj' bij later inzien, dat het heter was op: het feit te wijzen. [Wij meenen te meer op dit feit te mioeten wijzen, omdat men liet dwaze praatje heeft uitgestrooid, dat H. M. de Koningin haar Zeeuwsch-Vlaanderen was gekomen, jom afscheid van Hare Zec-uwsch-Vlaamsche onderdanen te ne men. Ook de „MjdJd. Crt." heeft een der gelijk dwaas' praatje gehoord. Ret blad meldt ,dat 'enkele .Belgische gasten in Axel ©n Hulst zich onbehoorlijk heb ben uitgelaten. Zoo- ongeveer: dat bat tijd werd, dat de Koningin nog ean|s hier kwam; want .dat het niet lang meer zou duren, of Zmrvvsch-Vlaandarein hoo-rd© ,aan hen!" R. K. Volksbond te Vlissingen. Plannen voor nieuwe actie. 1. Verleden- Donderdag had het 'be stuur met -eenige personen uit de bouw- vakbedrijven 'n bespreking over 'n vak- vereeniging voor hen. Daarvoor was ook aanwezig de vrijgestelde van den R.-K. Bond van Kalk- en Steenbewerkers, de heer Derwordt. Binnenkort krijgen wij 'n oprichtings vergadering 2. Op Donderdag 28 Sept. spreekt de heer J. Kiijnee, propagandist der R.-K. Jeugdorganisatie, in 't Concertgebouw, 's avonds 8 uur over: „De Godsdienstige en Stoffelijke belangen onzer Roomsche jongens". Alle R.-K. arbeiders, alle ouders met hun jongens, die op 'n vak zijn, worden verwacht. He vergadering heeft plaats in samen werking met den W.eleerw. heer directeur van het Patronaat. 3. Op Woensdag 4 October, 's avonds 8 uur, spreekt de Bondssecretaris van den R.-K. Bond van Schoenmakers en Leder bewerkers ter oprichting eener afdeeling. 4. Het bestuur van den R.-K. Volks bond belegt binnenkort 'n vergadering voor de gehuwde bondsleden om te ko men tot 'n .afdeeling: Gezamelijke inkoop winterprovisie. 5. 'n Plaatselijk comité voor Herwon nen Levenskracht wordt binnenkort ge sticht. 6. Uit het bestuur van den R.-K. Volks hond is benoemd 'n commissie van. 3 le den, die speciaal de levensmiddelenvoor ziening behartigt. N.B. De R.-K. Metaahverkersvereeni- ging is sinds November vorig jaar ge groeid van 13 tot 54 leden.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1