NN, IAB00MEN De Groote Oorlog. J Zaterdag 28 September 1916. Twaalfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-.JVQENSDAG- en VRIJDAGAVOND. B fl B fl van een B% B B een JS ij ving te koop: ir schoone TRONKWILGEN, De Sobrietas-bloem. Losse Oorlogsberichten. BINNENLAND. KERKNIEUWS. Welk weder zullen wij hebben gevuld 124 00. btoren 118.50. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.90, daarbuiten 1.10. Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganxepoorfsfraat C 2i>9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; I gulden bij A JS| gulden bij HU i|| verlies j§_ S Ej verlies van M S™ duimIJ wijsvinger y gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. 2 0 soorten. 9.25 I— 13.50. x por klompenmakers. geeft J. J. MOL, Land- and, alwaar briefjes kun- Igeleverd tot en met 27 »16. Waarom ook kiest Heer onzen Jan om boodschap- fongen?" |Jan gaarne lijden mag, |veel! Zet me die jongen alsóf hij Jonker Herman er grootsch mee, zoker! |te hij me Verleden, wteek „Keetlen God" tegenover rai'd Van Velzen verder rede Vallen 'en-mij tegen- >k Veel te heftig, vrouw!" igl Jawel, dat zegt mijn van den kwajongen een water en brood te zetten, tegen zijn moeder durft :kt hij hem nog voor!" geen münsbh voor, Aleidl t Veel van den heer Goze- daarom behoeft hij nog dien Gerard van Vels'en zeg je (Wordt varvolgd.) TV M Verschrikkelijk is de oorlogsellende, die om óns heen woedt. Toch is zij niet de eenige, helaas. Daar is nog een andere geesel, die, hetzij in dagen van oorlog, hetzij ïn tijden van vreè, de menschheid teistert. Het is de drankellende, vrucht van den ellendigen hartstocht, die drankzucht heet, een passie, die niet alleen den man aan grijpt en hem tot een wrak maakt op de levenszee, maar ook zich van de vrouw [meester maakt om haar te misvormen tot' een verdierlijkt wezen. Is het te verwonderen, dat de Katho lieke 'drankweer, als een andere harm* hartige Samaritaan toesnelt om deze el lende 'te lenigen Reeds wist de bekende R. K. Drank- bestrijdersvereeniging „Sobriëtas" door den verkoop van het Sohriëtasbloempjo in 1911 een flinke som in Nederland te verzamelen voor den bouw van een sana torium 'voor mannelijke drankzuchtigen. Dit zette haar aan, dit jaar- ten tweede male een beroep te doen op onze lief dadigheidszin en sociale offervaardigheid. AÖerwege waar een R. K. drankbe- strijdersvereeniging, hetzij Kruisverbond, Mariavereeniging, (Annavereeniging of hoe die anders heeten mogen, is gevestigd, zal aanstaanden Zondag, 24 Septem ber, door lieve dameshanden een So- briëtasbloempje ten verkoop wor den aangeboden voor het tweeledig doel: een sanatorium voor drank zuchtige vrouwen en e e n re ca s- seeringsgesticbt voor ontsla gen drankzuchtige gevange nen, d.w.z. een doorgangsbuis om den overgang van gevangenis tot maatschappij voor 'de ongelukkige slachtoffers van den drank gemakkelijk te maken. 'Wie, die niet van harte deze nuttige -instellingen ziet tot stand komen. Wie, die niet den even kieschen als fraaien vorm bewondert waaronder onze aalmoes wordt gevraagd, de bloem. De bloem is het sieraad der jeugd, de weelde der bruid, de lust en het leven ook in den ouden dag. De bloem koos onze Kerk in haar ver heven mystiek als het symbool der deug den en spreekt zij van Re roos der liefde, de lelie der zuiverheid, het viooltje der ederigheid. De bloem koos ook de christelijke Chari- y 'als teeken van het stralende, koeste* ende weldoen. Moge zij dan met haar Sobriëtasbloem den 24en a. s. op het feest van 0. L. Vrouw tot vrijkoop der slaven, welkom zijn bij groot en klein, bij jong en oud. Moge zij wederkeeren vanwaar zij is uit gegaan, met ledige handen, maar met vollen buidel, die Sobriëtas in staat stelt (haar verheven werk tot opbeuring der slaven en slavinnen van de drankzucht voort te zetten. „Va, charité, vierge pure et féconde, Va, cours porter tes bienfaits en tons lieux!" Een Griekscho nota. Men seinde ons: LONDEN. Reuter verneemt, dat Grie kenland aan Duitschland een dringende nota gezonden beeft omtrent het garmzoen in Kawalla. Griekenland edscht de on middellijke invrijheidstelling van de Grieksche troepen in Duitschland. N.B. Het' garnizoen van Kawalla, be nevens de garnizoenen van Drama en Seres, tezamen uitmakende het 4e Griek sche legerkorps, was onlangs achter den linkervleugel der Bulgaren komen te staan en van Athene afgesneden. Om nu geen partij behoeven te kiezen voor of te gen de Entente, verzocht de comman dant om opneming van het legercorps in Duitschland. Dit werd toegestaan en zou het 4e legercorps als een onzijdige strijdmacht hot na den oorlog gastvrij heid in Duitschland genieten. Het nieuwe Grieksche ministerie, dat nog wel als „Deutschfreundlich" goidt, denkt er ech ter anders over. Red. BERLIJN, J9 Sept. (W. B. De „B. Zi. a. iM." schrijft over de reusachtige ver liezen, 'die 'de Russen den lGen aan het Stochod-front hebben geleden: Het is altijd hetzelfde gruwzame schouwspel, dat nauwelijks erger kan wor den. Het Duitsehe legerberieht zelf noemt de verliezen op dit deel van het front geweldig. Zoover bet terrein ons vergunde te zien nauwelijks de helft van het aanvalsfront zijn 12,000 lijken van Russen geteld, zoodat op dezen dag het verlies op 50,000 man moet worden ge steld. De 'Russen kwamen in zoo'n menigte aanstormen, dat een bataljon Mecklenburg- sche jagers zijn munitie geheel verschoot en ten slotte naar handgranaten moest grijpen. Het grootste deel van de Rus sische garde werd verpletterd. Aan de Somme hebben de Duitschers zeer krachtige tegenaanvallen gedaan bij de Prieztioeve en Boucbavesnes om het verloren ter rein te herwinnen, doch zonder succes. Sir Douglas Haig legt den nadruk op den inhoud van een door de Engelscheu buitgemaakte order van generaal von Falkenbayn, toen deze nog chef was van den Duitschen generaleu staf en gedag- teekend 24 Augustus „Het kanounenverlies" staat er in „heeft de paar laatste maanden den aanmaak aanmerkelijk overtroffen. Het zelfde geldt voor de munitie, waarvan de reserve-voorraden bedenkelijk zijn verminderd. Het is de plicht van alle rangen, niet alleen bij de artillerie, om in dezen staat van zaken verbetering te brengen. Alle rangen moeten ernstig streven naar 't behoud van ons materieel, daar het anders onmogelijk zal worden verliezen aan te vullen en nieuwe for maties in 't veld te brengen." De „Humanité" klaagt over hèt verval der Pransche zeevisscherij. De visschers schepen liggen bij honderden in de ha vens te verrotten, daar alle weerbare mannen in den oorlog zijn. Het blad bepleit bizondere verloven voor visschers. Zoowel het openbaar ministerie als Liebknecht hebben beroep in cassatie aangeteekend tegen het arrest van het hoog militair gerechtshof van 23 Augus tus. Russische redacteurs. Door een oekase van den tsaar zijn alle leden van dagbladenredacties in Rusland van den militairen dienst vrij gesteld, daar hun werkzaamheden om hetgeheele land tot krachtige voortzetting van den oorlog aan te moedigen van groote nationale beteekenis zijn. (Msbode.) De recruteering in Canada. In een brief aan zijn geestelijkheid spoort kardinaal Bégin, aartbisschop van Quebec, de priesters aan om het werk der recruteering niet tegen te werken, doch integendeel ten zeerste aan te moedigen. Naar verluidt zal de regeering van liet dominion de uoodige maatregelen treffen opdat de recruteeringsmeeting in Quebec niet zullen verstoord worden. (Msbode.) Brand in een chemische fabriek. Uit Toulouse wordt aan de „Matin" geseind, dat de chemische fabriek Saint Sauveur volkomen is uitgebrand. Groote hoeveelheden chemicaliën zijn vernield en de schade is aanzienlijk. (Msbode.) De oogst van den dood. De Dood heeft den len Augustus 1916 nu al weer anderhalve maand geleden zijn tweeden jaarlijkschen oogst bin nengehaald, en had toen sedert het uit breken van den oorlog meer dan vier millioen zeshonderd duizend meuscben geregistreerd. Dit zijn alleen de dooden. Bij dit aan tal van 4.631.500 komen nog 3.373.700 invaliden. Het aantal gewonden in dat tijjperk overtreft de elf millioen 11.243.500. En nog steeds duurt de slachting met ongekende hevigheid voort. Servische successen. De Serviërs melden nieuwe voordee- len te hebben behaald bij Fiorina van welke Grieksche stad zij thans weer voet op den vaderlandschen bodem hebben gezet. Om Monastir z d blijkbaar nog bloedig gevochten moeten worden. De berichten van geallieerde zijde maken althans den indruk dat de Bulgaren, die vanuit Fiorina noordwestelijk uitweken, in de vlakte van Monastir woedenden tegenstand bieden. Tegenslag der Roemeniërs. De Roemeniërs schijnen troepen weg gehaald te hebben in Zevenburgen, om het offensief in de Dobroedsja te weer staan. Zij ondervinden daarvau den te genslag in Zevenburgen, en Weenen kon gisteren berichten Ten Z. U. van Hatszeg (Hötzing) zijn de Roemeniërs volkomen verdreven. Petroseny en de Szurduk pas zijn weer in ons bezit. Japansch geschut op den Balkan. De „Roeskoje Wjedomosti" deelt mede, idat Japan een groot aantal stukken van zeer zwaar geschut heeft geleverd voor het Russische Balkanleger. De stukken worden uitsluitend door Japansche offi cieren en soldaten bediend. Tweede verjaardag van den Marneslag. De Parijsche correspondent van „De Tijd" herinnert er aan, dat toen in de eerste Septemberdagen van 1914 de Duit schers Parijs dreigend naderden, er in die stad door brave Katholieken een tri duüm (driedaagsche bidstond) weid gehou den voor de redding van Frankrijk op 6, 7 en 8 September. Juist op den laatsten dag, 8 September, begon de slag aan de Marne, die voor goed het gevaar van Parijs afwendde en een kentering bracht in den militairen toestand, die nog en met meer succes aanhoudt. De nieuwe taktiek. Het verdwijnen der Duitsehe grenswach ten langs de Nederlandsch-Belgische grens wijst er op, dat Duitschland in verband met de militaire gebeurtenissen op de verschillende fronten genoodzaakt wordt oen nieuwe taktiek toe te passen: de "in- jkorting van zijn front. Dat die taktiek niet het gevolg is eener zegevierende positie ligt voor de hand. De aartsbisschop van Lemberg. Sinds jaar en dag smacht 'de metro poliet Mgr. Szeptycki in Russische boeien, schrijft „De Maasbode" in een corres pondentie uit Weenen, en het zijn helaas geen goede tijdingen, die ons van den aartsbisschop bereiken. Oostenrijk heeft aangeboden den Rus- sischen journalist Jantschewjichy, die zich in een Oostenrijksch interneeringskamp be vindt, tegen Mgr. Szeptycki uit te leveren, maar uit de officieel© jnededeelingeii der Russische dagbladen blijkt, dat men er niet aan denkt den hoogan geestelijke los te laten. Men heeft zelfs een acte van beschuldiging tegen hem opgesteld. Het eenige echter, dat tegen hem gevon den werd, is dat hij een tegenstander was van de Russische propaganda. Nu, da.t was niet alleen zijn plicht als Ka tholiek, maar ook als Oostenrijksch staats burger. Toch vreest men in Weensche kringen, dat het hem den hals kan kosten, of schoon de aartsbisschop werkzaam was in een tijd, toen Lemberg rustig in Oos tenrijksch bezit was. Er waS gemeld, dat de prelaat over leden is'. Dit nu blijkt achteraf niet waar te zijn. Adres van Antwoord. In de Eerste Kamer is het adres van antwoord op de troonrede yias'tgesteld, nadat de heer Van Kol een poging had gedaan om in het adres den Vvensch neer te leggen, dat Nederland bemiddelend zou optreden ten bate des vredes. De minister van buitenlandsche zaken, die van 'deze poging was in kennis gesteld, was niet verschenen, wat er op doelt, 'dat in de gegeven omstandigheden onze bemiddeling ontijdig zou zijn. De commissie voor het adres van ant woord meende dat, wijl het antwoord al leen moet slaan op den inhoud der troon rede er voor het verlangen van den heer Van Kol geen plaats was. Wat de troonrede betreft, is de passage, die gewaagt van de strikte handhaving der neutraliteit, maar ook van een be sliste afweer van een ieder, die onze 'Onafhankelijkheid te na komt, in het bui tenland, zoowel aan de zijde der Entente als aan die der Centralen, mist voldoe ning vernomen. Nederland 'is gelukkig nog geen Grie kenland. De heer Engels, lid 'der Tweede Kamer voor Almelo, heeft Donderdag de vereischte eeden afgelegd en zitting genomen. Afdeelingsvcorzltters Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben gekozen tot haar voorzitters dhh. DJuymaer van Twist, Van Raalte, Mar- chand, Nolens, ion de Meester en tot haar ondervoorzitters dhh. Van Doorn, Fok, Rink, Kolkman en Eland. R.K. Tweede Kamerclub. Het bestuur der R.-K. Kamerclub, dat jaarlijks aftreedt, is opnieuw geconstitu eerd. Tot voorzitter werd, naar de Rsb. meldt, herkozen mgr. dr. W. H. Notens; tot onder-voorzitter werd gekozen mr. M. J. C. M. Kolkman, vóór zijn Ministerschap voorzitter der club; tot eersten secretaris werd gekozen de heer M. C. E. Bongaerts; tot tweeden secretaris mr. F. I. J. Janssen en tot penningmeester mr. D. A. P. N. Kooien. Tot nog toe bestond het bestuur uit de hoeren dr. Notens, generaal' R. R. F. van Vlijmen, A. C. A. van Vuuren, die wegens drukke bezigheden bedankt had; F. I. J. Janssen en mr. P, J. M. Aalberse. Laatstgenoemde heeft opgehouden lid der Kamer te zijn. Staatsiaad De Nerée van Babbericb. f Mr. de Nerée van Babberich, lid van dón Raad van State, werd Woensdag tij diens ide zitting van den Raaid plotseling ongesteld en wel zoodanig, dat hij ten volle moest bediend worden. Hij is kort daarop 'in het R. K. ziekenhuis overleden. De overleden staatsraad werd in 1850 te Terborgh geboren en had sinds 1893 zitting in den Raad van State en was' ridder in ide orde van dm Nederi. Leeuw. Kalender der Week. Van 24 Sept. tot 1 Oct. 1916. Zondag 24 Sept. Vijftiende Zondag na Pinksteren V (bi. 920), D' (bl. 915); gedachtenis v. O. L. Vr. van vrijkoop der slaven V (hl'. 1993 en 1202), D (bi. 1381 en 150). De gebeden na de stilte H. Mis pp bl. '120. Vóór de Hoog- Verwachting tot den avond van 23 Sept.: Zwakke tot matige winden, later uit zui delijke richtingen; half tot lichtbewofkfi waarschijnlijk droog weer, kans op nacht vorst, vooral in het oosten. Iets zachter overdag. mis zegening met wijwater V (bl. 10), D (bl. 69); na de Hoogmis gebed voor de Koningin V (bl. 53), (bl. 122). Vespers op bl. 918. Maandag 25 Sept. Mis als gisteren; 2de gebed voor de Overledenen V (bl. 1323), Di (bl. 1490); 3de gebed „A cunctis" V (bl. 849), Di (bl'. 103). Dinsdag 26 Sept. H. H, Cyprianus enz. V (bl. 1994 en 1049), D (dH. 1382 en 194); 2d© gebed „A cujictia" V, (bl. 849), D: (bl. 103); 3d© gebed naar keuze. Woensdag 27 Sept. H. H. Cosmas en Diarnianus ,V (bl. 1995), D (bl. 1332) 2de en 3d© gebed als gister. Donderdag 28 Sept. H. Wenceslaus V (bl. 1998 en 1012), D; (bl. 1383 en 178); 2d© én 3d® .gebed ais Dinsdag. Vrijdag 29 Sept. Kerkwijdingsfeest van den H. Miclmël V "(bl'. 199ó), D (bl. 1384). Zaterdag 30 Sept. H. Hieronynms V (bl. 2003 en 1080), D| (bl. 1388 en 222); 2de gebied voor den Paus V (bl. 1293), D (bl. 402). (p De gewone orde der H. Mis; die iederen dag terugkeert, begint op biz. V 11, D 71. De bladzijden met V geteefcend verwij zen naar het „Volksmisboek" en de blad zijden met geteekend naar het „Mis- en Vesperboek" van Desclée. Zondag 24 September, Vijftiende Zon dag na Pinksteren, EpistelGal. V 2526. Evangelie: Luc. VII: 1116. Kerklijst van 's-Heerenhoek. Zondag 24 September. Zondag. Des middags te U/2 ,uur ca techismus, te 21/2 uur de Vespers met rozenhoedje. Dagelijks de gewone .catechismus. Eiken morgen te 5 uur wdïdt de H. Communie uitgereikt. Den volgenden Zondag wordt hier de plechtige dag van aanbidding gehouden. Omi dat feest zoo luisterrijk mogelijk Ie vieren, zal er een driedaagsche oefening aan voor afgaan. Donderdag, Vrijdag «1 Zaterdag 's avonds te 7 uur lof met preek, welke zal worden gehouden door een Pater Capucijin. Op die dagen zal ér 's mor gens pok te 6 uur een 11 Mis worden opgedragen. Om aan allen gelegenheid .te geven, in de dagen van voorbereiding pf op het feest zelf ter Communie te gaan, zullen wij biechthooren Woensdag de schoolkinderen's mor gens en 's middags van 46 uur Donderdag de mannen, eveneens' 's morgens en 's middags van 46 uur Vrijdag de vrouwen op dezelfde uren, en Zaterdag allen, die nog geen gelegen heid hadden, en wel 's' morgens tot 10 uur, en ',s middags van 28 uur. Zondag begint ook de Octobermiaand, bijzonder toegewijd aan Maiia, Koningin van den Alterheiligsten Rozenkrans. Vol gens' pauselijk voorschrift wordt eiken dag in de kerk gezamenlijk het Rozen hoedje gebeden. 111 de week zal dit geschieden na de II. Mis van 8 .uur, waarna telkens de zogen met het Aller heiligst© zal worden gegeven, 's Zaterdags echter in het gewone lof, en 's Zondags onder de Vespers. Aan het bidden vam den Rozenkrans is' verbonden: le. een volle aflaat voor alten, die op dein feestdag van O. L Vrouw, Ko-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1916 | | pagina 1